52006DC0611

A Bizottság közlemenye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak - Az IDABC-program végrehajtásának értékeléséről /* COM/2006/0611 végleges */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 24.10.2006

COM(2006) 611 végleges

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az IDABC-program végrehajtásának értékeléséről

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az IDABC-program végrehajtásának értékeléséről

1. BEVEZETÉS

Az Európai Parlament és a Tanács határozata (IDABC-határozat)[1] 2005. január 1-jétől az IDA és IDA II programok folytatásaként útnak indította a páneurópai e-kormányzati szolgáltatások közigazgatási szervek, üzleti vállalkozások és polgárok részére történő interoperábilis nyújtásáról szóló ötéves programot (IDABC-program).

E közlemény célja, hogy ismertesse az IDABC-program végrehajtásának értékelésével kapcsolatos eredményeket és ajánlásokat. Az értékelés elkészítéséről az IDABC-határozat 13. cikke (2)-(4) bekezdése rendelkezik, mely előírja, hogy a Bizottságnak a program végrehajtásának igen korai szakaszában továbbítania kell az értékelés eredményeit az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, hogy a Bizottság az értékelés keretei között jelentést tegyen arról, hogy a 2007-2009 közötti időszakra előirányzott összeg megfelel-e a pénzügyi tervnek.

A 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó pénzügyi tervek késedelmes elfogadása nem tette lehetővé, hogy a Bizottság az IDABC-határozatban megadott időpontban ismertesse az értékelés eredményeit. A Bizottság most már azonban közzé tudja tenni az értékelés eredményeit és megerősítheti, hogy az IDABC-határozatban a 2007-2009 közötti időszakra meghatározott pénzügyi keret megfelel a pénzügyi terveknek és a pénzügyi program részét képezi.

A Bizottság az értékelést egy tanácsadócég független szakértőcsoportjának segítségével végezte el. A Bizottság szolgálatainak képviselői és a tagállamok egy bizottsági irányítócsoport, egy nemzeti szakértőkből álló tanácsadó csoport, valamint az IDABC-irányítóbizottság (PEGSCO) segítségével járultak hozzá az értékelés módszertanának és következtetéseinek kidolgozásához.

A tanácsadócég teljes értékelési jelentése megtalálható a következő honlapon: http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5707/3.

Az értékelés többségében pozitív eredménnyel zárult, és általában véve kiváló minőségűnek értékelte az IDABC-programot. Az értékelés tartalmazott azonban néhány hiányosságot, melyek kiküszöbölését javasolja a program további végrehajtásakor.

2. HÁTTÉR

Az IDABC program célja azonosítani, támogatni és ösztönözni a páneurópai e-kormányzati szolgáltatások és a mögöttes, interoperábilis telematikai hálózatok fejlesztését és létesítését. A program a következő módszerekkel járul hozzá az e-kormányzat területén meghatározott célok eléréséhez:

- az információtechnológiák szakpolitikai területekben történő bevezetésének támogatása, elsősorban azokon a területeken, ahol ezt a jogi szabályozás lehetővé teszi,

- a közigazgatási szervek közötti határokon átnyúló információcserét biztosító közös infrastruktúra kiépítése a hatékonyabb kommunikáció érdekében

- új típusú, üzleti vállalkozások és polgárok részére biztosított szolgáltatások ösztönzése.

A fenti célból az IDABC-program a támogatott fellépéseket két csoportba (közös érdekű projektek és horizontális intézkedések) sorolja, melyek listáját azon folyamatos IDABC-munkaprogram tartalmazza, melyet a Bizottság évente legalább egyszer módosít a PEGSCO bizottsággal folytatott egyeztetést követően.

A közös érdekű projektek olyan fellépések, melyek a közigazgatási szervek, üzleti vállalkozások és polgárok számára támogatást biztosító páneurópai e-kormányzati szolgáltatások létesítésével vagy továbbfejlesztésével foglalkozó európai uniós szakpolitikák keretei közé tartoznak. A fenti fellépések az európai uniós szakpolitikák megvalósítását célozzák meg, és javítják az európai közigazgatási szervek közötti együttműködést; végrehajtásuk a különböző európai uniós szakpolitikákért felelős szervek (pl. a főigazgatóságok) feladata, a fellépés ellenőrzése általában az ágazati bizottság hatáskörébe tartozik. A program keretei között beindított közös érdekű projektekkel kapcsolatos részletes leírás az IDABC-munkaprogramban[2] található.

A horizontális intézkedések a közérdekű projekteket és az e-kormányzati szolgáltatásokat általánosan támogató fellépések. Ezen intézkedések elsődleges célja a közösségi közigazgatási szerveknek történő infrastrukturális szolgáltatások nyújtása, valamint azok fenntartása. Az említett szolgáltatások technológiai és szoftvermegoldásokat nyújtanak és tartanak fenn, és hálózati, közvetítő szoftver (middleware), biztonsági szolgáltatásokat és iránymutatásokat tartalmaznak. A horizontális intézkedések második fontos célja, hogy horizontális páneurópai e-kormányzati szolgáltatásokat kezdeményezzenek, tegyenek lehetővé és irányítsanak, beleértve a szervezeti és koordinációs vonatkozásokat is. A program keretei között beindított horizontális projektekkel kapcsolatos részletes leírás az IDABC-munkaprogramban[3] található. A horizontális intézkedéseket általában a Bizottság Vállalkozási és Ipari Főigazgatóságának IDABC osztálya hajtja végre.

3. MÓDSZER

Az értékelés, különböző vizsgálati módszereken alapult; szekunder elemzés, internetes felmérés, interjúk és esettanulmányok, melyeken az érdekelt felek széles köre vett részt, összesen az ágazati bizottságok, a PEGSCO és az EU szolgálatainak közel 300 képviselőjét vonva be.

4. AZ ÉRTÉKELÉS SZEMPONTJAI ÉS A FELTETT KÉRDÉSEK

Az értékelés a következő öt fő szempontra helyezte a hangsúlyt:

- Relevancia: Milyen mértékben kapcsolódnak az IDABC-program célkitűzései és fellépései a felmerülő nemzeti és európai uniós szintű igényekhez és prioritásokhoz, elsősorban az i2010 programmal kapcsolatosan zajló viták során körvonalazódó igényeket és prioritásokat, és általában véve a lisszaboni célkitűzéseket figyelembe véve?

- Hatékonyság: Mennyire gazdaságosan lehet a különböző befektetett forrásokkal és fellépésekkel teljesítményt és eredményt elérni? A program mely részei a leghatékonyabbak vagy legkevésbé hatékonyak, különös tekintettel a felhasznált forrásokra?

- Eredményesség: Milyen mértékben sikerült az IDABC-program eredményei és hatása alapján a program különleges és általános célkitűzéseit megvalósítani? Meghatározhatók-e olyan szempontok, melyek a többihez képest hatékonyabbak vagy kevésbé hatékonyak, és amennyiben igen, mi az ebből levonható tanulság?

- Gyakorlati haszon: Az IDABC-program fellépéseivel kapcsolatban elért és várt eredmények és hatások mennyiben felelnek meg a célcsoportok igényeinek? Milyen mértékben lehetne bizonyos intézkedések segítségével fokozni a program gyakorlati hasznát, és melyek lennének ezek az intézkedések?

- Koherencia: A fellépésekről milyen mértékben mondható el, hogy a program keretei között meglévő holisztikus megközelítés részét képezik, és mennyire sikeres a program keretén belüli fellépések és az egyéb, közösségi tevékenységek összehangolása a páneurópai e-kormányzati és infrastrukturális szolgáltatások terén?

A fenti értékelési szempontokkal kapcsolatos speciális kérdések mellett három átfogó kérdés merült fel a következőkkel kapcsolatban:

- az IDABC-program által támogatott fellépések jelenleg elért szintje,

- a tagállamok összehangolása és a programba történő bevonása

- az IDA II program záró értékelésében meghatározott ajánlások megvalósításának mértéke az IDABC-program végrehajtása során.

5. MEGÁLLAPÍTÁSOK

5.1. Relevancia

Az értékeléshez összegyűjtött valamennyi adat azt jelzi, hogy az IDABC-program az igények szempontjából releváns. Az értékelés megállapította, hogy az IDABC-program célkitűzései és tervezett fellépései teljes mértékben megfelelnek az európai uniós szinten meghatározott lisszaboni célkitűzések követelményeinek és prioritásainak. Az IDABC-programról általában véve elmondható, hogy közvetlenül egyrészt olyan átfogóbb célokat szolgál, mint pl. az innováció elősegítése és az ICT-rendszerek alkalmazása, másrészt olyan specifikusabb célokat, mint a mobilisabb munkaerő megteremtése, pl. a határokat átívelő mobilitást elősegítő információs szolgáltatások biztosítása segítségével. Az IDABC azonban közvetetten is hozzájárul a célok eléréséhez, mivel fokozza a tagállamok közötti információcsere hatékonyságát, és csökkenti a vállalkozásokat és polgárokat érintő bürokráciát. Az értékelés szerint az IDABC-program érdekelt felei számára a program jelentősége az egyik legfontosabb szempont, melyre a különböző szinteken egymást kiegészítő módszerekkel aktívan törekednek.

5.2. Hatékonyság

Az értékelés megjegyzi, hogy a program részletes elemzése még túl korai, mivel a program kezdeti szakasza miatt a megvalósításában csak általános és kezdeti előrelépések tapasztalhatók. Még nem lehetséges a tényleges eredmények és hatások megállapítása és mérése. A felmérés során összegyűjtött adatokból azonban óvatosan megállapítható, hogy ami a gazdaságosságot illeti, a források megfelelő módon kerülnek felhasználásra a fellépés végrehajtása érdekében.

5.3. Eredményesség

Az IDABC-program még kezdeti szakaszában jár, ezért korai lenne annak értékelése, hogy milyen pozitív eredményeket jelent a Közösség számára. A fellépések jövőbeli alakulásával kapcsolatban azonban már most is lehet hipotéziseket felállítani. Az értékelés alapján a közös érdekű projektek többsége valószínűleg időben befejeződik, míg a horizontális intézkedések esetében, elsősorban a késedelmes kezdés, hosszadalmas eljárások és a nem megfelelő személyzeti kapacitás miatt, várhatóan további támogatásra vagy a határidők módosítására lesz szükség. Az esettanulmányokból kiderül azonban, hogy valószínűleg mind a közös érdekű projektek, mind a horizontális intézkedések eredményessége ígéretes színvonalú.

5.4. Gyakorlati haszon

Az interjúkban elhangzottak szerint az IDABC-program egyedülálló e-kormányzati szolgáltatásokat nyújt, mivel egyetlen más program vagy kezdeményezés sem képes ilyen mértékben eleget tenni a közigazgatási szervek közötti közös páneurópai telematikai hálózatokkal kapcsolatos igényeknek. Különösen az új tagországok elégedettek a biztosított szolgáltatásokkal, ami nem utolsósorban azzal magyarázható, hogy az IDABC-program saját telematikai infrastruktúrájuk és szolgáltatásaik javítására nyújt lehetőséget. Az értékelés tehát arra a következtetésre jut, hogy az IDABC-program tevékenységei, valamint az azok alapjául szolgáló megközelítés és eljárás olyan tudatos törekvés részét képezik, mely a tagállamok elvárásainak és az európai szinten meghatározott prioritásoknak való megfelelésre irányul.

A felmérés résztvevői úgy vélik, hogy minden szinten az európai közigazgatási szervek profitálnak a legtöbbet az IDABC-program tevékenységeiből, majd őket követik a vállalkozások és a polgárok. Összességében véve azonban elmondható, hogy a program jelenleg ritkábban szólítja meg közvetlenül a vállalkozásokat és polgárokat. Úgy tűnik, hogy az érdekelt feleknek nem alakult ki közös álláspontja azzal kapcsolatban, hogy a közigazgatási szervek megfelelő és elegendő célcsoportnak tekinthetők-e, vagy fokozni kell a vállalkozások és polgárok igényeinek kielégítését célzó erőfeszítéseket.

5.5. Koherencia

A szekunder elemzés, az interjúk és a felmérés során kifejtett vélemények mind arra engednek következtetni, hogy az IDABC-program által támogatott intézkedések közötti összhang megfelelő. Az IDABC-fellépések a holisztikus megközelítésnek megfelelően járulnak hozzá a program célkitűzéseinek teljesítéséhez.

Az értékelés szerint nagyobb hangsúlyt kell fordítani a program és a páneurópai e-kormányzati és infrastrukturális szolgáltatások terén folytatott közösségi tevékenységek közötti, azaz „külső” koherenciára. Bár a különböző érdekelt felek fokozott erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a hasonló kérdések kezeléséhez komplementaritásokat dolgozzanak ki, néha – elsősorban a különleges intézkedések esetében – még nem egyértelmű, hogy milyen mértékben veszik figyelembe a többi programot.

5.6. Az IDABC-program által támogatott fellépések jelenleg elért szintje

Összességében véve elmondható, hogy a munkaprogramban meghatározott fellépések közel fele vette kezdetét az IDABC-program keretei között 2006 első negyedévében. Valamivel több közös érdekű projekt indult be, mint horizontális intézkedés. Ráadásul a megkezdett fellépések még a megvalósítás korai szakaszában voltak. Az értékelés azonban kiemeli, hogy a célul kitűzött IDABC páneurópai e-szolgáltatások, melyek vagy időben megkezdődtek, vagy az IDA II program folytatásaként zajlanak, jól haladnak, és végrehajtásuk és alkalmazásuk is megfelelő.

5.7. A tagállamok koordinációja és a programba történő bevonása

Az interjúkban és a felmérés során kifejtett vélemények alapján bizonyos érdekelt csoportok meglehetősen ellentmondásosan ítélik meg azt a törekvést, hogy a közös érdekű projektekre vonatkozóan tagállami szinten nemzeti koordinált és konszolidált megközelítést kell kialakítani. Ennek a nézetkülönbségnek tulajdonítható a PEGSCO és az ágazati bizottságok tagállami képviselői véleményének összehangolásával kapcsolatos általános elégedetlenség. Az elemzés kiemeli azonban, hogy bizonyos tagállamok speciális és hatékony módszereket dolgoztak ki a PEGSCO és az ágazati bizottságok képviselői véleményének koordinálására.

Az ágazati bizottságok tagjainak válaszaiból az a következtetés vonható le, hogy eltérő szintű ismeretekkel rendelkeznek feladatkörüket illetően.

5.8. Az IDA II program záró értékelésében meghatározott ajánlások végrehajtása az IDABC-programban

Az IDA II program ajánlásai csak az IDABC-határozat elfogadása után vártak hozzáférhetővé. Az értékelés megállapításai alapján azonban az IDA II záró értékelésében foglalt 13 ajánlás többségét már vagy végrehajtották, vagy megkezdték a megvalósítását. Csak három ajánlás vár még megvalósításra, melyek közül az egyik arra vonatkozik, hogy a program célkitűzésének és céljainak leginkább megfelelő tevékenységek előnyt élveznek az elbírálás során, ami valószínűleg minden programigazgató alapvető törekvése lesz majd. A következő ajánlások várnak még megvalósításra:

- egy irányítópult (digital dashboard) létrehozására van szükség, mely a lezárult tevékenységek ellenőrzését és nyomon követését szolgálja, a célok, hatások és pozitív eredmények megvalósításának folyamatos ellenőrzése, valamint a pénzügyi hatások és költségek kiemelése és összehasonlítása érdekében,

- az új tagállamoknak szóló programhoz hasonló kommunikációs programot kell kidolgozni a régi tagállamok számára, mely a munkafolyamat, valamint az alapvető iránymutatások/struktúrák megismerését teszi lehetővé.

A folyamatos IDABC-munkaprogram bevezetésének köszönhetően lényegesen csökkent az arra irányuló igény, hogy egy irányítópult ellenőrizze a fellépések végrehajtását, mivel a fellépések ellenőrzése a munkaprogramban található bejegyzéseknek megfelelően történik, melyek tartalmazzák a fellépések jelenlegi állapotát és a jövőre vonatkozó tervezést is, emellett a következő programszakaszra vonatkozó támogatást csak a köztes célok betartása esetén bocsátják rendelkezésre. Ezzel egyidőben bevezetésre került a program végrehajtásáról szóló éves jelentés benyújtása; emellett minden egyes fellépésről a végrehajtást követő egy éven belül megvalósítás utáni értékelést kell készíteni. A biztosított támogatások hatásának növelése érdekében a lehető legnagyobb mértékben újra fel kell használni a komponenseket. A Bizottság az eredményesség optimalizálása érdekében továbbra is ellenőrizni fogja a program alakulását.

A Bizottság folytatja a tagállamok PEGSCO bizottsági képviselőivel folytatott együttműködést, hogy ily módon segítse elő a tagállamok elkötelezettségét és programban történő részvételét.

6. KÖVETKEZTETÉSEK ÉS AJÁNLÁSOK

Az IDABC-program végrehajtásának értékelése számos következtetéshez vezetett, melyek alapján az alábbi ajánlások kerültek kidolgozásra.

6.1. Az értékelés időzítése

Mivel időközi értékelésről van szó, az értékelés csak nehezen tud a program hatásával kapcsolatos következtetéseket levonni, hiszen a program még csak korai szakaszában van. Az értékelés megjegyzi, hogy a korábbi IDA-programok értékelésének időzítésével kapcsolatban is merültek már fel hasonló problémák, ami nehezíti az értékelési eredmények felvázolását és felhasználását.

1. ajánlás

Nagyobb figyelmet kell fordítani az értékelések időzítésére. Mivel kötelező betartani az IDABC-határozatban megadott határidőket, a jövőben végrehajtandó programokra vonatkozóan a határozatban rugalmasabbá kell tenni az értékelések időzítését, hogy ennek köszönhetően a program értékelésének eredményeit hatékonyabban lehessen felhasználni.

A Bizottság tisztában van azzal, hogy ez az időközi értékelés a korai időpont miatt még nem szolgálhat pozitív eredményekkel, ezért egy esetleges következő programra vonatkozóan egy félidős értékelés formájában elvégzett időközi jelentést fog javasolni, ami megegyezik a Bizottság IDABC-programra vonatkozó eredeti javaslatával.

6.2. A program végrehajtásának szervezése

Az értékelés végrehajtása során, elsősorban az érdekelt csoportok szerkezetének és kapcsolatrendszerének jellemzésével kapcsolatban felmerült nehézségek rávilágítottak a program teljes szervezésének összetettségére, különösen a közös érdekű projektek esetében. A tagállamok koordinációjának és részvételének ellentmondásos megítélése is erre a kérdésre hívja fel a figyelmet. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az értékelés szerint az ágazati bizottságok tagjainak és a programigazgatóknak tisztában kell lenniük feladatkörükkel, és javítani kell a PEGSCO és az ágazati bizottságok tagjai közötti együttműködést.

2. ajánlás

A Bizottságnak gondoskodnia kell róla, hogy valamennyi szereplő ismerje a végrehajtási folyamatban betöltött szerepét . Az értékelés ajánlása szerint, elsősorban a közös érdekű projektek esetében, szervezeti diagramokat kell készíteni, és a résztvevők feladatára vonatkozó szervezeti útmutatókat kell kiosztani.

A Bizottság folytatja a PEGSCO bizottság keretei között a tagállamokkal, az IDABC-program értelmében létrehozott szolgálatközi csoport (IDA Inter-Service Group) keretei között a szektorokkal zajló együttműködést, ily módon biztosítva, hogy valamennyi szereplő ismerje a végrehajtási folyamatban betöltött szerepét és feladatát.

6.3. A felhasználók felmerülő igényeinek beépítése a programba

Az értékelés megjegyzi, hogy az IDABC-program, elődjéhez hasonlóan, az európai uniós szakpolitikák prioritásainak megfelelően módosult. A tagállamok értékelik ezeket az erőfeszítéseket, és elégedettnek tűnnek a biztosított szolgáltatásokkal. A program végrehajtásának korai szakasza miatt azonban még nem sikerült minden projektszinten tervezett megvalósíthatósági tanulmányt elvégezni, ezért még nem zárult le a program célcsoportigényeknek megfelelő alakítása.

3. ajánlás

A program stratégiai szintjén olyan erőfeszítésekre van szükség, melyek célja a felhasználók igényeivel kapcsolatos speciális és aktuális információk gyűjtése és terjesztése. Az értékelés szerint ajánlatos lenne a PEGSCO bizottsági tagok bevonása, mivel ők jól ismerik a nemzeti és nemzetközi szinten meghatározott követelményeket, és ezzel párhuzamosan eszmecserét szolgáló üléseket kell szervezni a számukra, hogy megoszthassák más tagállamok képviselőivel és az EU-intézményekkel tapasztalataikat és eddig szerzett ismereteiket. A megvalósíthatósági tanulmányok adatait is ajánlatos összefoglalni és továbbítani az érintettek felé.

A Bizottság a tagállamok PEGSCO-képviselőivel és a szektorokkal együttműködve tovább folytatja a tagállamokkal egyeztetett és Az i2010 e-Government cselekvési terv: az elektronikus kormányzat létrehozásának felgyorsítása a társadalom egészének javára című közlemény[4] által jóváhagyott kiemelt területek kidolgozását, melynek célja – az i2010 e-kormányzati cselekvési terv keretében létrehozott i2010 magas szintű munkacsoport e-kormányzati alcsoportjával (eGovernment Sub-Group) együttműködve – a páneurópai e-kormányzati szolgáltatások kialakításának támogatása.

6.4. Horizontális intézkedések és humán erőforrások

Bár az IDABC-program még korai szakaszában jár, mégis levonhatók bizonyos következtetések ezen értékelés megállapításai alapján a fellépések jövőbeli alakulására vonatkozóan. Miközben az értékelés alapján a közös érdekű projektek többsége valószínűleg időben befejeződik, a horizontális intézkedések esetében, elsősorban a késedelmes kezdés, hosszadalmas eljárások és a fellépések száma és a személyzeti kapacitás közötti kedvezőtlen arány miatt, várhatóan további támogatásra vagy a határidők módosítására lesz szükség.

4. ajánlás

A program végrehajtása során, különösen a horizontális intézkedések esetében, szigorúan ellenőrizni kell az IDABC-fellépések határidejének betartását. Az értékelés ezzel kapcsolatban felhívja a figyelmet arra, hogy javítani kell az IDABC- és a későbbi programokra vonatkozó horizontális intézkedések irányításával foglalkozó szervekben a fellépések száma és a személyzeti kapacitás közötti arányt.

A Bizottság az IDABC munkaprogram 2006. augusztus 14-én elfogadott 3. felülvizsgálatában[5] a program első évében előfordult késedelmek elkerülése, valamint a fellépések száma és a személyzeti kapacitás közötti arány figyelembevétele érdekében elfogadta a köztes célokat és a határidőket. A Bizottság továbbra is ellenőrizni fogja a meghatározott határidők és köztes célok betartását, és szükség esetén megfelelő intézkedéseket hoz.

6.5. Az e-kormányzattal kapcsolatos európai uniós programok koordinálása

Az IDABC-programot magas szintű belső koherencia jellemzi: a fellépések a holisztikus megközelítés segítségével, a program belső koordinációját biztosítva, járulnak hozzá a program célkitűzéseinek megvalósításához. Az értékelés szerint azonban nagyobb hangsúlyt kell fordítani a program és a páneurópai e-kormányzati és infrastrukturális szolgáltatásokra vonatkozó közösségi tevékenységek közötti koherenciára. Bár a különböző érdekelt felek fokozott erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a hasonló kérdések kezeléséhez komplementaritásokat dolgozzanak ki, néha még nem egyértelmű, hogy milyen mértékben veszik figyelembe a többi programot.

5. ajánlás

A különböző interoperábilis e - kormányzati kezdeményezések kialakításával foglalkozó európai uniós programok közötti kapcsolat stratégiai értékelésére van szükség a programok közötti koordináció és a többi program tapasztalatainak felhasználása érdekében. A stratégiai értékelés eredményeképpen meg kell határozni a stratégiai pozíciókat és az európai uniós e-kormányzati programok közötti belső kapcsolatrendszert.

Az i2010 e-kormányzati cselekvési terv létrehozásával a Bizottság biztosítja a programforrások és az egyes programok terén rendelkezésre álló szakértelem megfelelő módon történő felhasználását, a különböző európai uniós e-kormányzati programok közötti munkamegosztás, koordináció és együttműködés összehangolásával. Emellett a versenyképességi és innovációs keretprogram (2007–2013) létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi határozatra vonatkozó bizottsági javaslat[6] tervezett elfogadásának köszönhetően létrejön egy ICT-szakpolitika támogató program (ICT Policy Support Programme), mely fokozatosan integrál az e-kormányzat területébe számos meglévő programot (eContent+, eTEN, Modinis). A Bizottság ezzel egyidőben oly módon igyekszik a létrehozott e-kormányzati alkalmazások programtól való függetlenségét biztosító módszereket kidolgozni, hogy az IDABC-határozatnak megfelelően az alkalmazások pénzügyi és működési fenntarthatóságát, valamint koordinációját és költséghatékonyságát biztosító mechanizmusokat határoz meg. A Bizottság a koordináció és integráció további erősítésével továbbra is biztosítja a programon belül szerzett tapasztalatok felhasználását és a program belső koordinációját.

7. KÖVETKEZTETÉSEK

Bár az értékelés kiemelt néhány, az IDABC-program további végrehajtása szempontjából fontos hiányosságot, az értékelés általában véve pozitív eredménnyel zárult, azzal a megjegyzéssel, hogy az IDABC-program részletes értékelése még korai lenne a végrehajtás jelenlegi kezdeti szakaszában.

A fentiekben kifejtetteknek megfelelően a Bizottság kiemelt figyelmet fog szentelni az értékelés ajánlásainak.

[1] A páneurópai e-kormányzati szolgáltatásoknak közigazgatási szervek, üzleti vállalkozások és polgárok részére történő interoperábilis nyújtásáról (IDABC) szóló, 2004/387/EK európai parlamenti és tanácsi határozat, HL L 144., 2004.4.30. (lásd HL L 181., 2004.5.18., 25. o. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/oj/2004/l_181/l_18120040518en00250035.pdf)

[2] C/2006/3606 (lásd a következő honlapon található dokumentumot: http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101)

[3] C/2006/3606 (lásd a következő honlapon található dokumentumot: http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101)

[4] COM(2006) 173 végleges (lásd a következő dokumentumot: http://europa.eu.int/information_society/activities/egovernment_research/doc/highlights/comm_pdf_com_2006_0173_f_hu_acte.pdf)

[5] C/2006/3606 (lásd a következő honlapon található dokumentumot: http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101)

[6] COM(2005) 121 végleges (lásd a következő dokumentumot: http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/cip/docs/com121_hu.pdf)