52012DC0315

Ajánlás A TANÁCS AJÁNLÁSA Luxemburg 2012. évi nemzeti reformprogramjáról és a Luxemburg 2012–2015 közötti időszakra vonatkozó stabilitási programjáról szóló tanácsi véleményről /* COM/2012/0315 final - 2012/ () */


Ajánlás

A TANÁCS AJÁNLÁSA

Luxemburg 2012. évi nemzeti reformprogramjáról és a Luxemburg 2012–2015 közötti időszakra vonatkozó stabilitási programjáról szóló tanácsi véleményről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 121. cikke (2) bekezdésére és 148. cikke (4) bekezdésére,

tekintettel a költségvetési egyenleg felügyeletének megerősítéséről és a gazdaságpolitikák felügyeletéről és összehangolásáról szóló, 1997. július 7-i 1466/97/EK tanácsi rendeletre[1] és különösen annak 5. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására[2],

tekintettel az Európai Parlament állásfoglalásaira[3]

tekintettel az Európai Tanács következtetéseire,

tekintettel a Foglalkoztatási Bizottság véleményére,

a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)       Az Európai Tanács 2010. március 26-án jóváhagyta az Európai Bizottság „Európa 2020” elnevezésű, a foglalkoztatást és növekedést célzó új stratégia elindításáról szóló javaslatát, amely stratégia a gazdaságpolitikák fokozott összehangolása révén azokra a kulcsfontosságú területekre összpontosít, amelyeken fellépésre van szükség annak érdekében, hogy Európa növelhesse a fenntartható növekedés és a versenyképesség területén rejlő lehetőségeit.

(2)       A Tanács 2010. július 13-án elfogadta a tagállamok és az Unió gazdaságpolitikáira vonatkozó átfogó iránymutatásokról szóló ajánlást (2010–2014), 2010. október 21-én pedig elfogadta a tagállamok foglalkoztatáspolitikáira vonatkozó iránymutatásokról szóló határozatot[4], melyek együtt alkotják az „integrált iránymutatásokat”. A tagállamok felkérést kaptak, hogy nemzeti gazdaság- és foglalkoztatáspolitikájukban vegyék figyelembe az integrált iránymutatásokat.

(3)       A Tanács 2011. július 12-én ajánlást fogadott el Luxemburg 2011. évi nemzeti reformprogramjáról, valamint véleményt nyilvánított Luxemburg 2011–2014 közötti időszakra vonatkozó, aktualizált stabilitási programjáról.

(4)       A Bizottság 2011. november 23-án elfogadta a második éves növekedési jelentést, amely az Európa 2020 stratégiára épülve elindítja az előzetes és integrált gazdaságpolitikai koordináció második európai szemeszterét. A Bizottság az 1176/2011/EU rendelet alapján 2012. február 14-én elfogadta a riasztási mechanizmus keretében készült jelentést[5], amelyben Luxemburgot nem sorolta azon tagállamok közé, amelyek vonatkozásában részletes felülvizsgálatra kerül sor.

(5)       Az Európai Tanács 2012. március 2-án jóváhagyta a pénzügyi stabilitás, a költségvetési konszolidáció és a növekedést ösztönző intézkedések biztosítására irányuló prioritásokat. Hangsúlyozta, hogy differenciált és növekedést elősegítő költségvetési konszolidációt kell végrehajtani, helyre kell állítani a gazdaságnak történő hitelnyújtás normál feltételeit, ösztönözni kell a növekedést és a versenyképességet, kezelni kell a munkanélküliséget és a válság társadalmi következményeit, valamint korszerűsíteni kell a közigazgatást.

(6)       Az Európai Tanács 2012. március 2-án arra is felkérte az Euró Plusz Paktumban részt vevő tagállamokat, hogy vállalásaikat kellő időben nyújtsák be ahhoz, hogy azokat stabilitási vagy konvergenciaprogramjukba, valamint nemzeti reformprogramjukba beépíthessék.

(7)       Luxemburg 2012. április 27-én benyújtotta a 2012–2015 közötti időszakra vonatkozó 2012. évi stabilitási programját és előterjesztette 2012. évi nemzeti reformprogramját. A kapcsolódási pontok figyelembevétele érdekében a két program értékelésére egyidejűleg került sor.

(8)       A 2012. évi stabilitási programnak az 1466/97/EK tanácsi rendelet szerinti értékelése alapján a Tanács véleménye szerint a programban szereplő költségvetési előrejelzéseket alátámasztó makrogazdasági forgatókönyv megalapozott. A programban szereplő, 2012-re és 2013-ra vonatkozó forgatókönyv nagymértékben megfelel a Bizottság 2012. tavaszi előrejelzésének. A hiányra vonatkozó középtávú előrejelzések kissé optimista növekedési forgatókönyv alapján készültek, amely a potenciális növekedés feletti, azonban jóval a korábbi átlagos mérték alatt maradó szintet jelez előre. A programban vázolt költségvetési stratégia célja egyfelől a 2012. évi 1,5 %-os hiányt 2014-ig 0,9 %-ra csökkenteni a GDP körülbelül 1,2 %-át kitevő konszolidációs intézkedésekből álló csomag révén, másfelől nagyobb mozgásteret biztosítani negatív hatások esetére. A program megerősíti a 0,5 %-ot kitevő strukturális többletre vonatkozó korábbi középtávú költségvetési célt. Annak ellenére, hogy az adósság szintje a Szerződésben meghatározott referenciaérték alatt van, ezt a középtávú költségvetési célt nem lehet a Stabilitási és Növekedési Paktum rendelkezéseinek megfelelő célnak tekinteni, mivel a jelenlegi politikák és előrejelzések alapján úgy tűnik, nem veszi kellő mértékben figyelembe az idősödéshez kapcsolódó rejtett kötelezettségeket. Továbbá mind a Bizottság 2012. évi tavaszi előrejelzése, mind a programban szereplő (újraszámított) strukturális költségvetési egyenleg alapján Luxemburg 2012-től kezdődően jelentősen el fog térni saját középtávú költségvetési céljától. Az államháztartási kiadásoknak a diszkrecionális bevételi intézkedéseket figyelmen kívül hagyó növekedési rátája várhatóan jelentősen meghaladja a Stabilitási és Növekedési Paktumban meghatározott kiadási szintet. A GDP 20 %-át kitevő bruttó államadósság a Szerződésben meghatározott referenciaérték alatt van.

(9)       Luxemburg kormánya 2012. január 20-án az állami és magánnyugdíjrendszert egyaránt érintő reformról szóló törvénytervezetet fogadott el. A reform, melynek keretében korrekciós mechanizmusok kerülnének beépítésre a rendszer pénzügyi helyzetében bekövetkező kedvezőtlen változások esetére, az ellátások igen nagyvonalú kiszámítási módszerére vonatkozó kiigazításokat is tartalmaz. Ugyanakkor az új számítási módszer fokozatos bevezetésére egy igen hosszú, 40 éves időszak áll rendelkezésre. Emellett az előrehozott nyugdíjazási lehetőségek lényegében változatlanok maradnak, és nem került előterjesztésre olyan intézkedési javaslat sem, amely a törvényes nyugdíjkorhatárt a várható élettartamhoz igazítaná. Összességében véve elmondható, hogy a Luxemburg által tett lépések iránya megfelelő, ugyanakkor úgy tűnik, hogy a javasolt reform nem nyújt elegendő garanciát az államháztartás hosszú távú stabilitásának biztosítására.

(10)     2012 januárjában a luxemburgi parlament az ország gazdasági versenyképességének növelésére az automatikus bérindexálás 2012–2015 közötti időszakra vonatkozó alkalmazásának korlátozásáról szóló törvényt fogadott el. A referenciaindex lehetséges módosításán túl azonban a kormány nem jelentett be a bérmegállapítási rendszer tartós átalakítására vonatkozó további terveket. Luxemburg termelékenysége jelenleg igen magas, ugyanakkor a termelékenységnövekedés számára nyitva álló mozgástér csökken. A luxemburgi gazdaság versenyképességének hosszú távú megőrzése érdekében szükség van a bérmegállapítási rendszernek a szociális partnerekkel folytatott konzultáció során, a nemzeti gyakorlattal összhangban történő tartós átalakítására.

(11)     Luxemburg fontos és hiteles lépéseket tett a viszonylag magas fiatalkori munkanélküliség felszámolása érdekében. A fiatalok munkaerő-piaci integrációjának elősegítéséhez azonban következetes stratégiára van szükség, amely többek között megerősíti az önkormányzatok közötti együttműködést és fokozza a foglalkoztatási szolgálatok hatékonyságát. A fiatal álláskeresők, közöttük elsősorban az alacsonyabban képzettek számára előnyöket eredményezne a képzési és oktatási beruházások mértékének növelése.

(12)     Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó 2020-as célkitűzésének megvalósítása során Luxemburg előreláthatólag nehézségekkel szembesül majd. A meglévő mérési adatokon alapuló legutóbbi, 2020-ra vonatkozó előrejelzések szerint Luxemburg 2005–2020 között várhatóan 9 %-kal növeli a kibocsátást a kibocsátáskereskedelmi rendszer által nem érintett ágazatokban, miközben a célkitűzés 20 %-os csökkentést irányoz elő. A kibocsátás legjelentősebb forrása a közúti ágazat, amely jelentős kibocsátáscsökkentési potenciállal rendelkezik. Az üzemanyag ára uniós szinten továbbra is a legalacsonyabbak közé tartozik, ami ösztönzi az üzemanyag-turizmust, valamint negatív külső hatásokat, például környezetszennyezést és forgalomtorlódást okoz. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése kiegészítő intézkedéseket igényel, ellenkező esetben költséges rugalmas mechanizmusok alkalmazása válik szükségessé.

(13)     Luxemburg számos vállalást tett az Euró Plusz Paktum keretében. A Luxemburg által tett vállalások, és az ezek végrehajtására irányuló 2011. évi intézkedések a versenyképesség fokozására, a foglalkoztatás ösztönzésére és a pénzügyi stabilitás erősítésére irányulnak. A Bizottság értékelte az Euró Plusz Paktum keretében tett vállalások végrehajtását. Az ajánlás figyelembe veszi ennek az értékelésnek az eredményeit.

(14)     Az európai szemeszter keretében a Bizottság elvégezte Luxemburg gazdaságpolitikájának átfogó elemzését, és értékelte a stabilitási programot, valamint a nemzeti reformprogramot. Figyelembe vette nemcsak a programok Luxemburg fenntartható költségvetési és társadalmi-gazdasági politikája szempontjából mutatott jelentőségét, hanem azt is, hogy megfelelnek-e az uniós szabályoknak és iránymutatásoknak, tekintve, hogy a jövőbeli nemzeti döntéseknél az uniós szempontok beépítésével kell megerősíteni az Európai Unió átfogó gazdasági kormányzását. A Bizottság európai szemeszter keretében megfogalmazott ajánlásait az alábbi, 1–5. ajánlások tükrözik.

(15)     A Tanács ezen értékelés fényében megvizsgálta Luxemburg stabilitási programját. Véleményét[6] mindenekelőtt az 1. ajánlásban foglaltak tükrözik,

AJÁNLJA, HOGY Luxemburg a 2012–2013 közötti időszakban tegyen intézkedéseket a következők érdekében:

1.           Tartson fenn rendezett költségvetési egyenleget az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát biztosító középtávú költségvetési céltól való minden eltérés korrekciója révén, figyelembe véve különösen az idősödéshez kapcsolódó rejtett kötelezettségeket. E célból – kellően konkrét intézkedésekkel alátámasztva – szilárdítsa meg és szigorúan hajtsa végre a 2013-ra és az azt követő évekre szóló költségvetési stratégiát, ideértve a kiadási szint betartását.

2.           Növelje a javasolt nyugdíjreform hatását az elöregedéssel kapcsolatos kiadások megfékezésére szolgáló intézkedések végrehajtásának felgyorsításával, hozzon kiegészítő intézkedéseket, amelyek – különösen az előrehozott nyugdíjazás visszaszorítása által – növelik az idősebb munkavállalók munkaerő-piaci részvételének arányát, továbbá a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága érdekében tegyen lépéseket a törvényes nyugdíjkorhatárnak a várható élettartamhoz való hozzáigazítása terén.

3.           A luxemburgi gazdaság versenyképességének hosszú távú megőrzése érdekében tegyen további lépéseket a bértárgyalási és bérindexálási rendszernek a szociális partnerekkel folytatott konzultáció során, a nemzeti gyakorlattal összhangban történő reformja felé; első lépésként fenntartva a jelenlegi egyéves indexálási intervallumot 2014 után, és csökkentve az energiának és egyéb változó tényezőknek a referenciaindexre gyakorolt hatását.

4.           Az érdekelt felek bevonása, továbbá a fiatalok készségeinek és végzettségének a munkaerő-piaci kereslettel való jobb összehangolását célzó – különösen az alacsony végzettségűeknek szóló – képzési és oktatási intézkedések megerősítése révén tegyen további erőfeszítéseket a fiatalkori munkanélküliség mérséklésére.

5.           Biztosítsa a kibocsátáskereskedelmi rendszer által nem érintett ágazatokban az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére meghatározott célkitűzések betartását, mindenekelőtt az adórendszer környezetbarát szempontok mentén történő átalakításával.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

[1]               HL L 209., 1997.8.2, 1. o.

[2]               COM(2012) 315 final.

[3]               P7_TA(2012)0048 és P7_TA(2012)0047

[4]               A Tanács 2012. április 26-i 2012/238/EU határozata.

[5]               COM(2012) 68 final.

[6]               Az 1466/97/EK tanácsi rendelet 5. cikkének (2) bekezdése szerint.