2021.7.12.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 246/4


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1137 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2021. június 30.)

az „európai ökopontszám” (European EcoScore) elnevezésű európai polgári kezdeményezésnek az (EU) 2019/788 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti nyilvántartásba vétele iránti kérelemről

(az értesítés a C(2021) 4951. számú dokumentummal történt)

(Csak az angol nyelvű szöveg hiteles)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az európai polgári kezdeményezésről szóló, 2019. április 17-i (EU) 2019/788 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (2) és (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

A Bizottsághoz 2021. május 13-án benyújtották az „európai ökopontszám” (European EcoScore) elnevezésű európai polgári kezdeményezés nyilvántartásba vétele iránti kérelmet.

(2)

A kezdeményezés céljai a következők: „Civil mozgalom vagyunk, amelyet Európa különböző országaiban élő olyan fiatalok irányítanak, akik konkrét lépéseket akarnak tenni a környezetünkért! Tekintettel az európai zöld megállapodás és a Párizsi Megállapodás törekvéseire, felhívjuk az Európai Bizottságot, hogy vezessen be egy megbízható „európai ökopontszámot”. Ez egy címke, amely átlátható információkkal látja el az európai fogyasztókat az Európai Unió piacán gyártott vagy értékesített termékek környezeti hatásairól. Ez a kötelező és jól látható jelölés a csomagoláson egyszerű és megbízható tájékoztatást nyújtana a termék környezeti hatásáról a kiválasztott betű szerint („A” = nagyon környezetbarát, és „F” = nagyon káros a környezetre).”

(3)

A kezdeményezés a következő konkrét célokat sorolja fel: „[1] annak lehetővé tétele, hogy az európai fogyasztók egy egyértelmű és megbízható jelölés alapján megalapozott döntéseket hozhassanak, amelyek figyelembe veszik a kínált termékek környezeti hatását; [2] a szakemberek ösztönzése termékeik környezeti hatásának csökkentésére, és a már környezetbarát termékek kiemelése; [3] egységesített számításokon alapuló egységes címke biztosítása Európa egész területére, elkerülve, hogy a sokféle környezetvédelmi címke összezavarja a fogyasztót.”

(4)

A kezdeményezés tárgyáról, célkitűzéseiről és hátteréről szóló további részleteket egy melléklet tartalmazza. A szervezők üdvözlik, hogy az Unió már most proaktív lépéseket tesz az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében. Állításuk szerint a fogyasztók részéről egyre nagyobb az igény arra, hogy világos és átlátható tájékoztatást kapjanak az általuk vásárolt termékekről. Utalnak más hasonló kezdeményezések és címkék sikerére, amelyek az élelmiszerek tápértékét jelzik, vagy a termékek környezeti hatásáról tájékoztatnak. Mivel ezek főként magánkezdeményezések, a szervezők szerint hiányzik a megközelítés és a végrehajtás egész Unióra kiterjedő harmonizációja. Véleményük szerint kötelezővé kellene tenni a javasolt európai ökopontszám (EcoScore) címkét, amely azonos számítási eljáráson alapuló egységes jelölést kínál az Unió egészében. Az alkalmazandó számítási módszereket tudományos bizonyítékok alapján kellene meghatározni, a címkének pedig a fogyasztók számára könnyen hozzáférhetőnek kellene lennie (például egy beszkennelhető vonalkód a terméken).

(5)

A szervezők felkérik a Bizottságot, hogy tegyen javaslatot az Unióban gyártott vagy értékesített termékekre vonatkozó egységes címkét előíró jogszabályra, amely átlátható tájékoztatást nyújt az uniós polgároknak e termékek környezeti hatásairól.

(6)

A javaslat alapulhat a Szerződés 114. vagy 192. cikkén. A Szerződés 114. cikke jogalapot nyújt a Bizottságnak arra, hogy intézkedéseket javasoljon a tagállamok azon törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezésinek közelítésére, amelyek tárgya a belső piac megteremtése és működése. A Szerződés 192. cikke jogalapot biztosít a Bizottságnak ahhoz, hogy intézkedéseket javasoljon az uniós környezetvédelmi politikának a Szerződés 191. cikkében meghatározott célkitűzéseinek elérésére: a környezet minőségének megőrzésére, védelmére és javítására, az emberi egészség védelmére, a természeti erőforrások körültekintő és ésszerű hasznosítására, valamint a regionális vagy világméretű környezeti problémák leküzdésére, és különösen az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló intézkedések nemzetközi szintű ösztönzésére.

(7)

A fenti okokból a kezdeményezés egyetlen része sem esik nyilvánvalóan a Bizottság azon hatáskörén kívül, hogy a Szerződések végrehajtása céljából uniós jogi aktusra irányuló javaslatot nyújtson be.

(8)

Ez a következtetés nem érinti annak vizsgálatát, hogy ebben az esetben teljesülnének-e a Bizottság fellépéséhez szükséges konkrét tényszerű és tartalmi feltételek, többek között az arányosság elvével való összeegyeztethetőség.

(9)

A szervezői csoport megfelelő bizonyítékot szolgáltatott arról, hogy megfelel az (EU) 2019/788 rendelet 5. cikkének (1) és (2) bekezdésében meghatározott követelményeknek, és az említett rendelet 5. cikke (3) bekezdésének első albekezdésével összhangban kijelölte a kapcsolattartókat.

(10)

A kezdeményezés nem nyilvánvalóan visszaélésszerű, komolytalan vagy zaklató jellegű, illetve nem nyilvánvalóan ellentétes az Uniónak az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkében foglalt értékeivel és az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített jogokkal.

(11)

Az „európai ökopontszám” elnevezésű kezdeményezést ezért nyilvántartásba kell venni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az „európai ökopontszám” (European EcoScore) elnevezésű európai polgári kezdeményezés nyilvántartásba vételre kerül.

2. cikk

E határozat címzettjei a „európai ökopontszám” elnevezésű polgári kezdeményezés szervezői, akiket kapcsolattartó személyként Antoine THILL és Elsa KRAEMER képvisel.

Kelt Brüsszelben, 2021. június 30-án.

a Bizottság részéről

Věra JOUROVÁ

alelnök


(1)  HL L 130., 2019.5.17., 55. o.