25.6.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 162/90


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Véleménye Tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra a szakképesítéseknek az Európai Közösség tagállamai közötti összehasonlíthatóságáról szóló 85/368/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről

COM(2007) 680 final – 2007/0234 (COD)

(2008/C 162/23)

2007. november 27-én a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 262. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra a szakképesítéseknek az Európai Közösség tagállamai közötti összehasonlíthatóságáról szóló 85/368/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció 2008. január 29-én elfogadta véleményét. (Előadó Arno METZLER.)

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2008. február 13–14-én tartott 442. plenáris ülésén (a február 13-i ülésnapon) 156 szavazattal 3 ellenében, 5 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések

1.1

Az EGSZB-nek az Európai Bizottság és az Európai Parlament indokainak alapos tanulmányozását követően, illetve főként a jelentésekből és azokból a tapasztalatokból kiindulva, amelyeket a közös szakmai profilok hozzáférhetővé tételével kapcsolatos munkák révén szereztek, és amelyeket az EGSZB csak megerősíteni tud, az a meggyőződése, hogy az Európai Bizottság és az Európai Parlament érvelése következetes, érthető és jól alátámasztott. Az EGSZB mindezt a személyek mobilitásának erősítésére és megkönnyítésére szolgáló másik eszköz, azaz az Európai Képesítési Keretrendszer megteremtésének fényében hangsúlyozza.

1.2

Az EGSZB úgy véli, hogy a fenti döntés elősegíti a jobb jogalkotást azáltal, hogy a nem alkalmazott, megvalósíthatatlan szabályokat szigorú ellenőrzésnek veti alá, és alkalmasabb eszközökkel helyettesíti.

1.3

Az EGSZB támogatja az Európai Bizottságot azon célkitűzése megvalósításában, hogy a szolgáltatások belső piacán tevékenykedő személyek mobilitása és migrációjának megkönnyítése érdekében valamilyen rendszer révén nagyobb mértékben hasznosítsák a gyakorlati szakmai tapasztalatokat és a szakképesítést is. Az EGSZB üdvözli, hogy a rendszer egyelőre önkéntes alapon működik.

1.4

A tapasztalatokból kiindulva az EGSZB úgy véli, hogy az előírások hatályon kívül helyezéséből adódó bizonytalanságot fokozott átláthatósággal és a hatásokat elemző jelentésekkel kellene ellensúlyozni, és ügyelni kell a szakmai képesítések elismeréséről szóló 2005/36/EK irányelv hatáskörével való átfedések elkerülésére.

2.   Általános megjegyzések

2.1

Az Európai Parlament és a Tanács megegyezett abban, hogy hatályon kívül helyezik a 85/368/EGK határozatot. Mindezt annak alapján tették, hogy az összehasonlítható szakképesítések kidolgozására szolgáló rendszert bemutató szabályozás nehezen kivitelezhetőnek és a gyakorlatban kezelhetetlennek bizonyult. A fenti előírások bevezetése óta az európai intézmények 19 szakma 219 olyan szakképesítését azonosították be, melyek esetében valószínűnek tartották a munkavállalók egyik országból egy másikba történő mozgását. 1990-ig azonban csupán a kiválasztott területek közül 5 esetében, azaz 66 szakmára vonatkozóan hoztak nyilvánosságra a szakképesítések összehasonlíthatóságával kapcsolatos adatokat.

2.2

Az Európai Bizottság megállapítása szerint ezt a már önmagában is túl alacsony számot a tagállamok utólag még tovább szűkítették azzal, hogy gyors egymásutánban változtatásokat hajtottak végre a közös szakmai profilok alapjául szolgáló szakterületeken, ami a központosított koncepció alapján jelentős módosítást tett volna szükségessé. Ezt a további munkaterhelést sem bírta el a rendszer. Így ma meg kell állapítanunk, hogy a rendszer az 1985-ös bevezetése óta eltelt több mint 20 év során nem bizonyult elég hatékonynak a határokon átnyúló szolgáltatások területén dolgozó munkavállalók mobilitásának növelése és a személyekhez kötött szolgáltatásokra vonatkozó migráció megkönnyítésének szempontjából.

2.3

A Közösség ezt a harmonizációra szolgáló rendszert az Európai Képesítési Keretrendszerrel (EKKR) váltotta fel. Az EKKR egyszerű osztályozási rendszere révén lehetőséget nyújt arra, hogy a tagállamok besorolják az általuk használt képesítéseket, megteremtve ezáltal az összehasonlíthatóságot. A Közösség által felállított hatóságnak, amely a besorolást ellenőrzi, garantálnia kell a megfelelő minőséget és színvonalat. A EKKR-t további két elemmel, az Europass-szal és a felsőoktatási Európai Kreditátviteli Rendszerrel egészítették ki. Ezen felül, a formális és informális tanulási folyamatok összehasonlítására életre hívták a Ploteus-portált. Az Európai Bizottság hozzáigazította tevékenységeit és erőfeszítéseit az Európai Közösségnek a lisszaboni folyamattal kapcsolatos fő célkitűzéséhez, azaz a belső piac javításához és az adminisztráció egyszerűsítéséhez.

3.   Ajánlások

3.1

Az EGSZB üdvözli, hogy az Európai Közösség a munkavállalók és a személyekhez kötött szolgáltatások szempontjából is fokozottan foglalkozik a belső piac működőképességének javítását szolgáló migrációkönnyítés témájával.

3.2

Az EGSZB is úgy véli, hogy az átláthatóság összehasonlításakor figyelembe kellene venni a gyakorlati tapasztalatokat. Az EGSZB fontosnak tartja azt a megállapítást, hogy az EKKR a szakmai képesítések elismeréséről szóló – egyébként külön EGSZB-véleményben tárgyalt – 2005/36/EK irányelv hatásköre alatt levő szintre terjed ki, illetve azt, hogy az EKKR ettől a szinttől elkülönítve kezelendő.

3.3

Az EGSZB üdvözli, hogy az EKKR 2012-ig önkéntes alapon kerül megvalósításra. Így marad idő gyakorlati tapasztalatok szerzésére és a rendszer elfogadottságának átláthatóság és kommunikáció révén történő javítására.

3.4

Az EGSZB üdvözli, hogy a munkába bevonják a szociális partnereket is. Annál is inkább, mivel nem zárható ki, hogy az EKKR-besorolások középtávon hatással lesznek a javadalmazási politikára. Ugyanez érvényes a blue card területén végbemenő folyamatokra is.

Kelt Brüsszelben, 2008. február 13-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

elnöke

Dimitris DIMITRIADIS