Brüsszel, 2017.3.15.

COM(2017) 125 final

2017/0053(NLE)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodással előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás megállapításáról szóló jegyzőkönyv szerinti halászati lehetőségek elosztásáról szóló (EU) 2015/2192 rendelet módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az (EU) 2015/2192 tanácsi rendelet rendelkezik az Európai Unió és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodás 2015 és 2019 között alkalmazandó jegyzőkönyvében biztosított halászati lehetőségek tagállamok közötti elosztásáról.

A partnerségi megállapodás 10. cikkével létrehozott vegyes bizottság 2016. november 15-én és 16-án Nuáksútban tartott ülésén úgy határozott, hogy újabb halászati lehetőségeket biztosít az elsősorban szenegáli tőkehalra, másodsorban kalmárra és közönséges tintahalra halászó, fagyasztóval és vonóhálóval felszerelt uniós halászhajók számára (sorrendben 3 500, 1 450, illetve 600 tonnáig).

A javaslat célja ezen új halászati lehetőségek tagállamok közötti elosztása.

A javaslatnak a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel való összhangja

A javaslat teljes mértékben tiszteletben tartja a halászati erőforrások és a tengeri ökoszisztémák kiaknázásának fenntarthatóságára vonatkozó elvet, és összhangban van a jegyzőkönyvvel, amely szerint a két fél a vegyes bizottság keretében tudományos szakvélemények alapján megállapodhat arról, hogy halászati lehetőségeket osszanak ki az olyan tengerfenéki fajokra halászó, fagyasztóval felszerelt vonóhálós hajóknak, amelyek esetében még maradt halászható többlet. 1

A javaslat szintén összhangban áll a közös halászati politikáról szóló 1380/2013/EU rendelettel és a közös halászati politika külpolitikai vetületéről szóló bizottsági közleményről szóló, 2012. március 19-i tanácsi következtetésekkel.

A javaslat egyéb uniós politikákkal való összhangja

A Mauritániai Iszlám Köztársasággal létrejött halászati partnerségi megállapodás értelmében biztosított halászati lehetőségekkel kapcsolatos tárgyalás összhangban van az EU afrikai, karibi és csendes-óceáni országokkal (AKCS-országok) szembeni külpolitikájával.

Helyi szinten a halászati partnerségi megállapodás kiegészíti az új migrációs partnerségi keret szerinti megközelítést, és a gazdasági lehetőségek biztosítása a halászatban hozzájárul a Mauritániából való kivándorlás okainak kezeléséhez.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A rendelet jogalapját az Európai Unió működéséről szóló szerződés 43. cikkének (3) bekezdése jelenti, amely megállapítja a halászati lehetőségek megállapítására és elosztására vonatkozó eljárást.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Tárgytalan, kizárólagos hatáskör.

Arányosság

A javaslat tartalma arányos a céllal.

A jogi aktus típusának megválasztása

Lásd a jogalapnál.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Az előző, 2012 és 2014 közötti időszakra vonatkozó jegyzőkönyv utólagos és előretekintő értékelésére 2014 januárjában került sor. 2

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

A 2012–2014-es jegyzőkönyv értékelése keretében konzultáltak az érdekelt felekkel. A szakmai ülések során zajló egyeztetéseken tagállami szakértők és az uniós ipar képviselői is részt vettek. A konzultációk arra engedtek következtetni, hogy a fagyasztóval és vonóhálóval felszerelt uniós halászhajók részéről egyértelmű érdeklődés tapasztalható a szenegáli tőkehalra, a kalmárra és a közönséges tőkehalra a rendelkezésre álló többletmennyiség erejéig irányuló halászat lehetősége iránt.

A vegyes bizottság 2016. november 15-én és 16-án Nuáksútban tartott ülésén Mauritánia megerősítette, hogy a rendelkezésre álló többlethez kész hozzáférést biztosítani az Európai Unió számára.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

A jegyzőkönyv 4. cikke értelmében létrehozott Közös Független Tudományos Bizottság, amely a két fél szakértőiből áll, 2016. szeptember 5. és 7. között tartotta ötödik éves ülését Nuáksútban. Az ülésről készült jelentés közzétételre került a Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság honlapján.

A Közös Független Tudományos Bizottság figyelembe vette az elérhető tudományos szakvéleményeket, különösen a Kelet-közép-atlanti Halászati Bizottság (CECAF) és a Mauritániai Oceanográfiai és Halászati Kutató Intézet (Mauritanian Institute for Oceanographic and Fisheries Research, IMROP) véleményeit. Ezek alapján szenegáli tőkehalból 3 550 tonna, kalmárból 1 450 tonna, közönséges tintahalból pedig 600 tonna többletmennyiség áll rendelkezésre.

Hatásvizsgálat

Tárgytalan.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Tárgytalan.

Alapvető jogok

A jegyzőkönyv 9. cikke (1) bekezdésének c) pontja alapján jegyzőkönyv végrehajtása felfüggeszthető, amennyiben életbe lépnek a Cotonoui Megállapodás 9. cikkében előírt emberi jogok lényeges és alapvető elemeinek megsértésével összefüggő, az említett megállapodás 96. cikke szerinti konzultációs mechanizmusok.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Az új halászati kategória kapcsán fizetendő pénzügyi hozzájárulás összege évi  2 500 000 EUR. Ennek megfelelően a jegyzőkönyv 2. cikkének (1) bekezdésében meghatározott pénzügyi hozzájárulás összege 55 000 000 EUR-ról 57 500 000 EUR-ra emelkedik.

2017/0053 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodással előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás megállapításáról szóló jegyzőkönyv szerinti halászati lehetőségek elosztásáról szóló (EU) 2015/2192 rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 43. cikke (3) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)A Tanács 2006. november 30-án elfogadta az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodás megkötéséről szóló 1801/2006/EK rendeletet 3 (a továbbiakban: a partnerségi megállapodás).

(2)2016. május 24-én a Tanács elfogadta az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodással előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás – 2015. november 16-tól számított – négyéves időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyvnek 4 (a továbbiakban: a jegyzőkönyv) az Európai Unió nevében történő megkötésére vonatkozó (EU) 2016/870 határozatot. 5

(3)Az (EU) 2015/2192 tanácsi rendelet 6 rendelkezik a jegyzőkönyvben biztosított halászati lehetőségek tagállamok közötti elosztásáról.

(4)A jegyzőkönyv 4. cikke értelmében létrehozott Közös Független Tudományos Bizottság szakvéleménye a szenegáli tőkehalból állománytöbbletet azonosított, és figyelembe vette a Mauritániai Oceanográfiai és Halászati Kutató Intézet (Mauritanian Institute for Oceanographic and Fisheries Research, IMROP) 2014. évi szakvéleményét, amely szerint kalmárból és közönséges tőkehalból szintén többlet jelentkezett.

(5)A partnerségi megállapodás 10. cikkével létrehozott vegyes bizottság 2016. november 15-én és 16-án Nuáksútban tartott ülésén a jegyzőkönyv 6. cikke (1) bekezdésének megfelelően úgy határozott, hogy módosítja a jegyzőkönyvet, és abba új halászati lehetőségeket vezet be a rendelkezésre álló többletmennyiség erejéig az elsősorban szenegáli tőkehalra, másodsorban kalmárra és közönséges tintahalra halászó, fagyasztóval felszerelt vonóhálós halászhajók számára.

(6)A jegyzőkönyv alkalmazásának fennmaradó időszakára vonatkozóan helyénvaló a tagállamok között elosztani ezeket az új halászati lehetőségeket.

(7)Mivel az új halászati lehetőségek bevezetése befolyásolja az uniós hajók gazdasági tevékenységeit és halászati idényének tervezését, e rendeletnek a kihirdetését követően haladéktalanul hatályba kell lépnie.

(8)Az (EU) 2015/2192 rendeletet ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2015/2192 rendelet 1. cikkének (1) bekezdése az alábbi h) ponttal egészül ki:

„h)    2a. kategória – szenegáli tőkehalra halászó (fagyasztóval felszerelt) vonóhálós hajók:

Spanyolország            szenegáli tőkehal    3 500 tonna

           kalmár        1 450 tonna

           közönséges tintahal    600 tonna

E kategória esetében egyidejűleg legfeljebb 6 hajó tartózkodhat a mauritániai vizeken.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

1.4.Célkitűzés(ek)

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek)

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás 

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodással előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás megállapításáról szóló jegyzőkönyv szerinti halászati lehetőségek elosztásáról szóló (EU) 2015/2192 rendelet módosításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslat.

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 7  

11. – Tengerügyek és halászat

11.03. – A regionális halászati gazdálkodási szervezetekhez, valamint más nemzetközi szervezetekhez és fenntartható halászati megállapodásokhoz való kötelező hozzájárulás

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

 A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul 

 A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet / előkészítő intézkedést követő új intézkedésre 8 irányul 

X A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul 

 A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

1.4.Célkitűzés(ek)

1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

A fenntartható halászati megállapodások harmadik országokkal történő megtárgyalása és megkötése összhangban van azzal az általános célkitűzéssel, amely szerint az európai uniós halászhajók számára hozzáférést kell biztosítani a harmadik országok kizárólagos gazdasági övezeteiben lévő halászterületekhez, valamint fejleszteni kell az ezekkel az országokkal fenntartott partnerségi kapcsolatokat az EU vizein kívül található halászati erőforrások fenntartható kiaknázásának megerősítése céljából.

A fenntartható halászati partnerségi megállapodások biztosítják továbbá a közös halászati politika irányadó elvei és az egyéb európai szakpolitikákban előírt kötelezettségvállalások (harmadik állam erőforrásainak fenntartható hasznosítása, a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelem, a partnerországok világgazdaságba történő integrálása, valamint a halászat hatékonyabb politikai és pénzügyi irányítása) közötti koherenciát.

1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Konkrét célkitűzések

Hozzájárulás a fenntartható halászat megvalósításához az Unió területén kívül, az európai jelenlét fenntartása a távoli halászterületeken, valamint az európai halászati ágazat és a fogyasztók érdekeinek védelme a parti államokkal aláírt fenntartható halászati partnerségi megállapodások megtárgyalása és megkötése révén, más európai szakpolitikákkal összhangban.

A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Tengerügyek és halászat – Az uniós hajók által harmadik országok vizein (fenntartható halászati megállapodások keretében) folytatott halászati tevékenységekre vonatkozó irányítási keret létrehozása (11.0301. költségvetési tétel).

1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

A Mauritániával létrejött halászati partnerségi megállapodás 2015 és 2019 között alkalmazandó jegyzőkönyve értelmében a fagyasztóval és vonóhálóval felszerelt uniós hajók számára biztosított, a szenegáli tőkehal és egyes lábasfejűek (kalmár és tintahal) halászatára vonatkozó új halászati lehetőségek elosztása a tagállamok között fenntartja és bővíti au EU halászati lehetőségeit Mauritánia halászterületein.

A 2 500 000 EUR összegű pénzügyi hozzájárulás, amelyet az Unió az új halászati lehetőségek fejében fog fizetni, hozzájárulhat Mauritánia halászati erőforrásainak jobb kezeléséhez és megőrzéséhez, ugyanis Mauritánia ezt az összeget fordíthatja a halászati ágazat fejlesztésének fenntarthatóságára vonatkozó nemzeti stratégiája végrehajtására, kiegészítve azt a célzott pénzügyi hozzájárulást, amit a jegyzőkönyv értelmében a fenntartható halászat előmozdítására kap („ágazati támogatás”).

1.4.4.Eredmény- és hatásmutatók

Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

A halászati lehetőségek felhasználási szintje (az évente felhasznált halászati engedélyek százalékos aránya a jegyzőkönyv által lehetővé tett szinthez képest).

A fogásokra és a megállapodás kereskedelmi értékére vonatkozó adatok összegyűjtése és elemzése.

Hozzájárulás az európai uniós foglalkoztatáshoz és hozzáadott értékhez, valamint az EU piacának stabilizálásához (más fenntartható halászati partnerségi megállapodásokkal együtt).

A szakmai és a vegyes bizottsági ülések száma.

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

A Mauritániával létrejött halászati partnerségi megállapodás 2015 és 2019 között alkalmazandó jegyzőkönyve keretet hoz létre az uniós halászflotta által Mauritánia halászterületein folytatott halászati tevékenységekhez, továbbá elmélyíti a Mauritániával való együttműködést, amelynek célja egy fenntartható halászati szakpolitika kialakításának előmozdítása.

A jegyzőkönyv rendelkezik arról, hogy tudományos szakvélemények alapján a két fél a vegyes bizottság keretében megállapodhat halászati lehetőségek kiosztásáról az olyan tengerfenéki fajokra halászó, fagyasztóval felszerelt vonóhálós hajók számára, amelyek esetében még maradt halászható többlet.

A partnerségi megállapodás 10. cikkével létrehozott vegyes bizottság 2016. november 15-én és 16-án Nuáksútban tartott ülésén úgy határozott, hogy a rendelkezésre álló többletmennyiség erejéig újabb halászati lehetőségeket biztosít a mauritániai vizeken az elsősorban szenegáli tőkehalra, másodsorban kalmárra és közönséges tintahalra halászó, fagyasztóval felszerelt, vonóhálós halászhajók számára.

E határozat nyomán azok az uniós halászhajók, amelyek a 2012 és 2014, illetve a 2015 és 2019 között alkalmazandó jegyzőkönyvek értelmében nem halászhattak a mauritániai vizeken, mivel a lábasfejűek halászatára nem volt lehetőség, újra elkezdhetnek halászni Mauritánia vizein.

1.5.2.Az uniós részvételből adódó többletérték

A halászat fenntarthatóságának biztosítása érdekében a Mauritániával létrejött halászati partnerségi megállapodásban foglalt kizárólagossági rendelkezés (6. cikk) előírja, hogy az uniós halászhajók kizárólag a megállapodás alapján kiállított halászati engedély birtokában halászhatnak a mauritániai vizeken (magánjogi megállapodások értelmében is).

1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

A két fél az elérhető tudományos szakvélemények és értékelések alapján teszi lehetővé az új 2a. halászati kategóriában 3 500 tonna szenegáli tőkehal, 1 450 tonna kalmár és 600 tonna tintahal halászatát. E kategória esetében egyidejűleg legfeljebb 6 hajó tartózkodhat a mauritániai vizeken.

1.5.4.Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

Tárgytalan.

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

X A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik 

X    A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2017-tól 2019-ig

X    Pénzügyi hatás: 2017-től 2019-ig

 A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/től ÉÉÉÉ-ig,

azt követően: rendes ütem.

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 9  

X Bizottság általi közvetlen irányítás

X a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

◻ végrehajtó ügynökségen keresztül

Megosztott irányítás a tagállamokkal

 Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

◻ harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

◻ nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

◻ az EBB és az Európai Beruházási Alap

◻ a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek

◻ közjogi szervek

◻ magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, olyan mértékben, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak;

◻ a valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek;

◻ az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

[…]

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

Ismertesse a gyakoriságukat és feltételeiket.

A Bizottság (a Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság [DG MARE]) a Mauritániába kihelyezett halászati attaséjával és az Európai Unió nuáksúti küldöttségével együttműködve) biztosítja e jegyzőkönyv végrehajtásának rendszeres nyomon követését, különösen a halászati lehetőségek gazdasági szereplők általi felhasználása és a fogási adatok tekintetében.

A halászati partnerségi megállapodás úgy rendelkezik, hogy a vegyes bizottság évente legalább egyszer ülésezik, hogy ellenőrizze a jegyzőkönyv végrehajtását és szükség esetén kiigazítsa a halászati lehetőségeket és a pénzügyi hozzájárulást.

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.2.1.Felismert kockázat(ok).

Tárgytalan.

2.2.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

Tárgytalan.

2.2.3.Az ellenőrzések költsége és haszna, a várt hibaarány értékelése

Tárgytalan.

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

A Bizottság politikai párbeszédet tart fenn és rendszeresen egyeztet Mauritániával a megállapodás és az egyezmény megfelelő igazgatása érdekében. A Bizottság által a fenntartható halászati megállapodások keretében teljesített kifizetések mindenképpen a Bizottság rendes költségvetési és pénzügyi szabályainak és eljárásainak hatálya alá tartoznak. Ez lehetővé teszi különösen a harmadik államok azon bankszámláinak teljes mértékű azonosítását, amelyekre a pénzügyi hozzájárulás összegeit folyósítják. A jegyzőkönyv 2. cikkének 8. bekezdése értelmében a halászati övezetekhez való hozzáférést ellentételező pénzügyi hozzájárulást a Mauritániai Központi Banknál nyitott államkincstári számlára kell utalni.

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

Jelenlegi költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési tétel

Kiadás típusa

Hozzájárulás

Szám[Megnevezés…]

Diff./nem diff. 10

EFTA-országoktól 11

tagjelölt országoktól 12

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

2

11.03 01.

Az uniós halászhajók által harmadik országok vizein (fenntartható halászati megállapodások keretében) folytatott halászati tevékenységekre vonatkozó irányítási keret létrehozása.

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

Létrehozandó új költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei és a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési tétel

Kiadás típusa

Hozzájárulás

Szám[…][Megnevezés…]

Diff./nem diff.

EFTA-országoktól

tagjelölt országoktól

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

[…][XX.YY.YY.YY]

IGEN/NEM

IGEN/NEM

IGEN/NEM

IGEN/NEM

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret fejezete

Szám

2 – Fenntartható növekedés: természeti erőforrások

FŐIGAZGATÓSÁG: TENGERÜGYI ÉS HALÁSZATI FŐIGAZGATÓSÁG

2017. év

2018. év

2019. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

 Operatív előirányzatok 

Költségvetési tétel száma: 11.0301

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1)

5,000

2,500

7,500

Kifizetési előirányzatok

(2)

5,000

2,500

7,500

Költségvetési tétel száma

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

Kifizetési előirányzatok

(2 a)

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok 13  

Költségvetési tétel száma

(3)

A Tengerügyi és Halászati Főigazgatósághoz tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1+1a +3

5,000

2,500

7,500

Kifizetési előirányzatok

=2+2a

+3

5,000

2,500

7,500






 Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

5,000

2,500

7,500

Kifizetési előirányzatok

(5)

5,000

2,500

7,500

 Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN

(6)

A többéves pénzügyi keret 2. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN 

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=4+ 6

5,000

2,500

7,500

Kifizetési előirányzatok

=5+ 6

5,000

2,500

7,500

Amennyiben a javaslat/kezdeményezés több fejezetet is érint:

 Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

Kifizetési előirányzatok

(5)

 Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN

(6)

A többéves pénzügyi keret 1–4. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN
(Referenciaösszeg)

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=4+ 6

Kifizetési előirányzatok

=5+ 6





A többéves pénzügyi keret fejezete

5

„Igazgatási kiadások”

millió EUR (három tizedesjegyig)

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

FŐIGAZGATÓSÁG: <…….>

 Humánerőforrás

 Egyéb igazgatási kiadások

<...> Főigazgatóság ÖSSZESEN

Előirányzatok

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

millió EUR (három tizedesjegyig)

2017. év

2018. év

2019. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

5,000

2,500

7,500

Kifizetési előirányzatok

5,000

2,500

7,500

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

◻ A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket

2017. év

2018. év

2019. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

TELJESÍTÉSEK

Típus 14

Átlagos költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Összesített szám

Összköltség

1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 15

Halászati engedélyek száma

0,417

12

5,000

6

2,500

18

7,500

Teljesítés

Teljesítés

1. konkrét célkitűzés részösszege

12

5,000

6

2,500

18

7,500

2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS

Teljesítés

2. konkrét célkitűzés részösszege

ÖSSZKÖLTSÉG 16

12

5,000

6

2,500

18

7,500

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.1.Összegzés

X    A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

◻ A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

N. év 17

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE 18 bele nem tartozó előirányzatok

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege

ÖSSZESEN

A humánerőforrással és más igazgatási kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves allokációs eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

3.2.3.2.Becsült humánerőforrás-szükségletek

X    A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

◻ A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

 A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

XX 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

XX 01 05 01 (közvetett kutatás)

10 01 05 01 (közvetlen kutatás)

 Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 19

XX 01 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél)

XX 01 04 éé  20

- a központban

- a küldöttségeknél

XX 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

10 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

ÖSSZESEN

XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Külső munkatársak

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

X    A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

◻ A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

[…]

◻ A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára.

Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket, valamint a megfelelő összegeket.

[…]

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

Összesen

Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN



3.3.A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

X    A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

◻ A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

◻ a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

◻ a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési tétel:

Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

A javaslat/kezdeményezés hatása 21

N. év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

… jogcímcsoport

Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

[…]

Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

[…]

(1) Lásd a jegyzőkönyvhöz csatolt, a halászati kategóriákat ismertető táblázatot (HL L 315., 2015.12.1., 13. o. ).
(2) COFREPECHE, NFDS, POSEIDON és MRAG, 2014. Évaluation rétrospective et prospective du protocole de l’accord de partenariat dans le secteur de la pêche entre l'Union européenne et la République islamique de Mauritanie (sous le Contrat cadre MARE/2011/01 - Lot 3, contrat spécifique 8). Brüsszel, 176 o.
(3) HL L 343., 2006.12.8., 4. o.
(4) HL L 315., 2015.12.1., 3. o.
(5) A Tanács (EU) 2016/870 határozata (2016. május 24.) az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodással előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás négyéves időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyvnek az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 145., 2016.6.2., 1. o.).
(6) A Tanács (EU) 2015/2192 rendelete (2015. november 10.) az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti halászati partnerségi megállapodással előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás négyéves időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyv szerinti halászati lehetőségek elosztásáról (HL L 315., 2015.12.1., 72. o.).
(7) Tevékenységalapú irányítás: ABM (Activity Based Management), tevékenységalapú költségvetés-tervezés: ABB (Activity Based Budgeting).
(8) A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(9) Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
(10) Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(11) EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(12) Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.
(13) Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(14) A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (pl. finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
(15) Az 1.4.2. szakaszban („Konkrét célkitűzés(ek)…”) feltüntetett célkitűzés.
(16) 2017-ben a Bizottság a jegyzőkönyv 2016/2017. és 2017/2018. évi alkalmazása fejében teljesít kifizetést. 2018-ban a Bizottság a jegyzőkönyv 2018/2019. évi alkalmazása fejében teljesít kifizetést. Ennek oka az, hogy a kifizetésekre a jegyzőkönyv aláírásának évfordulóján, minden év november 16-án kell sort keríteni. 2018. november 16-áig például a Bizottság a 2018/2019. évi alkalmazás keretében megvalósuló hozzáférésért fizet.
(17) Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
(18) Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(19) AC=szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő.
(20) Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
(21) A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összegeket, vagyis a 25 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegeket kell megadni.