2021.8.13.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 291/13


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1351 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2021. május 6.)

az (EU) 2016/1011 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a referenciamutató manipulációjával vagy manipulációjának kísérletével járó bármely tevékenység azonosítására és bejelentésére szolgáló rendszerek és kontrollintézkedések jellemzőit meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a pénzügyi eszközökben és pénzügyi ügyletekben referenciamutatóként vagy a befektetési alapok teljesítményének méréséhez felhasznált indexekről, valamint a 2008/48/EK és a 2014/17/EU irányelv, továbbá az 596/2014/EU rendelet módosításáról szóló, 2016. június 8-i (EU) 2016/1011 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 14. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1)

Biztosítani kell, hogy a referenciamutatók manipulációjának vagy manipulációja kísérletének feltárása hatékony és megfelelő legyen. Ezért szükséges, hogy a referenciamutató-kezelő által alkalmazott rendszerek és kontrollintézkedések arányosak legyenek az előállított referenciamutató jellegével, összetettségével és manipulációjának kockázatával, valamint hogy a manipuláció kockázatának felmérése olyan objektív értékelés alapján történjen, amely figyelembe veszi az ilyen kockázat eredetét, jellegét, sajátosságait és súlyosságát.

(2)

Annak biztosítása céljából, hogy a referenciamutató manipulációjával vagy manipulációjának kísérletével járó bármely tevékenység feltárása hatékony legyen, megfelelő automatizált rendszerekről kell rendelkezni a bemeneti adatok nyomon követése érdekében. Az automatizált rendszerek azonban önmagukban nem elegendőek a manipulatív magatartás hatékony feltárásának biztosításához. Az automatizált rendszereket ezért megfelelő szintű humán elemzéssel kell kiegészíteni, amelyet megfelelően képzett személyzetnek kell végeznie.

(3)

Annak biztosítása érdekében, hogy az illetékes hatóságok hatékonyan értékelhessék a kötelességszegés azonosítása és bejelentése érdekében hozott intézkedéseket, a referenciamutató-kezelőknek kérésre tájékoztatniuk kell az illetékes hatóságot az érintett referenciamutató jellegéről, összetettségéről és manipulációjának kockázatáról, valamint alá kell támasztaniuk az automatizálás és a humán elemzés választott szintjének megfelelőségét.

(4)

A referenciamutató-kezelő azon alkalmazottainak, akik a referenciamutató-kezelő rendszereinek és kontrollintézkedéseinek alkalmazásáért felelősek, megfelelő képzésben kell részesülniük, amely lehetővé teszi számukra annak elemzését, hogy egy adott adatbevitel gyanús-e. A képzésnek biztosítania kell, hogy az említett alkalmazottak felismerjék a megfelelő bemenetiadat-szolgáltatás jellemzőit és a bemeneti adatok közötti, a manipuláció vagy manipuláció kísérlete által esetlegesen okozott eltéréseket. A hatékony képzésnek az előállított referenciamutató jellegéhez, összetettségéhez és manipulációjának kockázatához kell igazodnia.

(5)

A referenciamutató-kezelők dönthetnek úgy, hogy kiszervezik a rendszerekhez és kontrollintézkedésekhez kapcsolódó feladatokat. A kiszervezésre csak akkor kerülhet sor, ha nem veszélyezteti súlyosan a referenciamutató-kezelő által a referenciamutató előállítása felett gyakorolt ellenőrzést vagy az érintett illetékes hatóság képességét a referenciamutató feletti felügyelet gyakorlására, és ha minden esetben az (EU) 2016/1011 rendelet 10. cikkében foglalt követelmények hatálya alá tartozik.

(6)

Ez a rendelet az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) által a Bizottsághoz benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul.

(7)

Az ESMA nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetlegesen kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 37. cikkével összhangban létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport tanácsát.

(8)

Az (EU) 2019/2175 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 5. cikke alkalmazásának kezdőnapjával való összhang biztosítása érdekében – amely cikk az (EU) 2016/1011 rendelet 14. cikkének (4) bekezdését bevezette az említett rendeletbe – ezt a rendeletet 2022. január 1-jétől kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Megfelelő rendszerek és hatékony kontrollintézkedések

(1)   Az (EU) 2016/1011 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében említett megfelelő rendszerek és hatékony kontrollintézkedések esetében a következő követelményeknek kell teljesülniük:

a)

meg kell felelniük az érintett referenciamutató jellegének, összetettségének és manipulációja kockázatának, valamint arányosnak kell lenniük azokkal;

b)

rendszeresen, de legalább évente felül kell vizsgálni és szükség esetén naprakésszé kell tenni azokat annak biztosítása érdekében, hogy ezek a rendszerek és kontrollintézkedések továbbra is megfeleljenek az a) pontnak;

c)

írásban, egyértelműen és érthető módon dokumentálni kell azokat, beleértve az említett rendszerek és kontrollintézkedések bármely módosítását vagy naprakésszé tételét.

Az első albekezdés a) pontjának alkalmazásában a referenciamutató-kezelő rendszeresen, de legalább évente értékeli az előállított referenciamutató manipulációjának kockázatát, figyelembe véve a következő elemeket:

a)

a referenciamutató előállításához szükséges, tervezett műveletek;

b)

a manipulációs kockázat lehetséges eredete, jellege, sajátosságai és súlyossága;

c)

a manipuláció kockázatának kezelésére tervezett intézkedések, beleértve a biztosítékokat, a biztonsági intézkedéseket és a belső eljárásokat.

(2)   Az (EU) 2016/1011 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében említett megfelelő rendszereknek és hatékony kontrollintézkedéseknek – az előállított referenciamutató jellegének, összetettségének és a manipulációja kockázatának megfelelő szinten – az összes alábbi elemre ki kell terjedniük:

a)

a bemeneti adatok késleltetett automatizált beolvasására, lehívására és elemzésére alkalmas szoftver;

b)

a referenciamutató manipulációjával vagy manipulációjának kísérletével járó magatartás feltárása és azonosítása során végzett humán elemzés.

(3)   A referenciamutató-kezelő az illetékes hatóság kérésére átadja az illetékes hatóságnak az (1) bekezdés első albekezdésének a), b) és c) pontjában említett információkat, és alátámasztja az automatizálás és a humán elemzés (2) bekezdésben említett, választott szintjének megfelelőségét.

2. cikk

Képzés

(1)   Az (EU) 2016/1011 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében említett megfelelő rendszereket és hatékony kontrollintézkedéseket a referenciamutató-kezelő azon alkalmazottai alkalmazzák, akik megfelelő és rendszeres képzésben részesülnek annak érdekében, hogy:

a)

feltárjanak és azonosítsanak minden olyan gyanús bemeneti adatot, amely a referenciamutató manipulációjának vagy manipulációja kísérletének eredménye lehet;

b)

haladéktalanul bejelentsék az ilyen megállapításokat a belső jelentési útvonalukon.

(2)   Az e cikk (1) bekezdésében említett képzés tartalmának meghatározásakor a referenciamutató-kezelő figyelembe veszi az előállított referenciamutató jellegét, összetettségét és manipulációjának kockázatát az 1. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említetteknek megfelelően.

3. cikk

A bemeneti adatok integritására vonatkozó szabályok

Az (EU) 2016/1011 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében említett megfelelő rendszereket és hatékony kontrollintézkedéseket a bemeneti adatok integritására vonatkozó szabályokban kell rögzíteni, feltüntetve a következőket:

a)

a referenciamutatók manipulációjának kockázata;

b)

a megfelelő rendszerek és hatékony kontrollintézkedések általános leírása, beleértve az 1. cikkben meghatározott követelményeknek való megfelelésüket;

c)

a referenciamutató-kezelő azon alkalmazottainak a 2. cikk szerinti képzésére vonatkozó általános leírás, akik a megfelelő rendszerek és hatékony kontrollintézkedések alkalmazásában részt vesznek;

d)

a megfelelő rendszerekért és a hatékony kontrollintézkedésekért felelős személyek neve és elérhetősége.

4. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2022. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. május 6-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 171., 2016.6.29., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2175 rendelete (2019. december 18.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról szóló 1093/2010/EU rendelet, az európai felügyeleti hatóság (Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság) létrehozásáról szóló 1094/2010/EU rendelet, az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról szóló 1095/2010/EU rendelet, a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU rendelet, a pénzügyi eszközökben és pénzügyi ügyletekben referenciamutatóként vagy a befektetési alapok teljesítményének méréséhez felhasznált indexekről szóló (EU) 2016/1011 rendelet, valamint a pénzátutalásokat kísérő adatokról szóló (EU) 2015/847 rendelet módosításáról (HL L 334., 2019.12.27., 1. o.).