52013PC0493

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a több tagállam által közösen indított, a kutatást végző kis- és középvállalkozások támogatását célzó kutatási-fejlesztési programban történő uniós részvételről /* COM/2013/0493 final - 2013/0232 (COD) */


INDOKOLÁS

1.           A JAVASLAT HÁTTERE

1.1.        A javaslat célkitűzései

Ez a javaslat az Európai Uniónak a több tagállam által az Eurostars közös program folytatásaként indított Eurostars 2 közös programban (Eurostars 2) való, az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 185. cikke értelmében történő részvételéről szól.

Az Eurostars 2 átfogó céljai a következők:

Ÿ             a piacorientált, transznacionális kutatási tevékenységek ösztönzése a különböző területeken kutatást végző kis- és középvállalkozások (kkv-k)[1],[2], különösen a transznacionális kutatásban tapasztalatlan kkv-k esetében, ami új vagy fejlesztett termékek, eljárások és szolgáltatások piacra jutásához vezet;

Ÿ   az európai kutatási térség (EKT) létrehozásához való hozzájárulás és a kutatást végző kkv-knak nyújtott közfinanszírozás hozzáférhetőségének, hatékonyságának és eredményességének növelése Európában a nemzeti finanszírozó mechanizmusok összehangolása és harmonizálása révén.

A kutatást végző kkv-k versenyképessége növekedni fog, ezáltal pedig aktívan hozzájárul az európai gazdaság növekedéséhez és a munkahelyteremtéshez az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek elérése érdekében.

1.2.        A javaslat indoklása

A kkv-k alkotják az európai gazdaság gerincét, és jelentős potenciállal rendelkeznek a növekedés és a munkahelyteremtés fellendítése terén az EU-ban. EU-szerte körülbelül 20,7 millió kkv működik, ezek az EU-ban működő összes vállalkozás több mint 98%-át képviselik, és az EU bruttó hozzáadott értékének körülbelül 58%-át teszik ki[3],[4], továbbá több mint 87 millió embert foglalkoztatnak (a teljes foglalkoztatottság 67%-a, néhány kulcsfontosságú ágazatban ez az arány eléri az összes álláshely 80%-át).

Ezek közül az innovatív kutatást végző kkv-k igen dinamikus alcsoportot alkotnak, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez, különösen ha transznacionális K+F együttműködést folytatnak. A kkv-kat azonban több piaci hiányosság is gátolja abban, hogy könnyen hozzáférjenek a K+F-hez szükséges magánfinanszírozáshoz; a már létező nemzeti K+F programok nagyon ritkán teszik lehetővé a transznacionális együttműködést, nincsenek eléggé összhangban és nem kellőképpen interoperábilisak. Továbbá annak ellenére, hogy több kiegészítő uniós kezdeményezés foglalkozik innovatív kkv-kkal (pl. olyan pénzügyi eszközök, mint a kockázatmegosztási eszköz vagy az újonnan létrehozott kkv-eszköz), uniós szinten még nem létezik olyan program, amely kifejezetten a kutatásintenzív kkv-k által végzett, transznacionális K+F-re helyezné a hangsúlyt.

2008-ban 32 európai ország[5], az EUREKA-hálózat[6] tagjai úgy döntöttek, hogy az Eurostars közös program létrehozásával átfogó, európai szintű megközelítést fogadnak el a kutatást végző kkv-k területén. Az Eurostars célja, hogy támogassa a kutatást végző kkv-kat a piacorientált, transznacionális kutatásaik alulról felfelé történő társfinanszírozásával, valamint a szükséges jogi és szervezeti keret megteremtésével.

Az Európai Parlament és a Tanács 2008. július 9-i határozata[7] értelmében az Európai Unió az EUMSZ 185. cikke (az EK-szerződés korábbi 169. cikke) alapján a 2008–2013 közötti időszakban pénzügyileg részt vesz az Eurostars programban, a részt vevő tagállamok és más részt vevő országok tényleges hozzájárulásai egyharmadának megfelelő mértékig, legfeljebb 100 millió EUR összegben. Az Eurostars programot célzott végrehajtó struktúra, az EUREKA Titkársága (ESE) segítségével hajtják végre, amely a program végrehajtásáért, különösen a pályázati felhívások megszervezéséért, a jogosultsági kritériumok ellenőrzéséért, a projektek szakmai értékelésen alapuló elbírálásáért és kiválasztásáért, a projektek nyomon követéséért és az uniós hozzájárulás kihelyezéséért felel.

2010-ben egy független szakértőkből álló csoport[8] időközi értékelésnek[9] vetette alá az Eurostars programot, amelyre válaszul a Bizottság 2011 áprilisában időközi értékelő jelentést[10] fogadott el. A Versenyképességi Tanács fent említett dokumentumokkal kapcsolatos, 2011. május 31-i következtetéseiben[11] üdvözölte a csoport álláspontját, miszerint az Eurostars jól illeszkedik az Európa 2020 célkitűzéseihez, jól kiegészíti a hetedik keretprogramban a kkv-knak nyújtott, nemzetközi együttműködéssel kapcsolatos lehetőségeket, és vonzó a célcsoport számára, mivel sikeresen eléri a kutatást végző európai kkv-kat. Üdvözölte továbbá a csoport ajánlását, miszerint az Eurostars programot 2013 után is folytatni kell, és vállalta, hogy megfontolja majd a programnak a kutatás- és innovációfinanszírozás jövőbeni közös stratégiai keretén belül való folytatását is.

A Tanács több ajánlást is kiemelt a program jövőbeli fejlesztésével kapcsolatban, ideértve azt, hogy a részt vevő országoknak és az EU-nak elegendő forrást kell nyújtaniuk a lehető legtöbb, a rangsor élén álló olyan projekt finanszírozásához, amely megfelel az Eurostars küszöbértékekre vonatkozó kritériumainak; hogy nemzeti szinten ésszerűsíteni kell és jobban össze kell hangolni a végrehajtási folyamatokat és a finanszírozási szabályokat az Eurostars hatékonyságának és eredményességének növelése érdekében; valamint hogy folyamatosan javítani kell az elbírálások minőségét és le kell rövidíteni a szerződéskötésre vonatkozó határidőket.

Az EUREKA miniszteri konferenciája 2012. június 22-én Budapesten elfogadott egy dokumentumot („budapesti dokumentum”), amelyben kinyilvánították, hogy az EUREKA tagállamai támogatják az Eurostars program folytatását. A budapesti dokumentum tartalmazza az Eurostars 2 programra vonatkozó átfogó elképzelést, és az időközi értékelés fent említett ajánlásainak végrehajtására szolgáló alapot. Az Eurostars-országok többsége által a 2014–2020-as időszakkal kapcsolatban bejelentett nem hivatalos pénzügyi kötelezettségvállalás összege 2013 januárjában majdnem háromszorosa volt az országok Eurostars programmal kapcsolatos kötelezettségvállalásainak. A budapesti dokumentum felkéri az EU-t az Eurostars 2-ben való részvételre.

A „Horizont 2020” keretprogramra vonatkozó bizottsági javaslat[12] „Innováció a kis- és középvállalkozásoknál” című része tartalmaz egy kifejezetten a kutatásintenzív kkv-knak szánt tevékenységet, amely a tagállamokkal partnerségben végrehajtott Eurostars rendszer következő szakaszát hivatott támogatni, amelynek az időközi értékelésben meghatározott szempontok alapján új irányt szabtak. Ez az egyetlen program a „Horizont 2020” keretprogramban, amelyet kifejezetten a kutatást végző kkv-kra szabtak, amely minden kutatási-fejlesztési terület számára nyitott, és amely a nemzeti kutatási programok integrációját is elősegíti, ezáltal hozzájárulva az EKT létrehozásához. Alulról felfelé építkező megközelítésével és az üzleti élet szempontjaihoz igazodó menetrendjével az Eurostars 2 jól illeszkedik az „Ipari vezető szerep” prioritásba, és nagyban hozzájárul majd célkitűzései eléréséhez a számos vezető és alaptechnológia szempontjából közvetlen jelentőséggel bíró projektek támogatása révén, valamint segít az innovatív, kutatásintenzív kkv-nak abban, hogy világviszonylatban vezető cégekké fejlődjenek.

2.           KONZULTÁCIÓ AZ ÉRDEKELTEKKEL, HATÁSVIZSGÁLAT

2.1.        Konzultáció az Eurostars közös program jövőjéről

Az elmúlt három évben számos konzultációt folytattak az Eurostarsról és a program jövőbeli fejlesztéséről. Ezekbe az összes belső és külső érdekelt felet bevonták. Többek között a fő problémák és akadályok meghatározásáról, a szubszidiaritással kapcsolatos kérdésekről, és a lehetséges jövőbeli lehetőségekről és ezek hatásairól szóló észrevételeket nyújtottak be.

A kkv-kat támogató intézkedésekkel és az EUMSZ 185. cikkének alkalmazásával kapcsolatban nyilvános konzultációt folytattak az európai uniós kutatás- és innovációfinanszírozás közös stratégiai keretéről szóló zöld könyvvel kapcsolatos nyilvános konzultáció részeként (Európai Bizottság, 2011. február–május). Az Eurostars programot a zöld könyvre válaszul benyújtott 849 állásfoglalásból 70-ben említették vagy foglalkoztak vele. Az észrevételek a válaszadó szervezetek több mint 80%-ánál pozitívak voltak. A néhány bíráló észrevétel (10%) az összehangolással kapcsolatos problémákra vonatkozott. Más megjegyzések arra irányultak, hogy a tagállamok által vállalt kötelezettségeknek nem mindig tettek eleget, valamint a finanszírozási szabályok harmonizációjára, a költségvetés szintjére és a szerződéskötésre vonatkozó határidőkre.

A zöld könyvvel kapcsolatos nyilvános konzultáció után két nyitott munkaértekezletet szerveztek Brüsszelben[13] 160 résztvevővel az „innováció kis- és középvállalkozásoknál” témában, a résztvevők között voltak a kutatási és innovációs tevékenységekkel és a kkv-kkal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó szakértők európai és nemzeti kkv- és ágazati szövetségekből, valamint tagállamok, kormányszervek és a kkv-k nemzeti kapcsolattartó pontjainak képviselői. A munkaértekezleten folytatott megbeszélésekből két fő következtetést vontak le a jövőbeli Eurostars 2 hatályáról: először is az Eurostars 2 programot ugyanazzal a célcsoporttal kell folytatni (kutatást végzők kkv-k); másodszor a munkaértekezlet résztvevői nem támogatták az Eurostars hatókörének kiterjesztését a kutatást nem végző kkv-kra, mivel a más típusú kkv-kat támogató nemzeti programok (például a kkv-k javára végzett kutatások) száma és mérete nem volt elegendő a kritikus tömeg eléréséhez és az EUMSZ 185. cikke értelmében közös program létrehozásához.

A független szakértők csoportja által 2010-ben végzett időközi értékelés során konzultáltak az Eurostars keretében finanszírozott projektek potenciális és tényleges kedvezményezettjeivel (kkv-k és kutatóintézetek) és más érdekelt felekkel is[14]. A csoport a program folytatását javasolta a jelentésben jelzett szempontok szerinti fejlesztések végrehajtásával.

A Bizottság 2012-ben egy, a különböző szervezeti egységeit tömörítő, hatásvizsgálatok elvégzéséért felelős operatív csoport keretében megvitatta az Eurostars 2 további uniós támogatását. Az operatív csoport hozzájárult az e javaslatot kísérő hatásvizsgálati jelentés elkészítése érdekében végzett tervezéshez és az ütemterv kidolgozásához, különös tekintettel a probléma meghatározására és az Eurostars közös program más uniós szakpolitikákhoz való kapcsolódására.

2.2.        Szakpolitikai lehetőségek

A hatásvizsgálati jelentés a következő lehetőségeket tartalmazza:

1. lehetőség — A változatlan ügymenet lehetősége (kiindulás)

Ez a lehetőség a meglévő Eurostars közös program folytatása jelenlegi formátumában, végrehajtási módjával és átfogó költségvetésével a következő programozási időszakban (2014–2020). Az Európai Unió részvétele és pénzügyi hozzájárulása ugyanolyan mértékű lenne, mint az Eurostars 1 esetében (az EU pénzügyi hozzájárulása elérheti a 100 millió EUR-t a hetedik keretprogram szerint). Ez a lehetőség a kiindulási alap.

2. lehetőség — A zéró alternatíva (az EU nem vesz részt az Eurostars 2 programban)

Ennél a lehetőségnél a jelenlegi finanszírozási szakasz vége után (2013 végéig) lezárulna az EU részvétele és pénzügyi hozzájárulása az Eurostarshoz. A tagállamok dönthetnék el, hogy folytatják-e az Eurostars programot, és hogy milyen mértékben folytatják a tudományos, irányítási és pénzügyi integrációt.

3. lehetőség — A megerősített partnerség lehetősége

A megerősített partnerség lehetősége azt jelenti, hogy a jelenlegi Eurostars közös programot a következő programozási időszakban az EUMSZ 185. cikke szerinti kezdeményezésként folytatnák továbbfejlesztett formátumban, amely az időközi értékelésről szóló jelentésben tett ajánlások teljes végrehajtásán, a magasabb szintű integráción és a kiterjesztett hatályon alapulna.

A bizottság szervezeti egységeinek ajánlása alapján az EUREKA-tagállamok különös intézkedések elvégzését vállalták az Eurostars 2 programban, amelyek segítségével lerövidítik a szerződéskötésre vonatkozó határidőket, jobban összehangolják a szabályaikat és eljárásaikat, csökkentik a bürokráciát és növelik a finanszírozás összhangját és integrációját. A program fejlesztése és több, növekedési potenciált mutató, kutatásintenzív kkv támogatása érdekében a tagállamok vállalták, hogy jelentősen növelik a program finanszírozását. Ez a kkv-knak a program kezdete óta egyre növekedő igényeire ad választ, és az Eurostars célcsoportjának felvevőképességét tükrözi. Következésképpen, és a fent említett fejlesztések ösztönzése és további támogatása érdekében az EU pénzügyi hozzájárulását megfelelően növelnék.

2.3.        Az előzetes hatásvizsgálat eredményei

Az előzetes hatásvizsgálat azzal a következtetéssel zárult, hogy a 3. lehetőség az előnyben részesített lehetőség, mivel hatékonyan éri el a célkitűzéseket, eredményes, és az összes kritériumnak megfelel. Az érdekeltek teljes mértékben támogatják ezt az álláspontot, hiszen a magas szintű képviselőknek / nemzeti kapcsolattartó pontoknak 2012 novemberében kiküldött kérdőívre válaszolók 99%-a (28 EUREKA magas szintű képviselő, illetve 22 EUREKA-tagállam nemzeti kapcsolattartó pontja válaszolt) az „Új, megerősített partnerség” lehetőségét alkalmasnak és képesnek tartotta arra, hogy nagyobb hatást gyakoroljon a „K+F tevékenységet végző kkv-k versenyképességének növelésére”.

2012 februárjában a hatásvizsgálattal foglalkozó bizottság felülvizsgálta és jóváhagyta a hatásvizsgálati jelentést. Véleményében a jelentés javítását kérte, ezt a kérést figyelembe is vették. A jelentés például most már egyértelműbben fejti ki a szakpolitikai hátteret, a más uniós kezdeményezésekkel való kapcsolatot, a fennmaradó problémákat, az ezek megoldására irányuló konkrét intézkedéseket, és jobban összekapcsolja azokat a különböző lehetőségekkel. A célkitűzéseket módosították, hogy stabil alapot biztosítsanak az Eurostars által elért haladás méréséhez. Végül pedig javult a lehetőségek összehasonlítása a hatékonyság, az eredményesség és a koherencia tekintetében, valamint megfelelőbben ismertették az érdekelt felek nézeteit.

3.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

3.1.        Jogalap

Az Eurostars 2 programra vonatkozó javaslat az EUMSZ 185. cikkén alapul, amely szerint az Unió az érintett tagállamokkal egyetértésben részvételt irányozhat elő a több tagállam által indított kutatási-fejlesztési programokban, beleértve az e programok végrehajtására kialakított struktúrákban való részvételt is.

A „Horizont 2020” keretprogramról szóló közlemény[15] kimondja, hogy „tovább folytatódik a Szerződés 185. és 187. cikkén alapuló partnerségek működése”.

A „Horizont 2020” keretprogram létrehozásáról szóló rendeletre vonatkozó javaslat[16] 20. cikke (2) bekezdésének b) pontja felsorolja azokat a kritériumokat, amelyek alapján azonosíthatók a közszektoron belüli társulások. Az Eurostars megfelel e kritériumok mindegyikének: az Eurostars 2 programról szóló „budapesti dokumentum”, amelyet az összes EUREKA-ország támogat, világosan meghatározza a) a kitűzött célokat a „Horizont 2020” célkitűzései, valamint az 1.1. szakaszban említett tágabb uniós politikai célkitűzések szempontjából, b) a részt vevő országok pénzügyi kötelezettségvállalásait, c) a cselekvés uniós szintű hozzáadott értékét a 3.2. szakasznak megfelelően és d) a kritikus tömeget, az érintett nemzeti programok méretének és számának figyelembe vételével.

3.2.        A szubszidiaritás és az arányosság elve

Mivel a javaslat nem tartozik az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe, a szubszidiaritás elve érvényesül. A szubszidiaritás érvényesülését az alábbiak biztosítják: a javaslatnak az EUMSZ 185. cikkére történő alapozása, amely kifejezetten a több tagállam által indított kutatási-fejlesztési programokban való közösségi részvételről rendelkezik; ahol lehetséges, a közös program működési vonatkozásainak nemzeti szinten történő végrehajtása, valamint európai szintű, egységes szemléletmódjának biztosítása.

A javaslat célkitűzéseit az egyes tagállamok nem képesek kielégítően megvalósítani, mert a kutatást végző kkv-kat támogató nemzeti kutatási programok nem interoperábilisak és kompatibilisek, és nagyon kevés nemzeti programciklus áll szinkronban és alkalmaz közös nemzetközi szakmai értékelést.

Az Eurostars 2 program tiszteletben tartja az arányosság elvét, mivel a tagállamok lesznek felelősek a végrehajtásért és az összes működési vonatkozásért. Az EU feladatköre a részt vevő programok jobb koordinációjára irányuló ösztönzők biztosítására és a transznacionális K+F tevékenységekben érdekelt kkv-k számára előnyös szabályok összehangolására, valamint a „Horizont 2020” keretprogramba tartozó megfelelő kiegészítő tevékenységekkel való szinergia biztosítására korlátozódik.

Az uniós fellépés által hozzáadott érték jelentős, mivel az uniós részvétel lehetővé teszi új jogi keret létrehozását, amelyben az uniós és a nemzeti finanszírozást össze lehet vonni egy közös stratégia segítségével a kutatást végző kkv-k által kezdeményezett és irányított, transznacionális, együttműködésen alapuló K+F projektek ösztönzésére. A nemzeti programok és az EU által biztosított források összevonása segítségével olyan kritikus tömeget lehet elérni, amely révén könnyebben leküzdhetőek a kutatást végző kkv-k által tapasztalt nehézségek. Ez a „Horizont 2020” keretprogramban és a nemzeti programokban már létező struktúrák használatával nem lenne lehetséges. Az Unió hozzájárulásának a részt vevő államok által nyújtott hozzájárulások összegének egyharmadával kell egyenlőnek kell lennie.

Az ajánlott szervezeti felépítés például minimálisra csökkenti az adminisztratív terhet, mivel az adminisztráció nagy részét a nemzeti intézmények végzik az e célra kijelölt közös jogi struktúra felügyelete alatt és felelősségére.

3.3.        A jogi aktus típusának megválasztása

A javasolt jogi eszköz egy európai parlamenti és tanácsi határozat az EUMSZ 185. cikke alapján.

3.4.        Eltérések a „Horizont 2020” keretprogram részvételre vonatkozó szabályaitól

A javaslat lehetővé teszi az eltérést több cikktől is, mégpedig a következőktől: a résztvevők pénzügyi képességeinek ellenőrzéséről szóló 14. cikk (5) bekezdése, a támogatási megállapodásokról szóló 16. cikk (1) bekezdése, a cselekvés végrehajtásáról szóló 19. cikk (1) és (5)–(7) bekezdése és a cselekvés finanszírozására vonatkozó szabályokról szóló 22–28. cikk. Ezek az eltérések a felelősségi köröknek az ESE és a nemzeti finanszírozási ügynökségek közötti elosztásából származnak: az ESE felel az Európai Unió által a nemzeti finanszírozási ügynökségeken keresztül juttatott hozzájárulás átvételéért, kihelyezéséért és ellenőrzéséért.

Ennek fő oka az, hogy az Eurostars 2 célcsoportja, a kkv-k bizonyos esetekben könnyebben alkalmazkodnak a részt vevő nemzeti finanszírozási programok jól ismert szabályaihoz, mint az uniós szabályokhoz. Ezért a nemzeti finanszírozási szabályok alkalmazása és az uniós pénzügyi hozzájárulás, valamint a megfelelő nemzeti szintű állami támogatás egyetlen támogatási megállapodásban történő biztosítása elhárítja e kkv-k transznacionális kutatási és innovációs tevékenységekben való részvételének adminisztratív és jogi akadályait.

A javaslat megfelelő biztosítékokkal garantálja az egyenlő bánásmód és az átláthatóság elvének a célzott végrehajtó struktúra általi tiszteletben tartását, amikor pénzügyi támogatást nyújtanak harmadik feleknek, valamint az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét. Emellett előírja, hogy az EU és a célzott végrehajtó struktúra által kötendő megállapodásokba ilyen célú részletes rendelkezéseket kell foglalni, és sürgeti a nemzeti programok szabályainak gyors harmonizációját és összehangolását.

4.           KÖLTSÉGVETÉSI VONZAT

Az indikatív költségvetési vonzatokat a határozatban található pénzügyi kimutatás tartalmazza. Az EU maximális pénzügyi hozzájárulása – ideértve az EFTA-előirányzatokat – az Eurostars 2 programhoz folyó árakon 287 millió EUR lesz a „Horizont 2020” keretprogram időtartama alatt. A hozzájárulásokat az „ipari vezető szerep” című II. rész következő célkitűzéséből[17] nyújtják:

Ÿ        „Innováció a kis- és középvállalkozásoknál”

A határozat, valamint a Bizottság és a célzott végrehajtó struktúra által kötött, a hatáskör átruházásáról szóló megállapodás rendelkezéseinek biztosítaniuk kell az EU pénzügyi érdekeinek védelmét.

Az indikatív költségvetési vonzatokat a határozatban található pénzügyi kimutatás tartalmazza.

5.           OPCIONÁLIS ELEMEK

5.1.        Egyszerűsítés

A javaslat mind az (uniós és nemzeti szintű) hatóságok, mind a magánjog körébe tartozó személyek számára egyszerűsíti a közigazgatási eljárásokat.

Az új közös programból kutatási finanszírozásban részesülők például kiélvezhetik az egységes szerződéskötési és támogatási rendszer előnyeit, amely az ismert nemzeti szabályokat alkalmazza, ugyanakkor nem követeli meg a külön jelentéstételt az uniós hozzájárulás tekintetében.

Az EU közvetlenül az Eurostars 2 célzott végrehajtó struktúrájával áll majd kapcsolatban, amely az uniós hozzájárulás kihelyezéséért, ellenőrzéséért és a hozzájárulással kapcsolatos jelentéstételért felel.

5.2.        Felülvizsgálatra/módosításra/megszüntetésre vonatkozó rendelkezés

A javaslat három év elteltét követő félidei felülvizsgálatra vonatkozó felülvizsgálati záradékot tartalmaz. A teljes időtartam legfeljebb hét év.

5.3.        Európai Gazdasági Térség

A javasolt aktus érinti az Európai Gazdasági Térséget, ezért arra is ki kell terjeszteni.

2013/0232 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

a több tagállam által közösen indított, a kutatást végző kis- és középvállalkozások támogatását célzó kutatási-fejlesztési programban történő uniós részvételről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 185. cikkére és 188. cikkének második bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezetének a nemzeti parlamentek számára való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[18],

a rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)       A Bizottság az „Európa 2020 – Az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés stratégiája” című közleményében[19] kiemeli, hogy kedvező feltételeket kell kialakítani a tudásba és ismeretekbe való beruházások számára, ezáltal intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést lehet elérni az Európai Unióban. Az Európai Parlament és a Tanács egyaránt támogatta ezt a stratégiát.

(2)       Az Európai Parlament és a Tanács 2013…-i .../2013/EU rendeletével[20] létrehozott „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020, a továbbiakban: „Horizont 2020” keretprogram) célja, hogy a közszektoron belüli társulások megerősítése által nagyobb hatást gyakoroljon a kutatásra és az innovációra, például az EUMSZ 185. cikke értelmében vett, több tagállam által indított programokban való uniós részvétel révén.

(3)       A több tagállam által indított, a kutatást és fejlesztést végző kis- és középvállalkozások támogatását célzó kutatási és fejlesztési programban történő közösségi részvételről szóló, 2008. július 9-i 743/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal[21] a Közösség úgy döntött, hogy pénzügyi hozzájárulást nyújt az ipari kutatásban folytatott együttműködés ösztönzésére 1985-ben létrehozott EUREKA kormányközi kezdeményezés keretében az összes tagállam és öt további részt vevő ország által közösen elindított Eurostars programhoz.

(4)       A Bizottság 2012 áprilisában jelentést nyújtott be az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz az Eurostars közös program időközi értékeléséről[22], amelyet független szakértők csoportja végzett el két évvel a program kezdete után. A szakértők véleménye szerint az Eurostars program eléri céljait, hozzáadott értéket képez a kutatást végző európai kis- és középvállalkozások (a továbbiakban: kkv-k) számára, és 2013 után is folytatni kell. Több ajánlást is megfogalmaztak a program továbbfejlesztésére, amelyek főként ahhoz kapcsolódnak, hogy jobban kell integrálni a nemzeti programokat, valamint javítani kell az operatív teljesítményt annak érdekében, hogy lerövidüljön a szerződéskötésig eltelő idő, és átláthatóbbá váljanak az eljárások.

(5)       A kkv-knak a mikro-, kis- és középvállalkozások meghatározásáról szóló, 2003. május 6-i 2003/361/EK bizottsági ajánlásban[23] található fogalommeghatározását alkalmazni kell.

(6)       A „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról szóló, 2013. …-i 2013/…/EU tanácsi határozat[24] értelmében támogatni lehet azt a cselekvést, amely az Eurostars közös programra épül, és amely az időközi értékelésben meghatározott módosított irányvonalat követi.

(7)       Az Európa 2020 stratégiával, a kapcsolódó „Innovatív Unió” elnevezésű kiemelt kezdeményezéssel,[25] valamint a „Megerősített partnerség az európai kutatási térségben a kiválóság és a növekedés támogatására” című közleménnyel[26] összhangban álló Eurostars 2 program (a továbbiakban: Eurostars 2) célja a különböző területeken kutatást végző kkv-k támogatása a piacorientált kutatási projektjeik társfinanszírozása révén, célterülettől függetlenül. A program a „Horizont 2020” keretprogramban meghatározott „vezető szerep az alaptechnológiák területén” célkitűzés keretében végrehajtott tevékenységekkel kombinálva hozzájárul majd a keretprogram „Ipari vezető szerep” részének végrehajtásához, amelynek célja, hogy felgyorsítsa az olyan technológiák és innovatív megoldások kifejlesztését, amelyekre a jövő vállalkozásai támaszkodhatnak, és amelyek az innovatív európai kkv-kat segítik abban, hogy világviszonylatban vezető cégekké fejlődjenek. Az előző Eurostars programhoz képest előrelépés, hogy az Eurostars 2 esetében lerövidül a támogatások odaítélésre szánt időtartam, továbbá erősebb integráció és átláthatóbb és hatékonyabb igazgatási struktúra jön létre, ami végső soron a kutatást végző kkv-k javát szolgálja.

(8)       A 2012. június 22-én Budapesten tartott EUREKA miniszteri konferencia támogatta az Eurostars 2 programra vonatkozóan felvázolt stratégiai jövőképet (a továbbiakban: budapesti dokumentum). A miniszterek vállalták, hogy 2013-as lezárása után támogatni fogják az Eurostars közös programnak a „Horizont 2020” keretprogram időtartama alatti folytatását. Ennek érdekében megerősített partnerséget hoznak létre, amely meghatározza az Eurostars közös program időközi értékelésében megfogalmazott ajánlások nyomán megteendő lépéseket. A budapesti dokumentum két fő célkitűzést fogalmaz meg az Eurostars 2 számára. Az első egy struktúra-orientált célkitűzés, amely a nemzeti kutatási programoknak a finanszírozás területén történő jobb szinkronizálására és összehangolására irányul, ami az európai kutatási térség tagországok általi megvalósításának központi eleme. A második célkitűzés a tartalommal kapcsolatos, amely a transznacionális kutatási és innovációs projektekben részt vevő, kutatást végző kkv-k támogatására irányul. A budapesti dokumentum felkéri az Uniót a programban való részvételre.

(9)       A részt vevő országok az Eurostars 2 időtartama alatt (2014–2024) hozzá kívánnak járulni az Eurostars 2 végrehajtásához.

(10)     Meg kell állapítani azt a legnagyobb összeget, amellyel az Unió a „Horizont 2020” keretprogram időtartama alatt hozzájárulhat az Eurostars 2 finanszírozásához. Ezen a legnagyobb összegen belül az uniós hozzájárulásnak el kell érnie a részt vevő országok hozzájárulásának egyharmadát, ezáltal biztosítható a pénzügyi támogatást érdemlő projektek igényeinek kielégítéséhez, a magas tőkeáttételi hatás eléréséhez és a részt vevő országok nemzeti kutatási programjai erősebb integrációjának garantáláshoz szükséges kritikus tömeg.

(11)     A „Horizont 2020” keretprogram célkitűzéseivel összhangban bármely tagállam és a „Horizont 2020” keretprogrammal társult ország jogosult az Eurostars 2 programban való részvételre.

(12)     Az EU pénzügyi hozzájárulását a részt vevő országok által az Eurostars 2 végrehajtásának támogatására tett hivatalos kötelezettségvállalásoktól és e vállalások teljesítésétől kell függővé tenni. Az Eurostars 2 keretében nyújtott pénzügyi támogatást főként az Eurostars 2 keretében indított pályázati felhívások után kiválasztott projekteknek odaítélt támogatások formájában kell nyújtani. Az Eurostars 2 célkitűzéseinek elérése érdekében a részt vevő országoknak megfelelő összegű pénzügyi hozzájárulást kell biztosítaniuk az egyes felhívások során kiválasztott pályázatok indokolt számának támogatása érdekében.

(13)     Az Eurostars 2 közös végrehajtásához végrehajtó struktúrára van szükség. A részt vevő országok vállalták, hogy az EUREKA Titkárságát (a továbbiakban: ESE) jelölik ki az Eurostars 2 végrehajtó struktúrájaként. Az ESE a belga törvények hatálya alá tartozó, nonprofit nemzetközi szervezet, amely 2008-ban jött létre, és az Eurostars végrehajtásáért felelős. Az ESE feladatköre azonban túlmutat az Eurostars végrehajtásán, mivel az EUREKA kezdeményezés titkárságaként is szolgál, ő irányítja az Eurostarson kívül más EUREKA-projektek kezelését is. A Bizottság által képviselt Európai Unió az EUREKA kezdeményezés alapító tagja és az EUREKA Titkárságának teljes jogú tagja.

(14)     Az Eurostars 2 célkitűzéseinek elérése érdekében az ESE felelősségi körébe kell tartoznia a pályázati felhívások megszervezésének, a jogosultsági kritériumok ellenőrzésének, a projektek szakmai értékelésen alapuló elbírálásának és kiválasztásának, a projektek nyomon követésének és az uniós hozzájárulás elosztásának. A pályázatok elbírálását független külső szakértőknek központilag kell elvégezniük az ESE felügyelete alatt, pályázati felhívásokat követően. A részt vevő országok számára kötelező a projektek rangsorát figyelembe venni az uniós hozzájárulásból származó, valamint a részt vevő országok által elkülönített összeg kihelyezése során.

(15)     A programnak mint olyan valódi közös programnak, amelyet szorosabb tudományos, irányítási és pénzügyi összhang jellemez, összességében egyértelmű előrelépést kell mutatnia a nemzeti kutatási és innovációs programok jobb összehangolása és szinkronizálása felé. A tevékenységek közös meghatározása és végrehajtása révén erősebb tudományos integráció érhető el, és biztosítható a kiválasztott projektek kiválósága és nagy hatása. Az irányítási integráció továbbfejlesztheti a program operatív kiválóságát és elszámoltathatóságát. A szorosabb pénzügyi integrációt az Eurostars 2 programban részt vevő országok teljes és éves, megfelelő pénzügyi hozzájárulására, valamint magas szintű nemzeti szinkronizációra kell alapozni. Ezt a nemzeti finanszírozási szabályok fokozatos harmonizációja révén kell elérni.

(16)     Az Unió pénzügyi hozzájárulását a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének, valamint az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló, 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendeletben[27] és a 966/2012/EU, Euratom rendelet alkalmazási szabályairól szóló, 2012. október 29-i 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben[28] a közvetett irányítással kapcsolatban meghatározott szabályoknak megfelelően kell kezelni.

(17)     Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme érdekében a Bizottságot fel kell jogosítani arra, hogy csökkenthesse, felfüggeszthesse, vagy beszüntethesse az Unió pénzügyi hozzájárulását, ha az Eurostars 2 programot nem megfelelően, részben vagy késéssel hajtják végre, vagy ha a részt vevő országok nem, részben vagy késéssel nyújtanak pénzügyi hozzájárulást az Eurostars 2 program finanszírozásához. Ezekről a jogokról az Unió és az ESE által kötött hatáskör-átruházási megállapodásban kell rendelkezni.

(18)     Az Eurostars 2 program által finanszírozott közvetett cselekvésekben való részvételre a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló, 2013...-i …/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet[29] vonatkozik. Az Eurostars 2 sajátos működési igényei miatt azonban eltéréseket kell engedélyezni attól a rendelettől az említett rendelet [a „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] 1. cikkének (3) bekezdésével összhangban.

(19)     Annak érdekében, hogy a nemzeti csatornákhoz szokott, és kutatási tevékenységeiket egyébként nemzeti határaikon belül végző kkv-k részvételét is elősegítse, az Eurostars 2-höz nyújtott pénzügyi hozzájárulást a nemzeti programok jól ismert szabályainak megfelelően kell biztosítani, és a nemzeti hatóságok által közvetlenül kezelt finanszírozási megállapodás révén kell végrehajtani az uniós finanszírozás megfelelő nemzeti finanszírozással való kombinálásával. Ezért a .../EU rendelet [a „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] 14. cikkének (5) bekezdése, 16. cikkének (1) bekezdése, 19. cikkének [(1) és (5)–(7)] bekezdése, valamint 22–28. cikke esetében eltérést kell engedélyezni.

(20)     Az Eurostars 2 keretében nyújtott uniós finanszírozás kedvezményezettjeinek ellenőrzését az Európai Parlament és a Tanács 2013. …-i …/2013/EU rendelete [a „Horizont 2020” keretprogram] értelmében kell elvégezni.

(21)     Az Unió pénzügyi érdekeit a teljes kiadási ciklusban arányos intézkedésekkel kell védeni, beleértve a szabálytalanságok megelőzését, feltárását és kivizsgálását, az elveszített, jogtalanul kifizetett vagy szabálytalanul felhasznált pénzösszegek visszafizettetését, valamint adott esetben a 966/2012/EU, Euratom rendelettel összhangban igazgatási és pénzügyi bírságok kiszabását.

(22)     A Bizottság időközi, valamint végső értékelést végez, különösen az Eurostars 2 minőségéről és hatékonyságáról, a meghatározott célkitűzések megvalósítása irányában elért előrehaladásról, valamint jelentést készít ezen értékelésekről.

(23)     A Bizottság kérésére az ESE-nek és a részt vevő országoknak minden olyan információt be kell nyújtaniuk, amelyre a Bizottságnak szüksége van az Eurostars 2 értékeléséről szóló jelentések elkészítéséhez.

(24)     Mivel e határozat céljait, mégpedig a kutatásintenzív kkv-k által végzett transznacionális kutatási tevékenységek támogatását, valamint a nemzeti kutatásfinanszírozási programok integrációjának, összehangolásának és szinkronizálásának elősegítését a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani a transznacionális dimenzió, valamint a nemzeti programok egymást kiegészítő jellegének és interoperabilitásának hiánya miatt, így azok a tervezett intézkedés terjedelme vagy hatása miatt az Unió szintjén jobban megvalósíthatók, ezért az EU az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikke szerinti szubszidiaritás elvével összhangban intézkedéseket fogadhat el. Az abban a cikkben megállapított arányosság elvével összhangban ez a határozat nem lép túl az e célok eléréséhez szükséges mértéken,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Tárgy

Ez a határozat megállapítja a több tagállam által közösen indított, a kutatást végző kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatását célzó második kutatási-fejlesztési programban (a továbbiakban: „Eurostars 2”) történő uniós részvétel szabályait és feltételeit.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E határozat alkalmazásában:

1.           „kkv”: a 2003/361/EK bizottsági ajánlás 2003. május 6-i változatának értelmében vett mikro-, kis- és középvállalkozás;

2.           „kutatást végző kkv”: olyan kkv, amely forgalmának legalább 10%-át újra befekteti kutatási-fejlesztési tevékenységbe, vagy a teljes munkaidős egyenérték (FTE) legalább 10%-át kutatási-fejlesztési tevékenységre fordítja.

3. cikk

Célkitűzések

Az Eurostars 2 program céljai a következők:

1.           az alábbi feltételeknek megfelelő kutatási tevékenységek ösztönzése:

a)      a tevékenység végrehajtása a kutatást végző kkv-k kizárólagos részvételével vagy az innovációs lánc más résztvevőivel (pl. egyetemek, kutatóintézetek) együtt folytatott transznacionális együttműködés keretében történik;

b)      a tevékenység eredményei várhatóan az adott tevékenység lezárását követő két éven belül piacra jutnak;

2.           a kkv-knak nyújtott közfinanszírozás hozzáférhetőségének, hatékonyságának és eredményességének növelése Európában a részt vevő országok nemzeti finanszírozó mechanizmusainak összehangolása, harmonizálása és szinkronizálása révén;

3.           a transznacionális kutatásban tapasztalattal nem rendelkező kkv-k részvételének ösztönzése.

4. cikk

Részvétel az Eurostars 2 programban

(1)          Az Európai Unió az e határozatban meghatározott feltételeknek megfelelően részt vesz az Eurostars 2 programban, amelyet Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, Németország, Észtország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság, valamint Izland, Izrael, Norvégia, Svájc és Törökország (a továbbiakban: részt vevő országok) közösen indítanak.

(2)          Bármely más tagállam és a(z) …/2013/EU rendelettel létrehozott „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogrammal (2014–2020) (a továbbiakban: „Horizont 2020” keretprogram) társult bármely más ország részt vehet az Eurostars 2 programban, amennyiben teljesíti az e határozat 6. cikke (1) bekezdésének c) pontjában foglalt feltételeket. A feltételeket teljesítő tagállamokat és társult országokat e határozat alkalmazásában részt vevő államoknak kell tekinteni.

5. cikk

Uniós pénzügyi hozzájárulás

(1)          Az Unió maximális pénzügyi hozzájárulása az Eurostars 2 programhoz – ideértve az EFTA-előirányzatokat is – 287 millió EUR.[30] A hozzájárulást a(z) …/2013/EU határozattal létrehozott „Horizont 2020” keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program érintett részeihez az Európai Unió általános költségvetéséből elkülönített költségvetési előirányzatból kell kifizetni a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58. cikke (1) bekezdése c) pontja vi. alpontjának, 60. és 61. cikkének megfelelően.

(2)          Az (1) bekezdésben meghatározott maximális összeg túllépése nélkül az Unió hozzájárulása a részt vevő országok által a 7. cikk (1) bekezdésének a) pontja alapján nyújtott hozzájárulások egyharmadát teszi ki. Ez az összeg fedezi az igazgatási és működési költségeket.

(3)          Az uniós pénzügyi hozzájárulás legfeljebb 2%-át lehet az Eurostars 2 igazgatási költségeihez való hozzájárulásként felhasználni. A részt vevő országok fedezik az Eurostars 2 végrehajtásához szükséges többi igazgatási költséget.

6. cikk

Az uniós pénzügyi hozzájárulás feltételei

(1)          Az Európai Unió pénzügyi hozzájárulása az alábbiaktól függ:

a)      a részt vevő országok bizonyítják, hogy az Eurostars 2 programot a 3. cikkben meghatározott célkitűzéseknek megfelelően hozták létre;

b)      a részt vevő országok vagy a részt vevő országok által kijelölt szervezetek kijelölik az EUREKA titkárságát, az Eureka Secretariat AISBL-t (a továbbiakban: ESE) mint az Eurostars 2 végrehajtásáért, valamint az uniós pénzügyi hozzájárulás átvételéért, kihelyezéséért és ellenőrzéséért felelős struktúrát;

c)      minden részt vevő ország kötelezettséget vállal az Eurostars 2 finanszírozásához való hozzájárulásra;

d)      az ESE bizonyítja, hogy képes végrehajtani az Eurostars 2 programot, ideértve az uniós pénzügyi hozzájárulás átvételét, kihelyezéséért és ellenőrzését az uniós költségvetés 966/2012/EU, Euratom rendelet 58., 60. és 61. cikke értelmében vett közvetett irányításának keretében;

e)      a II. melléklettel összhangban irányítási modellt fogadnak el az Eurostars 2 számára.

(2)          Az Eurostars 2 végrehajtása során az Európai Unió pénzügyi hozzájárulása az alábbiaktól is függ:

a)      az ESE végrehajtja az Eurostars 2 program 3. cikkben meghatározott célkitűzéseit és az I. mellékletben meghatározott tevékenységeit a 8. cikkben említett részvételi és terjesztési szabályoknak megfelelően;

b)      a II. melléklettel összhangban alkalmas és hatékony irányítási modellt tartanak fenn;

c)      az ESE betartja a 966/2012/EU, Euratom rendelet 60. cikkének (5) bekezdésében megállapított jelentéstételi követelményeket;

d)      a részt vevő államok ténylegesen kifizetik az Eurostars 2 keretében indított pályázati felhívások után finanszírozásra kiválasztott Eurostars 2 projektek résztvevőinek járó pénzügyi támogatást, ezáltal teljesítve az (1) bekezdés c) pontjában említett kötelezettségeket;

e)      a nemzeti költségvetésekből az Eurostars 2 projektekre elkülönített összegek és az Unió pénzügyi hozzájárulásának elosztása a projektek rangsora szerint történik;

f)       a tudományos, irányítási és pénzügyi integráció terén tett tényleges előrelépést igazolják a minimális operatív teljesítménycélok és az Eurostars 2 végrehajtására vonatkozó mérföldkövek megállapításával.

7. cikk

A részt vevő államok hozzájárulása

(1)          A részt vevő államok hozzájárulása az alábbi pénzügyi hozzájárulásokból áll:

a)      a kiválasztott Eurostars 2 projektek társfinanszírozása, főként támogatások segítségével;

b)      az Eurostars 2 program uniós hozzájárulásból nem fedezett igazgatási költségeihez való pénzügyi hozzájárulás az 5. cikk (3) bekezdése értelmében.

(2)          Minden részt vevő ország kijelöl egy nemzeti finanszírozó szervet, amely feladata, hogy lebonyolítsa az Eurostars 2 nemzeti résztvevőinek nyújtott pénzügyi támogatást a 8. cikk értelmében.

8. cikk

Részvételi és terjesztési szabályok

(1)          A(z) …/EU rendelet [A „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] alkalmazásában az ESE finanszírozási szervnek minősül.

(2)          A(z) …/EU rendelet [A „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] 14. cikkének (5) bekezdésétől eltérve az ESE ellenőrzi az összes pályázó pénzügyi alkalmasságát.

(3)          A(z) …/EU rendelet [A „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] 16. cikkének (1) bekezdésétől eltérve a közvetett cselekvések kedvezményezettjeivel az érintett nemzeti finanszírozó szervek kötik meg a támogatási megállapodásokat.

(4)          A(z) …/EU rendelet [A „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] 19. cikkének (1) és (5)–(7) bekezdésétől, valamint 22. és 28. cikkétől eltérve a részt vevő nemzeti programok finanszírozási szabályai vonatkoznak a nemzeti finanszírozó szervek által lebonyolított támogatásokra.

9. cikk

Az Eurostars 2 végrehajtása

(1)          Az Eurostars 2 programot éves munkatervek alapján kell végrehajtani.

(2)          Az Eurostars 2 főként pályázati felhívások után kiválasztott résztvevőknek nyújtott támogatások formájában biztosít pénzügyi támogatást.

10. cikk

Az Európai Unió és az ESE közötti megállapodások

(1)          Amennyiben az ESE 966/2012/EU, Euratom rendelet 61. cikke (1) bekezdésének megfelelő előzetes értékelése pozitív eredménnyel zárul, a Bizottság az Unió nevében hatáskör-átruházási megállapodást és a források évente történő továbbításáról szóló megállapodást köt az ESE-vel.

(2)          Az (1) bekezdésben említett hatáskör-átruházási megállapodást a 966/2012/EU, Euratom rendelet 58. cikkének (3) bekezdésével, 60. és 61. cikkével és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 40. cikkével összhangban kell megkötni. A megállapodás az alábbiakat is meghatározza:

a)      az ESE-re vonatkozó követelmények a(z) …/EU határozat [a „Horizont 2020” keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program] II. mellékletében meghatározott teljesítménymutatókra tekintettel;

b)      az ESE …/EU határozat [a „Horizont 2020” keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program] III. mellékletében meghatározott ellenőrzéshez való hozzájárulására vonatkozó követelmények;

c)      az ESE működésével kapcsolatos egyedi teljesítménymutatók;

d)      az ESE-re vonatkozó, az Eurostars 2 végrehajtása során felmerülő igazgatási költségekkel kapcsolatos információk és részletes adatok benyújtását érintő követelmények;

e)      a Bizottság terjesztési és jelentéstételi kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges adatok benyújtásával kapcsolatos rendelkezések;

f)       az ESE azon kötelezettsége, hogy kétoldalú megállapodásokat kössön a nemzeti finanszírozó szervekkel, mielőtt továbbítaná az Unió pénzügyi hozzájárulását, amely megállapodásokban meghatározzák a minimális operatív teljesítménycélokat és az Eurostars 2 végrehajtására vonatkozó mérföldköveket.

11. cikk

Az uniós pénzügyi hozzájárulás megszüntetése, csökkentése vagy felfüggesztése

(1)          Ha az Eurostars 2 programot nem, nem megfelelően, részlegesen vagy késve hajtják végre, akkor a Bizottság – az Eurostars 2 tényleges végrehajtásától függően – megszüntetheti, arányosan csökkentheti, vagy felfüggesztheti az Unió pénzügyi hozzájárulását.

(2)          Ha a részt vevő országok nem, részlegesen vagy késve járulnak hozzá az Eurostars 2 finanszírozásához, akkor a Bizottság megszüntetheti, arányosan csökkentheti, vagy felfüggesztheti az Unió pénzügyi hozzájárulását, figyelembe véve a részt vevő országok által az Eurostars 2 végrehajtására elkülönített finanszírozás összegét.

12. cikk

Utólagos ellenőrzések

(1)          Az ESE biztosítja, hogy a megfelelő nemzeti finanszírozó szervek elvégzik a közvetett cselekvésekre költött összegek utólagos ellenőrzését a(z) …/EU rendelet [„Horizont 2020” keretprogram] 23. cikkének megfelelően.

(2)          A Bizottság dönthet úgy, hogy saját maga végzi el az (1) bekezdésben említett ellenőrzéseket.

13. cikk

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme

(1)          A Bizottság megfelelő intézkedéseket tesz, amelyek csalás, vesztegetés és egyéb jogellenes tevékenységek ellen megelőző fellépések, hatékony ellenőrzések, illetve szabálytalanságok észlelése esetén a jogtalanul kifizetett összegek behajtásának, valamint – adott esetben – hatékony, arányos és visszatartó erejű közigazgatási és pénzügyi bírságoknak az alkalmazásával biztosítják, hogy az e határozat alapján finanszírozott intézkedések végrehajtása során az Európai Unió pénzügyi érdekei védelemben részesüljenek.

(2)          Az ESE hozzáférést biztosít a Bizottság személyzete és a Bizottság által felhatalmazott más személyek, valamint a Számvevőszék számára a telephelyeihez és helyiségeihez, továbbá az ellenőrzések lefolytatásához szükséges valamennyi információhoz, beleértve az elektronikus formában tárolt információkat is.

(3)          Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendeletben[31] és az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben[32] megállapított rendelkezéseknek és eljárásoknak megfelelően vizsgálatokat, köztük helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezhet annak megállapítása érdekében, hogy történt-e az e határozat értelmében finanszírozott megállapodással, határozattal vagy szerződéssel összefüggésben olyan csalás, korrupciós vagy más jogellenes cselekmény, amely az Unió pénzügyi érdekeit sérti.

(4)          Az e határozat végrehajtása eredményeképpen születő szerződéseknek, támogatási megállapodásoknak és támogatási határozatoknak olyan rendelkezéseket kell tartalmazniuk, amelyek kifejezetten felhatalmazzák a Bizottságot, a Számvevőszéket, az OLAF-ot és az ESE-t arra, hogy ilyen ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezzenek a hatáskörüknek megfelelően.

(5)          Az Eurostars 2 végrehajtása során a részt vevő tagállamok a 966/2012/EU, Euratom rendelet és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelet értelmében meghozzák az Unió pénzügyi érdekeinek védelméhez szükséges jogalkotási, szabályozási, igazgatási és egyéb intézkedéseket, különösen az Unió számára esedékes összegek teljes mértékű behajtásának biztosításához szükséges intézkedéseket.

14. cikk

Az információk közlése

(1)          Az ESE a Bizottság kérésére minden olyan információt rendelkezésre bocsát, amely a 15. cikkben említett jelentések elkészítéséhez szükséges.

(2)          A részt vevő államok az ESE közreműködésével benyújtják a Bizottsághoz az Európai Parlament, a Tanács vagy a Számvevőszék által az Eurostars 2 pénzügyi irányítását illetően kért információkat.

(3)          A Bizottság a (2) bekezdésben említett információkat belefoglalja a 15. cikkben említett jelentésekbe.

15. cikk

Értékelés

(1)          A Bizottság 2017. december 31-ig elvégzi az Eurostars 2 időközi értékelését. A Bizottság jelentést készít erről az értékelésről, amelybe belefoglalja következtetéseit és észrevételeit. A Bizottság 2018. június 30-ig benyújtja ezt a jelentést az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

(2)          Az Unió Eurostars 2 programban való részvételének végén, de legkésőbb 2022. december 31-ig a Bizottság elvégzi az Eurostars 2 végső értékelését. A Bizottság jelentést készít erről az értékelésről, amelybe belefoglalja az értékelés eredményeit. A Bizottság ezt a jelentést elküldi az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

16. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

17. cikk

Címzettek

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, [...]-án/-én.

az Európai Parlament részéről                      a Tanács részéről

az elnök                                                          az elnök           

I. MELLÉKLET

VÉGREHAJTÁS

1.           Az ESE közbenső határidők alkalmazásával folyamatos nyílt pályázati felhívásokat szervez a közvetett cselekvések pénzügyi támogatásának odaítélése érdekében.

2.           A pályázóknak a projektjavaslatokat az ESE-hez kell benyújtani, amely egyablakos ügyintézési pontként szolgál.

3.           A pályázati felhívás lezárása után az ESE központi támogathatósági ellenőrzést végez az éves munkatervben meghatározott támogathatósági kritériumok alapján. A részt vevő országok nem fogalmazhatnak meg ezektől eltérő vagy további támogathatósági kritériumokat.

4.           Az ESE közös, egyértelmű és átlátható szabályok alapján ellenőrzi a résztvevők pénzügyi alkalmasságát.

5.           A támogatható pályázatokat központilag bírálják el, és független szakértők csoportja rangsorolja a(z) …/EU rendelet [A „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kritériumok szerint, átlátható eljárások alapján.

6.           Az ESE a(z) …/EU rendelet [A „Horizont 2020” részvételi és terjesztési szabályai] 15. cikkével összhangban eljárást hoz létre az elbírálás felülvizsgálatára.

7.           Az Eurostars 2 a II. mellékletben említett magas szintű csoportja által teljes egészében jóváhagyott rangsort a nemzeti költségvetésekből az Eurostars 2 projektek céljára elkülönített összegek elosztása során kötelező figyelembe venni.

8.           A rangsor jóváhagyása után a sikeresen pályázó nemzeti résztvevőket minden részt vevő ország maga finanszírozza a kijelölt nemzeti finanszírozó szervein keresztül, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a rangsor első 50 helyén álló projekteket és a küszöbértékek feletti projektek legalább 50–75%-át finanszírozzák. A résztvevők számára nyújtott pénzügyi hozzájárulást az Eurostars 2 programban részt vevő országok nemzeti programjának finanszírozási szabályai szerint számítják ki. Az Unió pénzügyi hozzájárulását az ESE továbbítja a nemzeti finanszírozó szervekhez, amennyiben a nemzeti finanszírozó szervek befizették a projektekhez nyújtott hozzájárulásukat.

9.           Minden központilag kiválasztott projekt támogatásra jogosult résztvevőjének finanszírozást kell nyújtani. A központilag kiválasztott projektek résztvevőinek a nemzeti finanszírozó szervek által nyújtott pénzügyi támogatás odaítélése során be kell tartani az egyenlő bánásmód, az átláthatóság és a társfinanszírozás elvét.

10.         Az ESE felel a pályázatok elbírálásáért, a nemzeti finanszírozó szervek tájékoztatásáért, az összehangolási folyamat koordinálásáért, a projekteknek a projektekkel kapcsolatos, a nemzeti finanszírozó szervek által végzett jelentéstétel és ellenőrzések révén történő nyomon követéséért, valamint a Bizottságnak való jelentéstételért, a támogatás odaítéléséhez szükséges rövid átfutási időt biztosítva. Emellett megfelelő intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy elismerést nyerjen az Uniónak az Eurostars 2 programhoz történő hozzájárulása mind maga a program, mind pedig az egyéni projektek tekintetében. Elősegíti e hozzájárulás megfelelő láthatóságát azáltal, hogy feltünteti a „Horizont 2020” logót az Eurostars 2 programmal kapcsolatosan közzétett valamennyi dokumentumon, beleértve a nyomtatott és elektronikus kiadványokat is.          

11.         Az ESE kétoldalú megállapodásokat köt az Eurostars 2 programról a nemzeti finanszírozó szervekkel. Az Eurostars 2-ről szóló kétoldalú megállapodások meghatározzák a szerződő felek felelősségi körét az Eurostars 2 szabályaival, célkitűzéseivel és végrehajtási módjaival összhangban. Az Eurostars 2-ről szóló kétoldalú megállapodások meghatározzák azokat a szabályokat, amelyek az uniós hozzájárulás továbbítását, a nemzeti programok további integrációjára és összehangolására vonatkozó minimális operatív célkitűzéseket és nemzeti mérföldköveket szabályozzák, ideértve a [részvételi szabályokkal és] [a pénzügyi rendelettel] összhangban a támogatás odaítéléséhez szükséges átfutási idő lerövidítését is. Ezeket a teljesítménycélokat és mérföldköveket az Eurostars 2 magas szintű csoportja határozza meg az Európai Bizottsággal konzultálva. Az Eurostars 2 kétoldalú megállapodás aláírása, és az operatív célok és mérföldkövek betartása a feltétele annak, hogy a nemzeti finanszírozó szervek megkapják az uniós hozzájárulást.

12.         Hálózatépítési tevékenységeket és a bevált gyakorlatok cseréjét is meg kell szervezni a részt vevő országok körében az erősebb tudományos, irányítási és pénzügyi integráció ösztönzése érdekében.

13.         Más tevékenységekre is szükség van: például közvetítői, a programhoz kapcsolódó népszerűsítési és hálózatépítési tevékenységeket is kell végezni az egyéb érdekelt felekkel (befektetőkkel, kutatási és innovációs tevékenységet végzőkkel, közvetítőkkel), főként a kedvezményezettek részvételének minden részt vevő országban történő bővítése, valamint a transznacionális kutatási projektekben tapasztalatlan kkv-k bevonása érdekében.

II. MELLÉKLET

AZ EUROSTARS 2 IRÁNYÍTÁSA

1.           Az Eurostars 2 programot az ESE irányítja. Az ESE egy, az EUREKA-országok és az Bizottság által képviselt Európai Unió által a belga törvények szerint 1997-ben létrehozott nonprofit nemzetközi szervezet (Aisbl).

Az ESE vezetője mint az ESE törvényes képviselője felel az Eurostars 2 program végrehajtásáért, és ennek érdekében ellátja a következő feladatokat:

a)      a pályázati felhívások éves költségvetésének elkészítése, a közös pályázati felhívások központi szervezése, a pályázatok egyablakos ügyintézési pontként történő befogadása; a pályázatok közös támogathatósági és elbírálási kritériumok alapján történő támogathatósági ellenőrzésének és elbírálásának központi szervezése, a projektek finanszírozásra történő kiválasztásának, továbbá a projektek ellenőrzésének és a projektekkel összefüggő utólagos feladatok elvégzésének központi szervezése; az uniós hozzájárulás átvétele, kihelyezése és ellenőrzése;

b)      az uniós hozzájárulás továbbításához szükséges információk beszerzése a nemzeti finanszírozó szervektől;

c)      az Eurostars 2 program népszerűsítése;

d)      jelentéstétel az Eurostars 2 programról – és ezen belül a szorosabb integráció felé történő előrehaladásról – az Eurostars 2 magas szintű csoport és a Bizottság részére;

e)      az EUREKA-hálózat tájékoztatása az Eurostars 2 keretében folytatott tevékenységekről;

f)       a hatáskör-átruházási megállapodás megkötése a Bizottsággal, a kétoldalú megállapodások megkötése a nemzeti finanszírozó szervekkel, szerződéskötés az Eurostars 2 pályázatok elbírálását végző szakértőkkel;

g)      az Eurostars 2 magas szintű csoport és a Bizottság előzetes beleegyezését követően az Eurostars 2 éves munkatervének elfogadása.

2.           Az Eurostars 2 magas szintű csoport, amely az Eurostars 2 programban részt vevő országoknak az EUREKA magas szintű csoportban részt vevő nemzeti képviselőiből áll, felügyeli az ESE által az Eurostars 2-vel kapcsolatban meghozott intézkedéseket, és ennek érdekében ellátja a következő feladatokat:

a)      az Eurostars 2 program végrehajtásának felügyelete;

b)      az Eurostars 2 tanácsadó csoport (a továbbiakban: EAG) tagjainak kinevezése;

c)      az éves munkaterv jóváhagyása;

d)      a finanszírozásra kiválasztott Eurostars 2 projektek rangsorának jóváhagyása, a támogatásokat odaítélő határozatok elfogadása.

Az Európai Unió a képviseletében eljáró Bizottság útján megfigyelőként vesz részt az Eurostars 2 magas szintű csoportban. A Bizottságot az ülésekre meg kell hívni, át kell neki adni az üléssel kapcsolatos dokumentumokat, és részt vehet a vitában.

Az Eurostars 2 programban részt nem vevő többi EUREKA-tagország megfigyelőként képviselőket küldhet az Eurostars 2 magas szintű csoport üléseire.

3.           Az EAG a részt vevő országok EUREKA nemzeti projektkoordinátoraiból áll (akik az EUREKA/Eurostars program operatív szintű irányításával és az Eurostars 2 részt vevő országokban való népszerűsítésével foglalkozó nemzeti kormányok, illetve kormányzati szervek tagjai). A Bizottság megfigyelőként képviselőket küldhet az EAG üléseire. Az EAG ülésein az elnöki tisztet az ESE tölti be.

Az EAG tanácsadással szolgál az ESE és az Eurostars 2 magas szintű csoport számára az Eurostars 2 végrehajtásával kapcsolatos kérdésekben.

4.           A nemzeti finanszírozó szerv felel a pénzügyi támogatás nemzeti résztvevőknek való továbbításáért.

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.         A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

            1.1.      A javaslat/kezdeményezés címe

            1.2.      A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

            1.3.      A javaslat/kezdeményezés típusa

            1.4.      Célkitűzések

            1.5.      A javaslat/kezdeményezés indoklása

            1.6.      Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

            1.7.      Tervezett irányítási módszer(ek)

2.         IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

            2.1.      A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

            2.2.      Irányítási és kontrollrendszer

            2.3.      A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.         A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

            3.1.      A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

            3.2.      A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

            3.2.1.   A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

            3.2.2.   Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

            3.2.3.   Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

            3.2.4.   A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

            3.2.5.   Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

            3.3.      A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.        A javaslat/kezdeményezés címe

Az Unió részvétele a több tagállam által közösen indított, a kutatást-fejlesztést végző kis- és középvállalkozások támogatását célzó kutatási-fejlesztési programban.

1.2.        A tevékenységalapú irányítás /tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)[33]

Kutatás és technológiafejlesztés:

„Horizont 2020” – Ipari vezető szerep – Innováció a kis- és középvállalkozásoknál

1.3.        A javaslat/kezdeményezés típusa

¨ A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul

¨ A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedésre irányul[34]

ý A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul

¨ A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

1.4.        Célkitűzések

1.4.1.     A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzések

E jogalkotási javaslat átfogó célkitűzése, hogy a kutatást végző kis- és középvállalkozások (kkv-k) versenyképességének növelése révén ösztönözze az európai gazdasági növekedést és munkahelyteremtést, és ezáltal hozzájáruljon az Európa 2020 stratégia végrehajtásához.

Ennek érdekében:

1. tematikus megkötések nélkül ösztönzi a kutatást végző kkv-k transznacionális piacorientált kutatási tevékenységét, ami új vagy fejlettebb termékek, eljárások és szolgáltatások piacra jutásához vezet;

2. a nemzeti finanszírozó mechanizmusok összehangolásával és harmonizálásával hozzájárul az EKT létrehozásához és növeli Európában a kutatást végző kkv-knak nyújtott közfinanszírozás hozzáférhetőségét, hatékonyságát és eredményességét.

1.4.2.     Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Az „Innováció a kis- és középvállalkozásoknál” 3.1. sz. különös célkitűzése

Az „Ipari vezető szerep” prioritás keretében az „Innováció a kis- és középvállalkozásoknál” különös célkitűzése a növekedés ösztönzése a kkv-k innovációs tevékenységének fokozásával, valamint a kkv-knál az innovációs ciklus egészének és az innováció minden típusának vonatkozásában felmerülő különféle innovációs igények fedezésével, aminek köszönhetően gyorsabban növekedő, nemzetközileg is tevékeny kkv-k jönnek létre.

Az Eurostars 2 közös program kombinálja a kutatást végző kkv-k által kezdeményezett és vezetett transznacionális projektek keretében végrehajtott piacorientált kutatás finanszírozására szánt uniós, nemzeti és magánforrásokat.

E konkrét célkitűzéshez kapcsolódó célkitűzés elsődleges teljesítésként az Eurostars 2 olyan K+F projektekkel történő létrehozása és működtetése, amelyeket kutatást végző kkv-k irányítanak.

A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység: 08 – Kutatás és innováció

1.4.3.     Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

Az Eurostars projektekben részt vevő cégek képesek új termékek, eljárások és szolgáltatások kifejlesztésére, valamint jelentősen erősíteni tudják helyzetüket az európai és a globális piacon.

A hatás (amelyet átlagosan három évvel az Eurostars projektek lezárása után számítanak) várhatóan a következő lesz: a közfinanszírozás 1 millió EUR összegű egységeire a forgalom 10 millió EUR-s növekedése jut, valamint minden 1 millió EUR összegű közfinanszírozás esetében átlagosan 25 munkahely jön létre és három új vagy fejlesztett termék, eljárás vagy szolgáltatás jut piacra.

1.4.4.     Eredmény- és hatásmutatók

Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

A „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram „Innováció a kis- és középvállalkozásoknál” különös célkitűzésében meghatározott eredmény- és hatásmutatókat a célzott igazgatási struktúra ellenőrzi és évente bejelenti a Bizottságnak.

A „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram „Innováció a kis- és középvállalkozásoknál” különös célkitűzésben meghatározott eredmény- és hatásmutatókat a célzott igazgatási struktúra ellenőrzi és évente bejelenti a Bizottságnak.

A fő mutató a következő: „A vállalatnál, illetve a piacon újdonságnak számító innovatív megoldásokat bevezető kis- és középvállalkozások részaránya a résztvevők között (a bevezetésnek a projekt időtartama alatt vagy legfeljebb három évvel annak végét követően kell megtörténnie)”. A cél 50% elérése.

A Bizottság és az ESE által kötött hatáskör-átruházási megállapodásban részletesebben ki lehet fejteni egyéb mutatókat is, és ki lehet velük egészíteni a fenti mutatókat; ezek az alábbiakra vonatkoznak:

Az Eurostars közös programmal kapcsolatos, a részt vevő országok általi befektetések és társfinanszírozás; a program hatékonysága (az elbíráláshoz szükséges idő tekintetében vett eredményeket illetően); a nemzeti programok integrációja terén elért fejlődés (ideértve az odaítéléshez szükséges idő lerövidítését is); irányítási integráció (ideértve az egységes jelentéstételi rendszert és a központi elbírálást), pénzügyi integráció (az első 50 helyezett Eurostars projektet mindig finanszírozzák, és szabványosított pénzügyi életképességi ellenőrzéseket vezetnek be).

1.5.        A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.     Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

Az Eurostars 2 az Eurostars folytatása, amelyet az időközi értékelés ajánlásai szerint hajtanak végre.

Azért van szükség uniós hozzájárulásra az Eurostars 2 létrehozásához és működtetéséhez, hogy lehetővé váljon a tevékenységek részt vevő országokkal való társfinanszírozása. Az uniós hozzájárulást különösen a nyílt pályázati felhívások után kiválasztott Eurostars 2 projektek résztvevőinek társfinanszírozására fordítják majd.

1.5.2.     Az uniós részvételből adódó többletérték

Az uniós beavatkozás hozzájárul majd a jogi keret folytatásához, amelyben az uniós és a nemzeti finanszírozásnak egy közös stratégia keretben történő összevonásával ösztönzik az együttműködésen alapuló, transznacionális K+F projekteket a kutatást végző kkv-k javára. Az Unió részvétele különösen az Eurostars részt vevő országai számára jelent majd ösztönzést a nemzeti programok (szabályok és eljárások) további összehangolására az európai kutatási térséggel összhangban, és ösztönzést nyújt arra, hogy több nemzeti és ipari beruházást kezdeményezzenek a kutatás, a fejlesztés és az innováció területén az összes tudományos és technológiai területen, ezáltal hozzájárul az EU2020 célkitűzéseihez és azon kutatást végző, nagy növekedési potenciállal rendelkező kkv-k javára válik, amelyek a jövőben nagy európai cégekké válhatnak.

1.5.3.     Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

A 2010-ben elvégzett időközi értékelés szerint az Eurostars összhangban áll az Európa 2020 célkitűzéseivel, jól kiegészíti a hetedik keretprogramban a kkv-knak a transznacionális együttműködés tekintetében nyújtott lehetőségeket, és vonzó a célcsoport számára, ezért érdemes megfontolni 2013 utáni folytatását.

Az alábbi fejlesztési ajánlásokat is megfogalmazták: a részt vevő országoknak és az EU-nak megfelelő összegekkel finanszírozniuk kell a lehető legtöbb, a rangsor élén álló projektet; nemzeti szinten ésszerűsíteni kell és jobban össze kell hangolni a végrehajtási folyamatokat és a finanszírozási szabályokat; javítani kell az elbírálások minőségét és le kell rövidíteni a szerződéskötésre vonatkozó határidőket.

Ezeket a következtetéseket teljes mértékben figyelembe vették az Eurostars 2 kialakításánál.

1.5.4.     Egyéb pénzügyi eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

A „Horizont 2020” az Eurostars 2 programon kívül a következő eszközöket is előirányozza a kkv-k támogatására: a kkv-támogató eszköz, a „Pénzügyi eszközökhöz való hozzáférés”, valamint a kkv-k számára nyújtott lehetőség a hagyományosabb, együttműködésen alapuló projektekben való részvételre.

Az Eurostars 2 eltér a fent említett kezdeményezésektől, ugyanakkor ki is egészíti azokat.

Habár ezek az eszközök egy bizonyos típusú kkv-k igényeinek kielégítésére irányulnak, és kutatási/üzleti elképzeléseik kidolgozásának különböző szakaszaiban nyújtanak támogatást (magas technológiai érettség a kkv-támogató eszközök esetében, inkább hitelekre vagy tőkére van szükség, mint támogatásra a pénzügyi eszközök esetében), egyik sem irányul konkrétan a transznacionális kutatási tevékenységet végző kkv-kra vagy járul hozzá a nemzeti programok integrációjához és összehangolásához, mint az Eurostars 2 az EUMSZ 185. cikkének alkalmazásával.

1.6.        Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

ý A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik

•        ý         A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2014-től 2020-ig a kötelezettségvállalási előirányzatok tekintetében és 2014. január 1-jétől 2024 december 31-ig a kifizetési előirányzatok tekintetében

•        ¨         Pénzügyi hatás: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

¨ A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

•        Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

•        azt követően: rendes ütem.

1.7.        Tervezett irányítási módszer(ek)[35]

¨ Centralizált irányítás közvetlenül a Bizottság által

ý Centralizált irányítás közvetetten a következőknek történő hatáskör-átruházással:

•        ¨         végrehajtó ügynökségek

•        ¨         a Közösségek által létrehozott szervek[36]

•        ý         tagállami közigazgatási /közfeladatot ellátó szervek

•        ¨         az Európai Unióról szóló szerződés V. címe értelmében külön intézkedések végrehajtásával megbízott, a költségvetési rendelet 49. cikke szerinti vonatkozó jogalapot megteremtő jogi aktusban meghatározott személyek

¨ Megosztott irányítás a tagállamokkal

¨ Decentralizált irányítás harmadik országokkal

¨ Nemzetközi szervezetekkel közös irányítás (nevezze meg)

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

A közös programra szánt uniós pénzügyi hozzájárulást a célzott végrehajtó struktúrának fizetik ki, amely a részt vevő országok nevében jár el. A célzott végrehajtó struktúra irányítja az Eurostars 2 programot, és veszi át, osztja szét és ellenőrzi az uniós pénzügyi hozzájárulást. A részt vevő országok az EUREKA Titkárságát jelölték ki végrehajtó struktúrának. Az irányítási struktúra részletes leírása a határozat III. mellékletében olvasható.

2.           IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.        A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

Ismertesse a nyomon követés és jelentéstétel gyakoriságát és feltételeit.

A „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramnak megfelelően az Eurostars 2 program végrehajtását évente ellenőrzik, és a célzott igazgatási struktúra jelentést tesz róla a Bizottságnak.

A program megkezdése után három évvel független szakértők segítségével időközi értékelést végeznek. A program végén külső szakértők végső értékelést hajtanak végre. A Bizottság megküldi ezek eredményeit az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

2.2.        Irányítási és kontrollrendszer

2.2.1.     Felismert kockázat(ok)

1) A fő kockázatok az alábbiakat érintik: a célzott végrehajtó struktúra kapacitása az uniós költségvetési hozzájárulás kezelésére, valamint a program mindennapos működtetésében részt vevő nemzeti szervek hatékony ellenőrzésére.

2) Más programokhoz hasonlóan, amelyekben szintén magas a kkv-k részvétele, fennáll a pénzügyi veszteségek kockázata az Eurostars 2 célcsoportja (kkv-k), valamint a közvetett centralizált irányítás miatt.

3) A harmadik kockázat a részt vevő országok azon képességét érinti, hogy hatékonyan tudják-e finanszírozni programhoz való hozzájárulásukat.

2.2.2.     Tervezett ellenőrzési mód(ok)

Az 1. kockázatot mérsékli az a tény, hogy a Bizottság által képviselt EU az EUREKA irányítási struktúrájának teljes jogú tagja, és felügyeli az összes EUREKA-ügyben illetékes célzott végrehajtó struktúrát.

A 13. cikkben is említett 2. kockázatnak az Eurostars 2 program végrehajtása során történő enyhítése érdekében a részt vevő államok minden jogalkotási, szabályozási, igazgatási vagy egyéb intézkedést megtesznek az Unió pénzügyi érdekei védelmében. A részt vevő országok különösen megteszik az Uniónak járó összegek teljes mértékű behajtásának biztosításához szükséges intézkedéseket.

Az 1. és 2. kockázattal kapcsolatban lásd a 2.3. fejezetet is.

A 3. kockázat tekintetében az uniós hozzájárulást csak akkor fogják a részt vevő országok finanszírozó szervein keresztül továbbítani a kedvezményezetteknek, ha bizonyított, hogy a nemzeti hozzájárulást ténylegesen kifizették a kedvezményezettnek.

Emellett az uniós finanszírozás nem haladhatja meg a részt vevő országok hozzájárulásának egyharmadát, és az igazgatási kiadásokra szánt uniós támogatás nem haladhatja meg a teljes uniós hozzájárulás 2%-át.

Az EU és az ESE közötti hatáskör-átruházási megállapodás, valamint az ESE és a nemzeti finanszírozó szervek közötti kétoldalú megállapodások keretében döntenek majd további mérséklő intézkedésekről.

2.2.3.     Az ellenőrzések költsége és haszna és a megfelelési problémák várható aránya

A program végrehajtása céljából olyan ellenőrzési rendszert kell kialakítani, amely ésszerű biztosítékot jelent az intézkedések eredményességével és hatékonyságával kapcsolatos kockázatok megfelelő kezelésére, valamint a háttérügyletek jogszerűségére és szabályszerűségére nézve, figyelemmel az Eurostars 2 közszektoron belüli társulásként betöltött különleges szerepére. Az ellenőrzési rendszernek egyensúlyt kell biztosítania a bizalom és az ellenőrzés között, figyelemmel az igazgatási és egyéb ellenőrzések minden szinten – különösen a résztvevőknél – felmerülő költségeire, annak érdekében, hogy a legjobb hozzájárulást nyújtsa a „Horizont 2020” keretprogram célkitűzéseinek eléréséhez.

2.3.        A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

Az Eurostars 2 program létrehozásáról szóló határozat 6. cikke szerint az uniós hozzájárulás attól függ, hogy ESE betartja-e a 966/2012/EU, Euratom rendelet 60. cikkének (5) bekezdésében megállapított jelentéstételi követelményeket. A 11. cikk értelmében a Bizottság beszüntetheti, csökkentheti vagy felfüggesztheti hozzájárulását.

A 966/2012/EU, Euratom rendelet 61. cikke értelmében a Bizottság és az ESE között létrehozandó hatáskör-átruházási megállapodás előírja a Bizottság számára, hogy felügyelje az ESE tevékenységeit, különösen ellenőrzések elvégzésével.

3.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.        A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

– Jelenlegi költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete || Költségvetési tétel || Kiadás típusa || Hozzájárulás

08 02 02 03 Az innováció fokozása a kis- és középvállalkozások (kkv-k) körében || diff./nem diff. ([37]) || EFTA-orszá­goktól[38] || tagjelölt országok­tól[39] || harma­dik orszá­goktól || a költségvetési rendelet 18. cikke (1) bekezdésének aa) pontja értelmében

1A. || || diff./nem diff. || IGEN || IGEN || IGEN || IGEN

3.2.        A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

3.2.1.     A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret fejezete: || Szám || 1a. fejezet: Versenyképesség a növekedésért és a foglalkoztatásért

KUTATÁSI ÉS INNOVÁCIÓS FŐIGAZGATÓSÁG || || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021–2024 || ÖSSZESEN

Ÿ Operatív előirányzatok || || || || || || || || ||

Költségvetési tétel száma: 08 02 02 03 || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || (1) || 33,500 || 35,000 || 38,000 || 41,000 || 43,000 || 46,000 || 50,500 || || 287,000[40]

Kifizetési előirányzatok || (2) || 4,000 || 28,000 || 30,000 || 32,000 || 34,000 || 36,000 || 40,000 || 83,000 || 287,000

Költségvetési tétel száma || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || (1a) || || || || || || || || ||

Kifizetési előirányzatok || (2a) || || || || || || || || ||

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok[41] || || || || || || || || ||

Költségvetési tétel száma || || (3) || 0,337 || 0,344 || 0,351 || 0,358 || 0,365 || 0,372 || 0,380 || || 2,505

A Kutatási és Innovációs Főigazgatósághoz tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || =1+1a +3 || 33,837 || 35,344 || 38,351 || 41,358 || 43,365 || 46,372 || 50,880 || || 289,505

Kifizetési előirányzatok || =2+2a +3 || 4,337 || 28,344 || 30,351 || 32,358 || 34,365 || 36,372 || 40,380 || 83,000 || 289,505

|| || || || || || || || || || ||

Ÿ Operatív előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || (4) || || || || || || || ||

Kifizetési előirányzatok || (5) || || || || || || || ||

Ÿ Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN || (6) || || || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret <...> FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || =4+ 6 || || || || || || || ||

Kifizetési előirányzatok || =5+ 6 || || || || || || || ||

Amennyiben a javaslat/kezdeményezés több fejezetet is érint:

Ÿ Operatív előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || (4) || || || || || || || ||

Kifizetési előirányzatok || (5) || || || || || || || ||

Ÿ Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN || (6) || || || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 1–4. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN (Referenciaösszeg) || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || =4+ 6 || || || || || || || ||

Kifizetési előirányzatok || =5+ 6 || || || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret fejezete || 5 || „Igazgatási kiadások”

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| || || 2014 || 2014 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021–2024 || ÖSSZE­SEN

KUTATÁSI ÉS INNOVÁCIÓS FŐIGAZGATÓSÁG || ||

Ÿ Humánerőforrás || || || || || || || || ||

Ÿ Egyéb igazgatási kiadások || || || || || || || || ||

Kutatási és Innovációs Főigazgatóság ÖSSZESEN || Előirányzatok || || || || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || (Összes kötelezettség­vállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat) || || || || || || || || ||

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021–2024 || ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettség­vállalási előirányzatok || 33,837 || 35,344 || 38,351 || 41,358 || 43,365 || 46,372 || 50,880 || || 289,505

Kifizetési előirányzatok || 4,337 || 28,344 || 30,351 || 32,358 || 34,365 || 36,372 || 40,380 || 83,000 || 289,505

3.2.2.     Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

– ¨      A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

– ý      A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket ò || || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || ÖSSZESEN

||

Típus || Átla­gos költ­ség || Szám || Költ­ség || Szám || Költ­ség || Szám || Költ­ség || Szám || Költ­ség || Szám || Költ­ség || Szám || Költ­ség || Szám || Költség || Összesített szám || Összköltség***

1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS || || || || || || || || || || || || || || || ||

– Teljesítés (* **) || K+F projek­tek || 0,56 || 180 || 100,700 || 205,000 || 114,800 || 240 || 134,600 || 275 || 154,400 || 325 || 181,600 || 375 || 209,800 || 450 || 252,100 || 2050 || 1 148,000

– Teljesítés || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

– Teljesítés || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

1. konkrét célkitűzés részösszege || || || || || || || || || || || || || || || ||

2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS || || || || || || || || || || || || || || || ||

– Teljesítés || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

2. konkrét célkitűzés részösszege || || || || || || || || || || || || || || || ||

ÖSSZKÖLTSÉG || 180 || 100,700 || 205 || 114,800 || 240 || 134,600 || 275 || 154,400 || 325 || 181,600 || 375 || 209,800 || 450 || 252,100 || 2050 || 1 148,000

* Az uniós hozzájárulás egy része felhasználható a célzott végrehajtó struktúra igazgatási költségeinek fedezésére, az uniós hozzájárulás maximum 2%-ának megfelelő összegben.

** 1,4 millió EUR összegű átlagos költség várható az Eurostars projektek esetében, a közszféra általi társfinanszírozás átlagosan 40%. Projektenként 0,56 millió EUR összegű közfinanszírozás, és 1148 millió EUR összegű teljes program-költségvetéssel számolva (861 millió EUR az Eurostars 2 részt vevő országoktól + 287 millió EUR összegű uniós hozzájárulás) körülbelül 2050 projekt finanszírozható.

*** Az összköltséghez nyújtott uniós hozzájárulás nem haladhatja meg a 287 millió EUR-t.

3.2.3.     Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.1.  Összegzés

– ¨  A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

– ý  A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE || || || || || || ||

Humánerőforrás || || || || || || ||

Egyéb igazgatási kiadások || || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege || || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE[42] bele nem tartozó előirányzatok || || || || || || ||

Humánerőforrás || 0,337 || 0,344 || 0,351 || 0,358 || 0,365 || 0,372 || 0,380

Egyéb igazgatási kiadások || || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege || || || || || || ||

ÖSSZESEN || 0,337 || 0,344 || 0,351 || 0,358 || 0,365 || 0,372 || 0,380

A szükséges igazgatási előirányzatoknak az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy a főigazgatóságon belül átcsoportosított előirányzatokkal kell eleget tenni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

3.2.3.2.  Becsült humánerőforrás-szükségletek

– ¨      A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

– ý      A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020

|| || Ÿ A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselői és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek)

08 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken) || || || || || || ||

08 01 01 02 (a küldöttségeknél) || || || || || || ||

08 01 05 01 (közvetett kutatás) || 1,5 || 1,5 || 1,5 || 1,5 || 1,5 || 1,5 || 1,5

10 01 05 01 (közvetlen kutatás) || || || || || || ||

|| || Ÿ Külső személyi állomány teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve[43]

08 01 02 01 (AC, INT, END a teljes keretből) || || || || || || ||

08 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél) || || || || || || ||

08 01 04 yy[44] || – a központban || || || || || || ||

– a küldöttségeknél || || || || || || ||

08 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban) || 2 || 2 || 2 || 2 || 2 || 2 || 2

10 01 05 02 (AC, END, INT közvetlen kutatásban) || || || || || || ||

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni) || || || || || || ||

ÖSSZESEN || 3,5 || 3,5 || 3,5 || 3,5 || 3,5 || 3,5 || 3,5

az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt személyzettel és/vagy az adott főigazgatóságon belüli személyzetátcsoportosítással kell eleget tenni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak || Az Eurostars 2 irányító szervének az EUREKA Titkárságának telephelyén megtartott ülésein való részvétel (minden szerv átlagosan kéthavonta egyszer ülésezik) Az éves munkaterv jóváhagyása A végrehajtás nyomon követése az éves jelentések alapján A félidős és végső értékelések koordinációja és a Bizottság ezekre adott válaszának előkészítése a Parlamentnek és a Tanácsnak benyújtott bizottsági jelentés formájában (1,5 tisztviselő)

Külső személyzet || A célzott végrehajtó struktúrával kötött hatáskör-átruházási megállapodás elkészítésének támogatása Az éves finanszírozási határozat és a kapcsolódó kifizetések előkészítése Adminisztratív támogatás (2 AC)

3.2.4.     A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

– ý  A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

– ¨  A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

– ¨  A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára[45].

Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

3.2.5.     Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

– A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

– A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

|| 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || Össze­sen millió EUR

Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet: tagállamok[46] || 67,200 || 79,800 || 96,600 || 113,400 || 138,600 || 163,800 || 201,600 || 861,000

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN || 67,200 || 79,800 || 96,600 || 113,400 || 138,600 || 163,800 || 201,600 || 861,000

A társfinanszírozás részletei

Az Eurostars 2 program operatív költségeihez nyújtott uniós hozzájárulás (kivéve az értékelés költségeit) a teljes uniós pénzügyi hozzájárulás maximum 2%-a lehet.

Az uniós hozzájárulás a részt vevő országok hozzájárulásának egyharmadát teszi ki, de nem haladhatja meg a 287 millió EUR-t.

Emellett a program keretében indított pályázati felhívások segítségével kiválasztott K+F projektekben részt vevő szervezetek társfinanszírozzák ezeket a projekteket. Ezek a társfinanszírozások várhatóan elérik a közfinanszírozás 60%-át (ez azonban eltérhet a különböző részt vevő országok esetében).

3.3.        A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

– þ  A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

– ¨  A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

¨         a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

¨         a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

[1]               A kkv-k a 2003. május 6-i 2003/361/EK bizottsági ajánlás értelmében olyan vállalatok, amelyek 250-nél kevesebb alkalmazottal rendelkeznek, kevesebb mint 50 millió EUR-s forgalmat bonyolítanak le évente, és a nagyobb cégektől függetlenek. Lásd: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:124:0036:0041:en:PDF.

[2]               A kutatást végző kkv-k olyan kkv-k, amelyek forgalmuk legalább 10%-át újra befektetik, vagy a teljes munkaidős egyenérték (FTE) legalább 10%-át kutatási-fejlesztési tevékenységre fordítják.

[3]               A bruttó hozzáadott érték tartalmazza az értékcsökkenést, valamint a munkaügyi, tőke- és vállalkozói kockázatok megtérülését. A bruttó hozzáadott érték a közvetett költségek árbevételből vagy forgalomból történő levonása után marad.

[4]               A kkv-k teljesítményéről szóló 2012. évi jelentés, 2012. október, http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/facts-figures-analysis/performance-review/files/supporting-documents/2012/annual-report_en.pdf.

[5]               Az Eurostars programban eredetileg 26 tagállam és öt olyan ország vett részt, amely a hetedik keretprogramhoz társult. Miután 2010 októberében Málta is csatlakozott az Eurostars programhoz, immáron minden tagállam részt vesz benne. A társult országok száma jelenleg hat: Horvátország, Izland, Izrael, Norvégia, Svájc és Törökország.

[6]               Az EUREKA egy európai kormányközi hálózat, amelyet 17 ország miniszterei és az Európai Közösségek Bizottsága tagjainak részvételével zajlott konferencián hozták létre 1985-ben azzal a céllal, hogy támogassa az ipari kutatás területén megvalósított együttműködést. Jelenleg 40 tagországa van, és az Eurostars programon kívül egyéni projekteket, például a „Clusters” és az „Umbrella” projektet is támogatja.

[7]               Az Európai Parlament és a Tanács 743/2008/EK határozata (2008. július 9.) a több tagállam által indított, a kutatást és fejlesztést végző kis- és középvállalkozások támogatását célzó kutatási és fejlesztési programban történő közösségi részvételről. HL L 201., 2008.7.30., 58. o. Lásd: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:201:0058:0067:HU:PDF.

[8]                      A független szakértőkből álló csoport elnöke Anne Laperrouze volt, az Európai Parlament volt tagja és a Parlament Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottságának (ITRE) volt alelnöke.

[9]               Teljes jelentés: http://ec.europa.eu/research/evaluations/pdf/archive/fp7-evidence-base/other_fp7_panel_evaluations/eurostars_programme_interim_evaluation.pdf.

[10]             A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Az Eurostars közös program időközi értékelése, Brüsszel, 2011. április 8., COM(2011) 186. Lásd: http://ec.europa.eu/research/evaluations/pdf/archive/other_reports_studies_and_documents/communication_eurostars.pdf.

[11]             Lásd: http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/11/st11/st11030.en11.pdf.

[12]             COM(2011) 811 végleges.

[13]             A munkaértekezletekről szóló jelentéseket közzétették az interneten: http://ec.europa.eu/research/horizon2020/pdf/workshops/innovation_in_small_and_medium_enterprises/summary_reports_workshops_on_21_june_and_12_july_2011.pdf#view=fit&pagemode=none.

[14]             Interjúk 37 Eurostars-résztvevővel, 10 ország 17 nemzeti K+F intézményével és az Eurostars jelentkezési oldalán regisztráló több mint 3000 személlyel.

[15]             COM(2011) 808 végleges, 2011. november 30.

[16]             COM(2011) 809 végleges, 2011. november 30.

[17]             Az összeg indikatív jellegű és a Kutatási és Innovációs Főigazgatóságnak a fent említett kihívás/téma keretében nyújtott végleges összegen múlik.

[18]             HL C […]., […]., […]. o. [az EGSZB véleménye]

[19]             COM(2010) 2020 végleges, 2010. március 3.

[20]             HL … [„Horizont 2020” keretprogram]

[21]             HL L 201., 2008.7.30., 58. o.

[22]             COM(2011) 186, 2011. április 8.

[23]             HL L 124., 2003.5.20., 36. o.

[24]             HL … [„Horizont 2020” egyedi program]

[25]             COM(2010) 546 végleges, 2010. október 6.

[26]             COM(2012) 392 final, 2012. július 17.

[27]             HL L 298., 2012.10.26., 1. o.

[28]             HL L 362., 2012.12.31., 1. o.

[29]             HL … [„Horizont 2020” kutatási keretprogram részvételi szabályai]

[30]             Az összeg indikatív jellegű és a Kutatási és Innovációs Főigazgatóságnak a 2. rész (Ipari vezető szerep) „Innováció a kis- és középvállalkozásoknál” célkitűzése tekintetében nyújtott végleges összegen múlik, amelyet a költségvetési hatóság hagy jóvá a pénzügyi kimutatás végső változatában.

[31]             HL L 292., 1996.11.15., 2. o.

[32]             HL L 136., 1999.5.31., 1. o.

[33]             Tevékenységalapú irányítás: ABM (Activity Based Management), tevékenységalapú költségvetés-tervezés: ABB (Activity Based Budgeting).

[34]             A költségvetési rendelet 49. cikke (6) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.

[35]             Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletben szereplő megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html.

[36]             A költségvetési rendelet 185. cikkében említett szervek.

[37]             Differenciált/nem differenciált előirányzat.

[38]             EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás. .

[39]             Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.

[40]             Az összegekre a 08 02 02 03 költségvetési tételt érintő pénzügyi programozásról szóló megállapodás vonatkozik.

[41]             Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.

[42]             Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.

[43]             AC=szerződéses alkalmazott; AL=helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT=kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő. .

[44]             Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső személyzetre vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).

[45]             Lásd az intézményközi megállapodás 19. és 24. pontját.

[46]             Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, Németország, Észtország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Horvátország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Finnország és Svédország, valamint Izland, Izrael, Norvégia, Svájc és Törökország.