2021.6.10.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 204/18


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/934 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2021. június 9.)

a klasszikus sertéspestisre vonatkozó különleges járványvédelmi intézkedések megállapításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. március 9-i (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletre („Állategészségügyi rendelet”) (1) és különösen annak 71 cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

A klasszikus sertéspestis a tartott és vadon élő sertésféléket érintő fertőző vírusos betegség, amely súlyos hatással lehet az érintett állatállományra és a gazdálkodás jövedelmezőségére, zavart okozva az említett állatok és az azokból származó termékek szállítmányainak Unión belüli mozgatásában és harmadik országokba történő kivitelében. A betegség terjedése mind közvetlen, mind közvetett veszteségek miatt jelentősen befolyásolhatja a mezőgazdasági ágazat termelékenységét.

(2)

A Bizottság 2013/764/EU végrehajtási határozata (2) az egyes tagállamokban előforduló klasszikus sertéspestisre vonatkozó járványügyi intézkedéseket állapítja meg, és számos alkalommal került módosításra főként az e betegséggel kapcsolatos uniós járványügyi helyzet fejleményeinek a figyelembevétele miatt. 2021. április 21-ig alkalmazandó.

(3)

Az (EU) 2016/429 rendelet új jogszabályi keretet hoz létre az állatra vagy emberre átvihető betegségek megelőzéséhez és leküzdéséhez. A klasszikus sertéspestis az említett rendelet 5. cikke (1) bekezdése a) pontjának ii. alpontjában szerepel, és az említett rendeletben megállapított betegségmegelőzési és járványvédelmi szabályok hatálya alá tartozik. Emellett az (EU) 2018/1882 bizottsági végrehajtási rendelet (3) II. melléklete a klasszikus sertéspestist a sertésféléket (Suidae) és a pekariféléket (Tayassuidae) érintő A, D és E kategóriájú betegségként sorolja fel, az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (4) pedig kiegészíti az (EU) 2016/429 rendeletben az A, B és C kategóriájú betegségek elleni védekezéshez megállapított szabályokat, beleértve a klasszikus sertéspestisre vonatkozó járványvédelmi intézkedéseket is. E három jogi aktus 2021. április 21-től alkalmazandó.

(4)

A 2013/764/EU végrehajtási határozatban megállapított, a klasszikus sertéspestisre vonatkozó jelenlegi uniós járványügyi intézkedéseket össze kell hangolni az (EU) 2016/429 rendelettel létrehozott új állategészségügyi jogszabályi kerettel. Az uniós szabályokat a lehető legnagyobb mértékben össze kell hangolni a nemzetközi előírásokkal is, például az Állategészségügyi Világszervezet Szárazföldi Állatok Egészségügyi Kódexének (5) (OIE Kódex) „a klasszikus sertéspestis vírusával való fertőzöttség” című 15.2. fejezetében meghatározottakkal.

(5)

A klasszikus sertéspestis általános helyzete az említett betegség által érintett tagállamokban járványügyi és kockázatkezelési szinten egyaránt tartós kockázatot jelent a betegség Unión belüli lehetséges továbbterjedése szempontjából. Az (EU) 2016/429 rendeletben és az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletben megállapított általános járványvédelmi intézkedések nem fedik le a klasszikus sertéspestis terjedésével és járványügyi helyzetével kapcsolatos összes konkrét részletet és szempontot. Ezért helyénvaló korlátozott időtartamra különleges járványvédelmi intézkedéseket megállapítani a klasszikus sertéspestis Unión belüli helyzetének megfelelő feltételek mellett, annak biztosítása érdekében, hogy a szükséges intézkedéseket az Unióban egységesen hajtsák végre minden olyan esetben, amikor fennáll a betegség terjedésének kockázata.

(6)

Az (EU) 2016/429 rendelet meghatározása szerint a kitörés annak hatóságilag megállapított ténye, hogy egy jegyzékbe foglalt betegség vagy egy új betegség legalább egy állatban megjelent valamely létesítményben vagy egyéb olyan helyen, ahol állatokat tartanak vagy azok előfordulnak. Az e rendeletben megállapított szabályoknak figyelembe kell venniük, hogy a klasszikus sertéspestis kitörése vadon élő vagy tartott sertésfélékben történt-e.

(7)

E rendeletnek régiókba sorolási megközelítést kell előírnia, amelyet az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott járványvédelmi intézkedések kiegészítéseként kell alkalmazni. A 2013/764/EU végrehajtási határozattal létrehozott régiókba sorolási megközelítés fenntartása érdekében e rendeletnek tartalmaznia kell a klasszikus sertéspestis kitörése által érintett tagállamok korlátozás alatt álló körzeteinek jegyzékét.

(8)

Ami a klasszikus sertéspestis terjedésével kapcsolatos kockázatokat illeti, a sertésfélék és a különböző sertésáruk szállítmányainak mozgatásai különböző kockázati szinteket jelentenek. Általános szabályként a tartott sertésfélék, szaporítóanyagok és sertésből származó állati melléktermékek szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásai nagyobb kockázatot jelentenek az expozíció és a következmények tekintetében, mint az állati eredetű termékek szállítmányainak mozgatásai. Ezért az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből származó tartott sertésfélék és sertésből származó különböző nagy kockázatú termékek szállítmányainak mozgatásait a felmerülő kockázattal arányos módon, valamint az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletben és az (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (6) megállapított szabályok figyelembevételével meg kell tiltani.

(9)

Az (EU) 2020/686 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben megállapított szabályok a fertőző állatbetegségek szaporítóanyagok révén történő Unión belüli terjedésének megakadályozása céljából kiegészítik az (EU) 2016/429 rendeletet (7) a szaporítóanyaggal foglalkozó létesítmények engedélyezését, a szaporítóanyaggal foglalkozó létesítményekről az illetékes hatóságok által vezetendő nyilvántartásokat, a felelős személyek nyilvántartás-vezetési kötelezettségeit, a nyomonkövethetőséget és az állategészségügyi követelményeket, valamint a bizonyos tartott szárazföldi állatok szaporítóanyagait tartalmazó szállítmányok Unión belüli mozgatásaira vonatkozó állategészségügyi bizonyítványozási és bejelentési követelményeket illetően. Ezért az e rendeletben megállapított szabályoknak hivatkozniuk kell az (EU) 2020/689 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletre (8) a sertésfélék szaporítóanyagával foglalkozó engedélyezett létesítmények illetékes hatóságai által megőrzendő információk tekintetében.

(10)

Az 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) állategészségügyi szabályokat állapít meg az állati melléktermékekre a belőlük származó állategészségügyi kockázatok megelőzése és minimális mértékűre csökkentése érdekében. Emellett a Bizottság 142/2011/EU rendelete (10) bizonyos állategészségügyi szabályokat állapít meg az 1069/2009/EK rendelet hatálya alá tartozó állati melléktermékekre vonatkozóan, beleértve az állati melléktermékek szállítmányainak Unión belüli mozgatására vonatkozó bizonyítványkiállítási követelményekre vonatkozó szabályokat is. Ezek a jogi aktusok nem terjednek ki a klasszikus sertéspestisnek a tartott és vadon élő sertésféléktől az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben kinyert állati melléktermékek révén történő terjedésének kockázatával kapcsolatos valamennyi konkrét részletre és szempontra. Ezért helyénvaló e rendeletben különleges járványvédelmi intézkedéseket megállapítani az állati melléktermékekre és az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből származó ilyen melléktermékek szállítmányainak mozgatására vonatkozóan annak biztosítása érdekében, hogy a szükséges intézkedéseket az Unióban egységesen hajtsák végre minden olyan esetben, amikor fennáll a betegség terjedésének kockázata.

(11)

A kereskedelem szükségtelen megzavarásának elkerülése érdekében helyénvaló e rendeletben megállapítani az említett tilalmaktól való bizonyos eltéréseket. Az eltéréseknek figyelembe kell venniük az állatbetegségek megelőzésére és leküzdésére vonatkozóan az (EU) 2016/429 rendeletben és az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletben megállapított általános szabályokat, valamint az OIE Kódex elveit a klasszikus sertéspestisre vonatkozó kockázatcsökkentő intézkedések tekintetében.

(12)

Az (EU) 2016/429 rendelet 143. cikke előírja, hogy az állatok, köztük a tartott sertésfélék szállítmányainak mozgatását állategészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie. Amennyiben a tartott sertésfélék szállítmányainak az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatására vonatkozó tilalomtól való eltérést alkalmaznak az Unión belüli mozgatásra szánt ilyen szállítmányokra, a vonatkozó állategészségügyi bizonyítványoknak hivatkozniuk kell e rendeletre annak érdekében, hogy megfelelő és pontos állategészségügyi információkat tartalmazzanak. Csökkenteni kell a vadon élő sertésféléktől származó friss hús, húskészítmények és bármely más állati eredetű termék, a vadon élő sertésfélék emberi fogyasztásra szánt teste, valamint az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből származó vadon élő sertésfélék szállítmányainak ugyanazon érintett tagállamon belül és más tagállamokba történő mozgatásaiból és magáncélra történő mozgatásaiból származó kockázatokat. Az (EU) 2020/688 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (11) 101. cikkében meghatározottak szerint azáltal kell csökkenteni a betegségek terjedési kockázatait, hogy a felelős személyek számára megtiltják e termékek és a vadon élő sertésféléknek az értinett tagállamokon belüli és az érintett tagállamokból más tagállamokba történő mozgatásait.

(13)

Az (EU) 2016/429 rendelet 167. cikke (1) bekezdése b) pontja előírja, hogy a származási tagállam illetékes hatósága által kibocsátott állategészségügyi bizonyítványok kísérik az állati eredetű termékek olyan szállítmányait, beleértve a sertésből származó termékeket is, amelyek bizonyos járványvédelmi intézkedések mellett kiszállíthatók a rendelet 71. cikke (3) bekezdésének megfelelően létrehozott, korlátozás alatt álló körzetből. Amennyiben ez a rendelet eltéréseket ír elő az állati eredetű termékek szállítmányainak az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásaira vonatkozó tilalmak alól, úgy a kísérő állategészségügyi bizonyítványoknak hivatkozniuk kell e rendeletre az (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló rendelet szerinti megfelelő és pontos egészségügyi információk biztosítása érdekében.

(14)

A szükségtelen és túlzott terhet jelentő kereskedelmi korlátozások elkerülése érdekében az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott, vagy az azokon kívül tartott, de e korlátozás alatt álló körzetekben levágott sertésféléktől származó friss vagy feldolgozott hús és húskészítmények szállítmányainak, beleértve a tisztított állati belek szállítását is, kevésbé szigorú bizonyítványozási követelmények hatálya alá kell tartozniuk. Lehetővé kell tenni az érintett szállítmányok ugyanazon tagállam területén belüli és más tagállamokba történő mozgatásainak engedélyezését a létesítményekben alkalmazott állategészségügyi vagy azonosító jelölések alapján, amennyiben e létesítményeket az e rendeletben előírt szabályokkal összhangban jelölik ki. Az illetékes hatóságok csak akkor jelölhetnek ki létesítményeket, ha az ilyen korlátozás alatt álló körzeteken kívülre történő mozgatásra jogosult tartott sertésfélék és az azokból származó termékek egyértelműen elkülönülnek az ilyen engedélyezett mozgatásra nem jogosult állatoktól és termékektől.

(15)

Emellett különös helyzetekben a tartott sertésféléktől származó friss húst az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet IX. mellékletében meghatározott, a védő- és felügyeleti körzetekből származó friss hús jelölésére vonatkozó követelményeknek megfelelően meg kell jelölni, vagy a tartott sertésféléktől származó friss húst és húskészítményeket – beleértve a tisztított állati belekét is – különleges jelöléssel kell ellátni. Ezeket a különleges jelölések nem lehetnek összetéveszthetők az (EU) 2019/627 bizottsági végrehajtási rendelet (12) 48. cikkében említett állategészségügyi jelöléssel vagy a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (13) 5. cikke (1) bekezdésének b) pontjában előírt azonosító jelöléssel.

(16)

A tartott sertésfélékkel foglalkozó létesítményekben bizonyos kockázatcsökkentő intézkedésekre és megerősített biológiai védelmi intézkedésekre van szükség a klasszikus sertéspestis megelőzése és ellenőrzése érdekében. Ezen intézkedéseket e rendelet II. mellékletében kell meghatározni, és azoknak az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak mozgatására vonatkozó eltérések hatálya alá tartozó létesítményekre kell kiterjedniük. Ezeknek az intézkedéseknek a tartott sertésfélékkel foglalkozó létesítményekben alkalmazott eljárásokkal és infrastruktúrákkal kell foglalkozniuk; foglalkozniuk kell továbbá (tartott sertésektől eltérő) állatoknak a létesítményeken és épületeken belüli mozgásának kockázatával is. Ez a kockázat nagyobb, ha a létesítményekbe és épületekbe belépő vadon élő sertésfélékhez kapcsolódik. Ha más fajok (kedvtelésből tartott állatok vagy kártevők) is érintettek, amelyeknek ragályfogó szerepük lehet, a kockázat továbbra is fennáll, és azt is kezelni kell.

(17)

A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodással (a továbbiakban: a kilépésről rendelkező megállapodás) és különösen az Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv 5. cikkének az említett jegyzőkönyv 2. mellékletével összefüggésben értelmezett (4) bekezdésével összhangban az (EU) 2016/429 rendelet és az annak alapján elfogadott bizottsági jogi aktusok a kilépésről rendelkező megállapodásban előírt átmeneti időszak végét követően Észak-Írország tekintetében továbbra is alkalmazandók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban. Ezért e rendelet tagállamokra történő hivatkozásainak Észak-Írország tekintetében magukban kell foglalniuk az Egyesült Királyságot is.

(18)

Mivel az (EU) 2016/429 rendelet 2021. április 21-től alkalmazandó, az intézkedések kellő időben történő alkalmazása érdekében ezt a rendeletet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik naptól kell alkalmazni.

(19)

Ezt a rendeletet legalább öt évig kell alkalmazni, figyelembe véve az Uniónak a klasszikus sertéspestis elleni küzdelem terén szerzett tapasztalatait, valamint a betegség által érintett tagállamokban a betegséggel kapcsolatban jelenleg fennálló járványügyi helyzetet és a betegség kezelésére irányuló intézkedéseket. Ezen intézkedések időtartamát és az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteket figyelemmel kell kísérni és új elemek megjelenése esetén felül kell vizsgálni.

(20)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

TÁRGY, HATÁLY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

Tárgy és hatály

(1)   Ez a rendelet meghatározza az alábbiakat:

a)

az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekkel rendelkező tagállamok (14) (az érintett tagállamok) által a klasszikus sertéspestissel kapcsolatban korlátozott ideig alkalmazandó különleges járványvédelmi intézkedések.

Ezek a különleges járványvédelmi intézkedések a tartott és vadon élő sertésfélékre, valamint a sertésféléktől származó állati eredetű termékekre, szaporítóanyagokra és állati melléktermékekre vonatkoznak, és kiegészítik az érintett tagállamok illetékes hatóságai által az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 21. cikkének (1) bekezdésével és 63. cikkével összhangban létrehozott, korlátozás alatt álló és fertőzött körzetek védelmére és felügyeletére alkalmazandó intézkedéseket;

b)

a klasszikus sertéspestissel kapcsolatban korlátozott ideig az összes tagállam által alkalmazandó különleges járványvédelmi intézkedések.

(2)   Ez a rendelet az alábbiak esetén alkalmazandó:

a)

a szállítmányok I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatása:

i.

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található létesítményekben tartott sertésfélék;

ii.

az a) pont i. alpontjában említett tartott sertésféléktől származó szaporítóanyagok, állati eredetű termékek és állati melléktermékek;

b)

az alábbiak mozgatása:

i.

vadon élő sertésfélék szállítmányai, azoknak az érintett tagállamokban történő mozgatása esetén;

ii.

az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben vadon élő sertésfélékből nyert vagy az e korlátozás alatt álló körzetekben található létesítményekben feldolgozott állati eredetű termékek és állati melléktermékek szállítmányai és magáncélú mozgatása vadászok által;

c)

az a) és b) pontban említett szállítmányokat kezelő élelmiszer-vállalkozók.

(3)   Az (1) bekezdésben említett járványvédelmi intézkedések a következőkre terjednek ki:

a)

a II. fejezet különleges szabályokat állapít meg az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetek klasszikus sertéspestis kitörése esetén történő létrehozására vonatkozóan;

b)

a III. fejezet különleges járványvédelmi intézkedéseket állapít meg az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék és az azokból nyert termékek szállítmányaira vonatkozóan az érintett tagállamokban;

c)

a IV. fejezet a klasszikus sertéspestisre vonatkozó különleges kockázatcsökkentő intézkedéseket állapít meg az élelmiszer-vállalkozások tekintetében az érintett tagállamokban;

d)

az V. fejezet a vadon élő sertésfélékre vonatkozó különleges járványvédelmi intézkedéseket állapít meg az érintett tagállamokban;

e)

a VI. fejezet meghatározza a záró rendelkezéseket.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletben rögzített fogalommeghatározások alkalmazandók.

Emellett az alábbi fogalommeghatározások alkalmazandók:

a)

„sertésféle”: a Suidae családnak az (EU) 2016/429 rendelet III. mellékletében felsorolt valamely fajához tartozó patás állat;

b)

„szaporítóanyagok”: tartott sertésfélékből mesterséges szaporítás céljából nyert sertéssperma, petesejtek és embriók;

c)

„2. kategóriába tartozó anyagok”: az 1069/2009/EK rendelet 9. cikkében említett, tartott sertésféléktől származó állati melléktermékek;

d)

„3. kategóriába tartozó anyagok”: az 1069/2009/EK rendelet 10. cikkében említett, tartott sertésféléktől származó állati melléktermékek.

II. FEJEZET

A KORLÁTOZÁS ALATT ÁLLÓ KÖRZETEK KLASSZIKUS SERTÉSPESTIS KITÖRÉSE ESETÉN TÖRTÉNŐ LÉTREHOZÁSÁRA ÉS A KÜLÖNLEGES JÁRVÁNYVÉDELMI INTÉZKEDÉSEK ALKALMAZÁSÁRA VONATKOZÓ KÜLÖNLEGES SZABÁLYOK VALAMENNYI TAGÁLLAMBAN

3. cikk

A korlátozás alatt álló és fertőzött körzetek klasszikus sertéspestis kitörése esetén történő létrehozására vonatkozó különleges szabályok

a klasszikus sertéspestis tartott vagy vadon élő sertésfélékben való kitörése esetén a tagállamok illetékes hatóságai létrehozzák a következőket:

a)

tartott sertésfélékben való kitörés esetén egy korlátozás alatt álló körzet az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 21. cikkének (1) bekezdése szerint; vagy

b)

vadon élő sertésfélékben való kitörés esetén egy fertőzött körzet az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 63. cikke szerint.

4. cikk

A klasszikus sertéspestis egy tagállamban vadon élő sertésfélékben való kitörése esetén az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetek jegyzékbe vételére vonatkozó különleges szabályok

(1)   A klasszikus sertéspestis egy tagállam valamely területén vadon élő sertésfélékben való kitörését követően e területet korlátozás alatt álló körzetként jegyzékbe kell venni az I. mellékletben.

(2)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai biztosítják, hogy az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 63. cikkének megfelelően létrehozott fertőzött körzet határait késedelem nélkül úgy igazítsák ki, hogy abba beletartozzon legalább az adott tagállam tekintetében az e rendelet I. mellékletében jegyzékbe vett, korlátozás alatt álló körzet.

5. cikk

Különleges járványvédelmi intézkedések általános alkalmazása a korlátozás alatt álló körzetekben

Az érintett tagállamok az e rendelet 3. és 4. cikkében meghatározott különleges járványvédelmi intézkedéseket az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben alkalmazzák, kiegészítve az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletnek megfelelően az alábbiakban alkalmazandó járványvédelmi intézkedéseket:

a)

az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 21. cikke (1) bekezdésének megfelelően létrehozott, korlátozás alatt álló körzetek;

b)

az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 63. cikkének megfelelően létrehozott fertőzött körzetek.

III. FEJEZET

A KORLÁTOZÁS ALATT ÁLLÓ KÖRZETEKBEN TARTOTT SERTÉSFÉLÉK ÉS AZ AZOKBÓL SZÁRMAZÓ TERMÉKEK SZÁLLÍTMÁNYAIRA AZ ÉRINTETT TAGÁLLAMOKBAN ALKALMAZANDÓ KÜLÖNLEGES JÁRVÁNYVÉDELMI INTÉZKEDÉSEK

1. SZAKASZ

A tartott sertésfélék és az azokból származó termékek szállítmányainak mozgatására vonatkozó egyedi tilalmak az érintett tagállamokban

6. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatására vonatkozó egyedi tilalom

Az érintett tagállamok illetékes hatóságai megtiltják az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak az e korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait.

7. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó szaporítóanyagok szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatására vonatkozó egyedi tilalom

Az érintett tagállamok illetékes hatóságai megtiltják az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó szaporítóanyagok szállítmányainak az e korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait.

8. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó állati melléktermékek szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatására vonatkozó egyedi tilalom

Az érintett tagállamok illetékes hatóságai megtiltják az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó állati melléktermékek szállítmányainak az e korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait.

9. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss húst és húskészítmények, köztük állati belek szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatására vonatkozó egyedi tilalom

(1)   Az érintett tagállam illetékes hatósága megtiltja az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek szállítmányainak az e korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait.

(2)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai dönthetnek úgy, hogy az e cikk (1) bekezdése szerinti tilalom nem alkalmazandó az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó olyan húskészítmények, köztük állati belek szállítmányaira, amelyeket az e rendelet 23. cikke (1) bekezdésének megfelelően kijelölt létesítményekben a klasszikus sertéspestis tekintetében az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet VII. melléklete szerinti releváns kockázatcsökkentő kezelésnek vetettek alá.

2. SZAKASZ

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait engedélyező eltérések általános feltételei

10. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásaival kapcsolatos egyedi tilalomtól való eltérésekre vonatkozó általános feltételek

(1)   A 6. cikkben előírt egyedi tilalomtól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az e korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait a 18–22. cikk hatálya alá tartozó esetekben, feltéve, hogy teljesülnek az említett cikkekben meghatározott egyedi feltételek, valamint az alábbi feltételek:

a)

az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 28. cikkének (2)–(7) bekezdésében előírt általános feltételek; és

b)

az alábbiakra vonatkozó további általános feltételek:

i.

a tartott sertésfélék szállítmányainak az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásai, a 11. cikkben előírtak szerint;

ii.

a tartott sertésféléknek az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található létesítményei, a 12. cikkben előírtak szerint;

iii.

a tartott sertésféléknek az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő szállítására használt szállítóeszközök, a 13. cikkben előírtak szerint.

(2)   A 18–22. cikkben előírt engedélyek megadását megelőzően az érintett tagállamok illetékes hatóságai értékelik az ilyen engedélyezésből eredő kockázatokat, és az értékelésnek bizonyítania kell, hogy a klasszikus sertéspestis terjedésének kockázata elhanyagolható.

11. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásaira vonatkozó további általános feltételek

(1)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai csak akkor engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből az e korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak mozgatásait a 18–22. cikk hatálya alá tartozó esetekben, ha teljesülnek az említett cikkekben meghatározott egyedi feltételek, továbbá amennyiben:

a)

a sertésféléket a mozgatás időpontját megelőző legalább 90 napos időszakban vagy – ha azok 90 naposnál fiatalabbak – születésük óta a feladó létesítményükben tartották, és nem vitték ki onnan, és a feladás időpontját közvetlenül megelőző 30 napos időszak alatt az említett létesítménybe nem vittek be más tartott sertésféléket az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből, az alábbiak szerint:

i.

az említett feladó létesítménybe; vagy

ii.

az említett feladó létesítmény azon járványügyi egységbe, ahol a mozgatandó sertésféléket teljesen elkülönítve tartották. Az illetékes hatóság kockázatértékelés elvégzését követően meghatározza az említett járványügyi egység határait, és megerősíti, hogy a különböző járványügyi egységek szerkezetének, méretének és egymástól való távolságának, valamint az elvégzett műveleteknek köszönhetően biztosított, hogy elkülönített létesítmények álljanak rendelkezésre a tartott sertésfélék elhelyezése, tartása és takarmányozása céljából annak érdekében, hogy a klasszikus sertéspestis vírusa ne terjedhessen át egyik járványügyi egységről a másikra;

b)

a feladó létesítményben tartott sertésféléken – beleértve a mozgatandó állatokat is – egy, a klasszikus sertéspestis tekintetében kedvező eredménnyel zárult klinikai vizsgálat elvégzésére került sor:

i.

hatósági állatorvos által;

ii.

a szállítmány mozgatását megelőző 24 órán belül; és

iii.

az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikkének (1) és (2) bekezdésével, valamint I. mellékletének A.1. pontjával összhangban;

c)

szükség esetén az illetékes hatóság utasításainak megfelelően kórokozó-azonosítási vagy antitest-kimutatási vizsgálatokat végeztek a szállítmány feladó létesítményből történő elszállításának időpontja előtt:

i.

a létesítményben tartott sertésfélék – köztük a mozgatandó állatok – tekintetében a b) pontban említett klinikai vizsgálatot követően; és

ii.

az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet I. mellékletének A.2. pontjával összhangban.

(2)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságainak a szállítmány mozgatásának engedélyezése előtt adott esetben el kell juttatni az (1) bekezdés c) pontjában említett kórokozó-azonosítási vizsgálatok negatív eredményeit.

12. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben található, tartott sertésfélékkel foglalkozó létesítményekre vonatkozó további általános feltételek

Az érintett tagállamok illetékes hatóságai csak akkor engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található létesítményekben tartott sertésfélék szállítmányainak e körzeteken kívülre történő mozgatásait a 18–22. cikk hatálya alá tartozó esetekben, ha teljesülnek az említett cikkekben meghatározott egyedi feltételek, továbbá amennyiben:

a)

a hatósági állatorvos a korlátozás alatt álló körzeteknek az e rendelet I. mellékletébe történő felvételét követően legalább egyszer felkereste a feladó létesítményt, és azt a hatósági állatorvosok az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 26. cikkének (2) bekezdésében előírtak szerint rendszeresen, évente legalább kétszer meglátogatják, a látogatások között legalább négy hónapos időközzel;

b)

a feladó létesítmény végrehajtja a klasszikus sertéspestisre vonatkozó biológiai védelmi követelményeket:

i.

a II. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található, tartott sertésfélékkel foglalkozó létesítményekre vonatkozó megerősített biológiai védelmi intézkedéseknek megfelelően; és

ii.

az érintett tagállam által megállapítottak szerint;

c)

a klasszikus sertéspestisre irányuló kórokozó-azonosítási és antitest-kimutatási vizsgálatok útján folyamatos felügyeletet végeznek a feladó létesítményben:

i.

az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikkének (2) bekezdésével és I. mellékletével összhangban;

ii.

és azok minden héten negatív eredményt adnak legalább az első két, 60 naposnál idősebb elhullott tartott sertésféle vagy – ilyen elhullott, 60 naposnál idősebb állat hiányában – az elválasztást követően elhullott bármely tartott sertésféle esetében, minden járványügyi egységben;

iii.

legalább az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletében a klasszikus sertéspestis tekintetében rögzített nyomonkövetési időszak alatt, mielőtt a szállítmányt a feladó létesítményből elszállítanák.

13. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék korlátozás alatt álló körzetekből történő szállítására használt szállítóeszközökre vonatkozó további általános feltételek

Az érintett tagállamok illetékes hatóságai csak akkor engedélyezik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak az e korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait, ha az e szállítmányok szállítására használt szállítóeszköz:

a)

megfelel az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 24. cikkének (1) bekezdésében meghatározott követelményeknek; és

b)

tisztítását és fertőtlenítését az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 24. cikkének (2) bekezdésével összhangban, az érintett tagállamok illetékes hatóságainak ellenőrzése vagy felügyelete mellett végzik.

3. SZAKASZ

A felelős személyek állategészségügyi bizonyítványokra vonatkozó kötelezettségei

14. cikk

A felelős személyek állategészségügyi bizonyítványokra vonatkozó kötelezettségei a korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásai esetén

Az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányait a felelős személyek csak akkor mozgathatják e korlátozás alatt álló körzetekből az e rendelet 18. cikkének hatálya alá tartozó esetekben egy másik tagállamba, ha e szállítmányokat az (EU) 2016/429 rendelet 143. cikkének (1) bekezdése szerinti állategészségügyi bizonyítvány kíséri, amely tartalmazza az e rendeletben előírt követelményeknek való megfelelés alábbi tanúsítványát:

„A klasszikus sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2021/934 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően korlátozás alatt álló körzetben tartott sertésfélék”.

15. cikk

A felelős személyek állategészségügyi bizonyítványokra vonatkozó kötelezettségei a korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek szállítmányainak mozgatásai esetén

(1)   Az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek szállítmányait a felelős személyek csak akkor mozgathatják e korlátozás alatt álló körzetekből az e rendelet 22. cikkének hatálya alá tartozó esetekben egy másik tagállamba, ha e szállítmányokat az (EU) 2016/429 rendelet 167. cikkének (1) bekezdése szerinti állategészségügyi bizonyítvány kíséri, amely tartalmazza a következőket:

a)

az (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke szerint előírt információk; és

b)

az e rendeletben előírt követelményeknek való megfelelés alábbi tanúsítványa:

„A klasszikus sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2021/934 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően korlátozás alatt álló körzetben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek.”

(2)   A felelős személyek az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények, köztük állati belek szállítmányait kizárólag az alábbi feltételek teljesülése esetén szállíthatják e korlátozás alatt álló körzetekből egy másik tagállamba:

a)

feldolgozott húskészítményeket, köztük állati beleket alávetették az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet VII. melléklete szerinti megfelelő kockázatcsökkentő kezelésnek;

b)

e szállítmányokat az (EU) 2016/429 rendelet 167. cikkének (1) bekezdése szerinti állategészségügyi bizonyítvány kíséri, amely tartalmazza a következőket:

i.

az (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke szerint előírt információk; és

ii.

az e rendeletben előírt követelményeknek való megfelelés alábbi tanúsítványa:

„A klasszikus sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2021/934 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően korlátozás alatt álló körzetben tartott sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények, köztük állati belek”.

(3)   A felelős személyek az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteken kívüli területeken tartott és az e korlátozás alatt álló körzetekben található vágóhidakon levágott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek szállítmányait csak akkor mozgathatják e korlátozás alatt álló körzetekből egy másik tagállamba, ha e szállítmányokat a következők kísérik:

a)

az (EU) 2016/429 rendelet 167. cikkének (1) bekezdése szerinti állategészségügyi bizonyítvány, amely tartalmazza az (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikkének megfelelően előírt információkat; és

b)

az e rendeletben előírt követelményeknek való megfelelés alábbi tanúsítványa:

„A klasszikus sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2021/934 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően korlátozás alatt álló körzeteken kívül tartott és korlátozás alatt álló körzetekben levágott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek”.

(4)   A felelős személyek az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteken kívül tartott és az e korlátozás alatt álló körzetekben feldolgozott sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények, köztük állati belek szállítmányait kizárólag az alábbi feltételek teljesülése esetén szállíthatják e korlátozás alatt álló körzetekből egy másik tagállamba:

a)

feldolgozott húskészítményeket, köztük állati beleket alávetették az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet VII. melléklete szerinti megfelelő kockázatcsökkentő kezelésnek;

b)

e szállítmányokat az (EU) 2016/429 rendelet 167. cikkének (1) bekezdése szerinti állategészségügyi bizonyítvány kíséri, amely tartalmazza a következőket:

i.

az (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke szerint előírt információk; és

ii.

az e rendeletben előírt követelményeknek való megfelelés alábbi tanúsítványa:

„A klasszikus sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2021/934 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően korlátozás álló körzeteken kívüli területeken tartott és korlátozás alatt álló körzetekben feldolgozott sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények, köztük állati belek”.

(5)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai dönthetnek úgy, hogy az e rendelet 23. cikkének (1) bekezdésének megfelelően kijelölt létesítményekben az állategészségügyi bizonyítványt a friss vagy feldolgozott húson és húskészítményeken, köztük állati beleken alkalmazott, a 853/2004/EK rendelet 5. cikke (1) bekezdésének b) pontjában előírt állategészségügyi jelölés, vagy adott esetben azonosító jelölés helyettesítheti az alábbi szállítmányok I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásakor:

a)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek, másik tagállamba történő mozgatása az (1) bekezdésben meghatározottak szerint;

b)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények, köztük állati belek másik tagállamba történő mozgatása, a (2) bekezdésben meghatározottak szerint;

c)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteken kívüli területeken tartott és az e korlátozás alatt álló körzetekben található vágóhidakon levágott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények másik tagállamba történő mozgatása, a (3) bekezdésben meghatározottak szerint;

d)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás álló körzeteken kívüli területeken tartott és az e korlátozás alatt álló körzetekben feldolgozott sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények, köztük állati belek másik tagállamba történő mozgatása, a (4) bekezdésben meghatározottak szerint;

16. cikk

A felelős személyek állategészségügyi bizonyítványokra vonatkozó kötelezettségei a korlátozás alatt álló körzetekben található létesítményekben tartott sertésféléktől származó szaporítóanyagok szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásai esetén

Az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó szaporítóanyagok szállítmányait a felelős személyek csak akkor mozgathatják e korlátozás alatt álló körzetekből egy másik tagállamba az e rendelet 19. cikkének hatálya alá tartozó esetekben, ha az említett szállítmányokat az (EU) 2016/429 rendelet 161. cikkének (4) bekezdésében említett állategészségügyi bizonyítvány kíséri. Az állategészségügyi bizonyítványnak a következő tanúsítványt kell tartalmaznia az e rendeletben meghatározott követelményeknek való megfelelésről:

„A klasszikus sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2021/934 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó szaporítóanyagok.”

17. cikk

A felelős személyek állategészségügyi bizonyítványokra vonatkozó kötelezettségei a korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó, 2. és 3. kategóriába tartozó anyagok szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásai esetén

Az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó, 2. és 3. kategóriába tartozó anyagok szállítmányait a felelős személyek csak akkor mozgathatják e korlátozás alatt álló körzetekből a 20–21. cikk hatálya alá tartozó esetekben egy másik tagállamba, ha e szállítmányokat a következők kísérik:

a)

az 142/2011/EU rendelet VIII. mellékletének III. fejezetében említett kereskedelmi okmány; és

b)

az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 22. cikkének (5) bekezdésében említett állategészségügyi bizonyítvány.

4. SZAKASZ

Az érintett tagállamokban a tartott sertésfélék és az azokból származó termékek szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

18. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak korlátozás alatt álló körzetekből más tagállamokba és harmadik országokba történő mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

(1)   A 6. cikkben előírt tilalomtól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak az e korlátozás alatt álló körzetekből más tagállamok területén található létesítménybe és harmadik országokba történő mozgatását, amennyiben:

a)

a feladó létesítményben az elmúlt 12 hónapban nem regisztráltak klasszikus sertéspestisre utaló bizonyítékot, és az említett létesítmény az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 21. cikkével összhangban létrehozott védőkörzeten vagy felügyeleti körzeten kívül található;

b)

teljesülnek az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 28. cikkének (2)–(7) bekezdésében meghatározott általános feltételek;

c)

teljesülnek a 10–13 cikkben meghatározott további általános feltételek.

(2)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai biztosítják, hogy az (1) bekezdésben említett engedélyezett mozgatás tárgyát képező sertésfélék legalább a klasszikus sertéspestis tekintetében az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet II. mellékletében megállapított nyomonkövetési időszakban a rendeltetési létesítményben maradjanak, vagy azonnali vágásra küldjék őket.

19. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben található, szaporítóanyaggal foglalkozó létesítményekből származó szaporítóanyagok szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből más tagállamokba és harmadik országokba történő mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

A 7. cikkben előírt tilalomtól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található, szaporítóanyaggal foglalkozó létesítményekből származó szaporítóanyagok szállítmányainak a korlátozás alatt álló körzetekből más tagállamokba és harmadik országokba történő mozgatásait, amennyiben:

a)

a szaporítóanyagokat olyan létesítményekben gyűjtötték be, állították elő, dolgozták fel és tárolták, és olyan tartott sertésféléktől nyerték, amelyek megfelelnek a 11. cikk (1) bekezdésének b) és c) pontjában, , a 11. cikk (2) bekezdésében, valamint a 12. cikkben meghatározott feltételeknek;

b)

a sertésfélékhez tartozó hímivarú és nőivarú donorállatokat olyan, szaporítóanyaggal foglalkozó létesítményekben tartották:

i.

a szaporítóanyagok gyűjtésének vagy előállításának időpontját megelőző legalább 90 napos időszakban;

ii.

ahová a szaporítóanyagok gyűjtésének vagy előállításának időpontját megelőző legalább 90 napos időszakban nem vittek be más tartott sertésféléket az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből.

20. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó, 2. kategóriába tartozó anyagok szállítmányainak egy másik tagállamban vagy harmadik országban történő ártalmatlanítás céljából a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

(1)   Az e rendelet 8. cikkében előírt tilalomtól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből az e korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó, 2. kategóriába tartozó anyagok állati melléktermékei szállítmányainak a 142/2011/EU rendelet IV. melléklete III. fejezetében előírt 1–5. módszerrel való feldolgozás céljából egy feldolgozóüzembe, vagy az 1069/2009/EK rendelet 24. cikke (1) bekezdésének a), b) és c) pontjában említett, másik tagállamban található égetőműbe vagy együttégető műbe, vagy egy harmadik országba történő mozgatásait, amennyiben:

a)

teljesülnek az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 28. cikkének (2)–(7) bekezdésében meghatározott általános feltételek;

b)

teljesülnek a 10. cikk (2) bekezdésében meghatározott további általános feltételek;

c)

a szállítóeszköz egyéni műholdas navigációs rendszerrel van felszerelve a valós idejű helymeghatározás, valamint a helyadatok továbbítása és rögzítése érdekében.

(2)   A 2. kategóriába tartozó anyagok szállítmányainak mozgatásáért felelős fuvarozó:

a)

lehetővé teszi az illetékes hatóság számára a szállítóeszköz valós idejű mozgásának műholdas navigációs rendszer útján történő ellenőrzését; és

b)

az adott mozgatás elektronikus adatait a mozgatás dátumától számított legalább két hónapon át megőrzi.

(3)   A 2. kategóriába tartozó anyagok szállítmányának mind a feladási, mind a rendeltetési helye szerinti tagállamok illetékes hatóságai az 1069/2009/EK rendelet 48. cikke (1) és (3) bekezdésének megfelelően biztosítják az említett szállítmány szállításának ellenőrzéseit.

21. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó, 3. kategóriába tartozó anyagok szállítmányainak egy másik tagállamban vagy harmadik országban történő további feldolgozás vagy átalakítás céljából a korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

(1)   Az e rendelet 8. cikkében előírt tilalomtól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből az e korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó, 3. kategóriába tartozó anyagok szállítmányainak az említett körzeten kívülre, az illetékes hatóság által az 1069/2009/EK rendelet 24. cikke (1) bekezdésének a), e) és g) pontja szerint, a 3. kategóriába tartozó anyagok feldolgozott takarmánnyá, kedvtelésből tartott állatoknak szánt feldolgozott eledellé és a takarmányláncon kívüli felhasználásra szánt származtatott termékké való feldolgozása, illetve a 3. kategóriába tartozó anyagok biogázzá vagy komposzttá alakítása céljából engedélyezett, másik tagállamban található üzembe vagy létesítménybe vagy egy harmadik országba történő mozgatásait, amennyiben:

a)

teljesülnek az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 28. cikkének (2)–(7) bekezdésében meghatározott általános feltételek;

b)

teljesülnek a 10. cikk (2) bekezdésében meghatározott további általános feltételek;

c)

a 3. kategóriába tartozó anyagok olyan tartott sertésfélékből és létesítményekből származnak, amelyek megfelelnek a 11. és 12. cikkben meghatározott általános feltételeknek;

d)

a szállítóeszköz műholdas navigációs rendszerrel van felszerelve a valós idejű helymeghatározás, valamint a helyadatok továbbítása és rögzítése érdekében;

e)

az állati melléktermékeket a 23. cikk (1) bekezdésével összhangban kijelölt vágóhídról közvetlenül mozgatják:

i.

egy, a 142/2011/EU rendelet X. és XIII mellékletében említett származtatott termékek feldolgozására szolgáló feldolgozóüzembe;

ii.

egy, a 142/2011/EU rendelet XIII. melléklete II. fejezete 3.b) pontjának i., ii. és iii. alpontjában említett, kedvtelésből tartott állatok feldolgozott eledelének előállítására engedélyezett, kedvtelésből tartott állatok eledelét előállító üzembe;

iii.

egy, az állati melléktermékeknek a 142/2011/EU rendelet V. melléklete III. fejezetének 1. szakaszában említett szabvány átalakítási paraméterekkel összhangban komposzttá vagy biogázzá történő átalakítására engedélyezett biogázüzembe vagy komposztálóüzembe.

(2)   A 3. kategóriába tartozó anyagok szállítmányainak mozgatásáért felelős fuvarozó:

a)

lehetővé teszi az illetékes hatóság számára a szállítóeszköz valós idejű mozgásának műholdas navigációs rendszer útján történő ellenőrzését; és

b)

a mozgatás elektronikus adatait a mozgás dátumától számított legalább két hónapon át megőrzi.

22. cikk

A korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek szállítmányainak e korlátozás alatt álló körzetekből más tagállamokba és harmadik országokba történő mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

A 9. cikkben előírt tilalmaktól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből az e korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek szállítmányainak más tagállamokba és harmadik országokba történő mozgatásait, amennyiben:

a)

a sertésféléket olyan létesítményben tartották, ahol a szállítás időpontját megelőző 12 hónapban nem találtak klasszikus sertéspestisre utaló bizonyítékot, és a létesítmény az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 21. cikkével összhangban létrehozott védőkörzeten vagy felügyeleti körzeten kívül található;

b)

teljesülnek az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet 28. cikkének (2)–(7) bekezdésében meghatározott általános feltételek;

c)

teljesülnek a 10. cikk (2) bekezdésében meghatározott további általános feltételek;

d)

a friss húst és a húskészítményeket, köztük állati beleket olyan létesítményekben tartott sertésfélékből nyerték, amelyek megfelelnek a 11. és 12. cikkben meghatározott általános feltételeknek;

e)

a friss hús és húskészítmények, köztük állati belek előállítását a 23. cikk (1) bekezdésének megfelelően kijelölt létesítményekben végezték.

IV. FEJEZET

A KLASSZIKUS SERTÉSPESTISSEL KAPCSOLATOS KÜLÖNLEGES KOCKÁZATCSÖKKENTŐ INTÉZKEDÉSEK AZ ÉRINTETT TAGÁLLAMOK ÉLELMISZER-VÁLLALKOZÁSAI SZÁMÁRA

23. cikk

Vágóhidak, darabolóüzemek, hűtőházak, húsfeldolgozó és vadfeldolgozó létesítmények különleges kijelölése

(1)   A 22. cikkben megállapított, engedélyezett mozgatásra vonatkozó követelményekre is figyelemmel, az érintett tagállamok illetékes hatóságai élelmiszer-vállalkozó kérelmére kijelölik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélékből és az e korlátozás alatt álló körzetekben vadon élő sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek vágására, darabolására, feldolgozására és tárolására szolgáló létesítményeket.

(2)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai dönthetnek úgy, hogy az (1) bekezdésben említett kijelölés nem kötelező az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől és az e korlátozás alatt álló körzetekben vadon élő sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek vágására, darabolására, feldolgozására és tárolására szolgáló létesítményekre, amennyiben:

a)

a sertésféléktől származó húst és húskészítményeket, köztük állati beleket a 25. cikkben említett különleges állategészségügyi jelöléssel látják el;

b)

az említett létesítményekből kikerülő, sertésféléktől származó friss húst és húskészítményeket, köztük állati beleket kizárólag ugyanazon érintett tagállamon belülre szánják;

c)

az e létesítményekből származó, sertésféléktől származó állati melléktermékek feldolgozását vagy ártalmatlanítását kizárólag ugyanazon tagállamon belül végzik.

(3)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai:

a)

megadják a Bizottság és a tagállamok számára az illetékes hatóságuk honlapjának hivatkozásait, ahol megtalálható az (1) bekezdésben említett kijelölt létesítményeknek és azok tevékenységeinek listája;

b)

naprakészen tartják az a) pontban előírt listát.

24. cikk

Az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek vágását, darabolását, feldolgozását és tárolását végző létesítmények kijelölésének egyedi feltételei

Az érintett tagállamok illetékes hatóságai csak akkor jelölnek ki az I. mellékletben felsorolt, a 22. cikkben megállapított, engedélyezett mozgatásra vonatkozó követelmények hatálya alá tartozó, a korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől és az e korlátozás alatt álló körzetekben vadon élő sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek vágására, darabolására, feldolgozására és tárolására szolgáló létesítményeket, ha:

a)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek darabolását, feldolgozását és tárolását elkülönítve végzik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó azon friss hústól és húskészítményektől, köztük állati belektől, amelyek nem felelnek meg a következőknek:

i.

a 11., 12. és 13. cikkben meghatározott további általános feltételek; és

ii.

a 22. cikkben előírt egyedi feltételek;

b)

a létesítményt üzemeltető felelős személy az érintett tagállamok illetékes hatóságai által jóváhagyott dokumentált utasításokkal vagy eljárásokkal rendelkezik annak biztosítására, hogy az a) pontban meghatározott feltételek teljesüljenek.

25. cikk

Különleges állategészségügyi jelölések

Az érintett tagállam illetékes hatóságai biztosítják, hogy az alábbi állati eredetű termékeket egy olyan különleges állategészségügyi jelöléssel vagy adott esetben olyan azonosító jelöléssel lássák el, amely nem ovális, és nem téveszthető össze a 853/2004/EK rendelet 5. cikkében előírt állategészségügyi vagy azonosító jelöléssel:

a)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, köztük állati belek, kivéve, ha az ilyen korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék szállítmányainak e korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatására a 22. cikkben meghatározott egyedi feltételek vonatkoznak; és

b)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben vadon élő sertésféléktől származó és a 23. cikk (1) bekezdésének megfelelően kijelölt létesítményből szállított friss hús és húskészítmények.

V. FEJEZET

A VADON ÉLŐ SERTÉSFÉLÉKRE AZ ÉRINTETT TAGÁLLAMOKBAN ALKALMAZANDÓ KÜLÖNLEGES JÁRVÁNYVÉDELMI INTÉZKEDÉSEK

26. cikk

A vadon élő sertésfélék mozgatásaira vonatkozó egyedi tilalmak

Az érintett tagállamok illetékes hatóságai megtiltják a vadon élő sertésfélék felelős személyek által történő, alábbiak szerinti mozgatását az (EU) 2020/688 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 101. cikkének megfelelően:

a)

az érintett tagállam teljes területén belül;

b)

az érintett tagállam teljes területéről:

i.

más tagállamokba; és

ii.

harmadik országokba.

27. cikk

A vadon élő sertésféléktől származó friss húsnak, húskészítményeknek és bármely más állati eredetű termékeknek az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteken belüli, illetve onnan történő mozgatásaira vonatkozó egyedi tilalmak

(1)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai megtiltják a vadon élő sertésféléktől származó friss hús, húskészítmények és bármely más állati eredetű termékek szállítmányainak az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteken belüli és onnan történő mozgatásait.

(2)   Az érintett tagállamok illetékes hatóságai megtiltják a vadon élő sertésféléktől származó friss hús, húskészítmények és bármely más állati eredetű termékek szállítmányainak az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteken belüli és onnan történő mozgatásait, mind

a)

magáncélú házi használatra; mind

b)

azon vadászok tevékenységéhez kapcsolódóan, akik vadsertés vagy sertésből származó vadhús kis mennyiségével közvetlenül látják el a végső fogyasztót, vagy a végső fogyasztót közvetlenül ellátó helyi kiskereskedelmi létesítményeket, a 853/2004/EK rendelet 1. cikke (3) bekezdésének e) pontjában előírtak szerint.

28. cikk

A vadon élő sertésféléktől származó friss húst, feldolgozott húskészítményeket és bármely más, állati eredetű terméket tartalmazó szállítmányoknak az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteken belüli mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

A 27. cikkben előírt tilalmaktól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található létesítményekből a 27. cikkben említett tételeknek az ilyen korlátozás alatt álló körzeteken belüli mozgatásait, amennyiben:

a)

a húskészítmények előállításához és feldolgozásához felhasznált vadon élő sertésfélék minden egyedénél elvégezték a klasszikus sertéspestisre irányuló kórokozó-azonosítási és antitest-kimutatási vizsgálatokat ezekben a korlátozás alatt álló körzetekben;

b)

az illetékes hatóság a c) pontban említett kezelést megelőzően megkapta az a) pontban említett vizsgálatok negatív eredményeit;

c)

a vadon élő sertésféléktől származó húskészítményeket a 23. cikk (1) bekezdésének megfelelően kijelölt létesítményekben állították elő, dolgozták fel és tárolták.

29. cikk

A vadon élő sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények és bármely más, állati eredetű termékek szállítmányainak az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásait engedélyező eltérések egyedi feltételei

A 27. cikkben előírt tilalmaktól eltérve az érintett tagállamok illetékes hatóságai engedélyezhetik az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található létesítményekből a 27. cikkben említett tételek szállítmányainak más tagállamokba és harmadik országokba történő mozgatásait, amennyiben:

a)

a húskészítmények előállításához és feldolgozásához felhasznált vadon élő sertésfélék minden egyedénél elvégezték a klasszikus sertéspestisre irányuló kórokozó-azonosítási és antitest-kimutatási vizsgálatokat ezekben a korlátozás alatt álló körzetekben;

b)

az illetékes hatóság a c) és d) pontban említett kezelést megelőzően megkapta az a) pontban említett vizsgálatok negatív eredményeit;

c)

a vadon élő sertésféléktől származó húskészítményeket a 23. cikk (1) bekezdésének megfelelően kijelölt létesítményekben állították elő, dolgozták fel és tárolták.

d)

a vadon élő sertésféléktől származó húskészítményeket a klasszikus sertéspestis tekintetében alávetették a korlátozás alatt álló körzetekből származó állati eredetű termékekre vonatkozó megfelelő kockázatcsökkentő kezelésnek az (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelet VII. mellékletének megfelelően.

30. cikk

A felelős személyek állategészségügyi bizonyítványokra vonatkozó kötelezettségei a korlátozás alatt álló körzetekből származó vadon élő sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények és egyéb állati eredetű termékek szállítmányainak az e korlátozás alatt álló körzetekből történő mozgatásai esetén

A felelős személyek az e rendelet I. mellékletében felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekből származó vadon élő sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények és egyéb állati eredetű termékek szállítmányait csak akkor mozgathatják másik tagállamba és harmadik országokba az e rendelet 29. cikkének hatálya alá tartozó esetekben, ha az említett szállítmányokat az (EU) 2016/429 rendelet 167. cikkének (1) bekezdésében előírt állategészségügyi bizonyítvány kíséri, amely tartalmazza a következőket:

a)

az (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikke szerint előírt információk; és

b)

az e rendeletben előírt követelményeknek való megfelelés alábbi tanúsítványa:

„A klasszikus sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2021/934 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően vadon élő sertésféléktől származó feldolgozott húskészítmények és egyéb állati eredetű termékek”.

VI. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

31. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet a kihirdetését követő harmadik naptól 2026. június 13-ig kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. június 9-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 84., 2016.3.31., 1. o.

(2)  A Bizottság 2013/764/EU végrehajtási határozata (2013. december 13.) az egyes tagállamokban előforduló klasszikus sertéspestissel kapcsolatos járványügyi intézkedésekről (HL L 338., 2013.12.17., 102. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2018/1882 végrehajtási rendelete (2018. december 3.) egyes betegségmegelőzési és járványvédelmi szabályoknak a jegyzékbe foglalt betegségek kategóriáira történő alkalmazásáról, valamint a jegyzékbe foglalt betegségek terjedésére nézve számottevő kockázatot jelentő fajok és fajcsoportok jegyzékének megállapításáról (HL L 308., 2018.12.4., 21. o.).

(4)  A Bizottság (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. december 17.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a bizonyos jegyzékbe foglalt betegségek megelőzésére és az e betegségekkel szembeni védekezésre vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 174., 2020.6.3., 64. o.).

(5)  OIE Szárazföldi Állatok Egészségügyi Kódexe, 28. kiadás, 2019.

(6)  A Bizottság (EU) 2020/2154 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. október 14.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szárazföldi állatoktól származó állati eredetű termékek Unión belüli mozgatására vonatkozó állategészségügyi, bizonyítványkiállítási és bejelentési követelmények tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 431., 2020.12.21., 5. o.).

(7)  A Bizottság (EU) 2020/686 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. december 17.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szaporítóanyaggal foglalkozó létesítmények engedélyezése, valamint a bizonyos tartott szárazföldi állatok szaporítóanyagainak Unión belüli mozgatására vonatkozó nyomonkövethetőségi és állategészségügyi követelmények tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 174., 2020.6.3., 1. o.).

(8)  A Bizottság (EU) 2020/689 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. december 17.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a bizonyos jegyzékbe foglalt és új betegségekre vonatkozó felügyeletre, mentesítési programokra és betegségtől mentes minősítésre vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 174., 2020.6.3., 211. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács 1069/2009/EK rendelete (2009. október 21.) a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról és az 1774/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (állati melléktermékekre vonatkozó rendelet) (HL L 300., 2009.11.14., 1. o.).

(10)  A Bizottság 142/2011/EU rendelete (2011. február 25.) a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról szóló 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról, valamint a 97/78/EK tanácsi irányelvnek az egyes minták és tételek határon történő állategészségügyi ellenőrzése alóli, az irányelv szerinti mentesítése tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 54., 2011.2.26., 1. o.).

(11)  A Bizottság (EU) 2020/688 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. december 17.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szárazföldi állatok és keltetőtojások Unión belül történő mozgatására vonatkozó állategészségügyi követelmények tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 174., 2020.6.3., 140. o.).

(12)  A Bizottság (EU) 2019/627 végrehajtási rendelete (2019. március 15.) az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékeken az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban végzendő hatósági ellenőrzésekre vonatkozó egységes gyakorlati rendelkezések megállapításáról és a 2074/2005/EK bizottsági rendeletnek a hatósági ellenőrzések tekintetében történő módosításáról (HL L 131., 2019.5.17., 51. o.).

(13)  Az Európai Parlament és a Tanács 853/2004/EK rendelete (2004. április 29.) az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról (HL L 139., 2004.4.30., 55. o.).

(14)  A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodással és különösen az Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv 5. cikkének az említett jegyzőkönyv 2. mellékletével összefüggésben értelmezett (4) bekezdésével összhangban e rendelet alkalmazásában a tagállamokra való hivatkozásokat úgy kell értelmezni, hogy azok Észak-Írország tekintetében magukban foglalják az Egyesült Királyságot is.


I. MELLÉKLET

KORLÁTOZÁS ALATT ÁLLÓ KÖRZETEK

1.   Bulgária

Bulgária egész területe.

2.   Románia

Románia egész területe.


II. MELLÉKLET

AZ I. MELLÉKLETBEN FELSOROLT, KORLÁTOZÁS ALATT ÁLLÓ KÖRZETEKBEN TALÁLHATÓ, TARTOTT SERTÉSFÉLÉKKEL FOGLALKOZÓ LÉTESÍTMÉNYEKRE VONATKOZÓ MEGERŐSÍTETT BIOLÓGIAI VÉDELMI INTÉZKEDÉSEK

(a 12. cikk b) pontjának i. alpontja szerint)

1.

Az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben található, tartott sertésfélékkel foglalkozó létesítményekre a következő, a 12. cikk b) pontjának i. alpontja szerinti megerősített biológiai védelmi intézkedések vonatkoznak az alábbi szállítmányok engedélyezett mozgatásai esetén:

a)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésfélék, a 18. cikknek megfelelően szerint;

b)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó szaporítóanyagok, a 19. cikknek megfelelően;

c)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó állati melléktermékek, a 21. cikknek megfelelően;

d)

az I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzetekben tartott sertésféléktől származó friss hús és húskészítmények, a 22. cikknek megfelelően.

2.

Az érintett tagállamok I. mellékletben felsorolt, korlátozás alatt álló körzeteiben található, sertésféléket tartó létesítményeket üzemeltető felelős személyek az e korlátozás alatt álló körzeteken kívülre történő engedélyezett mozgatások esetén biztosítják, hogy a tartott sertésfélékkel foglalkozó említett létesítményekben a következő megerősített biológiai védelmi intézkedések kerüljenek alkalmazásra:

a)

a tartott sertésfélék sem közvetlenül, sem közvetve nem érintkezhetnek legalább a következőkkel:

i.

más létesítményekből származó egyéb tartott sertésfélék;

ii.

vadon élő sertésfélék;

b)

a sertésféléket tartó létesítménybe belépő és azt elhagyó személyeknek megfelelő higiéniai intézkedéseket kell végrehajtaniuk, például a ruházat és lábbeli cseréje a sertésfélék tartására szolgáló helyiségekbe való belépéskor és azok elhagyásakor;

c)

a sertésfélék tartására szolgáló létesítménybe belépő személyeknek a bejáratnál meg kell mosniuk és fertőtleníteniük kell a kezüket;

d)

a létesítményben a tartott sertésfélékkel érintkezésbe kerülő személyek a létesítménybe való belépést megelőzően legalább 48 órán keresztül nem végezhettek vadon élő sertésféléket érintő vadászati tevékenységet, és nem érintkezhettek vadon élő sertésfélékkel;

e)

illetéktelen személyek vagy szállítóeszközök kitiltása a létesítményből, így a sertésfélék tartására szolgáló helyiségekből is;

f)

megfelelő nyilvántartás vezetése a sertésfélék tartására szolgáló létesítménybe belépő személyekről és szállítóeszközökről;

g)

a létesítmény sertésfélék tartására szolgáló helyiségeinek és épületeinek meg kell felelniük az alábbi követelményeknek:

i.

kialakításuk megakadályozza minden más állat belépését a helyiségekbe és épületekbe, és nem engedi, hogy az ilyen állatok érintkezésbe léphessenek a tartott sertésfélékkel, illetve azok takarmányával és almozóanyagával;

ii.

a helyiségekben és épületekben lehetőség van a kézmosásra és -fertőtlenítésre;

iii.

a helyiségek kialakítása lehetővé teszi azok tisztítását és fertőtlenítését;

iv.

a sertésfélék tartására szolgáló helyiségek bejáratánál megfelelő öltözők állnak rendelkezésre a lábbelik és ruhák cseréjéhez;

h)

állatbiztos kerítés legalább a sertésfélék tartására szolgáló helyiségek, illetve a takarmányuk és almuk tárolására szolgáló épületek körül;

i.

érvényben van egy, az érintett tagállam illetékes hatósága által jóváhagyott biológiai védelmi terv, amely figyelembe veszi a létesítmény profilját és a nemzeti jogszabályokat; az említett biológiai védelmi tervnek tartalmaznia kell legalább a következőket:

i.

„tiszta” és „piszkos” területek kijelölése a gazdaság típusának megfelelően, például öltözők, zuhanyzók és ebédlő kialakítása;

ii.

az újonnan érkezett tartott sertésfélék létesítménybe való beléptetésére vonatkozó logisztikai eljárások kialakítása és adott esetben felülvizsgálata;

iii.

a létesítmények, szállítóeszközök és felszerelések tisztítására és fertőtlenítésére, valamint a személyzeti higiéniára vonatkozó eljárások;

iv.

a személyzet helybeni étkezésére vonatkozó szabályok és adott esetben (amennyiben szükséges) a sertésfélék tartására vonatkozó tilalom elrendelése a személyzet számára;

v.

célzott, rendszeres időközönként megtartott tájékoztató képzés a létesítményben dolgozó személyzet számára;

vi.

logisztikai intézkedések bevezetése és adott esetben felülvizsgálata annak biztosítására, hogy a különböző járványügyi egységek megfelelően el legyenek különítve, és hogy a sertésfélék sem közvetlenül, sem közvetve ne kerüljenek érintkezésbe állati melléktermékekkel vagy más egységekkel;

vii.

a helyiségeken vagy épületeken végzett építési vagy javítási munkák idejére a biológiai védelmi követelmények végrehajtását biztosító eljárások és utasítások;

viii.

a biológiai védelmi intézkedések végrehajtását vizsgáló belső ellenőrzés vagy önértékelés.