13.3.2020   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 77/3


A BIZOTTSÁG (EU) 2020/396 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2020. március 4.)

a „Választók Határok Nélkül – Teljeskörű politikai jogokat az Unió polgárainak” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezésről

(az értesítés a C(2020) 1298. számú dokumentummal történt)

(Csak az angol nyelvű szöveg hiteles)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az európai polgári kezdeményezésről szóló, 2019. április 17-i (EU) 2019/788 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikkére,

mivel:

(1)

A „Választók Határok Nélkül – Teljeskörű politikai jogokat az Unió polgárainak” (Full Political Rights for EU Citizens) elnevezésű javasolt polgári kezdeményezés tárgya a következő:

„Olyan reformokat követelünk, amelyek megerősítik az uniós polgároknak a lakóhelyük szerinti országban az európai és helyhatósági választásokon való aktív és passzív választójogát, valamint olyan új jogszabályokat, amelyek kiterjesztik e jogokat a regionális és az országos választásokra, valamint a népszavazásokra. Fő célok:

Meg kell szüntetni azokat az akadályokat, amelyek gátolják az uniós polgárok nyilvántartásba vételét abból a célból, hogy akár a lakóhelyük, akár a származási országuk szerinti európai és helyhatósági választásokon szavazzanak és induljanak.

Meg kell erősíteni az általános választójogot, mint alapvető jogot és értéket. Az uniós polgárok számára valamennyi választáson és népszavazáson biztosítani kell a jogot annak eldöntésére, hogy a lakóhelyükön vagy a származási országukban szavazzanak-e.

Tanulmányozni kell a szavazati jogok ilyen valódi európaizálódásának hatását, a szükséges biztosítékokat és azt, hogy ezek hogyan terjeszthetők ki harmadik országbeli állampolgárokra. Ezek a reformok kiküszöbölik az európai demokrácián esett csorbát, és helyet teremtenek a transznacionális politika számára.”

(2)

A javasolt polgári kezdeményezés szervezői által a kezdeményezéshez benyújtott melléklet további információkat tartalmaz ezekről a célkitűzésekről. Megállapítja, hogy az állampolgárságuktól eltérő tagállamban élő és dolgozó uniós polgárok száma növekszik, de szavazati joguknak a lakóhelyük szerinti országban való gyakorlása során felmerülő korlátok és akadályok miatt gyakran úgy érzik, hogy nem rendelkeznek képviselettel a helyi politikában. A melléklet szerint „a határt átlépő uniós polgárok alacsony részvételi aránya a helyhatósági és európai választásokon nem meglepő, mivel továbbra is csak a lakóhelyük szerinti országban rendelkeznek szavazati joggal a helyhatósági és európai választásokon, és ki vannak zárva azokból a választásokból és demokratikus döntésekből, amelyek igazán számítanak”. A javasolt kezdeményezés ezért arra törekszik, hogy „az európai polgárságot valódi polgársággá tegye”, „lépést tegyen az általános választójog felé” azáltal, hogy teljeskörű politikai jogokat biztosít az Unió polgárai számára, „ösztönözze a jobb integrációt”, és „elősegítse egy transznacionális európai demokrácia felépítését”.

(3)

A szervezők tájékoztató füzet formájában további információkat nyújtottak be.

(4)

Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) megerősíti az uniós polgárság intézményét, és tovább javítja az Unió demokratikus működését többek között azáltal, hogy kimondja: minden polgárnak joga van ahhoz, hogy európai polgári kezdeményezés révén részt vegyen az Unió demokratikus életében.

(5)

Ezért a polgárok részvételének ösztönzése és az Unió elérhetőbbé tétele érdekében biztosítani kell, hogy a polgári kezdeményezésre vonatkozó eljárások és feltételek világosak, egyszerűek, felhasználóbarátak és a polgári kezdeményezés jellegével arányosak legyenek.

(6)

Ami az (1) preambulumbekezdés első franciabekezdésében említett célkitűzést illeti, nevezetesen azt, hogy „[m]eg kell szüntetni azokat az akadályokat, amelyek gátolják az uniós polgárok nyilvántartásba vételét abból a célból, hogy akár a lakóhelyük, akár a származási országuk szerinti európai és helyhatósági választásokon szavazzanak és induljanak”, a Bizottság hatásköre kiterjed arra, hogy az EUMSZ 22. cikke alapján uniós jogi aktusra irányuló javaslatot fogadjon el ezen a területen.

(7)

Ami az (1) preambulumbekezdés második franciabekezdésében említett célkitűzést illeti, nevezetesen azt, hogy „[m]eg kell erősíteni az általános választójogot, mint alapvető jogot és értéket. Az uniós polgárok számára valamennyi választáson és népszavazáson biztosítani kell a jogot annak eldöntésére, hogy a lakóhelyükön vagy a származási országukban szavazzanak-e”, a Bizottság hatásköre kiterjed arra, hogy az EUMSZ 25. cikkének (2) bekezdése alapján uniós jogi aktusra irányuló javaslatot fogadjon el ezen a területen.

(8)

Ami az (1) preambulumbekezdés harmadik franciabekezdésében említett célkitűzést illeti, nevezetesen azt, hogy „[t]anulmányozni kell a szavazati jogok ilyen valódi európaizálódásának hatását, a szükséges biztosítékokat és azt, hogy ezek hogyan terjeszthetők ki harmadik országbeli állampolgárokra”, az EUMSZ 79. cikkének (4) bekezdése felhatalmazza az Uniót, hogy intézkedéseket állapítson meg „kizárva azonban a tagállamok törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek bármilyen harmonizációját – azoknak a tagállami intézkedéseknek az ösztönzésére és támogatására, amelyek a területükön jogszerűen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok beilleszkedésének elősegítésére irányulnak”. Az EUMSZ 79. cikkének (4) bekezdése tehát lehetővé tenné egy, az uniós demokráciával/szavazati jogokkal kapcsolatos kutatási programra irányuló bizottsági javaslat elfogadását, amelynek egyik eleme azt vizsgálná, hogy milyen mértékben lehetne megerősíteni az Unió területén lakóhellyel rendelkező harmadik országbeli állampolgárok polgári jogait.

(9)

A fenti okokból, az (EU) 2019/788 rendelet 6. cikke (3) bekezdésének c) pontja értelmében a javasolt polgári kezdeményezés egyetlen része sem esik nyilvánvalóan a Bizottság azon hatáskörén kívül, hogy a Szerződések végrehajtása céljából uniós jogi aktusra irányuló javaslatot terjesszen elő.

(10)

A rendelet 5. cikkének (1)–(3) bekezdéseivel összhangban megalakult a szervezői csoport, és kijelölték a kapcsolattartó személyeket.

(11)

A javasolt polgári kezdeményezés nem nyilvánvalóan visszaélésszerű, komolytalan vagy zaklató jellegű, illetve nem nyilvánvalóan ellentétes az Uniónak az EUSZ 2. cikkében foglalt értékeivel, és az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített jogokkal.

(12)

A „Választók Határok Nélkül – Teljeskörű politikai jogokat az Unió polgárainak” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezést ezért nyilvántartásba kell venni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A „Választók Határok Nélkül – Teljeskörű politikai jogokat az Unió polgárainak” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezés nyilvántartásba vételre kerül.

2. cikk

A „Választók Határok Nélkül – Teljeskörű politikai jogokat az Unió polgárainak” elnevezésű javasolt polgári kezdeményezés nyilvántartásba vételét e határozat elfogadásának napjától kell alkalmazni.

3. cikk

E határozat címzettjei a „Választók Határok Nélkül – Teljeskörű politikai jogokat az Unió polgárainak” elnevezésű polgári kezdeményezés szervezői, akiket kapcsolattartó személyként Anna COMACCHIO és Claire DAUTCOURT képvisel.

Kelt Brüsszelben, 2020. március 4-én.

a Bizottság részéről

Věra JOUROVÁ

alelnök


(1)  HL L 130., 2019.5.17., 55. o.