2021.7.6.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 238/94


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1105 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2021. július 5.)

a Szingapúri Monetáris Hatóság által felügyelt származtatott ügyletek tekintetében Szingapúr jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszerének a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 11. cikke szerinti bizonyos követelményekkel való egyenértékűségének elismeréséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló, 2012. július 4-i 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 13. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 648/2012/EU rendelet 13. cikke olyan mechanizmust ír elő, amelynek keretében a Bizottság felhatalmazással rendelkezik olyan egyenértékűségi határozatok elfogadására, amelyekkel egy harmadik ország jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszerét egyenértékűnek nyilvánítja a 648/2012/EU rendelet 4., 9., 10. és 11. cikkében megállapított követelményekkel, és így az említett rendelet hatálya alá tartozó ügyletet kötő szerződő felek – ha legalább az egyikük székhelye az adott harmadik országban van – az említett követelményeket a szóban forgó harmadik ország jogi keretrendszerében foglalt követelményeknek való megfeleléssel teljesítik. Az egyenértékűségi határozat hozzájárul a 648/2012/EU rendelet átfogó céljának eléréséhez, vagyis a harmadik országokkal közösen elfogadott és az említett rendeletben megállapított elvek nemzetközileg egységes alkalmazásának biztosításával csökkenti a rendszerszintű kockázatot, és növeli a származtatott termékek piacainak átláthatóságát.

(2)

A 648/2012/EU rendelet 11. cikkének (1), (2) és (3) bekezdése – mely rendeletet a 149/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) és az (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (3) egészíti ki – meghatározza az Unió jogi követelményeit a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek feltételeinek időben történő visszaigazolásával, a portfóliótömörítés elvégzésével és azon rendelkezésekkel kapcsolatban, amelyek alapján a portfóliókat nem központi szerződő fél bevonásával elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletek tekintetében egyeztették. Ezen túlmenően az említett rendelkezések megállapítják az említett ügyletekkel kapcsolatos értékelési és vitarendezési kötelezettségekre (a működésikockázat-csökkentési technikákra), valamint a biztosítékeszközök (letétek) szerződő felek közötti cseréjével kapcsolatos kötelezettségekre vonatkozó követelményeket.

(3)

Annak érdekében, hogy egy harmadik ország jogi, felügyeleti és végrehajtási rendszere egyenértékűnek minősüljön az Unió rendszerével a működésikockázat-csökkentési technikákkal és a biztosítéki követelmények tekintetében, az alkalmazandó jogi, felügyeleti és végrehajtási rendelkezések érdemi eredményének egyenértékűnek kell lennie a 648/2012/EU rendelet 11. cikke szerinti uniós követelményekkel, és az említett rendelet 83. cikkében meghatározott védelemmel egyenértékű szakmai titoktartási garanciákat kell nyújtania. Ezenkívül az egyenértékű jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszert hatékonyan, méltányos és torzításoktól mentes módon kell alkalmazni az adott harmadik országban. Az egyenértékűségi értékelés célja tehát annak ellenőrzése, hogy egy harmadik ország jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszere biztosítja-e, hogy a nem központi szerződő felek által elszámolt és legalább egy, adott harmadik országbeli székhelyű szerződő fél részvételével kötött tőzsdén kívüli származtatott ügyletek ne tegyék ki az uniós pénzügyi piacokat nagyobb kockázatnak, és következésképpen ne okozzanak elfogadhatatlan mértékű rendszerszintű kockázatot az Unióban.

(4)

Ez a határozat nemcsak a Szingapúrban alkalmazandó jogi, felügyeleti és végrehajtási követelmények összehasonlító elemzésén alapul, hanem e követelmények eredményének, valamint annak az értékelésén is, hogy e követelmények alkalmasak-e arra, hogy oly módon csökkentsék a nem központi szerződő felek által elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletekből fakadó kockázatokat, hogy az egyenértékűnek minősüljön a 648/2012/EU rendeletben megállapított követelmények eredményével.

(5)

A Szingapúrban a nem központilag elszámolt származtatott ügyletekre alkalmazandó jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszert a Szingapúri Monetáris Hatóságnak (Monetary Authority of Singapore, a továbbiakban: MAS) az értékpapír- és határidős ügyletekről (engedélyezés és üzletvitel) szóló rendeletei, a nem központilag elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó kockázatcsökkentési követelményekről szóló iránymutatás (a továbbiakban: kockázatcsökkentési követelményekről szóló iránymutatás) és a nem központilag elszámolt származtatott ügyletekre vonatkozó letéti követelményekről szóló iránymutatás (a továbbiakban: a letétekről szóló iránymutatás) határozzák meg. A letétekről szóló iránymutatás 2017. március 1-jén lépett hatályba, míg a kockázatcsökkentési követelményekről szóló iránymutatást 2019 áprilisában tették közzé. A MAS Szingapúr központi bankja és pénzügyi szabályozója, és prudenciális felügyeletet gyakorol valamennyi szingapúri pénzügyi intézmény felett, ideértve a bankokat, a kereskedelmi bankokat, a biztosítótársaságokat, a tőkepiaci közvetítőket, a pénzügyi tanácsadókat és a pénzügyi piaci infrastruktúrákat. A Szingapúri Monetáris Hatóság joghatósággal rendelkezik a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek tekintetében a 648/2012/EU rendelet 2. cikkének (7) bekezdése értelmében.

(6)

Azok a nem központi szerződő félen keresztül elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó működésikockázat-csökkentési technikák, amelyeket a MAS az értékpapír- és határidős ügyletekről (engedélyezés és üzletvitel) szóló rendeletei 54B. cikkében, a kockázatcsökkentési követelményekről szóló iránymutatásban és a letéti követelményekről szóló iránymutatásban meghatározott, hasonlóak a 648/2012/EU rendelet 11. cikkének (1) és (2) bekezdésében, valamint a 149/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendeletben foglalt kötelezettségekhez, különösen az időben történő visszaigazolás, a szerződések értékelése, a portfóliótömörítés és -egyeztetés és a vitarendezés tekintetében.

(7)

A nem központi szerződő félen keresztül elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletek esetében alkalmazandó időben történő visszaigazolásra, portfóliótömörítésre és -egyeztetésre, értékelésre és vitarendezésre vonatkozó követelmények tekintetében a MAS iránymutatásában foglalt, tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó szabályok a 648/2012/EU rendelet 11. cikkének (1) és (2) bekezdésében foglaltakkal egyenértékűnek tekinthető kötelezettségeket tartalmaznak. Az iránymutatásnak való meg nem felelés maga után vonhatja annak az engedélynek a felülvizsgálatát, amely alapján az iránymutatás hatálya alá tartozó jogalanyok működnek.

(8)

A szingapúri letéti szabályok alkalmazandók a 648/2012/EU rendelet 2. cikkének (7) bekezdésében meghatározott tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre, a fizikailag teljesítendő határidős devizaügyletek és deviza-csereügyletek, a keresztdevizás csereügylet útján történő tőkecseréhez kapcsolódó fizikailag teljesítendő fix devizaügyletek, a kereskedelmi célból kötött, fizikailag teljesítendő árualapú származtatott ügyletek, a jogilag érvényesíthető nettósítási megállapodás nélküli elszámolt származtatott ügyletek, a jogilag érvényesíthető biztosítéki megállapodás nélküli, el nem számolt származtatott ügyletek, a részvényopciók és a részvényindex-opciók kivételével. Emellett a szingapúri letéti szabályok nem tartalmaznak külön rendelkezéseket a strukturált termékek, például a fedezett kötvények és az értékpapírosított termékek tekintetében. A 648/2012/EU rendelet és az (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló rendelet értelmében a határidős árfolyamú deviza-csereügyletek és a határidős devizaügyletek, valamint a tőkecseréhez kapcsolódó devizaügyletek mentesülnek az alapletétre vonatkozó követelmény alól, és csak a fedezeti célú fedezett kötvényekhez kapcsolódó származtatott ügyletek, bizonyos értékpapírosításokhoz kapcsolódó származtatott ügyletek, valamint az olyan harmadik országbeli szerződő felekkel kötött származtatott ügyletek, amelyek esetében nem biztosítható a nettósítási megállapodások vagy a biztosítékvédelem jogi érvényesíthetősége, valamint az egyedi részvényre szóló részvényopciók és részvényindex-opciók élveznek mentességet a letéti követelmények alól. Ez a határozat ezért nem alkalmazandó a kereskedelmi célból kötött, fizikailag teljesítendő árualapú származtatott termékekre.

(9)

A letétekről szóló iránymutatásban meghatározott letéti követelmények „az SFA 99. szakasza (1) bekezdésének a) vagy b) pontja alapján mentesülnek a tőkepiaci szolgáltatási engedély alól” (a továbbiakban: a MAS által engedélyezett jogalany), amely a szingapúri banktörvény alapján engedélyezett bankokra és kereskedelmi bankokra vonatkozik. Az iránymutatás értelmében az államháztartások, a központi bankok, a közszektorbeli intézmények, a jogosult multilaterális ügynökségek, szervezetek vagy jogalanyok, a Nemzetközi Fizetések Bankja, a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank mentesülnek a biztosítékok cseréje alól. A „MAS által engedélyezett jogalany” meghatározása ezért a 648/2012/EU rendeletben szereplő „pénzügyi szerződő fél” fogalommeghatározásának alkategóriája. Helyénvaló ezért, hogy e határozat kiterjedjen a MAS által engedélyezett jogalanyokra alkalmazandó működésikockázat-csökkentéssel és a biztosítékeszközök cseréjével kapcsolatos kötelezettségekre vonatkozó jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszerre.

(10)

A MAS által engedélyezett jogalanynak változó letétet kell cserélnie, ha az év március, április és május hónapjára vonatkozóan az el nem számolt származtatott ügyletek aggregált hónap végi átlagos névleges összege meghaladja az 5 milliárd szingapúri dollárt (SGD-t), továbbá változó letétet kell cserélni az olyan, a MAS által engedélyezett jogalannyal kötött ügylet esetében is, amelynek az év március, április és május hónapja tekintetében az el nem számolt származtatott ügyletek aggregált hónap végi átlagos névleges összege meghaladja ezt a küszöbértéket. A 648/2012/EU rendelet előírja, hogy a nem központi szerződő félen keresztül elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletek valamennyi szerződő fele napi szinten köteles változó letétet cserélni. E határozat ezért függ a szingapúri letéti szabályok hatálya alá tartozó MAS által engedélyezett jogalanyokkal folytatott ügyletek változó letétének cseréjétől.

(11)

A letétekről szóló iránymutatás szerint az alapletétek és a változó letétek (együttesen: letétek) cseréjének az adott biztosítéktípusra vonatkozó szokványos kiegyenlítési cikluson belül, de legkésőbb az ügylet időpontjától vagy a letétek újraszámításának időpontjától számított három munkanapon belül kell megvalósulnia. A 648/2012/EU rendelet értelmében a nem központi szerződő félen keresztül elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletek valamennyi szerződő felének napi szinten változó letétet kell cserélnie, vagy az alapletét kiszámításához használt biztosítéki kockázati periódust ennek megfelelően módosítania kell. Ezért meg kell állapítani a változó letétre vonatkozó feltételeket.

(12)

Az (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott követelményekhez hasonlóan, a letétekről szóló iránymutatás értelmében a 13 milliárd dollárt (S$) meghaladó számítás évét megelőző év március, április és május hónapja tekintetében az el nem számolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletek konszolidált csoportszintjén számított és a csoporton belüli ügyleteket figyelmen kívül hagyó aggregált névleges összeggel rendelkező MAS által engedélyezett jogalanyoknak alapletétet kell cserélniük. Szingapúr elfogadta az alapletétet szabályozó követelményekre vonatkozó, nemzetközileg elfogadott fokozatos bevezetési ütemtervet. A letétekről szóló iránymutatás továbbá az alapletét és a változó letét együttes minimális átutalási összegét 800 000 dollárban (S$) határozza meg. Az (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló rendelet 25. cikke szerinti küszöbérték 500 000 EUR. Tekintettel az említett pénznemek értékében jelentkező marginális különbségre, ezeket az összegeket helyénvaló egyenértékűnek tekinteni.

(13)

Az alapletét kiszámításához használt, az (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló rendelet IV. mellékletében meghatározott szabványosított módszerhez hasonlóan a szingapúri letéti szabályok is lehetővé teszik a fent említett mellékletben megállapítottal egyenértékű szabványosított modell használatát. Ennek alternatívájaként az alapletét kiszámításához belső modellt vagy harmadik fél modelljét is alkalmazni lehet, ha ezek a modellek tartalmaznak bizonyos konkrét paramétereket, ideértve a minimális konfidencia-intervallumokat és a biztosítéki kockázati periódust, továbbá bizonyos – például a stresszidőszakokra vonatkozó – múltbéli adatokat. A belső modell vagy harmadik fél modelljének alkalmazása és annak bármilyen módosítása előtt az ügyfeleknek értesíteniük kell a MAS-t, és rendelkezésre kell bocsátaniuk minden vonatkozó dokumentációt, többek között a modell módszertanát, az előírásokat és a validálási jelentéseket annak bizonyítására, hogy a modell megfelel a letétekről szóló iránymutatásnak.

(14)

A szingapúri letéti szabályok elismerhető biztosítékokra, illetve azok tartására és elkülönítésére vonatkozó követelményei egyenértékűnek tekinthetők az (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározottakkal. A szingapúri letéti szabályok szintén tartalmazzák az elismerhető biztosítékok hasonló felsorolását, és előírják a MAS által engedélyezett jogalanyok számára, hogy megfelelően diverzifikálják az általuk összegyűjtött biztosítékokat, többek között az alacsony likviditású értékpapírok korlátozásával a biztosítékok koncentrációjának elkerülése érdekében. A szingapúri letéti szabályokban foglalt, a biztosítékok értékelésére alkalmazandó követelmények hasonlóak az (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló rendelet 19. cikkében meghatározott követelményekhez.

(15)

Ami a szakmai titoktartás egyenértékű szintjét illeti Szingapúrban, a MAS alkalmazottaira a Szingapúri Monetáris Hatóságról szóló törvény (a továbbiakban: MAS-törvény) szakmai titoktartásra vonatkozó rendelkezései alkalmazandók, amelyek megtiltják a MAS igazgatói, tisztviselői, munkavállalói, tanácsadói és ügynökei számára, hogy a feladataik ellátása során tudomásukra jutott információkat közzétegyék. A „MAS-törvény” ezért a 648/2012/EU rendelet VIII. címében meghatározottakkal egyenértékű szakmai titoktartási garanciákat nyújt, ideértve az illetékes hatóságok által harmadik felekkel cserélt üzleti titkok védelmét is. Helyénvaló tehát úgy tekinteni, hogy a „MAS-törvény” a 648/2012/EU rendeletben foglalttal egyenértékű szakmai titoktartási garanciákat nyújt.

(16)

Végezetül, ami a Szingapúrban hozott jogi rendelkezések hatékony felügyeletét és végrehajtását illeti, a MAS elsődleges feladata az iránymutatásoknak való megfelelés nyomon követése és érvényesítése. A MAS hatáskörrel rendelkezik arra, hogy széles körű felügyeleti intézkedéseket hozzon az alkalmazandó követelmények megsértésének megszüntetése érdekében, például figyelmeztető levelek, az igazgatók visszahívása, a felügyeleti jóváhagyás megtagadása vagy a MAS által engedélyezett jogalanyok tevékenységeire vonatkozó korlátozások bevezetése révén. Helyénvaló ezért úgy tekinteni, hogy az említett intézkedések hatékonyan, tisztességes és torzításoktól mentes módon érvényesülve biztosítják Szingapúrban a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek releváns jogi, szabályozási és végrehajtási keretrendszerének hatékony felügyeletét és végrehajtását.

(17)

Ez a határozat elismeri az elfogadásakor alkalmazandó, a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre érvényes, a MAS által meghatározott kötelező erejű követelmények egyenértékűségét. A Bizottság az ESMA-val együttműködésben továbbra is rendszeres jelleggel nyomon fogja követni az említett tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszer alakulását, valamint annak következetes és hatékony végrehajtását az időben történő visszaigazolásra, a portfóliótömörítésre és -egyeztetésre, továbbá az értékelésre, a vitarendezésre és biztosítékokra vonatkozóan – mely nem központi szerződő felek által elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre alkalmazandó követelmények e határozat alapjául szolgáltak. Nyomonkövetési intézkedései részeként a Bizottság felkérheti a MAS-t, hogy nyújtson tájékoztatást a szabályozási és felügyeleti fejleményekről. A Bizottság bármikor egyedi felülvizsgálatot végezhet, amennyiben a releváns fejlemények szükségessé teszik számára az e határozat alapján kibocsátott egyenértékűségi nyilatkozat újraértékelését. Az újraértékelés e határozat hatályon kívül helyezéséhez vezethet, minek következtében a 648/2012/EU rendeletben megállapított összes követelmény ismét automatikusan vonatkozna a szerződő felekre.

(18)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Európai Értékpapír-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 648/2012/EU rendelet 13. cikke (3) bekezdésének alkalmazásában a Szingapúri Monetáris Hatóság (Monetary Authority of Singapore, a továbbiakban: MAS) által tőzsdén kívüli származtatott ügyletként szabályozott és nem központi szerződő félen keresztül elszámolt ügyletekre alkalmazott szingapúri jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszert – az ügylet-visszaigazolás, portfóliótömörítés és -egyeztetés, az értékelés és a vitarendezés tekintetében – egyenértékűnek kell tekinteni a 648/2012/EU rendelet 11. cikkének (1) és (2) bekezdésében meghatározott kapcsolódó követelményekkel, amennyiben az említett ügyleteknek legalább az egyik szerződő fele Szingapúrban letelepedett és a nem központilag elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó letéti követelményekről szóló iránymutatás szerint MAS által engedélyezett jogalany.

2. cikk

A 648/2012/EU rendelet 13. cikke (3) bekezdésének alkalmazásában a MAS által tőzsdén kívüli származtatott ügyletként szabályozott – a kereskedelmi célú, fizikailag teljesítendő árualapú származtatott ügyletek kivételével – és nem központi szerződő félen keresztül elszámolt ügyletekre alkalmazott szingapúri jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszert – a biztosítékok cseréje tekintetében – egyenértékűnek kell tekinteni az említett rendelet 11. cikkének (3) bekezdésében meghatározott követelményekkel, amennyiben teljesülnek a következő feltételek:

a)

az említett ügyletekben részt vevő szerződő felek közül legalább egy Szingapúrban letelepedett, és a Szingapúr nem központilag elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyleteire vonatkozó letéti követelményekről szóló iránymutatásban foglaltak szerint MAS által engedélyezett jogalany;

b)

ha a változó letétet a 648/2012/EU rendelet értelmében kell biztosítani, a változó letétet a kiszámításának napján cserélik.

A b) ponttól eltérve, amennyiben a szerződő felek között megállapítást nyer, hogy a változó letétet a kiszámítása napján nem lehet következetesen biztosítani, Szingapúr jogi, felügyeleti és végrehajtási keretrendszere akkor is egyenértékűnek tekintendő a 648/2012/EU rendelet 11. cikkének (3) bekezdésében foglalt követelményekkel, ha a változó letétet a kiszámítását követő két munkanapon belül cserélik, és az alapletét kiszámításához használt biztosítéki kockázati periódust ennek megfelelően kiigazítják.

3. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. július 5-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 201., 2012.7.27., 1. o.

(2)  A Bizottság 149/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2012. december 19.) a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a közvetett elszámolási megállapodásokról, az elszámolási kötelezettségről, a nyilvános jegyzékről, a kereskedési helyszínhez való hozzáférésről, a nem pénzügyi szerződő felekről és a nem központi szerződő fél által elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletek tekintetében alkalmazott kockázatcsökkentési technikákról szóló szabályozási technikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 52., 2013.2.23., 11. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2016/2251 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. október 4.) a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a nem központi szerződő félen keresztül elszámolt tőzsdén kívüli származtatott ügyletek kockázatcsökkentési technikáit meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 340., 2016.12.15., 9. o.).