2.2.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 34/78


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – A villamosenergia-piacok újratervezése és ennek a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztókra gyakorolt lehetséges hatásai

(feltáró vélemény)

(2017/C 034/12)

Előadó:

Vladimír NOVOTNÝ

Felkérés:

az Európai Unió Tanácsa, 2016.3.14.

Jogalap:

az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 304. cikke

 

feltáró vélemény

Illetékes szekció:

„Közlekedés, energia, infrastruktúra és információs társadalom” szekció

Elfogadás a szekcióülésen:

2016.10.6.

Elfogadás a plenáris ülésen:

2016.10.19.

Plenáris ülés száma:

520.

A szavazás eredménye:

(mellette/ellene/tartózkodott)

146/66/43

1.   Következtetések és ajánlások

1.1.

Az EGSZB támogatja egy új uniós villamosenergia-piac kialakításának alapgondolatát. Erre az európai energiaunió céljait szolgáló, stabil áramellátási rendszer garantálása érdekében van szükség. Az áramtermelés és -forgalmazás decentralizált struktúrákra történő, közép- és hosszú távon szervezendő átállításához, valamint a megújuló energiákról szóló uniós irányelvben szereplő célkitűzések megvalósításához teljesen új formába kell önteni a villamosenergia-piacot. Az EGSZB ebben az összefüggésben felhívja a figyelmet TEN/577, TEN/578 és TEN/583 jelű véleményeire, melyekben erről a kérdésről, valamint a fogyasztók, a termelő-fogyasztók és az új piaci szereplők jövőbeli szerepéről is kifejti álláspontját.

1.2.

Az EGSZB véleménye szerint az ún. „intelligens” elosztóhálózatok – intelligens fogyasztásmérőkkel és tárolási technológiákkal összekapcsolva – szintén fontos alkotóelemei lesznek a villamosenergia-piacok közép- és hosszú távú újraszervezésének. Ezek az intelligens hálózatok, valamint irányítási és tárolási technológiák ekkor fejthetnek ki kedvező hatásokat, legyen szó akár a villamosenergia-fogyasztás optimalizálásáról, akár az azzal való takarékosságról.

1.3.

Az EGSZB felhívja a figyelmet arra a potenciálra, amelyet a kisebb „termelő-fogyasztók”, de más új modellek, például az energiaközösségek is jelenthetnek az energiaszegénység csökkentése szempontjából. Ahhoz, hogy teljes mértékben integráljuk őket az energiapiacba, az EGSZB elengedhetetlennek tartja többek között mindazon adminisztratív nehézségek és szükségtelen akadályok felszámolását, amelyek hátráltatják tevékenységüket, és elő kívánja mozdítani ezeknek a „termelő-fogyasztók”-nak a forgalmazási hálózatokhoz való hozzáférését az e hálózatok működtetésének finanszírozására jellemző piaci viszonyok között.

1.4.

Az EGSZB megítélése szerint az intelligens szabályozó eszközök használata az úgynevezett „intelligens otthonok”-ban szintén fontos eleme a villamosenergia-piacok újratervezésének. Ezek használata révén az otthonok aktívabb szerepet játszanak majd az energiaszegénység kockázatának csökkentésében, illetve abban, hogy teljes körűen integrálódjanak a villamosenergia-piacok újratervezésébe. E fontos változásokat a lakosság jelentős részének szóló, motiváló képzési programok, valamint az energiapiacon kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások és fogyasztók, például a kis- és középvállalkozások számára a megvalósításhoz nyújtott támogatások fogják majd elősegíteni.

1.5.

Az EGSZB meg van győződve arról, hogy a villamosenergia-piacok újratervezésétől remélt valamennyi változás attól függ, hogy ez az új piac rövid távon olyan ármegjelöléseket (eladási ár), hosszú távon pedig olyan árjelzéseket (megtérülési költség) adjon, amelyek helyesek, és nagyszabású beruházási tevékenységeket tesznek lehetővé és segítenek elő az EU villamosenergia-ágazatában. Ide tartozik azonban az is, hogy az árak az összes valódi költséget tükrözzék, tehát az úgynevezett külső költségeket is magukban foglalják.

1.6.

A villamosenergia-piacok fejlődése az elmúlt években a nagykereskedelmi árak jelentős csökkenéséhez vezetett, amiből azonban a kisfogyasztók és a kkv-k nem tudtak profitálni, mivel számukra az árak inkább emelkedtek, mint csökkentek.

1.7.

Ha megfelelően tervezik meg a villamosenergia-piacokat, és ezzel párhuzamosan stratégiai beruházásokkal segítik az olyan berendezéseket, melyek működtetésébe kiszolgáltatott helyzetű polgárokat is bevonnak – sőt, éppen ilyen polgárokat vonnak be, például energiaszövetkezetek formájában –, akkor a jövőben összefonódhat az energiapolitika, a szociálpolitika és a regionális értékteremtés.

1.8.

Ehhez a politikának világosan meg kell válaszolnia azt a kérdést, hogy a jövőbeli decentralizált termelés keretében kinek kell, szabad és/vagy lehet villamos energiát előállítania és forgalmaznia. Ez az energiaszegénység problémájának megoldásához is döntően fontos.

1.9.

Jó példa erre a lengyel Podlasie vajdaság, ahol éppen most indítanak egy programot kis fotovoltaikus rendszerek támogatására. A 60 %-os beruházási támogatás, a Lengyelországban tervezett nettó fogyasztásmérési rendszerrel együtt, lehetővé teszi, hogy a fogyasztók villamosenergia-költségei megfeleződjenek!

2.   Bevezetés

2.1.

2016. március 14-én az Európai Unió Tanácsának szlovák elnöksége levelet küldött az EGSZB-nek, amelyben azt kérte, hogy az EGSZB készítsen véleményt a villamosenergia-piac újratervezésének társadalmi dimenziójáról mint a gazdasági és társadalmi fejlődés folyamatának részéről.

2.2.

Kérelmében a szlovák elnökség megjegyezte, hogy a villamosenergia-piacok újratervezése lehetőségeket is tartogat a fogyasztók számára, ha lehetővé teszi számukra, hogy proaktívabb kapcsolatot alakítsanak ki a piaccal. A villamosenergia-árak lehetséges emelkedésének az Unió iparának versenyképességére gyakorolt hatásain túlmenően azonban azokat az esetleges veszélyeket is feltétlenül figyelembe kell venni, amelyeknek az áremelkedés a szociálisan kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztókat teszi ki.

2.3.

Az EGSZB számos korábbi véleményében (1)  (2) vizsgálta mélyrehatóan az energiapiac várható alakulását, és véleménye szerint az azokban tett ajánlásai és következtetései mit sem veszítettek aktualitásukból. A mostani vélemény azokkal a kockázatokkal és esélyekkel foglalkozik, amelyeket a villamosenergia-piac újraszervezése a szociálisan kiszolgáltatott helyzetben lévő népességcsoportok számára tartogathat, valamint az energiaszegénység azon sajátos megnyilvánulásaival, amelyek a villamos energiához való hozzájutás lehetőségével függnek össze.

3.   Az energiapiac újratervezésének elképzelése

3.1.

A fenntarthatóság elvei alapján történő villamosenergia-piaci újratervezés legfontosabb célja az kell, hogy legyen, hogy minden fogyasztó számára biztosítsa a biztonságos és megfizethető, versenyképes árú villamosenergia-ellátást.

3.2.

Az energiaunióra vonatkozó uniós stratégiai keret legfontosabb stratégiai céljai a következők:

energiabiztonság, szolidaritás és bizalom,

teljes körűen integrált belső energiapiac,

az energiahatékonyság hozzájárulása az energiaszükséglet csökkentéséhez,

a gazdaság dekarbonizációja, valamint

energiaunió a kutatásért, az innovációért és a versenyképességért.

3.3.

A villamosenergia-piac stratégiai keretének főbb vonásai a következők:

alacsony szén-dioxid-kibocsátású energetikai rendszerekre való áttérés,

az időszakos megújuló energiaforrások gazdaságos integrációja,

a hagyományos villamos erőművek elhagyása és áttérés a megújuló energiaforrásokból származó villamos energia decentralizált termelésére,

a fogyasztók szerepének fejlesztése a villamosenergia-piacon,

a villamosenergia-ellátás biztonságának és megbízhatóságának növelése.

3.4.

A fogyasztók villamosenergia-piaci szerepét érintő változásnak kiemelt helyet kell elfoglalnia a piac újraszervezésében (3).

4.   Az energiaszegénység és annak megelőzése

4.1.

Az EGSZB a közelmúltban számos véleményt fogadott el az energiaszegénység kérdésével kapcsolatban, köztük „Az energiaszegénység megelőzését és leküzdését célzó összehangolt európai fellépés” című TEN/516. számú véleményt (4) (előadó: Pierre-Jean Coulon, 2013), amelyet nemzeti szinten részletes elemzésnek vetettek alá, például a bolgár Gazdasági és Szociális Tanácsban is – a „Az energiaszegénység felszámolására irányuló intézkedések Bulgáriában” című véleményben (ESC/3/030/2015). Az EGSZB véleménye szerint az ezekben a dokumentumokban megfogalmazott ajánlások és következtetések semmit sem veszítettek aktualitásukból, ezért azokat nem kívánja itt megismételni.

4.2.

Az energiaszegénység kérdésével többek között a következő vélemények is foglalkoznak: „Új irányvonal az energiafogyasztók számára” (TEN/578) és „Termelő-fogyasztóktól származó energia és a termelő-fogyasztók energiaszövetkezetei: lehetőségek és kihívások az uniós országokban” (TEN/583).

4.3.

Az energiaszegénységet az energiaipari infrastruktúrák hiánya vagy nem megfelelő működése miatt az energiaforrásokhoz való korlátozott hozzáférésként vagy a szolgáltatott energiatermékek kifizetésére való képtelenségként határozzuk meg. Ha fennáll a veszélye, hogy az infrastruktúrák nem működnek megfelelően, akkor növelni kell a villamosenergia-ellátás biztonságának és megbízhatóságának garantálására való kapacitásukat, vagy új kapacitásról kell gondoskodni. Ennek kapcsán időközben már a rendszerüzemeltetők is azt mondják, hogy a decentralizált termelő berendezések, például a magánházakra szerelt fotovoltaikus rendszerek, hozzá tudnak járulni a regionális ellátás és a regionális szinten gyakran gyenge hálózatok stabilizálásához.

4.4.

Még akkor is, ha sokszor a magán végfogyasztók felől tekintünk az energiaszegénységre, fontos megjegyezni, hogy azzal egyes kis- és középvállalkozások is gyakran szembesülnek, annak minden járulékos következményével versenyképességükre nézve.

4.5.

Az energiaszegénység a leggyakrabban annak felel meg, hogy mennyire vagyunk képesek biztosítani a háztartások fűtését, de arra is vonatkoztathatjuk, hogy az EU déli államaiban a nyári meleg hónapok idején rendelkezésre áll-e a légkondicionálás. Az energiaszegénység konkrétan abban nyilvánul meg, hogy az emberek nem képesek kifizetni az áramszámlát. Ilyen esetben olyan megközelítéseket alkalmazunk, amelyek alapját a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztók számára az energiaszegénység leküzdéséhez nyújtott közvetlen vagy közvetett támogatások képezik.

4.6.

A kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztóknak nyújtott közvetlen támogatás elsősorban szociális jellegű támogatási programok, például a befizetések készpénzben vagy természetben való közvetlen visszatérítése formájában történik, és az egyes tagállamok szintjén a belföldi szociális védelmi rendszerek részét képezi.

4.7.

A kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztót a konkrét helyzettől és a különféle tagállami szociális rendszerektől függően különbözőképpen határozzák meg az egyes tagállamokban.

4.8.

A közvetlen támogatást szociális vagy különleges díjak formájában nyújtják. Jelenleg tíz tagállam alkalmaz szociális díjakat, nyolc tagállam határozta meg a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztó jogállását és összesen tizenhat tagállam alkalmaz szabályozott villamosenergia-árakat a belföldi piacán. Az EGSZB egyértelműen ellenezte az ilyen szabályozott árakat (lásd: TEN/578).

4.9.

A villamosenergia-piac újraszervezésével összeegyeztethető intézkedések elfogadásával azonban csökkenteni lehet az energiaszegénység kockázatát. Ez a következőket foglalhatja magában:

a különböző szolgáltatók által ajánlott villamosenergia-árakra vonatkozó információk elérhetőségének javítása,

az energiaszolgáltató-váltás akadályainak megszüntetése,

a verseny fokozása és az összetett energiaszolgáltatások átlátható kínálatának megerősítése,

az energiaszerződések, -árak és -számlák átláthatóságának biztosítása,

a fogyasztók képzése és oktatása önkormányzataik határozott és aktív részvételével,

a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok és az energiaszolgáltatási szerződések során alkalmazott nyomásgyakorlási technikák megszüntetése,

takarékos energiafogyasztás, valamint a saját fogyasztással kapcsolatos információk hozzáférhetővé tétele mindenki számára, az intelligens mérő- és szabályozó eszközök széles körben való hozzáférhetővé tétele a háztartások és egyéb kisfogyasztók számára,

a lakások és a házak hőszigetelésének támogatása, régi épületek helyreállítása és felújítása az energiaveszteség csökkentése érdekében,

ösztönző és képzési programok támogatása a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztók számára,

az energiaszegénység elleni küzdelmet célzó helyi szintű kezdeményezések támogatása,

az indokolatlanul magas díjak tilalma a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztók számára,

a villamosenergia-ellátás hatékonyságának és megbízhatóságának növelése.

4.10.

A villamosenergia-piacok fejlődése az elmúlt években a nagykereskedelmi árak jelentős csökkenéséhez vezetett, amiből azonban a kisfogyasztók és a kkv-k nem tudtak profitálni, mivel számukra az árak inkább emelkedtek, mint csökkentek.

4.11.

Az EGSZB hangsúlyozza, hogy a kisebb „termelő-fogyasztók” is kiemelt szerepet játszhatnak az energiaszegénység csökkentése szempontjából. Ezért ahhoz, hogy sikeresen integráljuk őket az energiapiacokba, minél előbb fel kell számolni minden adminisztratív akadályt, és lehetővé kell tenni számukra a hálózatokhoz való hozzáférést, a piaci feltételek megőrzése és a villamosenergia-szolgáltatásra vonatkozó minőségi előírások betartása mellett.

4.12.

Az EGSZB véleménye szerint a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztók számára nyújtott közvetlen támogatással kapcsolatban fentebb említett, a piaci szabályoknak megfelelő elemek alkalmazása ellenére az energiaszegénység és annak következményei elleni küzdelem terhének legnagyobb része továbbra is a tagállami szociális rendszerekre hárul majd, mivel a piac szempontjából ezek jelentik az egyetlen megfelelő alternatívát.

4.13.

Ha megfelelően tervezik meg a villamosenergia-piacokat, és ezzel párhuzamosan stratégiai beruházásokkal segítik az olyan berendezéseket, melyek működtetésébe kiszolgáltatott helyzetű polgárokat is bevonnak – sőt, éppen ilyen polgárokat vonnak be, például energiaszövetkezetek formájában –, akkor a jövőben összefonódhat az energiapolitika, a szociálpolitika és a regionális értékteremtés.

4.14.

Ehhez a politikának világosan meg kell válaszolnia azt a kérdést, hogy a jövőbeli decentralizált termelés keretében kinek kell, szabad és/vagy lehet villamos energiát előállítania és forgalmaznia. Ez az energiaszegénység problémájának megoldásához is döntően fontos.

4.15.

A megújuló energiák ugyanis teljesen új lehetőségeket nyitnak az energiaszegénység mint szociális probléma kezelésére. Így például az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának egyik tanulmánya már 2014-ben arra a következtetésre jutott, hogy – fotovoltaikus rendszerek segítségével – alapvetően az európai népesség 80 %-a képes lenne akár a hálózati áramszolgáltatásnál olcsóbb áron is előállítani magának villamos áramot! Gondot jelent, hogy a lakosság egy része nem rendelkezik olyan tetővel vagy telekkel, amelyre fel lehetne szerelni ezeket a berendezéseket. Ebben segíthetne a „termelő-fogyasztó” fogalmi meghatározásának kibővítése, valamint a közösen működtetett berendezések (energiaszövetkezetek) támogatása.

4.16.

A CE Delft egyik frissen közzétett tanulmányában kiszámították, hogy 2050-re a háztartások akár 83 %-a képes lehet arra, hogy előállítsa a szükségleteit fedező villamos energiát.

4.17.

Fontos és sokrétű problémát jelent azonban az, hogy éppen a kiszolgáltatott helyzetben levő polgároknak nincs pénzük a szükséges beruházásokra. A megújuló energiák „hátránya” ugyanis az, hogy először viszonylag komoly befektetésekre van szükség, bár a működtetési költségek nagyon alacsonyak (a nap és a szél tudvalevőleg nem kerül semmibe). Politikai szinten azonban ezt a problémát is meg lehet oldani, például megfelelő stratégiai beruházásokkal.

4.18.

Jó példa erre a lengyel Podlasie vajdaság, ahol éppen most indítanak egy programot kis fotovoltaikus rendszerek támogatására. A 60 %-os beruházási támogatás, a Lengyelországban tervezett nettó fogyasztásmérési rendszerrel együtt, lehetővé teszi, hogy a fogyasztók villamosenergia-költségei megfeleződjenek!

4.19.

Az EGSZB ennek kapcsán szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság, a Tanács és az Európai Parlament is többet foglalkozzon olyan közép- és hosszabb távú fejlesztésekkel, amelyek kedvezőek lehetnek a fogyasztók számára. Ehhez az elektromos közlekedés szolgálhat példaként. Előre látható, hogy a következő 20–30 évben egyre több elektromos autó kerül a piacra. Egy ilyen e-autó kb. 14 kWh-t fogyaszt 100 km-en, ami – ha a villamos energia ára 0,25 ct/kWh – 3,50 eurót jelent. Ha belső égésű motorral felszerelt gépjárműben utazunk 100 km-t – 7 l/100 km-es fogyasztás és 1,20 eurós literenkénti üzemanyagár mellett –, akkor ezért 8,40 eurót kell fizetnünk. Ahhoz, hogy annyi villamos energiát állítsunk elő, amennyire egy e-autónak 10 000 km megtételéhez szüksége van, elegendő egy kb. 6 modulos fotovoltaikus rendszer. Egy megfelelő autót tehát egy kb. 3 000 eurós befektetéssel 20 éven keresztül lehetne ellátni (saját) árammal! Egyelőre túlságosan keveset beszéltünk azokról a gazdasági szempontokról, melyek – a polgárok és potenciálisan a régiók számára is – az elektromos közlekedésre való átálláshoz kapcsolódhatnak.

Kelt Brüsszelben, 2016. október 19-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Georges DASSIS


(1)  HL C 82., 2016.3.3., 13. o.

(2)  HL C 424., 2014.11.26., 64. o.

(3)  HL C 82., 2016.3.3., 22. o.

(4)  HL C 341., 2013.11.21., 21 o.


MELLÉKLET

Az alábbi ellenvéleményt elutasították, és a Közgyűlés által elfogadott szekcióvélemény fogadták el, de a szöveg így is megkapta legalább a leadott szavazatok egynegyedét:

1.   Következtetések és ajánlások

1.1.

Az EGSZB reméli, hogy a villamosenergia-piacoknak az Európai Bizottság által az őszi/téli energiapolitikai csomag részeként javasolt újratervezése a megújuló energiaforrások teljes körű integrációját eredményezi majd a közös villamosenergia-piacon, ami az éghajlatváltozással kapcsolatos uniós kötelezettségvállalások végrehajtásának fontos eszköze.

1.2.

E javaslatnak arra kell irányulnia, hogy hosszú távon biztosítsa a villamosenergia-ellátás megbízhatóságát és biztonságát, a jelenlegi piaci torzulások megszüntetéséhez vezessen, olyan villamosenergia-árak lehetővé tétele mellett, amelyek biztosítják majd az európai gazdaság versenyképességét, illetve stabilak és hozzáférhetőek a végső fogyasztók számára, ideértve az alacsony jövedelmű népességcsoportokat is.

1.3.

Az EGSZB meggyőződése, hogy a villamosenergia-piacok újratervezése végső soron lehetővé teszi majd az energiaszegénységre vonatkozó esetleges kedvezőtlen hatások kockázatának csökkentését vagy megszüntetését.

1.4.

Az EGSZB úgy ítéli meg, hogy a villamosenergia-piac jelenlegi formájából az újraszervezés felé haladó átalakulási folyamat különösképpen hatással lehet a kiszolgáltatott helyzetben lévő villamosenergia-fogyasztók csoportjaira.

1.5.

Az EGSZB úgy véli, hogy a villamosenergia-piacok átalakításával kapcsolatos kockázatok különösen ahhoz kapcsolódnak, hogy alapjaiban meg kell erősíteni a 220/440 kW-os nemzeti áramátviteli hálózatok teljesítményét, valamint rendszerösszekötő kapacitásait, ki kell terjeszteni az elosztóhálózatok szerepét, hogy magukban foglalják azokat a szerepköröket, amelyeket jelenleg kizárólag az átviteli rendszerek látnak el (például a hálózat stabilitásának biztosítását), valamint „intelligens” rendszerekké kell alakítani azokat, meg kell oldani a nagy mennyiségű villamos energia tárolási problémáját, decentralizálni kell az energiatermelést, a decentralizált termelést az elosztóhálózatra kell csatlakoztatni, valamint változtatni kell a villamos energiát fogyasztók szerepének és magatartásának jellegén a piacon.

1.6.

A fent felsorolt átalakulási folyamatok hosszú távra szólnak, megvalósításukhoz évtizedekre, ezen felül súlyos beruházásokra lesz szükség, amelyek elérhetik a több száz milliárd eurót, továbbá egyéb hasonló költségeket, melyek az új, gyakran még nem ismert műszaki megoldások kifejlesztéséhez szükségesek.

1.7.

A piaci elvek maradéktalan végrehajtását illetően e költségek jelentős része a villamosenergia-árak szabályozott elemére vetítve jelenik majd meg, ami az átalakulás folyamata során negatív hatást eredményezhet a lakosság kiszolgáltatott csoportjainak energiaszegénysége szempontjából.

2.   Bevezetés

2.1.

2016. március 14-én az Európai Unió Tanácsának szlovák elnöksége levelet küldött az EGSZB-nek, amelyben azt kérte, hogy az EGSZB készítsen véleményt a villamosenergia-piac újratervezésének társadalmi dimenziójáról mint a gazdasági és társadalmi fejlődés folyamatának részéről.

2.2.

Kérte továbbá, hogy alaposabban elemezzék a villamosenergia-piacot befolyásoló tényezőket, valamint értékeljék azok hatását az uniós energiaárak alakulására annak érdekében, hogy ez a folyamat ne csak környezetvédelmi szempontból (éghajlatvédelem), hanem gazdasági és társadalmi téren is fenntartható legyen, különös tekintettel a villamosenergia-ellátás biztonságára és elérhetőségére.

2.3.

Kérelmében a szlovák elnökség megjegyezte, hogy a villamosenergia-piacok újratervezése lehetőségeket is tartogat a fogyasztók számára: lehetővé teszi számukra, hogy proaktívabb kapcsolatot alakítsanak ki a piaccal. A villamosenergia-árak emelkedésének az Unió iparának versenyképességére gyakorolt hatásain túlmenően azonban azokat az esetleges veszélyeket is feltétlenül figyelembe kell venni, amelyeknek az áremelkedés a szociálisan kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztókat teszi ki.

2.4.

Az EGSZB számos korábbi véleményében vizsgálta mélyrehatóan az energiapiac várható alakulását, és véleménye szerint az azokban tett ajánlásai és következtetései mit sem veszítettek aktualitásukból. A mostani vélemény kizárólag azokkal a kockázatokkal foglalkozik, amelyeknek a villamosenergia-piac újraszervezése a szociálisan kiszolgáltatott helyzetben lévő népességcsoportokat teheti ki, valamint az energiaszegénység azon sajátos megnyilvánulásaival, amelyek a villamos energiához való hozzájutás lehetőségével függnek össze.

3.   Az EU jelenlegi villamosenergia-piacának legfőbb problémái, illetve a középtávú fejlesztéséhez kapcsolódó kockázatok

3.1.

Az EU villamosenergia-piacán tapasztalható főbb problémák a következőképpen foglalhatók össze:

a villamosenergia-piac alapvetően torz,

az új, rugalmas energiaforrásokkal kapcsolatos felszerelés-beruházások nem elégségesek,

a megújuló energiaforrások ösztönzése érdekében háttérbe szorítják a szállítási infrastruktúrák fejlesztését,

csökken és veszélybe kerül a villamosenergia-ellátás biztonsága és megbízhatósága,

nem hatékony a nemzeti energiapolitikák összehangolása, figyelembe véve azonban azt is, hogy ez inkább a transznacionális régiók szintjén, a meglévő piacokon érvényesülő tényleges feltételek alapján megvalósuló együttműködést és koordinációt jelenti,

a villamosenergia-piac torzulása egyre súlyosabb a nem hatékony piaci integráció miatt.

3.2.

Az uniós villamosenergia-piacok nem megfelelő működésének egy másik fontos negatív tényezője valójában ahhoz kapcsolódik, hogy a megújuló energiaforrások egyes nagyobb csoportjai földrajzilag távol esnek a sok villamos energiát fogyasztó területektől; ezt tetézi még, hogy a tagállamokban nincs elegendő szállítókapacitás. A kontrollálatlan, többek között a szélenergiát kiaknázó villamosenergia-termelés következtében az átmeneti csúcsok idején a szomszédos országokba irányítják a villamos energiát, ami ezt követően válsághelyzeteket idéz elő a szállítóhálózatokban, és növeli az általános üzemzavar kockázatát.

3.3.

Számos tagállamban a megújuló energiaforrásokból származó ellátás bizonytalanságára reagálva kapacitásszabályozási mechanizmusokat vezettek be, amelyek olyan diszkriminatív elemekkel is járnak, mint például az előzetesen kiválasztott termelési technológiák felé irányítás vagy a határokon átnyúló szállítmányok kizárása. A villamosenergia-piac új modelljének figyelembe kellene vennie és meg kellene szüntetnie a meglévő hiányosságokat; mindenesetre elengedhetetlen az uniós villamosenergia-infrastruktúrák minőségének javítása.

3.4.

A tagállamok szállítóhálózatai nem garantálják a helyi forráshiány tagállamok közötti operatív fedezését; ennélfogva a jelenlegi körülmények között nehezen folytatható a villamosenergia-piac integrációja. Európában van néhány regionális villamosenergia-piac is, amelyek nem működnek együtt egymással, és amelyek tevékenysége nem kellően összehangolt.

3.5.

Ezek összekapcsolása fokozatosan történik a hatályos jogszabályoknak megfelelően (üzemi és kereskedelmi szabályzatok). Jelen pillanatban mind az üzembiztonság, mind pedig a termékek és szolgáltatások biztosításának árszintje szempontjából jelentős különbségek mutatkoznak e piacok között. Ez az integrációs folyamat elengedhetetlenül szükséges, ugyanakkor úgy tűnik, hogy nagyon nehéz lesz.

3.6.

Az időszakos megújuló forrásoknak az energetikai rendszerekbe történő integrációja során felmerült problémákra reagálva számos tagállam alkalmaz kapacitásszabályozási mechanizmusokat, amelyek biztosítják a villamosenergia-ellátás megbízhatóságát és rendelkezésre állását akkor, amikor a természeti feltételektől való függésük következtében nem állnak rendelkezésre megújuló energiaforrások. A kapacitásszabályozási mechanizmusok igénybevétele kapacitáslekötési szerződések vagy stratégiai tartalékok formájában valósul meg. A kapacitáspiacok torzíthatják a piacot, míg a stratégiai tartalékok szerepe jellemzően semleges a villamosenergia-piac szempontjából, és inkább előnyben részesítendők mint piaci szempontból megfelelő megoldások.

3.7.

Az energetikai helyzet következő húsz évére vonatkozó kilátások fontos tényezőt jelentenek, mely befolyással lesz arra, hogy a villamosenergia-piacok újratervezése milyen végleges formát ölt majd, valamint természetesen arra is, hogy ez milyen hatást gyakorol a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztókra. Ezzel kapcsolatban tekintetbe kell venni az alábbi tényezőket:

3.7.1.

Az elmúlt tíz év során végbement változások következtében az EU energiakörnyezetének objektív stratégiai megfontolásokon alapuló, sürgős megoldásra van szüksége. Az elfogadható vagy megfizethető árú, fenntartható villamosenergia-ellátás megbízhatóságának kérdése nem merülhet ki csupán a nagy szólamokban, hanem azt a fenntartható fejlődés három alappillérére építve, szilárdan meg kell alapozni. Maga a hálózatfelújítás minden valószínűség szerint 655 milliárd USD-t igényel majd.

3.7.2.

A 2016 és 2025 közötti időszakban mintegy 150 GW-nak megfelelő meglévő hőkapacitás életciklusa jár le az EU-ban, ami az EU jelenlegi hőkapacitásának egynegyedét teszi ki. Ez azt jelenti, hogy a villamosenergia-termelő rendszer megfelelőségének és a fogyasztók ellátásának fenntartása érdekében 100 GW stabil teljesítményű, új hőkapacitást kell létrehozni annak tudatában, hogy a fosszilis energiaforrások 2035-ig 200 GW-ot állítanak elő még abban az esetben is, ha mind az energiahatékonyság, mind a villamosenergia-tárolás területén beigazolódnak a technológiai fejlődéssel kapcsolatos feltételezések.

3.7.3.

A villamosenergia-piac jelenlegi helyzetében azonban az ilyen termelőkapacitásokba történő beruházás nem lehetséges, és az energiabiztonság garantálásához olyan radikális, rendszerszintű reformokra lesz szükség, amelyek a végfogyasztói árakra gyakorolt kedvező hatás mellett a piaci mechanizmusok szigorú alkalmazását vonják maguk után.

Az ellenvéleményt 91 szavazattal 141 ellenében, 22 tartózkodás mellett elutasították.