Brüsszel, 2016.11.30.

SWD(2016) 395 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLAT VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az energiaunió irányításáról,

valamint a 94/22/EK irányelv, a 98/70/EK irányelv, a 2009/31/EK irányelv, a 663/2009/EK rendelet, a 715/2009/EK rendelet, a 2009/73/EK irányelv, a 2009/119/EK tanácsi irányelv, a 2010/31/EU irányelv, a 2012/27/EU irányelv, a 2013/30/EU irányelv és az (EU) 2015/652 tanácsi irányelv módosításáról és az 525/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

{COM(2016) 759 final}
{SWD(2016) 394 final}
{SWD(2016) 396 final}
{SWD(2016) 397 final}


Vezetői összefoglaló

Az energiaunió irányítási rendszeréről szóló rendeletre irányuló javaslat hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Miért? Milyen problémát kell megoldani? Legfeljebb 11 sor

A tervezésre, jelentéstételre és ellenőrzésre vonatkozó jelenlegi uniós vívmányok nem alkalmasak arra, hogy támogassák az energiaunió megvalósítását. A jelenlegi kötelezettségek gyakran nincsenek összhangban az energiapolitikai területtel, az energia- és éghajlat-politikai területek összeegyeztetését illetően pedig következetlenek, ami szükségtelen adminisztratív terhet, valamint nem hatékony szabályozást és tervezést eredményez. Emellett a tagállamok és a Bizottság közötti jelenlegi szakpolitikai folyamat nem alkalmas az energiaunió célkitűzéseinek, azaz a megújuló energiára és az energiahatékonyságra vonatkozó célokat is magukban foglaló 2030-as célok megvalósítására, valamint ezeknek és a Párizsi Megállapodásnak az összehangolására. Ez a tagállamokat, a polgárokat és a befektetőket is érinti. A REFIT keretében elvégezték az energiapolitikai vívmányokból eredő jelenlegi kötelezettségek, valamint az éghajlat-politikai vívmányokkal való kölcsönös összefüggéseik célravezetőségi vizsgálatát.

Mi a kezdeményezés várható eredménye? Legfeljebb 8 sor

A kezdeményezés az integrált nemzeti energia- és éghajlat-politikai tervek létrehozására, valamint az energia- és éghajlat-politikai területeken a tervezési, jelentéstételi és ellenőrzési kötelezettségek észszerűsítésére irányul. Célja továbbá egy összehangolt és koherens irányítási folyamat kialakítása a Bizottság és a tagállamok között, amely azt is lehetővé teszi, hogy az EU eleget tegyen nemzetközi éghajlatvédelmi kötelezettségeinek.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés? Legfeljebb 7 sor 

Az energiaunió számos transznacionális szempontja, valamint az új nemzeti tervek létrehozásának és a meglévő kötelezettségek észszerűsítésének szükségessége fényében indokolt és szükséges az uniós szintű fellépés.A tagállamok a csak nemzeti szintű szabályozáson keresztül nem tudják biztosítani a végrehajtást.Ráadásul figyelembe véve azt, hogy az energiaunió néhány célkitűzését uniós szinten határozzák meg (különösen a megújuló energiával kapcsolatban 2030-ra kitűzött célt), ezek megvalósításához uniós szintű eljárásra van szükség.

B. Megoldások

Milyen jogalkotási és nem jogalkotási szakpolitikai alternatívák merültek fel? Van-e előnyben részesített megoldás? Miért? Legfeljebb 14 sor 

A hatásvizsgálat alapján egy, az energiaunió irányításáról szóló egységes jogalkotási aktust érdemes előnyben részesíteni, amely felváltja az energiapolitikai vívmányok megfelelő részeit, valamint teljes egészében felváltja az üvegházhatást okozó gázok nyomon követési rendszeréről szóló rendeletet (MMR). A költségek és az elérhető haszon tekintetében is kiegyensúlyozott eredményt mutat az energiaunió irányításáról szóló egységes jogalkotási aktus, amely felváltja az energiapolitikai vívmányok és az MMR megfelelő részeit. Az előnyben részesített csomag magában foglalná azt is, hogy a tagállamok 2021 és 2030 között kétszer aktualizálják integrált nemzeti energia- és éghajlat-politikai terveiket, és átfogó eredményjelentéseikben kétévente beszámolnak ezek végrehajtásáról. A Bizottság az energiaunió helyzetéről készített jelentésében évente nyomon követné az együttesen elért eredményeket. A javaslat értelmében a Bizottságnak a nyomon követési tevékenysége részeként, valamint az energiaunió célkitűzései teljesítésének biztosítása érdekében a jogszabályban meghatározott eljárás alapján ajánlásokat is kellene tennie a nemzeti tervekre.

Ki melyik alternatívát támogatja? Legfeljebb 7 sor 

A nyilvános konzultáció során a válaszadók többsége támogatta az általános megközelítést és az előnyben részesített alternatívát.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb lehetőségek) előnyei? Legfeljebb 12 sor 

Az energiaunió irányítási rendszere jelentős előnyökkel jár majd a tagállamok, a polgárok és a vállalkozások számára azzal, hogy stabilabb szakpolitikai keretet teremt, és megalapozottabb szakpolitikai intézkedéseket tesz lehetővé az energiaunió mind az öt dimenziójában. Az irányítás előnyben részesített megközelítése várhatóan jelentős előnyöket teremt azzal, hogy időben és hatékonyabban valósítja meg az energiaunió célkitűzéseit, előmozdítja a befektetői biztonságot, és összehangolja a célkitűzéseket a Párizsi Megállapodással. A biztonságosabb és fenntarthatóbb energiarendszerek felé tartó átmenet a becslések szerint mintegy évi 200 milliárd EUR befektetést igényel az elkövetkező évtizedben; az energiaunió irányítása megteremti majd a szükséges biztonságot és kiszámíthatóságot e befektetések elősegítéséhez és hatékonyabbá tételéhez.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb lehetőségek)? Legfeljebb 12 sor 

Az előnyben részesített alternatíva, azaz az egységes jogalkotási aktus keretében történő észszerűsítés a becslések szerint 219,3 millió EUR kumulált összköltséget jelent a tagállamok számára a 2021 és 2030 közötti időszakban, amely magában foglalja mind az egyszeri végrehajtási költségeket, mind pedig az éves költségeket, és a becslések szerint a kiindulási alaphoz képest 3,4 millió EUR költségmegtakarítással jár. Összehasonlításképpen az ágazatspecifikus jogszabályokkal történő észszerűsítés 330,1 millió EUR kumulált összköltséggel járna a tagállamok számára. Az előnyben részesített alternatívák tényleges költségmegtakarítása vérhatóan meghaladja majd a 3,4 millió EUR-t, mivel a csomag többek között javasolja a tervezési, jelentéstételi és ellenőrzési kötelezettségek teljesítési időszakainak összehangolását, ami csökkenteni fogja az adminisztratív terhet. Az alternatívák eljárásjogi jellege miatt nem számszerűsítették az irányítási folyamat költségeit, viszont ezek az opciók a kiinduló szinthez képest várhatóan azonos vagy magasabb adminisztratív költségekkel járnak az új irányítási folyamat létrehozása miatt.

Hogyan érinti a fellépés a vállalkozásokat, köztük a kis- és középvállalkozásokat és a mikrovállalkozásokat? Legfeljebb 8 sor

A fellépés – az energiaunió 2030-ra vonatkozó tervezéséből adódó jobb befektetői biztonságnak és átláthatóságnak köszönhetően – várhatóan pozitív hatást gyakorol általában a vállalkozásokra, különösen pedig a kis- és középvállalkozásokra. A kezdeményezés nem érinti a vállalkozások tájékoztatási kötelezettségeinek jellegét, és új kötelezettségeket sem ír elő számukra.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? Legfeljebb 4 sor

A tagállamok közigazgatási szervei számára előnyt jelentenek majd az észszerűsített tervezési és jelentéstételi kötelezettségek. Ugyanakkor nemzeti terveket kell kidolgozniuk, ami költségekkel jár, viszont a jobb tervezésen és a költségmegtakarításon keresztül gazdasági hatékonyságot is lehetővé tesz. A tagállamok közigazgatási szerveinek az is feladata lesz, hogy a Bizottsággal és más tagállamokkal közösen részt kell venniük az új irányítási rendszerben.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? Legfeljebb 6 sor

A tagállamokra és a Bizottságra háruló észszerűsített és átláthatóbb kötelezettségeknek köszönhetően a polgárok pontosabb információkkal fognak rendelkezni az energiaunió megvalósításáról. Az előnyben részesített alternatíva várhatóan pozitív környezeti hatásokkal is jár, és javítani fogja az EU teljesítményét az éghajlat-politikai fellépések terén.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitikai fellépés felülvizsgálatára? Legfeljebb 4 sor 

Eddig nem vették tervbe a jogalkotási kezdeményezés felülvizsgálatát. Végrehajtásának értékelését a 2020-as évek közepén kell elvégezni, amelynek eredményeként sor kerülhet a felülvizsgálatra.