17.11.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 277/90


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az energiaágazatbeli projektek közösségi pénzügyi támogatásán alapuló gazdaságélénkítő program létrehozásáról

COM(2009) 35 végleges – 2009/0010 (COD)

(2009/C 277/18)

Főelőadó: Daniel RETUREAU

2009. február 10-én az Európai Unió Tanácsa úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 156. és 175. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az energiaágazatbeli projektek közösségi pénzügyi támogatásán alapuló gazdaságélénkítő program létrehozásáról

COM(2009) 35 végleges – 2009/0010 (COD).

Az EGSZB elnöksége 2009. február 24-én megbízta a „Közlekedés, energia, infrastruktúra és információs társadalom” szekciót a tárgyban folytatandó bizottsági munka előkészítésével.

A munka sürgősségére való tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2009. május 13–14-én tartott 453. plenáris ülésén (a 14-i ülésnapon) főelőadót jelölt ki Daniel RETUREAU személyében, továbbá 129 szavazattal 5 ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Javaslatok

1.1.   2009. január végén az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a válság gazdaságra gyakorolt hatásainak enyhítéséhez való hozzájárulásképpen csoportosítsanak át 5 milliárd eurót a 2008-as költségvetésből a fel nem használt mezőgazdasági strukturális alapok terhére. A javaslat célja az volt, hogy lehetővé tegye a „fenntartható” energiákba és a vidéki területek széles sávhoz való hozzáférésébe irányuló beruházások kivitelezését.

1.2.   A Tanácsban folytatott viták és egyes parlamenti képviselők kérései nyomán tárgyalások kezdődtek a tagállamok között a finanszírozandó projektek listájáról, a Parlamentben pedig sajnálattal állapították meg az energiatakarékossági beruházások hiányát.

1.3.   Az Európai Bizottság és a két társjogalkotó intézmény között a jelek szerint április közepén informális megállapodás született az energiával kapcsolatos aspektusról, amelynek értelmében az erre fordítandó összeg a rendelettervezetben szereplő 3,5 milliárddal szemben 3,98 milliárd euró lesz. A megállapodás szerint amennyiben az energetikai projektekre (villamosenergia- és gázhálózatok, tengeri szélerőművek, a szén-dioxid elkülönítése és tárolása) szánt 3,98 milliárd euró 2010 végéig nem fogy el, a megmaradó összeg felhasználható más, különösen az energiahatékonyság növelésére irányuló projektekre.

2.   Általános megjegyzések

2.1.   Az EGSZB kedvezően fogadja azt az elképzelést, hogy a 2008-ban fel nem használt költségvetési eszközöket fordítsák az európai gazdaság fellendítését célzó projektekre, mivel a gazdaság stagnál részben a világgazdaság rendszerét sújtó válság miatt, részben pedig azért, mert a pénzintézetek vonakodnak attól, hogy alacsony kamatú kölcsönöket nyújtsanak a vállalkozásoknak, különösen a kkv-knak, valamint új vállalkozások létrehozásához.

2.2.   A jelenlegi helyzetben alapvető, hogy a lehető leggyorsabban cselekedjünk, és mindenképpen elsőbbséget kell adni az olyan konkrét projekteknek, amelyek már most a fenntartható fejlődés közép- és hosszú távú céljait szolgálják: ilyen például a megújuló energiák hasznosítása, illetve a széles sávú hálózatok kiépítése azokon a területeken, ahol még nincsenek meg a kellően hatékony technológiák a világhálóhoz való kapcsolódáshoz.

2.3.   Az EGSZB egyetért tehát a rendelet általános megközelítésével, mindamellett tudatában van annak, hogy a különféle nemzeti érdekek és az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatos aggályok az eredeti javaslat bizonyos fokú módosítását eredményezhetik.

2.4.   A tervbe vett intézkedéseket a lehető leggyorsabban végre kellene hajtani, mivel az idő fontos tényező a válság elleni küzdelemben. Ha nem mutatkozik meg a politikai szándék, és az intézkedésekre túl későn kerül sor, félő, hogy veszélybe kerül a kitűzött célok megvalósítása.

3.   Külön megjegyzések

3.1.   Az EGSZB mindazonáltal sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy az Európai Bizottság által javasolt válságenyhítő intézkedések általában véve túlságosan szerények a foglalkoztatást és a vállalkozásokat érintő gyors és általános várható hatásokkal szemben, és hogy erőteljesebb javaslatokra, valamint egyértelműbb jelzésekre hónapok elmúltával sem került sor.

3.2.   Az EGSZB minden bizonnyal felkérést kap majd arra, hogy alkosson véleményt más, például a tőke határokon keresztüli áramlásának szabályozásáról vagy az adóparadicsomok elleni küzdelemről szóló javaslatokról. A kellő időben nyilatkozik is majd, de erőteljes és hatékony javaslatokat vár, amelyek arányban vannak a válsággal, amelynek hatásai már most minden előzőnél súlyosabbnak bizonyulnak.

Kelt Brüsszelben, 2009. május 14-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Mario SEPI