14.4.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 133/23


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat tanácsi irányelvre a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a minimális általános adómérték tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség időtartama tekintetében történő módosításáról

[COM(2015) 646 final – 2015/0296 (CNS)]

(2016/C 133/05)

Főelőadó:

Daniel MAREELS

2016. január 14-én a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 113. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat tanácsi irányelvre a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a minimális általános adómérték tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség időtartama tekintetében történő módosításáról

[COM(2015) 646 final – 2015/0296 (CNS)].

Az EGSZB Elnöksége 2016. január 19-én megbízta a „Gazdasági és monetáris unió, gazdasági és társadalmi kohézió” szekciót a bizottsági munka előkészítésével.

A munka sürgősségére való tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2016. február 17-én és 18-án tartott, 514. plenáris ülésén (a 2016. február 17-i ülésnapon) főelőadót jelölt ki Daniel Mareels személyében, továbbá 175 szavazattal 3 ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések és ajánlások

1.1.

Az EGSZB támogatja a javasolt irányelvet, amely meghosszabbítja a héa minimális általános mértékének alkalmazási idejét. A minimális adómérték ugyanakkora (15 %-os) marad, mint a korábbi időszakokban, időbeli hatályát pedig 2016-tal kezdődően 2 évvel meghosszabbítják.

1.2.

A héa kapcsán már hosszú ideje vannak érvényben átmeneti intézkedések. Emiatt valóban üdvös lenne minimális adómértéket meghatározni a belső piac megfelelő működése érdekében: minimális érték hiányában piaci zavarok és torzulások léphetnek fel, a tagállamok közötti verseny pedig fokozódhat.

1.3.

A minimális adómértéknek egy világosan meghatározott időszakra való kitűzése pedig segít a nagyobb átláthatóság és jogbiztonság kialakításában, ami minden érintett számára kedvező.

1.4.

Amikor 2010-ben ötödször hosszabbították meg ezt a rendszert, az EGSZB hangot adott annak a reményének, hogy ez lesz az utolsó ilyen alkalom. Az alkalmazási időszak újabb, ám rövidebb időszakra szóló kiterjesztése a helyes irányban tett lépésnek tekinthető, ám az EGSZB szerint nem változtatja meg azt a tényt, hogy további erőfeszítések szükségesek a jelenlegi átmeneti rendszer lezárása érdekében, hiszen az már több mint 20 éve van érvényben, így ideje elmozdulni egy az európai belső piachoz igazított, végleges héarendszer felé.

1.5.

Az EGSZB általánosságban ismét kijelenti, hogy egyszerű, harmonizált közvetett adózási rendszerre van szükség, mely csökkenti az adminisztratív terheket, egyértelmű hasznot hoz a vállalkozások és az egyének számára, igazságos adózást biztosít, biztos bevételt garantál az államháztartás számára, csökkenti az adócsalás kockázatát, valamint elősegíti a belső piac fejlődését és kiteljesedését.

1.6.

Az EGSZB üdvözli az Európai Bizottságnak azt a döntését, hogy 2016 márciusában cselekvési tervet tesz közzé a héa jövőjéről. Az EGSZB szerint fontos, hogy minden lehetséges eszközzel támogassuk a folyamatos gazdasági élénkülést és növekedést, amire már igen nagy szükség van; egy az egységes piachoz szabott héarendszer pedig része ennek a törekvésnek.

2.   Háttér

2.1.

A belső piac létrehozása érdekében már az 1990-es évek elején történtek erőfeszítések arra, hogy létrejöjjön egy végleges héarendszer, ám a tagállamok közötti konszenzus hiánya miatt csak átmeneti megoldást lehetett bevezetni.

2.2.

Ennek kapcsán elfogadták a héamértékekről is szóló 92/77/EGK irányelvet. Ez bevezette a minimális adómértékek egyfajta rendszerét, továbbá rögzítette, hogy 1993. január 1. és 1996. december 31. között az általános adómértéknek minden tagállamban legalább 15 %-osnak kell lennie. E rendelkezés időbeli hatálya azóta ötször került meghosszabbításra, és legutóbb 2015. december 31-én járt le.

2.3.

A vizsgált javaslat – amely, mint látszik, elég későn került előterjesztésre – a 15 %-os minimum alkalmazási idejét meghosszabbítja, most azonban mindössze két évvel. Ennek oka az, hogy az Európai Bizottság 2016 tavaszán cselekvési tervet fog közzétenni az egységes piachoz szabott egyszerűbb, hatékonyabb és csalásbiztosabb végleges héarendszerre vonatkozóan. Eközben pedig szélesebb körű vitát lehet folytatni a héa mértékéről.

Kelt Brüsszelben, 2016. február 17-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Georges DASSIS