Brüsszel, 2020.12.10.

COM(2020) 828 final

2020/0364(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a légi közlekedés biztonságának egyes, a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodásban említett átmeneti időszak végével összefüggő vonatkozásairól

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

•1.1.A javaslat indokai és céljai

2020. február 1-jén az Egyesült Királyság kilépett az Unióból az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikke alapján. A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodást 1 (a továbbiakban: a kilépésről rendelkező megállapodás) az Unió az (EU) 2020/135 tanácsi határozattal 2 megkötötte, és a megállapodás 2020. február 1-jén hatályba lépett. A kilépésről rendelkező megállapodás 126. cikkében említett átmeneti időszak, amelynek során az uniós jog a szóban forgó megállapodás 127. cikkével összhangban továbbra is alkalmazandó az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban, 2020. december 31-én jár le.

Amennyiben az átmeneti időszak végéig nem születik megállapodás a légi közlekedés biztonságára vonatkozó jövőbeli kapcsolatokról, az Egyesült Királyság Unióból való kilépése különösen az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (a továbbiakban: az Ügynökség) által az Egyesült Királyság nevében vagy az Egyesült Királyságban székhellyel rendelkező egyes tervező szervezetek által az (EU) 2018/1139 rendelet 3 , valamint az említett jogszabály vagy a 216/2008/EK rendelet 4 alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok szerint kibocsátott tanúsítványok és engedélyek érvényességét fogja érinteni.

A légi közlekedés biztonsága területén az érdekelt felek a legtöbb esetben különböző intézkedések révén orvosolhatják az átmeneti időszak lejártával a tanúsítványokra és a jóváhagyásokra gyakorolt hatást, például „átléphetnek” valamelyik uniós tagállam polgári légi közlekedési hatóságához, vagy kérelmezhetik az Ügynökség által egy harmadik ország tekintetében kiállított tanúsítványnak az átmeneti időszak végétől kezdődő hatállyal történő kibocsátását (úgynevezett „korai alkalmazás”). Ezenkívül a kilépésről rendelkező megállapodás 41. cikke értelmében azok az alkatrészek és berendezések, amelyek tekintetében az Egyesült Királyság illetékes hatóságai által minősített valamely személy az uniós légi közlekedési biztonsági szabályok szerint érvényes megfelelőségi tanúsítványt állított ki, az alkalmazandó rendelkezésekkel összhangban az átmeneti időszak lejárta után is használhatók az EU-ban, feltéve, hogy azokat az átmeneti időszak lejárta előtt hozták forgalomba az EU-ban vagy az Egyesült Királyságban.

Ugyanakkor az uniós jog más területeivel ellentétben a légi közlekedés biztonsága terén előfordulhatnak olyan esetek, amikor a természetes és jogi személyek nem képesek mérsékelni az Unióban fellépő aránytalan zavarok hatását. A Bizottságnak ezért intézkedéseket kell javasolnia a bizonyos repüléstechnikai termékek, alkatrészek, berendezések és vállalatok tekintetében kiállított tanúsítványok folyamatos érvényességének biztosítása érdekében.

Egyes repüléstechnikai termékek (típusalkalmassági bizonyítványok) és vállalatok (szervezeti jóváhagyások) tekintetében az Egyesült Királyság a saját joghatóságán belül az átmeneti időszak lejártától kezdődően ismét átveszi a nemzetközi polgári repülésről szóló egyezmény értelmében vett tervező állam szerepét. 2020. december 31-ig ezeket a feladatokat az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége látja el.

Ezért olyan szabályozott átmeneti mechanizmust kell kidolgozni, amely biztosítja, hogy az Ügynökség vagy az Ügynökség által tanúsított tervező szervezet által az átmeneti időszak vége előtt tanúsított érintett termékek vagy tervek megszakítás nélkül továbbra is felhasználhatók legyenek az uniós légi járművekben.

A javasolt rendelkezések nem teszik megengedőbbé az uniós légi közlekedés biztonságára és környezeti teljesítményére vonatkozó követelményeket. A javaslat lehetővé teszi az uniós gyártók számára, hogy továbbra is előállítsák termékeiket, az üzemben tartók számára pedig azt, hogy továbbra is üzemben tartsák azokat, mindezt az uniós jog alkalmazandó követelményeivel összhangban. Az említett tevékenységek megszakítása jelentős társadalmi és gazdasági nehézségeket vonna maga után. A javaslat – azáltal, hogy biztosítja az érintett szervezetek uniós jognak való megfelelését – egyúttal a fogyasztók és a polgárok védelmét is szolgálja.

Ez a jogi aktus azon intézkedéscsomag részét képezi, amelyet a Bizottság elfogad.

•1.2.Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javasolt rendelet célja, hogy lex specialisként szabályozza annak bizonyos következményeit, hogy az (EU) 2018/1139 rendelet, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok a továbbiakban nem lesznek alkalmazandók az Egyesült Királyságra. A rendelet rendelkezései kizárólag – az Egyesült Királyságot már nem magában foglaló – uniós légi közlekedési piacra való szabályozott áttérés biztosításához szükséges mértékben alkalmazandók. Az említett jogi aktusok általános rendelkezéseit egyebekben továbbra is alkalmazni kell. A javaslat így teljes mértékben összhangban van a hatályos jogszabályokkal, különösen az (EU) 2018/1139 rendelettel.

•1.3.Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javaslat a légi közlekedési biztonságra vonatkozik, és kiegészíti az (EU) 2018/1139 uniós rendeletet annak érdekében, hogy különleges módon kezelje a kilépésről rendelkező megállapodásban meghatározott átmeneti időszak végére vonatkozó helyzetet, amennyiben az említett időpontig nem születik megállapodás a légi közlekedési biztonsági kérdésekre vonatkozóan.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

•2.1.Jogalap

A jogalap az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 100. cikkének (2) bekezdése.

•2.2.Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Mivel a javaslat a hatályos uniós jogot egészíti ki olyan rendelkezésekkel, amelyek lehetővé teszik e jognak az átmeneti időszak – kilépésről rendelkező megállapodásban meghatározott – lejártát követő szabályszerű alkalmazását, célkitűzése kizárólag uniós szintű jogi aktus révén érhető el.

•2.3.Arányosság

A javasolt rendelet arányosnak tekinthető, mivel – különleges szabályok korlátozott és szükséges mértékű bevezetésével, melyek szabályozott áttérést biztosítanak az Egyesült Királyságot nem magában foglaló légi közlekedési piacra – lehetővé teszi az aránytalan zavarok megelőzését. A javaslat nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket, és nem rendelkezik sem szélesebb körű módosításokról, sem állandó intézkedésekről.

•2.4.A jogi aktus típusának megválasztása

Ez a javaslat korlátozott számú rendelkezést állapít meg egy rendkívül konkrét, egyszeri helyzet szabályozása érdekében. Ezért az (EU) 2018/1139 rendelet és/vagy az említett jogszabály, valamint a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok módosítása helyett célszerűbb egy különálló jogi aktust alkotni. Az érintett tanúsítványokra és engedélyekre vonatkozó általános rendelkezéseket az (EU) 2018/1139 rendelet és a Bizottság által elfogadott részletes szabályok határozzák meg. Ezt a körülményt, valamint a kérdés sürgősségét is figyelembe véve az európai parlamenti és tanácsi rendelet tűnik a jogi aktusok egyetlen erre a célra alkalmas típusának.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

•3.1.A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Az e javaslat kidolgozását szükségessé tevő esemény kivételes és egyszeri jellege miatt tárgytalan.

•3.2.Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Az Egyesült Királyság és az Unió jövőbeli kapcsolatára irányuló tárgyalások sajátos körülményei és a helyzet folyamatos változása erősen korlátozta a javaslattal kapcsolatos nyilvános konzultációk lehetőségét. Azonban a légi közlekedésben érdekelt különböző felek és a tagállamok képviselői a Brüsszelben és a tagállamokban tartott horizontális és külön találkozók keretében rámutattak a kilépésről rendelkező megállapodásban meghatározott átmeneti időszak 2020. december 31-én történő lejártával kapcsolatos kihívásokra, a 2021. január 1-jei elkerülhetetlen változásokra való felkészülés szükségességére, valamint a lehetséges megoldásokra.

A különböző érdekelt felek által előadott vélemények egyik közös témája az volt, hogy szabályozási beavatkozásra van szükség azokon a konkrét területeken, ahol az érdekelt felek nem képesek saját rendkívüli intézkedések végrehajtásával enyhíteni az Egyesült Királysággal kötendő azon megállapodás esetleges hiányának hátrányos hatását, amely a légi közlekedés biztonságát érintő szükséges rendelkezéseket tartalmazza az átmeneti időszak végét követő időszakra nézve. Különösen a légi járművek gyártásával, karbantartásával vagy üzemeltetésével foglalkozó vállalatok hangsúlyozták, hogy az Unióban folytatott tevékenységük leállhat, ha az átmeneti időszak végét követően nem lépnek életbe megfelelő intézkedések. Úgy tűnik, hogy a fő probléma számos olyan tanúsítvány érvényességének megszűnése, amelyet az Ügynökség vagy az Ügynökség által jóváhagyott tervező szervezetek állítottak ki az uniós jogi keret alapján. Több érdekelt fél is hangsúlyozta, hogy a légi járművekben használt alkatrészek közül sokat csak korlátozott számú gyártó állít elő világszerte (ilyenek például a légitársaságok által használt nagy méretű légi járművek hajtóművei). Az üzemben tartás és a gyártás napjainkban jellemző, éppen időben történő teljesítésre összpontosító jellegéből adódóan az érintett biztonsági tanúsítványok érvénytelenné válása lehetetlenné tenné az üzemben tartás folytatását.

•3.3.Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

A belső jogi és technikai elemzés összegyűjtött eredményei az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (az Ügynökség) műszaki szakértőinek közreműködésével további elemzés és ellenőrzés alá lettek vonva annak biztosítására, hogy a javasolt intézkedés elérje a kívánt célt, ugyanakkor a feltétlenül szükséges mértékre korlátozódjon.

•3.4.Hatásvizsgálat

A helyzet kivételes jellege miatt és tekintettel a javasolt különleges intézkedések által érintett, eredetileg az uniós jogi keret alapján kiállított tanúsítványok korlátozott számára, nincs szükség hatásvizsgálatra. A javasolttól lényegesen eltérő szakpolitikai lehetőségek nem állnak rendelkezésre.

•3.5.Alapjogok

A javaslat nincs hatással az alapjogok alkalmazására vagy védelmére.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Tárgytalan.

5.EGYÉB ELEMEK

•5.1.Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A javasolt intézkedés átmeneti jellege miatt tárgytalan.

•5.2.A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

1. cikk

Ez a cikk meghatározza a rendelet hatályát, amely azokra a tervezési tanúsítványokra korlátozódik, amelyek tekintetében az Egyesült Királyság átveszi a tervező állam szerepét, és amelyek tekintetében az Ügynökség nincs abban a helyzetben, hogy azonnal kiállítsa a harmadik országokbeli tanúsítványokat.

2. cikk

Mivel a rendelet hatálya az (EU) 2018/1139 rendelet által szabályozott bizonyos tanúsítványokra korlátozódik, az említett jogszabály vagy a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok szerinti fogalommeghatározásokat kell alkalmazni. A 2. cikk ennek megfelelően rendelkezik.

3. cikk

A 3. cikk előírja, hogy a mellékletben felsorolt tanúsítványokat az átmeneti időszak lejártát követő első naptól kezdődően kell kiadottnak tekinteni. Az érintett tanúsítványokat eredetileg a tervező állam feladatait ellátó Ügynökség vagy az Ügynökség által tanúsított tervező szervezet bocsátotta ki. Az Egyesült Királyság ezeket az átmeneti időszak végétől az Egyesült Királyság által – tervező állami minőségében – kiállított vagy az általa tanúsított tervező szervezet által kiállított tanúsítványoknak tekinti. A 3. cikkben megállapított álláspont ugyanettől az időponttól kezdve az Ügynökséget mint a nyilvántartó állam feladatait ellátó hatóságot érinti.

4. cikk

Ez a cikk megállapítja, hogy a tanúsítványok és az ilyen tanúsítványokkal rendelkező jogalanyok továbbra is az uniós jog hatálya alá tartoznak, különös tekintettel egyrészt az Ügynökség azon lehetőségére, hogy felügyelje azokat, másrészt a termékek tanúsítására alkalmazandó szabályokra.

5. cikk

Figyelembe véve az e rendelet elfogadására rendelkezésre álló rövid időkeretet, fontos, hogy a rendelet a kihirdetését követően a lehető leghamarabb hatályba lépjen, de alkalmazására csak a kilépésről rendelkező megállapodásban meghatározott átmeneti időszak végétől, valamint a polgári légiközlekedési kérdésekre és az e rendeletben tárgyalt konkrét tanúsítványokra vonatkozó megállapodás hiányában kerüljön sor.

2020/0364 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a légi közlekedés biztonságának egyes, a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodásban említett átmeneti időszak végével összefüggő vonatkozásairól

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 100. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 5 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 6 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodást 7 (a továbbiakban: a kilépésről rendelkező megállapodás) az Unió az (EU) 2020/135 tanácsi határozattal 8 megkötötte, és a megállapodás 2020. február 1-jén hatályba lépett. A kilépésről rendelkező megállapodás 126. cikkében említett átmeneti időszak, amelynek során az uniós jog a szóban forgó megállapodás 127. cikkével összhangban továbbra is alkalmazandó az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban, 2020. december 31-én jár le.

(2)Az (EU) 2018/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet 9 elsődleges célja a légi közlekedés biztonsága egységesen magas szintjének az Unióban történő kialakítása és fenntartása. Ebből a célból – a szükséges biztonsági szintek elérése, valamint a kiállított tanúsítványok szükséges ellenőrzéseinek és kölcsönös elfogadásának lehetővé tétele érdekében – tanúsítványok rendszerét alakították ki különböző légi közlekedési tevékenységek vonatkozásában.

(3)A légi közlekedés biztonsága területén az átmeneti időszak lejártának a tanúsítványokra és jóváhagyásokra gyakorolt hatását – abban az esteben, ha az Unió és az Egyesült Királyság között nem születik megállapodás a légi közlekedés biztonságára vonatkozó új kapcsolatokról – az érdekelt felek különböző intézkedésekkel orvosolhatják. Ilyen intézkedés lehet a valamelyik tagállam polgári légi közlekedési hatóságához történő átállás, vagy az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (a továbbiakban: Ügynökség) által kiállított tanúsítványnak az átmeneti időszak végét megelőzően történő kérelmezése, mely esetben a tanúsítvány az átmeneti időszak végét követő naptól lép hatályba.

(4)Egyes tanúsítványok esetében azonban különleges intézkedéseket kell bevezetni az említett következmények kezelésére. Különösen igaz ez azokra a tervezési tanúsítványokra, amelyeket az Ügynökség állított ki az Egyesült Királyságban székhellyel rendelkező tervező szervezetek számára, vagy az Ügynökség által jóváhagyott tervező szervezetek állítottak ki az átmeneti időszak vége előtt. Az említett időpontig az Egyesült Királyság nevében az Ügynökség látta el – a nemzetközi polgári repülésről szóló egyezményben és annak mellékleteiben meghatározott módon – a „tervező állam” funkcióit és feladatait az (EU) 2018/1139 rendelet 77. cikkének (1) bekezdésében előírtak szerint. Az átmeneti időszak lejártát követően a „tervező állam” említett funkcióit és feladatait az Egyesült Királyság tekintetében az Egyesült Királyság Polgári Légiközlekedési Hatósága fogja ellátni. E változás kezelése céljából az Egyesült Királyság jogszabályokat léptetett életbe annak érdekében, hogy az átmeneti időszak vége előtt az egyesült királyságbeli jog szerint kiadott tervezési tanúsítványok az átmeneti időszak vége után kiadottnak minősüljenek.

(5)Az Unió részéről különleges intézkedésekre van szükség annak biztosítására, hogy – amennyiben az Unióban lajstromozott légi járművekről van szó – a szóban forgó tanúsítványok által érintett tervekre továbbra is vonatkozzanak az (EU) 2018/1139 rendelet hatálya alá tartozó tanúsítványok. Az intézkedéseknek lehetővé kell tenniük az érintett légijármű-üzembentartók számára a szóban forgó termékek további használatát. Ezért elő kell írni, hogy az Ügynökség vagy adott esetben az általa jóváhagyott tervező szervezetek az átmeneti időszak végét követő naptól kezdődően úgy tekintendők, mint amelyek az említett tervekre vonatkozó tanúsítványokat kiállították. Az (EU) 2018/1139 rendelet és a vonatkozó bizottsági jogi aktusok azokat a tanúsítványokat veszik figyelembe, amelyek kiállítása azon az alapon történt, hogy az adott légi járművet a tagállamok egyikében lajstromozták, akkor is, ha a tervező állam egy harmadik ország.

(6)Egyértelművé kell tenni, hogy ezekre a tanúsítványokra az (EU) 2018/1139 rendelet, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 10 alapján elfogadott releváns végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok szerint alkalmazandó szabályok vonatkoznak, különös tekintettel a tervek tanúsítására és a folyamatos légialkalmasságra vonatkozó kötelező tájékoztatásra.

(7)Tekintettel az átmeneti időszak lejártából fakadó sürgető helyzetre, helyénvalónak tűnik kivételt biztosítani a nemzeti parlamenteknek az Európai Unióban betöltött szerepéről szóló, az Európai Unióról szóló szerződéshez, az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéshez csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkében említett nyolchetes időszak alól.

(8)E rendelet rendelkezéseinek sürgősen hatályba kell lépniük, és azokat az átmeneti időszak végét követő naptól kell alkalmazni, kivéve, ha az említett időpontig hatályba lép az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti, a polgári légi közlekedési biztonsági kérdésekkel kapcsolatos, az e rendeletben említett tervezési tanúsítványokra vonatkozó megállapodás,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

(1)Ez a rendelet a kilépésről rendelkező megállapodás 126. cikkében említett átmeneti időszak lejártára tekintettel különös rendelkezéseket állapít meg bizonyos, a 216/2008/EK rendelet vagy az (EU) 2018/1139 rendelet alapján olyan természetes és jogi személyek részére kiállított légiközlekedés-biztonsági tanúsítványok tekintetében, akik vagy amelyek székhelye Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságában (a továbbiakban: az Egyesült Királyság) található.

(2)Ezt a rendeletet a mellékletben felsorolt, e rendelet alkalmazásának kezdőnapját megelőző napon érvényes, és az Ügynökség által az Egyesült Királyságban székhellyel rendelkező természetes vagy jogi személyek számára kiállított, vagy az Egyesült Királyságban székhellyel rendelkező tervező szervezetek által kiállított tanúsítványokra kell alkalmazni. Ez a rendelet kizárólag az Unióban lajstromozott légi járművek tekintetében alkalmazandó.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában az (EU) 2018/1139 rendelet, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott, felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusok fogalommeghatározásai alkalmazandók.

3. cikk

A tanúsítványok érvényessége

Az 1. cikk (2) bekezdésében említett tanúsítványokat úgy kell tekinteni, hogy azokat az 5. cikk (2) bekezdésében említett időponttól kezdődően:

(1)az Ügynökség állította ki, az 1. cikk (2) bekezdésében említett, az Ügynökség által kiállított tanúsítványok esetében;

(2)az Ügynökség által jóváhagyott szervezet állította ki, az 1. cikk (2) bekezdésében említett, az Ügynökség által jóváhagyott tervező szervezet által kiállított tanúsítványok esetében.

4. cikk

A 3. cikk hatálya alá tartozó tanúsítványokkal kapcsolatos szabályok és kötelezettségek

Az e rendelet 3. cikkének hatálya alá tartozó tanúsítványokra az e tanúsítványok tekintetében – az (EU) 2018/1139 rendelettel, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott releváns végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusokkal, különösen a 748/2012/EU bizottsági rendelettel 11 összhangban – alkalmazandó szabályok vonatkoznak. Az Ügynökség azon jogalanyok tekintetében, akik vagy amelyek székhelye harmadik országban található, az (EU) 2018/1139 rendeletben, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott releváns végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban megállapított hatáskörökkel rendelkezik.

5. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

(1)Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2)A rendeletet az azt a napot követő naptól kell alkalmazni, amikortól a kilépésről rendelkező megállapodás 126. és 127. cikke alapján az uniós jog többé nem alkalmazandó az Egyesült Királyságra nézve.

(3)Ez a rendelet nem alkalmazandó, ha az e cikk (2) bekezdésében említett időpontig hatályba lép az e rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében említett tanúsítványokhoz kapcsolódó, az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti, a polgári légi közlekedési biztonsági kérdésekre vonatkozó megállapodás.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

(1)    HL L 29., 2020.1.31., 7. o.
(2)    A Tanács (EU) 2020/135 határozata (2020. január 30.) a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 29., 2020.1.31., 1. o.).
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1139 rendelete (2018. július 4.) a polgári légi közlekedés területén alkalmazandó közös szabályokról és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének létrehozásáról és a 2111/2005/EK, az 1008/2008/EK, a 996/2010/EU, a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/30/EU és a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint az 552/2004/EK és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 3922/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 212., 2018.8.22., 1. o.).
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács 216/2008/EK rendelete (2008. február 20.) a polgári repülés területén közös szabályokról és az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség létrehozásáról, valamint a 91/670/EK tanácsi rendelet, 1592/2002/EK rendelet és a 2004/36/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről. HL L 79., 2008.3.19., 1. o.
(5)    HL C […], […], […]. o.
(6)    HL L 29., 2020.1.31., 7. o.
(7)    A Tanács (EU) 2020/135 határozata (2020. január 30.) a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 29., 2020.1.31., 1. o.).
(8)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1139 rendelete (2018. július 4.) a polgári légi közlekedés területén alkalmazandó közös szabályokról és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének létrehozásáról és a 2111/2005/EK, az 1008/2008/EK, a 996/2010/EU, a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/30/EU és a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint az 552/2004/EK és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 3922/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről ( HL L 212., 2018.8.22., 1. o. ).
(9)    Az Európai Parlament és a Tanács 216/2008/EK rendelete (2008. február 20.) a polgári repülés területén közös szabályokról és az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség létrehozásáról, valamint a 91/670/EGK tanácsi irányelv, az 1592/2002/EK rendelet és a 2004/36/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről ( HL L 79., 2008.3.19., 1. o. ).
(10)    A Bizottság 748/2012/EU rendelete (2012. augusztus 3.) a légi járművek és kapcsolódó termékek, alkatrészek és berendezések légialkalmassági és környezetvédelmi tanúsítása, valamint a tervező és gyártó szervezetek tanúsítása végrehajtási szabályainak megállapításáról (HL L 224., 2012.8.21., 1. o.).

Brüsszel, 2020.12.10.

COM(2020) 828 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a légi közlekedés biztonságának egyes, a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodásban említett átmeneti időszak végével összefüggő vonatkozásairól





AZ 1. CIKKBEN EMLÍTETT TANÚSÍTVÁNYOK FELSOROLÁSA

1.

1.748/2012/EU bizottsági rendelet 1 , I. melléklet, 21. rész, A. szakasz, B. alrész (típusalkalmassági bizonyítványok és korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok)

2.748/2012/EU rendelet, I. melléklet, 21. rész, A. szakasz, D. alrész (típusalkalmassági bizonyítványok és korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok módosításai)

3.748/2012/EU rendelet, I. melléklet, 21. rész, A. szakasz, E. alrész (kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok)

4.748/2012/EU rendelet, I. melléklet, 21. rész, A. szakasz, M. alrész (javítások)

5.748/2012/EU rendelet, I. melléklet, 21. rész, A. szakasz, O. alrész (az európai műszaki szabványrendelet szerinti engedélyek)

6.748/2012/EU rendelet, I. melléklet, 21. rész, A. szakasz, J. alrész (a tervező szervezet jóváhagyása)

(1)    A Bizottság 748/2012/EU rendelete (2012. augusztus 3.) a légi járművek és kapcsolódó termékek, alkatrészek és berendezések légialkalmassági és környezetvédelmi tanúsítása, valamint a tervező és gyártó szervezetek tanúsítása végrehajtási szabályainak megállapításáról ( HL L 224., 2012.8.21., 1. o. ).