Brüsszel, 2018.9.7.

COM(2018) 614 final

2018/0322(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1303/2013/EU rendeletnek a 2021–2023-as évekre vonatkozó éves előfinanszírozás szintjének kiigazítása tekintetében történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

A tények azt mutatják, hogy egy adott számviteli évben a tagállamoknak kifizetett és számlák elfogadásával elszámolt éves előfinanszírozás jelentős nagyságrendű éves visszafizetési felszólításokat eredményez (például 2017-ben 6,6 milliárd EUR). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tagállamoktól – a számukra kifizetendő éves előfinanszírozáshoz – éves kifizetési előirányzatokat igényelnek az uniós költségvetés kifizetési előirányzatai vonatkozásában, melyek jelentős részét vissza kell téríteni egy évvel később.

Az átláthatóság és a költségvetési tervezés kiszámíthatóságának növelése, valamint egy stabilabb és kiszámíthatóbb kifizetési profil érdekében ezért a Bizottság a jelenlegi 2021–2023-as végrehajtási időszak utolsó három évére, amely átfedésben van a 2021-es évvel kezdődő végrehajtási időszakkal, az éves előfinanszírozásnak a szükséges minimumra való csökkentését javasolja. Ez a megközelítés figyelembe veszi a 2021–2027-es programokra javasolt előfinanszírozási megállapodásokból eredő kifizetési igényeket is, amelyeknél csak kezdeti előfinanszírozás kifizetésére kerülne sor hat éves részletben 1 . Ezt a szándékot a Bizottság már korábban jelezte 2 .

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javaslat összhangban van az európai strukturális és beruházási alapok költségvetési irányítására vonatkozó rendelkezésekkel, melyeket az 1303/2013/EU rendelet 3 határozza meg. A módosítás nem vezet be strukturális változtatásokat e rendelkezéseket illetően.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javaslat összhangban van az Európai Bizottság által elfogadott más javaslatokkal és kezdeményezésekkel. Összhangban van továbbá a hatékony és eredményes költségvetési gazdálkodás követelményeivel is.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az európai strukturális és beruházási alapokra vonatkozó közös szabályokat az 1303/2013/EU rendelet határozza meg. A Bizottság és a tagállamok közötti megosztott irányítás elve alapján e rendelet előírásokat tartalmaz a programozási folyamatra, valamint a programirányításra – ideértve a pénzügyi irányítást –, a monitoringra, a pénzügyi ellenőrzésre és a projektértékelésre vonatkozóan.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A javaslat a Bizottság által az Unió költségvetéséből a tagállamoknak nyújtott éves előfinanszírozás csökkentésére vonatkozik. Az éves előfinanszírozási rátákat az 1303/2013/EU rendelet állapítja meg uniós szinten. Ezért az e rendeletben foglalt rendelkezések módosítása szükségessé teszi az említett rendelet módosítását. Nemzeti vagy regionális eszközök nem alkalmasak a probléma kezelésére. A javaslat ezért megfelel a szubszidiaritás elvének.

Arányosság

A javaslat megfelel az arányosság elvének, mivel az említett célkitűzés uniós szintű megvalósításához szükséges minimumra szorítkozik, és nem lépi túl az ehhez szükséges mértéket. Az esb-alapok gyorsított végrehajtásából származó időközi kifizetési kérelmeken alapuló éves előfinanszírozási arány csökken, hogy arányos legyen a pénzforgalmi szükségletekkel, figyelembe véve a pénzforgalom ütemének növekedését. A javasolt ráta megállapításakor a Bizottság figyelembe vette, hogy az érintett évek tekintetében a százalékos arányok alapja már tartalmazza a teljesítménytartalékot is, így egy alacsonyabb részarány ugyanolyan összegű előfinanszírozást tud biztosítani.

A jogi aktus típusának megválasztása

Javasolt jogi eszköz: a hatályos rendelet módosítása. A Bizottság megvizsgálta a jogi keret által biztosított mozgásteret, és módosítások előterjesztését tartja szükségesnek az 1303/2013/EU rendelet vonatkozásában.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelésére / célravezetőségi vizsgálatára nem került sor.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Külső érdekelt felekkel nem került sor konzultációra.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Külső szakértők bevonására nem volt szükség.

Hatásvizsgálat

A javaslat várhatóan nem fejt ki jelentős gazdasági, társadalmi vagy környezeti hatást. A javaslat eredményeképpen az operatív program teljes programozási időszakára vonatkozó, az alapokból és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból (ETHA) származó támogatás összegének 3%-át kitevő éves előfinanszírozás a 2021–2023-es időszakban 1%-ra csökken, ami jobban megfelel a program végrehajtásából eredő pénzforgalmi szükségleteknek. Az alacsonyabb előfinanszírozás megállapításánál figyelembe vették az időközi kifizetési kérelmek várható gyorsított benyújtását, valamint azt, hogy ezekre az évekre az éves előfinanszírozás összegének kiszámításakor a teljesítménytartalék mértékével megnövelt értéket kell alapul venni, amely addigra már végérvényesen elkülönítésre kerül, és az előfinanszírozás a 2021–2027-es programozási időszaktól kezdődően a tagállamok rendelkezésére fog állni.

Tekintettel arra, hogy az éves előfinanszírozás egy két költségvetési évet is érintő számviteli évre vonatkozóan áll rendelkezésre, az éves előfinanszírozásként az N. évben kifizetett többletösszeget az N + 1. évben számolják el, ami szükségtelen, hozzáadott értéket nem teremtő fizetési műveleteket eredményez. A javasolt évekre vonatkozó éves előfinanszírozási ráta csökkentése hozzájárul a költségvetési tervezés kiszámíthatóságának növeléséhez, egy stabilabb és kiszámíthatóbb kifizetési profil kialakításához, a kifizetési hátralékok kockázatának csökkentéséhez, a kifizetési igények átláthatóságának növeléséhez, tehát összességében egy jobb költségvetési gazdálkodás eléréséhez.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

A kezdeményezés nem része a célravezető és hatásos szabályozás (REFIT) programnak.

Alapjogok

A javaslat nem érinti az alapjogok védelmét.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslat nem érinti a kötelezettségvállalási előirányzatokat, mivel nem tartalmaz módosítást a 2014–2020-as programozási időszak tekintetében az operatív programokban rögzített és az esb-alapokból nyújtott finanszírozás maximális összegeire vonatkozóan.

A kifizetési előirányzatokra gyakorolt hatás összességében semleges. A javaslathoz csatolt pénzügyi kimutatásban részletezettek szerint a javasolt változtatás hozzá fog járulni a 2021. évre vonatkozó kifizetési előirányzatok csökkentéséhez, ami teljes mértékben az éves előfinanszírozási összegek csökkenése révén valósul meg, és amelyet a 2024. évi megnövekedett kifizetési igények ellensúlyonak majd. A 2022. és 2023. évre vonatkozóan az alacsonyabb éves előfinanszírozást az elszámolások vizsgálata és elfogadása keretében ellensúlyozzák majd, ezért a hatás semleges.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Tárgytalan. Az esb-alapok meglévő végrehajtási rendszere alkalmas a javaslat végrehajtásának nyomon követésére.

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

Tárgytalan.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A 134. cikk (2) bekezdése úgy módosul, hogy az operatív programhoz az alapokból és az ETHA-ból a teljes programozási időszakban a 2021–2023-as évekre nyújtott támogatási összeg jelenleg 3 %-ában megállapított éves előfinanszírozás mértéke 1%-ra változik. Az operatív programhoz az alapokból és az ETHA-ból a teljes programozási időszakban a 2020. évre nyújtott támogatási összeg jelenleg 3 %-ában megállapított éves előfinanszírozás mértéke változatlan marad.

2018/0322 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1303/2013/EU rendeletnek a 2021–2023-as évekre vonatkozó éves előfinanszírozás szintjének kiigazítása tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 177. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 4 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 5 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)Az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 6 megállapítja az európai strukturális és beruházási alapokra vonatkozó közös és általános rendelkezéseket.

(2)A tények arra utalnak, hogy az éves előfinanszírozást az operatív programok végrehajtásából eredő pénzügyi irányítási követelményekhez viszonyítva rendkívül magas szinten állapították meg; ez különösen igaz a 2021–2023 költségvetési évekre.

(3)Annak érdekében, hogy enyhüljön a 2021–2023-as költségvetési években az uniós költségvetés kifizetési előirányzataira nehezedő nyomás, valamint hogy a kifizetési követelmények kiszámíthatóbbak legyenek, és ezáltal hozzájáruljanak egy átláthatóbb költségvetési tervezés és egy szabályosabb kifizetési profil megvalósításához, csökkenteni kell az említett évekre vonatkozó éves előfinanszírozás arányát.

(4)Az 1303/2013/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 1303/2013/EU rendelet 134. cikkének (2) bekezdése a következőképpen módosul:

a)    Az ötödik francia bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„— 2020: 3 %”;

b)    A szöveg a következő francia bekezdéssel egészül ki:

„— 2021–2023 között: 1 %.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

1.4.Célkitűzés(ek)

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek)

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás 

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Javaslat: Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az 1303/2013/EU rendeletnek a 2021–2023-as évekre vonatkozó éves előfinanszírozás szintjének kiigazítása tekintetében történő módosításáról

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 7  

FOGLALKOZTATÁS, SZOCIÁLIS ÜGYEK ÉS TÁRSADALMI BEFOGADÁS, REGIONÁLIS ÉS VÁROSPOLITIKA

TENGERÜGY ÉS HALÁSZAT

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

 A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul 

 A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet / előkészítő intézkedést követő új intézkedésre 8 irányul 

 A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul 

 A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

1.4.Célkitűzés(ek)

1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

Tárgytalan.

1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

… sz. konkrét célkitűzés

Tárgytalan.

A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Tárgytalan.

1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

Tárgytalan.

1.4.4.Eredmény- és hatásmutatók

Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

Tárgytalan.

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

Tárgytalan.

1.5.2.Az uniós részvételből adódó többletérték

Tárgytalan.

1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Tárgytalan.

1.5.4.Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

Tárgytalan.

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

⌧ A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik 

   A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2021-től 2024-ig

   Pénzügyi hatás: 2021-től 2024-ig

 A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

azt követően: rendes ütem.

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 9  

 Bizottság általi közvetlen irányítás

a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

   végrehajtó ügynökségen keresztül

 Megosztott irányítás a tagállamokkal

 Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

az EBB és az Európai Beruházási Alap

a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek

közjogi szervek

magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, olyan mértékben, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

a valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

Tárgytalan.

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

Gyakoriság és feltételek

Tárgytalan.

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.2.1.Felismert kockázat(ok)

Tárgytalan.

2.2.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

Tárgytalan.

2.2.3.Az ellenőrzések költsége és haszna, a várt hibaarány értékelése

Tárgytalan.

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

Tárgytalan.

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

·Jelenlegi költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési tétel

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

Szám

Diff./Nem-diff 10 .

EFTA-országoktól 11

tagjelölt országoktól 12

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

1B -
Gazdasági, társadalmi és területi kohézió

04 02 60 – Európai Szociális Alap – Kevésbé fejlett régiók

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

04 02 61 – Európai Szociális Alap – Átmeneti régiók

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

04 02 62 – Európai Szociális Alap – Fejlettebb régiók

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

04 02 64 – Ifjúsági foglalkoztatási

kezdeményezés

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

13 03 60 – Európai Regionális

Fejlesztési Alap – Kevésbé

fejlett régiók

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

13 03 61 – Európai Regionális

Fejlesztési Alap – Átmeneti

régiók

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

13 03 62 – Európai Regionális

Fejlesztési Alap – Fejlettebb

régiók

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

13 03 63 – Európai Regionális

Fejlesztési Alap – További

allokáció a legkülső

és a gyéren lakott régiók számára

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

13 03 64 01 – Európai Regionális Fejlesztési Alap – Európai területi együttműködés

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

13 04 60 – Kohéziós Alap

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

2 – Fenntartható növekedés: Természeti erőforrások

11 06 60 – A fenntartható és versenyképes halászat

és akvakultúra és a halászati területek kiegyensúlyozott

és inkluzív területfejlesztésének előmozdítása,

valamint a KHP végrehajtásának

elősegítése

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

·Létrehozandó új költségvetési tételek: Tárgytalan.

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret
fejezete

1B

Gazdasági, társadalmi és területi kohézió

FOGLALKOZTATÁSI Főigazgatóság (DG EMPL)

2021.
év

2022.
év

2023.
év

2024.
év

ÖSSZESEN

• Operatív előirányzatok

04 02 60

Kifizetési előirányzatok

(1)

-1 013 958

0 000

0,000

1 013 958

0,000

04 02 61

Kifizetési előirányzatok

(2)

-249 832

0,000

0,000

249 832

0,000

04 02 62

Kifizetési előirányzatok

(3)

-504 477

0,000

0,000

504 477

0,000

04 02 64

Kifizetési előirányzatok

(4)

-88 224

0 000

0 000

88 224

0 000

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok 13  

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Az EMPL Főigazgatósághoz tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN

Kifizetési előirányzatok

-1 856 491

0,000

0,000

1 856 491

0,000



Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság (DG REGIO)

2021.
év

2022.
év

2023.
év

2024.
év

ÖSSZESEN

• Operatív előirányzatok

13 03 60

Kifizetési előirányzatok

(1)

-2 608 675

0,000

0,000

2 608 675

0,000

13 03 61

Kifizetési előirányzatok

(2)

-509 195

0,000

0,000

509 195

0,000

13 03 62

Kifizetési előirányzatok

(3)

-647 801

0,000

0,000

647 801

0,000

13 03 63

Kifizetési előirányzatok

(4)

-31 108

0,000

0,000

31 108

0,000

13 03 64 01

Kifizetési előirányzatok

(5)

-186 707

0,000

0,000

186 707

0,000

13 04 60

Kifizetési előirányzatok

(6)

-1 265 652

0,000

0,000

1 265 652

0,000

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok 14  

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

A REGIO Főigazgatósághoz tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN

Kifizetési előirányzatok

-5 249 139

0,000

0,000

5 249 139

0,000



Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

Kifizetési előirányzatok

-7 105 630

0,000

0,000

7 105 630

0,000

• Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

A többéves pénzügyi keret
1B FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok
ÖSSZESEN

Kifizetési előirányzatok

-7 105 630

0,000

0,000

7 105 630

0,000

A többéves pénzügyi keret
fejezete

2

Fenntartható növekedés: Természeti erőforrások

TENGERÜGYI ÉS HALÁSZATI FŐIGAZGATÓSÁG (DG MARE)

2021.
év

2022.
év

2023.
év

2024.
év

ÖSSZESEN

• Operatív előirányzatok

11 06 60

Kifizetési előirányzatok

(1)

-114 987

0,000

0,000

114 987

0,000

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok 15  

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

A MARE Főigazgatósághoz
tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

Kifizetési előirányzatok

-114 987

0,000

0,000

114 987

0,000

Amennyiben a javaslat/kezdeményezés több fejezetet is érint:

• Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

Kifizetési előirányzatok

-7 220 617

0,000

0,000

7 220 617

0,000

• Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

Tárgytalan.

A többéves pénzügyi keret
1–4. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok
ÖSSZESEN

(Referenciaösszeg)

Kifizetési előirányzatok

-7 220 617

0,000

0,000

7 220 617

0,000




A többéves pénzügyi keret
fejezete

5

„Igazgatási kiadások”



millió EUR (három tizedesjegyig)

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

FŐIGAZGATÓSÁG: <…….>

• Humánerőforrás

• Egyéb igazgatási kiadások

<...> Főigazgatóság ÖSSZESEN

Előirányzatok

A többéves pénzügyi keret
5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok
ÖSSZESEN

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

millió EUR (három tizedesjegyig)

N. év 16

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret
1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok
ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

Kifizetési előirányzatok

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

TELJESÍTÉSEK

Típus 17

Átlagos költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Összesített szám

Összköltség

1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 18 ...

- Teljesítés

- Teljesítés

- Teljesítés

1. konkrét célkitűzés részösszege

2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS ...

- Teljesítés

2. konkrét célkitűzés részösszege

ÖSSZKÖLTSÉG

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.1.Összegzés

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

N. év 19

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE 20 bele nem tartozó előirányzatok

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási
kiadások

A többéves pénzügyi keret  5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó 
előirányzatok részösszege

ÖSSZESEN

A humánerőforrással és más igazgatási kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.    

3.2.3.2.Becsült humánerőforrás-szükségletek

   A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

XX 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

XX 01 05 01 (közvetett kutatás)

10 01 05 01 (közvetlen kutatás)

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 21

XX 01 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél)

XX 01 04 yy  22

- a központban

- a küldöttségeknél

XX 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

10 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

ÖSSZESEN

XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Külső munkatársak

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

   A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

   A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

   A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára.

Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

Összesen

Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN



3.3. A bevételre gyakorolt becsült hatás

   A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

   A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

   a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

   a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési tétel:

Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

A javaslat/kezdeményezés hatása 23

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

… jogcímcsoport

Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

(1)    Javaslat: Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi és Migrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a Határigazgatási és Vízumeszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról, COM(2018) 375 final, 2018.5.29. Ennek 84. cikke tartalmazza az előfinanszírozási rendelkezéseket. Tekintettel arra, hogy a rendelet a 2021–2027-es időszakra csak egy típusú előfinanszírozást javasol, az nem választja szét a „kezdeti” és az „éves” előfinanszírozás fogalmát. A javasolt előfinanszírozási rendelkezések ugyanakkor hasonlóak az 1303/2013/EU rendeletben foglalt „kezdeti előfinanszírozáshoz”.
(2)    Az Európai Parlamenthez, az Európai Tanácshoz, a Tanácshoz, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsághoz és a Régiók Bizottságához intézett – Modern költségvetés a polgárainak védelmet, biztonságot és lehetőségeket nyújtó Unió számára című bizottsági közlemény melléklete, COM(2018) 321 final, 2018.5.2.; valamint az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi és Migrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a Határigazgatási és Vízumeszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslat indokolásának 5. szakasza., , 2018.5.29.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.); legutóbb módosította: Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2305 rendelete (2017. december 12.) az 1303/2013/EU rendeletnek a gazdasági, társadalmi és a területi kohéziót szolgáló források, valamint a beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe célkitűzés és az európai területi együttműködési célkitűzés számára biztosított források változásai tekintetében történő módosításáról (HL L 335., 2017.12.15., 1. o.).
(4)    HL C ., , . o.
(5)    HL C ., , . o.
(6)    Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).
(7)    ABM: tevékenységalapú irányítás; ABB: tevékenységalapú költségvetés-tervezés.
(8)    A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(9)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_hu.html
(10)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(11)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(12)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.
(13)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(14)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(15)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(16)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
(17)    A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (pl. finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
(18)    Az 1.4.2. szakaszban leírtak szerint „Konkrét célkitűzés(ek)…”
(19)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
(20)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(21)    AC=szerződéses alkalmazott; AL=helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT=kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő.
(22)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
(23)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összegeket, vagyis a 25 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegeket kell megadni.