52005SC0142

Ajánlás a Tanács véleménye az 1466/97/EK tanácsi rendelet 5. cikkének harmadik bekezdésével összhangban Írország aktualizált, a 2004–2007. közötti időszakra szóló stabilitási programjáról /* SEC/2005/0142 végleges */


Brüsszel, 2.2.2005

SEC(2005) 142 végleges

Ajánlás

A TANÁCS VÉLEMÉNYE

az 1466/97/EK tanácsi rendelet 5. cikkének harmadik bekezdésével összhangban Írország aktualizált, a 2004–2007. közötti időszakra szóló stabilitási programjáról

(előterjesztő: a Bizottság)

INDOKOLÁS

A költségvetési egyenleg felügyeletének, valamint a gazdaságpolitikák felügyeletének és összehangolásnak megerősítéséről szóló, 1466/97/EK tanácsi rendelet[1] előírja, hogy a résztvevő tagállamoknak, azaz akik elfogadták a közös valutát, 1999. március 1-ig stabilitási programokat kell benyújtaniuk a Tanácsnak és a Bizottságnak. E rendelet 5. cikkével összhangban a Tanácsnak valamennyi stabilitási programot meg kellett vizsgálnia a Bizottság értékelései és a Szerződés 114. cikke által felállított Gazdasági és Pénzügyi Bizottság által készített értékelések alapján. A program vizsgálata után a Tanács a Bizottság javaslata alapján, valamint a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően előterjesztette véleményét. A rendeletnek megfelelően a tagállamoknak be kell nyújtaniuk a stabilitási programjaik éves aktualizálását, amelyeket szintén megvizsgálhat a Tanács ugyanezen eljárásokkal összhangban.

Írországnak az 1999–2001. közötti időszakot felölelő első stabilitási programját 1998. december 2-án terjesztették elő, és azt a Tanács 1999. január 18-án értékelte. Mindegyik ezt követő évben nyújtottak be aktualizálásokat. Írország stabilitási programjának legfrissebb aktualizálását 2004. december 1-én nyújtotta be. A Bizottság szolgálatai elvégezték ezen aktualizálás technikai értékelését, figyelembe véve a Bizottság szolgálatai 2004. őszi gazdasági előrejelzéseinek eredményeit, valamint tekintettel a magatartási kódexre[2], a várható kibocsátás és a ciklikus hatásoktól megtisztított egyenlegek becslésére közösen megállapított módszertanra, a 2003–2005. közötti időszak átfogó gazdaságpolitikai iránymutatásainak ajánlásaira, valamint a költségvetési politikák összehangolásának erősítéséről szóló, a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek 2002. november 27-én tett, a Tanács által megerősített bizottsági közleményre[3]. Az értékelés eredménye a következő:

- A 2007-ig terjedő időszakot felölelő ír stabilitási program friss aktualizálását 2004. december 1-én tették közzé és terjesztették a Bizottság elé; ugyanezen a napon a kormány előterjesztette a 2005. évre vonatkozó költségvetést. Az aktualizálás megfelel „a stabilitási és konvergencia programok tartalmáról és formájáról szóló magatartási kódex[4]” adatkövetelményeinek.

- A programban az ír gazdaság számára megállapított kilátásokat javították a 2003. évi aktualizálásban tervezettekhez képest. A reál GDP növekedés a becslések szerint 2004-ben visszaállt 5,3 %-ra, szemben a megelőző programban várt 3,3 %-kal, amely tükrözi a magasabb hazai és külső hozzájárulást. A 2005–2007 közötti időszakra az aktualizálás úgy tervezi, hogy a reálnövekedés évente átlagosan a GDP 5,2 %-a körül marad. A megegyezés szerinti módszertannak a program adataira való alkalmazásával származtatott lehetséges növekedési ütem kezdetben meghaladja, de a későbbi évek során fokozatosan közelíti a programban előrevetített növekedési ütemet. A harmonizált fogyasztói árindex (HICP) inflációja a feltételezések szerint esni fog – szemben a Bizottság szolgálatai 2004. őszi előrejelzéseinek (amely időben megelőzi az ír költségvetést) magasabb és lanyhább profiljával –, és a programidőszak végére 2 % alá fog csökkenni. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján a program alapját képező makrogazdasági forgatókönyv összességében elfogadhatónak tűnik, nagyjából megfelel a Bizottság szolgálatai értékelésének, ideértve a 2004. őszi előrejelzést, jóllehet a HICP-inflációra tett kivetítés alacsonyabbnak tűnik.

- Az aktualizálás 2004-ben a GDP 0,9 %-ára becsüli az államháztartási többletet, amely jelentősen jobb a korábbi hivatalos előrejelzéseknél (és 2,0 százalékponttal erősebb a 2003. évi aktualizálásban meghatározott tervezett hiánynál). Ez az eredmény a vártnál magasabb adóbevételeknek köszönhető, ideértve az egyszer felmerülő tényezők hatását és különösen a bevételi biztosok (Revenue Commissioners) által végzett különleges vizsgálati eljárásból származó bevételeket (az aktualizálás becslései szerint a GDP 0,5 %-ának felelnek meg), valamint az előirányzottnál alacsonyabb (különösen közberuházási) kiadásoknak. A 2005-től 2007-ig terjedő időszakban a költségvetési stratégia 2005-re a GDP 0,8 %-ának, a program két utolsó évére pedig a GDP 0,6 %-ának megfelelő államháztartási hiányt irányoz elő. A korábbi programhoz képest az előrejelzett államháztartási hiány ráták 2005-ben és 2006-ban a kedvezőbb makrogazdasági forgatókönyv ellenében a GDP 0,6 illetve 0,5 százalékpontjával állnak közelebb az egyensúlyhoz. Eltekintve a kiadási hányad 2005. évi kezdeti növekedésétől, amely a közelmúlt költségvetési intézkedéseinek eredménye, mind a kiadási, mind a bevételi hányad csökkenő tendenciát mutat. A ciklus becsült hatásának a közös módszertannal történő kiigazításával a ciklikus hatásoktól megtisztított egyenleg az előrejelzési időszak egészén keresztül többletet mutat, a 2005-ben a GDP 0,2 %-ának megfelelő csekély hiány kivételével. Az ír gazdaság megkülönböztető tulajdonságai azt sejtetik, hogy az ilyen számítások alapját képező kibocsátási különbség-becslések tekintetében szokatlanul magas a bizonytalansági fok. Az írországi költségvetési hiányokat tovább kell pontosítani, mivel egy jelentős közberuházási programot hajtanak végre, amelynek eredményeképp az állami befektetések átlagos aránya a program egészén keresztül jóval meghaladja az elmúlt évek EU-átlagát.

- A költségvetési előrejelzésekkel kapcsolatos kockázatok nagyjából kiegyensúlyozottnak tűnnek. Egyrészt, a bevételi előrejelzés valószínűnek tűnik, és a rendkívüli tartalékalapok megléte az előrejelzettnél jobb kibocsátásra utalhat. A kiadások tekintetében Írország a közelmúltban szintén biztató előrelépést tett a kiadási céloknak való megfelelés során, ami arra utal, hogy eredményesnek bizonyulnak az ellenőrzés szigorítására hozott különféle intézkedések. Másrészt fennáll annak kockázata, hogy az általános költségvetési egyenleg gyengébbnek bizonyul az aktualizálásban előrejelzetthez képest. Különösen a kiadások növekedési üteme tűnik némileg visszafogottnak a program utolsó éveiben. A kockázatfelmérés fényében a programban kirajzolódó költségvetési irányvonal elegendőnek tűnik ahhoz, hogy a programidőszak egészén át fenntartsák a Stabilitási és Növekedési Paktum „egyensúlyközeli állapot vagy többlet” követelményét. Ezen kívül elég széles a biztonsági sáv ahhoz, hogy szokásos makrogazdasági ingadozások mellett ne lépjék túl a GDP 3 %-ában meghatározott hiány-határértéket.

- A bruttó államadósság a becslések szerint 2004-ben a GDP 30,5 %-ára csökkent, jóval a Szerződésben a GDP 60 %-ában meghatározott referenciaérték alá. Az adóssághányad az előrejelzések szerint nagyjából a GDP 30 %-ának közelében állandósul a 2005–2007. közötti időszakban. A megelőző programhoz hasonlóan mind az elsődleges egyenleg, mind a kamatfizetések és a nominális GDP növekedés közötti kölcsönhatás az előrejelzések szerint az adóssághányad csökkentéséhez járul hozzá, de ezt nagyjából egyensúlyozzák a jelentős stock-flow (tőkefolyam) kiigazítások. Ez utóbbi elsősorban annak hatását tükrözi, hogy a National Pensions Reserve Fund (NPRF, Nemzeti Nyugdíjtartalék-alap) nem államháztartási vagyoni eszközöket szerzett meg; az NPRF-et 2001-ben alapították jövőbeni nyugdíjkötelezettségek előfinanszírozására, az államháztartási forrásokból évente a GNP 1 %-ának megfelelő összeget kap. Amennyiben ezen alapban nem gyülemlenének fel nem államháztartási vagyoni eszközök, a bruttó államadósság a programidőszak egészén keresztül csökkenne.

- Az aktualizálás áttekinti a kormány szerkezeti reformprogramját, amely a közszolgáltatások minőségének javítására, a közkiadások hatékonyságának javítására és az ír gazdaság infrastrukturális igényeire irányul. Az aktualizálás szintén áttekinti az egészségügyi szolgáltatások folyamatban lévő reformját, amely a hatékonysági törekvések egyik eleme. Az aktualizálásban vázolt gazdaságpolitikák az államháztartás területén összességében megfelelnek az országokra lebontott, a 2003–2005. közötti időszakra meghatározott átfogó gazdaságpolitikai iránymutatásoknak, amelyek azt ajánlották az ír hatóságoknak, hogy fokozzák a közkiadások hatékonyságát, javítsák a középtávú költségvetési keretet és részesítsék előnyben a nemzeti fejlesztési terv infrastrukturális elemeit.

- Úgy tűnik, Írország viszonylag kedvező helyzetben van az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát illetően, a népesség elöregedésével összefüggésben becsült jelentős költségvetési költségek ellenére. Írország viszonylag alacsony adóssághányada, a már meghozott nyugdíjreform-intézkedések és a források NPRF-ben történő felhalmozódása mind hozzájárul a költségvetési fenntarthatósághoz, és segítenek megbirkózni a népességelöregedés kihatásaival. A programban vázolt stratégia a Stabilitási és Növekedési Paktum keretével való összhangon és az NPRF-ben történő további eszközfelhalmozáson alapul. Írország viszonylag alacsony adóhányada képes megkönnyíteni minden olyan fenntarthatósági hézag kisimítását, amely hosszú távon felmerülhet.

Ezen értékelés alapján a Bizottság elfogadta az Írország aktualizált stabilitási programjáról szóló tanácsi véleményre tett mellékelt ajánlást, és továbbítja azt a Tanácsnak.

Ajánlás

A TANÁCS VÉLEMÉNYE

az 1466/97/EK tanácsi rendelet 5. cikkének harmadik bekezdésével összhangban Írország aktualizált, a 2004–2007. közötti időszakra szóló stabilitási programjáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a költségvetési egyenleg felügyeletének, valamint a gazdaságpolitikák felügyeletének és összehangolásának megerősítéséről szóló, 1997. július 7-i 1466/97/EK[5] tanácsi rendeletre, és különösen annak 5. cikke (3) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság ajánlására,

a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

A KÖVETKEZŐ VÉLEMÉNYT FOGALMAZTA MEG:

1. [2005. február 17]-én a Tanács megvizsgálta Írországnak a 2004–2007. közötti időszakra vonatkozó aktualizált stabilitási programját. A program megfelel „a stabilitási és konvergenciaprogramok tartalmáról és formájáról szóló magatartási kódex” adatkövetelményeinek.

2. A program alapját képező makrogazdasági forgatókönyv úgy tervezi, hogy 2004-ben a reál GDP növekedés 5,3 % lesz, és az átlagosan 5,2 %-on állandósul a programidőszak fennmaradó részében. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján úgy tűnik, hogy ez a forgatókönyv valószínűsíthető növekedési feltételezéseket tükröz. A HICP-inflációra tett programelőrejelzések azonban alacsonynak tűnnek.

3. A kezdeti, nem tervezett 2004. évi többletet követően – amely tükrözi a vártnál több bevételt (ideértve az egyszeri tényezőkből eredő bevételeket is) és az előirányzott kiadások egy részének elmaradását – az aktualizálásban megfogalmazott stratégia 2005-től kezdődően kis mértékű és nagyjából állandó hiányt tervez. A programidőszak során mind a kiadási, mind a bevételi hányad csökkenő tendenciát mutat, noha az előbbi 2005-ben növekedik a közelmúlt költségvetési intézkedéseinek eredményeként. Ezzel egy időben egy jelentős közberuházási programot hajtanak végre, amelynek eredményeképp az állami beruházási hányad a programidőszakban éppen csak a GDP 4 %-a alatt marad. A ciklus becsült hatásának a közös módszertannal történő kiigazításával a ciklikus hatásoktól megtisztított egyenleg az előrejelzési időszak egészén keresztül többletet mutat, egy csekély hiány kivételével 2005-ben. Meg kell azonban állapítani, hogy a kibocsátási különbségre és ennélfogva a ciklikus hatásoktól megtisztított egyenlegekre tett becslés tekintetében szokatlanul magas a bizonytalansági fok az ír gazdaság megkülönböztető tulajdonságai miatt. A megelőző programhoz képest a mostani aktualizálás erősebb általános költségvetési egyenlegeket tervez a kedvezőbb makrogazdasági forgatókönyv fényében.

4. A költségvetési előrejelzésekkel kapcsolatos kockázatok nagyjából kiegyensúlyozottnak tűnnek. Egyrészt a bevételi előrejelzés valószínűnek tűnik, és a rendkívüli tartalékalapok figyelembe vétele a 2006-ra és 2007-re vonatkozó előrejelzésekben az előrejelzettnél jobb kibocsátás lehetőségére utalhat. A kiadások tekintetében Írország a közelmúltban szintén biztató előrelépést tett a kiadási céloknak való megfelelés során, ami arra utal, hogy eredményesnek bizonyulnak a kiadások ellenőrzésének szigorítására nemrég hozott intézkedések. Másrészt fennáll a magasabb összesített hiányok kockázata. Különösen a kiadások növekedési üteme tűnik némileg visszafogottnak a program utolsó éveiben.

5. E kockázatfelmérés fényében a program költségvetési irányvonala elégségesnek tűnik ahhoz, hogy a programidőszak egészén át 2007-ig fenntartsák a Stabilitási és Növekedési Paktum azon középtávú célkitűzését, hogy az egyenleg egyensúlyhoz közeli vagy többlettel jellemezhető legyen. Elég széles biztonsági sávot is nyújt ahhoz, hogy szokásos makrogazdasági ingadozások mellett ne lépjék túl a GDP 3 %-ában meghatározott hiány-határértéket a programidőszak egészén keresztül.

6. Az államadósság a becslések szerint 2004-ben a GDP 30,5 %-ára csökken, jóval a Szerződésben a GDP 60 %-ában meghatározott referenciaérték alá. Az adóssághányad a program előrejelzése szerint a GDP 30 %-ának közelében állandósul a 2005–2007. közötti időszakban Amennyiben a National Pensions Reserve Fund (NPRF) nem szerzett volna meg nem államháztartási vagyoni eszközöket, úgy az adóssághányad jelentős mértékben csökkenne a programidőszak egészén keresztül.

7. Úgy tűnik, Írország viszonylag kedvező helyzetben van az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát illetően. Írország viszonylag alacsony adóssághányada, a már meghozott nyugdíjreform-intézkedések és a tartalékok NPRF-ben történő felhalmozódása hozzájárulnak a költségvetési fenntarthatósághoz, és segítenek megbirkózni a népességelöregedés kihatásaival. A programban vázolt stratégia a Stabilitási és Növekedési Paktum keretével való összhangon és az NPRF-ben történő további eszközfelhalmozáson alapul. Írország viszonylag alacsony adóhányada összességében képes megkönnyíteni minden olyan fenntarthatósági hézag kisimítását, amely hosszú távon felmerülhet.

8. Az aktualizálás áttekinti a kormány szerkezeti reformprogramját, amely a közszolgáltatások minőségének javítására, a közkiadások hatékonyságának javítására és az ír gazdaság infrastrukturális igényeire irányul. Az aktualizálásban vázolt gazdaságpolitikák az államháztartás területén összességében megfelelnek az országokra lebontott, a 2003–2005. közötti időszakra meghatározott átfogó gazdaságpolitikai iránymutatások nak, amelyek azt ajánlották az ír hatóságoknak, hogy fokozzák a közkiadások hatékonyságát, javítsák a középtávú költségvetési keretet, és részesítsék előnyben a nemzeti fejlesztési terv infrastrukturális elemeit.

A kulcsfontosságú makrogazdasági és költségvetési előrejelzések összehasonlítása

2004 | 2005 | 2006 | 2007 |

Reál GDP (%-os változás) | SP 2004. december | 5,3 | 5,1 | 5,2 | 5,4 |

COM2 | 5,2 | 4,8 | 5,0 | nincs adat |

SP 2003. december | 3,3 | 4,7 | 5,2 | nincs adat |

HICP-infláció (%) | SP 2004. december | 2,3 | 2,1 | 2,0 | 1,9 |

COM 2004. október2 | 2,3 | 2,4 | 2,4 | nincs adat |

SP 2003. december | 2,3 | 2,0 | 2,0 | nincs adat |

Általános költségvetési egyenleg (a GDP %-ában) | SP 2004. december | 0,9 | -0,8 | -0,6 | -0,6 |

COM 2004. október2 | -0,2 | -0,6 | -0,5 | nincs adat |

SP 2003. december | -1,1 | -1,4 | -1,1 | nincs adat |

Elsődleges egyenleg (a GDP %-ában) | SP 2004. december | 2,1 | 0,6 | 0,6 | 0,7 |

COM 2004. október2 | 1,2 | 0,7 | 0,8 | nincs adat |

SP 2003. december | 0,3 | 0,1 | 0,3 | nincs adat |

Ciklikus hatásoktól megtisztított egyenleg (a GDP %-ában) | SP 2004. december1 | 1,2 | -0,2 | 0,1 | 0,0 |

COM 2004. október2 | 0,1 | 0,0 | 0,3 | nincs adat |

SP 2003. december1 | -0,7 | -0,8 | -0,5 | nincs adat |

Bruttó államadósság (a GDP %-ában) | SP 2004. december | 30,5 | 30,1 | 30,1 | 30,0 |

COM 2004. október2 | 30,7 | 30,7 | 30,6 | nincs adat |

SP 2003. december | 33,3 | 33,5 | 33,3 | nincs adat |

Megjegyzések: 1 A Bizottság szolgálatainak számításai a programban lévő információk alapján 2 A Bizottság szolgálatainak 2004. őszi előrejelzése Források: Aktualizált ír stabilitási program, 2003. december és 2004. december (SP); a Bizottság szolgálatainak 2004. őszi gazdasági előrejelzései (COM); a Bizottság szolgálatainak számításai. |

[1] HL L 209, 1997.8.2. Az e szövegben említett valamennyi dokumentum megtalálható a következő internetes oldalon: http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm.

[2] A Gazdasági és Pénzügyi Bizottságnak a stabilitási és konvergencia programok tartalmáról és formájáról szóló, az ECOFIN-Tanács által 2001.7.10-én jóváhagyott, átdolgozott véleménye.

[3] COM(2002) 668, 2002.11.27.

[4] A Gazdasági és Pénzügyi Bizottságnak a stabilitási és konvergencia programok tartalmáról és formájáról szóló, az ECOFIN-Tanács által 2001.7.10-én jóváhagyott, átdolgozott véleménye.

[5] HL L 209, 1997.8.2, 1. o. Az e szövegben említett dokumentumok megtalálhatók a következő internetes oldalon: http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm.