2022.7.22.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 195/95


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1286 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2022. július 15.)

a 2014/25/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 34. cikkének a hollandiai kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátására irányuló szerződések odaítélésére való alkalmazhatóságáról

(az értesítés a C(2022) 4872. számú dokumentummal történt)

(Csak a holland nyelvű szöveg hiteles)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai szolgáltatási ágazatban működő ajánlatkérők beszerzéseiről és a 2004/17/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. február 26-i 2014/25/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 35. cikke (3) bekezdésére,

a közbeszerzési tanácsadó bizottsággal folytatott konzultációt követően,

mivel:

1.   TÉNYÁLLÁS

(1)

Az e határozatban foglalt intézkedések összhangban vannak a közbeszerzési tanácsadó bizottság véleményével.

(2)

2017. január 30-án az Eneco B.V. (a továbbiakban: Eneco) és az N.V. Nuon Energy (a továbbiakban: Nuon) a 2014/25/EU irányelv 35. cikkének (1) bekezdése alapján kérelmet (a továbbiakban: kérelem) nyújtott be a Bizottsághoz. A kérelem megfelel az (EU) 2016/1804 bizottsági végrehajtási határozat (2) 1. cikkének (1) bekezdésében, valamint I. mellékletében meghatározott alaki követelményeknek.

(3)

A Nuon részvényeit teljes mértékben a svéd állam tulajdonában lévő, tőzsdén nem jegyzett vállalat, a Vattenfall AB birtokolja. Következésképpen a Nuon a 2014/25/EU irányelv 4. cikkének (2) bekezdése értelmében vett közszolgáltató ajánlatkérőnek minősül. A 2020. márciusi tulajdonosváltást követően (a korábban holland helyi önkormányzatok tulajdonában lévő vállalatot egy, a Mitsubishi Corporation és a Chubu Electric Power által alkotott közös vállalkozásnak adták el), az Eneco már nem minősül közszolgáltató ajánlatkérőnek.

(4)

A kérelem a kisfogyasztók (a háztartások, valamint a kisfeszültségű hálózatra csatlakoztatott, legfeljebb 3 x 80 A maximális csatlakozási kapacitással rendelkező ipari és kereskedelmi kisfogyasztók) kiskereskedelmi villamosenergia-ellátásával, valamint a kisfogyasztók (a gázhálózatra csatlakoztatott háztartások és kisvállalkozások legfeljebb 40 m3 maximális csatlakozási kapacitással rendelkező) kiskereskedelmi gázellátásával kapcsolatos tevékenységeket érinti.

(5)

A 2014/25/EU irányelv IV. melléklete 1. bekezdésének a) pontja értelmében, mivel a piacra történő szabad belépést lehet feltételezni az adott irányelv 34. cikke (3) bekezdésének első albekezdése alapján, a Bizottságnak 90 munkanapon belül végrehajtási határozatot kell elfogadnia a kérelem tárgyában. Mivel a kérelemhez nem csatoltak független nemzeti hatóság által elfogadott, indokolással ellátott és adatokkal alátámasztott állásfoglalást a 2014/25/EU irányelv 35. cikkének (2) bekezdése értelmében, a Bizottság 2017. március 24-én tájékoztatta a holland hatóságokat a kérelemről, és kiegészítő információkat kért. Az információkérésre adott válaszukat a holland hatóságok 2017. június 19-én e-mailben küldték el. A válasz hiányosnak bizonyult, ami arra vezette a Bizottságot, hogy 2017. július 27-én további pontosítást kérjen, amelyet a holland hatóságok 2017. szeptember 25-én nyújtottak be.

(6)

mivel a rendelkezésre álló információk továbbra sem voltak elegendőek ahhoz, hogy a Bizottság kialakítsa véleményét a tevékenységek versenynek való kitettségéről, 2017. december 21-én és 2018. március 2-án további információkéréseket küldött a holland hatóságoknak. A holland hatóságok 2021. október 11-én küldték meg válaszukat.

(7)

A Nuon 2022. január 24-én lényegesen módosított kérelmet nyújtott be. A Bizottság és a kérelmező megállapodott abban, hogy a Bizottságnak 2022. július 15-ig végrehajtási határozatot kell elfogadnia.

2.   JOGI KERET

(8)

A 2014/25/EU irányelv alkalmazandó [a 9. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett] kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátással kapcsolatos tevékenységek folytatására irányuló szerződések odaítélésére, kivéve, ha e tevékenységek az irányelv 34. cikke értelmében mentességet élveznek.

(9)

A 2014/25/EU irányelv 34. cikke előírja, hogy az irányelvben említett bármely tevékenység folytatására irányuló szerződések nem tartoznak az irányelv hatálya alá, ha abban a tagállamban, ahol a szerződést teljesítik, a tevékenység közvetlen módon ki van téve a versenynek olyan piacokon, amelyekre a belépés nem korlátozott. A versenynek való közvetlen kitettséget objektív szempontok alapján kell értékelni, figyelembe véve az érintett ágazat egyedi jellemzőit.

3.   ÉRTÉKELÉS

3.1.   A piacra való belépés szabadsága

(10)

A piacra való belépés akkor minősül korlátlannak, ha az érintett tagállam végrehajtotta és alkalmazza az adott ágazatot vagy annak egy részét megnyitó, megfelelő uniós jogi aktusokat. Ezeket a jogi aktusokat a 2014/25/EU irányelv III. melléklete sorolja fel. A 2009/72/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvet (3) hatályon kívül helyező (EU) 2019/944 európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) a villamosenergia-ágazatra, míg a 2009/73/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) a gázágazatra alkalmazandó.

(11)

Hollandia a holland villamosenergia-törvénnyel (6) (Elektriciteitswet) és a holland gáztörvénnyel (7) (Gaswet) ültette át nemzeti jogába az (EU) 2019/944 és a 2009/73/EK irányelvet. Ebből következően, valamint a 2014/25/EU irányelv 34. cikke (3) bekezdésének első albekezdésével összhangban a piacra való belépés Hollandia teljes területén nem minősül korlátozottnak.

3.2.   A versenynek való közvetlen kitettség

(12)

A versenynek való közvetlen kitettséget több mutató alapján kell értékelni, amelyek közül önmagában egyik sem döntő jelentőségű. Az e határozat által érintett piacokra vonatkozóan az egyik vizsgálandó kritérium az adott piac meghatározó szereplőinek piaci részesedése. Az érintett piacok jellemzőire tekintettel további kritériumokat is figyelembe kell venni, például a piaci szereplők számát, a nagykereskedelmi piacok likviditását, a fogyasztók váltási arányát vagy az árszabályozás létezését.

(13)

Ez a határozat nem érinti az uniós versenyszabályok és az uniós jog más területein irányadó rendelkezések alkalmazását. Így különösen a versenynek való közvetlen kitettségnek a 2014/25/EU irányelv 34. cikke szerinti értékeléséhez használt kritériumoknak és módszertannak meg kell felelniük az EUMSZ versenyjogi rendelkezéseinek, azoknak nem kell szükségképpen azonosnak lenniük azokkal, amelyeket az EUMSZ 101. vagy 102. cikke, vagy a 139/2004/EK tanácsi rendelet (8) alapján végzett értékeléskor alkalmaznak, amint azt a Törvényszék is megerősítette (9).

(14)

E határozat célja annak megállapítása, hogy a kérelemmel érintett tevékenységek ki vannak-e téve olyan mértékű versenynek (olyan piacokon, amelyekre a belépés a 2014/25/EU irányelv 34. cikke értelmében nem korlátozott), amely biztosítja, hogy a 2014/25/EU irányelvben megállapított részletes beszerzési szabályok jelentette beszerzési fegyelem hiányában is átlátható, megkülönböztetéstől mentes módon történjen az érintett tevékenységek folytatására irányuló beszerzés, olyan kritériumok alapján, amelyek lehetővé teszik a beszerzők számára az általánosságban gazdaságilag legelőnyösebb megoldás azonosítását.

(15)

Ezzel összefüggésben fontos szem előtt tartani, hogy az érintett piacon nem minden piaci szereplő tartozik a közbeszerzési szabályok hatálya alá. A jelen ügyben csak a Nuon minősül a 2014/25/EU irányelv 4. cikke értelmében vett közszolgáltató ajánlatkérőnek, és ennélfogva a közbeszerzési szabályok hatálya alá tartozik.

3.2.1.   Érintett termékpiacok

(16)

A Bizottság precedensei (10) szerint a villamosenergia-ágazatban a következő érintett termékpiacok különböztethetők meg: i. termelés és nagykereskedelmi ellátás, ii. átvitel, iii. elosztás és iv. végső fogyasztók kiskereskedelmi ellátása (11). A gázágazatban a következő termékpiacok különböztethetők meg: i. beszerzési piac (nyersolaj- és földgázfeltárás), ii. (beszerzési és értékesítési) nagykereskedelmi piacok, iii. kiskereskedelmi piac, amely a gáz végső fogyasztók részére történő értékesítésének, forgalmazásának és elosztásának piacaként határozható meg (12).

(17)

Hollandiában a villamosenergia- és a gázágazatban a következő nyolc regionális elosztó vállalat vagy elosztórendszer-üzemeltető működik: COGAS Infra & Beheer, Enduris, Enexis, Liander, Endinet, RENDO Netbeheer, Stedin Netbeheer és Westland Infra Netbeheer. Azok a területek, ahol az elosztórendszer-üzemeltetők villamos energiát szállítanak, eltérhetnek azoktól a területektől, ahol gázt szállítanak. Az energiapiacok liberalizálása óta az elosztórendszer-üzemeltetők független működését az uniós ágazati jogszabályoknak megfelelő szabályok sorozata biztosította. A holland jogalkotó az elosztórendszer-üzemeltetők szintjén teljes tulajdonjogi szétválasztásra adott felhatalmazást. A holland hatóságok megerősítették (13), hogy jelenleg valamennyi elosztórendszer-üzemeltető jogilag és tulajdonjogilag szétválasztott a termelőktől és az ellátási vállalkozásoktól.

Kiskereskedelmi villamosenergia-ellátás

(18)

A végső fogyasztók villamosenergia-ellátását illetően a Bizottság korábbi határozataiban különbséget tett a kisfeszültségű elosztóhálózatokhoz csatlakoztatott kisfogyasztók (háztartások és kisvállalkozások) ellátása és a jellemzően nagy- és középfeszültségű hálózathoz csatlakoztatott ipari nagyfogyasztók (ipari és kereskedelmi nagyfogyasztók) ellátása között (14). A különbségtétel a keresleti oldalon jelentkező különböző követelményekkel és profilokkal, valamint a kínálati oldalon jellemző különböző szolgáltatásokkal és technológiákkal függ össze (15).

(19)

A holland fogyasztóvédelmi és piacfelügyeleti hatóság (Autoriteit Consument & Markt – ACM) a korábban hozott határozataiban szintén különbséget tett a kisfogyasztók (16) és a nagyfogyasztók (17) ellátása között. Az ACM megállapította, hogy az értékesítési és forgalmazási feltételek, az árképzési és szállítási feltételek különbségei, az eltérő váltási minták, a keresleti oldalon jelentkező különbségek és az egyes fogyasztótípusokhoz szükséges külön engedélyek indokolttá teszik ezt a különbségtételt.

(20)

Ez a kérelem a kisfogyasztókat, azaz a háztartásokat, valamint a legfeljebb 3 x 80 A maximális csatlakozási kapacitással rendelkező, kisfeszültségű hálózathoz csatlakoztatott ipari és kereskedelmi kisfogyasztókat érinti.

Kiskereskedelmi gázellátás

(21)

A Bizottság a korábbi határozataiban a következő piacokat különböztette meg: a következők földgázellátása: i. gázüzemű erőművek (18), ii. ipari nagyfogyasztók (19) és iii. kisfogyasztók (20). Az utolsó kategóriát eseti elemzés alapján tovább lehetne bontani a következők földgázellátására: i. háztartások és ii. kereskedelmi fogyasztók (21).

(22)

Az ACM a korábbi határozataiban különbséget tett a kisfogyasztók földgázzal való ellátása, valamint a nagyfogyasztók és az erőművek ellátása között (22). Az ACM megállapította, hogy a versenyfeltételek a beszerzési profil, az árak és a váltás tekintetében mindkét piacon eltérőek. A kiskereskedelmi villamosenergia-ellátáshoz hasonlóan minden egyes fogyasztótípus esetében külön engedélyre volt szükség.

(23)

Az ACM azt is jelezte, hogy a földgázellátás piacának lehetséges további felosztása a gáz minősége alapján történhet (23) a jellemzően kisfogyasztók által használt alacsony fűtőértékű gáz (L-gáz), valamint a nagy- és kisfogyasztók által egyaránt használt magas fűtőértékű gáz (H-gáz) között.

(24)

Ez a kérelem a kisfogyasztókat, azaz a legfeljebb 40 m3 maximális csatlakozási kapacitással rendelkező háztartásokat és kisvállalkozásokat érinti.

Következtetés

(25)

Tekintettel a (15)–(23) preambulumbekezdésben megvizsgált tényezőkre, a 2014/25/EU irányelv 34. cikkében megállapított feltételek teljesülésének értékelése céljából és más uniós jogszabályok alkalmazásának sérelme nélkül a Bizottság úgy ítéli meg, hogy az érintett termékpiacokat a kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia-ellátásának piaca és a kisfogyasztók kiskereskedelmi gázellátásának piaca jelenti.

3.2.2.   Érintett földrajzi piacok

Kiskereskedelmi villamosenergia-ellátás

(26)

A Bizottság korábban megállapította (24), hogy a kiskereskedelmi villamosenergia-ellátás hollandiai piacai nemzeti kiterjedésűek.

(27)

Földrajzi szempontból az ACM a korábbi gyakorlatában (25) a kiskereskedelmi villamosenergia-ellátás ágazatán belüli érintett termékpiacokat nemzeti kiterjedésűként határozta meg.

(28)

A holland hatóságoktól kapott információk (26) szerint Hollandiában mintegy 55 villamosenergia-ellátó vállalkozás működik, amelyek mindegyike nemzeti szinten folytat tevékenységet.

(29)

A 2014/25/EU irányelv 34. cikkében megállapított feltételek teljesülésének értékelése céljából, és más uniós jogszabályok alkalmazásának sérelme nélkül a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia-ellátásának érintett földrajzi piaca nemzeti kiterjedésű.

Kiskereskedelmi gázellátás

(30)

A Bizottság a kiskereskedelmi gázellátás piacait – beleértve az esetleges további felosztásokat is – általában nemzeti kiterjedésűként határozta meg, feltéve, hogy ezek teljes mértékben liberalizáltak (27).

(31)

Földrajzi szempontból az ACM a korábbi gyakorlatában (28) a kiskereskedelmi gázellátás ágazatán belüli érintett termékpiacokat nemzeti kiterjedésűként határozta meg.

(32)

A holland hatóságoktól kapott információk (29) szerint Hollandiában mintegy 55 gázellátó vállalkozás működik, amelyek mindegyike nemzeti szinten folytat tevékenységet.

(33)

A 2014/25/EU irányelv 34. cikkében megállapított feltételek teljesülésének értékelése céljából, és más uniós jogszabályok alkalmazásának sérelme nélkül a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a kisfogyasztók kiskereskedelmi gázellátásának érintett földrajzi piaca nemzeti kiterjedésű.

3.2.3.   Piacelemzés

(34)

A Bizottság már több olyan határozatot (30) elfogadott, amelyek több tagállamban mentesítik a kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátást a közbeszerzési szabályok alkalmazása alól. A Bizottság különösen a következő kritériumokra alapozza az értékelését: a piaci szereplők száma, a legnagyobb vállalkozások együttes piaci részesedése, a végső fogyasztók váltási aránya, a nagykereskedelmi piacok likviditása és az árszabályozás.

3.2.3.1.   A piaci szereplők száma és a legnagyobb vállalkozások piaci részesedése

(35)

A holland hatóságok szerint (31) a kiskereskedelmi villamosenergia-piacon és a kiskereskedelmi gázpiacon is 55 ellátási vállalkozás működik nemzeti szinten.

(36)

A jelen kérelem szerint (32) a kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátás piacára való belépés összköltsége alacsony, és nem jelent belépési akadályt.

(37)

A Bizottság a korábbi határozataiban (33) úgy ítélte meg, hogy a kiskereskedelmi villamosenergia-ellátás piacának szempontjából a három legnagyobb vállalkozás összesített piaci részesedése releváns. A piaci koncentrációt célzó egyéb intézkedések szintén relevánsnak tekinthetők. Az egyik sajátosság az volt, hogy csak egy piaci szereplő tartozott a közbeszerzési szabályok hatálya alá.

Kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia-ellátása

(38)

A Nuon a közbeszerzési szabályok hatálya alá tartozik, míg két legnagyobb versenytársa, az Essent és az Eneco nem. A holland hatóságok által szolgáltatott információk (34) szerint a legfontosabb ellátási vállalkozások piaci részesedése meglehetősen stabil maradt a 2017 és 2020 közötti időszakban: a Nuon piaci részesedése 27 %-ról 25 %-ra, az Eneco piaci részesedése 25 %-ról 22 %-ra, az Essent piaci részesedése pedig 27 %-ról 26 %-ra csökkent.

(39)

Összességében a villamosenergia-ellátás holland kiskereskedelmi piacán a három legnagyobb kiskereskedő összevont piaci részesedése a 2017. évi 79 %-ról 2020-ban 73 %-ra csökkent.

Kisfogyasztók kiskereskedelmi gázellátása

(40)

A holland hatóságok által szolgáltatott információk (35) szerint a legfontosabb ellátási vállalkozások piaci részesedése meglehetősen stabil maradt a 2017 és 2020 közötti időszakban: a Nuon piaci részesedése 27 %-ról 25 %-ra, az Eneco piaci részesedése 25 %-ról 22 %-ra csökkent, az Essent piaci részesedése pedig változatlanul 27 % maradt.

(41)

Összességében a gázellátás holland kiskereskedelmi piacán a három legnagyobb kiskereskedő összevont piaci részesedése a 2017. évi 79 %-ról 2020-ban 74 %-ra csökkent.

3.2.3.2.   A végső fogyasztók váltási aránya

(42)

A másik ellátási vállalkozásra váltó (külső váltás) vagy ugyanazon ellátási vállalkozás másik díjszabására vagy szerződésére (belső váltás) váltó fogyasztók száma a verseny tényleges meglétének releváns mutatója. A Bizottság a korábbi határozataiban (36) elsősorban külső váltást elemezte.

(43)

Hollandiában a kisfogyasztók többségét két energiahordozóra vonatkozó szerződések keretében látják el, ami azt jelenti, hogy azok egyetlen ellátási vállalkozástól kapnak gázt és villamos energiát is.

(44)

Hollandiában a kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátás külső váltási aránya egyre magasabb lett, a 2017. évi 17 %-ról 2020-ban 21 %-ra emelkedett (37).

(45)

A rendelkezésre álló nyilvános információk (38) szerint 2020-ban a kisfogyasztók belső váltási aránya 8 %-ot tett ki a villamos energia és a gáz esetében.

(46)

Ezek a váltási arányok azt jelzik, hogy a kisfogyasztók hajlandóak a váltásra, és a villamosenergia- és földgázellátással kapcsolatos igényeik kielégítéséhez érvényes alternatívák állnak rendelkezésre.

3.2.3.3.   A nagykereskedelmi villamosenergia-piac és gázpiac likviditása

(47)

A villamos energiával és a gázzal különböző típusú nagykereskedelmi piacokon lehet kereskedni: villamosenergia-tőzsdéken vagy multilaterális kereskedési platformokon és/vagy tőzsdén kívüli (OTC) kétoldalú kereskedés keretében. Az áramtőzsdék a piaci szereplők által villamosenergia-vételi és -eladási ügyletek kötésére használt platformok. Gázkereskedésre folyékonygáz-elosztó központokban is sor kerül. Ezek a megállapodások nyílt piacot biztosítanak, megszervezik a versenyt, és átlátható referenciaárat állapítanak meg a piaci szereplők számára.

(48)

A nagykereskedelmi piac a kiskereskedelmi piac közvetlen beszerzési piaca. Míg egyes kiskereskedők vertikálisan integrált csoportokhoz tartoznak, számos villamosenergia-kiskereskedő nem rendelkezik saját termelőeszközökkel. Ezek a kiskereskedők azzal a céllal szerzik be a villamos energiát a nagykereskedelmi piacon, hogy azt a vertikálisan integrált kiskereskedőkkel versenyezve továbbértékesítsék a kiskereskedelmi piacon. A likvid és jól működő nagykereskedelmi versenypiacok, ahol a termelőeszközökkel nem rendelkező kiskereskedők könnyen beszerezhetik a villamos energiát versenyképes árakon, ezért a kiskereskedelmi versenypiacok kulcsfontosságú feltételét jelentik, ahol a vertikálisan és nem vertikálisan integrált kiskereskedők egyenlő feltételek mellett versenyeznek. A cseppfolyósítottgáz-elosztó központok sokféleképpen támogatják a piac működését, és biztosítják, hogy az új belépők nagykereskedelmi szinten biztosíthassák a gázhoz való hozzáférést.

(49)

Az ACM a likviditási jelentésében (39) arra a következtetésre jutott, hogy a holland nagykereskedelmi villamosenergia-piac likviditása (pl. magasabb kereskedési volumen, alacsonyabb áringadozás, valamint a vételi és ajánlati ár közötti alacsonyabb különbözet) nőtt a 2009 és 2013 közötti időszakban. A nagyobb volumen és a jobb likviditás elősegíti a nagykereskedelmi piacok jobb működését, és lehetővé teszi a piaci szereplők számára, hogy a villamosenergia-vásárlás és -értékesítés során hatékony döntéseket hozzanak. 2020-ban a holland nagykereskedelmi villamosenergia-piac az országos fogyasztásnak mintegy háromszorosa volt, szemben a 2015. évi másfélszeres adattal (40).

(50)

A Bizottság úgy ítéli meg, hogy a holland nagykereskedelmi villamosenergia-piac likviditása olyan szintet ért el, amely elegendő ahhoz, hogy ne akadályozza a háztartási fogyasztók – versenynek közvetlenül kitett – kiskereskedelmi villamosenergia-ellátását.

(51)

A holland nagykereskedelmi gázpiacon a verseny szintjét különösen az azonnali gázpiac (Title Transfer Facility, TTF) – a holland nagykereskedelmi gázelosztó központ – működése mutatja. A nagykereskedelmi gázpiac működéséről szóló legutóbbi éves ACER-jelentés (41) (a továbbiakban: ACER-jelentés) szerint a TTF likviditása magas, és a likviditás az elmúlt években nőtt (42). A jelentés a TTF hatékony és átlátható árképzési folyamatát is bemutatja, amely a vételi és ajánlati ár közötti kismértékű különbözethez vezetett (43).

(52)

Az ACER-jelentés – a következő szövegezéssel – jó példaként (44) emeli ki a holland nagykereskedelmi gázpiacot: „A Hollandiában működő TTF és az Egyesült Királyságban működő NBP továbbra is a két leglikvidebb és legversenyképesebb kereskedési központ, amelyek az EU-ban folytatott határidős gázkereskedési tevékenység nagy részéért felelnek.”

(53)

A fenti jellemzőkre tekintettel a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a holland nagykereskedelmi gázpiac likviditása elegendő ahhoz, hogy lehetővé tegye új ellátási vállalkozások piacra lépését, és nem akadályozza a kisfogyasztók – versenynek közvetlenül kitett – kiskereskedelmi gázellátását.

3.2.3.4.   Árszabályozás

Kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátása

(54)

A végső fogyasztók villamosenergia- és gázellátásának ára 1) energiaadóból, 2) hálózati költségből, 3) fogyasztásmérő-bérlésből, 4) hozzáadottérték-adóból és 5) ellátási költségből tevődik össze (45). Míg az első négy elem szabályozott, az ellátási költség nem szabályozott.

3.2.3.5.   Egyéb tényezők

(55)

A Nuon vertikálisan integrálódott a villamosenergia-ágazatba, és a villamosenergia-termelés és -nagykereskedelem hollandiai piacán (16,8 %-os piaci részesedéssel), valamint a kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátás hollandiai piacán tevékenykedik.

(56)

A közbeszerzési szabályok hatálya alá nem tartozó piaci szereplők közül az Eneco és az Essent szintén vertikálisan integrálódott, a termelési, illetve a nagykereskedelmi piacon a beépített teljesítőképesség tekintetében 4,6 %-os, illetve 13 %-os piaci részesedéssel (46).

(57)

Annak ellenére, hogy a Nuon vertikálisan integrálódott a villamosenergia-ágazatba, piaci pozíciója sem a termelés, sem a nagykereskedelem szintjén nem akadályozza, hogy a kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia-ellátása közvetlenül ki legyen téve a versenynek. Hasonlóképpen, a cseppfolyósított földgáz nagykereskedelmi piacai miatt nincs jelentős akadálya annak, hogy a háztartási kisfogyasztók kiskereskedelmi gázellátása közvetlenül ki legyen téve a versenynek.

4.   KÖVETKEZTETÉSEK

(58)

Ami a hollandiai kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia-ellátását illeti, a helyzet a következőképpen foglalható össze: a három legnagyobb piaci szereplő piaci részesedése csökken; a váltási arány magas és növekvő; nincs végfelhasználói árszabályozás, és a nagykereskedelmi piac működése nem akadályozza, hogy a kisfogyasztókat célzó kiskereskedelmi piac ki legyen téve a versenynek.

(59)

Ami a hollandiai kisfogyasztók kiskereskedelmi gázellátását illeti, a helyzet a következőképpen foglalható össze: a három legnagyobb piaci szereplő piaci részesedése csökken; a váltási arány magas; nincs végfelhasználói árszabályozás, és a nagykereskedelmi piac likviditása magas.

(60)

A (34)–(57) preambulumbekezdésben vizsgált tényezőkre tekintettel a 2014/25/EU irányelv 34. cikkének (1) bekezdésében megállapított, a versenynek való közvetlen kitettségre vonatkozó feltételt a kisfogyasztók villamosenergia- és gázellátása tekintetében teljesítettnek kell tekinteni Hollandiában.

(61)

E határozat alapját a Nuon és a holland hatóságok által benyújtott információk alapján a 2017. január és 2021. október közötti időszakban fennálló jogi és ténybeli helyzet képezi. Amennyiben a jogi vagy ténybeli helyzetben beálló jelentős változások miatt a 2014/25/EU irányelv 34. cikke (1) bekezdésének alkalmazhatóságára vonatkozó feltételek már nem teljesülnek, e határozat felülvizsgálható.

(62)

mivel a kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátással kapcsolatos egyes tevékenységek továbbra is a 2014/25/EU irányelv hatálya alá tartoznak, emlékeztetni kell arra, hogy a több tevékenységre kiterjedő beszerzési szerződéseket az említett irányelv 6. cikkének megfelelően kell kezelni. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a közszolgáltató ajánlatkérő olyan, ún. vegyes beszerzést folytat, amely egyaránt szolgál a 2014/25/EU irányelv alkalmazása alól mentesített, valamint az az alól nem mentesített tevékenységek finanszírozására, azokat a tevékenységeket kell figyelembe venni, amelyek a szerződés elsődleges célját képezik. Azon vegyes beszerzések esetében, amelyeknél az elsődleges cél a nem mentesített tevékenységek támogatása, a 2014/25/EU irányelv rendelkezései alkalmazandók. Ha lehetetlen objektíven megállapítani, hogy mely tevékenységre irányul elsősorban a szerződés, a szerződést a 2014/25/EU irányelv 6. cikkének (3) bekezdésében említett szabályokkal összhangban kell odaítélni.

(63)

A Bizottság emlékeztet arra, hogy a koncessziós szerződésekről szóló 2014/23/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (47) 16. cikke az irányelv alkalmazása alóli mentességet biztosít a közszolgáltató ajánlatkérők által odaítélt koncessziók tekintetében olyan esetekben, amikor a 2014/25/EU irányelv 35. cikkével összhangban megállapítást nyert, hogy abban a tagállamban, amelyben az említett koncessziós tevékenység teljesítésére sor kerül, a tevékenység a 2014/25/EU irányelv 34. cikkével összhangban versenynek közvetlenül kitettnek minősül. Mivel megállapítást nyert, hogy a kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátási tevékenységek közvetlenül ki vannak téve a versenynek, az e tevékenységek hollandiai teljesítésének lehetővé tételét célzó koncessziós szerződéseket ki kell zárni a 2014/23/EU irányelv alkalmazási köréből,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2014/25/EU irányelv nem alkalmazandó a közszolgáltató ajánlatkérők által a hollandiai kisfogyasztók kiskereskedelmi villamosenergia- és gázellátása céljából odaítélt szerződésekre.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Holland Királyság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2022. július 15-én.

a Bizottság részéről

Thierry BRETON

a Bizottság tagja


(1)  HL L 94., 2014.3.28., 243. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2016/1804 végrehajtási határozata (2016. október 10.) a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai szolgáltatási ágazatban működő ajánlatkérők beszerzéseiről szóló 2014/25/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 34. és 35. cikke alkalmazásának részletes szabályairól (HL L 275., 2016.10.12., 39. o.).

(3)  Az Európai Parlament és Tanács 2009/72/EK irányelve (2009. július 13.) a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról és a 2003/54/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 211., 2009.8.14., 55. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/944 irányelve (2019. június 5.) a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról és a 2012/27/EU irányelv módosításáról (HL L 158., 2019.6.14., 125. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/73/EK irányelve (2009. július 13.) a földgáz belső piacára vonatkozó közös szabályokról és a 2003/55/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 211., 2009.8.14., 94. o.).

(6)  Wet van 12-7-2012, Stb. 2012, 334 en Inwerkingtredingsbesluit van 12-7-2012, Stb. 2012, 336.

(7)  Wet van 12-7-2012, Stb. 2012, 334 en Inwerkingtredingsbesluit van 12-7-2012, Stb. 2012, 336.

(8)  A Tanács 139/2004/EK rendelete (2004. január 20.) a vállalkozások közötti összefonódások ellenőrzéséről (az EK összefonódás-ellenőrzési rendelete) (HL L 24., 2004.1.29., 1. o.).

(9)  A Törvényszék 2016. április 27-i ítélete, Österreichische Post AG kontra Bizottság, T-463/14, ECLI:EU:T:2016:243, 28. pont.

(10)  A COMP M. 4110. sz., E.ON/ENDESA ügyben 2006. április 25-én hozott határozat 10. és 11. pontja. A Bizottság (EU) 2016/1674 végrehajtási határozata (2016. szeptember 15.) a németországi kiskereskedelmi gáz- és villamosenergia-ellátásnak a 2014/25/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv alkalmazása alóli mentesítéséről (HL L 253., 2016.9.17., 6. o.).

(11)  Az M.3440. sz., EDP/ENI/GDP ügyben 2004. december 9-én hozott határozat 56. pontja.

(12)  Az M. 4180. sz., Gaz de France/Suez ügyben 2006. november 14-én hozott határozat 63. pontja; az M.3868. sz., DONG/Elsam/Energi E2 ügyben 2006. március 14-én hozott határozat 193. és azt követő pontjai; az M.3440. sz., EDP/ENI/GDP ügyben 2004. december 9-én hozott határozat 215. és azt követő pontjai; az M.5740. sz., Gazprom/A2A/JOF ügyben 2010. június 16-án hozott határozat 17. és azt követő pontjai.

(13)  A holland hatóságok Bizottsághoz intézett, 2017. szeptember 25-i levele.

(14)  Az M.3440. sz., EDP/ENI/GDP ügyben 2004. december 9-én hozott határozat 73. pontja; az M.2947. sz., Verbund/EnergieAllianz ügyben 2003. június 11-én hozott határozat 35. pontja.

(15)  Az M.5496. sz., VATTENFALL/NUON ENERGY ügyben 2009. június 22-én hozott határozat 12. pontja.

(16)  A kisfogyasztók közé tartoznak mind a háztartások, mind a kereskedelmi kisfogyasztók.

(17)  Az ACM 6017. sz., Nuon/Essent ügyben 2007. május 21-én hozott határozatának 53. pontja. Ebben a(z elutasító) határozatban az ACM arra a következtetésre jutott, hogy a koncentráció feltehetőleg különböző piacokra, többek között a kiskereskedelmi fogyasztók ellátására is kiterjed.

(18)  A COMP/M.4180. sz., GDF/Suez ügyben 2006. november 14-én hozott határozat 362–367. pontja.

(19)  A COMP/M.4180. sz., GDF/Suez ügyben 2006. november 14-én hozott határozat 78–81. pontja.

(20)  A COMP/M.3440. sz., EDP/GDP/ENI ügyben 2004. december 9-én hozott határozat.

(21)  A COMP/M.4180. sz., GDF/Suez ügyben 2006. november 14-én hozott határozat 78–81. pontja, valamint a COMP/M.3696. sz., E.ON/MOL ügyben 2005. december 21-én hozott határozat 122–124. pontja.

(22)  Az ACM 5975. sz., Essent/Westland ügyben 2007. március 13-án hozott határozatának 18. pontja és az ACM 6017. sz., Nuon/Essent ügyben 2007. május 21-én hozott határozatának 56. pontja.

(23)  Az ACM 5724. sz., Electrabel – Rendo ügyben hozott határozatának 25. és 26. pontja, valamint az 5975. sz., Essent – Westland ügyben 2007. március 13-án hozott határozatának 19. pontja. Lásd még a Nuon/Essent ügyben 2007. május 21-én hozott ACM-határozat 61. pontját.

(24)  Az M.5467. sz., RWE/Essent ügyben 2009. június 23-án hozott határozat 61. pontja.

(25)  A Nuon/Essent ügyben 2007. május 21-én hozott ACM-határozat 107. pontja.

(26)  A holland hatóságok Bizottsághoz intézett, 2017. június 19-i levele.

(27)  Az M.5224. sz., EDF/British Energy ügyben 2008. december 22-én hozott határozat; a COMP/M.4180. sz., Gaz de France/Suez ügyben 2006. november 14-én hozott határozat és a COMP/M.3696. sz., E.ON/MOL ügyben 2005. december 21-én hozott határozat.

(28)  Az ACM 5975. sz., Essent/Westland ügyben 2007. március 13-án hozott határozatának 26. pontja.

(29)  A holland hatóságok 2017. június 19-i levele.

(30)  A Bizottság (EU) 2016/1674 végrehajtási határozata (2016. szeptember 15.) a németországi kiskereskedelmi gáz- és villamosenergia-ellátásnak a 2014/25/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv alkalmazása alóli mentesítéséről (HL L 253., 2016.9.17., 6. o.); A Bizottság 2010/403/EK határozata (2010. július 14.) Olaszország északi makroövezetében a villamos energia előállításának és nagykereskedelmi értékesítésének, valamint Olaszországban a villamos energia közép-, nagy- és igen nagy feszültségű hálózatra kapcsolt végfogyasztók számára történő kiskereskedelmi értékesítésének a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai ágazatban működő ajánlatkérők beszerzési eljárásainak összehangolásáról szóló 2004/17/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv alkalmazása alóli mentesítéséről (HL L 186., 2010.7.20., 44. o.).

(31)  A holland hatóságok 2017. június 19-i levele.

(32)  A kérelem 5.3.3. szakasza.

(33)  A holland hatóságok 2017. június 19-i levele.

(34)  A holland hatóságok Bizottsághoz intézett 2021. október 11-i levele.

(35)  A nagykereskedelmi gázpiac 2020. évi működéséről szóló ACER-jelentés, https://documents.acer.europa.eu/en/Electricity/Market%20monitoring/Documents/MMR%202020%20Summary%20-%20Final.pdf

(36)  A nagykereskedelmi gázpiac 2020. évi működéséről szóló ACER-jelentés, https://documents.acer.europa.eu/en/Electricity/Market%20monitoring/Documents/MMR%202020%20Summary%20-%20Final.pdf

(37)  ACER Annual Report on the Results of Monitoring the Internal Electricity and Gas Markets in 2020 – Energy retail markets and consumer protection volume (ACER, Éves jelentés a villamos energia és a gáz belső piacára irányuló 2020. évi nyomon követés eredményeiről – A kiskereskedelmi energiapiacokra és a fogyasztóvédelemre vonatkozó kötet), 44. o.

(38)  ACER Annual Report on the Results of Monitoring the Internal Electricity and Gas Markets in 2020 – Energy retail markets and consumer protection volume (ACER, Éves jelentés a villamos energia és a gáz belső piacára irányuló 2020. évi nyomon követés eredményeiről – A kiskereskedelmi energiapiacokra és a fogyasztóvédelemre vonatkozó kötet), 45. o.

(39)  ACM, 2014 Liquidity Report, wholesale markets for natural gas and electricity (2014. évi likviditási jelentés, a földgáz- és a villamosenergia nagykereskedelmi piacai), https://www.acm.nl/en/publications/publication/13483/2014-Liquidity-Report-wholesale-markets-for-natural-gas-and-electricity

(40)  2015-ben Hollandiában teljes kereskedési volumen 175 TWh volt. Ez a 44 TWh (azonnali ügyletek) + 61 TWh (tőzsdén bonyolított határidős ügyletek) + 70 TWh (egyéb tőzsdén kívüli ügyletek) összege volt. A teljes villamosenergia-fogyasztás 113 TWh volt. A teljes kereskedési volumen és a teljes fogyasztás közötti arány ezért körülbelül 1,5 (175 TWh/113 TWh) volt. A 2020. évi adatok forrása: Európai Bizottság, Quarterly Report on European Electricity Markets (Negyedéves jelentés az európai villamosenergia-piacokról), 2020 negyedik negyedéve, 20. o. https://ec.europa.eu/energy/sites/default/files/quarterly_report_on_european_electricity_markets_q4_2020.pdf

(41)  A nagykereskedelmi gázpiac 2020. évi működéséről szóló ACER-jelentés, https://documents.acer.europa.eu/en/Electricity/Market%20monitoring/Documents/MMR%202020%20Summary%20-%20Final.pdf

(42)  A nagykereskedelmi gázpiac 2016. évi működéséről szóló ACER-jelentés, 24. o., 83. bekezdés.

(43)  A nagykereskedelmi gázpiac 2016. évi működéséről szóló ACER-jelentés, 30. o., 94. bekezdés.

(44)  A nagykereskedelmi gázpiac 2016. évi működéséről szóló ACER-jelentés, 5. o., 5. bekezdés.

(45)  Az ACM jelentése az energiapiac működéséről és a fogyasztói bizalom energiapiaci alakulásáról 2015 második felében, 22. o.

(46)  Erről a piacról a 2. lábjegyzetben említett hollandiai villamosenergia-termelésre és -nagykereskedelemre vonatkozó mentességi kérelem céljából készült elemzés.

(47)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/23/EU irányelve (2014. február 26.) a koncessziós szerződésekről (HL L 94., 2014.3.28., 1. o.).