5.4.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 120/27


A Régiók Európai Bizottsága véleménye – A tartósan munkanélküli személyek munkaerő-piaci integrációja

(2016/C 120/07)

Előadó:

Enrico ROSSI (IT/PES), Toscana régió elnöke

Referenciaszöveg:

Javaslat tanácsi ajánlásra a tartósan munkanélküli személyek munkaerő-piaci integrációjáról

COM(2015) 462

I.   MÓDOSÍTÁSOKRA VONATKOZÓ AJÁNLÁSOK

1. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(4) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A tartós munkanélküliség leginkább azokat az embereket fenyegeti, akik alacsony képzettséggel vagy iskolai végzettséggel rendelkeznek, akik harmadik országbeli állampolgárok, akik fogyatékossággal élnek, vagy akik hátrányos helyzetű kisebbségek tagjai, például romák. A korábbi foglalkozásnak is fontos szerepe van a tartós munkanélküliség kialakulásában, mivel egyes országokban ágazati és ciklikus szempontok is közrejátszanak a munkanélküliség hosszú távú fennmaradásában.

A tartós munkanélküliség leginkább azokat az embereket fenyegeti, akik alacsony képzettséggel vagy iskolai végzettséggel rendelkeznek, akik nők (különösen az alacsony végzettségűek) és egyedülálló szülők, akik a nyugdíjazáshoz közel állnak, akik harmadik országbeli állampolgárok, akik fogyatékossággal élnek és akik krónikus betegek , vagy akik hátrányos helyzetű kisebbségek tagjai, például romák. A tartós munkanélküliség következményeit tekintve ezenkívül különös figyelmet kell szentelni a fiataloknak, akik ki vannak téve a társadalmi marginalizálódás és a lemorzsolódás veszélyének, és mivel nincsenek jelen a munkaerőpiacon, csökken a társadalom termelési kapacitása.  A korábbi foglalkozásnak is fontos szerepe van a tartós munkanélküliség kialakulásában, mivel egyes országokban ágazati , területi és ciklikus szempontok is közrejátszanak a munkanélküliség hosszú távú fennmaradásában.

2. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(7) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Ahhoz, hogy több embert lehessen jó minőségű és releváns kompetenciákkal felvértezni, hogy kezelni lehessen a készségek terén jelentkező hiányt, és meg lehessen teremteni a tanulásból a munkába való zökkenőmentes átmenet, valamint a folyamatos foglalkoztathatóság alapjait, tovább kell fejleszteni a humántőkébe való befektetéseket és növelni kell a hatékonyságukat. Az oktatási és képzési rendszerek teljesítményének és relevanciájának javítása hozzájárulhat az újonnan munkanélkülivé válók számának csökkentéséhez. Ennek érdekében korszerűsíteni kell az oktatási és képzési rendszereket, összhangban az európai szemeszterrel, az oktatás és képzés terén folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszerével (Oktatás és képzés 2020) (15), az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciákról szóló európai parlamenti és tanácsi ajánlással (16) és a munkaerőpiacról kiszorultak aktív befogadásának elősegítéséről szóló bizottsági ajánlással (17).

Ahhoz, hogy több embert lehessen jó minőségű és releváns kompetenciákkal felvértezni, hogy kezelni lehessen a készségek terén jelentkező hiányt, és meg lehessen teremteni a tanulásból a munkába való zökkenőmentes átmenet, valamint a folyamatos foglalkoztathatóság alapjait, tovább kell fejleszteni a humántőkébe való befektetéseket és növelni kell a hatékonyságukat. Az oktatási és képzési rendszerek , valamint a foglalkoztatási szolgálatok teljesítményének és relevanciájának javítása hozzájárulhat az újonnan munkanélkülivé válók számának csökkentéséhez, mint ahogy a lemorzsolódás elleni küzdelem – amely az Európa 2020 stratégia egyik célkitűzése – hozzájárul a tartós munkanélküliség megelőzéséhez, hiszen annak egyik kiváltó oka éppen a lemorzsolódás . Ennek érdekében korszerűsíteni kell az oktatási és képzési rendszereket, összhangban az európai szemeszterrel, az oktatás és képzés terén folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszerével (Oktatás és képzés 2020) (15), az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciákról szóló európai parlamenti és tanácsi ajánlással (16) és a munkaerőpiacról kiszorultak aktív befogadásának elősegítéséről szóló bizottsági ajánlással (17).

3. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(8) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Annak érdekében, hogy összehangolt foglalkoztatási stratégia jöjjön létre, a tagállamok foglalkoztatáspolitikáira vonatkozó iránymutatások (18) a tartós és a strukturális munkanélküliség jelentős csökkentését sürgették, amit átfogó és egymást kölcsönösen erősítő stratégiákkal, többek között a munkaerőpiacra való visszatérés személyre szabott és aktív támogatásával lehet megvalósítani.

Annak érdekében, hogy összehangolt foglalkoztatási stratégia jöjjön létre, a tagállamok foglalkoztatáspolitikáira vonatkozó iránymutatások (18) a tartós és a strukturális munkanélküliség jelentős csökkentését sürgették, amit átfogó és egymást kölcsönösen erősítő stratégiákkal, többek között a munkaerőpiacra való visszatérés személyre szabott , inkluzív és aktív támogatásával lehet megvalósítani.

Indokolás

Szükségesnek tartjuk a társadalmi befogadás elősegítését.

4. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(9) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az iránymutatások arra szólították fel a tagállamokat, hogy a humántőkébe való befektetés, valamint a munkaerő készségszintjének hatékony és eredményes fejlesztésére alkalmas, megfelelő oktatási és képzési rendszerek révén javítsák a foglalkoztathatóságot. Az iránymutatások emellett kifejezetten felhívták a tagállamokat a munkahelyi környezetben történő tanulás, például a duális képzés ösztönzésére és a szakmai képzés továbbfejlesztésére. Általánosságban az iránymutatások azt a felkérést tartalmazták a tagállamok részére, hogy vegyék figyelembe a rugalmas biztonság alapelveit, és a hatékonyság növelése, a célcsoportok pontosítása, hatékonyabb megszólítása és kibővítése, valamint a jövedelemtámogatással és a szociális szolgáltatásnyújtással való összhang javítása révén erősítsék meg az aktív munkaerő-piaci intézkedéseket.

Az iránymutatások arra szólították fel a tagállamokat, hogy a humántőkébe való befektetés, valamint a munkaerő készségszintjének hatékony és eredményes fejlesztésére alkalmas, megfelelő oktatási és képzési rendszerek révén javítsák a foglalkoztathatóságot. Az iránymutatások emellett kifejezetten felhívták a tagállamokat a munkahelyi környezetben történő tanulás, például a duális képzés ösztönzésére és a szakmai képzés továbbfejlesztésére. Általánosságban az iránymutatások azt a felkérést tartalmazták a tagállamok részére, hogy vegyék figyelembe a rugalmas biztonság és a társadalmi befogadás alapelveit, és a hatékonyság növelése, a célcsoportok pontosítása, hatékonyabb megszólítása és kibővítése, valamint a jövedelemtámogatással és a szociális szolgáltatásnyújtással való összhang javítása révén erősítsék meg az aktív munkaerő-piaci intézkedéseket.

5. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(10) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az ezen ajánlásban javasolt intézkedéseknek teljes mértékben összhangban kell lenniük az európai szemeszter keretében megfogalmazott országspecifikus ajánlásokkal, az intézkedések végrehajtását pedig a Stabilitási és Növekedési Paktum szabályainak teljes mértékben megfelelően kell lefolytatni.

Az ezen ajánlásban javasolt intézkedéseknek teljes mértékben összhangban kell lenniük az európai szemeszter keretében megfogalmazott országspecifikus ajánlásokkal, az intézkedések végrehajtását pedig a Stabilitási és Növekedési Paktum szabályainak teljes mértékben megfelelően kell lefolytatni. A Paktum értelmében azonban az egyes országok közötti egyensúlyhiányok kezelhetetlenné válásának elkerülése, valamint az euróövezet stabilizációjának hatékony elősegítése érdekében rendkívüli, konszenzuson alapuló és időben korlátozott intézkedéseket lehetne meghatározni azoknak az országoknak a támogatására, amelyek foglalkoztatási szolgálatai a legtávolabb vannak a szükséges átalakítások legjobb gyakorlatai alapján kialakított normáktól.

Indokolás

Az egyes tagállamok jelenlegi foglalkoztatási szolgálatai közötti különbségek miatt valamennyi országban lépéseket kell tenni az intézkedésekre vonatkozó normák fejlesztésének érdekében. Ezért a struktúrák átalakítására vonatkozó utasításnak együtt kell járnia a szükséges támogató mechanizmusok meghatározásával, mivel a foglalkoztatási szolgálatok struktúrái általában éppen azokban az országokban gyengébbek, amelyekben magasabb a tartós munkanélküliség.

6. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(15) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A tartós munkanélküliség által leginkább sújtott személyek támogatása érdekében fokozni kell a munkaerő-piaci integrációra irányuló erőfeszítéseket. Ennek együtt kell járnia a foglalkoztatási szolgálatoknál és más illetékes ügynökségeknél való regisztráció javításával annak érdekében, hogy meg lehessen szüntetni a támogatási intézkedésekkel kapcsolatos lefedettségi hiányt.

A tartós munkanélküliség által leginkább sújtott személyek támogatása érdekében fokozni kell a munkaerő-piaci integrációra irányuló erőfeszítéseket. Ennek együtt kell járnia a foglalkoztatási szolgálatoknál és más illetékes ügynökségeknél való regisztráció javításával annak érdekében, hogy meg lehessen szüntetni a támogatási intézkedésekkel kapcsolatos lefedettségi hiányt. Ahhoz, hogy a foglalkoztatási szolgálatoknál minél több munkanélküli regisztráljon, célzott kommunikációs és tanácsadói stratégiára van szükség, amelynek eredményessége fokozható a civil társadalmi szervezetek bevonásával. Ugyanakkor a foglalkoztatási szolgálatoknál való regisztráció önmagában nem elegendő, ha a szolgálatok nem tudnak személyre szabott utat kínálni a munkaerő-piaci integrációhoz. Ha a szolgálatok nem bizonyulnak hatékonyabbnak, a munkanélküliek sem éreznek ösztönzést arra, hogy regisztrálják magukat. Ebben az összefüggésben a foglalkoztatási szolgálatokat a vállalkozásokkal kapcsolatban sokkal proaktívabbakká kell tenni.

Indokolás

A foglalkoztatási szolgálatoknál való regisztráció valóban hatékony kommunikációs stratégiát igényel, ugyanakkor sok függ attól, hogy a foglalkoztatási szolgálatok mennyire képesek elősegíteni a munkavállalók munkaerő-piaci visszailleszkedését; ezért a munkanélküliek regisztrációs hajlandóságának növeléséhez szükség van arra is, hogy az államok ténylegesen képesek legyenek megerősíteni a meglévő struktúrákat.

7. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(17) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A tartósan munkanélküli személyeket támogató, személyre szabott megközelítés keretében foglalkozni kell a tartós munkanélküliséghez vezető akadályokkal, valamint aktualizálni kell és ki kell egészíteni a regisztrációkor elvégzett kezdeti értékelést. Ily módon kell az álláskeresőket a támogatási szolgáltatások (például adósságrendezési tanácsadás, rehabilitáció, szociális munka, ellátási-gondozási szolgáltatások, a migránsok integrációjának támogatása, lakhatási és közlekedési támogatás) felé terelni, melyek célja a foglalkoztatás akadályainak megszüntetése és annak lehetővé tétele, hogy az álláskeresők világos célok elérésével vissza tudjanak térni a munkaerőpiacra.

A tartósan munkanélküli személyeket támogató, személyre szabott megközelítés keretében foglalkozni kell a tartós munkanélküliséghez vezető akadályokkal, valamint aktualizálni kell és ki kell egészíteni a regisztrációkor elvégzett kezdeti értékelést. Ily módon kell az álláskeresőket a támogatási szolgáltatások (például adósságrendezési tanácsadás, rehabilitáció, szociális munka, ellátási-gondozási szolgáltatások, a migránsok integrációjának támogatása, lakhatási és közlekedési támogatás) felé terelni, melyek célja a foglalkoztatás akadályainak megszüntetése és annak lehetővé tétele, hogy az álláskeresők világos célok elérésével vissza tudjanak térni a munkaerőpiacra. Mérlegelni kell a foglalkoztatási szolgálatoknál való regisztráció kötelezővé tételét a szociális juttatásban részesülő tartósan munkanélküli személyek számára.

8. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

(20) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Ezen ajánlás alkalmazásában a munkaerő-piaci integrációs megállapodás olyan, az álláskereső és az egyablakos ügyintézési pont közötti írásos megállapodást jelent, melynek célja a munkaerőpiacra való visszatérés elősegítése. Az egyes álláskeresők helyzetét tükröző megállapodások részletesen tartalmazzák a nemzeti szinten hozzáférhető (munkaerő-piaci, oktatási, képzési, szociális) szolgáltatások személyre szabott csomagját, melynek célja, hogy támogassa az álláskeresőket a foglalkoztatás előtt álló sajátos akadályok leküzdésében. A megállapodások meghatározzák a célokat, az ütemterveket, a kölcsönös kötelezettségeket és a felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezéseket, valamint feltüntetik az elérhető aktív támogatási szolgáltatásokat, a jövedelemtámogatási intézkedéseket és a szociális támogatási szolgáltatásokat is. A munkaerő-piaci integrációs megállapodások a juttatásokat az aktív munkaerő-piaci intézkedésekben való részvételhez és az álláskeresési tevékenységekhez kötik, összhangban az érvényben lévő nemzeti jogszabályokkal.

Ezen ajánlás alkalmazásában a munkaerő-piaci integrációs megállapodás olyan, az álláskereső és az egyablakos ügyintézési pont közötti írásos megállapodást jelent, melynek célja a munkaerőpiacra való visszatérés elősegítése. Az egyes álláskeresők helyzetét tükröző megállapodások részletesen tartalmazzák a nemzeti szinten hozzáférhető (munkaerő-piaci, oktatási, képzési, szociális) szolgáltatások személyre szabott csomagját, melynek célja, hogy támogassa az álláskeresőket a foglalkoztatás előtt álló sajátos akadályok leküzdésében. A megállapodások meghatározzák a célokat, az ütemterveket, a kölcsönös kötelezettségeket és a felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezéseket, valamint feltüntetik az elérhető aktív támogatási szolgáltatásokat, a jövedelemtámogatási intézkedéseket és a szociális támogatási szolgáltatásokat is. A munkaerő-piaci integrációs megállapodások a juttatásokat az aktív munkaerő-piaci intézkedésekben való részvételhez és az álláskeresési tevékenységekhez kötik, összhangban az érvényben lévő nemzeti jogszabályokkal és a tényleges társadalmi befogadás célját szem előtt tartva .

9. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

Első bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Támogassák az álláskeresők regisztrációját és az integrációs intézkedések terén alkalmazzanak fokozottan a munkaerőpiacra irányuló megközelítést. A regisztrált tartósan munkanélküli személyek számára készítsenek személyre szabott értékelést. Legkésőbb a munkanélküliként töltött időszak 18. hónapjában kínálják fel számukra egy munkaerő-piaci integrációs megállapodás megkötését. Ehhez a következő intézkedések szükségesek:

Támogassák az álláskeresők regisztrációját és az integrációs intézkedések terén alkalmazzanak fokozottan a munkaerőpiacra irányuló megközelítést. A regisztrált tartósan munkanélküli személyek számára készítsenek személyre szabott értékelést. Legkésőbb a munkanélküliként töltött időszak 18. hónapjában kínálják fel számukra egy munkaerő-piaci integrációs megállapodás megkötését. A szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem jegyében a munkaerő-piaci visszailleszkedést célzó erőfeszítésként dolgozzanak ki támogatott foglalkoztatási lehetőségeket. Ott, ahol a beilleszkedés nem volt sikeres, általános jövedelemtámogatásra van szükség. Ehhez a következő intézkedések szükségesek:

A meglévő foglalkoztatási szolgálatok megerősítése.

10. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

Első bekezdés – új pont beillesztése az első bekezdés után

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

Hozzanak létre olyan foglalkoztatási szolgálati struktúrákat, amelyek felszereltség és a munkatársak képzettsége tekintetében képesek megfelelni az ajánlásban megfogalmazott célkitűzéseknek. Az e struktúrák meghatározására szolgáló normákat az állami foglalkoztatási szolgálatok európai hálózata munkájának eredménye alapján is ki lehet dolgozni. Ezért meg kell határozni, milyen erőforrásokra van szükség a meglévő struktúrák átalakításához, illetve hogyan és honnan szerezhetők meg ezek az eszközök, ezzel kapcsolatban megemlítendők a már meglévő társfinanszírozási lehetőségek, így az ERFA-ról szóló 1301/2013/EU rendelet és az ESZA-ról szóló 1304/2013/EU rendelet, nem kizárva a kizárólag erre a célra szánt európai forrásokból finanszírozott, európai szintű megoldások lehetőségét sem, tekintettel arra, hogy a tartós munkanélküliség csökkentése az egész Unió alapvető stratégiai célkitűzése. Ezenkívül azokban az országokban, amelyekben az Európai Bizottság és a Tanács ezt szükségesnek tartja, az európai szemeszter keretében a gazdasági támogatást ahhoz lehet kötni, hogy sor kerül-e további szervezeti reformokra a foglalkoztatási szolgálatok rendszerében.

Indokolás

Az egyes tagállamok jelenlegi foglalkoztatási szolgálatai közötti különbségek miatt valamennyi országban lépéseket kell tenni az intézkedésekre vonatkozó normák fejlesztésének érdekében. Ezért a struktúrák átalakítására vonatkozó utasításnak együtt kell járnia a szükséges támogató mechanizmusok meghatározásával, mivel a foglalkoztatási szolgálatok struktúrái általában éppen azokban az országokban gyengébbek, amelyekben magasabb a tartós munkanélküliség. Az ERFA- és az ESZA-rendeletek társfinanszírozási lehetőségeket biztosítanak a munkaerő-piaci intézményekbe és/vagy azok korszerűsítésébe való beruházások számára.

11. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

Harmadik bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Egyéni értékelés és megközelítés

A foglalkoztatási szolgálatok a munkaerő-piaci integrációt támogató egyéb partnerekkel közösen nyújtsanak személyre szabott tanácsadást az érintetteknek.

Egyéni értékelés és megközelítés

A foglalkoztatási szolgálatok a munkaerő-piaci integrációt támogató egyéb partnerekkel közösen és a magán foglalkoztatási szolgálatok és az engedélyezett munkaerő-közvetítő ügynökségek bevonásával nyújtsanak személyre szabott tanácsadást az érintetteknek.

(2)

Biztosítsák, hogy minden tartósan munkanélküli személy részletes, személyre szabott értékelésben és tanácsadásban részesüljön legkésőbb a munkanélküliként töltött időszak 18. hónapjában. Az értékelésnek ki kell terjednie a foglalkoztathatósági kilátásokra, a foglalkoztatás akadályaira és a korábbi álláskeresési próbálkozásokra.

(2)

Biztosítsák, hogy minden tartósan munkanélküli személy részletes, személyre szabott értékelésben és tanácsadásban részesüljön legkésőbb a munkanélküliként töltött időszak 18. hónapjában. Az értékelésnek ki kell terjednie a foglalkoztathatósági kilátásokra, a foglalkoztatás akadályaira és a korábbi álláskeresési próbálkozásokra.

Indokolás

A magán foglalkoztatási szolgálatoknak és az engedélyezett munkaerő-közvetítő ügynökségeknek is megvan a maguk szerepe.

12. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

Hatodik bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az ifjúsági garancia által nem érintett, regisztrált tartósan munkanélküli személyek számára kínálják fel a munkaerő-piaci integrációs megállapodás megkötésének lehetőségét legkésőbb a munkanélküliként töltött időszak 18. hónapjában . A megállapodásnak legalább a következőket kell tartalmaznia: a munkába állásra irányuló, személyre szabott szolgáltatási ajánlat és az egyablakos ügyintézési pont azonosítása.

Az ifjúsági garancia által nem érintett, regisztrált tartósan munkanélküli személyek számára kínálják fel a munkaerő-piaci integrációs megállapodás megkötésének lehetőségét a munkanélküliként töltött időszak kezdetétől számított 18 hónapon belül . A megállapodásnak legalább a következőket kell tartalmaznia: a munkába állásra irányuló, személyre szabott szolgáltatási ajánlat és az egyablakos ügyintézési pont azonosítása. A munkaerő-piaci integrációs megállapodásnak a munkanélküli személlyel való proaktív együttműködés keretében kell megszületnie, hogy ez a személy fontos és felelős szerepet játszhasson.

Indokolás

A munkanélküli személyekre vonatkozó intézkedéseket az eddigieknél korábban, akár a 12 hónapos időszak vége előtt életbe kell léptetni (az adott személyek ekkortól válnak ugyanis tartósan munkanélkülivé). Emellett aktívabban be kell vonni őket saját profiljuk és lehetőségeik meghatározásába, hogy így jobban el lehessen várni tőlük, hogy elfogadják az esetleges képzési vagy munkaajánlatokat.

13. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

7. pont

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Hozzanak létre partnerségeket a munkáltatók, a szociális partnerek, a foglalkoztatási szolgálatok, az állami hatóságok és a szociális szolgálatok között annak érdekében, hogy az ajánlatok a vállalkozások és a munkavállalók valós igényeire irányuljanak.

Hozzanak létre partnerségeket a szociális partnerek, a foglalkoztatási szolgálatok, az állami hatóságok és a szociális szolgálatok között annak érdekében, hogy az ajánlatok a vállalkozások és a munkavállalók valós igényeire irányuljanak.

14. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

8. pont

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A tartósan munkanélküli személyek szakmai reintegrációjának elősegítése érdekében dolgozzanak ki a munkáltatóknak szóló szolgáltatásokat, amelyek magukban foglalhatják például az állásajánlatok szűrését, a munkaközvetítési támogatást, a munkahelyi mentorálást és képzést, valamint a munkaközvetítés utáni támogatást.

A tartósan munkanélküli személyek szakmai reintegrációjának elősegítése érdekében dolgozzanak ki a munkáltatóknak szóló szolgáltatásokat, amelyek magukban foglalhatják például az állásajánlatok szűrését, a munkaközvetítési támogatást, a munkahelyi mentorálást és képzést, valamint a munkaközvetítés utáni támogatást. Ennek során amikor csak szükséges, támaszkodjanak az erre a célközönségre irányuló hatályos aktív munkaerő-piaci intézkedésekre.

Indokolás

Az aktív munkaerő-piaci intézkedések jelentőségének kiemelése.

15. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

9. pont – új pont beillesztése:

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

Erősítsék meg a strukturális alapok integrált felhasználását például azáltal, hogy az Európai Szociális Alapból finanszírozott képzési intézkedéseket összekapcsolják az egyéb strukturális alapokból finanszírozott, a növekedést és az innovációt támogató intézkedésekkel; továbbá lehetőségeket biztosítanak azoknak a vállalkozásoknak, amelyek tartósan munkanélküli személyeket vesznek fel. Ez utóbbiak képzését ESZA-forrásokból lehetne finanszírozni. A tagállamoknak és a régióknak meg kell vizsgálniuk a strukturális alapok közötti funkcionális integrációra irányuló projekteket elősegítő hatóságok támogatását, akár a „teljesítményhez kötött tartalék” forrásaiból.

Indokolás

Mivel a tartósan munkanélküli személyek munkaerő-piaci integrációja eleve nehezebb, az irántuk mutatkozó kereslet fenntartása érdekében a lehető legjobban ki kell használni a strukturális alapokat azon vállalkozások jutalmazása által, amelyek vállalják, hogy alkalmaznak tartósan munkanélküli személyeket. Ez utóbbiak képzését az Európai Szociális Alap forrásaiból lehetne támogatni.

16. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

10. pont – új pont beillesztése a következő rész után: „A KÖVETKEZŐKET AJÁNLJA A BIZOTTSÁGNAK:”

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

Készítsen előzetes elemzést a kifejezetten a tartósan munkanélküli személyek csoportját célzó aktív munkaerő-piaci intézkedésekről annak érdekében, hogy a tagállamokban külön intézkedések kidolgozását javasolhassák. Ezenkívül végezzen alaposabb elemzést a közhasznú munkához kapcsolódó aktív munkaerő-piaci intézkedésekről és a jövedelemtámogatásról, hogy a szakmai pályafutás a munkaerőpiacon hasznosítható kompetenciák megszerzéséhez kapcsolódjon. A közhasznú munkához kapcsolódó aktív munkaerő-piaci intézkedéseket az állami foglalkoztatási szolgálatoknak kellene kezelni.

Indokolás

Érdemes ajánlani az aktív munkaerő-piaci intézkedések előzetes elemzését is. Az aktív szakpolitikai intézkedések megerősítése egyrészt egy „beilleszkedési megállapodás”-hoz kapcsolódva, másrészt adott esetben olyan közhasznú munkavégzéssel, melynek révén a munkaerőpiacon kamatoztatható, közhasznú szakmai kompetenciák szerezhetők meg.

17. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

10. pont – új pont beillesztése a következő rész után: „A KÖVETKEZŐKET AJÁNLJA A BIZOTTSÁGNAK:”

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

Az (573/2014/EU európai parlamenti és tanácsi határozat értelmében létrehozott) állami foglalkoztatási szolgálatok európai hálózata által megfogalmazott javaslatok alapján fogalmazzon meg ajánlásokat azokra a minőségi és mennyiségi normákra vonatkozóan, amelyeket a foglalkoztatási szolgálatoknak minden országban teljesíteniük kell, és helyezze kilátásba közösségi források bevonását a foglalkoztatási szolgálatok megerősítésére.

Indokolás

A tagállamoknak úgy kell kialakítaniuk a foglalkoztatási szolgálataikat, hogy az ESZA forrásait a lehető legjobban felhasználva vegyék fel a küzdelmet a strukturális munkanélküliséggel. A további, gazdasági ciklustól függő munkanélküliség ellen közös erőforrások felhasználásával kell fellépni, amelyek minden ország számára elérhetőek, függetlenül a területükön mért strukturális munkanélküliség szintjétől. Ez lehetővé tenné a ciklus stabilizációját, amely közép- és hosszú távon minden ország számára előnyös lenne.

18. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

10. pont – új pont beillesztése a következő rész után: „A KÖVETKEZŐKET AJÁNLJA A BIZOTTSÁGNAK:”

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

Különböztesse meg a strukturális munkanélküliséget – amelynek leküzdéséhez minden országnak saját forrásait vagy az adminisztratív kapacitás megerősítésére irányuló tematikus célkitűzéshez rendelt ESZA-forrásokat kell használnia – az erősebb és elhúzódó recessziós időszakok miatt kialakult munkanélküliségtől, amely a munkanélküliség szintjének jelentős növekedését előidézve további terhet ró a foglalkoztatási szolgálatokra.

Ösztönözze, hogy a tagállamok a konjunkturális sokkhatások kezelése érdekében előre rögzített normák alapján számszerűsítsék a meglévő struktúrák ideiglenes megerősítésére vonatkozó követelményeket.

A többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálata során vizsgálja meg a kapcsolódó költségek támogatásának lehetőségét. Az azonosított lehetőségekhez a tagállamok állami és magánkézben lévő foglalkoztatási szolgálatai hatékonyságának növelésére irányuló reformok elfogadása és végrehajtása esetén lehet hozzáférni, az európai szemeszter keretében megfogalmazott országspecifikus ajánlásokban rögzített esetekben és célokra.

19. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

10. pont – új pont beillesztése a következő rész után: „A KÖVETKEZŐKET AJÁNLJA A BIZOTTSÁGNAK:”

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

Ösztönözze a tartós munkanélküliség terén megvalósított támogatási intézkedések és a szegénység terén megvalósított általánosabb intézkedések integrációját oly módon, hogy amikor a munkaerő-piaci visszailleszkedés célkitűzése nem teljesül és a munkanélküliségi ellátás megszűnik, a munkanélküli személyek – ha bizonyíthatóan szegénységben élnek – kapjanak egy minimáljövedelmet, azzal a feltétellel, hogy elfogadják a nekik felkínált ideiglenes közhasznú munkákat, amelyek egyfajta képzési célt is szolgálnak annak érdekében, hogy megkönnyítsék a munkanélküli személyek visszailleszkedését a munkaerőpiacra, és biztosítsák ezáltal a társadalmi befogadást.

Indokolás

Amennyiben a tartósan munkanélküli személyek nem tudnak visszailleszkedni a munkaerőpiacra, megfelelő megoldásokat kell találni azon veszély elkerülésére, hogy a munkanélküliségi ellátásra való jogosultság megszűnését követően a marginalizálódás vagy a szegénység várjon rájuk, ami további költségeket róna a társadalomra és veszélybe sodorná a társadalmi-gazdasági kohéziót.

20. módosítás

Ajánlásra vonatkozó javaslat

15. pont

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A tagállamokkal együttműködve és az érdekelt felekkel való konzultációt követően értékelje az ajánlás nyomán hozott intézkedéseket, és [az ajánlás elfogadásától számított 3 év]-ig számoljon be a Tanácsnak a levont tanulságokról.

A tagállamokkal együttműködve és az érdekelt felekkel való konzultációt követően értékelje az ajánlás nyomán , különösen az alábbi célokból hozott intézkedéseket:

támogatás nyújtása a tagállamoknak a szociális védelmi rendszereik korszerűsítéséhez, a tartós munkanélküliség elleni európai biztosítási rendszer közös gazdasági és pénzügyi mutatók alapján való kialakítása érdekében,

a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret felülvizsgálata során értékelje az uniós forrásokból támogatandó prioritásokat egyrészt az ifjúsági garanciával kapcsolatos intézkedések folytatása, másrészt a tartós munkanélküliség elleni megfelelőbb fellépés érdekében, különleges kezdeményezéseken keresztül, például ad hoc alapok létrehozásával (az ifjúsági garancia mintájára egy felnőtt garanciaalap létrehozása) a tartós munkanélküliség elleni küzdelem érdekében;

és [az ajánlás elfogadásától számított 3 év]-ig számoljon be a Tanácsnak a levont tanulságokról.

Indokolás

A tartós munkanélküliség a szegénység általánosabb problémájának csupán egy része, amely különösen súlyos gazdasági és szociális következményekkel jár. Ezért az ajánlásban sürgetett intézkedéseknek a szegénység esetén nyújtott támogatásokra is ki kell terjedniük, és minden országot fel kell szólítani arra, hogy fogadja el az említett intézkedéseket – ha ezt esetleg még nem tette meg.

II.   POLITIKAI AJÁNLÁSOK

A RÉGIÓK EURÓPAI BIZOTTSÁGA

Bevezető megjegyzések

1.

Miközben elismeri, hogy szükség van a szubszidiaritás és az arányosság elvének tiszteletben tartását célzó ajánlásra vonatkozó javaslatra, határozottan méltányolja, hogy a szöveg a tartós munkanélküliség kérdését annak gazdasági és szociális következményei szempontjából közelíti meg. Az öt elnök jelentése („Az európai gazdasági és monetáris unió megvalósítása”) szerint a tartós munkanélküliség „jelenti az egyenlőtlenség és a társadalmi kirekesztés egyik legfőbb okát. […] Ezért kulcsfontosságú az olyan hatékony munkaerőpiacok kialakítása, amelyek magas szintű foglalkoztatást tesznek lehetővé, és amelyek képesek úgy elnyelni a sokkokat, hogy elkerülhető legyen a túlzott munkanélküliség kialakulása […]”;

2.

rámutat annak fontosságára, hogy a munkanélküli személyek munkaerő-piaci visszailleszkedését célzó javaslat a foglalkoztatási szolgálatokat bízza meg azzal a feladattal, hogy gondoskodjanak e személyekről az üzleti, szociális és közszféra valamennyi szereplőjének bevonásával az integráció elősegítése érdekében;

3.

hangsúlyozza a rendszer irányítási eszközeinek szentelt figyelmet, amely az egyablakos ügyintézésre vonatkozó stratégiában jut kifejezésre;

4.

hangsúlyozza, hogy a jól működő helyi gazdaság megteremtése érdekében fontos a tartós munkanélküliség kezelése, valamint hogy a tartós munkanélküliség nem fenntartható, és emlékeztet arra, mennyire fontos a készségekkel kapcsolatos igények előrejelzése és a munkaerő-piaci szükségletekkel való összehangolása. Azokon a területeken, amelyeken jelentős a szakképzett munkaerő és a strukturális munkaerő hiánya, meg kell erősíteni a szükséges készségeket fejlesztő képzési programokat. Különös figyelmet kell fordítani a munkanélküli migránsok és menedékkérők nyelvi készségeire;

5.

kiemeli, hogy a javaslatnak jelentős következményei vannak a szegénység elleni küzdelemre nézve is, amely a gazdasági válság következményei miatt továbbra is az Európa 2020 stratégia egyik legnehezebben elérhető célkitűzése;

Általános megjegyzések

úgy véli ugyanakkor, hogy a javaslat alighanem figyelmen kívül hagy néhány szempontot, különös tekintettel az alábbiakra:

6.

hangsúlyozza, hogy meg kell erősíteni az állami foglalkoztatási szolgálatokat, illetve növelni kell azok hatékonyságát és eredményességét. Az ajánlás ugyanis mindössze a támogató intézkedések fokozott összehangolását javasolja, miközben ezek az intézkedések továbbra is tagállami hatáskörbe tartoznak, és – amint az már az ifjúsági garancia végrehajtásakor is megfigyelhető volt – nem szentel kellő figyelmet azoknak a különbségeknek, amelyek a probléma mérete és az adott struktúrák számára a probléma megoldásához rendelkezésre álló eszközök tekintetében mutatkoznak. Ezért sok országban jelentős mértékben meg kell erősíteni a foglalkoztatási szolgálatokat. Az eltéréseket jól szemlélteti például a foglalkoztatási szolgálatok alkalmazottainak a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya, amely Németországban 1:400, Franciaországban 1:600 és Olaszországban 1:3 000;

7.

javasolja ezért, hogy legyen szorosabb az együttműködés a magán foglalkoztatási szolgálatokkal, és munkaerő-kölcsönző irodákat is vonjanak be az olyan esetekben, amikor az állami foglalkoztatási szolgálatok nem tudnak megfelelő tanácsokkal és segítséggel szolgálni a tartósan munkanélküliek számára;

8.

javasol egy szorosabb együttműködést az EU tagállamai és régiói között annak érdekében, hogy minél hatékonyabban csökkenthető legyen a munkanélküliségi ráta az EU-ban azáltal, hogy nagyobb szerepet kapnak a médiában az ilyen jellegű programok. Így például az EURES hálózatot egy reklámkampányon belül lehet népszerűsíteni a televízióban, interneten és más, nagy tömeget elérő médián keresztül, hogy azok a munkakeresők, akik külföldön keresnek állást, naprakészek legyenek a lehetőségekkel kapcsolatban. Így javasolja a foglalkoztatási és más szociális szolgálatok államok közötti együttműködését a hatékonyabb és gyorsabb információ és adatcsere érdekében;

9.

hangsúlyozza, hogy meg kell határozni a bevált gyakorlatok átvételéhez szükséges erőforrásokat. Ez történhet az állami foglalkoztatási szolgálatok európai hálózata által végzett munka eredményeinek felhasználásával (573/2014/EU határozat), becslést készítve az ahhoz szükséges pénzügyi erőforrásokról, hogy valamennyi ország megfeleljen a rögzített normáknak, illetve javaslatokat téve arra, hogy az egyes országok miként orvosolják a fennálló hiányosságokat;

10.

hangsúlyozza, hogy különbséget kell tenni a munkanélküliség strukturális összetevője és – a gazdasági ciklus konkrét alakulása által meghatározott – dinamikus összetevője között. A (strukturális összetevő kezelésére kialakított) foglalkoztatási szolgálatokat képessé kell tenni arra, hogy gyorsan igazodjanak a különösen negatív gazdasági ciklusokból fakadó további igényekhez. A meglévő rendszernek az ezen igényekhez igazodó átalakításával járó költségeket a tagállamok viselik, amelyek ERFA- és ESZA-forrásokat is lehívhatnak erre a célra (az adminisztratív kapacitás megerősítésére irányuló tematikus célkitűzés keretében); a többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálata keretében lehet értékelni az intézkedések hatásait és megvizsgálni az uniós előírások esetlegesen szükséges kiigazításait;

11.

kiemeli a humán tőkébe való befektetés jelentőségét. Azonban rámutat arra, hogy az ilyen jellegű befektetések hosszú távra szólnak, így a vállalatok gyakran előnyben részesítik a fiatalokat, frissen végzetteket, ezáltal hátrányba kerül a közép- vagy időskorú potenciális munkaerő. A munkanélküliség elleni küzdelemben ösztönző eszközökre van szükség annak érdekében, hogy a közép- és időskorú munkanélküliek is képezzék, átképezzék magukat, illetve hogy a vállalati és a közszféra e személyek foglalkoztatásában is érdekelt legyen; a tartós munkanélküliség megelőzése érdekében éppen ilyen fontos a meglévő munkaerő, illetve a képesítés nélküli munkavállalók átképzésre irányuló, egész életen át tartó tanulásának elősegítése;

12.

hangsúlyozza, hogy a foglalkoztatási szolgálatok javasolt korszerűsítésével hatni lehetne a tartós munkanélküliségre, valamint a rövid ideig tartó és az ifjúsági munkanélküliségre is;

13.

megjegyzi, hogy a javasolt szolgálatok korszerűsítése hosszú és nehéz folyamatot jelent főként azokban a tagállamokban, ahol jelenleg merev és bürokratikus a rendszer. Az egyablakos, személyes kapcsolattartó pontok sikeres működése erősen függ az érintett intézmények rugalmasságától, az információ megfelelő és gyors áramlásától. Ugyanezek a pontok vállalhatják fel a személyre szabott beavatkozási ajánlat elkészítését, azonban figyelembe kell venni, hogy a munkakeresők számától függően ez jelentős adminisztratív terhet jelenthet számukra. Ugyanakkor e pontoknak rendelkezniük kell a megfelelően képzett személyzettel, akik képesek nemcsak az aktuális ajánlatokat közvetíteni, hanem a munkakereső személyiségét, alapvető kompetenciáit is felmérni. Ezért az RB kéri, hogy a tagállamok a mechanizmusok kialakításakor ezeket a tényezőket is vegyék figyelembe;

14.

hangsúlyozza, hogy olyan intézkedésekre van szükség, amelyek nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a keresleti oldalnak, mivel ha a munkaerő-kereslet stagnál, a munkanélküliek – még egy személyre szabott képzési terv segítségével is – nehezebben találnak állást. Értékeli az ajánlásban megfogalmazott iránymutatásokat a munkaadókkal való kapcsolat megerősítésére, e tekintetben mégis úgy véli, hogy a munkaerő-kereslet növelése szempontjából hasznos lenne nagyobb mértékben ösztönözni a strukturális alapok közötti integrációt. A rendszer versenyképességének növelésére irányuló innovatív projekteket javasolni képes vállalkozásoknak szóló alapok – az ERFA és az EMVA – valóban gyakran lehetőséget nyújtanak megfelelően képzett személyek alkalmazására. Ilyen esetekben az ESZA által finanszírozott képzési tevékenységekkel való kapcsolat elősegítheti a munkanélküli személyek munkaerő-piaci visszailleszkedését. Az eszközök integrált használatát a tagállamoknak a kkv-k számára történő egyszerűsítéssel és a „teljesítményhez kötött tartalék” révén is ösztönözniük kell;

15.

kiemeli, hogy mivel a tartósan munkanélküli személyeket a visszailleszkedési folyamat sikertelensége esetén és a munkanélküliségi ellátásra való jogosultság lejártával a marginalizálódás veszélye fenyegeti, elengedhetetlen, hogy minden ország intézkedéseket tegyen a szegénység leküzdésére, összhangban azokkal az európai bizottsági iránymutatásokkal, melyek a munkaerőpiacról kiszorultak aktív befogadásának elősegítéséről szóló, 2008. október 3-i 2008/867/EK bizottsági ajánlásban szerepelnek, és amelyeket a „Szociális beruházás a növekedés és a kohézió érdekében” című európai bizottsági közlemény (COM(2013) 83 final) is átvesz. Az RB sürgeti, hogy a tagállamok ténylegesen tegyenek eleget annak, amit az Európai Bizottság javasol;

16.

hangsúlyozza továbbá, hogy a szegénység elleni küzdelmet támogató intézkedésekhez való esetleges hozzáférést közhasznú munkák elfogadásához kell kötni, melyeket meghatározott ideig és mindenképpen egy munkaerő-piaci visszailleszkedést célzó képzési folyamat keretében kell végezni;

17.

hangsúlyozza, hogy a visszailleszkedést célzó képzési folyamatokat az érintett intézmények szoros együttműködésével kell megszervezni annak érdekében, hogy minden szinten a lehető legjobb eredményt érjék el a tagállamok, a szakmai, társadalmi elszigeteltség és a szegénység szintjének csökkentése érdekében. Felhívja a figyelmet arra, hogy ezen intézkedések pozitív hatással vannak azoknak az uniós állampolgároknak a visszatérésére a kibocsátó tagállamokba, amelyek megélhetési, gazdasági céllal vállalnak munkát más tagállamban. A gazdasági célú migráció elvileg csökken, mivel javulnak a helyi munkaerő-piacon történő elhelyezkedés, illetve a megélhetés esélyei;

18.

hangsúlyozza a régiók és a helyi önkormányzatok központi szerepét, hiszen a régiók és a helyi önkormányzatok a foglalkoztatási szolgálatok szóban forgó fejlesztésének természetes főszereplői, többek között azért, mert sok tagállamban az ő hatáskörükbe tartozik a strukturális alapok tervezése és végrehajtása. Továbbá ezek az önkormányzatok tudnak fontos szerepet vállalni a szakképzések, felnőttoktatás szervezésében, lebonyolításában, hiszen számos régióban, főként a falvakban nem létezik felnőttoktatást is végző központ. Az önkormányzatok szerepének fontosságát tovább növeli az a tény, hogy rendelkeznek információval a helyi munkaerőpiacról, illetve kapcsolatokkal rendelkeznek a helyi vállalatokkal, amely révén elősegíthetik a gyakorlati szakoktatást. Emellett azon személyek, akik részt akarnak venni felnőttoktatásban, szakképzésben, akár több hónapon át meg kell, hogy oldják az utazást. Ez további költséggel jár számukra, amely egy alacsony összegű juttatásban vagy ilyenben egyáltalán nem részesülő, munkanélküli személy számára terhet jelent;

19.

ennélfogva örömmel látná, ha az Európai Bizottság ajánlásra vonatkozó javaslata több figyelmet szentelne a probléma regionális vetületének, és ezért arra kéri a Tanácsot, hogy vegye tekintetbe azt a kulcsfontosságú szerepet, amelyet a helyi és regionális önkormányzatok a foglalkoztatási szolgálatok hatékonyságának növelésében betölthetnek.

Kelt Brüsszelben, 2016. február 10-én.

a Régiók Európai Bizottsága elnöke

Markku MARKKULA


(15)  A Tanács 2009. május 12-i következtetései az oktatás és képzés terén folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszeréről (Oktatás és képzés 2020).

(16)  Az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 18-i ajánlása az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciákról.

(17)  C(2008) 5737.

(15)  A Tanács 2009. május 12-i következtetései az oktatás és képzés terén folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszeréről (Oktatás és képzés 2020).

(16)  Az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 18-i ajánlása az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciákról.

(17)  17. C(2008) 5737.

(18)  COM(2015) 098 final.

(18)  COM(2015) 098 final.