Brüsszel, 2016.9.14.

COM(2016) 604 final

2016/0283(APP)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló 1311/2013/EU, Euratom rendelet módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret első éveiben az Unió olyan előre nem látott, példátlan méretű kihívásokkal szembesült, amelyek a szomszédságában kialakult, biztonsági veszélyeket és tömeges migrációs mozgásokat okozó instabilitásból származtak.

„A 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret félidős értékelése/felülvizsgálata – Eredményközpontú uniós költségvetés” című közleményében 1 a Bizottság a többéves pénzügyi keret első két–három éve tekintetében értékelte a speciális eszközök működését és alkalmazását.

A fent említett kihívások kezeléséhez hozzájáruló intézkedésekhez szükséges további pénzügyi eszközök igénybevétele érdekében a költségvetésben rendelkezésre álló valamennyi forrást – beleértve az átcsoportosításokat, a mozgástereket és a speciális eszközöket – széles körűen felhasználták, továbbá új eszközöket hoztak létre, például az európai uniós vagyonkezelői alapokat és a törökországi menekülteket támogató eszközt, hogy a többéves pénzügyi keret támasztotta korlátok tiszteletben tartása mellett további finanszírozást nyújtsanak. Az előző időszakhoz képest az 1311/2013/EU, Euratom rendeletben 2 (a továbbiakban: a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet) foglalt speciális eszközök jelentősen növelték a többéves pénzügyi keret rugalmasságát, lehetővé téve az Unió határozott fellépését. Mivel azonban e kihívások továbbra is fennállnak, a szükséghelyzetekben való folyamatos és gyors uniós reagálási kapacitás forog kockán.

Az Európai Parlament erre való tekintettel határozott lépésekre szólított fel az uniós költségvetés rugalmasságának fokozása érdekében 3 , míg informális tanácsi üléseken azt is hangsúlyozták, hogy fokozni kell a jelenlegi többéves pénzügyi keret előre nem látható események kezelésére irányuló képességét 4 .

2.JOGALAP ÉS A JAVASLAT TARTALMA

E javaslat a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet 2. cikkén alapul, amely úgy rendelkezik, hogy a többéves pénzügyi keret félidős értékeléséhez adott esetben mellékelni kell az e rendelet felülvizsgálatára vonatkozó jogalkotási javaslatot. A felülvizsgálat nem csökkentheti az előzetesen előirányzott nemzeti keretösszegeket, a kohéziós politika keretösszegeinek a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet 7. cikkével összhangban tett kiigazításának sérelme nélkül 5 .

Figyelembe véve a speciális eszközök igénybevételét a többéves pénzügyi keret időszakának kezdete óta, valamint azokat a kihívásokat, amelyekkel az Unió szembesült, és továbbra is szembesül, a Bizottság javasolja a többéves pénzügyi keretről szóló rendelet módosítását annak érdekében, hogy növeljék a sürgősségisegély-tartalékra (9. cikk) és a Rugalmassági Eszközre (11. cikk) vonatkozóan rögzített éves maximális összegeket, továbbá a visszavont előirányzatokból finanszírozott európai uniós válságtartalék létrehozása céljából bevezessenek egy új speciális eszközt, hogy az Unió gyorsan tudjon reagálni a válságokra – például a jelenlegi migrációs válságra – és a súlyos humanitárius vagy biztonsági következményekkel járó eseményekre. E javaslattal párhuzamosan a Bizottság az új válságtartalék igénybevételi eljárására vonatkozó rendelkezés céljából a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról szóló intézményközi megállapodás 6 módosítását javasolja.

A Bizottság javasolja továbbá a kötelezettségvállalásokra vonatkozó összesített tartalék (14. cikk) időbeli és hatálybeli korlátozásának megszüntetését.

A kifizetésekre vonatkozó összesített tartalékot illetően a Bizottság a 2018–2020-as időszakra vonatkozóan megállapított éves korlátok (5. cikk, (2) bekezdés) megszüntetését javasolja, hogy a többéves pénzügyi keret későbbi éveiben szükség esetén teljes mértékben igénybe lehessen venni a 2016-ban és 2017-ben felhasználatlanul maradt nagy kifizetési tartalékokat, és ezáltal specifikus és maximális rugalmasságot lehessen biztosítani.

3.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

E javaslatnak nincsenek azonnali költségvetési vonzatai. A speciális eszközök igénybevételére és az előirányzatok éves költségvetésbe való bevitelére a többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben, a vonatkozó alap-jogiaktusokban (lásd az említett rendelet 3. cikkének (2) bekezdését), valamint a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról szóló intézményközi megállapodásban előírt eljárások alkalmazandók.

2016/0283 (APP)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló 1311/2013/EU, Euratom rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 312. cikkére,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 106a. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament egyetértésére,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

különleges jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)Az 1311/2013/EU, Euratom tanácsi rendeletben 7 meghatározott, a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret végrehajtásának első éveiben számos alkalommal igénybe vették a speciális eszközöket olyan új kihívások kezelésére, amelyek az európai szomszédságban merültek fel, és amelyek nagy horderejű humanitárius és biztonsági következményeik miatt gyors és átfogó uniós fellépést tettek szükségessé.

(2)Az említett kivételes intézkedéseket kiváltó körülmények és a további fellépés igénye továbbra is fennáll – amint azt a 2017-re vonatkozó költségvetési tervezetben a tartalékok és speciális eszközök újbóli igénybevétele is alátámasztja –, ami csökkenti a többéves pénzügyi keret fennmaradó időszakában az ilyen helyzetek megoldásához szükséges költségvetési forrásokat.

(3)A specifikus és lehetőleg maximális rugalmasság megvalósítása és az ahhoz elégséges kifizetési felső határ biztosítása érdekében, hogy az Unió a Szerződés 323. cikkének megfelelően teljesíteni tudja kötelezettségeit, a kifizetési felső határoknak a 2018–2020-ra vonatkozó kiigazítására meghatározott korlátozásokat meg kell szüntetni.

(4)A sürgősségisegély-tartalékot és a Rugalmassági Eszközt meg kell erősíteni, valamint a kötelezettségvállalásokra és a kifizetésekre vonatkozó összesített tartalékot érintő korlátozásokat meg kell szüntetni annak érdekében, hogy elegendő kapacitás álljon az Unió rendelkezésére az előre nem látható körülmények kezelésére.

(5)A visszavont előirányzatokból finanszírozott európai uniós válságtartalék létrehozása céljából rendelkezni kell egy új speciális eszközről, hogy az Unió ezáltal gyorsan tudjon reagálni a válságokra – például a jelenlegi migrációs válságra – és a súlyos humanitárius vagy biztonsági következményekkel járó eseményekre.

(6)Az 1311/2013/EU, Euratom rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1311/2013/EU, Euratom rendelet a következőképpen módosul:

(1)A 3. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(2)„(2)    A többéves pénzügyi keret rugalmasságát a 9–15. cikkben meghatározott speciális eszközök biztosítják, amelyek a költségvetési eljárás zavartalan lefolytatásának lehetővé tétele érdekében jönnek létre. A költségvetésben szerepeltethetők a vonatkozó fejezeteknek a többéves pénzügyi keretben rögzített felső határát meghaladó kötelezettségvállalási előirányzatok, amennyiben a 2012/2002/EK tanácsi rendelettel 8 , az 1309/2013/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel 9 , valamint az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról szóló intézményközi megállapodással 10 összhangban szükség van a sürgősségisegély-tartalék, az Európai Unió Szolidaritási Alapja, a Rugalmassági Eszköz, az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap, a rendkívüli tartalék, az európai uniós válságtartalék, az ifjúsági munkanélküliség kezelésére és a kutatás erősítésére vonatkozó specifikus rugalmasság, valamint a kötelezettségvállalásokra vonatkozó összesített tartalék forrásainak igénybevételére.”.

(3)Az 5. cikk (2) bekezdését el kell hagyni.

(4)A 6. cikk (1) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

„f)kiszámítja azokat az n–2. évben visszavont előirányzatokat, amelyeket a 13a. cikkben említett európai uniós válságtartalék rendelkezésére kell bocsátani.”.

(5)A 9. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2)    A tartalék éves összege (2011-es árakon számítva) 500 millió EUR, amely a költségvetési rendelettel összhangban legkésőbb az n+1. évben használható fel. A tartalék céltartalékként szerepel az Unió általános költségvetésében. Az éves összegnek az előző évből megmaradt részét kell először lehívni. Az n. évi éves összeg azon része, amelyet az n+1. évben nem használnak fel, megszűnik.”.

(6)A 11. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1)    A Rugalmassági Eszköz arra szolgál, hogy az adott pénzügyi évben fedezze azon pontosan meghatározott kiadásokat, amelyeket egy vagy több más fejezet felső határán belül nem lehetne finanszírozni. A Rugalmassági Eszköz (2011-es árakon számítva) évi 1 000 millió EUR-s felső összeghatárral rendelkezik.”.

(7)A szöveg a következő 13 a. cikkel egészül ki:

„13a. cikk

Európai uniós válságtartalék

(1)    Az európai uniós válságtartalék arra szolgál, hogy az Unió gyorsan tudjon reagálni a válságokra, valamint a súlyos humanitárius vagy biztonsági következményekkel járó eseményekre.

(2)    A költségvetési rendelet 178. cikkének sérelme nélkül, az n–2. évben visszavont előirányzatokat az n. év költségvetési eljárásának keretében az európai uniós válságtartalék rendelkezésére bocsátják. A tartalék céltartalékként szerepel az Unió általános költségvetésében. A rendelkezésre álló éves összeg a költségvetési rendelettel összhangban legkésőbb az n+1. évben használható fel. Az éves összegnek az n. évből megmaradt részét kell először lehívni. Az n. évi éves összeg azon része, amelyet az n+1. évben nem használnak fel, megszűnik.”.

(8)A 14. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„14. cikk

A kötelezettségvállalásokra vonatkozó összesített tartalék

(1)A többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalási előirányzatainak felső határai alatt rendelkezésre álló mozgástérből a többéves pénzügyi keretre vonatkozó összesített kötelezettségvállalási tartalékot kell képezni, és azt a 2016–2020-as időszakra vonatkozóan a többéves pénzügyi keretben megállapított összeghatárok felett kell rendelkezésre bocsátani.

(2)A Bizottság – a 6. cikkben említett technikai kiigazítások részeként – minden évben kiszámítja a rendelkezésre álló összeget. A többéves pénzügyi keret összesített tartalékát, illetve annak egy részét az Európai Parlament és a Tanács az EUMSZ 314. cikke szerinti költségvetési eljárás keretében igénybe veheti.”.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) COM(2016) 603, 2016.9.14.
(2) A Tanács 2013. december 2-i 1311/2013/EU, Euratom rendelete a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 347., 2013.12.20., 884. o.).
(3)

   Az Európai Parlament 2016. július 6-i állásfoglalása a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret választások utáni felülvizsgálatának előkészítéséről: a Parlament észrevételei a Bizottság javaslatát megelőzően (2015/2353(INI)), P8_TA-PROV(2016)0309.

(4) A holland elnökség jelentése: Egy előremutató és rugalmas többéves pénzügyi keret felé, 2016.5.30., https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/kamerstukken/2016/05/30/voorzitterschapsverslag-over-mfk/voorzitterschapsverslag-over-mfk.pdf .
(5) Az említett kiigazításra vonatkozóan lásd: A pénzügyi keret 2017-re vonatkozó technikai kiigazítása a GNI alakulásának és a kohéziós politika keretek kiigazításának megfelelően, COM(2016) 311 final, 2016.6.30.
(6) Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti 2013. december 2-i intézményközi megállapodás a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról (HL C 373., 2013.12.20., 1 o.).
(7) A Tanács 2013. december 2-i 1311/2013/EU, Euratom rendelete a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 347., 2013.12.20., 884. o.).
(8) A Tanács 2002. november 11-i 2012/2002/EK rendelete az Európai Unió Szolidaritási Alapjának létrehozásáról (HL L 311., 2002.11.14., 3. o.).
(9) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1309/2013/EU rendelete az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (2014–2020) és az 1927/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 855. o.).
(10) Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti 2013. december 2-i intézményközi megállapodás a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról (HL C 373., 2013.12.20., 1 o.).