2021.8.2.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 277/18


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1257 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2021. április 21.)

az (EU) 2017/2358 és az (EU) 2017/2359 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a fenntarthatósági tényezőknek, kockázatoknak és preferenciáknak a biztosítókra és biztosításértékesítőkre vonatkozó termékfelügyeleti és -irányítási követelményekbe, valamint a biztosítási alapú befektetési termékekre vonatkozó üzletviteli szabályokba és befektetési tanácsadásba történő integrálása tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a biztosítási értékesítésről szóló, 2016. január 20-i (EU) 2016/97 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 25. cikke (2) bekezdésére, 28. cikke (4) bekezdésére és 30. cikke (6) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az uniós gazdaság hosszú távú versenyképességének biztosításához kulcsfontosságú az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, fenntarthatóbb, erőforrás-hatékony és körforgásos gazdaságra való átállás a fenntartható fejlődési célokkal összhangban. 2016-ban az Unió megkötötte a Párizsi Megállapodást (2). A Párizsi Megállapodás 2. cikke (1) bekezdésének c) pontja azt a célt tűzi ki, hogy az éghajlatváltozásra adott választ meg kell erősíteni többek között úgy, hogy a pénzügyi források áramlása összhangban álljon az üvegházhatású gázok alacsonyabb szintű kibocsátására és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség fejlesztésére irányuló erőfeszítésekkel.

(2)

Ezt a kihívást felismerve a Bizottság 2019 decemberében előterjesztette az európai zöld megállapodást (3). A zöld megállapodás új növekedési stratégiaként az Uniót olyan igazságos és virágzó társadalommá kívánja alakítani, amely modern, erőforrás-hatékony és versenyképes gazdasággal rendelkezik, ahol 2050-től megszűnik a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátás, és ahol a gazdaság növekedése nem erőforrásfüggő. E célkitűzés megköveteli, hogy a befektetők egyértelmű jelzéseket kapjanak a befektetéseiket illetően, hogy elkerüljék a meg nem térülő eszközöket és fenntartható finanszírozáshoz jussanak.

(3)

2018 márciusában a Bizottság közzétette „A fenntartható növekedés finanszírozása” című cselekvési tervét (4), amelyben ambiciózus és átfogó fenntartható finanszírozási stratégiát határoz meg. A cselekvési tervben meghatározott egyik célkitűzés a tőkeáramlások átirányítása a fenntartható befektetések felé a fenntartható és inkluzív növekedés elérése érdekében.

(4)

A cselekvési terv megfelelő végrehajtása ösztönzi a befektetők fenntartható befektetések iránti keresletét. Ezért egyértelművé kell tenni, hogy a fenntarthatósági tényezőket és a fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket figyelembe kell venni az (EU) 2017/2358 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (5) meghatározott termékirányítási követelmények keretében.

(5)

A biztosítási termékeket előállító biztosítóknak és biztosításközvetítőknek figyelembe kell venniük a fenntarthatósági tényezőket minden biztosítási termék termékjóváhagyási folyamatában, valamint az egyéb termékirányítási és -felügyeleti intézkedésekben minden olyan biztosítási termék esetében, amelyet fenntarthatósággal kapcsolatos profillal rendelkező biztosítási termékeket kereső ügyfeleknek kívánnak értékesíteni.

(6)

Figyelembe véve, hogy a célpiacot megfelelően tagolt szinten kell meghatározni, nem elegendő egy olyan általános nyilatkozat, miszerint a biztosítási termék fenntarthatósággal kapcsolatos profillal rendelkezik. A biztosítási terméket előállító biztosítónak vagy biztosításközvetítőnek ehelyett pontosan meg kell határoznia, hogy az adott biztosítási terméket melyik, konkrét fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzésekkel rendelkező ügyfélcsoportnak szánta értékesítésre.

(7)

Annak biztosítása érdekében, hogy a fenntarthatósági tényezőkkel rendelkező biztosítási termékek könnyen hozzáférhetők maradjanak a fenntarthatósági preferenciákkal nem rendelkező ügyfelek számára is, a biztosítási termékeket előállító biztosítók és biztosításközvetítők számára nem indokolt előírni olyan ügyfélcsoportok azonosítását, amelyek igényeivel, jellemzőivel és célkitűzéseivel a fenntarthatósági tényezőkkel rendelkező biztosítási termék nem összeegyeztethető.

(8)

A biztosítási termékek fenntarthatósági tényezőit átlátható módon kell bemutatni annak érdekében, hogy a biztosításértékesítők a megfelelő tájékoztatást nyújthassák ügyfeleik vagy potenciális ügyfeleik számára.

(9)

A később, 2018 májusában közzétett jogalkotási kezdeményezéseket (6) alátámasztó hatásvizsgálat alapján egyértelműsíteni kell, hogy a biztosítási alapú befektetési terméket értékesítő biztosítóknak és biztosításközvetítőknek az ügyfeleik és potenciális ügyfeleik irányában fennálló kötelezettségeik részeként figyelembe kell venniük a fenntarthatósági tényezőket.

(10)

A befektetővédelem magas színvonalának fenntartása érdekében a biztosítási alapú befektetési termékeket értékesítő biztosításközvetítőknek és biztosítóknak azon összeférhetetlenség-típusok azonosításakor, amelyek fennállása sértheti az ügyfél vagy potenciális ügyfél érdekeit, figyelembe kell venniük azokat az összeférhetetlenség-típusokat is, amelyek az ügyfél fenntarthatósági preferenciáinak integrálásából erednek. A meglévő ügyfelek tekintetében, akik esetében már elvégezték az alkalmassági értékelést, a biztosításközvetítők és biztosítók számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a meglévő alkalmassági értékelés következő rendszeres aktualizálásakor azonosítsák az ügyfél egyéni fenntarthatósági preferenciáit.

(11)

A biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatban tanácsadást nyújtó biztosításközvetítők és biztosítók számára lehetővé kell tenni, hogy alkalmas biztosítási alapú befektetési termékeket ajánljanak ügyfeleiknek vagy potenciális ügyfeleiknek, és ezért lehetővé kell tenni, hogy az ügyfél egyéni fenntarthatósági preferenciáinak azonosítása céljából kérdéseket tegyenek fel. Az ügyfeleknek vagy potenciális ügyfeleknek szóló ajánlásoknak – azon kötelezettségnek megfelelően, hogy az értékesítési tevékenységeket az ügyfelek érdekeinek legmegfelelőbb módon kell végezni – tükrözniük kell mind a pénzügyi célkitűzéseket, mind a szóban forgó ügyfelek által kifejezett fenntarthatósági preferenciákat. Egyértelművé kell tenni ezért, hogy a fenntarthatósági tényezőknek a tanácsadási folyamatba való bevonása nem vezethet megtévesztő értékesítési gyakorlatokhoz vagy a biztosítási alapú befektetési termékek olyan megtévesztő bemutatásához, mintha megfelelnének a fenntarthatósági preferenciáknak, miközben ez nem igaz. Az ilyen gyakorlatok vagy megtévesztő bemutatások elkerülése érdekében a biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatos tanácsadást nyújtó biztosításközvetítőknek és biztosítóknak először az ügyfél vagy potenciális ügyfél egyéb befektetési céljait és az egyéni körülményeket kell értékelniük, mielőtt a potenciális fenntarthatósági preferenciáiról kérdeznék.

(12)

Eddig több, különböző szintű fenntarthatósággal kapcsolatos törekvést szolgáló biztosítási alapú befektetési termék került kidolgozásra. Ahhoz, hogy az ügyfelek vagy potenciális ügyfelek megérthessék a fenntarthatóság eltérő szintjeit és a fenntarthatóság szempontjából megalapozott befektetési döntést hozhassanak, a biztosítási alapú befektetési termékeket értékesítő biztosításközvetítőknek és biztosítóknak el kell magyarázniuk a különbséget egyrészt a teljes mértékben vagy részben az (EU) 2020/852 európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) értelmében környezeti szempontból fenntarthatónak minősülő gazdasági tevékenységekbe való befektetéseket megvalósító, az (EU) 2019/2088 európai parlamenti és tanácsi rendelet (8) 2. cikkének 17. pontjában meghatározott fenntartható befektetéseket megvalósító, és a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásokat figyelembe vevő, az ügyfél egyéni fenntarthatósági preferenciáinak esetleg megfelelőként ajánlható biztosítási alapú befektetési termékek, másrészt az egyéb, az említett sajátos jellemzőkkel nem rendelkező biztosítási alapú befektetési termékek között, amelyek nem vehetők figyelembe az egyéni fenntarthatósági preferenciákkal rendelkező ügyfeleknek vagy potenciális ügyfeleknek történő ajánlás céljából.

(13)

El kell oszlatni azokat az aggályokat, amelyek a „zöldrefestéssel” kapcsolatosak, vagyis azzal a gyakorlattal, amikor tisztességtelen versenyelőnyhöz lehet jutni valamely biztosítási alapú befektetési termék környezetbarátként vagy fenntarthatóként való ajánlásával, miközben az adott biztosítási alapú befektetési termék valójában nem felel meg alapvető környezetvédelmi vagy egyéb fenntarthatósággal kapcsolatos előírásoknak. A megtévesztő értékesítés és a zöldrefestés megelőzése érdekében a biztosítási alapú befektetési termékeket értékesítő biztosításközvetítők és biztosítók nem ajánlhatnak biztosítási alapú befektetési termékeket egyéni fenntarthatósági preferenciákat teljesítőként, ha az említett termékek nem teljesítik a szóban forgó preferenciákat. A biztosítási alapú befektetési termékeket értékesítő biztosításközvetítőknek és biztosítóknak el kell magyarázniuk az ügyfeleik vagy potenciális ügyfeleik számára ennek okait, és az okokról nyilvántartást kell vezetniük.

(14)

Egyértelművé kell tenni, hogy az egyéni fenntarthatósági preferenciáknak nem megfelelő biztosítási alapú befektetési termékeket továbbra is ajánlhatják a biztosítási alapú befektetési termékeket értékesítő biztosításközvetítők és biztosítók, de nem az egyéni fenntarthatósági preferenciáknak megfelelőként. Annak érdekében, hogy az ügyfeleknek vagy potenciális ügyfeleknek további ajánlásokat lehessen tenni, amennyiben a biztosítási alapú befektetési termékek nem felelnek meg az ügyfél fenntarthatósági preferenciáinak, az ügyfél számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a fenntarthatósági preferenciáira vonatkozó információkat kiigazítsa. A megtévesztő értékesítés és a zöldrefestés megelőzése érdekében a biztosítási alapú befektetési termékeket értékesítő biztosításközvetítőknek és biztosítóknak nyilvántartást kell vezetniük az ügyfél döntéséről, valamint az ügyfél kiigazítást alátámasztó magyarázatáról.

(15)

E rendelet rendelkezései szorosan kapcsolódnak egymáshoz és az (EU) 2019/2088 rendelet rendelkezéseihez, mivel a fenntarthatósági szempontok közzétételére vonatkozó átfogó rendszert hoznak létre. E rendelkezések egységes értelmezésének és alkalmazásának lehetővé tétele érdekében, valamint annak biztosítása céljából, hogy a piaci szereplők és az illetékes hatóságok, továbbá a befektetők átfogó képet kapjanak a rendelkezésekről és azokhoz könnyen hozzáférjenek, célszerű e rendelkezéseket egyetlen jogi aktusba foglalni.

(16)

Az (EU) 2017/2358 és az (EU) 2017/2359 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet (9) ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(17)

Az illetékes hatóságok, a biztosításközvetítők és a biztosítók számára kellő időt kell adni arra, hogy alkalmazkodjanak az ebben a rendeletben foglalt új követelményekhez. A rendelet alkalmazását ezért el kell halasztani,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2017/2358 felhatalmazáson alapuló rendelet módosításai

Az (EU) 2017/2358 felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

1.

a 4. cikk (3) bekezdése a) pontjának i. alpontja helyébe a következő szöveg lép:

„i.

figyelembe veszi az ügyfelek céljait, érdekeit és jellemzőit, beleértve a fenntarthatósággal kapcsolatos esetleges célkitűzéseket;”

2.

az 5. és a 6. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„5. cikk

Célpiac

(1)   A termékjóváhagyási folyamat minden biztosítási termékre vonatkozóan beazonosítja a célpiacot és a termékkel összeegyeztethető ügyfelek csoportját. A célpiacot megfelelően tagolt szinten kell beazonosítani, figyelembe véve a biztosítási termék jellemzőit, kockázati profilját, összetettségét és jellegét, valamint az (EU) 2019/2088 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*1) 2. cikkének 24. pontja szerinti fenntarthatósági tényezőit.

(2)   Az előállítók – különösen a biztosítási alapú befektetési termékek előállítói – beazonosíthatják az ügyfelek azon csoportjait, amelyek igényei, jellemzői és céljai a biztosítási termékkel általában nem összeegyeztethetők, kivéve, ha a biztosítási termékek figyelembe vesznek az (1) bekezdésben említett fenntarthatósági tényezőket.

(3)   Az előállítók kizárólag a célpiachoz tartozó ügyfelek igényeivel, jellemzőivel és céljaival – beleértve az esetleges fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket – összeegyeztethető biztosítási termékeket terveznek és hoznak forgalomba. Annak vizsgálatakor, hogy egy biztosítási termék összeegyeztethető-e a célpiaccal, az előállítók figyelembe veszik az adott célpiachoz tartozó ügyfelek rendelkezésére álló információk mértékét és pénzügyi tájékozottságukat.

(4)   Az előállítók biztosítják, hogy a biztosítási termékek tervezésében és előállításában részt vevő személyzet rendelkezzen a szükséges készségekkel, tudással és szakértelemmel ahhoz, hogy megfelelően megértse az értékesített biztosítási termékeket, valamint a célpiachoz tartozó ügyfelek érdekeit, céljait – beleértve az esetleges fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket is – és jellemzőit.

6. cikk

Terméktesztelés

(1)   Az előállítók megfelelő módon tesztelik a biztosítási termékeiket, ideértve adott esetben a forgatókönyv-elemzéseket is, mielőtt a terméket forgalomba hozzák vagy jelentősen kiigazítják, vagy ha a célpiac jelentősen megváltozott. A terméktesztelés keretében megvizsgálják, hogy a biztosítási termék a teljes élettartama során megfelel-e a célpiachoz tartozó ügyfelek beazonosított igényeinek, céljainak – beleértve az esetleges fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket is – és jellemzőinek. Az előállítók a biztosítási termékeiket kvalitatív módon és a biztosítási termék típusától és jellegétől, valamint az ügyfeleket érő kár kockázatától függően kvantitatív módon tesztelik.

(2)   Az előállítók nem hozhatnak forgalomba biztosítási termékeket, ha a terméktesztelés eredményei azt mutatják, hogy a termékek nem felelnek meg a célpiac beazonosított igényeinek, céljainak – beleértve az esetleges fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket is – és jellemzőinek.

(*1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 rendelete (2019. november 27.) a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről (HL L 317., 2019.12.9., 1. o.).”;"

3.

a 7. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   Az előállítók folyamatosan nyomon követik és rendszeresen felülvizsgálják az általuk forgalomba hozott biztosítási termékeket olyan események beazonosítása céljából, amelyek lényegesen befolyásolhatják az említett termékek fő tulajdonságait, kockázati fedezetét vagy biztosítékait. Az előállítók vizsgálják, hogy a biztosítási termékek továbbra is megfelelnek-e az azonosított célpiac igényeinek, jellemzőinek és céljainak – beleértve az esetleges fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket is –, továbbá hogy a termékeket a célpiacon értékesítik-e vagy azok a célpiacon kívüli ügyfelekhez is eljutnak-e.”;

4.

a 8. cikk (3) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   A (2) bekezdésben említett tájékoztatásnak lehetővé kell tennie a biztosításértékesítők számára, hogy:

a)

megértsék a biztosítási termékeket;

b)

átlássák a biztosítási termékek beazonosított célpiacát;

c)

beazonosítsák azokat az ügyfeleket, akiknek az igényeivel, jellemzőivel és céljaival – beleértve az esetleges fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket is – a biztosítási termék nem összeegyeztethető;

d)

az (EU) 2016/97 irányelv 17. cikkének (1) bekezdésében előírtak szerint ügyfeleik legjobb érdekeinek megfelelően végezzék a releváns biztosítási termékek értékesítését.”;

5.

a 10. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   A termékértékesítési rendelkezések:

a)

célja az ügyfélkár megelőzése és mérséklése;

b)

az összeférhetetlenségek megfelelő kezelésének támogatása;

c)

az ügyfelek céljai, érdekei és jellemzői – beleértve az esetleges fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket is – megfelelő figyelembevételének biztosítása.”;

6.

a 11. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„11. cikk

Az előállító tájékoztatása

Amennyiben a biztosításértékesítő tudomást szerez arról, hogy egy biztosítási termék nincs összhangban a beazonosított célpiacához tartozó ügyfelek érdekeivel, céljaival és jellemzőivel – beleértve a fenntarthatósággal kapcsolatos célkitűzéseket is –, vagy olyan egyéb, a termékkel kapcsolatos körülményekről szerez tudomást, amelyek kedvezőtlenül érinthetik az ügyfelet, haladéktalanul tájékoztatja az előállítót, és adott esetben módosítja a szóban forgó biztosítási termékre vonatkozó értékesítési stratégiáját.”

2. cikk

Az (EU) 2017/2359 felhatalmazáson alapuló rendelet módosításai

Az (EU) 2017/2359 felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

1.

a 2. cikk a következő 4. és 5. ponttal egészül ki:

„4.

»fenntarthatósági preferenciák«: az ügyfél vagy potenciális ügyfél arra vonatkozó döntése, hogy a következő pénzügyi termékek közül egyet vagy többet belefoglal-e befektetésébe, és ha igen, milyen mértékben:

a)

olyan biztosítási alapú befektetési termék, amelynek esetében az ügyfél vagy potenciális ügyfél megállapítja, hogy egy minimális arányt az (EU) 2020/852 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*2) 2. cikkének 1. pontjában meghatározott, környezeti szempontból fenntartható befektetésekbe kell fektetni;

b)

olyan biztosítási alapú befektetési termék, amelynek esetében az ügyfél vagy potenciális ügyfél megállapítja, hogy egy minimális arányt az (EU) 2019/2088 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*3) 2. cikkének 17. pontjában meghatározott, fenntartható befektetésekbe kell fektetni;

c)

olyan biztosítási alapú befektetési termék, amely figyelembe veszi a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásokat, ahol az ezt a figyelembevételt igazoló minőségi vagy mennyiségi elemeket az ügyfél vagy potenciális ügyfél határozza meg;

5.

»fenntarthatósági tényezők«: az (EU) 2019/2088 rendelet 2. cikkének 24. pontjában meghatározott fenntarthatósági tényezők.

(*2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/852 rendelete (2020. június 18.) a fenntartható befektetések előmozdítását célzó keret létrehozásáról, valamint az (EU) 2019/2088 rendelet módosításáról (HL L 198., 2020.6.22., 13. o.)."

(*3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 rendelete (2019. november 27.) a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről (HL L 317., 2019.12.9., 1. o.).”;"

2.

a 3. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   Az (EU) 2016/97 irányelv 28. cikkével összhangban a biztosítási alapú befektetési termékekhez kapcsolódó biztosítási értékesítési tevékenységek folytatása során keletkező és az ügyfél érdekei – beleértve a fenntarthatósági preferenciáit – sérelmének kockázatával járó összeférhetetlenségi formák azonosítása érdekében a biztosításközvetítőknek és biztosítóknak értékelniük kell, hogy maguknak, valamely érintett személynek vagy bármely, hozzájuk ellenőrzés révén közvetlenül vagy közvetetten kapcsolódó személynek olyan érdeke fűződik-e a biztosítási értékesítési tevékenységek eredményéhez, amely megfelel az alábbi kritériumoknak:

a)

eltér az ügyfél vagy a potenciális ügyfél biztosítási értékesítési tevékenységek eredményéhez fűződő érdekétől;

b)

az értékesítési tevékenységek eredményét az ügyfél kárára képes befolyásolni.

A biztosításközvetítők és biztosítók ugyanígy kötelesek eljárni a két ügyfél közötti összeférhetetlenség megállapítása céljából.”;

3.

a 9. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (2) bekezdés a) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

„a)

a személyes ajánlás megfelel az ügyfél vagy potenciális ügyfél befektetési céljainak, ideértve a szóban forgó személy kockázattűrését és esetleges fenntarthatósági preferenciáit is;”

b)

a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(4)   Az ügyfél vagy potenciális ügyfél befektetési céljaival kapcsolatos tájékoztatás a következőkre vonatkozó információkat tartalmazza (amennyiben releváns): az ügyfélnek vagy potenciális ügyfélnek a befektetés tartási idejére vonatkozó szándéka, kockázatvállalási preferenciái, kockázati profilja, a befektetés célkitűzései, és emellett az ügyfél fenntarthatósági preferenciái. Az összegyűjtött információk körének meg kell felelnie az érintett termék vagy szolgáltatás konkrét típusának.”;

c)

a (6) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(6)   Valamely biztosítási alapú befektetési termékkel kapcsolatban az (EU) 2016/97 irányelv 30. cikkének (1) bekezdésével összhangban nyújtott tanácsadás esetén a biztosításközvetítő vagy biztosító nem adhat ajánlást, amennyiben egyetlen termék sem alkalmas az ügyfél vagy potenciális ügyfél számára.

A biztosításközvetítő vagy biztosító nem ajánlhat az ügyfél vagy potenciális ügyfél fenntarthatósági preferenciáinak megfelelőként biztosítási alapú befektetési termékeket, ha az említett biztosítási alapú befektetési termékek nem felelnek meg a szóban forgó preferenciáknak. A biztosításközvetítőnek vagy biztosítónak el kell magyaráznia az ügyfél vagy potenciális ügyfél számára ennek okait, és az okokról nyilvántartást kell vezetnie.

Ha egyetlen biztosítási alapú befektetési termék sem felel meg az ügyfél vagy potenciális ügyfél fenntarthatósági preferenciáinak, és az ügyfél úgy dönt, hogy kiigazítja fenntarthatósági preferenciáit, a biztosításközvetítőnek vagy biztosítónak nyilvántartást kell vezetnie az ügyfél döntéséről, beleértve döntésének indokait is.”;

4.

a 14. cikk a következőképpen módosul:

a)

az (1) bekezdés b) pontjának i. alpontja helyébe a következő szöveg lép:

„i.

az ügyfél befektetési céljainak, ezen belül a szóban forgó személy kockázattűrésének, továbbá annak, hogy az ügyfél befektetési céljai a fenntarthatósági preferenciái figyelembevételével valósulnak-e meg;”

b)

a (4) bekezdés a következő albekezdéssel egészül ki:

„Az adott esetben az ügyfelek vagy potenciális ügyfelek fenntarthatósági preferenciáinak teljesítésére vonatkozó követelmények nem változtathatják meg az első albekezdésben meghatározott feltételeket.”

3. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2022. augusztus 2-től kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. április 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 26., 2016.2.2., 19. o.

(2)  A Tanács (EU) 2016/1841 határozata (2016. október 5.) az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye keretében létrejött párizsi megállapodásnak az Európai Unió nevében történő megkötéséről (HL L 282., 2016.10.19., 1. o.).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  COM(2018) 97 final.

(5)  A Bizottság (EU) 2017/2358 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. szeptember 21.) az (EU) 2016/97 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a biztosítókra és a biztosításértékesítőkre vonatkozó termékfelügyeleti és -irányítási követelmények tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 341., 2017.12.20., 1. o.).

(6)  SWD(2018) 264 final.

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/852 rendelete (2020. június 18.) a fenntartható befektetések előmozdítását célzó keret létrehozásáról, valamint az (EU) 2019/2088 rendelet módosításáról (HL L 198., 2020.6.22., 13. o.).

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 rendelete (2019. november 27.) a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről (HL L 317., 2019.12.9., 1. o.).

(9)  A Bizottság (EU) 2017/2359 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. szeptember 21.) az (EU) 2016/97 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a biztosítási alapú befektetési termékek értékesítésére vonatkozó tájékoztatási követelmények és üzletviteli szabályok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 341., 2017.12.20., 8. o.).