52008PC0080




[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 14.2.2008

COM(2008) 80 végleges

2008/0033 (COD)

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

a 76/769/EGK tanácsi irányelvnek bizonyos veszélyes anyagok és készítmények (diklór-metán) forgalomba hozatala és felhasználása tekintetében való módosításáról (a 76/769/EGK tanácsi irányelv módosítása)

(előterjesztő: a Bizottság){SEC(2008) 192}{SEC(2008) 193}

INDOKOLÁS

1. A JAVASLAT HÁTTERE

Az egyes veszélyes anyagok és készítmények forgalomba hozatalának és felhasználásának korlátozásaira vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1976. július 27-i 76/769/EGK tanácsi irányelv egyes veszélyes anyagok és készítmények forgalomba hozatalára és felhasználására vonatkozóan harmonizált szabályozási keretrendszert hoz létre az Európai Unióban.

A 76/769/EGK irányelv a veszélyes anyagok emberi egészséget és környezetet érintő kockázatainak kezelésére szolgál. A 76/769/EGK irányelv I. mellékletében felsorolt veszélyes anyagok és készítmények csak meghatározott feltételek mellett hozhatók forgalomba és használhatók fel.

A diklór-metán (DCM) által jelentett kockázatok kezelésére ajánlott, hogy az anyagot vegyék fel a 76/769/EGK irányelv I. mellékletébe.

1.1. A diklór-metán, kémiai tulajdonságai és az általa jelentett kockázatok az emberi egészségre nézve

A 75-09-2 CAS-számú és 200-838-9 EINECS-számú diklór-metán (DCM) színtelen, átható éteres vagy enyhén édeskés szagú, halogénezett, alifás szénhidrogén-vegyület. Elsősorban a gyógyszergyártásban, oldószerekben és kiegészítő alkalmazásokban, festékeltávolítók gyártásánál és ragasztókban használják.

A létező anyagok kockázatainak értékeléséről és ellenőrzéséről szóló, 1993. március 23-i 793/93/EGK rendelet elsőbbségi listái nem tartalmazzák a DCM-et. Ugyanakkor a festékeltávolítókban található DCM kockázatait számos tanulmány[1] értékelte, és arra a következtetésre jutottak, hogy EU-szerte kockázatcsökkentő intézkedésekre van szükség. A festékeltávolítókat – elsősorban felhólyagzott vagy repedezett – festékrétegek különböző alapokról (mindenekelőtt fémről és fáról) való eltávolítására használják. Ipari és szakmai felhasználók, illetve fogyasztók egyaránt alkalmazzák őket.

A DCM emberi egészségre gyakorolt fő kockázatai gőzeihez, illetve a központi idegrendszerre gyakorolt toxikus hatásaihoz kapcsolódnak. Az elmúlt 18 évben ezek a hatások a rossz munka-/működési feltételekkel (például nem kielégítő szellőzés vagy nem megfelelő egyéni védőeszköz) párosulva számos regisztrált balesethez és halálesethez járultak hozzá az EU-ban.

Az egészségügyi és környezeti kockázatok tudományos bizottsága[2] (Scientific Committee on Health and Environmental Risks, SCHER) szerint a festékeltávolítókból felszabaduló DCM-nek való kitettség aggasztó az emberi egészségre nézve, különösen a fogékonyabb népességcsoportok, például gyermekek, esetlegesen magasabb kitettsége miatt. A festékeltávolítási tevékenység során mért magas DCM-koncentrációk elfogadhatatlan kockázatot jelentenek az emberi egészségre.

A piacon máris elérhetők a DCM-alapúakkal szemben alternatívát nyújtó festékeltávolítók: fizikai / mechanikai eltávolítás, pirolitikus / hő hatására történő eltávolítás és – a DCM-től eltérő vegyi anyagokkal történő – kémiai eltávolítás. Legszélesebb körben az alternatív vegyi festékeltávolítók használata terjedt el, ezeknek azonban megvan a maguk veszélyességi profilja, így – koncentrációjuktól és összetételüktől függően – szintén kockázatot jelenthetnek a felhasználóra nézve.

A Bizottság, a tagállamok és a többi érdekelt fél között négy éve folynak megbeszélések. Bár a DCM-hez társított kockázatokról és az alternatívák biztonságáról igen erősen eltérnek a vélemények, a DCM kockázatainak csökkentése érdekében sikerült megállapodásra jutni a forgalmazás és a felhasználás 76/769/EGK irányelv szerinti korlátozásának szükségességéről.

1.2. Az EU-jogszabállyal elérni kívánt hatások

Mivel korlátozni szükséges a DCM-alapú festékeltávolítók ipari, szakmai és fogyasztói felhasználása során fennálló kockázatokat, bizonyos korlátozásokat kell alkalmazni a forgalomba hozatallal és a felhasználással kapcsolatban. Ez a határozat a 76/769/EGK irányelv I. mellékletét módosítaná a diklór-metán hozzáadásával, ami harmonizált szabályok alkalmazását biztosítja közösségi szinten.

Az Európában az elmúlt 18 évben a DCM-alapú festékeltávolítók használatához köthető halálesetek legnagyobb része olyan ipari és szakmai felhasználásokhoz kapcsolódott, ahol nem volt kielégítő a szellőzés, és nem alkalmazták megfelelően az egyéni védőeszközt.

Az ipari létesítményekben végzett tevékenységek során be kell tartani néhány kötelező követelményt, például a dolgozók kitettségének csökkentése végett megfelelő védőkesztyűt kell használni, helyi szellőztetést vagy független légellátású légzésvédő eszközt kell telepíteni, illetve módosítani kell a festékeltávolítót tartalmazó merítőkádat.

A szakmai felhasználást általában be kell tiltani, de a tagállamok dönthetnek úgy is, hogy területükön engedélyezik a további felhasználást kifejezetten ilyen engedélyt kapott szakembereknek, ha úgy vélik, hogy a DCM helyettesítése különösen bonyolult vagy nem megfelelő. Az engedélyek kiadását specifikus képzési követelményekhez kell kötni.

A kockázatok kiküszöbölésére irányuló egyetlen hatékony intézkedésként a DCM-tartalmú festékeltávolítók fogyasztói felhasználásra történő forgalomba hozatalának teljes betiltását kell alkalmazni.

2. AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK EREDMÉNYEI ÉS A HATÁSVIZSGÁLAT

2.1. Konzultációk

2004-ben a Bizottság megbeszélésekbe kezdett a 76/769/EGK irányelv végrehajtásáért felelős bizottsági munkacsoport (a továbbiakban: korlátozás-munkacsoport) ülésein. A Bizottság 2005 novemberében fórumot szervezett a festékeltávolító anyagokról, amelyen a DCM-alapú és az alternatív festékeltávolítók gyártói vettek részt. Mivel továbbra is különbözött az ágazat és a hatóságok véleménye, a Bizottság újabb tanulmányt rendelt, hogy még több információ gyűljék össze a DCM-alapú festékeltávolítók forgalmazásának és felhasználásának esetleges közösségi szintű korlátozásaiból fakadó hatások értékeléséhez.

Ennek a tanulmánynak[3] az ajánlásait a korlátozás-munkacsoport 2007. július 3-i ülésén vitatta meg. Az ülésre meghívták a következőket (vagy konzultáltak velük): a DCM további használatát támogató és az alternatívák mellett álló cégeket, az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezetet (BEUC), az Bánya,- Energia- és Vegyipari Szakszervezetek Európai Szövetségét (EMCEF) és az Európai Szakszervezeti Szövetséget (ETUC).

2.2. Hatásvizsgálat

A részletes hatásvizsgálatot 2007. október 5-én küldték el a hatásvizsgálati testületnek, amely 2007. november 9-én fejezte ki véleményét. A hatásvizsgálat végleges változatában a hatásvizsgálati testület minden észrevétele (hatásvizsgálati minőségi ellenőrzőlista és végleges vélemény) szerepel[4].

A „semmi cselekvés” lehetőségétől kezdve az ágazat által tett önkéntes lépéseken át a jogszabályi korlátozásokig számos lehetőséget értékeltek, és a három felhasználói kategória esetében az alábbiak a leghatásosabb és -hatékonyabb opciók:

- Ipari felhasználás

DCM-alapú festékeltávolítókkal végzett tevékenységeket kizárólag olyan ipari létesítményekben szabad végezni, ahol a személyzet védelmére kötelező követelmények vannak érvényben, például megfelelő kesztyűk, légelszívás vagy légzőkészülékek és a festékeltávolítót tartalmazó merítőkádakra vonatkozó műszaki óvintézkedések. Ezek az intézkedések tovább fogják támogatni a dolgozókat védő jogszabályok betartatását, mivel hatásosan csökkentik a DCM-kitettséget és így a balesetek és halálesetek számát.

- Szakmai felhasználás

Általában be kell tiltani azt, hogy szakemberek nem ipari körülmények között DCM-alapú festékeltávolítót használjanak, de a tagállamok dönthetnek úgy is, hogy területükön engedélyezik a további felhasználást kifejezetten ilyen engedélyt kapott szakembereknek, ha úgy vélik, hogy a DCM helyettesítése különösen bonyolult vagy nem megfelelő. Ez az intézkedés a tagállamokra és az érdekelt vállalatokra hárítja mindazt a felelősséget és adminisztrációs terhet, amelyet egy képzési és engedélyezési rendszer megfelelő intézkedésekkel történő felállítása és ellenőrzése jelent. A balesetek és halálesetek száma mindazonáltal csökkenni fog.

- Fogyasztói felhasználás

A fogyasztókra leselkedő veszélyek kiküszöbölésének egyetlen hatékony módja a DCM-alapú festékeltávolítók fogyasztói felhasználású forgalomba hozatalának megtiltása. Lehetetlen lenne a „csináld magad” alkalmazások során átfogóan figyelemmel kísérni a fogyasztói viselkedést, vagy biztosítani a megfelelő képzést és a szükséges védőeszköz használatát.

3. A JAVASLAT JOGI ELEMEI

3.1. Jogalap

A javaslat jogalapja a Szerződés 95. cikke.

A határozat a DCM-alapú festékeltávolítók forgalomba hozatalának három kategóriájára (ipari, szakmai és fogyasztói) állapít meg szabályokat.

Ezen kívül egységes szabályokat állapítana meg a DCM-alapú festékeltávolítók forgalmazására, és megszüntetné a tagállamok eltérő jogi szabályozásából fakadó kereskedelmi akadályokat. A 76/769/EGK irányelv javasolt módosítása javítaná a belső piac működésének feltételeit, és garantálná az emberi egészség védelmének magas szintjét.

3.2. A szubszidiaritás és arányosság elve

Az egyes veszélyes anyagok és készítmények forgalomba hozatalának és felhasználásának korlátozásáról szóló 76/769/EGK tanácsi irányelv célja harmonizált szabályozási keretrendszer létrehozása az Európai Unióban, illetve a Közösségen belüli kereskedelmet akadályozó eltérő nemzeti jogi szabályozás megszüntetése. Ez tagállami szinten hozott intézkedésekkel nem érhető el.

Az összes felhasználási kategória minden költségét és hasznát figyelembe véve és a végső célt, az emberi egészség védelmét tekintve az ebben a határozatban javasolt intézkedések arányosak is.

3.3. Az eszköz megválasztása

A Bizottság a 76/769/EGK tanácsi irányelv mellett döntött, mint ami a legjobb eszköz a belső piac megóvásához és egyben az emberi egészség és a környezet magas szintű védelmének biztosításához. Ezért összhangban van a Szerződés 95. cikkének (3) bekezdésével.

A 76/769/EGK irányelvet 2009. június 1-jén hatályon kívül helyezi a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2006. december 18-i 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet. A 76/769/EGK irányelv I. mellékletének e határozat értelmében tervezett módosítása 2009. június 1. után alkalmazandó, és az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletébe kerül bevezetésre.

A 76/769/EGK irányelv I. mellékletének módosítására a határozat célravezetőbb eszköz, mint az irányelv, mert a javasolt korlátozások nemzeti jogba való átültetése alig pár hónappal a 76/769/EGK irányelv hatályon kívül helyezése előtt fejeződne be. Az átültetés így semmilyen haszonnal nem járna. Ebben a helyzetben a határozat megfelelőbb jogi eszköz, mint az irányelv.

4. KÖLTSÉGVETÉSI VONZAT

Ez a határozat nincs hatással a költségvetésre.

2008/0033 (COD)

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

a 76/769/EGK tanácsi irányelvnek bizonyos veszélyes anyagok és készítmények (diklór-metán) forgalomba hozatala és felhasználása tekintetében való módosításáról (a 76/769/EGK tanácsi irányelv módosítása)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 95. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára[5],

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[6],

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően[7],

mivel:

(1) A diklór-metán (a továbbiakban: DCM) által az emberi egészségre jelentett veszélyeket több tanulmány[8] is értékelte, és arra a következtetésre jutottak, hogy EU-szerte kockázatcsökkentő intézkedésekre van szükség az ipari, szakmai és fogyasztói DCM-használat közben az emberi egészségre leselkedő veszélyek csökkentése érdekében. A tanulmányok eredményeit értékelte a Bizottság toxicitási, ökotoxicitási és környezetvédelmi tudományos bizottsága (CSTEE, később SCHER), amely megerősítette, hogy a festékeltávolítókból felszabaduló DCM-nek való kitettség aggasztó az emberi egészségre nézve[9].

(2) Annak érdekében, hogy az egészség védelme minden felhasználási kategóriában (ipari, szakmai és fogyasztói) magas szintű legyen, korlátozni kell a DCM-alapú festékeltávolítók forgalmazását és felhasználását.

(3) A DCM-alapú festékeltávolítókat a fogyasztók házilag festék, lakk és zománc eltávolítására használják, kül- és beltéren egyaránt. A fogyasztók DCM-felhasználásának biztonsága képzéssel vagy figyelemmel kíséréssel nem biztosítható. Ezért a fogyasztókra irányuló veszélyek kiküszöbölésére irányuló egyetlen hatásos és arányos intézkedés a DCM-alapú festékeltávolítók forgalmazásának és felhasználásának betiltása.

(4) A DCM-et tartalmazó festékeltávolítók ellátási láncában a forgalomból való fokozatos kivonás arányos biztosítása érdekében különböző dátumokat kell rögzíteni az első forgalomba helyezés, illetve a nagyközönségnek és a szakmai felhasználóknak történő végső értékesítés megtiltására.

(5) Mivel a fogyasztók a szakmai és ipari felhasználók ellátási láncán keresztül a tiltás ellenére is hozzájuthatnak DCM-alapú festékeltávolítókhoz, a terméken figyelmeztető mondatot kell elhelyezni.

(6) Az Európában az utóbbi 18 évben regisztrált ipari és szakmai felhasználások alkalmával bekövetkezetett halálesetek elsősorban a nem kielégítő szellőzésnek, a nem megfelelő egyéni védőeszköznek, a nem megfelelő merítőkádak használatának és a hosszas DCM-kitettségnek tulajdoníthatók. Ezért a szakmai és ipari felhasználások alkalmával felmerülő kockázatok ellenőrzése és csökkentése végett korlátozásokat kell bevezetni.

(7) A szakmai felhasználókra általában kiterjednek a munkavállalók védelmére vonatkozó jogszabályok rendelkezései. Azonban sok szakmai tevékenységre gyakran az ügyfél által meghatározott helyszínen kerül sor, ahol sokszor nem érvényesül az egészségi kockázatok kezelésére, ellenőrzésére és csökkentésére vonatkozó összes megfelelő intézkedés. Az önfoglalkoztató munkavállalókra ráadásul nem terjednek ki a munkavállalók védelmére vonatkozó jogszabályok, és megfelelő képzésre lenne szükségük, mielőtt DCM-alapú szerekkel festékeltávolító tevékenységeket végeznének.

(8) A DCM-alapú festékeltávolítóknak a szakmai felhasználók számára történő forgalomba helyezését és általuk történő felhasználását ezért – egészségük védelme, illetve a halálesetek és a nem halálos balesetek számának csökkentése érdekében – meg kell tiltani. Mindazonáltal ha a DCM helyettesítése különösen bonyolultnak vagy nem megfelelőnek bizonyul, a tagállamoknak lehetőséget kell kapniuk, hogy külön erre engedélyezett szakmai felhasználók számára továbbra is engedélyezhessék a DCM felhasználást. A tagállamok felelőssége, hogy kiadják és figyelemmel kísérjék ezeket az engedélyeket, amelyeknek a különleges feltételekre vonatkozó kötelező képzésen kell alapulniuk.

(9) Az ipari tevékenységek során regisztrált halálesetek és nem halálos balesetek száma a munkahelyi jogszabályok nem megfelelő betartatását jelzi. A DCM-kitettség továbbra is magas, így az ipari létesítményekben dolgozókra további kockázatcsökkentő intézkedéseknek kell vonatkoziuk. Olyan megelőző intézkedéseket kell elfogadni, mint például a munkahely jó szellőzése, a megfelelő személyes védőfelszerlés és a merítőkádak utólagos módosítása.

(10) Az egyéni védőeszközöknek meg kell felelnie az egyéni védőeszközökre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1989. december 21-i 89/686/EGK irányelv[10] előírásainak.

(11) A 76/769/EGK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(12) Az irányelv nem sérti a munkavállalók védelmére vonatkozó minimumkövetelményeket meghatározó közösségi jogszabályokat, így a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló, 1989. június 12-i 89/391/EGK tanácsi irányelvet[11], valamint az ezen alapuló egyedi irányelveket, különösen a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről (hatodik egyedi irányelv a 89/391/EGK tanácsi irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (kodifikált változat) szóló, 2004. április 29-i 2004/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvet[12] és a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről (tizennegyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) szóló, 1998. április 7-i 98/24/EK tanácsi irányelvet[13].

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 76/769/EGK irányelv I. melléklete e határozat mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

3. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, […]-án/-én.

Az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

Az elnök az elnök

MELLÉKLET

A 76/769/EGK irányelv I. melléklete a következő xx ponttal egészül ki:

„(xx) Diklór-metán CAS-szám: 75-09-2 EINECS-szám: 200-838-9 | [E határozat hatályba lépésétől számított 12 hónap]-tól/-től diklór-metánt legalább 0,1 tömegszázalékos koncentrációban tartalmazó festékeltávolító nem bocsátható első alkalommal forgalomba a nagyközönség vagy szakmai felhasználók számára, [e határozat hatályba lépéstől számított 24 hónappal]-tól/-től pedig nem is forgalmazható számukra. Az 1. ponttól eltérően a tagállamok engedélyezhetik diklór-metánt tartalmazó festékeltávolító eladását engedélyezett szakmai felhasználóknak. A 2. pontban említett engedélyt diklór-metánt tartalmazó festékeltávolító biztonságos felhasználásra kiképzett szakmai felhasználók kaphatják meg. a képzés a következőkre terjed ki: egészségi kockázatok tudatosítása, értékelése és kezelése, megfelelő szellőzés használata, megfelelő egyéni védőeszközök használata[14]. Diklór-metánt legalább 0,1 tömegszázalékos koncentrációban tartalmazó festékeltávolító akkor használható ipari létesítményekben, ha a következő feltételek teljesülnek: hatásos légelszívás vagy független légellátású légzésvédő eszköz[15], zárt merítőkádak a festékeltávolító folydéknak, használaton kívül lefedve, megfelelő védőkesztyű a dolgozóknak[16]. A veszélyes anyagok és készítmények osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó közösségi jogszabályok sérelme nélkül, a 0,1 tömegszázaléknál több diklór-metánt tartalmazó festékeltávolítókon [a határozat hatálybalépését követő 24 hónappal]-tól/-től olvashatóan és eltávolíthatatlanul fel kell tüntetni a következő szöveget: „kizárólag ipari és szakmai felhasználásra”.” |

1. [1] Methylene chloride: Advantages and drawbacks of possible market restrictions in the EU (a TNO-STB tanulmánya, véglegesítve 1999 novemberében); Effectiveness of vapour retardants in reducing risks to human health from paint strippers containing dichloromethane (ETVAREAD szakértői csoport, a végleges jelentést 2004 áprilisában tették közzé); Impact assessment of potential restrictions on the marketing and use of dichloromethane in paint stripper (az RPA tanulmánya, amelyet 2007 áprilisában véglegesítettek). Letölthetők a következő oldalról: http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/studies_en.htm

[2] Scientific Committee on Health and Environmental Risks opinion on “Effectiveness of vapour retardants in reducing risks to human health from paint stripper containing dichloromethane” ETVAREAD final report April 2004. A SCHER 4. plenáris ülésén fogadta el, 2005. március 18-án. http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scher/scher_opinions_en.htm

[3] Impact assessment of potential restrictions on the marketing and use of dichloromethane in paint stripper. (Az RPA 2007 áprilisában véglegesített tanulmánya.) http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/studies_en.htm

[4] Bizottsági munkadokumentum: „Hatásvizsgálti jelentés” elérhető a következő címen: http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/studies_en.htm

[5] HL C […]., […]., […]. o.

[6] HL C […]., […]., […]. o.

[7] HL C […]., […]., […]. o.

[8] Methylene chloride: Advantages and drawbacks of possible market restrictions in the EU (a TNO-STB tanulmánya, véglegesítve 1999 novemberében); Effectiveness of vapour retardants in reducing risks to human health from paint strippers containing dichloromethane (ETVAREAD szakértői csoport, a végleges jelentést 2004 áprilisában tették közzé); Impact assessment of potential restrictions on the marketing and use of dichloromethane in paint stripper (az RPA tanulmánya, amelyet 2007 áprilisában véglegesítettek). Letölthetők a következő oldalról: http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/studies_en.htm

[9] Scientific Committee on Health and Environmental Risks opinion on Effectiveness of vapour retardants in reducing risks to human health from paint strippers containing dichloromethane. ETVAREAD Final Report 01 April 2004. A SCHER 4. plenáris ülésén fogadta el, 2005. március 18-án. http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scher/scher_opinions_en.htm

[10] HL L 399., 1989.12.30., 18. o.

[11] HL L 183., 1989.6.29., 1. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.

[12] HL L 158., 2004.4.30., 50. o.

[13] HL L 131., 1998.5.5., 11. o.

[14] Az egyéni védőeszközöknek meg kell felelniük a 89/686/EGK tanácsi irányelv előírásainak.

[15] A légzésvédő eszközöknek meg kell felelniük a 89/686/EGK tanácsi irányelv előírásainak.

[16] A védőkesztyűknek meg kell felelniük a 89/686/EGK tanácsi irányelv előírásainak.