Brüsszel, 2019.1.23.

COM(2019) 48 final

2019/0009(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 508/2014/EU rendeletnek az Egyesült Királyság Unióból való kilépése következtében az Európai Tengerügyi és Halászati Alappal kapcsolatos bizonyos szabályok tekintetében történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az Egyesült Királyság 2017. március 29-én az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének megfelelően bejelentette az Unióból való kilépésre vonatkozó szándékát. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a kilépésről rendelkező megállapodást a felek nem erősítik meg, az elsődleges és másodlagos uniós jog 2019. március 30-ától („a kilépés időpontja”) kezdődően nem alkalmazható az Egyesült Királyságra. Az Egyesült Királyság ezt követően harmadik országgá válik.

A Bizottság a „Felkészülés az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való 2019. március 30-i kilépésére: rendkívüli helyzetre szóló cselekvési terv” című, 2018. november 13-i közleményében meghatározta azokat a rendkívüli intézkedéseket, amelyek meghozatalát tervezi, ha a kilépés napjáig a kilépésről rendelkező megállapodás nem lép hatályba. Az említett közleményben a Bizottság felsorolta az általa szükségesnek tartott intézkedéseket, egyúttal emlékeztetve arra, hogy egy későbbi szakaszban további intézkedésekre is szükség lehet. A Bizottság ismertette azt a hat általános elvet is, amelyeknek a valamennyi szinten elfogadott rendkívüli intézkedéseknek meg kell felelniük. Ezen elvek közé tartoznak a következők: a rendkívüli intézkedések nem reprodukálhatják az uniós tagság előnyeit, sem bármilyen átmeneti időszaknak a kilépésről rendelkező megállapodás tervezetében előírt feltételeit, a rendkívüli intézkedéseknek ideiglenes jellegűnek kell lenniük, és alkalmazásuk elvben 2019 végéig tart, és a rendkívüli intézkedéseket az Európai Uniónak a saját érdekei védelmében egyoldalúan kell elfogadnia, így az intézkedéseket az Unió elvben bármikor visszavonhatja.

Az Európai Tanács (az 50. cikk alapján) 2018. december 13-án megismételte azon felhívását, hogy minden szinten fokozni kell a felkészülést az Egyesült Királyság kilépésének következményeire, és ennek során figyelembe kell venni az összes lehetséges kimenetelt. A Bizottság erre a felhívásra válaszul 2018. december 19-én intézkedéscsomagot nyújtott be. A Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2018. december 17‒18-án meghatározta a 2019. évi halászati lehetőségeket. Ennek alapján és tekintettel az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való – kilépésről rendelkező megállapodás nélküli – kilépése által a halászati ágazatra gyakorolt jelentős negatív hatásról a tagállamokkal folytatott megbeszélésekre, valamint arra, hogy maguk az érdekelt felek nem tudják enyhíteni a kedvezőtlen következményeket, a Bizottság megállapította, hogy a halászati ágazat vonatkozásában két rendkívüli intézkedésre van szükség. Az Európai Tengerügyi és Halászati Alap módosítására irányuló intézkedés mellett a Bizottság intézkedést javasol a külső vizeken halászó flották fenntartható kezelésével kapcsolatban.

Az 1380/2013/EU rendelet 1 (a közös halászati politikáról szóló alaprendelet) alapján az uniós halászhajók számára egyenlő hozzáférést kell biztosítani az uniós vizekhez és erőforrásokhoz, a közös halászati politika szabályai szerint. A közös halászati politika a kilépés időpontjától kezdődően már nem alkalmazható az Egyesült Királyságra. Az Egyesült Királyság vizei (a partvonaltól számított 12 tengeri mérföldön belüli parti tenger és az azzal szomszédos kizárólagos gazdasági övezet) azt követően már nem képezik az uniós vizek részét. Eltérő rendelkezés hiányában az egymás vizeihez való hozzáférés már nem lenne automatikus. Ha nem születik egyéb megállapodás, az alapértelmezett forgatókönyv szerint az uniós halászhajók többé nem rendelkeznének engedéllyel az Egyesült Királyság vizein folytatandó halászatra, az Egyesült Királyság hajói pedig az uniós vizeken folytatandó halászatra.

A halászati ágazat az Európai Unió számos part menti régiójában a gazdasági élet kulcsfontosságú alkotóeleme. Tekintettel a jelentős bizonytalanságra, az Egyesült Királysággal való megállapodás hiányában az uniós hajók annak a kockázatnak vannak kitéve, hogy megszűnik az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférésük, és azokon nem rendelkeznek majd halászati lehetőségekkel. Ez azonnali jelentős hatásokat idézne elő az uniós flotta halászati tevékenységei, a foglalkoztatás és a gazdasági jövedelmezőség tekintetében.

2016-ban 4,5 milliárd euró volt a halászat bruttó hozzáadott értéke az EU-ban. A halászat 150 000 munkahelyet biztosít, főleg a part menti területeken, ahol korlátozottak a foglalkoztatási lehetőségek. A halászati tevékenységek más kapcsolódó ágazatokban is munkahelyeket teremtenek: a kapcsolódó tevékenységek terén minden egyes halász vonatkozásában 0,5‒1 teljes munkaidős egyenértéket eredményeznek. A tagállamok 585 millió euró értékben végeznek halászati tevékenységeket az Egyesült Királyság vizein. 8 tagállamnak 2 az Egyesült Királyság vizeitől való teljes függősége átlagosan az összes kirakodott fogásaik 14%-át teszi ki, ez a belga flotta esetében 50%-ot, Spanyolország esetében pedig 1%-ot jelent. A társadalmi-gazdasági hatás jelentős lehet a helyi közösségek szintjén, ahol a halászhajók különösen függnek az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáféréstől. A halászati ágazathoz tartoznak az iparág beszerzési vonatkozású és a feldolgozáshoz kapcsolódó tevékenységei is.

Az uniós halászhajók esetében az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférés hirtelen megszűnése tehát jelentős hatással lenne bizonyos flottaszegmensekre, egyben igen kedvezőtlen gazdasági hatást váltana ki egyes régiókban és part menti közösségekben. Egy ilyen váratlan helyzet összehangolt uniós megoldásokat tenne szükségessé, mivel az Atlanti-óceán és az Északi-tenger partvidékén számos tagállam régiói érintettek lennének.

Ebben a helyzetben korlátozott lenne a hatások mérséklésének lehetősége. Az uniós halászhajók visszaigényelhetik az Egyesült Királyságnak az uniós vizeken való aktuális fogásainak mennyiségét, de előfordulhat, hogy nem lesz teljes egyezés az érintett fajok tekintetében. Előfordulhat, hogy az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférés megszűnése által legsúlyosabban érintett hajók és a flottaszegmensek nem azonosak az azon fajok halászatával foglalkozókkal, amelyek az uniós vizeken elérhetővé válnának. Ezen túlmenően a fogások költséghatékonyságával és minőségével kapcsolatos okok miatt korlátozások vonatkoznak arra, hogy mennyi halászati erőkifejtés irányítható át az Egyesült Királyság vizeiről az uniós vizekre. A halászati tevékenységek fenntarthatóságára vonatkozó követelmény is korlátozhatja a halászati erőkifejtések átirányítását és összpontosítását az uniós vizekre. Ezek a lehetőségek tehát csak részben tudnák pótolni az uniós halászhajóknak azokat a gazdasági veszteségeit, melyek az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférés megszűnéséből származnak. Az érintett uniós flottaszegmensekre kiterjedő gazdasági hatások továbbra is igen jelentősek lennének.

Az 508/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 3 által létrehozott Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA) az EU 2014–2020 közötti időszakra szóló tengerügyi és halászati politikájának végrehajtása céljára szolgáló alap. Az ETHA az öt egymást kiegészítő, a növekedésen és munkahelyeken alapuló európai fellendülés előmozdítására irányuló európai strukturális és beruházási alap egyike. Az alap segít a halászoknak átállni a fenntartható halászatra, támogatja a part menti közösségek gazdasági diverzifikációját és finanszírozza olyan projektek végrehajtását, amelyek új munkahelyeket teremtenek, és javítják az európai partok mentén élő közösségek életminőségét.

Az ETHA-ról szóló rendelet alapján már rendelkezésre állnak az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése miatti kedvezőtlen gazdasági hatások enyhítésére szolgáló intézkedések a teljes termelési és forgalmazási lánc mentén. A megosztott irányítás keretében az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése által érintett tagállamok határozhatnak úgy, hogy a rendelkezésre álló előirányzatokat átcsoportosítják a kilépés következményeinek enyhítéséhez szükséges intézkedéshez. Jelenleg azonban ez a mérlegelési jogkör bizonyos prioritásokra korlátozódik. Ez csökkentené azt a mozgásteret, amellyel a tagállamok rendelkeznek az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférés megszüntetése által a flottájukat érintő hatások enyhítéséhez, valamint csökkentené a szóban forgó intézkedések hatékonyságát is.

Az ETHA-ról szóló rendelet meghatározza a halászok és halászhajó-tulajdonosok számára a halászati tevékenységek ideiglenes szüneteltetése esetén nyújtandó pénzügyi kompenzációra vonatkozó részletes szabályokat és rendelkezéseket. Az ideiglenes szüneteltetés lehetővé tételéhez megállapított kritériumok azonban nem tesznek lehetővé kompenzációt amiatt, ha valamelyik tagállam kilép az Európai Unióból, aminek következtében nem lehet hozzáférni az adott tagállam vizeihez és azokon halászati tevékenységeket folytatni.

Az ETHA-ról szóló rendelet alapján már rendelkezésre álló intézkedések mellett ez a javaslat bevezeti azt a lehetőséget, hogy a halászati tevékenységek ideiglenes szüneteltetése esetén állami támogatás nyújtható az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáféréstől jelentős mértékben függő halászok és piaci szereplők, valamint az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférés megszűnése által érintettek számára. Ezt az intézkedést az azt a napot követő naptól kell alkalmazni, amelytől az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének (3) bekezdése alapján az uniós jog többé nem alkalmazható az Egyesült Királyságra.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

Az Európai Parlament és a Tanács 508/2014/EU rendelete (2014. május 15.) az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról, valamint a 2328/2003/EK, a 861/2006/EK, az 1198/2006/EK és a 791/2007/EK tanácsi rendelet, valamint az 1255/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javasolt intézkedéseket a közös halászati politika célkitűzésével összhangban dolgozták ki, és azok összeegyeztethetők az Unió fenntartható fejlődési politikájával.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A jogalap az Európai Unió működéséről szóló szerződés 42. cikke és 43. cikkének (2) bekezdése.

Szubszidiaritás

A javasolt jogi aktus módosítaná az 508/2014/EU uniós rendeletet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság vizeihez való hozzáférésnek az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése miatti esetleges megszűnése által érintett uniós halászhajók számára pénzügyi kockázatmérséklő intézkedéseket biztosítson. Az uniós szintű fellépés ezért elengedhetetlen; az eredmény tagállami szintű fellépéssel nem lenne megvalósítható. E javaslat rendelkezéseinek végrehajtása az (EU) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelettel 4 összhangban, megosztott irányítás keretében történik.

Arányosság

A javaslat megfelel az arányosság elvének. A javasolt rendelet arányosnak tekintendő, mivel az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépésével járó súlyos gazdasági hatások mérséklésének biztosítására törekszik.

A jogi aktus típusának megválasztása

Ez a jogi aktus egy rendeletet módosít.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Tárgytalan, mivel az e javaslatot szükségessé tevő esemény kivételes, időszakos és egyszeri.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Számos, halászatban érdekelt fél, valamint tagállami képviselő számolt be az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépéséből eredő kihívásokról, és vetett fel lehetséges megoldásokat. Minden piaci szereplő, érdekelt fél és érintett tagállam hangsúlyozta, hogy megfelelő kompenzáció biztosítására van szükség, ha az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépése miatt már nem állnának rendelkezésre halászati lehetőségek.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Külső szakértők bevonására nem volt szükség.

Hatásvizsgálat

A helyzet kivételes jellege és az Egyesült Királyság státuszának megváltozásával érintett időszakhoz kapcsolódó korlátozott igények miatt nincs szükség hatásvizsgálatra. A javaslatban foglaltaktól érdemben vagy jogilag eltérő szakpolitikai alternatívák nem állnak rendelkezésre.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Tárgytalan.

Alapjogok

E javaslat nem érinti az alapjogok védelmét.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javasolt módosítás nem vonja maga után az 1311/2013/EU rendelet 5 I. mellékletében megállapított többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó éves felső határértékeinek módosítását. A javaslat a kifizetési előirányzatoknak az időszak elejére ütemezéséből áll és költségvetési szempontból semleges a programozási időszakban.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Tárgytalan.

2019/0009 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 508/2014/EU rendeletnek az Egyesült Királyság Unióból való kilépése következtében az Európai Tengerügyi és Halászati Alappal kapcsolatos bizonyos szabályok tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre, és különösen annak 42. cikkére és 43. cikkének (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára 6 ,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 7 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)2017. március 29-én az Egyesült Királyság az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikke alapján bejelentette az Európai Tanácsnak az Unióból való kilépésre irányuló szándékát. A kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépésének időpontjától, illetve ennek hiányában a bejelentéstől számított két év elteltével, vagyis 2019. március 30-ától a Szerződések az Egyesült Királyságra többé nem alkalmazhatók, kivéve, ha az Európai Tanács az Egyesült Királysággal egyetértésben ennek a határidőnek a meghosszabbításáról egyhangúlag határoz.

(2)A kilépésről rendelkező megállapodás intézkedéseket tartalmaz az uniós jog rendelkezéseinek az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban azon dátumot követő alkalmazására vonatkozóan, amikortól a Szerződések többé nem alkalmazhatók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban. Ha a megállapodás hatályba lép, a közös halászati politika a megállapodásnak megfelelően az átmeneti időszakban alkalmazható az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban, az átmeneti időszak után pedig már nem.

(3)Amikor a közös halászati politika már nem alkalmazható az Egyesült Királyságra, az Egyesült Királyság vizei (a parti tenger és a kizárólagos gazdasági övezet) többé nem képezik az uniós vizek részét. Következésképpen, rendezetlen kilépés estén az uniós hajók annak a kockázatnak vannak kitéve, hogy 2019. március 30-tól megszűnik a brit vizekhez való hozzáférésük és megszűnnek az azokon való halászati lehetőségeik. Ennek jelentős hatása lenne az uniós flotta halászati tevékenységei és a gazdasági jövedelmezőség szempontjából.

(4)Az 508/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 8 alapján már rendelkezésre állnak olyan intézkedések, amelyek alkalmazhatók az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépése miatti kedvezőtlen gazdasági hatások enyhítésére a teljes termelési és forgalmazási értéklánc mentén.

(5)Az 508/2014/EU rendelet meghatározza a halászok és halászhajó-tulajdonosok számára a halászati tevékenységek ideiglenes szüneteltetése esetén nyújtandó pénzügyi kompenzációra vonatkozó szabályokat és rendelkezéseket. Az ideiglenes szüneteltetést lehetővé tévő kritériumok nem tesznek lehetővé kompenzációt amiatt, ha valamelyik tagállam kilép az Unióból, és ennek következtében nem lehet hozzáférni az adott tagállam vizeihez és azokon halászati tevékenységeket folytatni.

(6)Az 508/2014/EU rendelet alapján már rendelkezésre álló intézkedéseken túlmenően a valamelyik tagállamnak az Unióból történő kilépése által okozott kedvezőtlen gazdasági hatások miatt, a halászati tevékenységek ideiglenes szüneteltetése esetén állami támogatást kell az Egyesült Királyság vizeitől jelentős mértékben függő halászok és piaci szereplők számára rendelkezésre bocsátani.

(7)Az 508/2014/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(8)A fennmaradó előirányzatok bármilyen intézkedésre felhasználhatók, amely enyhíti az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépéséből származó következményeket.

(9)Az egyszerűsítés kedvéért az érintett tagállamokat felkérik annak mérlegelésére, hogy az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 9 22. cikkének (4) bekezdésével összefüggésben egyesítsék operatív programjuk módosításait.

(10)Az 1182/71/EGK, Euratom tanácsi rendelet 10 4. cikke (3) bekezdésének megfelelően a jogi aktusok, amelyek alkalmazásának megszűnésére egy adott időpontot határoztak meg, az erre az időpontra eső nap utolsó órájának befejeződésekor következnek be. Következésképpen e rendeletet az azt követő naptól kell alkalmazni, amelyen a Szerződések az Egyesült Királyságban és az Egyesült Királyságra többé már nem alkalmazandók

(11)E rendeletnek sürgősen hatályba kell lépnie, és az azt követő naptól kell alkalmazni, amelyen a Szerződések az Egyesült Királyságban és az Egyesült Királyságra többé már nem alkalmazandók, amennyiben nem kerül sor kilépésről rendelkező megállapodás megkötésére az Egyesült Királysággal, illetve az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének (3) bekezdésében említett kétéves időszak nem kerül meghosszabbításra,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 508/2014/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.A 13. cikk a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

„(9) A tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy az e rendelet 33. cikkében meghatározott intézkedések támogatása céljából túllépjék a (2) bekezdésben megállapított összeget, illetve ne érjék el (3)‒(6) bekezdésben megállapított összegeket, ha az Egyesült Királyság nem terjeszti ki a vizeihez való hozzáférés jogát a halászati tevékenységeik tekintetében jelentős mértékben a brit vizekhez való hozzáféréstől függő uniós halászhajókra, amennyiben az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének (3) bekezdése alapján a Szerződések az Egyesült Királyságra többé nem alkalmazandók.”;

2.A 25. cikk a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a) Annak megállapításakor, hogy a (3) bekezdés a), illetve b) pontjában meghatározott küszöbértékeket meghaladták-e, nem vehető figyelembe az e rendelet 33. cikkben említett, az abból származó következmények kezelését célzó intézkedésekhez az ETHA-ból nyújtott pénzügyi hozzájárulás teljes összege, hogy az Egyesült Királyság nem terjeszti ki a vizeihez való hozzáférés jogát a halászati tevékenységeik tekintetében jelentős mértékben a brit vizekhez való hozzáféréstől függő uniós halászhajókra, amennyiben az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének (3) bekezdése alapján a Szerződések az Egyesült Királyságra többé nem alkalmazandók.”;

3.A 33. cikk a következőképpen módosul:

a) az (1) bekezdés a következő d) ponttal egészül ki:

„d) az abból származó következmények kezelése esetén, hogy az Egyesült Királyság nem terjeszti ki a vizeihez való hozzáférés jogát a halászati tevékenységeik tekintetében jelentős mértékben a brit vizekhez való hozzáféréstől függő uniós halászhajókra, amennyiben az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének (3) bekezdése alapján a Szerződések az Egyesült Királyságra többé nem alkalmazandók.”;

b) a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(2) Az (1) bekezdés a), b) és c) pontjában említett támogatás a 2014 és 2020 közötti időszak folyamán hajónként legfeljebb hat hónapos időtartamig, az ugyanezen bekezdés d) pontjában említett támogatás pedig a 2014 és 2020 közötti időszak folyamán hajónként legfeljebb kilenc hónapos időtartamig nyújtható. Az (1) bekezdés d) pontjához kapcsolódó kiadások az (EU) […] európai parlamenti és tanács rendelet* alkalmazásának napjától számolhatók el.

* Az Európai Parlament és a Tanács (EU) [2019/….] rendelete [dátum] az 508/2014/EU rendeletnek az Egyesült Királyság Unióból való kilépése következtében az Európai Tengerügyi és Halászati Alappal kapcsolatos bizonyos szabályok tekintetében történő módosításáról (HL L , …, o. ). [e módosító rendelet számát a Kiadóhivatal illeszti be].

2. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet az azt követő naptól kell alkalmazni, amelyen az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének (3) bekezdése értelmében a Szerződések már nem alkalmazhatók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban.

Ez a rendelet nem alkalmazandó, ha az Egyesült Királysággal az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikke (2) bekezdésének megfelelően megkötött, kilépésről rendelkező megállapodás az e cikk második bekezdésében említett időpontig hatályba lép.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

(1)

   Az Európai Parlament és a Tanács 1380/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a közös halászati politikáról, az 1954/2003/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2371/2002/EK és a 639/2004/EK tanácsi rendelet és a 2004/585/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 354., 2013.12.28., 22–61. o.).

(2)    Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Írország, Németország, Spanyolország, Svédország.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 508/2014/EU rendelete (2014. május 15.) az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról, valamint a 2328/2003/EK, a 861/2006/EK, az 1198/2006/EK és a 791/2007/EK tanácsi rendelet, valamint az 1255/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 149., 2014.5.20., 1. o.).
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).
(5)    A Tanács 1311/2013/EU, Euratom rendelete (2013. december 2.) a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 347., 2013.12.20., 884. o.).
(6)    Az Európai Parlament és a Tanács 508/2014/EU rendelete (2014. május 15.) az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról, valamint a 2328/2003/EK, a 861/2006/EK, az 1198/2006/EK és a 791/2007/EK tanácsi rendelet, valamint az 1255/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 149., 2014.5.20., 1. o.).
(7)    Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).
(8)    A Tanács 1182/71/EGK, Euratom rendelete (1971. június 3.) a határidőkre, időpontokra és határnapokra vonatkozó szabályok meghatározásáról (HL L 124., 1971.6.8., 1. o.).