Brüsszel, 2018.8.6.

COM(2018) 571 final

2018/0301(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről Ghána, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás alapján létrehozott, a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottságnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló határozatának elfogadása céljából az Európai Unió álláspontjának meghatározásáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT TÁRGYA

A csatolt javaslat az egyrészről Ghána, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) alapján létrehozott, a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottságnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló határozatának elfogadása céljából az Európai Unió (a továbbiakban: Unió) álláspontját meghatározó határozat elfogadására vonatkozik.

2.    A JAVASLAT HÁTTERE

2.1.    Átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás Ghána és az EU között

Az egyrészről Ghána, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti megállapodás 1 célja a Cotonoui Megállapodás szerinti teljes körű gazdasági partnerségi megállapodás kezdeti keretének létrehozása. A megállapodást 2016. december 15. óta ideiglenesen alkalmazzák.

2.2.    A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság

A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság a megállapodás vegyes intézményi szerve. A megállapodás 73. cikke szerint a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság felelős a megállapodás alkalmazási körébe tartozó valamennyi terület igazgatásáért és a megállapodásban említett valamennyi feladat megvalósításáért. A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság konszenzussal hozza meg határozatait. A Ghána–EU gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság működését a felek által a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság 2018. januári első ülésén elfogadott eljárási szabályzat határozza meg.

2.3.    A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság tervezett jogi aktusa

[dátum]-i második ülésén a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottságnak határozatot kell hoznia a Horvát Köztársaság Unióhoz történő csatlakozásáról (a továbbiakban: a tervezett jogi aktus).

A megállapodás 77. cikke szerint a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság az új uniós tagállamok csatlakozását illetően határozhat az esetleg szükséges átmeneti vagy módosító intézkedésekről.

A tervezett jogi aktus célja, hogy a Horvát Köztársaság Unióhoz történő csatlakozását követően módosításokat eszközöljön a megállapodásban.

A megállapodás 77. cikke (3) bekezdésének megfelelően a tervezett jogi aktus kötelező lesz a felekre nézve. Az említett cikk így rendelkezik: „A Felek megvizsgálják az új uniós tagállamok csatlakozásának e megállapodásra gyakorolt hatását. A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság határozhat az esetleg szükséges átmeneti vagy módosító intézkedésekről.”

3.    AZ EU ÁLTAL KÉPVISELENDŐ ÁLLÁSPONT

A Horvát Köztársaság 2013. július 1-jén csatlakozott az Unióhoz. A megállapodás 77. cikkének (2) bekezdésébe foglalt csatlakozási záradék előírja, hogy Horvátország csatlakozási okmány letétbe helyezésével csatlakozik a megállapodáshoz. Horvátország 2017. március 22-én az Unió Tanácsának Főtitkárságánál letétbe helyezte a megállapodásra vonatkozó csatlakozási okmányát. A csatlakozás miatt szükségessé váló későbbi módosításokat illetően a tagsági záradék a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság általi határozatról rendelkezik.

Az Uniónak ezért meg kell határoznia a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság által hozandó, a Horvát Köztársaságnak a megállapodáshoz történő csatlakozását követően szükségessé váló módosításokkal kapcsolatos határozat elfogadása tekintetében képviselendő álláspontot.

A javasolt tanácsi határozat mellékletként tartalmazza a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság által hozandó határozat tervezetét.

A megállapodást egyrészről azokon a területeken kell alkalmazni, amelyeken az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) alkalmazandó, az abban a szerződésben meghatározott feltételekkel, másrészről Ghána területén.

4.    JOGALAP

4.1.    Eljárási jogalap

4.1.1.    Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses eljárást szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát” 2 .

4.1.2.    A jelen esetre történő alkalmazás

A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság a megállapodás végrehajtása céljából a megállapodás alapján létrehozott szerv.

A megállapodás 77. cikkének rendelkezései szerint a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság átmeneti intézkedésekről vagy a megállapodás szükséges módosításairól határozhat, ha az Európai Unióhoz egy új tagállam csatlakozik.

A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus. A megállapodás 77. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktus a nemzetközi jog szerint kötelező érvényű lesz, mivel az Unióra nézve már kötelező nemzetközi megállapodást fog módosítani.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki vagy módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.    Anyagi jogalap

4.2.1.    Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja mindenekelőtt azon tervezett jogi aktus céljától és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célt követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen anyagi jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű cél vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

4.2.2.    A jelen esetre történő alkalmazás

A tervezett jogi aktus célja és tartalma a kereskedelemre és a kereskedelemmel kapcsolatos kérdésekre összpontosít. Ezért a tervezett határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 207. cikke.

4.3.    Következtetés

E tanácsi határozat jogalapját az EUMSZ képezi, különös tekintettel annak 207. cikkére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével.

5.    A TERVEZETT JOGI AKTUS KIHIRDETÉSE

Mivel a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság határozata módosítani fogja a megállapodást, azt elfogadását követően ki kell hirdetni az Unió Hivatalos Lapjában.

2018/0301 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről Ghána, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás alapján létrehozott, a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottságnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló határozatának elfogadása céljából az Európai Unió álláspontjának meghatározásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikkére és 218. cikkének (9) bekezdésére,

tekintettel az egyrészről a Ghánai Köztársaság, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodásra 3 (a továbbiakban: a megállapodás),

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)A megállapodás 2016. december 15. óta ideiglenesen alkalmazandó.

(2)A Horvát Köztársaság Európai Unióhoz (a továbbiakban: Unió) történő csatlakozásáról szóló szerződést 2011. december 9-én írták alá, és az 2013. július 1-jén hatályba lépett.

(3)A Horvát Köztársaság csatlakozási okmányának letétbe helyezésével 2017. november 8-án csatlakozott a megállapodáshoz.

(4)A megállapodás 77. cikke szerint a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság határozhat az új tagállamok Unióhoz történő csatlakozását követően esetleg szükséges módosító intézkedésekről.

(5)Ezért helyénvaló meghatározni az Unió álláspontját a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság által [dátum]-án/-én hozandó, a megállapodásnak a Horvát Köztársaság Unióhoz történő csatlakozását követően szükségessé váló módosításaival kapcsolatos határozat elfogadása tekintetében,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az egyrészről a Ghánai Köztársaság, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás alapján létrehozott, a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság [dátum]-i éves ülésén a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló határozat elfogadása tekintetében az Unió álláspontja a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság határozatának az e határozathoz csatolt tervezetén alapul.

2. cikk

A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság határozatát elfogadását követően ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

3. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    HL L 287., 2016.10.21., 3. o.
(2)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács (OIV), C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(3)    HL L 287., 2016.10.21., 1. o.

Brüsszel,2018.8.6.

COM(2018) 571 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A Tanács határozata

az egyrészről Ghána, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás alapján létrehozott, a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottságnak a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló határozatának elfogadása céljából az Európai Unió álláspontjának meghatározásáról


CSATOLMÁNY

tervezet

az egyrészről Ghána, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás alapján létrehozott

GAZDASÁGI PARTNERSÉGI MEGÁLLAPODÁSSAL FOGLALKOZÓ BIZOTTSÁG

[dátum]-i
…/2018 HATÁROZATA

a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról

A GAZDASÁGI PARTNERSÉGI MEGÁLLAPODÁSSAL FOGLALKOZÓ BIZOTTSÁG,

tekintettel az egyrészről Ghána, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti, 2016. július 28-án Brüsszelben aláírt és 2016. december 15. óta ideiglenesen alkalmazott átmeneti gazdasági partnerségi megállapodásra (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen annak 76., 77. és 81. cikkére,

tekintettel a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz (a továbbiakban: Unió) történő csatlakozásáról szóló szerződésre, valamint a Horvát Köztársaság által 2017. november 8-án letétbe helyezett, a megállapodásra vonatkozó csatlakozási okmányra,

mivel:

(1)A megállapodást egyrészről azokon a területeken kell alkalmazni, amelyeken az Európai Unió működéséről szóló szerződés alkalmazandó, az abban a szerződésben meghatározott feltételekkel, másrészről Ghána területén.

(2)A megállapodás 77. cikke szerint a gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság határozhat az új tagállamok Unióhoz történő csatlakozásával kapcsolatosan esetleg szükséges módosító intézkedésekről,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Horvát Köztársaság a megállapodás részes feleként az Unió többi tagállamához hasonlóan elfogadja és elismeri a megállapodás szövegét, valamint az ahhoz csatolt mellékleteket, jegyzőkönyveket és nyilatkozatokat.

2. cikk

A megállapodás a következőképpen módosul: a 81. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„81. cikk

Hiteles nyelvek

E Megállapodás két-két eredeti példányban készült angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, horvát, lengyel, lett, litván, magyar, máltai, német, olasz, portugál, román, szlovák, szlovén, spanyol és svéd nyelven, a szövegek mindegyike egyaránt hiteles.”

3. cikk

Az Unió megküldi a Ghánai Köztársaságnak a megállapodás horvát nyelvű változatát.

4. cikk

A megállapodás rendelkezéseit alkalmazni kell a Ghánai Köztársaságból a Horvát Köztársaságba, illetőleg a Horvát Köztársaságból a Ghánai Köztársaságba exportált, a megállapodás részes feleinek területén hatályos származási szabályoknak megfelelő azon árukra, amelyek 2016. december 15-én árutovábbítás vagy – a Ghánai Köztársaság vagy a Horvát Köztársaság területén vámraktárban vagy vámszabad területen – átmeneti megőrzés alatt álltak.

Az (1) bekezdésben említett esetekben akkor biztosítható preferenciális elbánás, ha a behozatali ország vámhatóságaihoz e határozat hatálybalépésének napját követő négy hónapon belül benyújtják az exportáló ország vámhatóságai által visszamenőleges hatállyal kiállított származási igazolást.

5. cikk

A Ghánai Köztársaság vállalja, hogy a Horvát Köztársaság Unióhoz történő csatlakozásával kapcsolatban nem lép fel semmilyen igénnyel, nem ad be keresetet vagy él jogorvoslattal, és nem módosítja vagy vonja vissza a GATT 1994 XXIV. cikkének (6) bekezdése és XXVIII. cikke vagy a GATS XXI. cikke szerint biztosított bármely engedményt.

6. cikk

Ez a határozat az aláírása napján lép hatályba.

A 3. és a 4. cikk azonban 2016. december 15-től alkalmazandó.

Kelt xxx-ban/-ben, xxx-án/-én.

a Ghánai Köztársaság részéről

az Európai Unió részéről