52006PC0778

Javaslat: az Európai parlament és a Tanács rendelete a növényvédő szerekre vonatkozó statisztikáról {SEC(2006) 1623} {SEC(2006) 1624} /* COM/2006/0778 végleges - COD 2006/0258 */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 11.12.2006

COM(2006) 778 végleges

2006/0258 (COD)

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a növényvédő szerekre vonatkozó statisztikáról

(előterjesztő: a Bizottság){SEC(2006) 1623}{SEC(2006) 1624}

INDOKLÁS

1) A JAVASLAT HÁTTERE

1.1. A javaslat indoklása és célkitűzései

A peszticidek használatával kapcsolatos kockázatok, különösen a növényvédő szerek használatával összefüggő környezeti kockázatok ellenőrzésére megfelelő mutatókra van szükség; ezért a tagállamok, az Európai Bizottság és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az ilyen mutatók kidolgozását célzó előzetes felméréseket végzett. A kockázati mutatók kiszámítása csak a megfelelő adatok, mint például a peszticidhasználatra vonatkozó adatok alapján lehetséges, a szakértők azonban aggályaikat fejezték ki ezen adatok hozzáférhetőségével, átláthatóságával, pontosságával és megbízhatóságával kapcsolatban.

A hatodik környezetvédelmi cselekvési program elfogadásáról szóló 1600/2002/EK határozattal az Európai Parlament és a Tanács elismerte, hogy a peszticideknek, különösen a mezőgazdaságban használt növényvédő szereknek az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatását tovább kell csökkenteni. Hangsúlyozták, hogy el kell érni a peszticidek fenntarthatóbb használatát, valamint szorgalmazták a kockázatok jelentős mértékű átfogó csökkentését és a szükséges növényvédelemmel összhangban lévő peszticidhasználatot.

A Tanácshoz, az Európai Parlamenthez és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságoz intézett, „A peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia felé” című közleményében[1] a Bizottság elismerte, hogy szükség van a peszticidek értékesítésére és felhasználásra vonatkozó, részletes, harmonizált és naprakész közösségi szintű statisztikákra, és javasolta, hogy a tematikus stratégia elfogadásától számított két éven belül hozzanak létre vonatkozó kötelező érvényű előírásokat, ezzel növelve a peszticidhasználatra vonatkozó adatok gyűjtésével kapcsolatos jelenlegi munka hatékonyságát.

A kötelező adatgyűjtés bevezetése által a rendelet főként annak biztosítását célozza, hogy minden tagállamban olyan összehasonlítható adatokat gyűjtsenek, amelyek lehetővé teszik harmonizált kockázati mutatók kiszámítását, valamint a Közösségen belül a növényvédő szerek fenntarthatóbb használata felé tett előrelépés mérését.

1.2. Általános háttér

A hatodik környezetvédelmi cselekvési program keretében kidolgozott, a peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia célja a peszticideknek az emberi egészségre, valamint a környezetre gyakorolt hatásának csökkentése, valamint általánosságban véve a peszticidek fenntarthatóbb használatának elérése és a kockázatok jelentős mértékű átfogó csökkentése a szükséges növényvédelem biztosítása mellett. Mivel a jelenleg hatályos jogszabályi keret főként a peszticidek élettartamának kezdeti és végső szakaszára – azaz a növényvédő szerek forgalomba hozatalának engedélyezésére és az élelmiszerekben és takarmányokban lévő szermaradékaik ellenőrzésére – helyezi a hangsúlyt, a tematikus stratégia célja a jelenleg hatályos jogszabályi keretnek a növényvédő szerek használati szakaszára való összpontosítás általi kiegészítése.

A tematikus stratégia egyik egyértelműen meghatározott célkitűzése az előrehaladásra vonatkozó jelentéstétel és ellenőrzés átlátható rendszerének létrehozása, beleértve a megfelelő mutatók kidolgozását. E célból a Bizottság javasolta, hogy a tematikus stratégia elfogadásától számított két éven belül hozzanak létre vonatkozó kötelező érvényű előírásokat a peszticidhasználatra vonatkozó adatok gyűjtésével kapcsolatos jelenlegi munka hatékonyságának növelése érdekében.

Ezzel párhuzamosan a Bizottság felülvizsgálta a növényvédő szerek forgalomba hozatalára és a peszticidek szermaradékaira vonatkozó jelenlegi jogszabályokat, a tematikus stratégia megszilárdítása érdekében megvizsgált és javasolt egy intézkedéscsomagot, valamint támogatta a peszticidek jelentette környezeti kockázatokra vonatkozó harmonizált mutatók kidolgozására irányuló kutatási programot (HAIR).

Mivel a biocid termékekről szóló viszonylag új jogszabály[2] hatásai csak jóval 2006 után, a biocid termékekben használt hatóanyagok első értékelésének lezárását követően lesznek érzékelhetők, jelenleg sem a Bizottság, sem pedig a legtöbb tagállam nem rendelkezik elegendő ismerettel és tapasztalattal ahhoz, hogy a biocidokra vonatkozó további intézkedéseket javasoljon. A tematikus stratégia és e javaslat alkalmazási területe ezért a növényvédő szerekre korlátozódik. A jövőben azonban mindkét alkalmazási terület kiterjeszthető, ha szükségesnek ítélik hasonló intézkedések meghozatalát a biocidokra vonatkozóan.

1.3. A javaslat által érintett területet szabályozó hatályos rendelkezések

A növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről, valamint a 91/414/EGK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2005. február 23-i 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet[3].

Az élelmiszer-higiéniáról szóló, 2004. április 29-i 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet[4], különösen az I. melléklet A. részének 9. pontja, amely a növényi termékeket előállító vagy betakarító élelmiszeripari vállalkozókat kötelezi arra, hogy nyilvántartást vezessenek a növényvédő szerek vagy biocidok felhasználásáról.

A vízvédelmi politika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló, 2000. október 23-i 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv[5].

A növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló, 1991. július 15-i 91/414/EGK tanácsi irányelv[6], amely jelenleg felülvizsgálat alatt áll[7].

1.4. Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival és célkitűzéseivel

A hatodik környezetvédelmi cselekvési programmal összefüggésben e növényvédő szerekre vonatkozó statisztikákról szóló rendelet a Bizottság által javasolt tematikus stratégia[8] kulcsfontosságú elemének tekintendő, amely felöleli a peszticihasználat gyakorlati szempontjaira vonatkozó különböző intézkedéseket, valamint a peszticidekről szóló adatok módszeresebb összegyűjtését. E stratégia alapvető eleme a peszticidek fenntartható használatának elérését célzó közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv[9]. E jogszabályok sorozatának kiegészítéseként a Bizottság előterjesztette az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a 91/414/EGK irányelv felülvizsgálatára vonatkozó javaslatát.

2) KONZULTÁCIÓ AZ ÉRDEKELT FELEKKEL ÉS HATÁSVIZSGÁLAT

2.1 Az érdekelt felekkel folytatott konzultáció

2.1.1. A konzultáció módszerei, a megcélzott főbb ágazatok és a válaszadók általános bemutatása

„A peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia felé” című közleményben javasolt különböző intézkedéseket egy széleskörű nyilvános konzultáció keretében vitatták meg, amelynek első lépése az érdekelt felekkel folytatott konzultáció volt 2002 júliusa és decembere között. 2003 áprilisában kikérték az európai intézmények véleményét.

Ezt követően a különböző javasolt intézkedések hatásvizsgálatára vonatkozó jelentésről egy széles körű, internetes konzultációt szerveztek 2004 decembere és 2005 januárja között.

Végül a 2005. március 17-e és 2005. május 12-e között az interneten lebonyolított nyílt konzultáció keretében a Bizottsághoz 1772 válasz érkezett. A konzultáció eredménye a http://ec.europa.eu/environment/ppps/home.htm oldalon található.

A peszticidekre vonatkozó statisztikákkal kapcsolatos egyedi intézkedéseket a tagállamokkal a statisztikai programbizottság, és annak a peszticidekre vonatkozó statisztikák szakértői csoportja keretében vitatták meg 2004 szeptembere és 2006 májusa között.

2.1.2. A válaszok összegzése és figyelembevételük módja

A tematikus stratégiáról való konzultáció során az Európai Parlament kihangsúlyozta, hogy szükség van a harmonizált módon történő adatgyűjtésre és a hatóanyagokról szóló információk nyilvánosan hozzáférhetővé tételére. A növényvédő szerek jelentette különleges kockázatokat és a kockázatok csökkentésére irányuló nemzeti intézkedéseket figyelembe vevő megfelelő mutatók kidolgozásának támogatása érdekében a Tanács egy olyan rendszer kifejlesztésére ösztönözte a Bizottságot, amely alkalmas a növényvédő szerekre vonatkozó összehasonlítható statisztikák készítésére. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság szerint a felhasználók által rendelkezésre bocsátandó információknak olyannak kell lenniük, amelyeket a felhasználók termelési szempontból is érdemesnek ítélnek az összegyűjtésre.

A többi érintett fél közül az iparág és a termelők aggodalmuknak adtak hangot, hogy a nagyobb mértékben kibővített kötelező adatgyűjtési rendszerrel járó terhekkel és adminisztrációs munkával nem állnak arányban az adatgyűjtésből származó előnyök. A környezetvédelmi civil szervezetek kérték a peszticid-forgalmazók vagy -használók nyilvántartás-vezetési kötelezettségének bevezetését. Az összes többi érintett fél támogatta az előrehaladás mérésének szükséges eszközeként szolgáló mutatók kidolgozását. A peszticidek értékesítésére és felhasználására vonatkozó adatok gyűjtésével kapcsolatos javaslatokat a közvélemény széles körben támogatta.

A javasolt rendeletről folytatott konzultáció során a tagállamok általánosan elismerték, hogy szükség van a peszticidek felhasználására vonatkozó, harmonizáltabb statisztikákra. A tagállamok ugyanakkor hangsúlyozták, hogy harmonizált eredmények elérésére kell összpontosítani, valamint kiemelték, hogy a szükséges információk összegyűjtésének módjára vonatkozóan maximális rugalmassággal kell rendelkezniük. Ezenkívül kihangsúlyozták, hogy az új terheket a lehető legkisebb szinten kell tartani, és a rendelkezésre álló korlátozott forrásoknak megfelelően prioritásokat kell meghatározni. Az új statisztikai követelményeket lehetőség szerint a más területeken történő csökkentésekkel kell ellensúlyozni. Emellett megkérdőjelezték, hogy célszerű és hasznos-e a harmonizált mutatókon alapuló kockázatértékelést tartalmazó nemzeti cselekvési tervekről szóló jelentéseken felül a peszticidhasználatra vonatkozó nemzeti adatoknak a Bizottsághoz történő továbbítása. Kedvezően fogadták a tagállamoknak a rendelet végrehajtásába és a minőségi kritériumoknak a statisztikai programbizottság keretében való meghatározásába történő bevonását.

2.2. A szakvélemények összegyűjtése és felhasználása

2.2.1. Az érintett tudomány- és szakterületek

A Bizottság javaslata nagy mértékben a „peszticidekre vonatkozó statisztikák szakértői csoportja” szakvéleményére támaszkodik. Emellett az 1999 és 2004 között az agrárstatisztikák javítására irányuló technikai cselekvési terv (TAPAS) keretében végzett 30 kísérleti projekt, valamint 2005-ben a PHARE 2002-nek a több kedvezményezettre irányuló statisztikai együttműködési programja támogatásával az új tagállamokban és a csatlakozó országokban végzett 10 projekt során szerzett tapasztalatokon alapul.

2.2.2. Alkalmazott módszer

A statisztikák összegyűjtésére vonatkozó közös szabályok meghatározása a „peszticidekre vonatkozó statisztikák szakértői csoportja” által kidolgozott „Közösségi iránymutatások a peszticidek mezőgazdaságban és kertészetben történő használatára vonatkozó statisztikák összegyűjtéséről” című dokumentumon alapul, amelyet a Bizottság 2002-ben közzétett, és amely ezt követően a TAPAS és a PHARE keretében elvégzett kísérleti projektek során nyert tapasztalatok eredményeképpen kiigazításra került.

2.2.3. A konzultációba bevont legfontosabb szervezetek/szakértők

A „peszticidekre vonatkozó statisztikák szakértői csoportjának” a statisztikai programbizottság adott megbízást, és a csoport a tagállamok nemzeti statisztikai hivatalai, mezőgazdasági, környezetvédelmi és egészségügyi minisztériumai, növényvédelmi szolgálatai vagy a növényvédelem területén működő kutatóközpontjai képviselőiből áll.

2.2.4. A beérkezett és felhasznált javaslatok összefoglalása

E javaslatot többször megvitatták a peszticidekre vonatkozó statisztikák szakértői csoportjával, és annak elsősorban a harmonizált és összehasonlítható adatok gyűjtésének biztosítására irányuló javaslatai legtöbbjét beépítették, amelyek egyben a tagállamoknak elegendő rugalmasságot biztosítanak és a tematikus stratégia célkitűzéseinek való megfelelést is garantálják.

2.2.5. A tudományos bizonyosság szintje

E javaslatban az biztosítja a tudományos bizonyosság magas szintjét, hogy kidolgozásában mind növényvédőszer-szakértők, mind statisztikai szakértők részt vettek.

2.2.6. A szakértői vélemények nyilvános hozzáférhetőségének biztosítása

Az ülések anyagai, az iránymutatások és a harmonizált kérdőívek megtalálhatók a CIRCA ingyenesen elérhető honlapján: http://forum.europa.eu.int/Public/irc/dsis/pip/library.

2.3. Hatásvizsgálat

A tematikus stratégia 2004 novemberében véglegesített hatásvizsgálatában a peszticidek értékesítésére és felhasználására vonatkozó adatok összegyűjtésével kapcsolatos következő szakpolitikai lehetőségeket vizsgálták meg:

1. lehetőség: A felhasználásra vonatkozó adatok összegyűjtése az ipar és a forgalmazók számára kötelező, a szakmai felhasználóknál önkéntes alapon történik.

2. lehetőség: Az értékesítésre és felhasználásra vonatkozó adatok kötelező összegyűjtése, és egy közösségi megfelelőségi program létrehozása.

3. lehetőség: A felhasználásra vonatkozó adatoknak a forgalmazóktól és felhasználóktól való összegyűjtésére irányuló ajánlás.

4. lehetőség: Nincs intézkedés.

A különböző lehetőségek összehasonlítása azt mutatta, hogy a nettó gazdasági hatás évente az alábbiak között mozog: 0 millió euro (nincs intézkedés), 0–7 millió euro (3. lehetőség), 1–12 millió euro (1. lehetőség), 3-15 millió euro (2. lehetőség). A társadalmi hatás és az új munkahelyek teremtése az 1. és a 2. lehetőség esetében megegyezik. Az 1. és a 2. lehetőség között a nyert adatok minősége szempontjából tapasztalható a legnagyobb különbség. Valójában a 2. lehetőség felel meg legjobban a tematikus stratégia célkitűzésének, amely a peszticidhasználattal kapcsolatos kockázati szint értékelését célzó adatjelentési rendszer létrehozására irányul. Az értékesítésre és a felhasználásra vonatkozó adatok kötelező összegyűjtését és a közösségi megfelelőségi program létrehozását végül azért javasolták, mert a néhány tagállamban elvégzett esettanulmány alapján a becsült eredő gazdasági hatás mérsékelt, valamint a növényvédő szerek felhasználására vonatkozó pontos és megbízható adatok összegyűjtése gyorsan és költséghatékonyan elvégezhető. A közösségi szintű, nagymértékű pontosságot biztosító kötelező adatgyűjtés teljes nettó pénzügyi hatása évente 15 millió euróra becsülhető. Ezen intézkedés valószínűleg a hatóságokra lesz leginkább hatással (évente 9 millió euro többletteher), míg az értékesítésre vonatkozó részletesebb adatok összegyűjtése miatt az iparágra háruló többletköltség elérheti az évi 2 millió eurót. A felhasználókra (elsősorban a termelőkre) háruló gazdasági teher évente 4 millió euróra becsülhető, mivel a felhasználásra vonatkozó adatok kötelező összegyűjtése részükről jelentős hozzájárulást igényel.

A Bizottság elvégezte a munkaprogramjában említett hatásvizsgálatot, és a jelentés a következő honlapon olvasható: http://ec.europa.eu/environment/ppps/home.htm.

3) A JAVASLAT JOGI ELEMEI

3.1. A javasolt intézkedés összefoglalása

A stratégia célkitűzéseinek megvalósítását illetően tett előrehaladásra – beleértve a megfelelő mutatók kidolgozását – vonatkozó jelentéstétel és ellenőrzés átlátható rendszerének létrehozása érdekében szükség van a jelenlegi adatgyűjtési és jelentési rendszerek megerősítésére és harmonizálására, valamint azok jogi alapokra helyezésére.

A javasolt rendelet létrehoz egy jogi keretet és a növényvédő szerek forgalomba hozatalára és felhasználására vonatkozó adatok összegyűjtését és terjesztését illetően harmonizált szabályokat határoz meg. A tagállamokat különösen a következők tekintetében utasítja:

- végezzék el az adatok rendszeres összegyűjtését (a forgalomba hozatalra vonatkozóan évente – a felhasználásra vonatkozóan ötévente);

- hogyan történjen az adatgyűjtés: történhet reprezentatív felmérések, szakértői véleményeken vagy modelleken alapuló statisztikai becslési eljárások, a növényvédő szerek értékesítési láncára rótt jelentési kötelezettségek és a szakmai felhasználókra rótt jelentési kötelezettségek segítségével, adminisztratív források alapján, vagy ezek kombinációjával,

- hogyan továbbítsák az adatokat a Bizottságnak.

Megbízza továbbá a Bizottságot egyes technikai szempontok kiigazításával, valamint a minőségértékelés kritériumainak és az adattovábbítás formátumának meghatározásával.

3.2. Jogalap

A közösségi statisztikák számára a 285. cikk jelenti a jogalapot. A Tanácsnak az együttdöntési eljárással összhangban intézkedéseket kell elfogadnia a statisztikák előállítására vonatkozóan, amennyiben ez a Közösség tevékenységeinek megvalósításához szükséges. E cikk a közösségi statisztikák előállítására vonatkozó követelményeket fogalmaz meg, és előírja a pártatlanság, a megbízhatóság, az objektivitás, a tudományos függetlenség, a költséghatékonyság és a statisztikai adatok bizalmas kezelése normáinak való megfelelést.

3.3. A szubszidiaritás elve

A javasolt intézkedés célkitűzéseit, nevezetesen a növényvédő szerek forgalomba hozatalára és felhasználására vonatkozó közösségi statisztikák előállítását a tagállamok nem tudják kielégítő mértékben megvalósítani. A célkitűzések közösségi jogi aktus alapján jobban megvalósíthatóak a Közösség szintjén, hiszen kizárólag a Bizottság képes a statisztikai információk közösségi szintű szükséges harmonizációját összehangolni, míg az adatgyűjtést és a növényvédő szerekre vonatkozó összehasonlítható statisztikák összeállítását a tagállamok is el tudják végezni. A Közösség ezért a Szerződés 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás elvével összhangban meghozhatja ezeket az intézkedéseket.

3.4. Az arányosság elve

A javaslat a következő okok miatt eleget tesz az arányosság elvének.

Az arányosság elvével összhangban e rendelet a célja eléréséhez szükséges minimumra korlátozódik, és nem lép túl az e cél eléréséhez szükséges kereteken.

A költségek különösen a végrehajtás első szakaszában és elsősorban azon országok esetében fognak növekedni, amelyek jelenleg nem végeznek felméréseket a növényvédő szerekről, illetve amelyeknek a jogi előírások teljesítése érdekében módosítaniuk kell felméréseiket.

E hatás mértékét azonban korlátozták a költséghatékonyság elvét és a jogi intézkedések végrehajtását figyelembe vevő körültekintő előkészítés által, valamint e rendelet a tagállamoknak nagy rugalmasságot ad az eszközök megválasztása (beleértve az adminisztratív adatokat és a szakértői becsléseket) és az adatgyűjtés ütemezése terén. Ez lehetővé teszi a tagállamok számára a nemzeti követelmények figyelembe vételét vagy az egyedi nemzeti érdekek kielégítését.

A tematikus stratégia hatásvizsgálata megmutatta, hogy a nagy pontosságára törekedő kötelező adatgyűjtés révén az adatok összehasonlíthatósága és a szinergia (maximális költségmegtakarítás) szempontjából optimális eredmény érhető el, mivel az adatgyűjtés minden szinten azonos részletességgel fog történni.

3.5. A jogi eszközök megválasztása

Javasolt eszköz: rendelet.

Más eszközök a következő okok miatt nem megfelelőek.

Általánosan elismert, hogy az európai parlamenti/tanácsi rendelet megfelelő eszköz a statisztikai intézkedések többségéhez, amelyeket az egész Közösségben pontosan és egységesen kell alkalmazni.

Jogalapként a rendeletet előnyben kell részesíteni az irányelvvel szemben, mert a rendelet az irányelvvel ellentétben az egész Közösségre vonatkozóan ugyanazon szabályokat határozza meg, és nem hagy teret a tagállamoknak, hogy azt hiányosan vagy szelektív módon alkalmazzák, valamint hogy kiválasszák a célkitűzések megvalósításához használt formát és módszert. Továbbá a rendelet közvetlenül alkalmazandó, ami azt jelenti, hogy nem kell átültetni a nemzeti jogba, így elkerülhető az irányelvek nemzeti jogba való átültetése okozta késedelem, és így jobb és gyorsabb jogi szabályozás érhető el.

A javaslatot a Bizottság 2006/ESTAT/006 referenciaszámú munka- és jogalkotási programja tartalmazza.

4) KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A növényvédő szerekre vonatkozó statisztikákkal kapcsolatos intézkedések finanszírozása a 2003–2007-es közösségi statisztikai program (2367/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet) és a jövőbeni 2008–2012-es közösségi statisztikai program keretében történik.

5) AZ EURÓPAI GAZDASÁGI TÉRSÉG

A javasolt jogi aktus EGT-vonatkozású, ezért ki kell terjednie az Európai Gazdasági Térségre.

2006/0258 (COD)

Javaslat:

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a növényvédő szerekre vonatkozó statisztikáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 285. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára[10],

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére[11],

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére[12],

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően,

mivel:

1. A hatodik közösségi környezetvédelmi cselekvési program megállapításáról szóló, 2002. július 22-i 1600/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozat[13] elismerte, hogy a peszticideknek, különösen a mezőgazdaságban használt növényvédő szereknek az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatását tovább kell csökkenteni. A határozat hangsúlyozta, hogy szükség van a peszticidek fenntarthatóbb használatának elérésére, valamint szorgalmazta a kockázatok jelentős mértékű átfogó csökkentését és a szükséges növényvédelemmel összhangban lévő peszticidhasználatot.

2. A Tanácshoz, az Európai Parlamenthez és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságoz intézett, „A peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia felé” című közleményében[14] a Bizottság megállapította, hogy szükség van a peszticidek értékesítésére és felhasználására vonatkozó, részletes, harmonizált és naprakész közösségi szintű statisztikákra. A statisztikákra az Európai Unió fenntartható fejlődésre irányuló szakpolitikái értékeléséhez, valamint a peszticidhasználattal kapcsolatos egészségügyi és környezeti kockázatokra vonatkozó megfelelő mutatók kiszámításához van szükség.

3. A peszticidek értékesítésére és felhasználására vonatkozó harmonizált és összehasonlítható közösségi statisztikák alapvető fontosságúak ahhoz, hogy a peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia keretében közösségi jogszabályokat és szakpolitikákat dolgozhassanak ki, és ellenőrizhessék azokat.

4. Mivel a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló, 1998. február 16-i 98/8/EK viszonylag új európai parlamenti és tanácsi irányelv[15] hatásai csak jóval 2006 után, a biocid termékekben használt hatóanyagok első értékelésének lezárását követően lesznek érzékelhetők, jelenleg sem a Bizottság, sem pedig a legtöbb tagállam nem rendelkezik elegendő ismerettel és tapasztalattal ahhoz, hogy a biocidokra vonatkozó további intézkedéseket javasoljon. E rendelet alkalmazási területe ezért a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló, 1991. július 15-i 91/414/EGK tanácsi irányelv[16] hatálya alá tartozó növényvédő szerekre korlátozódik, amelyekre vonatkozóan már nagy adatgyűjtési tapasztalat áll rendelkezésre. Az alkalmazási terület később szükség esetén kiterjeszthető a biocidokra.

5. A Bizottságnak a növényvédő szerek értékesítésére és felhasználására vonatkozó adatgyűjtéssel kapcsolatos többéves tapasztalata azt mutatja, hogy az értékesítési láncból vagy a felhasználóktól történő közösségi szintű statisztikák gyűjtéséhez harmonizált módszerre van szükség. Emellett a pontos kockázati mutatók kiszámítására irányuló, a peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia szerinti célkitűzéseket figyelembe véve a statisztikáknak a hatóanyagra lebontva kell készülniük.

6. A peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia hatásvizsgálatában értékelt különböző adatgyűjtési lehetőségek közül a kötelező adatgyűjtést javasolták a legjobb lehetőségként, mivel lehetővé teszi a növényvédő szerek előállítására, forgalmazására és felhasználására vonatkozó pontos és megbízható adatok gyors és költséghatékony összegyűjtését.

7. Az e rendeletben meghatározott, a statisztikák előállítására vonatkozó intézkedések szükségesek a Közösség tevékenységeinek megvalósításához. Mivel a javasolt intézkedés célkitűzéseit, nevezetesen a növényvédő szerek forgalomba hozatalára és felhasználására vonatkozó közösségi statisztikák előállítására irányuló keret létrehozását a tagállamok önmagukban nem tudják kielégítő mértékben megvalósítani, a szubszidiaritás elvének megfelelően a szükséges intézkedéseket közösségi szinten kell meghozni. Ezen intézkedések nem lépik túl az említett célkitűzések eléréséhez szükséges mértéket.

8. A közösségi statisztikákról szóló, 1997. február 17-i 322/97/EK tanácsi rendelet[17] képezi e rendelet rendelkezéseinek hivatkozási alapját. A rendelet különösen megköveteli a pártatlanság, a megbízhatóság, az objektivitás, a tudományos függetlenség, a költséghatékonyság és a statisztikai adatok bizalmas kezelése normáinak való megfelelést.

9. Biztosítani kell a bizalmas, gazdasági szempontból értékes adatok megfelelő védelmét, többek között a közzétételre szánt adatok megfelelő összevonásával.

10. Az összehasonlítható eredmények biztosítása érdekében a növényvédő szerekre vonatkozó statisztikákat az e rendelet mellékleteiben meghatározottak szerint a megadott lebontásban, a megfelelő formában és a referenciaév végétől számított meghatározott időtartamon belül kell elkészíteni.

11. Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozatnak[18] megfelelően kell meghozni.

12. A Bizottságot különösen a minőségértékelési kritériumok meghatározására, egyedi fogalommeghatározások jóváhagyására és a mellékletek kiigazítására vonatkozó hatáskörökkel kell felruházni. Ezen általános hatályú intézkedéseket, amelyek célja e rendelet nem alapvető fontosságú elemeinek módosítása, vagy e rendeletnek újabb nem alapvető fontosságú elemekkel való kiegészítése, az 1999/468/EK tanácsi határozat 5a. cikkében mehgatározott ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

13. A 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozattal[19] létrehozott statisztikai programbizottsággal konzultáltak.

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A rendelet tárgya és hatálya

1. A rendelet létrehozza a növényvédő szerek forgalomba hozatalára és felhasználására vonatkozó közösségi statisztikák készítéséhez szükséges keretrendszert.

2. A statisztikák a következőkre vonatkoznak:

- a forgalomba hozott növényvédő szerek éves mennyisége az I. melléklet szerint,

- a mezőgazdaságban használt növényvédő szerek éves mennyisége a II. melléklet szerint.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a következő meghatározásokat kell alkalmazni:

a) „növényvédő szer”: a módosított 91/414/EGK irányelv 2. cikkének (1) bekezdésében meghatározott növényvédő szer;

b) „anyag”: a módosított 91/414/EGK irányelv 2. cikkének (3) bekezdésében meghatározott anyag, beleértve a hatóanyagokat, az ellenanyagokat és kölcsönhatás-fokozókat;

c) „forgalomba hozatal”: a módosított 91/414/EGK irányelv 2. cikkének (10) bekezdésében meghatározott forgalomba hozatal;

d) „szállító”: olyan természetes vagy jogi személy, aki rendelkezik a módosított 91/414/EGK irányelv 2. cikke (11) bekezdésében meghatározott, növényvédő szer forgalomba hozatalára jogosító „engedéllyel”;

e) „mezőgazdasági felhasználás”: egy növényvédő szer bármilyen, saját célra, vagy harmadik személy számára történő alkalmazása, amely a mezőgazdasági üzem gazdasági tevékenysége keretében közvetlenül, vagy közvetetten kapcsolódik növényi termékek előállításához;

f) „szakmai felhasználó”: olyan természetes vagy jogi személy, aki peszticideket szakmai tevékenysége keretében használ, beleértve a peszticidek fenntartható használatának elérését célzó közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv [20] 3. cikkében meghatározott kezelőket, technikusokat, munkaadókat és önálló vállalkozókat a mezőgazdasági és a nem mezőgazdasági ágazatokban;

g) „mezőgazdasági üzem”: a mezőgazdasági üzemek szerkezetére vonatkozó közösségi felmérések szervezéséről szóló, 1988. február 29-i 571/88/EGK tanácsi rendeletben[21] meghatározott mezőgazdasági üzem.

3. cikk

Adatgyűjtés, - átvitel és -feldolgozás

1. A tagállamok az I. és a II. mellékletben felsorolt jellemzők meghatározásához szükséges adatokat a következő eszközök segítségével gyűjtik össze:

- felmérések,

- a szállítókra alkalmazandó, a forgalomba hozott növényvédő szerekre vonatkozó jelentési kötelezettségek; a szakmai és a nem szakmai felhasználásra jól megkülönböztethető engedélyek használhatók,

- a szakmai felhasználókra alkalmazandó, a növényvédő szerek felhasználására vonatkozó nyilvántartáson alapuló jelentési kötelezettségek;

- adminisztratív források, vagy

- ezen eszközök kombinációja, beleértve a szakértői véleményeken vagy modelleken alapuló statisztikai becslési eljárásokat.

2. A tagállamok az I. és II. mellékletben meghatározott ütemezés szerint és gyakorisággal eljuttatják a Bizottsághoz a statisztikai eredményeket, beleértve a bizalmas adatokat is. Az adatokat a II. mellékletben megadott besorolás szerint nyújtják be.

3. A tagállamok az adatokat az 5. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban a Bizottság által elfogadandó, megfelelő technikai formátummal rendelkező elektronikus formában továbbítják.

4. A tagállamok az I. és II. mellékletben meghatározottak szerint jelentéseket készítenek a statisztikák minőségéről.

5. A Bizottság az 5. cikk (3) bekezdésében említett eljárással összhangban meghatározza a minőségértékelés kritériumait.

6. Amennyiben a titoktartás miatt szükséges, a Bizottság a III. mellékletben meghatározott kémiai osztályok vagy termékkategóriák szerint összevonja az adatokat azok közzétételét megelőzően.

4. cikk

Végrehajtási intézkedések

14. Az e rendelet végrehajtásához szükséges alábbi intézkedéseket, beleértve a gazdasági és műszaki fejlődést tekintetbe vevő intézkedéseket, az 5. cikk (2) bekezdésében említett szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell jóváhagyni:

a) az adattovábbításhoz megfelelő technikai formátum elfogadása (3. cikk (3) bekezdése);

b) a tagállamok által benyújtandó minőségi jelentések formátumának és tartalmának meghatározása (az I. és II. melléklet 6. szakasza);

15. Az alábbi intézkedéseket az 5. cikk (3) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

a) a minőségértékelés kritériumainak meghatározása (3. cikk (5) bekezdése);

b) a II. melléklet 2., illetve 4. szakaszában említett „kezelt növények területe” és „termesztési időszak” fogalmak meghatározása;

c) az I. és a II. melléklet 3. szakaszában megadott jelentési mértékegységekre vonatkozó előírások kiigazítása;

d) a III. mellékletben meghatározott, nyilvántartásba foglalandó anyagok jegyzékének, és azok termékkategóriák és kémiai osztályok szerinti besorolásának kiigazítása.

5. cikk

Bizottsági eljárás

1. A Bizottság munkáját a statisztikai programbizottság segíti.

2. Amikor e bekezdésre történik hivatkozás, az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkében meghatározott szabályozási eljárást kell alkalmazni, tekintettel a 8. cikk rendelkezéseire is. Az 1999/468/EK határozat 5. cikkének (6) bekezdésében megállapított időszak három hónap.

3. Az e bekezdésre történő hivatkozás esetén az 1999/468/EK tanácsi határozat 5a. cikke (1)–(4) bekezdésében és 7. cikkében meghatározott ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárást kell alkalmazni, tekintettel az említett határozat 8. cikkének rendelkezéseire is.

6. cikk

Jelentés

A Bizottság ötévente jelentést nyújt be az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz a rendelet végrehajtásáról. A jelentés a peszticidek fenntartható használatáról szóló tematikus stratégia keretében értékeli a benyújtott adatok minőségét, a vállalkozásokra háruló terheket és a statisztikák hasznosságát.

Az első jelentést e rendelet hatálybalépését követő hetedik naptári év végéig kell benyújtani.

7. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, […]-án/-én.

Az Európai Parlament részéről a Tanács részéről

az elnök az elnök

[…] […]

I. MELLÉKLET A növényvédő szerek forgalomba hozatalára vonatkozó statisztikák

1. SZAKASZ

Lefedettség

A statisztikák kiterjednek az egyes tagállamokban forgalomba hozott növényvédő szerekben található hatóanyagokat, ellenanyagokat és kölcsönhatás-fokozókat tartalmazó, III. mellékletben felsorolt összes anyagra. Külön figyelmet kell fordítani arra, hogy a termék átalakítása vagy az engedélynek egy másik szállítóra való átruházása esetén elkerüljék a kétszeres elszámolást.

2. SZAKASZ

Változók

A forgalomba hozott növényvédő szerekben található, a III. mellékletben felsorolt minden egyes anyag mennyiségét össze kell gyűjteni.

3. SZAKASZ

Jelentési mértékegységek

Az anyagokra vonatkozó adatokat kilogrammban kell megadni.

4. SZAKASZ

Referencia-időszak

A referencia-időszak a naptári év.

5. SZAKASZ

Az első referencia-időszak, gyakoriság és az eredmények továbbítása

1. Az első referencia-időszak az e rendelet hatálybalépését követő második naptári év.

2. A tagállamok az első referencia-időszakot követően minden naptári évre vonatkozóan szolgáltatnak adatokat.

3. Az adatokat a referenciaév végétől számított 12 hónapon belül kell továbbítani a Bizottságnak.

6. SZAKASZ

Minőségi jelentés

A tagállamok eljuttatnak a Bizottsághoz egy minőségi jelentést, amely a következőket tartalmazza:

- az adatgyűjtési módszer;

- fontosabb minőségi szempontok, figyelembe véve az adatgyűjtési módszert;

- az alkalmazott becslések, adatösszesítések és a kizárásos módszerek leírása.

A jelentést a referenciaév végétől számított 15 hónapon belül kell továbbítani a Bizottsághoz.

A második referenciaévre vonatkozó jelentés tartalmazza a forgalomba hozott, mezőgazdasági és nem mezőgazdasági célú növényvédő szerekben található, a III. mellékletben felsorolt anyagok főcsoportjainak a teljes mennyiséghez viszonyított arányaira vonatkozó durva becslést. A becsléseket ötévente meg kell újítani.

II. MELLÉKLET A növényvédő szerek mezőgazdasági felhasználására vonatkozó statisztikák

1. SZAKASZ

Lefedettség

1. A statisztikák kiterjednek a növényvédő szereknek az egyes tagállamokban történő mezőgazdasági felhasználására.

2. Minden tagállam kiválaszt az 571/88/EGK tanácsi rendelet I. mellékletében meghatározott jellemzők D. F., G. és I. kategóriájába sorolt növények közül egy csoportot és e növényekre vonatkozóan statisztikákat állít össze. A statisztikák az évente forgalomba hozott, mezőgazdasági célú anyagoknak az I. melléklet 6. szakaszában említett második referenciaévre vonatkozó minőségi jelentésben becsült teljes mennyiségének legalább 75 %-ára kiterjednek.

3. A statisztikák kiterjednek a kiválasztott növényekhez a referencia-időszak alatt használt növényvédő szerekben található hatóanyagokat, ellenanyagokat és kölcsönhatás-fokozókat tartalmazó III. mellékletben felsorolt összes anyagra.

2. SZAKASZ

Változók

1. Az egyes kiválasztott növényekhez használt növényvédő szerekben található, a III. mellékletben felsorolt összes anyag mennyiségét az egész megművelt területre, valamint az egyes anyagokkal „kezelt növények területére” vonatkozóan kell összeállítani.

2. A „kezelt növények területe” fogalmat az 5. cikk (3) bekezdésében leírt eljárás szerint kell meghatározni.

3. SZAKASZ

Jelentési mértékegységek

1. A felhasznált anyagokra vonatkozó mennyiségeket kilogrammban kell megadni.

2. A megművelt és a kezelt területet hektárban kell kifejezni.

4. SZAKASZ

Referencia-időszak

1. A referencia-időszak a „termesztési időszak", amely lefedi a kérdéses növényhez kapcsolódó termesztési eljárásokat, valamint magában foglalja az e növényhez közvetlenül vagy közvetetten kapcsolódó, növényvédő szerrel történő összes kezelést.

2. A „termesztési időszak” az az év, amelyben a betakarítást elvégezték.

3. A „termesztési időszak” fogalmat az 5. cikk (3) bekezdésében leírt eljárás szerint kell meghatározni.

5. SZAKASZ

Az első referencia-időszak, gyakoriság és az eredmények továbbítása

1. A tagállamok minden ötéves időszakra a 4. szakaszban meghatározott referencia-időszakon belül statisztikákat állítanak össze a növényvédő szerek felhasználására vonatkozóan az egyes kiválasztott növények szerinti lebontásban.

2. A tagállamok szabadon kiválaszthatják a referencia-időszakot az ötéves időszakon belül. Minden egyes kiválasztott növényre vonatkozóan külön választható a referencia-időszak.

3. Az első ötéves időszak az e rendelet hatálybalépését követő első naptári évben kezdődik.

4. A tagállamok minden ötéves időszakra vonatkozóan szolgáltatnak adatokat.

5. Az adatokat minden ötéves időszak végétől számított 12 hónapon belül kell továbbítani a Bizottságnak.

6. SZAKASZ

Minőségi jelentés

A tagállamok az eredményekkel együtt eljuttatnak a Bizottsághoz egy minőségi jelentést, amely a következőket tartalmazza:

- a mintavételi módszer leírása;

- az adatgyűjtési módszer;

- a statisztikák által lefedett növények viszonylagos jelentőségének becslése a felhasznált növényvédő szerek teljes mennyiségére vonatkoztatva;

- fontosabb minőségi szempontok, figyelembe véve az adatgyűjtési módszert

- az ötéves időszakban felhasznált növényvédő szerekre vonatkozó adatok összehasonlítása az ugyanezen időszakban forgalomba hozott növényvédő szerek adataival.

III. MELLÉKLET Az anyagok harmonizált besorolása

A növényvédő szerekre vonatkozó adatok összeállításakor a tagállamok a (hatóanyagokat, ellenanyagokat és kölcsönhatás-fokozókat tartalmazó) anyagok jegyzékét és az egyes termékkategóriákon belül az alábbi kémiai besorolást használják. Amennyiben nem létezik hivatalos fordítás, az anyagok nevei a British Crop Production Council (Brit Növénytermesztési Tanács) [22] által közzétett angol közhasználatú nevek. Az adatok közzétételekor a Bizottság ugyanezen besorolást használja. Amennyiben a bizalmas adatok védelme szempontjából szükséges, csak kémiai osztályonként vagy termékkategóriánként összesített adatokat tesznek közzé.

A Bizottság az adatok jegyzékét, valamint a kémiai osztályok és a termékkategóriák szerinti besorolást az 5. cikk (3) bekezdésében említett eljárásnak megfelelően, és a módosított 91/414/EGK irányelv további módosításait figyelembe véve vizsgálja felül.

FŐCSOPORT | Kód | Kémiai osztály | Anyag közhasználatú név | CAS nyilvántartási szám[23] | CIPAC[24] |

Termékkategóriák | Közös nevezéktan |

Gomba- és baktériumölő szerek | F0 |

Szervetlen gombaölő szerek | F1 |

F1.1 | RÉZVEGYÜLETEK | VALAMENNYI RÉZVEGYÜLET | 44 |

F1.1 | RÉZ-HIDROXID | 20427-59-2 | 44 |

F1.1 | RÉZ-OXIKLORID | 1332-40-7 | 44 |

F1.1 | RÉZ-SZULFÁT | 7758-98-7 | 44 |

F1.1 | MÁS RÉZSÓK | 44 |

F1.2 | SZERVETLEN KÉN | KÉN | 7704-34-9 | 18 |

F1.3 | MÁS SZERVETLEN GOMBAÖLŐ SZEREK | MÁS SZERVETLEN GOMBAÖLŐ SZEREK |

Karbamát és ditiokarbamát alapú gombaölő szerek | F2 |

F2.1 | KARBANILÁT GOMBAÖLŐ SZEREK | DIETOFENKARB | 87130-20-9 | 513 |

F2.2 | KARBAMÁT GOMBAÖLŐ SZEREK | PROPAMOKARB | 24579-73-5 | 399 |

F2.2 | IPROVALIKARB | 140923-17-7 | 620 |

F2.3 | DITIOKARBAMÁT GOMBAÖLŐ SZEREK | MANKOZEB | 8018-01-7 | 34 |

F2.3 | MANEB | 12427-38-2 | 61 |

F2.3 | METIRAM | 9006-42-2 | 478 |

F2.3 | PROPINEB | 12071-83-9 | 177 |

F2.3 | TIRAM | 137-26-8 | 24 |

F2.3 | ZIRAM | 137-30-4 | 31 |

Benzimidazol alapú gombaölő szerek | F3 |

F3.1 | BENZIMIDAZOL GOMBAÖLŐ SZER | KARBENDAZIM | 10605-21-7 | 263 |

F3.1 | FUBERIDAZOL | 3878-19-1 | 525 |

F3.1 | TIABENDAZOL | 148-79-8 | 323 |

F3.1 | TIOFANÁT-METIL | 23564-05-8 | 262 |

Imidazol és triazol alapú gombaölő szerek | F4 |

F4.1 | KONAZOL GOMBAÖLŐ SZEREK | BITERTANOL | 55179-31-2 | 386 |

F4.1 | BROMUKONAZOL | 116255-48-2 | 680 |

F4.1 | CIPROKONAZOL | 94361-06-5 | 600 |

F4.1 | DIFENOKONAZOL | 119446-68-3 | 687 |

F4.1 | DINIKONAZOL | 83657-24-3 | 690 |

F4.1 | EPOXIKONAZOL | 106325-08-0 | 609 |

F4.1 | ETRIDIAZOL | 2593-15-9 | 518 |

F4.1 | FENBUKONAZOL | 114369-43-6 | 694 |

F4.1 | FLUQUINKONAZOL | 136426-54-5 | 474 |

F4.1 | FLUZILAZOL | 85509-19-9 | 435 |

F4.1 | FLUTRIAFOL | 76674-21-0 | 436 |

F4.1 | HEXAKONAZOL | 79983-71-4 | 465 |

F4.1 | IMAZALIL (ENILKONAZOL) | 58594-72-2 | 335 |

F4.1 | METKONAZOL | 125116-23-6 | 706 |

F4.1 | MIKLOBUTANIL | 88671-89-0 | 442 |

F4.1 | PENKONAZOL | 66246-88-6 | 446 |

F4.1 | PROPIKONAZOL | 60207-90-1 | 408 |

F4.1 | TEBUKONAZOL | 107534-96-3 | 494 |

F4.1 | TETRAKONAZOL | 112281-77-3 | 726 |

F4.1 | TRIADIMENOL | 55219-65-3 | 398 |

F4.1 | TRICIKLAZOL | 41814-78-2 | 547 |

F4.1 | TRIFLUMIZOL | 99387-89-0 | 730 |

F4.1 | TRITIKONAZOL | 131983-72-7 | 652 |

F4.2 | IMIDAZOL GOMBAÖLŐ SZEREK | CIAZOFAMID | 120116-88-3 | 653 |

F4.2 | FENAMIDON | 161326-34-7 | 650 |

F4.2 | TRIAZOXID | 72459-58-6 | 729 |

Morfolin alapú gombaölő szerek | F5 |

F5.1 | MORFOLIN GOMBAÖLŐ SZEREK | DIMETOMORF | 110488-70-5 | 483 |

F5.1 | DODEMORF | 1593-77-7 | 300 |

F5.1 | FENPROPIMORF | 67564-91-4 | 427 |

Más gombaölő szerek | F6 |

F6.1 | NITROGÉNTARTALMÚ ALIFÁS GOMBAÖLŐ SZEREK | CIMOXANIL | 57966-95-7 | 419 |

F6.1 | DODIN | 2439-10-3 | 101 |

F6.1 | GUAZATIN | 108173-90-6 | 361 |

F6.2 | AMID GOMBAÖLŐ SZEREK | BENALAXIL | 71626-11-4 | 416 |

F6.2 | BOSZKALID | 188425-85-6 | 673 |

F6.2 | FLUTOLANIL | 66332-96-5 | 524 |

F6.2 | MEPRONIL | 55814-41-0 | 533 |

F6.2 | METALAXIL | 57837-19-1 | 365 |

F6.2 | METALAXIL-M | 70630-17-0 | 580 |

F6.2 | PROKLORAZ | 67747-09-5 | 407 |

F6.2 | SZILTIOFAM | 175217-20-6 | 635 |

F6.2 | TOLILFLUANID | 731-27-1 | 275 |

F6.2 | ZOXAMID | 156052-68-5 | 640 |

F6.3 | ANILID GOMBAÖLŐ SZER | KARBOXIN | 5234-68-4 | 273 |

F6.3 | FENHEXAMID | 126833-17-8 | 603 |

F6.4 | ANTIBIOTIKUS GOMBA- ÉS BAKTÉRIUMÖLŐ SZEREK | KASUGAMICIN | 6980-18-3 | 703 |

F6.4 | POLIOXINOK | 11113-80-7 | 710 |

F6.4 | SZTREPTOMICIN | 57-92-1 | 312 |

F6.5 | AROMÁS GOMBAÖLŐ SZEREK | KLÓRTALONIL | 1897-45-6 | 288 |

F6.5 | DIKLORÁN | 99-30-9 | 150 |

F6.6 | DIKARBOXIMID GOMBAÖLŐ SZEREK | IPRODION | 36734-19-7 | 278 |

F6.6 | PROCIMIDON | 32809-16-8 | 383 |

F6.7 | DINITROANILIN GOMBAÖLŐ SZEREK | FLUAZINAM | 79622-59-6 | 521 |

F6.8 | DINITROFENOL GOMBAÖLŐ SZEREK | DINOKAP | 39300-45-3 | 98 |

F6.9 | SZERVESFOSZFOR-TARTALMÚ GOMBAÖLŐ SZER | FOSZETIL | 15845-66-6 | 384 |

F6.9 | TOLKLOFOSZ-METIL | 57018-04-9 | 479 |

F6.10 | OXAZOL GOMBAÖLŐ SZEREK | HIMEXAZOL | 10004-44-1 | 528 |

F6.10 | FAMOXADON | 131807-57-3 | 594 |

F6.10 | VINKLOZOLIN | 50471-44-8 | 280 |

F6.11 | FENILPIRROL GOMBAÖLŐ SZEREK | FLUDIOXONIL | 131341-86-1 | 522 |

F6.12 | FTÁLIMID GOMBAÖLŐ SZEREK | KAPTÁN | 133-06-2 | 40 |

F6.12 | FOLPET | 133-07-3 | 75 |

F6.13 | PIRIMIDIN GOMBAÖLŐ SZER | BUPIRIMAT | 41483-43-6 | 261 |

F6.13 | CIPRODINIL | 121552-61-2 | 511 |

F6.13 | FENARIMOL | 60168-88-9 | 380 |

F6.13 | MEPANIPIRIM | 110235-47-7 | 611 |

F6.13 | PIRIMETANIL | 53112-28-0 | 714 |

F6.14 | KINOLIN GOMBAÖLŐ SZEREK | KINOXIFEN | 124495-18-7 | 566 |

F6.14 | 8-HIDROXIKINOLIN- SZULFÁT | 134-31-6 | 677 |

F6.15 | KINON GOMBAÖLŐ SZEREK | DITIANON | 3347-22-6 | 153 |

F6.16 | STROBILURIN GOMBAÖLŐ SZEREK | AZOXISTROBIN | 131860-33-8 | 571 |

F6.16 | DIMOXISTROBIN | 149961-52-4 | 739 |

F6.16 | KREZOXIM-METIL | 143390-89-0 | 568 |

F6.16 | PIKOXISTROBIN | 117428-22-5 | 628 |

F6.16 | PIRAKLOSTROBIN | 175013-18-0 | 657 |

F6.16 | TRIFLOXISTROBIN | 141517-21-7 | 617 |

F6.17 | KARBAMID GOMBAÖLŐ SZEREK | PENCIKURON | 66063-05-6 | 402 |

F6.18 | NEM OSZTÁLYOZOTT GOMBAÖLŐ SZEREK | ACIBENZOLAR | 126448-41-7 | 597 |

F6.18 | BENZOESAV | 65-85-0 | 622 |

F6.18 | DIKLOROFÉN | 97-23-4 | 325 |

F6.18 | FENPROPIDIN | 67306-00-7 | 520 |

F6.18 | 2-FENILFENOL | 90-43-7 | 246 |

F6.18 | SPIROXAMIN | 118134-30-8 | 572 |

F6.18 | MÁS GOMBAÖLŐ SZEREK |

Herbicidek, gyom- és mohairtó szerek | H0 |

Fenoxi-fitohormon alapú herbicidek | H1 |

H1.1 | FENOXI HERBICIDEK | 2,4-D | 94-75-7 | 1 |

H1.1 | 2,4-DB | 94-82-6 | 83 |

H1.1 | DIKLÓRPROP-P | 15165-67-0 | 476 |

H1.1 | MCPA | 94-74-6 | 2 |

H1.1 | MCPB | 94-81-5 | 50 |

H1.1 | MEKOPROP | 7085-19-0 | 51 |

H1.1 | MEKOPROP-P | 16484-77-8 | 475 |

Triazin és triazinon alapú herbicidek | H2 |

H2.1 | METILTIO-TRIAZIN HERBICIDEK | METOPROTRIN | 841-06-5 | 94 |

H2.2 | TRIAZIN HERBICIDEK | SZIMETRIN | 1014-70-6 | 179 |

H2.2 | TERBUTILAZIN | 5915-41-3 | 234 |

H2.3 | TRIAZINON HERBICIDEK | METAMITRON | 41394-05-2 | 381 |

H2.3 | METRIBUZIN | 21087-64-9 | 283 |

AMID ÉS ANILID ALAPÚ HERBICIDEK | H3 |

H3.1 | AMID HERBICIDEK | DIMETÉNAMID | 87674-68-8 | 638 |

H3.1 | FLUPOXAM | 119126-15-7 | 8158 |

H3.1 | IZOXABEN | 82558-50-7 | 701 |

H3.1 | NAPROPAMID | 15299-99-7 | 271 |

H3.1 | PROPIZAMID | 23950-58-5 | 315 |

H3.2 | ANILID HERBICIDEK | DIFLUFENIKÁN | 83164-33-4 | 462 |

H3.2 | FLORASZULAM | 145701-23-1 | 616 |

H3.2 | FLUFENACET | 142459-58-3 | 588 |

H3.2 | METOSULAM | 139528-85-1 | 707 |

H3.2 | METAZAKLÓR | 67129-08-2 | 411 |

H3.2 | PROPANIL | 709-98-8 | 205 |

H3.3 | KLÓR-ACETANILID HERBICIDEK | ACETOKLÓR | 34256-82-1 | 496 |

H3.3 | ALAKLÓR | 15972-60-8 | 204 |

H3.3 | DIMETAKLÓR | 50563-36-5 | 688 |

H3.3 | PRETILAKLÓR | 51218-49-6 | 711 |

H3.3 | PROPAKLÓR | 1918-16-7 | 176 |

Karbamát és bisz-karbamát alapú herbicidek | H4 |

H4.1 | BISZ-KARBAMÁT HERBICIDEK | KLÓRPROFÁM | 101-21-3 | 43 |

H4.1 | DEZMEDIFÁM | 13684-56-5 | 477 |

H4.1 | FENMEDIFÁM | 13684-63-4 | 77 |

H4.2 | KARBAMÁT HERBICIDEK | ASZULAM | 3337-71-1 | 240 |

H4.2 | KARBETAMID | 16118-49-3 | 95 |

Dinitroanilin-származék alapú herbicidek | H5 |

H5.1 | DINITROANILIN HERBICIDEK | BENFLURALIN | 1861-40-1 | 285 |

H5.1 | BUTRALIN | 33629-47-9 | 504 |

H5.1 | ETALFLURALIN | 55283-68-6 | 516 |

H5.1 | ORIZALIN | 19044-88-3 | 537 |

H5.1 | PENDIMETALIN | 40487-42-1 | 357 |

H5.1 | TRIFLURALIN | 2582-09-8 | 183 |

Karbamid-, uracil- vagy szulfonil-karbamid-származék alapú herbicidek | H6 |

H6.1 | SZULFONIL-KARBAMID HERBICIDEK | AMIDOSZULFURON | 120923-37-7 | 515 |

H6.1 | AZIMSZULFURON | 120162-55-2 | 584 |

H6.1 | BENSZULFURON | 99283-01-9 | 502 |

H6.1 | KLÓRSZULFURON | 64902-72-3 | 391 |

H6.1 | CINOSZULFURON | 94593-91-6 | 507 |

H6.1 | ETOXISZULFURON | 126801-58-9 | 591 |

H6.1 | FLAZASZULFURON | 104040-78-0 | 595 |

H6.1 | FLUPIRSZULFURON | 150315-10-9 | 577 |

H6.1 | FORAMSZULFURON | 173159-57-4 | 659 |

H6.1 | IMAZOSZULFURON | 122548-33-8 | 590 |

H6.1 | JÓDSZULFURON | 185119-76-0 | 634 |

H6.1 | MEZOSZULFURON | 400852-66-6 | 663 |

H6.1 | METSZULFURON | 74223-64-6 | 441 |

H6.1 | NIKOSZULFURON | 111991-09-4 | 709 |

H6.1 | OXASZULFURON | 144651-06-9 | 626 |

H6.1 | PRIMISZULFURON | 113036-87-6 | 712 |

H6.1 | PROSZULFURON | 94125-34-5 | 579 |

H6.1 | RIMSZULFURON | 122931-48-0 | 716 |

H6.1 | SZULFOSZULFURON | 141776-32-1 | 601 |

H6.1 | TIFENSZULFURON | 79277-67-1 | 452 |

H6.1 | TRIASZULFURON | 82097-50-5 | 480 |

H6.1 | TRIBENURON | 106040-48-6 | 546 |

H6.1 | TRIFLUSZULFURON | 135990-29-3 | 731 |

H6.1 | TRITOSZULFURON | 142469-14-5 | 735 |

H6.2 | URACIL HERBICIDEK | LENACIL | 2164-08-1 | 163 |

H6.3 | KARBAMID HERBICIDEK | KLÓRTOLURON | 15545-48-9 | 217 |

H6.3 | DIURON | 330-54-1 | 100 |

H6.3 | FLUOMETURON | 2164-17-2 | 159 |

H6.3 | IZOPROTURON | 34123-59-6 | 336 |

H6.3 | LINURON | 330-55-2 | 76 |

H6.3 | METABENZTIAZURON | 18691-97-9 | 201 |

H6.3 | METOBROMURON | 3060-89-7 | 168 |

H6.3 | METOXURON | 19937-59-8 | 219 |

Más herbicidek | H7 |

H7.1 | ARILOXI-FENOXI-PROPION HERBICIDEK | KLODINAFOP | 114420-56-3 | 683 |

H7.1 | CIHALOFOP | 122008-85-9 | 596 |

H7.1 | DIKLOFOP | 40843-25-2 | 358 |

H7.1 | FENOXAPROP-P | 113158-40-0 | 484 |

H7.1 | FLUAZIFOP-P-BUTIL | 79241-46-6 | 395 |

H7.1 | HALOXIFOP | 69806-34-4 | 438 |

H7.1 | HALOXIFOP-R | 72619-32-0 | 526 |

H7.1 | PROPAQUIZAFOP | 111479-05-1 | 713 |

H7.1 | QUIZALOFOP | 76578-12-6 | 429 |

H7.1 | QUIZALOFOP-P | 94051-08-8 | 641 |

H7.2 | BENZOFURÁN HERBICIDEK | ETOFUMEZAT | 26225-79-6 | 233 |

H7.3 | BENZOESAV HERBICIDEK | KLÓRTAL | 2136-79-0 | 328 |

H7.3 | DIKAMBA | 1918-00-9 | 85 |

H7.4 | BIPIRIDILIUM HERBICIDEK | DIKVÁT | 85-00-7 | 55 |

H7.4 | PARAKVÁT | 4685-14-7 | 56 |

H7.5 | CIKLOHEXÁNDION HERBICIDEK | KLETODIM | 99129-21-2 | 508 |

H7.5 | CIKLOXIDIM | 101205-02-1 | 510 |

H7.5 | TEPRALOXIDIM | 149979-41-9 | 608 |

H7.5 | TRALKOXIDIM | 87820-88-0 | 544 |

H7.6 | DIAZIN HERBICIDEK | PIRIDÁT | 55512-33-9 | 447 |

H7.7 | DIKARBOXIMID HERBICIDEK | CINIDON-ETIL | 142891-20-1 | 598 |

H7.7 | FLUMIOXAZIN | 103361-09-7 | 578 |

H7.8 | DIFENIL-ÉTER HERBICIDEK | AKLONIFEN | 74070-46-5 | 498 |

H7.8 | BIFENOX | 42576-02-3 | 413 |

H7.8 | NITROFEN | 1836-75-5 | 170 |

H7.8 | OXIFLUORFEN | 42874-03-3 | 538 |

H7.9 | IMIDAZOLINON HERBICIDEK | IMAZAMETABENZ | 100728-84-5 | 529 |

H7.9 | IMAZAMOX | 114311-32-9 | 619 |

H7.9 | IMAZETAPIR | 81335-77-5 | 700 |

H7.10 | SZERVETLEN HEBRICIDEK | AMMÓNIUM SZULFAMÁT | 7773-06-0 | 679 |

H7.10 | KLORÁTOK | 7775-09-9 | 7 |

H7.11 | IZOXAZOL HERBICIDEK | IZOXAFLUTOL | 141112-29-0 | 575 |

H7.12 | MORFAKTIN HERBICIDEK | FLURENOL | 467-69-6 | 304 |

H7.13 | NITRIL HERBICIDEK | BROMOXINIL | 1689-84-5 | 87 |

H7.13 | DIKLOBENIL | 1194-65-6 | 73 |

H7.13 | IOXINIL | 1689-83-4 | 86 |

H7.14 | SZERVESFOSZFOR-TARTALMÚ HERBICIDEK | GLUFOZINÁT | 51276-47-2 | 437 |

H7.14 | GLIFOZÁT | 1071-83-6 | 284 |

H7.15 | FENILPIRAZOL HERBICIDEK | PIRAFLUFEN | 129630-19-9 | 605 |

H7.16 | PIRIDAZINON HERBICIDEK | KLORIDAZON | 1698-60-8 | 111 |

H7.16 | FLURTAMON | 96525-23-4 | 569 |

H7.17 | PIRIDIN-KARBOXAMID HERBICIDEK | PIKOLINAFEN | 137641-05-5 | 639 |

H7.18 | PIRIDIN-KARBONSAV HERBICIDEK | KLOPIRALID | 1702-17-6 | 455 |

H7.18 | PIKLORAM | 1918-02-1 | 174 |

H7.19 | PIRIDILOXI-ECETSAV HERBICIDEK | FLUROXIPIR | 69377-81-7 | 431 |

H7.19 | TRIKLOPIR | 55335-06-3 | 376 |

H7.20 | KINOLIN HERBICIDEK | KINKLORAK | 84087-01-4 | 493 |

H7.20 | KINMERAK | 90717-03-6 | 563 |

H7.21 | TIADIAZIN HERBICIDEK | BENTAZON | 25057-89-0 | 366 |

H7.22 | TIOKARBAMÁT HERBICIDEK | EPTC | 759-94-4 | 155 |

H7.22 | MOLINÁT | 2212-67-1 | 235 |

H7.22 | PROSZULFOKARB | 52888-80-9 | 539 |

H7.22 | TIOBENKARB | 28249-77-6 | 388 |

H7.22 | TRIALLÁT | 2303-17-5 | 97 |

H7.23 | TRIAZOL HERBICIDEK | AMITROL | 61-82-5 | 90 |

H7.24 | TRIAZOLINON HERBICIDEK | KARFENTRAZON | 128639-02-1 | 587 |

H7.25 | TRIAZOLON HERBICIDEK | PROPOXIKARBAZON | 145026-81-9 | 655 |

H7.26 | TRIKETON HERBICIDEK | MEZOTRION | 104206-82-8 | 625 |

H7.26 | SZULKOTRION | 99105-77-8 | 723 |

H7.27 | NEM OSZTÁLYOZOTT HERBICIDEK | KLOMAZON | 81777-89-1 | 509 |

H7.27 | FLUROKLORIDON | 61213-25-0 | 430 |

H7.27 | KINOKLAMIN | 2797-51-5 | 648 |

H7.27 | METAZOL | 20354-26-1 | 369 |

H7.27 | OXADIARGIL | 39807-15-3 | 604 |

H7.27 | OXADIAZON | 19666-30-9 | 213 |

H7.27 | MÁS HEBRICIDEK, GYOM- ÉS MOHAIRTÓ SZEREK |

Rovar- és atkaölő szerek | I0 |

Piretroid alapú rovarölő szerek | I1 |

I1.1 | PIRETROID ROVARÖLŐ SZEREK | AKRINATRIN | 101007-06-1 | 678 |

I1.1 | ALFA-CIPERMETRIN | 67375-30-8 | 454 |

I1.1 | BÉTA-CIFLUTRIN | 68359-37-5 | 482 |

I1.1 | BÉTA-CIPERMETRIN | 65731-84-2 | 632 |

I1.1 | BIFENTRIN | 82657-04-3 | 415 |

I1.1 | CIFLUTRIN | 68359-37-5 | 385 |

I1.1 | CIPERMETRIN | 52315-07-8 | 332 |

I1.1 | DELTAMETRIN | 52918-63-5 | 333 |

I1.1 | ESZFENVALERÁT | 66230-04-4 | 481 |

I1.1 | ETOFENPROX | 80844-07-1 | 471 |

I1.1 | GAMMA-CIHALOTRIN | 76703-62-3 | 768 |

I1.1 | LAMBDA-CIHALOTRIN | 91465-08-6 | 463 |

I1.1 | TAU-FLUVALINÁT | 102851-06-9 | 432 |

I1.1 | TEFLUTRIN | 79538-32-2 | 451 |

I1.1 | ZÉTA-CIPERMETRIN | 52315-07-8 | 733 |

Klórozott szénhidrogén alapú rovarölő szerek | I2 |

I2.1 | SZERVESKLÓR-TARTALMÚ ROVARÖLŐ SZEREK | DIKOFOL | 115-32-2 | 123 |

I2.1 | TETRASZUL | 2227-13-6 | 114 |

Karbamát és oxim-karbamát alapú rovarölő szerek | I3 |

I3.1 | OXIM-KARBAMÁT ROVARÖLŐ SZEREK | METOMIL | 16752-77-5 | 264 |

I3.1 | OXAMIL | 23135-22-0 | 342 |

I3.2 | KARBAMÁT ROVARÖLŐ SZEREK | BENFURAKARB | 82560-54-1 | 501 |

I3.2 | KARBARIL | 63-25-2 | 26 |

I3.2 | KARBOFURÁN | 1563-66-2 | 276 |

I3.2 | KARBOSZULFÁN | 55285-14-8 | 417 |

I3.2 | FENOXIKARB | 79127-80-3 | 425 |

I3.2 | FORMETANÁT | 22259-30-9 | 697 |

I3.2 | METIOKARB | 2032-65-7 | 165 |

I3.2 | PIRIMIKARB | 23103-98-2 | 231 |

Szerves foszfát alapú rovarölő szerek | I4 |

I4.1 | SZERVESFOSZFÁT-TARTALMÚ ROVARÖLŐ SZEREK | AZINFOSZ-METIL | 86-50-0 | 37 |

I4.1 | KADUZAFOSZ | 95465-99-9 | 682 |

I4.1 | KLÓRPIRIFOSZ | 2921-88-2 | 221 |

I4.1 | KLÓRPIRIFOSZ-METIL | 5589-13-0 | 486 |

I4.1 | KUMAFOSZ | 56-72-4 | 121 |

I4.1 | DIAZINON | 333-41-5 | 15 |

I4.1 | DIKLÓRFOSZ | 62-73-7 | 11 |

I4.1 | DIMETOÁT | 60-51-5 | 59 |

I4.1 | ETOPROFOSZ | 13194-48-4 | 218 |

I4.1 | FENAMIFOSZ | 22224-92-6 | 692 |

I4.1 | FENITROTION | 122-14-5 | 35 |

I4.1 | FOSZTIAZÁT | 98886-44-3 | 585 |

I4.1 | IZOFENFOSZ | 25311-71-1 | 412 |

I4.1 | MALATION | 121-75-5 | 12 |

I4.1 | METAMIDOFOSZ | 10265-92-6 | 355 |

I4.1 | NALED | 300-76-5 | 195 |

I4.1 | OXIDEMETON-METIL | 301-12-2 | 171 |

I4.1 | FOSZALON | 2310-17-0 | 109 |

I4.1 | FOSZMET | 732-11-6 | 318 |

I4.1 | FOXIM | 14816-18-3 | 364 |

I4.1 | PIRIMIFOSZ-METIL | 29232-93-7 | 239 |

I4.1 | TRIKLÓRFON | 52-68-6 | 68 |

Biológiai és növényalapú rövarölő szerek | I5 |

I5.1 | BIOLÓGIAI RÖVARÖLŐ SZEREK | AZADIRACHTIN | 11141-17-6 | 627 |

I5.1 | NIKOTIN | 54-11-5 | 8 |

I5.1 | PIRETRIN | 8003-34-7 | 32 |

I5.1 | ROTENON | 83-79-4 | 671 |

Más rovarölő szerek | I6 |

I6.1 | ANTIBIOTIKUS ROVARÖLŐ SZEREK | ABAMEKTIN | 71751-41-2 | 495 |

I6.1 | MILBEMEKTIN | 51596-10-2 51596-11-3 | 660 |

I6.1 | SPINOZAD | 168316-95-8 | 636 |

I6.3 | BENZOIL-KARBAMID ROVARÖLŐ SZEREK | DIFLUBENZURON | 35367-38-5 | 339 |

I6.3 | FLUFENOXURON | 101463-69-8 | 470 |

I6.3 | HEXAFLUMURON | 86479-06-3 | 698 |

I6.3 | LUFENURON | 103055-07-8 | 704 |

I6.3 | NOVALURON | 116714-46-6 | 672 |

I6.3 | TEFLUBENZURON | 83121-18-0 | 450 |

I6.3 | TRIFLUMURON | 64628-44-0 | 548 |

I6.4 | KARBAZÁT ROVARÖLŐ SZEREK | BIFENAZÁT | 149877-41-8 | 736 |

I6.5 | DIAZIL-HIDRAZIN ROVARÖLŐ SZEREK | METOXIFENOZID | 161050-58-4 | 656 |

I6.5 | TEBUFENOZID | 112410-23-8 | 724 |

I6.6 | ROVAROK FEJLŐDÉSÉT GÁTLÓ SZEREK | BUPROFEZIN | 69327-76-0 | 681 |

I6.6 | CIROMAZIN | 66215-27-8 | 420 |

I6.6 | HEXITIAZOX | 78587-05-0 | 439 |

I6.7 | ROVARFEROMONOK | (E,Z)-9-DODECENIL-ACETÁT | 35148-19-7 | 422 |

I6.8 | NITRO-GUANIDIN ROVARÖLŐ SZEREK | KLOTIANIDIN | 210880-92-5 | 738 |

I6.8 | TIAMETOXAM | 153719-23-4 | 637 |

I6.9 | SZERVES ÓNT TARTALMAZÓ ROVARÖLŐ SZEREK | AZOCIKLOTIN | 41083-11-8 | 404 |

I6.9 | CIHEXATIN | 13121-70-5 | 289 |

I6.9 | FENBUTATIN-OXID | 13356-08-6 | 359 |

I6.10 | OXADIAZIN ROVARÖLŐ SZEREK | INDOXAKARB | 173584-44-6 | 612 |

I6.11 | FENIL-ÉTER ROVARÖLŐ SZEREK | PIRIPROXIFEN | 95737-68-1 | 715 |

I6.12 | PIRAZOL (FENIL-) ROVARÖLŐ SZEREK | FENPIROXIMAT | 134098-61-6 | 695 |

I6.12 | FIPRONIL | 120068-37-3 | 581 |

I6.12 | TEBUFENPIRAD | 119168-77-3 | 725 |

I6.13 | PIRIDIN ROVARÖLŐ SZEREK | PIMETROZIN | 123312-89-0 | 593 |

I6.14 | PIRIDILMETILAMIN ROVARÖLŐ SZEREK | ACETAMIPRID | 135410-20-7 | 649 |

I6.14 | IMIDAKLOPRID | 138261-41-3 | 582 |

I6.14 | TIAKLOPRID | 111988-49-9 | 631 |

I6.15 | SZULFIT-ÉSZTER ROVARÖLŐ SZEREK | PROPARGIT | 2312-35-8 | 216 |

I6.16 | TETRAZIN ROVARÖLŐ SZEREK | KLOFENTEZIN | 74115-24-5 | 418 |

I6.17 | TETRONSAV ROVARÖLŐ SZEREK | SPIRODIKLOFEN | 148477-71-8 | 737 |

I6.18 | (KARBAMOIL-)-TRIAZOL ROVARÖLŐ SZEREK | TRIAZAMÁT | 112143-82-5 | 728 |

I6.19 | KARBAMID ROVARÖLŐ SZEREK | DIAFENTIURON | 80060-09-9 | 8097 |

I6.20 | NEM OSZTÁLYOZOTT ROVARÖLŐ SZEREK | ETOXAZOL | 153233-91-1 | 623 |

I6.20 | FENAZAQUIN | 120928-09-8 | 693 |

I6.20 | PIRIDABEN | 96489-71-3 | 583 |

I6.20 | MÁS ROVAR- ÉS ATKAÖLŐ SZEREK |

Csigaölő szerek összesen: | M0 |

Csigaölő szerek | M1 |

M1.1 | KARBAMÁT CSIGAÖLŐ SZEREK | TIODIKARB | 59669-26-0 | 543 |

M1.2 | MÁS CSIGAÖLŐ SZEREK | VAS-FOSZFÁT | 10045-86-0 | 629 |

M1.2 | METALDEHID | 108-62-3 | 62 |

M1.2 | MÁS CSIGAÖLŐ SZEREK |

Növénynövekedést gátló szerek összesen: | PGR0 |

Fiziológiai hatású, növénynövekedést gátló szerek | PGR1 |

PGR1.1 | FIZIOLÓGIAI NÖVÉNYNÖVEKEDÉST GÁTLÓ SZEREK | KLÓRMEKVÁT | 999-81-5 | 143 |

PGR1.1 | CIKLANILID | 113136-77-9 | 586 |

PGR1.1 | DAMINOZID | 1596-84-5 | 330 |

PGR 1.1 | DIMETIPIN | 55290-64-7 | 689 |

PGR1.1 | DIFENILAMIN | 122-39-4 | 460 |

PGR1.1 | ETEFON | 16672-87-0 | 373 |

PGR1.1 | ETOXIKIN | 91-53-2 | 517 |

PGR1.1 | FLÓR-KLÓR-FENURON | 68157-60-8 | 633 |

PGR1.1 | FLURPRIMIDOL | 56425-91-3 | 696 |

PGR1.1 | IMAZAKIN | 81335-37-7 | 699 |

PGR1.1 | MALEIN-HIDRAZID | 51542-52-0 | 310 |

PGR1.1 | MEPIKVÁT | 24307-26-4 | 440 |

PGR1.1 | 1-METILCIKLOPROPÉN | 3100-04-7 | 767 |

PGR1.1 | PAKLOBUTRAZOL | 76738-62-0 | 445 |

PGR1.1 | PROHEXADION-KALCIUM | 127277-53-6 | 567 |

PGR1.1 | NÁTRIUM-5-NITROGUAJAKOLÁT | 67233-85-6 | 718 |

PGR1.1 | NÁTRIUM-O-NITROFENOLÁT | 824-39-5 | 720 |

PGR1.1 | TRINEXAPAK-ETIL | 95266-40-3 | 8349 |

Csírázásgátló készítmények | PGR2 |

PGR2.2 | CSÍRÁZÁSGÁTLÓ KÉSZÍTMÉNYEK | KARVON | 99-49-0 | 602 |

PGR2.2 | KLÓRPROFAM | 101-21-3 | 43 |

Más növénynövekedést szabályozó szerek | PGR3 |

PGR3.1 | MÁS NÖVÉNYNÖVEKEDÉST SZABÁLYOZÓ SZEREK | MÁS NÖVÉNYNÖVEKEDÉST SZABÁLYOZÓ SZEREK |

Más növényvédő szerek összesen: | ZR0 |

Ásványolajok | ZR1 |

ZR1.1 | ÁSVÁNYOLAJ | KŐOLAJ | 64742-55-8 | 29 |

Növényi olajok | ZR2 |

ZR2.1 | NÖVÉNYI OLAJ | KÁTRÁNYOLAJ | 30 |

Talajfertőtlenítő szerek (beleértve a fonálféregölő szereket) | ZR3 |

ZR3.1 | METIL-BROMID | METIL-BROMID | 74-83-9 | 128 |

ZR3.2 | MÁS TALAJFERTŐTLENÍTŐ SZEREK | KLOROPIKRIN | 76-06-2 | 298 |

ZR3.2 | DAZOMET | 533-74-4 | 146 |

ZR3.2 | 1,3-DIKLÓR-PROPÉN | 542-75-6 | 675 |

ZR3.2 | METAM-NÁTRIUM | 137-42-8 | 20 |

ZR3.2 | MÁS TALAJFERTŐTLENÍTŐ SZEREK |

Rágcsálóirtó szerek | ZR4 |

ZR4.1 | RÁGCSÁLÓIRTÓ SZEREK | BRODIFAKUM | 56073-10-0 | 370 |

ZR4.1 | BROMADIOLON | 28772-56-7 | 371 |

ZR4.1 | KLÓRALÓZ | 15879-93-3 | 249 |

ZR4.1 | KLÓRFACINON | 3691-35-8 | 208 |

ZR4.1 | KUMATETRALIL | 5836-29-3 | 189 |

ZR4.1 | DIFENAKUM | 56073-07-5 | 514 |

ZR4.1 | DIFETIALON | 104653-34-1 | 549 |

ZR4.1 | FLOKUMAFEN | 90035-08-8 | 453 |

ZR4.1 | WARFARIN | 81-81-2 | 70 |

ZR4.1 | MÁS RÁGCSÁLÓIRTÓ SZEREK |

Minden más növényvédő szer | ZR5 |

ZR5.1 | FERTŐTLENÍTŐ SZEREK | MÁS FERTŐTLENÍTŐ SZEREK |

ZR5.2 | MÁS NÖVÉNYVÉDŐ SZEREK | MÁS NÖVÉNYVÉDŐ SZEREK |

[pic]

[1] COM(2002) 349 végleges.

[2] A biocid termékek forgalomba hozataláról szóló, 1998. február 16-i 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (HL L 123., 1998.4.24., 1. o.).

[3] HL L 70., 2005.3.16., 1. o.

[4] HL L 139., 2004.4.30., 1. o.

[5] HL L 327., 2000.12.22., 1. o.

[6] HL L 230., 1991.8.19., 1. o. A legutóbb a 2006/45/EK bizottsági irányelvvel (HL L 130., 2006.5.18., 27. o.) módosított irányelv.

[7] COM(2006) 388 végleges.

[8] COM(2006) 372 végleges.

[9] COM(2006) 373 végleges.

[10] HL C […]., [ …]., […]. o.

[11] HL C […]., [ …]., […]. o.

[12] HL C […]., [ …]., […]. o.

[13] HL L 242., 2002.9.10., 1. o.

[14] COM(2002) 349 végleges

[15] HL L 123., 1998.4.24., 1. o. A legutóbb a 2006/50/EK bizottsági irányelvvel (HL L 142., 2006.5.30., 6. o.) módosított irányelv.

[16] HL L 230., 1991.8.19., 1. o. A legutóbb a 2006/45/EK bizottsági irányelvvel (HL L 130., 2006.5.18., 27. o.) módosított irányelv.

[17] HL L 52., 1997.2.22., 61. o. A legutóbb az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.3., 1. o.) módosított rendelet.

[18] HL L 184., 1999.7.17., 23. o. A 2006/512/EK határozattal (HL L 200., 2004.7.22., 1. o.) módosított határozat.

[19] HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

[20] COM(2006) 373 végleges.

[21] HL L 56., 1988.3.2., 1. o. A legutóbb a 143/2002/EK bizottsági rendelettel (HL L 24., 2002.1.26., 16. o.). módosított rendelet.

[22] A British Crop Production Council (Brit Növénytermesztési Tanács) rendszeresen közzéteszi a „ The Pesticide Manual” című kiadványát, a legtöbb kémiai peszticid közhasználatú nevét tartalmazó világméretű peszticidgyűjteményt. E neveket hivatalosan vagy ideiglenesen jóváhagyja a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO).

[23] Chemical Abstracts Service nyilvántartási számok.

[24] Peszticidek Elemzésének Nemzetközi Együttműködési Tanácsa (Collaborative International Pesticides Analytical Council)