2022.10.7.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 262/68


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1860 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. június 10.)

a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az adatszolgáltatás standardjai, formátumai, gyakorisága és módszerei, valamint szabályai tekintetében történő alkalmazására vonatkozó végrehajtás-technikai standardok megállapításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló, 2012. július 4-i 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (6) bekezdésének negyedik albekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1247/2012/EU bizottsági végrehajtási rendelet (2) lényegesen módosult. Mivel a jogi keret egyértelműségének és koherenciájának javítása érdekében további módosításokra lenne szükség, ideértve a más joghatóságokra vonatkozó jelentéstételi követelményeket is, az 1247/2012/EU végrehajtási rendeletet hatályon kívül kell helyezni, és e rendelettel kell felváltani.

(2)

Az adatgyűjtés és adatösszevonás, valamint a kereskedési adattárak közötti összehasonlítás megkönnyítése érdekében a származtatott ügyletek szerződő felei által a kereskedési adattáraknak bejelentett adatokat harmonizált formátumban kell benyújtani. Ezért meg kell határozni minden egyes bejelentendő mező formátumát, és a jelentéseket a pénzügyi ágazatban széles körben alkalmazott ISO-szabvány alapján kell szabványosítani.

(3)

Egy adott származtatott termékre vonatkozóan több jelentés is benyújtható, például abban az esetben, ha az adott származtatott terméken egymást követő módosításokra kerül sor. Annak biztosításához, hogy az egyes származtatott pénzügyi eszközökre és a származtatott pénzügyi eszközök körének egészére vonatkozó adatszolgáltatás helyesen értelmezhető legyen, az adatszolgáltatást a bejelentett események bekövetkeztének megfelelő időbeli sorrendben kell teljesíteni.

(4)

Az egyes értékek módosítására vonatkozó jelentéstétel terhének csökkentése érdekében, különös tekintettel a szerződés értékelésével és a nyújtott vagy kapott letétekkel kapcsolatos adatokra, ezeknek az adatoknak az egyes napok végén fennálló értékét kell jelenteni.

(5)

A globális jogalany-azonosító (LEI) rendszer mostanra teljes mértékben bevezetésre került, ezért a származtatott ügylet minden szerződő felének vagy a jelentéstételért felelős minden jogalanynak a jelentésekben csak ezt a rendszert kell használnia a jogi személy azonosítására. A LEI-rendszer hatékony használata érdekében a partnernek vagy az adatszolgáltatásért felelős szervezetnek gondoskodnia kell a jogalany-azonosítójával kapcsolatos referenciaadatoknak az akkreditált LEI-kibocsátó, azaz helyi operatív egység feltételeinek megfelelő megújításásól.

(6)

A származtatott termék partneroldalának meghatározása bizonyos termékek esetében összetett feladat. Ezért ezen információk következetes és pontos jelentése érdekében különös szabályokat kell megállapítani a származtatott termék irányának meghatározására.

(7)

A szerződő felek tényleges kitettségének megállapításához az illetékes hatóságoknak teljes körű és pontos információkra van szükségük az adott szerződő felek között kicserélt biztosítékokról. Ennek megfelelően különös szabályokat kell meghatározni egy adott származtatott ügylet vagy portfólió biztosítékeszközökkel való fedezettségére vonatkozó jelentéstétel egységes módszerének biztosításához.

(8)

A származtatott termékek egyértelmű meghatározása és besorolása, valamint pontos azonosítása elengedhetetlen az adatok hatékony felhasználásához és az adatok kereskedési adattárak közötti észszerű összesítéséhez, és ezáltal hozzájárul a Pénzügyi Stabilitási Tanács által 2014. szeptember 19-én közzétett, a tőzsdén kívüli származtatott termékek kereskedési adattári adatainak összesítésére vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányban (Feasibility Study on Aggregation of OTC Derivatives Trade Repository Data) meghatározott célkitűzésekhez. Ezenkívül a globálisan elfogadott egyedi termékazonosító (UPI) alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy a származtatott termékek adatai globális szinten összesíthetők legyenek. Következésképpen a származtatott termékek besorolásához és azonosításához kapcsolódó bejelentési követelményeket úgy kell meghatározni, hogy a releváns információk teljeskörűen az illetékes hatóságok rendelkezésére álljanak.

(9)

Az egyedi ügyletazonosító (UTI) (3) időben történő létrehozása és rendelkezésre bocsátása elengedhetetlen ahhoz, hogy mindkét szerződő fél azonos UTI-t használhasson, így biztosítva az ugyanazon származtatott termékre vonatkozó két jelentés megfelelő azonosítását és összekapcsolását. Ezért meg kell állapítani az UTI előállításáért felelős szervezet meghatározásának kritériumait, hogy elkerülhető legyen ugyanazon származtatott termék kétszeri beszámítása. Továbbá annak érdekében, hogy ezt a célkitűzést az Unión kívüli szerződő felekkel kötött származtatott ügyletek esetében is meg lehessen valósítani, ezeket a szabályokat össze kell hangolni az UTI-ra vonatkozó, globálisan elfogadott iránymutatással.

(10)

Ha egy adott jogalany jogalany-azonosítója vállalati esemény miatt módosul, illetve ha valamely jogalany jogalany-azonosítót szerez, úgy számos jelentés frissítése válhat szükségessé, különösen olyan jelentések esetében, amelyekben az érintett jogalany származtatott ügylet résztvevőjeként azonosított félként van megjelölve. Ezért olyan eljárást kell létrehozni, amely biztosítja, hogy a kereskedési adattárak központosított módon frissíthessék a szervezet azonosítóját, ezáltal biztosítva, hogy a folyamat lebonyolítása hatékonyan, megbízhatóan és megfelelő időben mehessen végbe.

(11)

Előfordulhat, hogy a hatóságoknak nincs tudomásuk a felügyelt adatszolgáltató szervezeteknél jelentkező jelentős adatszolgáltatási problémákról, például akkor, ha e problémák miatt nem kerül sor jelentések elutasítására, illetve nem hiúsulnak meg az egyeztetések. Annak biztosítása érdekében, hogy a hatóságok tudomást szerezzenek a jelentéstétel során felmerülő jelentős problémákról, a jelentéstételért felelős szervezeteknek értesíteniük kell az illetékes hatóságokat a jelentéstétel során bekövetkezett releváns hibákról és mulasztásokról.

(12)

Amennyiben a 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (1a) bekezdése értelmében a pénzügyi szerződő fél kizárólagos jogi felelősséggel tartozik a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek adatainak a nem pénzügyi szerződő fél nevében történő bejelentéséért, úgy a pénzügyi szerződő félnek meg kell hoznia a szükséges intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy e kötelezettségét megfelelő módon teljesíteni tudja, de ne kerüljön sor a származtatott ügyletek adatainak kétszeres bejelentésére.

(13)

Az egyeztetések megszakítása egyértelműen jelzi a jelentett adatok minőségével kapcsolatos lehetséges problémákat. Ezért a szerződő feleknek, az adatszolgáltatásért felelős szervezeteknek és adott esetben a bejelentő jogalanyoknak olyan intézkedéseket kell hozniuk, amelyek biztosítják az egyeztetési hiányosságok orvoslását.

(14)

A hatóságoknak a feladataik – különösen a pénzügyi stabilitással kapcsolatos feladatok – ellátásának biztosítása érdekében egyértelmű és teljes képpel kell rendelkezniük az összes fennálló kockázattal rendelkező származtatott ügyletről. Az összes fennálló származtatott ügyletre vonatkozó információk megfelelő frissítésére vonatkozó harmonizált követelmény nélkül nem kerülhetők el a fennálló származtatott ügyletekre vonatkozó adatszolgáltatási követelmények végrehajtásában mutatkozó eltérések, és ezáltal nem mérsékelhető a felügyeleti konvergencia aláásásának kockázata. Továbbá annak biztosítása, hogy a fennálló származtatott ügyletekre vonatkozó jelentések az adattartalom és az adatminőség tekintetében összehangoltak legyenek, lehetővé teszi az adatszolgáltatási folyamatok egyszerűsítését, ami hosszú távon valamennyi érdekelt fél – köztük a kereskedési adattárak, az adatszolgáltató szervezetek és a hatóságok – számára költségcsökkenést eredményez. Ezért a működés javítása és a jelentéstételi teher csökkentése érdekében – a 648/2012/EU rendeletnek az (EU) 2019/834 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (4) bevezetett módosításaiban foglalt célkitűzésekkel összhangban – alapvető fontosságú, hogy a szerződő felek a jelenleg alkalmazandó követelményekkel összhangban teljes körű és pontos adatokat szolgáltassanak az összes fennálló származtatott ügyletről. A fennálló származtatott ügyletekre vonatkozó adatok frissítésével kapcsolatos kezdeti terhek enyhítése érdekében a szerződő felek számára további időt kell biztosítani a fennálló származtatott ügyletekre vonatkozó adatok frissítésére. Ezen túlmenően a szerződő felek számára csak akkor kell előírni az aktualizált adatok bejelentését, ha az említett határidőn belül nem kerül sor olyan módosításra, amely szükségessé tenné, hogy a szerződő fél az adott módosításra vonatkozó jelentésben teljes körű és pontos adatokat szolgáltasson a származtatott ügyletről.

(15)

Ez a rendelet az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) által a Bizottsághoz benyújtott végrehajtás-technikai standardtervezeteken alapul.

(16)

Az e rendelet alapját képező végrehajtás-technikai standardtervezetek benyújtása előtt az ESMA konzultált a Központi Bankok Európai Rendszerének tagjaival. Az ESMA nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező végrehajtás-technikai standardtervezetekről, elemezte az esetlegesen kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 37. cikkével összhangban létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport tanácsát.

(17)

Annak érdekében, hogy a szerződő felek és a kereskedési adattárak megtehessék az új követelményekhez való alkalmazkodáshoz szükséges intézkedéseket, e rendelet alkalmazásának kezdőnapját tizennyolc hónappal el kell halasztani,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A származtatott ügyletek bejelentésének adatstandardjai és formátumai

A származtatott ügyletekre vonatkozó, az (EU) 648/2012 rendelet 9. cikke szerinti bejelentést az e rendelet mellékletének 1., 2. és 3. táblázatában meghatározott standardoknak és formátumoknak megfelelően kell teljesíteni. A szóban forgó bejelentést egységes elektronikus és gép által olvasható formában, általános XML-formátumú, az ISO 20022 szabvány szerint kidolgozott sablonfájlban kell rendelkezésre bocsátani.

2. cikk

A bejelentések gyakorisága

(1)   A származtatott ügyletekre vonatkozó, az (EU) 2022/1855 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (6) 1. cikkében meghatározott valamennyi bejelentést a bejelentésre kerülő események bekövetkeztének megfelelő időbeli sorrendben kell megtenni.

(2)   A 648/2012/EU rendelet 10. cikkében említett – származtatott ügyletek szerződő felének minősülő – központi szerződő fél, pénzügyi szerződő fél vagy nem pénzügyi szerződő fél, illetve az adatszolgáltatásért felelős szervezet a „Letét aktualizálása” intézkedéstípus alkalmazásával minden nap végén bejelenti az (EU) 2022/1855 felhatalmazáson alapuló rendelet melléklete 3. táblázatának 1–29. mezőjében szereplő, az adott származtatott ügyletre vonatkozó biztosítéki adatok minden változását, amennyiben:

a)

a származtatott ügylet nem járt le, és nem kellett a melléklet 2. táblázatának 151. mezőjében említett „Lezárás”, „Hiba” vagy „Pozíció-összetevő” intézkedéstípus szerint bejelenteni; vagy

b)

a származtatott ügyletet a melléklet 2. táblázatának 151. mezőjében említett „Újranyitás” intézkedéstípus alkalmazásával jelentették be, és e bejelentést nem követte „Lezárás” vagy „Hiba” intézkedéstípus szerinti bejelentés.

(3)   A (2) bekezdés a) és b) pontjában említett származtatott ügyletnek a 648/2012/EU rendelet 10. cikkében említett központi szerződő fél, pénzügyi szerződő fél vagy nem pénzügyi szerződő fél kategóriába tartozó szerződő fele, illetve az adatszolgáltatásért felelős szervezet minden nap végén az „Értékelés aktualizálása” intézkedéstípus alkalmazásával bejelenti az (EU) 2022/1855 felhatalmazáson alapuló rendelet melléklete 2. táblázatának 21–25. mezőjében szereplő, az ügylet nap végi piaci értékére vagy modellalapú árazás szerinti értékére vonatkozó adatokat.

3. cikk

A szerződő felek és az egyéb szervezetek azonosítása

(1)   A bejelentésben az ISO 17442 szabvány szerinti jogalany-azonosító (LEI) kód szolgál a következők azonosítására:

a)

bróker jogalany;

b)

központi szerződő fél;

c)

klíringtag;

d)

jogalany szerződő fél;

e)

a bejelentő jogalany;

f)

az adatszolgáltatásért felelős szervezet;

g)

a kereskedés utáni kockázatcsökkentő szolgáltatásokat biztosító szervezet.

(2)   Az (EU) 2022/1855 felhatalmazáson alapuló rendelet melléklete 1. táblázatának 4. mezőjében említett származtatott ügylet 1. szerződő fele és az adatszolgáltatásért felelős szervezet biztosítja, hogy az ISO 17442 szerinti jogalany azonosító kódjához kapcsolódó referenciaadatokat a származtatott ügyletek megkötésének vagy módosításának a 648/2012/EU rendelet 9. cikke szerinti bejelentésekor a globális jogalany-azonosító rendszer bármely akkreditált helyi operatív egységének feltételei szerint megújítsák.

4. cikk

A származtatott ügylet iránya

(1)   A származtatott ügyletnek a melléklet 1. táblázata 17–19. mezőjében említett vételi/eladási oldalát a származtatott ügylet megkötésének időpontjában a (2)–(14) bekezdésnek megfelelően kell meghatározni.

(2)   Opciós ügyletek és csereügyletre szóló opciók esetében azt a szerződő felet kell vevőként azonosítani, aki jogosult az opció gyakorlására, és azt a szerződő felet kell eladóként azonosítani, aki eladja az opciót és megkapja a díjat.

(3)   A devizához kapcsolódó forward ügyletek esetében az 1. szerződő felet az ügylet 1. oldalának fizetőjeként vagy kedvezményezettjeként kell azonosítani, a 2. oldal esetében pedig fordítva. A 2. szerződő fél az 1. táblázatban a 18. és 19. mezőt az 1. szerződő féllel ellentétes módon tölti ki.

(4)   A több devizacserét magában foglaló deviza-csereügyletek esetében az ügylet mindkét oldalának minden egyes szerződő felét a lejárat időpontjához legközelebb eső devizacsere alapján kell az ügyleti oldal fizetőjeként vagy kedvezményezettjeként azonosítani.

(5)   A devizához kapcsolódó forward ügyleteken kívüli forward ügyletek és a határidős ügyletek esetében azt a szerződő felet kell vevőként azonosítani, aki megveszi az instrumentumot, és azt a szerződő felet kell eladóként azonosítani, aki eladja azt.

(6)   Különbözetre vonatkozó pénzügyi szerződések és különbözetre fogadás esetében a rövid pozícióba kerülő szerződő felet eladóként, a hosszú pozícióba kerülő szerződő felet pedig vevőként kell azonosítani.

(7)   Az osztalékokhoz kapcsolódó csereügyletek esetében azt a szerződő felet kell vevőként azonosítani, aki megkapja a tényleges osztalékfizetésnek megfelelő ellenértéket, és azt a szerződő felet kell eladóként azonosítani, aki fizeti az osztalékot.

(8)   Az osztalékhoz kapcsolódó csereügyleteken kívüli értékpapír-csereügyletek esetében az 1. szerződő felet kell az ügylet 1. oldalának fizetőjeként vagy kedvezményezettjeként azonosítani, a 2. oldal esetében pedig a helyzet fordított. A 2. szerződő fél az 1. táblázat 18. és 19. mezőt az 1. szerződő féllel ellentétes módon tölti ki.

(9)   A kamatlábhoz vagy inflációs indexhez kapcsolódó csereügyletek esetében – ideértve a keresztdevizás csereügyleteket is – az 1. szerződő felet az ügylet 1. oldalának fizetőjeként vagy kedvezményezettjeként kell azonosítani, a 2. oldal esetében pedig fordítva. A 2. szerződő fél az 1. táblázatban a 18. és 19. mezőt az 1. szerződő féllel ellentétes módon tölti ki.

(10)   A hitelkockázat átadásához kapcsolódó származtatott instrumentumok esetében (kivéve az opciókat és a csereügyletre szóló opciókat) azt a szerződő felet kell vevőként azonosítani, aki a védelmet megvásárolja, és azt a szerződő felet kell eladóként azonosítani, aki eladja a védelmet.

(11)   A tőzsdei árukhoz kapcsolódó csereügyletek esetében az 1. szerződő felet az ügylet 1. oldalának fizetőjeként vagy kedvezményezettjeként kell azonosítani, a 2. oldal esetében pedig fordítva. A 2. szerződő fél az 1. táblázatban a 18. és 19. mezőt az 1. szerződő féllel ellentétes módon tölti ki.

(12)   A határidős kamatláb-megállapodások esetében az 1. szerződő felet kell az ügylet 1. oldalának fizetőjeként vagy kedvezményezettjeként azonosítani, a 2. oldal esetében pedig a helyzet fordított. A 2. szerződő fél az 1. táblázatban a 18. és 19. mezőt az 1. szerződő féllel ellentétes módon tölti ki.

(13)   Varianciával, volatilitással és korrelációval kapcsolatos származtatott ügyletek esetében az alapul szolgáló eszköz árának növekedéséből hasznot húzó partnert kell vevőként azonosítani, és az alapul szolgáló eszköz árának csökkenéséből hasznot húzó partnert kell eladóként azonosítani.

5. cikk

Biztosítékeszközökkel való fedezettség

Az adatszolgáltató szerződő fél a melléklet 3. táblázatának 11. mezőjében említett, a származtatott ügyletre vagy származtatott ügyleti portfólióra vonatkozó biztosítéknyújtás típusát a következőképpen határozza meg:

a)

„biztosítékeszközzel nem fedezett” ügylet, ha a szerződő felek nem kötöttek biztosítéki megállapodást, vagy ha a szerződő felek által kötött biztosítéki megállapodás rögzíti, hogy a származtatott ügyletre vagy a származtatott ügyleti portfólióra vonatkozóan a szerződő felek nem helyeznek el sem alapletétet, sem változó letétet;

b)

„biztosítékeszközzel részben fedezett: csak az 1. szerződő fél”, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében az adatszolgáltató szerződő fél csak rendszeres változó letétet helyez el, a másik szerződő fél pedig nem helyez el letétet;

c)

„biztosítékeszközzel részben fedezett: csak a 2. szerződő fél”, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében a másik szerződő fél csak rendszeres változó letétet helyez el, az adatszolgáltató szerződő fél pedig nem helyez el letétet;

d)

„biztosítékeszközzel részben fedezett” ügylet, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében mindkét szerződő fél csak rendszeres változó letétet helyez el;

e)

„egyirányú biztosítékkal fedezett: csak az 1. szerződő fél”, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében az adatszolgáltató szerződő fél elhelyezi az alapletétet és rendszeresen változó letétet helyez el, a másik szerződő fél pedig nem helyez el letétet;

f)

„egyirányú biztosítékkal fedezett: csak a 2. szerződő fél”, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében a másik szerződő fél elhelyezi az alapletétet és rendszeresen elhelyez változó letétet, az adatszolgáltató szerződő fél pedig nem helyez el letétet;

g)

„egyirányú biztosítékkal fedezett/biztosítékeszközzel részben fedezett: 1. szerződő fél”, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében az adatszolgáltató szerződő fél elhelyezi az alapletétet és rendszeresen változó letétet helyez el, a másik szerződő fél pedig csak változó letétet helyez el rendszeresen;

h)

„egyirányú biztosítékkal fedezett/biztosítékeszközzel részben fedezett ügylet: 2. szerződő fél”, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében a másik szerződő fél elhelyezi az alapletétet és rendszeresen változó letétet helyez el, az adatszolgáltató szerződő fél pedig csak rendszeres változó letétet helyez el;

i)

„biztosítékeszközzel teljes mértékben fedezett” ügylet, amennyiben a szerződő felek közötti biztosítéki megállapodás előírja, hogy a származtatott ügylet vagy a származtatott ügyleti portfólió tekintetében mindkét szerződő fél alapletétet és rendszeres változó letétet is elhelyez.

6. cikk

Származtatott ügyletek meghatározása, azonosítása és besorolása

(1)   A bejelentésben a származtatott terméket ügylettípus és eszközosztály alapján kell meghatározni a melléklet 2. táblázatának 10.és 11. mezőjének megfelelően.

Amennyiben a származtatott termék nem tartozik a melléklet 2. táblázatának 11. mezőjében említett derivatívakategóriák egyikébe sem, a származtatott termékhez leginkább hasonló eszközosztályt kell megadni a bejelentésben. Mindkét szerződő félnek ugyanazt az eszközosztályt kell megadnia.

(2)   A származtatott terméket a melléklet 2. táblázatának 7. mezőjében az ISO 6166 szerinti nemzetközi értékpapír-azonosító szám (ISIN) alkalmazásával kell azonosítani az alábbi esetek bármelyikében:

a)

kereskedési helyszínen kereskedésre bevezették vagy azokkal kereskedési helyszínen kereskednek;

b)

rendszeres internalizáló útján kereskednek vele, alapeszközét pedig kereskedési helyszínen kereskedésre bevezették vagy azzal kereskedési helyszínen kereskednek, illetve olyan indexről vagy kosárról van szó, amely valamely kereskedési helyszínen forgalmazott eszközökből áll.

(3)   A (2) bekezdésben említettől eltérő származtatott termékeket a melléklet 2. táblázatának 8. mezőjében az ISO 4914 szabvány szerinti egyedi termékazonosító (UPI) kóddal kell azonosítani.

(4)   Az adatszolgáltató szerződő félnek a származtatott terméket a melléklet 2. táblázatának 9. mezőjében a pénzügyi instrumentumok osztályozásának ISO 10962 szabvány szerinti kódja (CFI) használatával kell besorolnia.

7. cikk

Egyedi ügyletazonosító

(1)   A szerződő felek a származtatott ügyleteket a (2), (3) és (5) bekezdés szerint generált egyedi ügyletazonosító alkalmazásával jelentik be.

(2)   Az ügylet vagy pozíció szintjén jelentett származtatott termékeket az ISO 23897 szabvány szerinti egyedi ügyletazonosítóval (UTI) kell azonosítani a melléklet 2. táblázatának 1. mezőjében. Az egyedi ügyletazonosító az azonosítót generáló jogalany azonosítójából és egy, az adott jogalany szintjén egyedi, legfeljebb 32 karakteres kódból áll.

(3)   A szerződő felek a következők szerint határozzák meg az egyedi ügyletazonosító előállításáért felelős szervezetet:

a)

a két központi szerződő fél közötti származtatott termékeken kívüli elszámolt ügyletek esetén az egyedi ügyletazonosítót a központi szerződő fél generálja a klíringtag számára az elszámoláskor. A klíringtagnak más egyedi ügyletazonosítót kell generálnia a partnere számára olyan ügylet esetében, amelyben a központi szerződő fél nem vesz részt;

b)

központilag végrehajtott, de nem központilag elszámolt származtatott ügylet esetében az egyedi ügyletazonosítót a végrehajtás szerinti kereskedési helyszín generálja a tagja számára;

c)

az a) és b) pontban említettektől eltérő származtatott ügyletek esetében, amennyiben valamelyik szerződő fél harmadik országbeli adatszolgáltatási követelmények hatálya alá tartozik, az egyedi ügyletazonosítót azon szerződő fél joghatóságának szabályai szerint kell generálni, amelynek először kell megfelelnie az említett adatszolgáltatási követelményeknek.

Amennyiben a 648/2012/EU rendelet 9. cikke szerinti, bejelentésre kötelezett szerződő félnek először kell megfelelnie az adatszolgáltatási követelményeknek, az egyedi ügyletazonosító előállításáért felelős szervezet a következő:

i.

elektronikus úton központilag visszaigazolt származtatott ügyletek esetében az ügyletet visszaigazoló platform az ügylet visszaigazolásakor;

ii.

minden egyéb származtatott ügylet esetében a szerződő feleknek meg kell állapodniuk arról, hogy melyik szervezet felelős az egyedi ügyletazonosító előállításáért. Amennyiben a szerződő felek nem tudnak megállapodni, úgy az egyedi ügyletazonosító előállításáért az a szerződő fél felelős, amelynek jogalany-azonosítója a szerződő felek azonosító-karaktereinek fordított sorrendje alapján az első helyen áll.

Amennyiben az érintett harmadik ország alkalmazandó jogszabályai ugyanazt a bejelentési határidőt írják elő, mint amely a 648/2012/EU rendelet 9. cikke szerinti, bejelentésre kötelezett szerződő félre a 648/2012/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének első albekezdése szerint alkalmazandó, a szerződő feleknek meg kell állapodniuk az egyedi ügyletazonosító előállításáért felelős szervezetről.

Amennyiben a szerződő felek nem tudnak megállapodni, és a származtatott ügyletet elektronikus úton központilag visszaigazolták, az egyedi ügyletazonosítót a visszaigazoláskor az ügyletet visszaigazoló platform állítja elő.

Ha az ügyletet visszaigazoló platform a visszaigazoláskor nem tudja előállítani az egyedi ügyletazonosítót, és a származtatott ügylet adatait egyetlen kereskedési adattár számára kell bejelenteni, úgy a szóban forgó kereskedési adattár felel az egyedi ügyletazonosító előállításáért.

Ha az a kereskedési adattár, amelynek a származtatott ügylet adatait bejelentették, nem tudja előállítani az egyedi ügyletazonosítót, úgy annak előállításáért az a szerződő fél a felelős, amelynek jogalany-azonosítója a szerződő felek azonosító-karaktereinek fordított sorrendje alapján az első helyen áll;

d)

az a), b) és c) pontban említettektől eltérő, elektronikus úton központilag visszaigazolt származtatott ügyletek esetében, az egyedi ügyletazonosítót a visszaigazoláskor az ügyletet visszaigazoló platform állítja elő;

e)

az a)–d) pontban említettektől eltérő valamennyi származtatott ügylet esetén a következő alkalmazandó:

i.

pénzügyi szerződő fél és nem pénzügyi szerződő fél között kötött származtatott ügylet esetében a pénzügyi szerződő fél generálja az egyedi ügyletazonosítót;

ii.

amennyiben az elszámolási értékhatárt meghaladó nem pénzügyi szerződő fél köt származtatott ügyletet az elszámolási értékhatárt el nem érő nem pénzügyi szerződő féllel, úgy az elszámolási értékhatárt túllépő nem pénzügyi szerződő fél generálja az egyedi ügyletazonosítót;

iii.

az i. és a ii. alpontban említettektől eltérő valamennyi származtatott ügylet esetében a szerződő feleknek meg kell állapodniuk arról, hogy melyik szervezet felelős az egyedi ügyletazonosító előállításáért. Amennyiben a szerződő felek nem tudnak megállapodni, úgy az egyedi ügyletazonosító előállításáért az a szerződő fél felelős, amelynek jogalany-azonosítója a szerződő felek azonosító-karaktereinek fordított sorrendje alapján az első helyen áll.

(4)   Az egyedi ügyletazonosítót létrehozó szerződő fél az azonosítót kellő időben, de legkésőbb a származtatott ügylet megkötését követő munkanapon az egyeztetett világidő szerint 10:00 óráig közli a másik szerződő féllel.

(5)   A (3) bekezdéstől eltérve, az egyedi ügyletazonosító előállítása átruházható a (3) bekezdéssel összhangban meghatározottól eltérő szervezetre. Az egyedi ügyletazonosítót előállító szervezetnek meg kell felelnie a (2) és (4) bekezdésben meghatározott követelményeknek.

8. cikk

A jogalany-azonosító változásainak jelentése és az azonosító kód jogalany-azonosítóra frissítése

(1)   Amennyiben a származtatott ügyletre vonatkozó jelentésben a 3. cikk szerint azonosított szerződő fél olyan vállalati szerkezetátalakításon megy keresztül, amely a jogalany-azonosítójának megváltozását eredményezi, úgy az említett szerződő fél vagy az a szerződő fél, amelyhez az új jogalany-azonosító tartozik, vagy a 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (1a)–(1d) bekezdése szerint az említett szerződő felek valamelyike nevében történő jelentéstételért felelős szervezet, vagy az a szervezet, amelyre a szerződő felek valamelyike a jelentéstételi kötelezettséget a 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (1f) bekezdése szerint átruházta, a jogalany-azonosító megváltozását eredményező vállalati szerkezetátalakítás időpontjában vagy az azt követően bejelentett ügyletek időpontjában értesíti a változásról azt a kereskedési adattárat, amelynek a vállalati szerkezetátalakítási esemény által érintett szerződő fél bejelentette a származtatott ügyleteit, és kéri a 2. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában említett származtatott ügyletekre vonatkozó jogalany-azonosító frissítését.

(2)   Amennyiben lehetséges, a 2. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában említett származtatott ügyletekre vonatkozó azonosító frissítésére irányuló kérelmet legalább 30 naptári nappal a jogalany-azonosító változását eredményező vállalati szerkezetátalakítás előtt kell benyújtani. Amennyiben az (1) bekezdésben említett szervezet nem tudja ezt az információt 30 naptári nappal a jogalany-azonosító változását eredményező vállalati szerkezetátalakítás előtt a kereskedési adattár rendelkezésére bocsátani, úgy a lehető leghamarabb kell értesítenie a kereskedési adattárat.

(3)   Az (1) bekezdésben említett kérelem legalább a következőket tartalmazza:

a)

a vállalati szerkezetátalakításban érintett minden egyes szerződő fél jogalany-azonosítója;

b)

az új szerződő fél jogalany-azonosítója;

c)

az az időpont, amikor a jogalany-azonosító változása bekövetkezik vagy megtörtént;

d)

az érintett származtatott ügyletek egyedi ügyletazonosítói abban az esetben, ha a vállalati szerkezetátalakítás a 2. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában említett származtatott termékeknek csak egy részhalmazát érinti;

e)

az 596/2014/EU rendelet 17. cikkének a bennfentes információk nyilvánosságra hozatalára vonatkozó rendelkezései alapján bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a vállalati szerkezetátalakítás megtörtént vagy meg fog történni.

(4)   Amennyiben a szerződő fél tévedésből értesíti a kereskedési adattárat a jogalany-azonosítójában bekövetkezett változásról, úgy az (1), (2) és (3) bekezdéssel összhangban a jogalany-azonosító frissítésének kérelmezésére vonatkozó eljárást kell követnie.

(5)   Amennyiben korábban nem jogalany-azonosítóval azonosított szerződő fél jogalany-azonosítót kap, az (1), (2) és (3) bekezdés szerinti eljárásokat kell alkalmazni.

(6)   Amennyiben a jogalany-azonosító változása harmadik országban letelepedett szerződő felet érint, az Unióban letelepedett adatszolgáltató szerződő fél vagy a 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (1a)–(1d) bekezdése szerinti, jelentéstételért felelős szervezet, illetve az a szervezet, amelyre az Unióban letelepedett adatszolgáltató szerződő fél a jelentéstételi kötelezettséget átruházta, megindítja az (1), (2) és (3) bekezdés szerinti eljárást.

(7)   Amennyiben a korábban nem jogalany-azonosítóval azonosított, harmadik országban letelepedett szerződő fél jogalany-azonosítót szerez, az e változás által érintett, az Unióban letelepedett minden egyes adatszolgáltató szerződő fél vagy a 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (1a)–(1d) bekezdése szerinti jelentéstételért felelős szervezet, illetve az a szervezet, amelyre az Unióban letelepedett adatszolgáltató szerződő fél a jelentéstételi kötelezettséget átruházta, kérelmezi a saját kereskedési adattáránál a harmadik országban letelepedett szerződő fél azonosítójának frissítését.

(8)   Amennyiben a jogalany-azonosítóban bekövetkezett változás a 3. cikk (1) bekezdésének a), b), c), e) vagy g) pontjában említett olyan szervezetet érint, amely a származtatott ügylet tekintetében nem szerződő fél, úgy az 1. szerződő fél vagy az adatszolgáltatásért felelős szervezet megerősíti a kereskedési adattár számára a 2. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában említett származtatott ügyletek egyedi ügyletazonosítóit. Amennyiben az 1. szerződő fél és az adatszolgáltatásért felelős szervezet nem erősíti meg a kereskedési adattár számára a 2. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában említett, a jogalany-azonosító változásával érintett származtatott ügyletek egyedi ügyletazonosítóit, úgy az 1. szerződő fél vagy az adatszolgáltatásért felelős szervezet a 2. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában említett, az érintett származtatott termékekre vonatkozó valamennyi jelentésben – „Módosítás” intézkedéstípus alkalmazásával – aktualizálja az érintett szervezet jogalany-azonosítóját.

9. cikk

A jelentéstételre vonatkozó módszerek és intézkedések

(1)   Az adatszolgáltatásért felelős szervezet értesíti a saját illetékes hatóságát és – ha az adatszolgáltató szerződő fél illetékes hatósága egy másik hatóság – úgy az adatszolgáltató szerződő fél illetékes hatóságát is, az alábbi esetek bármelyikéről:

a)

a jelentéstételi rendszerek olyan hibái által okozott téves jelentéstétel, amelyek jelentős számú jelentést érintenek;

b)

bármely olyan adatszolgáltatási akadály, amely megakadályozza a bejelentő jogalanyt abban, hogy a 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említett határidőn belül jelentéseket küldjön a kereskedési adattárnak;

c)

minden olyan jelentős probléma, amely olyan jelentéstételi hibákat eredményez, amelyek az (EU) 2022/1858 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (7) alapján nem eredményezné a kereskedési adattárak általi elutasítást.

A jelentéstételért felelős szervezetnek haladéktalanul be kell jelentenie minden ilyen esetet, amint tudomást szerez azokról.

A bejelentésben fel kell tüntetni legalább a hiba vagy a mulasztás típusát, az előfordulás időpontját, az érintett jelentések körét, a hibák vagy mulasztások okait, a probléma megoldása érdekében tett lépéseket, valamint a probléma megoldásának és a korrekcióknak az ütemtervét.

(2)   Amennyiben a 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (1a) bekezdése értelmében a pénzügyi szerződő fél kizárólagos jogi felelősséggel tartozik a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek adatainak a nem pénzügyi szerződő fél nevében történő bejelentéséért, úgy a pénzügyi szerződő félnek a következő intézkedéseket kell tennie:

a)

intézkedések annak érdekében, hogy a nem pénzügyi szerződő fél időben rendelkezésre bocsássa a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek következő adatait, amelyekről észszerűen feltételezhető, hogy nincsenek a pénzügyi szerződő fél birtokában, és amennyiben ezek az adatok az érintett pénzügyi szerződő fél számára nem ismertek:

i.

a melléklet 1. táblázatának 15. mezőjében említett brókerazonosító;

ii.

a melléklet 1. táblázatának 16. mezőjében említett klíringtag;

iii.

kereskedelmi tevékenységhez vagy likviditás-finanszírozáshoz közvetlenül kapcsolódó, a melléklet 1. táblázatának 20. mezőjében említett adatok;

b)

intézkedések a nem pénzügyi szerződő fél által a 648/2012/EU rendelet 10. cikkének (1) bekezdése szerinti jogi kötelezettségeiben bekövetkezett bármely változásról a pénzügyi szerződő fél számára időben nyújtott tájékoztatásra vonatkozóan;

c)

intézkedések a nem pénzügyi szerződő fél által a jogalany-azonosítójának a globális jogalany-azonosító rendszer akkreditált helyi operatív egységeinek feltételeivel összhangban történő megújítására vonatkozóan;

d)

intézkedések a nem pénzügyi szerződő fél által hozott – a pénzügyi szerződő féllel kötött tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó adatszolgáltatás megkezdésére vagy megszüntetésére vonatkozó – döntésnek a pénzügyi szerződő fél számára időben történő bejelentésére. Az ilyen intézkedéseknek minimálisan azt kell biztosítaniuk, hogy az említett bejelentésre – írásban vagy más egyenértékű elektronikus formában – legalább 10 munkanappal azt megelőzően kerüljön sor, hogy a nem pénzügyi szerződő fél meg kívánja kezdeni vagy meg kívánja szüntetni a jelentéstételt.

(3)   A szerződő feleknek, az adatszolgáltatásért felelős szervezeteknek és adott esetben a bejelentő jogalanyoknak olyan intézkedéseket kell tenniük, amelyekkel biztosítható, hogy az egyeztetési hiányosságokról szóló, az (EU) 2022/1858 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke szerinti visszajelzések figyelembevételre kerüljenek.

10. cikk

A származtatott ügyletek bejelentésének határideje

Valamely származtatott ügyletben részt vevő azon szerződő fél, amely 20xx. xxx. xx-án/-én teljesíti a 2. cikk (2) bekezdésének a) vagy b) pontjában meghatározott feltételeket, illetve a jelentéstételért felelős szervezet [Kiadóhivatal: kérjük beilleszteni a végrehajtás-technikai standard alkalmazásának kezdőnapját]-tól/-től számított 180 naptári napon belül „Frissítés” eseménytípusú jelentés benyújtásával jelenti be az adott származtatott ügyletre vonatkozó, a mellékletben előírt valamennyi adatot, kivéve, ha az adott származtatott termékre vonatkozóan ezen időszakon belül „Módosítás” vagy „Helyesbítés” intézkedéstípusú jelentést nyújtott be.

11. cikk

Hatályon kívül helyezés

Az 1247/2012/EU végrehajtási rendelet hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett rendeletre történő hivatkozásokat e rendeletre való hivatkozásnak kell tekinteni.

12. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

A rendelet alkalmazásának kezdőnapja: 29 április 2024.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. június 10-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 201., 2012.7.27., 1. o.

(2)  A Bizottság 1247/2012/EU végrehajtási rendelete (2012. december 19.) tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően a kereskedési adattáraknak benyújtandó kereskedési jelentések formátumára és gyakoriságára vonatkozó végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról (HL L 352., 2012.12.21., 20. o.).

(3)  A 648/2012/EU rendelet 9. cikkének (6) bekezdésében használt „egyedi ügyletazonosító (UTI)” kifejezés azonos az ISO 23897 szabványban használt fogalommal.

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/834 rendelete (2019. május 20.) a 648/2012/EU rendeletnek az elszámolási kötelezettség, az elszámolási kötelezettség felfüggesztése, a jelentéstételi kötelezettségek, a nem központi szerződő fél által elszámolt, tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó kockázatcsökkentési technikák, a kereskedési adattárak nyilvántartásba vétele és felügyelete, valamint a kereskedési adattárakkal szembeni követelmények tekintetében történő módosításáról (HL L 141., 2019.5.28., 42. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(6)  A Bizottság (EU) 2022/1855 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. június 10.) az (EU) 648/2012 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kereskedési adattáraknak bejelentendő adatok minimális részleteit és az alkalmazandó jelentések típusát meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 1 oldalát).

(7)  A Bizottság (EU) 2022/1858felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. június 10.) a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az adatok kereskedési adattárak közötti egyeztetésére vonatkozó eljárásokat, valamint az adatszolgáltató szerződő fél vagy a bejelentő jogalany jelentéstételi követelményeknek való megfelelésének, illetve a bejelentett adatok teljességének és pontosságának ellenőrzése céljából a kereskedési adattárak által alkalmazandó eljárásokat meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 46 oldalát).


MELLÉKLET

1. táblázat

 

Szakasz

Mező

Formátum

1

A származtatott ügylet szerződő felei

A bejelentés időbélyegzője

Az ISO 8601 szabvány szerinti dátum az egyeztetett világidő UTC időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NNTóó:pp:mmZ

2

A származtatott ügylet szerződő felei

Bejelentő jogalany azonosítója

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban.

3

A származtatott ügylet szerződő felei

Az adatszolgáltatásért felelős szervezet

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban. A jogalany-azonosítót a globális jogalany-azonosító rendszer akkreditált helyi operatív egységei feltételeivel összhangban megfelelően meg kell újítani.

4

A származtatott ügylet szerződő felei

1. szerződő fél (adatszolgáltató szerződő fél)

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban. A jogalany-azonosítót a globális jogalany-azonosító rendszer akkreditált helyi operatív egységei feltételeivel összhangban megfelelően meg kell újítani.

5

A származtatott ügylet szerződő felei

Az 1. szerződő fél jellege

F = pénzügyi szerződő fél

N = nem pénzügyi szerződő fél

C = központi szerződő fél

O = egyéb

6

A származtatott ügylet szerződő felei

Az 1. szerződő fél vállalati szektora

Taxonómia pénzügyi szerződő felek esetén:

„INV” – a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (1) összhangban engedélyezett befektetési vállalkozás;

„CDTI” – a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (2) összhangban engedélyezett hitelintézet;

„INUN” – a 2009/138/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (3) összhangban engedélyezett biztosító vagy viszontbiztosító;

„ÁÉKBV” – a 2009/65/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (4) összhangban engedélyezett ÁÉKBV, illetve adott esetben az azt kezelő alapkezelő társaság, kivéve, ha az adott ÁÉKBV-t kizárólag egy vagy több munkavállalói részvényvásárlási program kiszolgálása céljából hozták létre;

„IORP” – az (EU) 2016/2341 európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) 6. cikkének 1. pontjában meghatározott, foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmény (IORP);

„ABA” – a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (6) 4. cikke (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott vagy az Unióban letelepedett vagy pedig az említett irányelvvel összhangban engedélyezett vagy nyilvántartásba vett alternatívbefektetésialap-kezelő (ABAK) által kezelt alternatív befektetési alap (ABA), kivéve, ha az adott ABA-t kizárólag egy vagy több munkavállalói részvényvásárlási program kiszolgálása céljából hozták létre, vagy ha az ABA a 2011/61/EU irányelv 2. cikke (3) bekezdésének g) pontjában említett különleges értékpapírosítási célú gazdasági egység, és adott esetben az azt kezelő, az Unióban letelepedett ABAK;

„CSDS” – a 909/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel (7) összhangban engedélyezett központi értéktár;

Taxonómia nem pénzügyi szerződő felek esetén.

A következő kategóriák megfelelnek az 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (8) meghatározott statisztikai osztályozási rendszer (NACE) fő szakaszainak:

„A” –

Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat;

„B” –

Bányászat, kőfejtés;

„C” –

Feldolgozóipar;

„D” –

Villamosenergia-, gáz-, gőz-, légkondicionálás-ellátás;

„E” –

Vízellátás, szennyvízgyűjtés és -kezelés, hulladékgazdálkodás és kármentesítés;

„F” –

Építőipar;

„G” –

Nagy- és kiskereskedelem; gépjárművek és motorkerékpárok javítása;

„H” –

Fuvarozás és raktározás;

„I” –

Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás;

„J” –

Információ, kommunikáció;

„K” –

Pénzügyi és biztosítói tevékenységek;

„L” –

Ingatlanügyletek;

„M” –

Szakmai, tudományos és műszaki tevékenység;

„N” –

Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység;

„O” –

Közigazgatás és védelem; kötelező társadalombiztosítás;

„P” –

Oktatás;

„Q” –

Humán egészségügyi és szociális ellátási tevékenységek;

„R” –

Művészet, szórakoztatás, szabadidő;

„S” –

Egyéb szolgáltatási tevékenységek;

„T” –

Háztartás munkaadói tevékenysége; termék előállítása, szolgáltatás végzése saját fogyasztásra;

„U” –

Területen kívüli szervezetek, testületek.

Egynél több tevékenység bejelentése esetén a kódokat a megfelelő tevékenységek relatív fontossága szerinti sorrendben kell felsorolni.

Központi szerződő felek és a 648/2012/EU rendelet (9) 1. cikkének (5) bekezdése szerinti egyéb típusú szerződő felek esetén üresen kell hagyni.

7

A származtatott ügylet szerződő felei

Az 1. szerződő fél elszámolási értékhatára

Boole-féle érték:

TRUE = értékhatár felett

FALSE = értékhatár alatt

8

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. szerződő fél azonosító típusa

Boole-féle érték:

TRUE

FALSE, olyan természetes személyek esetében, akik magánszemélyként járnak el, és akik számára az üzleti minőségben eljáró személyek szabályozói felügyeleti bizottságának 2015. szeptember 20-i nyilatkozata (a továbbiakban: ROC-nyilatkozat) alapján nem adható jogalany-azonosító.

9

A származtatott ügylet szerződő felei

2. szerződő fél

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI) 20 alfanumerikus karakterkód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban, vagy legfeljebb 72 alfanumerikus karakterkód olyan természetes személyek esetében, akik magánszemélyként járnak el, és a ROC-nyilatkozat alapján nem jogosultak jogalany-azonosítóra.

A természetes személyt azonosító kódot az 1. szerződő fél jogalany-azonosítója, és az 1. szerződő fél által szabályozói adatszolgáltatás céljából az adott természetes személy(ek)hez rendelt és következetesen alkalmazott egyedi azonosító együttese alkotja.

10

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. szerződő fél országa

ISO 3166 szabvány szerinti országkód – kétbetűs országkód

11

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. szerződő fél jellege

F = pénzügyi szerződő fél

N = nem pénzügyi szerződő fél

C = központi szerződő fél

O = egyéb

12

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. szerződő fél vállalati szektora

Taxonómia pénzügyi szerződő felek esetén:

„INVF” – a 2014/65/EU irányelvvel összhangban engedélyezett befektetési vállalkozás;

„CDTI” – a 2013/36/EU irányelvvel összhangban engedélyezett hitelintézet;

„INUN” – a 2009/138/EK irányelvvel összhangban engedélyezett biztosító vagy viszontbiztosító;

„ÁÉKBV” – a 2009/65/EK irányelvvel összhangban engedélyezett ÁÉKBV, illetve adott esetben az azt kezelő alapkezelő társaság, kivéve, ha az adott ÁÉKBV-t kizárólag egy vagy több munkavállalói részvényvásárlási program kiszolgálása céljából hozták létre;

„IORP” – az (EU) 2016/2341 irányelv 6. cikkének 1. pontjában meghatározott, foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmény (IORP);

„ABA” – a 2011/61/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott vagy az Unióban letelepedett vagy pedig az említett irányelvvel összhangban engedélyezett vagy nyilvántartásba vett alternatívbefektetésialap-kezelő (ABAK) által kezelt alternatív befektetési alap (ABA), kivéve, ha az adott ABA-t kizárólag egy vagy több munkavállalói részvényvásárlási program kiszolgálása céljából hozták létre, vagy ha az ABA a 2011/61/EU irányelv 2. cikke (3) bekezdésének g) pontjában említett különleges értékpapírosítási célú gazdasági egység, és adott esetben az azt kezelő, az Unióban letelepedett ABAK;

„CSDS” – a 909/2014/EU rendelettel összhangban engedélyezett központi értéktár;

Taxonómia nem pénzügyi szerződő felek esetén.

A következő kategóriák megfelelnek az 1893/2006/EK rendeletben meghatározott statisztikai osztályozási rendszer (NACE) fő szakaszainak:

„A” –

Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat;

„B” –

Bányászat, kőfejtés;

„C” –

Feldolgozóipar;

„D” –

Villamosenergia-, gáz-, gőz-, légkondicionálás-ellátás;

„E” –

Vízellátás, szennyvízgyűjtés és -kezelés, hulladékgazdálkodás és kármentesítés;

„F” –

Építőipar;

„G” –

Nagy- és kiskereskedelem; gépjárművek és motorkerékpárok javítása;

„H” –

Fuvarozás és raktározás;

„I” –

Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás;

„J” –

Információ, kommunikáció;

„K” –

Pénzügyi és biztosítói tevékenységek;

„L” –

Ingatlanügyletek;

„M” –

Szakmai, tudományos és műszaki tevékenység;

„N” –

Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység;

„O” –

Közigazgatás és védelem; kötelező társadalombiztosítás;

„P” –

Oktatás;

„Q” –

Humán egészségügyi és szociális ellátási tevékenységek;

„R” –

Művészet, szórakoztatás, szabadidő;

„S” –

Egyéb szolgáltatási tevékenységek;

„T” –

Háztartás munkaadói tevékenysége; termék előállítása, szolgáltatás végzése saját fogyasztásra;

„U” –

Területen kívüli szervezetek, testületek.

Egynél több tevékenység bejelentése esetén a kódokat a megfelelő tevékenységek relatív fontossága szerinti sorrendben kell felsorolni.

Központi szerződő felek és a 648/2012/EU rendelet 1. cikkének (5) bekezdése szerinti egyéb típusú szerződő felek esetén üresen kell hagyni.

13

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. szerződő fél elszámolási értékhatára

Boole-féle érték:

TRUE = értékhatár felett

FALSE = értékhatár alatt

14

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. szerződő fél jelentéstételi kötelezettsége

Boole-féle érték:

TRUE, ha a 2. szerződő félnek van jelentéstételi kötelezettsége

FALSE, ha a 2. szerződő félnek nincs jelentéstételi kötelezettsége

15

A származtatott ügylet szerződő felei

Bróker azonosítója

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban.

16

A származtatott ügylet szerződő felei

Klíringtag

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban.

17

A származtatott ügylet szerződő felei

Irány

4 alfabetikus karakter:

BYER = vevő

SLLR = eladó

E rendelet 4. cikke szerint kell kitölteni

18

A származtatott ügylet szerződő felei

Az 1. oldal iránya

4 alfabetikus karakter:

MAKE = fizető

TAKE = kedvezményezett

E rendelet 4. cikke szerint kell kitölteni

19

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. oldal iránya

4 alfabetikus karakter:

MAKE = fizető

TAKE = kedvezményezett

E rendelet 4. cikke szerint kell kitölteni

20

A származtatott ügylet szerződő felei

Kereskedelmi tevékenységhez vagy likviditásfinanszírozáshoz közvetlenül kapcsolódik

Boole-féle érték:

TRUE = Igen

FALSE = Nem


2. táblázat

 

Szakasz

Mező

Formátum

1

2a. szakasz – Azonosítók és kapcsolatok

Egyedi ügyletazonosító

ISO 23897 Egyedi ügyletazonosító. Legfeljebb 52 alfanumerikus karakter, csak a nagybetűs A-Z alfabetikus karakterek és a 0–9 számjegyek megengedettek

2

2a. szakasz – Azonosítók és kapcsolatok

A jelentés azonosító száma

Legfeljebb 52 karaktert tartalmazó alfanumerikus mező

3

2a. szakasz – Azonosítók és kapcsolatok

Korábbi egyedi ügyletazonosító (az ügyletek közötti közvetlen, illetve egy ügyletnek több ügylettel fennálló kapcsolata tekintetében)

Legfeljebb 52 alfanumerikus karakter, csak a nagybetűs A-Z alfabetikus karakterek és a 0–9 számjegyek megengedettek

4

2a. szakasz – Azonosítók és kapcsolatok

A soron következő pozíció egyedi ügyletazonosítója

Legfeljebb 52 alfanumerikus karakter, csak a nagybetűs A-Z alfabetikus karakterek és a 0–9 számjegyek megengedettek

5

2a. szakasz – Azonosítók és kapcsolatok

Kereskedés utáni kockázatcsökkentés (PTRR) azonosítója

Legfeljebb 52 alfanumerikus karakter, csak a nagybetűs A-Z alfabetikus karakterek és a 0–9 számjegyek megengedettek.

Az első 20 karakter a tömörítő szolgáltató jogalany-azonosítóját jelöli

6

2a. szakasz – Azonosítók és kapcsolatok

Csomagazonosító

Legfeljebb 35 alfanumerikus karakter.

7

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Nemzetközi értékpapír-azonosító szám (ISIN)

ISO 6166 szerinti, 12 jegyű alfanumerikus kód

8

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Egyedi termékazonosító (UPI)

ISO 4914 szerinti, 12 jegyű alfanumerikus kód

9

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

A termék besorolása

Az ISO 10962 szabvány szerinti 6 jegyű alfabetikus CFI-kód

10

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Az ügylet típusa

CFDS = különbözetre vonatkozó pénzügyi szerződések

FRAS = határidős kamatláb-megállapodások

FUTR = határidős ügyletek

FORW = forward ügyletek

OPTN = opciók

SPDB = különbözetre fogadás

SWAP = Swap (csereügylet)

SWPT = csereügyletre szóló opció

OTHR = egyéb

11

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Eszközosztály

COMM = áru és kibocsátási egység

CRDT = hitel

CURR = deviza

EQUI = részvény

INTR = kamatláb

12

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Kriptoeszközökön alapuló származtatott ügyletek

Boole-féle érték:

TRUE – kriptoeszközökön alapuló származtatott ügyletek

FALSE – egyéb származtatott ügyletek

13

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Az alaptermék azonosítójának típusa

1 alfabetikus karakter:

I = ISIN

B = kosár

X = index

14

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Az alaptermék azonosítása

I típusú alaptermék-azonosító esetében: ISO 6166 szerinti, 12 jegyű alfanumerikus kód

X típusú alaptermék-azonosító esetében: ISO 6166 szerinti, 12 jegyű alfanumerikus kód, ha rendelkezésre áll

15

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Az alapul szolgáló index megjelölése

A változó kamatláb indexének jelölése. 4 alfabetikus karakter:

ESTR = EURSTR

SONA = SONIA

SOFR = SOFR

EONA= – EONIA

EONS = EONIA SWAP

EURI = EURIBOR

EUUS = EURODOLLAR

EUCH = EuroSwiss

GCFR = GCF REPO

ISDA = ISDAFIX

LIBI = LIBID

LIBO = LIBOR

MAAA = Muni AAA

PFAN = Pfandbriefe

TIBO = TIBOR

STBO = STIBOR

BBSW = BBSW

JIBA = JIBAR

BUBO = BUBOR

CDOR = CDOR

CIBO = CIBOR

MOSP = MOSPRIM

NIBO = NIBOR

PRBO = PRIBOR

TLBO = TELBOR

WIBO = WIBOR

TREA = Treasury

SWAP = SWAP

FUSW = Future SWAP

EFFR = FEDFUNDS (szövetségi alapkamatláb)

OBFR = OBFR (egynapos banki finanszírozási ráta)

CZNA = CZEONIA

16

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Az alapul szolgáló index megnevezése

Legfeljebb 50 alfanumerikus karakter. A különleges karakterek akkor megengedettek, ha azok az index teljes nevének részét képezik.

17

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Egyedi kosár kód

A kosár szervezőjének jogalany-azonosítójából és legfeljebb 52 alfanumerikus karakterből álló, maximum 72 alfanumerikus karakter.

18

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

A kosár alkotóelemeinek azonosítója

B típusú alaptermék-azonosító esetében: Az ISO 6166 szabvány szerinti ISIN-kód alapján azonosított valamennyi egyedi összetevő

19

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Kiegyenlítés 1. pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

20

2b. szakasz – Az ügyletre vonatkozó információk

Kiegyenlítés 2. pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

21

2c. szakasz – Értékmegállapítás

Az értékelés során megállapított összeg

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló pozitív és negatív érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

22

2c. szakasz – Értékmegállapítás

Az értékmegállapítás pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

23

2c. szakasz – Értékmegállapítás

Az értékmegállapítás időbélyegzője

ISO 8601 szabvány szerinti dátum UTC időformátumban (ÉÉÉÉ-HH-NNóó:pp:mmZ)

24

2c. szakasz – Értékmegállapítás

Értékmegállapítási módszer

4 alfabetikus karakter:

MTMA = piaci értéken

MTMO = modell alapján

CCPV = központi szerződő fél értékelése alapján.

25

2c. szakasz – Értékmegállapítás

Deltatényező

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakter. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Bármely érték –1 és 1 között (beleértve –1 és 1 értéket is) megengedett.

26

2d. szakasz – Biztosítékeszközök

Portfóliószintű biztosítékeszköz megjelölése

Boole-féle érték:

TRUE = biztosítékkal portfólióalapon fedezett

FALSE = nem tartozik portfólióhoz

27

2d. szakasz – Biztosítékeszközök

Portfóliószintű biztosítékeszköz kódja

Legfeljebb 52 alfanumerikus karakter

Különleges karakterek nem megengedettek

28

2e. szakasz – Kockázatmérséklés/bejelentés

A visszaigazolás időbélyegzője

ISO 8601 szabvány szerinti dátum UTC időformátumban (ÉÉÉÉ-HH-NNóó:pp:mmZ)

29

2e. szakasz – Kockázatmérséklés/bejelentés

Visszaigazolva

4 alfabetikus karakter:

NCNF = nem visszaigazolt

ECNF = elektronikusan

YCNF = nem elektronikusan

30

2f. szakasz – Elszámolás

Elszámolási kötelezettség

TRUE = az ügylet a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek olyan kategóriájába tartozik, amelyre vonatkozóan megállapították az elszámolási kötelezettséget, és az ügylet mindkét szerződő fele elszámolási kötelezettség hatálya alá tartozik

HAMIS = az ügylet a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek olyan kategóriájába tartozik, amelyre vonatkozóan megállapították az elszámolási kötelezettséget, de az ügylet egyik vagy mindkét szerződő fele esetében az elszámolási kötelezettség nem áll fenn

vagy „UKWN”, ez esetben az ügylet nem tartozik a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek olyan kategóriájához, amelyre vonatkozóan megállapították az elszámolási kötelezettséget

31

2f. szakasz – Elszámolás

Elszámolva

1 alfabetikus karakter:

Y = igen, központilag elszámolt, béta- és gamma-tranzakciók esetében.

N = nem, nem központilag elszámolt.

32

2f. szakasz – Elszámolás

Az elszámolás időbélyegzője

ISO 8601 szabvány szerinti dátum UTC időformátumban (ÉÉÉÉ-HH-NNóó:pp:mmZ)

33

2f. szakasz – Elszámolás

Központi szerződő fél

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban.

34

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Keretmegállapodás típusa

4 alfabetikus karakter:

„ISDA” – ISDA

„CDEA” – FIA-ISDA Elszámolt származtatott ügyletek végrehajtásáról szóló megállapodás

„EUMA” – Európai keretmegállapodás

„FPCA” – FOA Szakmai ügyfélmegállapodás

„FMAT” – határidős pénzügyi eszközökkel kapcsolatos ügyletekre vonatkozó FBF-keretmegállapodás

„DERV” – Deutscher Rahmenvertrag für Finanztermingeschäfte (DRV)

„CMOP” – Contrato Marco de Operaciones Financieras

„CHMA” – Svájci keretmegállapodás

„IDMA” – Származtatott ügyletekről szóló, az iszlám államokkal kötött megállapodás

„EFMA” – EFET keretmegállapodás

„GMRA” – GMRA

„GMSL” – GMSLA

„BIAG” – kétoldalú megállapodás

vagy „OTHR”, ha a fenti lista nem tartalmazza a keretmegállapodás típusát

35

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Egyéb keretmegállapodás-típus

Legfeljebb 50 alfanumerikus karakter.

36

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A keretmegállapodás verziója

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ formátumban

37

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Csoporton belüli

Boole-féle érték:

TRUE = csoporton belüli ügyletként kötött szerződés

FALSE = a szerződés nem csoporton belüli ügyletként jött létre

38

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Kereskedés utáni kockázatcsökkentő szolgáltatások

Boole-féle érték:

TRUE = a szerződés egy kereskedés utáni kockázatcsökkentő szolgáltatási esemény eredménye

FALSE = a szerződés nem kereskedés utáni kockázatcsökkentő szolgáltatási esemény eredménye

39

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A kereskedés utáni kockázatcsökkentő szolgáltatások technikájának típusa

4 alfabetikus karakter:

„PWOS” – Portfóliótömörítés harmadik fél szolgáltató nélkül

„PWAS” – Portfóliótömörítés harmadik fél szolgáltató vagy központi szerződő fél igénybevételével

„PRBM” – Portfólió-kiegyensúlyozás/letétkezelés

OTHR – egyéb

40

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A kereskedés utáni kockázatcsökkentő szolgáltatást nyújtó szolgáltató

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban.

41

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A végrehajtás helyszíne

Az ISO 10383 szabvány szerinti, 4 alfanumerikus karakterből álló piacazonosító kód (MIC)

42

2c. szakasz – Az ügylet részletei

A végrehajtás időbélyegzője

ISO 8601 szabvány szerinti dátum UTC időformátumban (ÉÉÉÉ-HH-NNóó:pp:mmZ)

43

2c. szakasz – Az ügylet részletei

Hatálybalépés napja

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

44

2c. szakasz – Az ügylet részletei

Lejárat napja

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

45

2c. szakasz – Az ügylet részletei

Az idő előtti lezárás dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

46

2c. szakasz – Az ügylet részletei

A szerződés szerinti végső kiegyenlítési dátum

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

47

2c. szakasz – Az ügylet részletei

A teljesítés típusa

4 alfabetikus karakter:

CASH = készpénz

PHYS = természetbeni

OPTL = opcionális a szerződő fél számára vagy harmadik fél határozza meg

48

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Ár

Ha az árat pénzértékben fejezik ki – legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tizenhárom számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

Ha az árat százalékban fejezik ki – legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló bármely, százalékban kifejezett érték (pl. 2,57 % helyett 2,57). Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tíz számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

49

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az ár pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

 

Az 50–52. mező megismételhető, és az egységár-ütemezést tartalmazó származtatott ügyletek esetében kell kitölteni

 

 

50

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az ár korrigálatlan alkalmazási kezdődátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

51

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az ár korrigálatlan alkalmazási záródátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

52

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A korrigálatlan alkalmazási kezdődátum és a záródátum között érvényes ár

Ha az árat pénzértékben fejezik ki – legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tizenhárom számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

Ha az árat százalékban fejezik ki – legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló bármely, százalékban kifejezett érték (pl. 2,57 % helyett 2,57). Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tíz számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

53

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az ügyletcsomag ára

Ha az ügyletcsomag árát pénzértékben fejezik ki – legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tizenhárom számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

Ha az ügyletcsomag árát százalékban fejezik ki – legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló bármely, százalékban kifejezett érték (pl. 2,57 % helyett 2,57). Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tíz számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

54

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az ügyletcsomag árának pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

55

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal névleges összege

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

56

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Névleges pénznem 1

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

 

Az 57–59. mező megismételhető, és a névlegesösszeg-ütemezést tartalmazó származtatott ügyletek esetében kell kitölteni

 

 

57

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal névleges összege alkalmazásának kezdődátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

58

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal névleges összegének záródátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

59

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal kapcsolódó alkalmazási kezdőnapján hatályos névleges összeg

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

60

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal teljes névleges mennyisége

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

 

A 61–63. mező megismételhető, és a névlegesmennyiség-ütemezést tartalmazó származtatott ügyletek esetében kell kitölteni

 

 

61

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal névleges mennyisége alkalmazásnak kezdődátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

62

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal névleges mennyiségének záródátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

63

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az 1. oldal kapcsolódó alkalmazási kezdőnapján hatályos névleges mennyiség

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

64

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal névleges összege

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

65

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Névleges pénznem 2

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

 

A 66–68. mező megismételhető, és a névlegesösszeg-ütemezést tartalmazó származtatott ügyletek esetében kell kitölteni

 

 

66

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal névleges összege alkalmazásának kezdődátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

67

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal névleges összegének záródátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

68

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal kapcsolódó alkalmazási kezdőnapján hatályos névleges összeg

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

69

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal teljes névleges mennyisége

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

 

A 70–72. mező megismételhető, és a névlegesmennyiség-ütemezést tartalmazó származtatott ügyletek esetében kell kitölteni

 

 

70

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal névleges mennyisége alkalmazásnak kezdődátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

71

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal névleges mennyiségének záródátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban

72

2g. szakasz – Az ügylet részletei

A 2. oldal kapcsolódó alkalmazási kezdőnapján hatályos névleges mennyiség

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

 

A 73–78. mezők megismételhetők

 

 

73

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Egyéb fizetési típus

4 alfabetikus karakter:

UFRO = Előzetes fizetés, azaz a szerződő felek egyike által teljesített – egy ügylet értékének a valós értékhez közelítését szolgáló, vagy bármely más, egy nem piaci ügyletet előidéző – kezdeti fizetés

UWIN = Megszüntetés vagy teljes lezárás, vagyis az ügyletnek a zárónapja előtti megszüntetésekor teljesített végső kiegyenlítés; Olyan fizetések, amelyek származtatott ügylet(ek) teljes körű lezárásából adódhatnak

PEXH = Tőkecsere, azaz keresztdevizás csereügyletek névleges értékének cseréje

74

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az egyéb fizetések összege

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakter. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Nulla vagy nullánál nagyobb bármely érték megengedett.

75

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az egyéb fizetések pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

76

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az egyéb fizetések dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

77

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az egyéb fizetéseket teljesítő fél

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI) 20 alfanumerikus karakterkód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban, vagy legfeljebb 72 alfanumerikus karakterkód olyan természetes személyek esetében, akik magánszemélyként járnak el, és a ROC-nyilatkozat alapján nem jogosultak jogalany-azonosítóra.

A természetes személyt azonosító kódot az 1. szerződő fél jogalany-azonosítója, és az 1. szerződő fél által szabályozói adatszolgáltatás céljából az adott természetes személy(ek)hez rendelt és következetesen alkalmazott egyedi azonosító együttese alkotja.

78

2g. szakasz – Az ügylet részletei

Az egyéb fizetések kedvezményezettje

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI) 20 alfanumerikus karakterkód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban, vagy legfeljebb 72 alfanumerikus karakterkód olyan természetes személyek esetében, akik magánszemélyként járnak el, és a ROC-nyilatkozat alapján nem jogosultak jogalany-azonosítóra.

A természetes személyt azonosító kódot az 1. szerződő fél jogalany-azonosítója, és az 1. szerződő fél által szabályozói adatszolgáltatás céljából az adott természetes személy(ek)hez rendelt és következetesen alkalmazott egyedi azonosító együttese alkotja.

79

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal rögzített kamatlába vagy kamatszelvény

Legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló bármely, százalékban kifejezett pozitív és negatív érték (pl. 2,57 % helyett 2,57).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

80

2h. szakasz – Kamatlábak

A rögzített kamatra vagy a kamatszelvény szerinti kamatra vonatkozó kamatnapszámítási szabály – 1. oldal

4 alfanumerikus karakter:

A001 = IC30360ISDAor30360AmericanBasicRule

A002 = IC30365

A003 = IC30Actual

A004 = Actual360

A005 = Actual365Fixed

A006 = ActualActualICMA

A007 = IC30E360vagyEuroBondBasismodel1

A008 = ActualActualISDA

A009 = Actual365LvagyActuActubasisRule

A010 = ActualActualAFB

A011 = IC30360ICMAvagy30360basicrule

A012 = IC30E2360orEurobondbasismodel2

A013 = IC30E3360orEurobondbasismodel3

A014 = Actual365NL

A015 = ActualActualUltimo

A016 = IC30EPlus360

A017 = Actual364

A018 = Business252

A019 = Actual360NL

A020 = 1/1

Narr = Narratíva

81

2h. szakasz – Kamatlábak

A rögzítettkamat-fizetési gyakoriság vagy a kamatszelvény szerinti kamatfizetési gyakoriság – 1. oldal

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

82

2h. szakasz – Kamatlábak

A rögzítettkamat-fizetési gyakoriság vagy a kamatszelvény szerinti kamatfizetési gyakoriság, szorzó – 1. oldal

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

83

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlábának azonosítója

A változó kamatláb ISIN kódja, ha létezik.

84

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlábának jelölése

A változó kamatláb indexének jelölése. 4 alfabetikus karakter:

ESTR = EURSTR

SONA = SONIA

SOFR = SOFR

EONA= – EONIA

EONS = EONIA SWAP

EURI = EURIBOR

EUUS = EURODOLLAR

EUCH = EuroSwiss

GCFR = GCF REPO

ISDA = ISDAFIX

LIBI = LIBID

LIBO = LIBOR

MAAA = Muni AAA

PFAN = Pfandbriefe

TIBO = TIBOR

STBO = STIBOR

BBSW = BBSW

JIBA = JIBAR

BUBO = BUBOR

CDOR = CDOR

CIBO = CIBOR

MOSP = MOSPRIM

NIBO = NIBOR

PRBO = PRIBOR

TLBO = TELBOR

WIBO = WIBOR

TREA = Treasury

SWAP = SWAP

FUSW = Future SWAP

EFFR = FEDFUNDS (szövetségi alapkamatláb)

OBFR = OBFR (egynapos banki finanszírozási ráta)

CZNA = CZEONIA

85

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlábának megnevezése

Legfeljebb 50 alfanumerikus karakter. A különleges karakterek akkor megengedettek, ha azok az index teljes nevének részét képezik.

86

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlábához kapcsolódó kamatnapszámítási szabály

4 alfanumerikus karakter:

A001 = IC30360ISDAor30360AmericanBasicRule

A002 = IC30365

A003 = IC30Actual

A004 = Actual360

A005 = Actual365Fixed

A006 = ActualActualICMA

A007 = IC30E360vagyEuroBondBasismodel1

A008 = ActualActualISDA

A009 = Actual365LvagyActuActubasisRule

A010 = ActualActualAFB

A011 = IC30360ICMAvagy30360basicrule

A012 = IC30E2360orEurobondbasismodel2

A013 = IC30E3360orEurobondbasismodel3

A014 = Actual365NL

A015 = ActualActualUltimo

A016 = IC30EPlus360

A017 = Actual364

A018 = Business252

A019 = Actual360NL

A020 = 1/1

Narr = Narratíva

87

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlábához kapcsolódó kamatfizetési gyakoriság

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

88

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlábához kapcsolódó kamatfizetési gyakoriság szorzó

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

89

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldali változó kamatláb referencia-időszaka – időszak

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

90

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldali változó kamatláb referencia-időszaka – szorzó

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

91

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlába ismételt megállapításának gyakorisága

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

92

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal változó kamatlába ismételt megállapítási gyakoriságának szorzója

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

93

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal hozamkülönbözete

Ha a hozamkülönbözetet pénzértékben fejezik ki – legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló érték.

Ha a hozamkülönbözetet százalékban fejezik ki – legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló bármely, százalékban kifejezett érték (pl. 2,57 % helyett 2,57).

Ha a hozamkülönbözetet bázispontban fejezik ki – legfeljebb 5 numerikus karakterből álló, bázispontokban kifejezett bármely egész szám (pl. 2,57 % helyett 257).

94

2h. szakasz – Kamatlábak

Az 1. oldal hozamkülönbözetének pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

95

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal rögzített kamatlába

Legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló bármely, százalékban kifejezett pozitív és negatív érték (pl. 2,57 % helyett 2,57).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

96

2h. szakasz – Kamatlábak

A rögzített kamatra vonatkozó kamatnapszámítási szabály – 2. oldal

4 alfanumerikus karakter:

A001 = IC30360ISDAor30360AmericanBasicRule

A002 = IC30365

A003 = IC30Actual

A004 = Actual360

A005 = Actual365Fixed

A006 = ActualActualICMA

A007 = IC30E360vagyEuroBondBasismodel1

A008 = ActualActualISDA

A009 = Actual365LvagyActuActubasisRule

A010 = ActualActualAFB

A011 = IC30360ICMAvagy30360basicrule

A012 = IC30E2360orEurobondbasismodel2

A013 = IC30E3360orEurobondbasismodel3

A014 = Actual365NL

A015 = ActualActualUltimo

A016 = IC30EPlus360

A017 = Actual364

A018 = Business252

A019 = Actual360NL

A020 = 1/1

Narr = Narratíva

97

2h. szakasz – Kamatlábak

A rögzítettkamat-fizetési gyakoriság – 2. oldal

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

98

2h. szakasz – Kamatlábak

A rögzítettkamat-fizetési szorzó – 2. oldal

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

99

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlábának azonosítója

A változó kamatláb ISIN kódja, ha létezik.

100

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlábának jelölése

A változó kamatláb indexének jelölése. 4 alfabetikus karakter:

ESTR = EURSTR

SONA = SONIA

SOFR = SOFR

EONA= – EONIA

EONS = EONIA SWAP

EURI = EURIBOR

EUUS = EURODOLLAR

EUCH = EuroSwiss

GCFR = GCF REPO

ISDA = ISDAFIX

LIBI = LIBID

LIBO = LIBOR

MAAA = Muni AAA

PFAN = Pfandbriefe

TIBO = TIBOR

STBO = STIBOR

BBSW = BBSW

JIBA = JIBAR

BUBO = BUBOR

CDOR = CDOR

CIBO = CIBOR

MOSP = MOSPRIM

NIBO = NIBOR

PRBO = PRIBOR

TLBO = TELBOR

WIBO = WIBOR

TREA = Treasury

SWAP = SWAP

FUSW = Future SWAP

EFFR = FEDFUNDS (szövetségi alapkamatláb)

OBFR = OBFR (egynapos banki finanszírozási ráta)

CZNA = CZEONIA

101

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlábának megnevezése

Legfeljebb 50 alfanumerikus karakter. A különleges karakterek akkor megengedettek, ha azok az index teljes nevének részét képezik.

102

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlábához kapcsolódó kamatnapszámítási szabály

4 alfanumerikus karakter:

A001 = IC30360ISDAor30360AmericanBasicRule

A002 = IC30365

A003 = IC30Actual

A004 = Actual360

A005 = Actual365Fixed

A006 = ActualActualICMA

A007 = IC30E360vagyEuroBondBasismodel1

A008 = ActualActualISDA

A009 = Actual365LvagyActuActubasisRule

A010 = ActualActualAFB

A011 = IC30360ICMAvagy30360basicrule

A012 = IC30E2360orEurobondbasismodel2

A013 = IC30E3360orEurobondbasismodel3

A014 = Actual365NL

A015 = ActualActualUltimo

A016 = IC30EPlus360

A017 = Actual364

A018 = Business252

A019 = Actual360NL

A020 = 1/1

Narr = Narratíva

103

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlábához kapcsolódó kamatfizetési gyakoriság

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

104

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlábához kapcsolódó kamatfizetési gyakoriság szorzó

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

105

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldali változó kamatláb referencia-időszaka – időszak

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

106

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldali változó kamatláb referencia-időszaka – szorzó

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

107

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlába ismételt megállapításának gyakorisága

4 alfabetikus karakter:

DAIL = napi

WEEK = heti

MNTH = havi

YEAR = éves

ADHO = ad hoc, amely nem rendszeres fizetések esetén alkalmazandó

EXPI = lezáráskor

108

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal változó kamatlába ismételt megállapítási gyakoriságának szorzója

Legfeljebb 3 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb egész szám.

109

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal hozamkülönbözete

Ha a hozamkülönbözetet pénzértékben fejezik ki – legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló érték.

Ha a hozamkülönbözetet százalékban fejezik ki – legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló bármely, százalékban kifejezett érték (pl. 2,57 % helyett 2,57).

Ha a hozamkülönbözetet bázispontban fejezik ki – legfeljebb 5 numerikus karakterből álló, bázispontokban kifejezett bármely egész szám (pl. 2,57 % helyett 257).

110

2h. szakasz – Kamatlábak

A 2. oldal hozamkülönbözetének pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

111

2h. szakasz – Kamatlábak

Az ügyletcsomag hozamkülönbözete

Ha az ügyletcsomag hozamkülönbözetét pénzértékben fejezik ki – legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló pozitív és negatív érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tizenhárom számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

Ha az ügyletcsomag hozamkülönbözetét százalékban fejezik ki – legfeljebb 10 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 11 numerikus karakterből álló, százalékban kifejezett pozitív és negatív érték (pl. 2,57 % helyett 2,57). Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tíz számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

Ha az ügyletcsomag hozamkülönbözetét bázispontban fejezik ki – legfeljebb 5 numerikus karakterből álló, bázispontokban kifejezett bármely egész szám (pl. 2,57 % helyett 257).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

112

2h. szakasz – Kamatlábak

Az ügyletcsomag hozamkülönbözetének pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

113

2i. szakasz – Deviza

Átváltási árfolyam 1

Legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló, nullánál nagyobb érték.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

114

2i. szakasz – Deviza

Határidős devizaárfolyam

Legfeljebb 13 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 18 numerikus karakterből álló, nullánál nagyobb érték.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

115

2i. szakasz – Deviza

Az árfolyam alapja

Két ISO 4217 pénznemkódot jelölő 7 karakter, amelyeket „/” választ el egymástól, a devizapárosítási sorrend korlátozása nélkül.

Az első pénznemkód jelzi az egységdevizát, a második pedig a jegyzési devizát.

116

2j. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (általános)

Alaptermék

Csak az árualapú származtatott termékek besorolási táblázatának „Alaptermék” oszlopában levő értékek megengedettek.

117

2j. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (általános)

Termék-alcsoport

Csak az árualapú származtatott termékek besorolási táblázatának „Termék-alcsoport” oszlopában levő

értékek megengedettek.

118

2j. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (általános)

További termék-alcsoport

Csak az árualapú származtatott termékek besorolási táblázatának „További termék-alcsoport” oszlopában levő

értékek megengedettek.

119

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Teljesítési pont vagy zóna

EIC-kód, 16 karakterből álló alfanumerikus kód

Ismételhető mező.

120

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Összekapcsolási pont

EIC-kód, 16 karakterből álló alfanumerikus kód

121

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Terhelés típusa

BSLD = alapterhelés

PKLD = csúcsterhelés

OFFP = völgyidőszak

HABH = óra/időblokk

SHPD = görbealakítás

GASD = gáznap

OTHR = egyéb

 

A 122–131. mezők megismételhetők

 

 

122

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

A teljesítési időintervallum kezdő időpontja

óó:pp:mmZ

123

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

A teljesítési időintervallum záró időpontja

óó:pp:mmZ

124

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

A teljesítés kezdő dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN formátumban

125

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

A teljesítés záró dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN formátumban

126

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Időtartam

MNUT = perc

HOUR= óra

DASD = nap

WEEK = hét

MNTH = hónap

QURT = negyedév

SEAS = évszak

YEAR = év

OTHR = egyéb

127

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

A hét napjai

WDAY = hétköznapok

WEND = hétvége

MOND = hétfő

TUED = kedd

WEDD = szerda

THUD = csütörtök

FRID = péntek

SATD = szombat

SUND = vasárnap

XBHL – a munkaszüneti napok kivételével

IBHL – beleértve a munkaszüneti napokat

Több érték megadása megengedett

128

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Teljesítési kapacitás

Legfeljebb 20 numerikus karakter, beleértve a tizedesjegyeket

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

129

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Mértékegység

KWAT = KW

KWHH = KWh/h

KWHD = KWh/nap

MWAT = MW

MWH = MWh/h

MWHD = MWh/nap

GWAT = GW

GWhh = GWh/h

GWHD = GWh/nap

THMD = Therm/nap

KTMD = Ktherm/nap

MTMD = Mtherm/nap

CMPD = cm/nap

MCMD = mcm/nap

BTUD = Btu/nap

MBTD = MMBtu/nap

MJDD = MJ/nap

HMJD = 100MJ/nap

MMJD = MMJ/nap

GJDD = GJ/nap

130

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Ár/időintervallumonkénti mennyiség

A tizedesjegyekkel együtt legfeljebb 20 numerikus karakterig.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

131

2k. szakasz – Áruk és kibocsátási egységek (energia)

Az ár/időintervallumonkénti mennyiség pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

132

2l. szakasz – Opciók

Opció típusa

4 alfabetikus karakter:

PUTO = eladási

CALL = vételi

OTHR = ha nem lehet meghatározni, hogy vételi vagy eladási opcióról van-e szó

133

2l. szakasz – Opciók

Az opció jellege

4 alfabetikus karakter:

AMER = amerikai

BERM = Bermuda

EURO =európai

134

2l. szakasz – Opciók

Kötési ár

Ha a kötési árat pénzértékben fejezik ki: részvényopciók, árupiaci opciók, devizaopciók és hasonló termékek esetében legfeljebb 13 tizedesjegyet tartalmazó, legfeljebb 18 numerikus karakterből álló bármely érték (pl. 6,39 USD esetében 6,39). Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tizenhárom számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

Ha a kötési árat százalékban fejezik ki: részvényopciók, továbbá különbözet meghatározásával jegyzett, kamatláb csereügyletre és hitel csereügyletre szóló opciók, valamint hasonló termékek esetében legfeljebb 10 tizedesjegyet tartalmazó, legfeljebb 11 numerikus karakterből álló, százalékban kifejezett bármely érték (pl. 2,1 % helyett 2,1).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

 

A 135–137. mező megismételhető, és a kötésiár-ütemezést tartalmazó származtatott ügyletek esetében kell kitölteni

 

 

135

2l. szakasz – Opciók

A kötési ár hatálybalépésének napja

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

136

2l. szakasz – Opciók

A kötési ár alkalmazásának zárónapja

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

137

2l. szakasz – Opciók

A kapcsolódó alkalmazási kezdőnapon hatályos kötési ár

Ha a kötési árat pénzértékben fejezik ki: részvényopciók, árupiaci opciók, devizaopciók és hasonló termékek esetében legfeljebb 13 tizedesjegyet tartalmazó, legfeljebb 18 numerikus karakterből álló bármely érték (pl. 6,39 USD esetében 6,39). Ha az értéknek a tizedesjel után több mint tizenhárom számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

Ha a kötési árat százalékban fejezik ki: részvényopciók, továbbá különbözet meghatározásával jegyzett, kamatláb csereügyletre és hitel csereügyletre szóló opciók, valamint hasonló termékek esetében legfeljebb 10 tizedesjegyet tartalmazó, legfeljebb 11 numerikus karakterből álló, százalékban kifejezett bármely érték (pl. 2,1 % helyett 2,1).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

Az esetleges mínuszjel nem számít numerikus karakternek.

138

2l. szakasz – Opciók

A kötési ár pénzneme/devizapár

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter; vagy

devizaopciók esetében: Két ISO 4217 pénznemkódot jelölő 7 karakter, amelyeket „/” választ el egymástól, a devizapárosítási sorrend korlátozása nélkül.

Az első pénznemkód jelzi az alapdevizát, a második pedig a jegyzési devizát.

139

2l. szakasz – Opciók

Az opciós díj összege

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

140

2l. szakasz – Opciók

Az opciós díj pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

141

2l. szakasz – Opciók

Az opciós díj megfizetésének dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

142

2i. szakasz – Opciók

Az alapeszköz lejáratának dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

143

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

Szenioritás

4 alfabetikus karakter:

SNDB = Előresorolt, mint például az előresorolt fedezetlen adósság (vállalati/pénzügyi), devizában denominált államadósság (kormány),

SBOD = alárendelt, mint például az alárendelt vagy alsóbb szintű Tier 2 adósság (bankok), junior alárendelt vagy felsőbb szintű Tier 2 adósság (bankok),

OTHR = egyéb, például elsőbbségi részvény vagy Tier 1 tőke (bankok) vagy egyéb hitelderivatívák

144

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

Referencia-jogalany

ISO 3166 szabvány szerinti országkód – kétbetűs országkód,

vagy

Az ISO 3166-2 szabvány szerinti országkód – kétbetűs országkód, amelyhez kötőjellel („-”) kapcsolódik az ország alegységének legfeljebb három alfanumerikus karakterből álló kódja,

vagy

Az ISO 17442 szabvány szerinti, 20 alfanumerikus karakterből álló jogalany-azonosító kód (LEI)

145

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

Sorozat

Legfeljebb öt karakterből álló egész számokat tartalmazó mező

146

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

Verzió

Legfeljebb öt karakterből álló egész számokat tartalmazó mező

147

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

Indextényező

Legfeljebb 10 tizedes jegyet tartalmazó, legfeljebb 11 numerikus karakterből álló, tizedes törtként kifejezett, 0 és 1 közötti bármely érték (pl. 5 % helyett 0,05).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

148

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

Ügyletrészsorozat

Boole-féle érték:

TRUE = ügyletrészsorozatba sorolt

FALSE = ügyletrészsorozatba nem sorolt

149

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

A hitelderivatíva-swap (CDS) indexhez tartozó alsó küszöbérték

Legfeljebb 10 tizedes jegyet tartalmazó, legfeljebb 11 numerikus karakterből álló, tizedes törtként kifejezett, 0 és 1 közötti bármely érték (pl. 5 % helyett 0,05).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

150

2m. szakasz – Származtatott hitelügyletek

A CDS-index felső veszteségviselési határa

Legfeljebb 10 tizedes jegyet tartalmazó, legfeljebb 11 numerikus karakterből álló, tizedes törtként kifejezett, 0 és 1 közötti bármely érték (pl. 5 % helyett 0,05).

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

151

2n. szakasz – A származtatott ügylet módosítása

Az intézkedés típusa

4 alfabetikus karakter:

NEWT = új

MODI = módosítás

CORR = helyesbítés

TERM = lezárás

EROR = hiba

REVI = újranyitás

VALU = értékelés

POSC = pozíció-összetevő

152

2n. szakasz – A származtatott ügylet módosítása

Eseménytípus

4 alfabetikus karakter:

TRAD = kereskedés

NOVA = belépés

COMP = kereskedés utáni kockázatcsökkentő szolgáltatás

ETRM = idő előtti lezárás

CLRG = elszámolás

EXER = lehívás

ALOC = allokáció

CREV = hitelesemény

CORP = vállalati esemény

INCP = pozícióban való szerepeltetés

UPDT = frissítés

153

2n. szakasz – A származtatott ügylet módosítása

Esemény dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.

154

2n. szakasz – A származtatott ügylet módosítása

Szint

4 alfabetikus karakter:

TCTN = kereskedés

PSTN = pozíció


3. táblázat

 

Szakasz

Mező

Formátum

1

A származtatott ügylet szerződő felei

A bejelentés időbélyegzője

Az ISO 8601 szabvány szerinti dátum az egyeztetett világidő UTC időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NNTóó:pp:mmZ

2

A származtatott ügylet szerződő felei

Bejelentő jogalany azonosítója

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban.

3

A származtatott ügylet szerződő felei

Az adatszolgáltatásért felelős szervezet

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban. A jogalany-azonosítót a globális jogalany-azonosító rendszer akkreditált helyi operatív egységei feltételeivel összhangban megfelelően meg kell újítani.

4

A származtatott ügylet szerződő felei

1. szerződő fél (adatszolgáltató szerződő fél)

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI), 20 alfanumerikus karakterből álló kód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban. A jogalany-azonosítót a globális jogalany-azonosító rendszer akkreditált helyi operatív egységei feltételeivel összhangban megfelelően meg kell újítani.

5

A származtatott ügylet szerződő felei

A 2. szerződő fél azonosító típusa

Boole-féle érték:

TRUE

FALSE, olyan természetes személyek esetében, akik magánszemélyként járnak el, és akik nem jogosultak a ROC nyilatkozat szerinti jogalany-azonosítóra.

6

A származtatott ügylet szerződő felei

2. szerződő fél

ISO 17442 Jogalany-azonosító (LEI) 20 alfanumerikus karakterkód, amely szerepel a Globális LEI Alapítvány által közzétett LEI-adatállományban, vagy legfeljebb 72 alfanumerikus karakterkód olyan természetes személyek esetében, akik magánszemélyként járnak el, és a ROC-nyilatkozat alapján nem jogosultak jogalany-azonosítóra.

A természetes személyt azonosító kódot az 1. szerződő fél jogalany-azonosítója, és az 1. szerződő fél által szabályozói adatszolgáltatás céljából az adott természetes személy(ek)hez rendelt és következetesen alkalmazott egyedi azonosító együttese alkotja.

7

Biztosíték

A biztosíték időbélyegzője

ISO 8601 szabvány szerinti dátum UTC időformátumban (ÉÉÉÉ-HH-NNóó:pp:mmZ)

8

Biztosíték

Portfóliószintű biztosítékeszköz megjelölése

Boole-féle érték:

TRUE = biztosítékkal portfólióalapon fedezett

FALSE = nem tartozik portfólióhoz

9

Biztosíték

Portfóliószintű biztosítékeszköz kódja

Legfeljebb 52 alfanumerikus karakter

Különleges karakterek nem megengedettek

10

Biztosíték

Egyedi ügyletazonosító

Legfeljebb 52 alfanumerikus karakter, csak a nagybetűs A-Z alfabetikus karakterek és a 0–9 számjegyek megengedettek

11

Biztosíték

Biztosítéknyújtási kategória

4 alfabetikus karakter:

UNCL = biztosítékeszközzel nem fedezett

PRC1= biztosítékeszközzel részben fedezett: csak az 1. szerződő fél

PRC2= biztosítékeszközzel részben fedezett: csak a 2. szerződő fél

PRCL = biztosítékeszközzel részben fedezett

OWC1 = egyirányú biztosítékkal fedezett: csak az 1. szerződő fél

OWC2 = egyirányú biztosítékkal fedezett: csak a 2. szerződő fél

OWP1 = egyirányú biztosítékkal fedezett/biztosítékeszközzel részben fedezett: 1. szerződő fél

OWP2 = egyirányú biztosítékkal fedezett/biztosítékeszközzel részben fedezett: 2. szerződő fél

FLCL = biztosítékeszközzel teljes mértékben fedezett

E rendelet 5. cikke szerint kell kitölteni

12

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által nyújtott alapletét (levonások [haircut] előtt)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

13

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által nyújtott alapletét (levonások [haircut] után)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

14

Biztosíték

A nyújtott alapletét pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

15

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által nyújtott változó letét (levonások [haircut] előtt)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

16

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által nyújtott változó letét (levonások [haircut] után)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

17

Biztosíték

A nyújtott változó letét pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

18

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által nyújtott többletbiztosíték

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

19

Biztosíték

A nyújtott többletbiztosíték pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

20

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által gyűjtött alapletét (levonások [haircut] előtt)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

21

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által gyűjtött alapletét (levonások [haircut] után)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

22

Biztosíték

A gyűjtött alapletét pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

23

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által gyűjtött változó letét (levonások [haircut] előtt)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

24

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által gyűjtött változó letét (levonások [haircut] után)

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

25

Biztosíték

A gyűjtött változó letét pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

26

Biztosíték

Az 1. szerződő fél által gyűjtött többletbiztosíték

Legfeljebb 5 tizedesjeggyel együtt legfeljebb 25 numerikus karakterből álló, nulla vagy nullánál nagyobb érték. Ha az értéknek a tizedesjel után több mint öt számjegye van, az adatszolgáltató szerződő feleknek felfelé kell kerekíteniük.

A tizedesjel nem számít numerikus karakternek. A használandó tizedesjel a pont.

27

Biztosíték

A gyűjtött többletbiztosíték pénzneme

Az ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkód, 3 alfabetikus karakter

28

Biztosíték

Az intézkedés típusa

„MARU” – Letét aktualizálása

‘CORR’ – helyesbítés

29

Biztosíték

Esemény dátuma

ISO 8601 szabvány szerinti dátum ÉÉÉÉ-HH-NN UTC-formátumban.


4. táblázat

Az árualapú származtatott termékek besorolása

Alaptermék

Termék-alcsoport

További termék-alcsoport

„AGRI” – mezőgazdaság

„GROS” – gabonafélék és olajos magvak

’FWHT’ – takarmánybúza

„SOYB” – szójabab

„CORN” – kukorica

„RPSD” – repcemag

„RICE” – rizs

„OTHR” – egyéb

„SOFT” – mezőgazdasági termékek (softs)

„CCOA” – kakaó

„ROBU” – robusta kávé

„WHSG” – fehér cukor

„BRWN” – nyerscukor

„OTHR” – egyéb

„POTA” – burgonya

 

„OOLI” – olívaolaj

„LAMP” – „lampante”

„OTHR” – egyéb

„DIRY” – tejtermék

 

„FRST” – erdészeti termékek

 

„SEAF” – tengeri eredetű élelmiszerek

 

„LSTK” – állatállomány

 

„GRIN” – gabona

„MWHT” – kenyérbúza

„OTHR” – egyéb

„OTHR” – egyéb

 

„NRGY” – energia

„ELEC” – villamos energia

„BSLD” – alapterhelés

„FITR” – pénzügyi kapacitásjog

„PKLD” – csúcsterhelés

„OFFP” – völgyidőszak

„OTHR” – egyéb

„NGAS” – földgáz

„GASP” – GASPOOL

„LNGG” – LNG

„NBPG” – NBP

„NCGG” – NCG

„TTFG” – TTF

„OTHR” – egyéb

„OILP” – olaj

„BAKK” – Bakken

„BDSL” – biodízel

„BRNT” – Brent

„BRNX” – Brent NX

„CNDA” – kanadai

„COND” – kondenzátum

„DSEL” – dízel

„DUBA” – Dubai

„ESPO” – ESPO

„ETHA” – etanol

„FUEL” – tüzelőanyag

„FOIL” – tüzelőolaj

„GOIL” – gázolaj

„GSLN” – benzin

„HEAT’ – fűtőolaj

„JTFL” – sugárhajtómű-tüzelőanyag

„KERO” – kerozin

„LLSO” – Light Louisiana Sweet (LLS)

„MARS” – Mars

„NAPH” – nafta

„NGLO” – NGL

„TAPI” – Tapis

„URAL” – Ural

„WTIO” – WTI

„OTHR” – egyéb

„COAL” – szén

„INRG” – energiaközi termékek

„RNNG” – megújuló energia

„LGHT” – könnyű előpárlatok

„DIST” – desztillátumok

„OTHR” – egyéb

 

„ENVR” – környezeti

„EMIS” – kibocsátás

„CERE” – CER

„ERUE” – ERU

„EUAE” – EUA

„EUAA” – EUAA

„OTHR” – egyéb

‘WTHR” – időjárás

„CRBR” – szénnel kapcsolatos

„OTHR” – egyéb

 

„FRGT” – teherszállítás

„WETF” – nedves (wet)

„TNKR” – tartályhajó

„OTHR” – egyéb

„DRYF” – száraz

„DBCR” – száraz ömlesztett árut szállító hajó

„OTHR” – egyéb

„CSHP” – konténerszállító hajó

 

„OTHR” – egyéb

 

„FRTL” – műtrágya

„AMMO” – ammónia

„DAPH” – DAP (diammónium-foszfát)

„PTSH” – hamuzsír

„SLPH” – kén

„UREA” – karbamid

„UAAN” – UAN (karbamid és ammónium-nitrát)

„OTHR” – egyéb

 

„INDP” – ipari termékek

„CSTR” – építés

„MFTG” – gyártás

 

„METL” – fémek

„NPRM” – nem nemesfémek

„ALUM” – alumínium

„ALUA” – alumíniumötvözet

„CBLT” – kobalt

„COPR” – réz

„IRON” – vasérc

„LEAD” – ólom

„MOLY” – molibdén

„NASC” – NASAAC

„NICK” – nikkel

„STEL” – acél

„TINN” – ón

„ZINC” – cink

„OTHR” – egyéb

„PRME” – nemesfémek

„GOLD” – arany

„SLVR” – ezüst

„PTNM” – platina

„PLDM” – palládium

„OTHR” – egyéb

„MCEX” – Multi Commodity Exotic (multi-árualapú egzotikus)

 

 

„PAPR” – papír

„CBRD” – kartondoboz

„NSPT” – újságpapír

„PULP” – papírrost

„RCVP” – visszanyert papír

„OTHR” – egyéb

 

„POLY” – polipropilén

„PLST” – műanyag

„OTHR” – egyéb

 

„INFL” – infláció

 

 

„OEST” – hivatalos gazdasági statisztika

 

 

„OTHC” – „egyéb C10 származtatott termékek”, az (EU) 2017/583 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (10) III. melléklete 10.1. táblázatának meghatározása szerint

 

 

„OTHR” – egyéb

 

 


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/65/EU irányelve (2014. május 15.) a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 349. o.).

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013/36/EU irányelve (2013. június 26.) a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 176., 2013.6.27., 338. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/138/EK irányelve (2009. november 25.) a biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység megkezdéséről és gyakorlásáról (Szolvencia II) (HL L 335., 2009.12.17., 1. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/65/EK irányelve (2009. július 13.) az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokra (ÁÉKBV) vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról (HL L 302., 2009.11.17., 32. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2341 irányelve (2016. december 14.) a foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmények tevékenységéről és felügyeletéről (HL L 354., 2016.12.23., 37. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2011/61/EU irányelve (2011. június 8.) az alternatívbefektetésialap-kezelőkről, valamint a 2003/41/EK és a 2009/65/EK irányelv, továbbá az 1060/2009/EK és az 1095/2010/EU rendelet módosításáról (HL L 174., 2011.7.1., 1. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 909/2014/EU rendelete (2014. július 23.) az Európai Unión belüli értékpapír-kiegyenlítés javításáról és a központi értéktárakról, valamint 98/26/EK és a 2014/65/EU irányelv, valamint a 236/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 257., 2014.8.28., 1. o.).

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács 1893/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról és a 3037/90/EGK tanácsi rendelet, valamint egyes meghatározott statisztikai területekre vonatkozó EK-rendeletek módosításáról (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács 648/2012/EU rendelete (2012. július 4.) a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról (HL L 201., 2012.7.27., 1. o.).

(10)  A Bizottság (EU) 2017/583 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 14.) a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kötvényekkel, strukturált pénzügyi termékekkel, kibocsátási egységekkel és származtatott termékekkel kapcsolatos, kereskedési helyszínekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó átláthatósági követelményeket meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., 2017.3.31., 229. o.).