10.12.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 318/79


A BIZOTTSÁG (EU) 2019/2105 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2019. december 9.)

a 474/2006/EK rendeletnek az Unióban működési tilalom vagy működési korlátozás alá tartozó légi fuvarozók listája tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók közösségi listájának elfogadásáról és az üzemeltető fuvarozó kiléte tekintetében a légi közlekedés utasainak tájékoztatásáról, valamint a 2004/36/EK irányelv 9. cikkének hatályon kívül helyezéséről szóló, 2005. december 14-i 2111/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 474/2006/EK bizottsági rendelet (2) létrehozta az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját.

(2)

A 2111/2005/EK rendelet 4. cikke (3) bekezdésének megfelelően egyes tagállamok és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (a továbbiakban: EASA) a lista frissítése szempontjából releváns információkat juttattak el a Bizottsághoz. Harmadik országok és nemzetközi szervezetek szintén szolgáltak releváns információkkal. Ezek alapján a lista frissítésre szorul.

(3)

A Bizottság közvetlenül vagy a szabályozási felügyeletért felelős hatóságokon keresztül értesítette az összes érintett légi fuvarozót azon főbb tényekről és megfontolásokról, amelyek alapján döntés születhet az Unión belüli működési tilalom rájuk való alkalmazásáról vagy a 474/2006/EK rendelet A. vagy B. mellékletében található listán szereplő légi fuvarozó kapcsán alkalmazott működési tilalom feltételeinek módosításáról.

(4)

A Bizottság az érintett légi fuvarozóknak lehetőséget biztosított arra, hogy betekintsenek a tagállamok által átadott dokumentumokba, írásbeli észrevételeket nyújtsanak be, és szóbeli beszámolót tartsanak a Bizottságnak és a 2111/2005/EK rendelettel létrehozott bizottságnak (a továbbiakban: Repülésbiztonsági Bizottság).

(5)

A Bizottság tájékoztatta a Repülésbiztonsági Bizottságot a 2111/2005/EK rendelet és a 473/2006/EK bizottsági rendelet (3) keretében megnyitott, Belarusz, a Dominikai Köztársaság, Egyenlítői-Guinea, Gabon, Indonézia, Moldova, Oroszország és Örményország illetékes hatóságaival és légi fuvarozóival folyamatban lévő közös konzultációkról. A Bizottság emellett tájékoztatta a Repülésbiztonsági Bizottságot Angola, Irak, a Kirgiz Köztársaság, Kongó Brazzaville, Malajzia, Nepál, Türkmenisztán és Venezuela repülésbiztonsági helyzetéről.

(6)

Az EASA tájékoztatta a Bizottságot és a Repülésbiztonsági Bizottságot a 452/2014/EU bizottsági rendelet (4) rendelkezései alapján kiadott, harmadik országbeli üzemben tartókra (a továbbiakban: TCO-k) vonatkozó engedélyek kezdeti értékelése és folyamatos nyomon követése céljából elvégzett műszaki értékelésekről.

(7)

Az EASA a külföldi légi járművek biztonsági értékelésére szolgáló program (a továbbiakban: SAFA) keretében végzett, a 965/2012/EU bizottsági rendelet (5) szerinti földi ellenőrzések elemzésének eredményeiről is beszámolt a Bizottságnak és a Repülésbiztonsági Bizottságnak.

(8)

Az EASA tájékoztatta továbbá a Bizottságot és a Repülésbiztonsági Bizottságot a 474/2006/EK rendelet szerinti tilalom alá tartozó harmadik országokban végrehajtott technikai segítségnyújtási projektekről. Az EASA tájékoztatást adott a harmadik országok polgári repülési hatóságai igazgatási és műszaki képességének javítását célzó és a hatályos nemzetközi polgári repülési biztonsági előírások be nem tartásának kiküszöbölésére irányuló további technikai segítségnyújtási és együttműködési tervekről, illetve az ilyen irányú kérelmekről. A tagállamok felkérést kaptak arra, hogy ezekre a kérelmekre a Bizottsággal és az EASA-val egyeztetve kétoldalú kapcsolatfelvétel keretében reagáljanak. E tekintetben a Bizottság ismételten jelezte annak fontosságát, hogy a nemzetközi légiközlekedési közösség – elsősorban a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (a továbbiakban: ICAO) „Segítségnyújtási partnerség a biztonságos légi közlekedés megvalósulásáért” nevű eszközén keresztül – értesüljön az Unió és tagállamai által harmadik országoknak biztosított technikai segítségnyújtásról, amely a repülésbiztonság javítását szolgálja világszerte.

(9)

Az Eurocontrol tájékoztatta a Bizottságot és a Repülésbiztonsági Bizottságot a SAFA-ra és a TCO-kra vonatkozó riasztórendszerek státuszával kapcsolatos új fejleményekről és a tilalom alá eső légi fuvarozókra vonatkozó figyelmeztető jelzések legfrissebb statisztikáiról.

Uniós légi fuvarozók

(10)

Az uniós légi fuvarozók légi járművein végzett földi ellenőrzésekből és az EASA szabványosítási vizsgálataiból származó adatok EASA általi elemzése, valamint a nemzeti légiközlekedési hatóságok által végzett specifikus ellenőrzések és vizsgálatok eredményei alapján több tagállam végrehajtási intézkedéseket hozott, amelyekről tájékoztatták a Bizottságot és a Repülésbiztonsági Bizottságot. Bulgária a Bulgáriában engedélyezett légi fuvarozók tekintetében meghozott intézkedésekről tájékoztatta a Bizottságot és a Repülésbiztonsági Bizottságot.

(11)

A tagállamok megerősítették, hogy készen állnak a szükséges módon fellépni, amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy az uniós légi fuvarozók esetében a vonatkozó biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn.

Örményország légi fuvarozói

(12)

Örményországi légi fuvarozók eddig nem szerepeltek a 474/2006/EK rendelet A. mellékletében.

(13)

2019 júliusában a TCO engedélyezési eljárás részeként az EASA helyszíni látogatást tett Örményország Polgári Repülési Bizottságánál (a továbbiakban: CAC) és két légi fuvarozónál, a Taron Avia LLC-nél és az Atlantis European Airways-nél.

(14)

A látogatást követően az EASA arra a következtetésre jutott, hogy a CAC nem követte szisztematikusan a megállapított engedélyezési eljárást e légi fuvarozók üzembentartási előírásainak aktualizálása során. A CAC továbbá nem tudott biztosítékot nyújtani arra vonatkozóan, hogy szisztematikusan értékeli az általa engedélyezett légi fuvarozók repülésbiztonsági menedzsmentrendszereit, folyamatos légialkalmassági rendszereit és karbantartó szervezeteit. A CAC emellett nem rendelkezett kapacitással annak megállapításához, hogy a légi fuvarozók jelentős mértékben megszegték-e a nemzetközi biztonsági előírásokat.

(15)

Az EASA által a TCO engedélyezési eljárás során tett megállapítások nyomán a Bizottság 2019. október 11-i levelében tájékoztatta a CAC-ot az Örményországban bejegyzett légi fuvarozókkal kapcsolatos bizonyos biztonsági aggályokról, és felkérte a CAC-ot és a Taron Avia LLC légi fuvarozót, hogy a 2111/2005/EK rendelet 7. cikkének megfelelően vegyenek részt egy meghallgatáson a Repülésbiztonsági Bizottság előtt.

(16)

2019. november 7-én a Bizottság, az EASA és a CAC képviselői technikai ülést tartottak Brüsszelben. Az ülés során a CAC beszámolt felügyeleti tevékenységeiről, ezen belül is az átszervezésre, a műszaki szakemberek felvételére és képzésére, valamint a felügyeleti képességeinek fejlesztésére irányuló terveiről. A CAC tájékoztatta a Bizottságot, hogy az EASA Taron Avia LLC-re vonatkozó 2019. júliusi TCO-megállapításainak eredményeként a CAC 2019. november 7-én úgy határozott, hogy visszavonja a szóban forgó légi fuvarozó üzembentartási engedélyét (AOC). Tekintettel arra, hogy ennek eredményeképp a Taron Avia LLC beszüntette működését, a továbbiakban nem volt szükséges meghívni a légi fuvarozót a Repülésbiztonsági Bizottság előtti meghallgatásra.

(17)

A jelenleg rendelkezésre álló információk, köztük a TCO-k EASA által végzett értékelésének eredményei, továbbá a SAFA-programon belül a tagállamok által végzett földi ellenőrzések, valamint a CAC által szolgáltatott információk alapján a Bizottság úgy véli, hogy a CAC-nak tovább kell fejlesztenie felügyeleti kapacitását azon légi fuvarozók tekintetében, amelyek tekintetében engedélyezési és felügyeleti hatásköre van.

(18)

A Repülésbiztonsági Bizottság előtt 2019. november 20-án tartott meghallgatáson a CAC ismertette szervezeti felépítését, valamint a légialkalmassági osztály és a járatüzemeltetési osztály személyzetére vonatkozó részleteket. A CAC részletesen beszámolt az Örményországban bejegyzett számos légi fuvarozó tekintetében hozott intézkedésekről, az ellenőrök képzéséről és annak jövőbeli változásairól, ideértve az új ellenőrök felvételére vonatkozó terveket is. A Bizottság hangsúlyozta azon elvárását, hogy a többi polgári repülési hatósághoz hasonlóan a CAC csak akkor adjon ki üzembentartási engedélyeket és lajstromozzon légi járműveket, ha teljes mértékben képes azok felügyeletére.

(19)

Ezen túlmenően a CAC kiemelte, hogy az Európai Unió és tagállamai, valamint Örményország között a közös légtér létrehozásáról szóló megállapodás megkötésének és végrehajtásának eredményeként a tervek szerint közeledni fog az uniós szabályozási kerethez.

(20)

A meghallgatás során a CAC vállalta, hogy folyamatosan tájékoztatja a Bizottságot felügyeleti tevékenységeiről és az örményországi polgárirepülés-biztonság további javítása érdekében tett intézkedéseiről, különösen Örményország nemzeti légiközlekedés-biztonsági programjának továbbfejlesztéséről és végrehajtásáról.

(21)

A Bizottság az EASA segítségével és a tagállamok támogatásával uniós helyszíni értékelő látogatást kíván végezni Örményországban annak ellenőrzése céljából, hogy a légi fuvarozók CAC által végzett engedélyezése és felügyelete a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak megfelelően zajlott-e le. A helyszíni értékelő látogatás a CAC-ra és a kiválasztott örményországi légi fuvarozókra fog összpontosítani.

(22)

Jóllehet a különböző azonosított hiányosságokat ki kell javítani, azok nem tekinthetők olyan természetűnek, amely indokolná Örményország légi fuvarozóinak a 474/2006/EK rendelet A. mellékletébe történő felvételét.

(23)

A jelenleg elérhető információk alapján, a 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös kritériumokkal összhangban tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját az örményországi légi fuvarozók vonatkozásában a jelenlegi állás szerint nem indokolt módosítani.

(24)

Az Örményországban engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében a földi ellenőrzések fontossági sorrendjének a 965/2012/EU rendelet szerinti megállapítása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az Örményországban engedélyezett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(25)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy a nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedések meghozatalára kényszerülhet.

Belarusz légi fuvarozói

(26)

Belarusz légi fuvarozók eddig nem szerepeltek a 474/2006/EK rendelet A. mellékletében.

(27)

2018. szeptember 17-én, az EASA által a TCO engedélyezési eljárás keretében feltárt biztonsági hiányosságok miatt a Bizottság a 473/2006/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdése alapján konzultációkat kezdett Belarusz Légiközlekedési Hivatalával (a továbbiakban: AD-BLR).

(28)

A Repülésbiztonsági Bizottság előtt 2019. április 3-án tartott meghallgatást követően a Repülésbiztonsági Bizottság elismerte az AD-BLR által a nemzetközi biztonsági előírások végrehajtása terén elért eredményeket, ugyanakkor úgy határozott, hogy az AD-BLR-nek tovább kell fejlesztenie biztonságfelügyeleti képességét.

(29)

2019. november 5-én a Bizottság, az EASA és az AD-BLR képviselői technikai ülést tartottak. Az ülés célja az AD-BLR által végrehajtott korrekciós intézkedési terv, valamint azon kapcsolódó intézkedések felülvizsgálata volt, amelyeket az AD-BLR annak érdekében hozott, hogy biztonságfelügyeleti rendszere ténylegesen megfeleljen a nemzetközi biztonsági előírásoknak. Az ülésen kiderült, hogy az AD-BLR-nek további felvilágosítást kell nyújtania a Bizottság számára bizonyos meghozott intézkedésekről. A Bizottság ezt a kiegészítő információt 2019. november 14-én megkapta.

(30)

A Bizottság felkérte továbbá az AD-BLR-t, hogy a 2019. márciusi uniós helyszíni értékelő látogatás során azonosított biztonsági hiányosságok okfeltáró elemzésének elmélyítése révén vizsgálja felül a korrekciós intézkedési tervet annak érdekében, hogy azt 2020 első negyedévében egy következő, Brüsszelben tartandó technikai ülésen meg lehessen vitatni.

(31)

A Bizottság 2019. november 20-án jelentést tett a Repülésbiztonsági Bizottságnak az AD-BLR által szolgáltatott információkról, nevezetesen a légiközlekedési ágazatért felelős felügyelőség létrehozása terén elért eredményekről, a minőségügyi osztály létrehozásáról, az AD-BLR által engedélyezett légi fuvarozók újbóli engedélyezésére irányuló program állásáról, valamint a felügyeleti program javítása érdekében hozott intézkedésekről. A Bizottság arról is tájékoztatta a Repülésbiztonsági Bizottságot, hogy a belarusz polgári légiközlekedési helyzet továbbra is alapos vizsgálat tárgyát képezi.

(32)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös kritériumokkal összhangban tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját a belarusz légi fuvarozók vonatkozásában a jelenlegi állás szerint nem indokolt módosítani.

(33)

A Belaruszban engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében a földi ellenőrzések fontossági sorrendjének a 965/2012/EU rendelet szerinti megállapítása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy a Belaruszban engedélyezett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(34)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy a nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedések meghozatalára kényszerülhet.

A Dominikai Köztársaság légi fuvarozói

(35)

A dominikai köztársasági légi fuvarozók eddig nem szerepeltek a 474/2006/EK rendelet A. mellékletében.

(36)

2019. április 15-én, az EASA által a TCO engedélyezési eljárás keretében feltárt biztonsági hiányosságok miatt és a SAFA-program keretében végzett földi ellenőrzések elemzése alapján a Bizottság a 473/2006/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdése alapján konzultációkat kezdett az Instituto Dominicano de Aviación Civil-lel (a továbbiakban: IDAC).

(37)

2019. október 10-én a Bizottság, az EASA, egy tagállam képviselője és az IDAC képviselői technikai ülést tartottak. Ezen az ülésen az IDAC általános tájékoztatást nyújtott a Bizottságnak a Dominikai Köztársaság légiközlekedési ágazatáról, a felügyeleti tevékenységekhez rendelkezésre álló személyzetről és e tevékenységek végzésének módjáról. Megvitatták továbbá azokat a nehézségeket, amelyekkel egyes légi fuvarozók szembesültek a TCO engedélyezési eljárás során, főként biztonsági hiányosságok miatt, valamint a SAFA keretében végzett földi ellenőrzések során tett megállapításokat. Az IDAC tájékoztatta a Bizottságot, hogy korrekciós intézkedések vannak folyamatban az EASA által azonosított biztonsági hiányosságok alapvető okainak kezelése érdekében. Az IDAC beszámolt a személyzet képzésével kapcsolatos, folyamatban lévő intézkedésekről.

(38)

A szóban forgó ülésen az IDAC a Dominikai Köztársaság nemzeti légiközlekedés-biztonsági programjának végrehajtási szintjéről is tájékoztatást adott. Bízva abban, hogy tevékenységeit a nemzetközi biztonsági előírásokkal teljes összhangban végzi, az IDAC felkérte az Uniót, hogy tegyen helyszíni értékelő látogatást. A Bizottság ezért úgy véli, hogy a Repülésbiztonsági Bizottság következő ülése előtt uniós helyszíni értékelő látogatást kell tenni.

(39)

Jóllehet a Bizottság és az EASA különböző hiányosságokat tárt fel a dokumentumokból és a technikai ülésen szerzett információk elemzése során, ezek természete nem indokolja a Dominikai Köztársaság légi fuvarozóinak felvételét a 474/2006/EK rendelet A. mellékletébe.

(40)

A jelenleg elérhető információk alapján, a 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös kritériumokkal összhangban tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját a dominikai köztársasági légi fuvarozók vonatkozásában a jelenlegi állás szerint nem indokolt módosítani.

(41)

A Dominikai Köztársaságban engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében a földi ellenőrzések fontossági sorrendjének a 965/2012/EU rendelet szerinti megállapítása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy a Dominikai Köztársaságban engedélyezett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(42)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy a nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedések meghozatalára kényszerülhet.

Egyenlítői-Guinea légi fuvarozói

(43)

2006-ban az Egyenlítői-Guineában engedélyezett valamennyi légi fuvarozó szerepelt a 474/2006/EK rendelet A. mellékletében.

(44)

2017 októberében uniós helyszíni értékelő látogatásra került sor Egyenlítői-Guineában, amelynek során értékelték az Autoridad Aeronáutica de Guinea Ecuatorial (a továbbiakban: AAGE) légiközlekedési hatóság munkáját. Az Egyenlítői-Guineában engedélyezett két aktív légi fuvarozónál, a CEIBA Intercontinental-nál és a Cronos Airlines-nál is látogatást tettek. Az uniós helyszíni értékelő látogatás megállapította, hogy további javításokra van szükség ahhoz, hogy a biztonságfelügyeleti rendszer a nemzetközi biztonsági előírások legutóbbi módosításai tekintetében naprakész legyen. E célból az AAGE korrekciós intézkedési tervet dolgozott ki.

(45)

2018 decemberében az AAGE kifejezte a Bizottságnak azon szándékát, hogy újraindítsa a párbeszédet a 474/2006/EK rendelet A. mellékletének az Egyenlítői-Guineában engedélyezett valamennyi légi fuvarozó tekintetében történő módosításáról. 2019. február 12-én a Bizottság levelet küldött az AAGE-nek, amelyben részletes jelentést kért a korrekciós intézkedési terv végrehajtásáról, valamint egyéb releváns információkat az AAGE által a biztonsági hiányosságok kezelése terén elért eredményekről. Az AAGE 2019. július 11. és augusztus 20. között hiányos információkat nyújtott be, ezért a Bizottság 2019. szeptember 10-én tájékoztatta az AAGE-t a szolgáltatott információk hiányos voltáról. 2019. szeptember 17-én és 2019. október 28-án az AAGE további információkat küldött a CEIBA Intercontinental-ról és a Cronos Airlines-ról, valamint az AAGE szervezetéről, személyzetéről és felügyeleti tevékenységeiről.

(46)

2019. november 6-án az EASA arra a következtetésre jutott, hogy minden kért dokumentumot benyújtottak, és az ily módon rendelkezésre álló információk javulást mutatnak az AAGE biztonságfelügyeleti rendszerén belüli felügyeleti tevékenységek terén, ideértve a két kereskedelmi légi fuvarozóra, a CEIBA Intercontinental-ra és a Cronos Airlines-ra irányuló megerősített felügyeleti tevékenységeket is. Az EASA azonban azt is megállapította, hogy továbbra is aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az AAGE képes-e fenntartható módon orvosolni a hiányosságokat.

(47)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös kritériumokkal összhangban tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját Egyenlítői-Guinea légi fuvarozói vonatkozásában a jelenlegi állás szerint nem indokolt módosítani.

(48)

Az Egyenlítői-Guineában engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében a földi ellenőrzések fontossági sorrendjének a 965/2012/EU rendelet szerinti megállapítása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az Egyenlítői-Guineában engedélyezett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

Gabon légi fuvarozói

(49)

2008-ban (6) valamennyi Gabonban engedélyezett légi fuvarozó szerepelt a 474/2006/EK rendelet A. mellékletében, a Gabon Airlines és az Afrijet kivételével, amelyek az említett rendelet B. mellékletében szerepeltek.

(50)

Folytatódtak a Bizottság és Gabon illetékes hatósága, az Agence Nationale de l’Aviation Civil (a továbbiakban: ANAC Gabon) közötti konzultációk az ANAC Gabon által a repülésbiztonsági felügyeleti rendszer nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelése terén elért haladás nyomon követése céljából.

(51)

A 2019. januári ICAO-ellenőrzés arra a következtetésre jutott, hogy az ANAC Gabon 72,6 %-os arányt ért el a nemzetközi biztonsági előírások tényleges végrehajtása terén, ami a 2016-ban elért 26,1 %-os arányhoz képest növekedést jelent.

(52)

2019. október 14. és 18. között uniós helyszíni értékelő látogatásra került sor Gabonban az ANAC Gabon irodáiban és a jelenleg engedélyezett két légi fuvarozó, az Afrijet Business Service és a Solenta Aviation Gabon telephelyén.

(53)

A látogatás során az ANAC Gabon bizonyította, hogy az elmúlt években jelentős előrehaladást ért el, nevezetesen, hogy képes egy szilárd szabályozási rendszer fenntartására és alkalmazására. Úgy tűnik, hogy amikor az ICAO előírásainak és ajánlott gyakorlatainak új módosításait elfogadják, a nemzeti szabályozásokat rendszeresen naprakésszé teszik. Az ANAC Gabon bizonyítékkal szolgált arra vonatkozóan, hogy jól működő eljárást hozott létre a személyzet felvételére és képzésére. A személyzet jól képzett és motivált, bár a tapasztalatszerzés továbbra is kihívást jelent. Az ANAC Gabonnak biztosítania kell a tevékenységeihez szükséges kompetenciák hatékony kezelését. Az ANAC Gabon bizonyítékokat mutatott be arra vonatkozóan, hogy a légi fuvarozók engedélyezése az ICAO eljárása szerint történik, és valamennyi tevékenység megfelelően dokumentálásra kerül. A bizonyítékok arra is utalnak, hogy az ANAC Gabon rendelkezik a gaboni légiközlekedési tevékenységek felügyeletéhez és az azonosított biztonsági hiányosságok kezeléséhez szükséges képességekkel.

(54)

A Gabonban jelenleg engedélyezett két légi fuvarozónál tett látogatásokból arra a következtetésre jutottak, hogy mindkettő ellenőrzi a folyamatos légialkalmasságot, és az alkalmazandó nemzetközi biztonsági előírásoknak megfelelő műveleteket végez. Az egyéb tevékenységek mintavétele során azonban feltártak néhány olyan, kisebb hiányosságot, amelyek egyike sincs közvetlen hatással a légi közlekedés biztonságára.

(55)

2019. november 20-án a Bizottság és a Repülésbiztonsági Bizottság meghallgatta az ANAC Gabont, valamint az Afrijet Business Service és a Solenta Aviation Gabon légi fuvarozókat.

(56)

A meghallgatás során az ANAC Gabon tájékoztatta a Bizottságot és a Repülésbiztonsági Bizottságot a Gabonban engedélyezett légi fuvarozók biztonságfelügyeletének garantálására létrehozott rendszerről. A hatóság kifejtette, hogy a nemzetközi biztonsági előírások hatékony végrehajtása terén elért előrehaladás – amint azt a 2019. évi ICAO-ellenőrzés is igazolta – a 2012 óta hozott intézkedések eredménye. Az ANAC Gabon – hangsúlyozva a folyamatos javulás iránti elkötelezettségét – tájékoztatta a Bizottságot és a Repülésbiztonsági Bizottságot a 2019. októberi uniós helyszíni értékelő látogatás eredményeire válaszul kidolgozott korrekciós intézkedési terv végrehajtásáról. Ez magában foglalja a jövőre nézve meghatározott stratégiai célkitűzéseket, mint például a nemzeti légiközlekedés-biztonsági program létrehozását, a minőségbiztosítási rendszer tanúsítását, valamint a nemzetközi biztonsági előírások hatékony végrehajtásának további javítását. Ezek mind pozitív fejlemények. A gaboni polgári légiközlekedési tevékenység várható növekedése azonban szükségessé teszi, hogy az ANAC Gabon egyedi enyhítő intézkedéseket fogadjon el, különösen a szervezet létszámát és a szükséges szakértelem szintjét illetően.

(57)

A meghallgatás során az Afrijet Business Service ismertette szervezeti felépítését, jelenlegi flottáját és útvonalfejlesztési terveit, valamint repülésbiztonsági menedzsmentrendszerének kulcsfontosságú elemeit, a veszélyazonosítási és kockázatcsökkentési folyamatot is beleértve.

(58)

A Solenta Aviation Gabon ismertette szervezeti felépítését, jelenlegi flottáját és útvonalfejlesztési terveit, valamint repülésbiztonsági menedzsmentrendszerének kulcsfontosságú elemeit, a veszélyazonosítási és kockázatcsökkentési folyamatot is beleértve. Hangsúlyozta, hogy elkötelezett biztonsági teljesítményének folyamatos javítása mellett, melynek alátámasztására kiemelte a műveleteinek, a személyzete irányításának, valamint a biztonságos üzemeltetést szavatoló biztonságirányítási eljárásainak az összetettségét. Hozzátette, hogy ezeket a műveleteket az ANAC Gabon szorosan figyelemmel kíséri.

(59)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös követelmények alapján tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját indokolt módosítani, és a 474/2006/EK rendelet A. és B. mellékletéből törölni kell az összes Gabonban engedélyezett légi fuvarozót.

(60)

A Gabonban engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében a földi ellenőrzések fontossági sorrendjének a 965/2012/EU rendelet szerinti megállapítása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy a Gabonban engedélyezett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(61)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy a nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedések meghozatalára kényszerülhet.

Indonézia légi fuvarozói

(62)

2018 júniusában az összes indonéz légi fuvarozó törlésre került az (EU) 2018/871 bizottsági végrehajtási rendelettel (7) módosított 474/2006/EK rendelet A. mellékletéből. Az indonéziai biztonságfelügyeleti rendszer további nyomon követése érdekében a Bizottság és az indonéziai Polgári Légiközlekedési Főigazgatóság (a továbbiakban: indonéziai DGCA) folytatta a 473/2006/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdése szerinti konzultációkat. Ezzel összefüggésben 2019. szeptember 27-i levelében az indonéziai DGCA információkat szolgáltatott és naprakész tájékoztatást nyújtott a 2019 márciusa és szeptembere közötti időszakra vonatkozó biztonságfelügyeleti tevékenységekről. A korrekciós intézkedési tervnek a 2018. márciusi uniós helyszíni értékelő látogatás eredményeként történt naprakésszé tétele mellett az indonéziai DGCA által szolgáltatott információk kiterjedtek az üzembentartási engedélyek birtokosait, a nyilvántartásba vett légi járműveket, a baleseteket, a súlyos repülőeseményeket és a légi közlekedési eseményeket, valamint az indonéziai DGCA által hozott végrehajtási intézkedéseket tartalmazó jegyzék aktualizálására is.

(63)

Az indonéziai DGCA a 2017-ben végzett ICAO-koordinált hitelesítési missziót (ICVM) követően hozott korrekciós intézkedések állásáról is tájékoztatta a Bizottságot, ami folyamatos javulást mutat, különösen a légialkalmasság területén.

(64)

A Bizottság a kapott információk és dokumentumok vizsgálatát követően úgy véli, hogy a korrekciós intézkedési tervre, a súlyos repülőeseményekre és a végrehajtási intézkedésekre vonatkozóan adott magyarázatok többsége megfelelő. Ezért a korrekciós intézkedési terv megállapításai közül több is lezártnak tekintendő, és a lezárás javasolt új időpontjai elfogadásra kerültek.

(65)

2019. október 29-én kiadták a Lion Air JT610 járatának balesetéről szóló végleges jelentést. Indonézia folyamatos nyomonkövetési tevékenységének részeként a Bizottság fel fogja kérni az indonéziai DGCA-t arra, hogy továbbra is bocsássa rendelkezésre a kapcsolódó információkat, különös tekintettel a jelentésben foglalt biztonsági ajánlások nyomon követésére.

(66)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös kritériumokkal összhangban tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját az indonéziai légi fuvarozók vonatkozásában a jelenlegi állás szerint nem indokolt módosítani.

(67)

Az Indonéziában engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében a földi ellenőrzések fontossági sorrendjének a 965/2012/EU rendelet szerinti megállapítása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az Indonéziában engedélyezett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(68)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy a nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedések meghozatalára kényszerülhet.

Moldova légi fuvarozói

(69)

2019 áprilisában (8) az Air Moldova, a Fly One és az Aerotranscargo kivételével valamennyi Moldovában engedélyezett légi fuvarozóra teljes működési tilalom vonatkozott, elsősorban azért, mert a Moldovai Polgári Légiközlekedési Hatóság (a továbbiakban: CAAM) nem tudta végrehajtani és érvényesíteni az alkalmazandó nemzetközi biztonsági előírásokat.

(70)

A nemzetközi biztonsági előírások végrehajtásának alacsony szintjét a 2019 februárjában tett uniós helyszíni értékelő látogatás alkalmával állapították meg, melynek során számos észrevétel merült fel a CAAM szabályozásával, eljárásaival és gyakorlatával kapcsolatban.

(71)

2019. október 24-én technikai ülésre került sor a Bizottság, az EASA, egy tagállam és a CAAM képviselőinek a részvételével. A CAAM az ülés során tájékoztatást nyújtott a nemzetközi biztonsági előírásoknak megfelelő és a moldovai biztonságfelügyeleti rendszer javítását célzó nemzeti jogszabályi keret kidolgozása érdekében tett intézkedésekről, beleértve a hatóságon belüli szigorúbb minőségbiztosítási funkció alkalmazása érdekében tett lépéseket is.

(72)

A CAAM tájékoztatást nyújtott továbbá a hatóság új irányítási kézikönyvéről, a nemzeti légiközlekedés-biztonsági program hiányelemzési ellenőrzőlistájáról, a nemzeti légiközlekedés-biztonsági politikáról, valamint a moldovai légi fuvarozók repülésbiztonsági menedzsmentrendszere megvalósításának állásáról. A CAAM emellett arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy a Moldovában bejegyzett légi fuvarozóknál végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként négy üzembentartási engedélyt felfüggesztettek, amelyek közül kettőt visszaállítottak, kettőt – nevezetesen a CA Î.M „TANDEM AERO” SRL és a CA „OSCAR JET” SRL engedélyét – pedig visszavontak.

(73)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös kritériumok alapján a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listáját indokolt módosítani, és a 474/2006/EK rendelet A. mellékletéből törölni kell a CA Î.M „TANDEM AERO” SRL és a CA „OSCAR JET” SRL légi fuvarozót.

(74)

A Moldovában engedélyezett valamennyi légi fuvarozó esetében a földi ellenőrzések fontossági sorrendjének a 965/2012/EU rendelet szerinti megállapítása révén a tagállamoknak továbbra is ellenőrizniük kell, hogy a Moldovában engedélyezett légi fuvarozók ténylegesen megfelelnek-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásoknak.

(75)

Amennyiben releváns biztonsági adatok arra utalnak, hogy a nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság a 2111/2005/EK rendeletnek megfelelően további intézkedések meghozatalára kényszerülhet.

Oroszország légi fuvarozói

(76)

A Bizottság, az EASA és a tagállamok illetékes hatóságai továbbra is szoros figyelemmel kísérték az Oroszországban engedélyezett és az Unióban járatokat működtető légi fuvarozók biztonsági teljesítményét, többek között a 965/2012/EU rendelet szerint előre sorolva az egyes orosz légi fuvarozók tekintetében elvégzendő földi ellenőrzéseket.

(77)

2019. október 25-én a Bizottság, az EASA és egy tagállam képviselői találkoztak az Orosz Szövetségi Légiközlekedési Ügynökség (a továbbiakban: FATA) képviselőivel azért, hogy felülvizsgálják az Oroszországban engedélyezett légi fuvarozók biztonsági teljesítményét a (2019. március 19. és október 4. közötti időszakban tartott) földi ellenőrzésekről szóló jelentések alapján, valamint, hogy azonosítsák azokat az eseteket, ahol a FATA-nak meg kell erősítenie felügyeleti tevékenységeit.

(78)

Az Oroszországban engedélyezett légi fuvarozók SAFA keretében végzett földi ellenőrzésének felülvizsgálata nem tárt fel jelentős vagy visszatérő biztonsági hiányosságokat. Az ülés során a FATA tájékoztatta a Bizottságot azokról az intézkedésekről, amelyeket annak biztosítása érdekében hoztak, hogy az Oroszországban engedélyezett légi fuvarozók megfeleljenek az ICAO által meghatározott angol nyelvismereti követelményeknek.

(79)

A jelenleg rendelkezésre álló – többek között az ülés során a FATA által nyújtott – információk alapján a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a jelenlegi állás szerint a FATA rendelkezik a biztonsági hiányosságok kezeléséhez szükséges képességekkel és szándékkal. Ennek alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az orosz légügyi hatóságoknak vagy az Oroszországban engedélyezett légi fuvarozóknak nem kell megjelenniük a Repülésbiztonsági Bizottság előtti meghallgatáson.

(80)

A 2111/2005/EK rendelet mellékletében meghatározott közös kritériumok alapján tehát a Bizottság úgy véli, hogy az Unión belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók listájára a jelenlegi állás szerint nem indokolt oroszországi légi fuvarozókat felvenni.

(81)

A tagállamoknak – a földi ellenőrzések fontossági sorrendjét a 965/2012/EU rendelet szerint megállapítva – továbbra is ellenőrizniük kell, hogy az oroszországi légi fuvarozók ténylegesen betartják-e a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásokat.

(82)

Amennyiben ezek az ellenőrzések azt jelzik, hogy a nemzetközi biztonsági előírásoknak való megfelelés hiánya miatt közvetlen biztonsági kockázat áll fenn, a Bizottság működési tilalmat alkalmazhat az érintett oroszországi engedélyezett légi fuvarozókra, és felveheti azokat a 474/2006/EK rendelet A. vagy B. mellékletébe.

(83)

A 474/2006/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(84)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 2111/2005/EK rendelettel létrehozott Repülésbiztonsági Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 474/2006/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.

Az A. melléklet helyébe e rendelet I. mellékletének szövege lép.

2.

A B. melléklet helyébe e rendelet II. mellékletének szövege lép.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2019. december 9-én.

a Bizottság részéről,

az elnök nevében,

Adina VĂLEAN

a Bizottság tagja


(1)  HL L 344., 2005.12.27., 15. o.

(2)  A Bizottság 474/2006/EK rendelete (2006. március 22.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozóknak a 2111/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. fejezetében említett közösségi listájának létrehozásáról (HL L 84., 2006.3.23., 14. o.).

(3)  A Bizottság 473/2006/EK rendelete (2006. március 22.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozóknak a 2111/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. fejezetében említett közösségi listája végrehajtási szabályainak megállapításáról (HL L 84., 2006.3.23., 8. o.).

(4)  A Bizottság 452/2014/EU rendelete (2014. április 29.) a harmadik országbeli üzemeltetők légiközlekedési tevékenységére vonatkozó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő rögzítéséről (HL L 133., 2014.5.6., 12. o.).

(5)  A Bizottság 965/2012/EU rendelete (2012. október 5.) a légi járművek üzemben tartásához kapcsolódó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő meghatározásáról (HL L 296., 2012.10.25., 1. o.).

(6)  A Bizottság 715/2008/EK rendelete (2008. július 24.) a Közösségen belül működési tilalom alá tartozó légi fuvarozók közösségi listájának létrehozásáról szóló 474/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 197., 2008.7.25., 36. o.).

(7)  A Bizottság (EU) 2018/871 végrehajtási rendelete (2018. június 14.) a 474/2006/EK rendeletnek az Unióban működési tilalom vagy működési korlátozás alá tartozó légi fuvarozók listája tekintetében történő módosításáról (HL L 152., 2018.6.15., 5. o.).

(8)  A Bizottság (EU) 2019/618 végrehajtási rendelete (2019. április 15.) a 474/2006/EK rendeletnek az Unióban működési tilalom vagy működési korlátozás alá tartozó légi fuvarozók listája tekintetében történő módosításáról (HL L 106., 2019.4.17., 1. o.).


I. MELLÉKLET

A 474/2006/EK rendelet A. mellékletének helyébe a következő szöveg lép:

„A. MELLÉKLET

AZON LÉGI FUVAROZÓK JEGYZÉKE, AMELYEK MŰKÖDÉSI TILALOM ALÁ TARTOZNAK AZ UNIÓBAN (A KIVÉTELEK FELTÜNTETÉSÉVEL) (1)

A légi fuvarozást végző jogi személynek az üzembentartási engedélyen feltüntetett neve (és kereskedelmi neve, ha a kettő eltér)

Az üzembentartási engedély (AOC) száma vagy a működési engedély száma

Hárombetűs ICAO-kód

Az üzemeltető illetősége szerinti állam

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Suriname

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iráni Iszlám Köztársaság

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigéria

AIR ZIMBABWE (PVT) LTD

177/04

AZW

Zimbabwe

A szabályozási felügyeletért Afganisztánban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Afgán Iszlám Köztársaság

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afgán Iszlám Köztársaság

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afgán Iszlám Köztársaság

A szabályozási felügyeletért Angolában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó – a TAAG Angola Airlines és a Heli Malongo kivételével –, beleértve a következőket:

 

 

Angolai Köztársaság

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angolai Köztársaság

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

Nem ismert

Angolai Köztársaság

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angolai Köztársaság

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

Nem ismert

Angolai Köztársaság

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

Nem ismert

Angolai Köztársaság

SJL

AO-014/13-08/18YYY

Nem ismert

Angolai Köztársaság

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angolai Köztársaság

A szabályozási felügyeletért a Kongói Köztársaságban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Kongói Köztársaság

AERO SERVICE

RAC06-002

RSR

Kongói Köztársaság

CANADIAN AIRWAYS CONGO

RAC06-012

Nem ismert

Kongói Köztársaság

EMERAUDE

RAC06-008

Nem ismert

Kongói Köztársaság

EQUAFLIGHT SERVICES

RAC 06-003

EKA

Kongói Köztársaság

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Kongói Köztársaság

EQUATORIAL CONGO AIRLINES S.A.

RAC 06-014

Nem ismert

Kongói Köztársaság

MISTRAL AVIATION

RAC06-011

Nem ismert

Kongói Köztársaság

TRANS AIR CONGO

RAC 06-001

TSG

Kongói Köztársaság

A szabályozási felügyeletért a Kongói Demokratikus Köztársaságban (KDK) felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

AIR FAST CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0112/2011

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

AIR KASAI

409/CAB/MIN/TVC/0053/2012

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

AIR KATANGA

409/CAB/MIN/TVC/0056/2012

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

AIR TROPIQUES

409/CAB/MIN/TVC/00625/2011

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

BLUE AIRLINES

106/CAB/MIN/TVC/2012

BUL

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

BLUE SKY

409/CAB/MIN/TVC/0028/2012

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

BUSY BEE CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0064/2010

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

409/CAB/MIN/TVC/0050/2012

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

CONGO AIRWAYS

019/CAB/MIN/TVC/2015

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

DAKOTA SPRL

409/CAB/MIN/TVC/071/2011

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

DOREN AIR CONGO

102/CAB/MIN/TVC/2012

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

GOMAIR

409/CAB/MIN/TVC/011/2010

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

KIN AVIA

409/CAB/MIN/TVC/0059/2010

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

KORONGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/001/2011

KGO

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

MALU AVIATION

098/CAB/MIN/TVC/2012

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

MANGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/009/2011

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

SERVE AIR

004/CAB/MIN/TVC/2015

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

SERVICES AIR

103/CAB/MIN/TVC/2012

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

SWALA AVIATION

409/CAB/MIN/TVC/0084/2010

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

TRANSAIR CARGO SERVICES

409/CAB/MIN/TVC/073/2011

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

WILL AIRLIFT

409/CAB/MIN/TVC/0247/2011

Nem ismert

Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK)

A szabályozási felügyeletért Dzsibutiban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőt:

 

 

Dzsibuti

DAALLO AIRLINES

Nem ismert

DAO

Dzsibuti

A szabályozási felügyeletért Egyenlítői-Guineában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Egyenlítői-Guinea

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Egyenlítői-Guinea

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

Nem ismert

Egyenlítői-Guinea

A szabályozási felügyeletért Eritreában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Eritrea

ERITREAN AIRLINES

AOC No 004

ERT

Eritrea

NASAIR ERITREA

AOC No 005

NAS

Eritrea

A szabályozási felügyeletért a Kirgiz Köztársaságban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Kirgiz Köztársaság

AIR BISHKEK (korábban EASTOK AVIA)

15

EAA

Kirgiz Köztársaság

AIR MANAS

17

MBB

Kirgiz Köztársaság

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgiz Köztársaság

CENTRAL ASIAN AVIATION SERVICES (CAAS)

13

CBK

Kirgiz Köztársaság

HELI SKY

47

HAC

Kirgiz Köztársaság

AIR KYRGYZSTAN

03

LYN

Kirgiz Köztársaság

MANAS AIRWAYS

42

BAM

Kirgiz Köztársaság

S GROUP INTERNATIONAL

(korábban S GROUP AVIATION)

45

IND

Kirgiz Köztársaság

SKY BISHKEK

43

BIS

Kirgiz Köztársaság

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgiz Köztársaság

SKY WAY AIR

39

SAB

Kirgiz Köztársaság

TEZ JET

46

TEZ

Kirgiz Köztársaság

VALOR AIR

07

VAC

Kirgiz Köztársaság

A szabályozási felügyeletért Libériában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó

 

 

Libéria

A szabályozási felügyeletért Líbiában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Líbia

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Líbia

AIR LIBYA

004/01

TLR

Líbia

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Líbia

GHADAMES AIR TRANSPORT

012/05

GHT

Líbia

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Líbia

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Líbia

PETRO AIR

025/08

PEO

Líbia

A szabályozási felügyeletért Moldovában felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó – az Air Moldova, a Fly One és az Aerotranscargo kivételével –, beleértve a következőket:

 

 

Moldovai Köztársaság

Î.M „VALAN ICC” SRL

MD009

VLN

Moldovai Köztársaság

CA „AIM AIR” SRL

MD015

AAM

Moldovai Köztársaság

CA „AIR STORK” SRL

MD018

MSB

Moldovai Köztársaság

Î M „MEGAVIATION” SRL

MD019

ARM

Moldovai Köztársaság

CA „PECOTOX-AIR” SRL

MD020

PXA

Moldovai Köztársaság

CA „TERRA AVIA” SRL

MD022

TVR

Moldovai Köztársaság

CA „FLY PRO” SRL

MD023

PVV

Moldovai Köztársaság

A szabályozási felügyeletért Nepálban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Nepáli Köztársaság

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

AIR KASTHAMANDAP

051/2009

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepáli Köztársaság

FISHTAIL AIR

017/2001

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

GOMA AIR

064/2010

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepáli Köztársaság

MAKALU AIR

057A/2009

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

MANANG AIR PVT LTD

082/2014

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

MUKTINATH AIRLINES

081/2013

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepáli Köztársaság

SAURYA AIRLINES

083/2014

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepáli Köztársaság

SIMRIK AIR

034/2000

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepáli Köztársaság

SITA AIR

033/2000

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

TARA AIR

053/2009

Nem ismert

Nepáli Köztársaság

YETI AIRLINES DOMESTIC

037/2004

NYT

Nepáli Köztársaság

A szabályozási felügyeletért São Tomé és Príncipében felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

São Tomé és Príncipe

AFRICA’S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

São Tomé és Príncipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

São Tomé és Príncipe

A szabályozási felügyeletért Sierra Leonéban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Sierra Leone

AIR RUM, LTD

Nem ismert

RUM

Sierra Leone

DESTINY AIR SERVICES, LTD

Nem ismert

DTY

Sierra Leone

HEAVYLIFT CARGO

Nem ismert

Nem ismert

Sierra Leone

ORANGE AIR SIERRA LEONE LTD

Nem ismert

ORJ

Sierra Leone

PARAMOUNT AIRLINES, LTD

Nem ismert

PRR

Sierra Leone

SEVEN FOUR EIGHT AIR SERVICES LTD

Nem ismert

SVT

Sierra Leone

TEEBAH AIRWAYS

Nem ismert

Nem ismert

Sierra Leone

A szabályozási felügyeletért Szudánban felelős hatóság által engedélyezett összes légi fuvarozó, beleértve a következőket:

 

 

Szudáni Köztársaság

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Szudáni Köztársaság

BADR AIRLINES

35

BDR

Szudáni Köztársaság

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Szudáni Köztársaság

ELDINDER AVIATION

8

DND

Szudáni Köztársaság

GREEN FLAG AVIATION

17

Nem ismert

Szudáni Köztársaság

HELEJETIC AIR

57

HJT

Szudáni Köztársaság

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Szudáni Köztársaság

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Szudáni Köztársaság

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Szudáni Köztársaság

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Szudáni Köztársaság

SUN AIR

51

SNR

Szudáni Köztársaság

TARCO AIR

56

TRQ

Szudáni Köztársaság


(1)  Az A. mellékletben felsorolt légi fuvarozók számára engedélyezhető, hogy forgalmi jogokat gyakoroljanak abban az esetben, ha ezt működési tilalom alá nem tartozó fuvarozó légi járművének teljes bérlete (wet leasing) révén teszik, feltéve, hogy teljesülnek a vonatkozó biztonsági előírások.


II. MELLÉKLET

A 474/2006/EK rendelet B. mellékletének helyébe a következő szöveg lép:

„B. MELLÉKLET

AZON LÉGI FUVAROZÓK JEGYZÉKE, AMELYEK MŰKÖDÉSI KORLÁTOZÁS ALÁ TARTOZNAK AZ UNIÓBAN (1)

A légi fuvarozást végző jogi személynek az üzembentartási engedélyen feltüntetett neve (és kereskedelmi neve, ha a kettő eltér)

Az üzembentartási engedély (AOC) száma

Hárombetűs ICAO-kód

Az üzemeltető illetősége szerinti állam

A korlátozás alá eső légi jármű típusa

A korlátozás alá eső légi jármű lajstromjele és – ha ismert – gyártási sorszáma

Lajstromozó állam

AIR SERVICE COMORES

06-819/TA-15/DGACM

KMD

Comore-szigetek

A teljes flotta, kivéve: LET 410 UVP.

A teljes flotta, kivéve: D6-CAM (851336).

Comore-szigetek

IRAN AIR

FS100

IRA

Iráni Iszlám Köztársaság

Valamennyi Fokker F100 és Boeing B747 típusú légi jármű.

A Fokker F100 flotta, az üzembentartási engedélyeken feltüntetettek szerint; a Boeing B747 flotta, az üzembentartási engedélyeken feltüntetettek szerint.

Iráni Iszlám Köztársaság

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

A teljes flotta, kivéve: 2 TU-204 típusú légi jármű.

A teljes flotta, kivéve: P-632, P-633.

Koreai Népi Demokratikus Köztársaság


(1)  A B. mellékletben felsorolt légi fuvarozók számára engedélyezhető, hogy forgalmi jogokat gyakoroljanak abban az esetben, ha ezt működési tilalom alá nem eső fuvarozó légi járművének teljes bérlete (wet leasing) révén teszik, feltéve, hogy teljesülnek a vonatkozó biztonsági előírások.