29.5.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 142/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2019/885 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2019. február 5.)

az (EU) 2017/2402 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az STS-megfelelést értékelő harmadik fél engedélykérelmében az illetékes hatóság felé benyújtandó információk meghatározására vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az értékpapírosítás általános keretrendszerének meghatározásáról, az egyszerű, átlátható és egységesített értékpapírosítás egyedi keretrendszerének létrehozásáról, valamint a 2009/65/EK, a 2009/138/EK és a 2011/61/EU irányelv és az 1060/2009/EK és a 648/2012/EU rendelet módosításáról szóló, 2017. december 12-i (EU) 2017/2402 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 28. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az értékpapírosítások (EU) 2017/2402 rendelet 19–22. cikkében vagy 23–26. cikkében előírt STS-kritériumoknak való megfelelésének értékelésére engedélyt kérő harmadik fél által benyújtandó információnak lehetővé kell tennie az illetékes hatóság számára annak értékelését, hogy a kérelmező megfelel-e az (EU) 2017/2402 rendelet 28. cikkének (1) bekezdése szerinti feltételeknek, és ha igen, milyen mértékben.

(2)

Az engedéllyel rendelkező harmadik fél az egész Unióban nyújthat majd STS-értékelési szolgáltatásokat. Az engedélykérelemnek ezért átfogó módon azonosítania kell a harmadik felet, azt a csoportot, amelyhez tartozik, valamint tevékenységeinek körét. A kérelemben fel kell tüntetni a nyújtani kívánt STS-értékelési szolgáltatások körét és földrajzi hatályát.

(3)

Az illetékes hatóság engedélyezési kapacitásának hatékony igénybevétele érdekében minden engedélykérelemnek tartalmaznia kell egy táblázatot, amely egyértelműen azonosít minden egyes benyújtott dokumentumot és e dokumentumoknak az engedélyezési feltételek teljesítésével kapcsolatos relevanciáját.

(4)

Annak érdekében, hogy az illetékes hatóság értékelni tudja, hogy a harmadik fél által felszámított díjak az (EU) 2017/2402 rendelet 28. cikke (1) bekezdése a) pontjának megfelelően megkülönböztetésmentesek-e, valamint elegendőek és megfelelőek-e az STS-értékelési szolgáltatások nyújtásához kapcsolódó költségek fedezésére, a harmadik félnek átfogó tájékoztatást kell adnia árképzési politikáiról, árképzési kritériumairól, díjstruktúrájáról és díjtáblázatairól.

(5)

Annak érdekében, hogy az illetékes hatóság értékelni tudja, hogy a harmadik fél képes-e biztosítani az STS-értékelési folyamat integritását és függetlenségét, a harmadik félnek tájékoztatást kell adnia belső kontrolljainak struktúrájáról. Továbbá annak érdekében, hogy az illetékes hatóság értékelni tudja egyfelől, hogy az STS-értékelési folyamatra vonatkozó működési biztosítékok elegendően magas minőségűek-e annak biztosításához, hogy a folyamat eredményeit ne lehessen jogszerűtlenül befolyásolni, illetve másfelől, hogy a vezető testület tagjai megfelelnek-e az (EU) 2017/2402 rendelet 28. cikke (1) bekezdésének d) pontjában megállapított feltételeknek, a harmadik félnek átfogó tájékoztatást kell adnia a vezető testület összetételéről, valamint az egyes vezetőtestületi tagok képesítéséről és jó hírnevéről.

(6)

A bevételek koncentrációja meghatározó tényező a harmadik fél függetlensége és integritása szempontjából. Bevételi koncentráció nemcsak egyetlen vállalkozásból adódhat, hanem abból is, hogy a bevételi források gazdaságilag kapcsolódó vállalkozások egy csoportjától származnak. Ebben az összefüggésben a gazdaságilag kapcsolódó vállalkozások egy csoportja az 1126/2008/EK bizottsági rendelet (2) mellékletében szereplő IAS 24 nemzetközi számviteli standard („Kapcsolt felekre vonatkozó közzétételek”) 9. bekezdésének b) pontja szerinti kapcsolt viszonyban álló gazdálkodó egységek egy csoportját jelenti, ahol e rendelet alkalmazásában a „gazdálkodó egység” és „beszámolót készítő gazdálkodó egység” kifejezést „vállalkozásra” való hivatkozásként kell értelmezni.

(7)

Az értékpapírosítási eszközök összetett, folyamatosan változó termékek, amelyek speciális ismereteket igényelnek. Annak érdekében, hogy az illetékes hatóság értékelni tudja, hogy a harmadik fél megfelelő működési biztosítékokkal és belső folyamatokkal rendelkezik-e az STS-megfelelés értékelésére, a harmadik félnek tájékoztatást kell adnia a személyzet előírt képesítésével kapcsolatos eljárásairól. A harmadik félnek bizonyítania kell továbbá, hogy STS-értékelési módszertana alkalmas az adott típusú értékpapírosítás értékelésére, és hogy külön eljárásokat és biztosítékokat ír elő az ABCP-ügyletek/programok és a nem ABCP-értékpapírosítások tekintetében.

(8)

A kiszervezési megállapodások alkalmazása és a külső szakértők igénybevételére való hagyatkozás aggályokat vethet fel a működési biztosítékok és a belső folyamatok megbízhatósága tekintetében. A kérelemben ezért külön tájékoztatást kell adni a kiszervezési megállapodások jellegéről és hatályáról vagy a külső szakértők igénybevételéről és az ezekhez kapcsolódó irányítási intézkedésekről.

(9)

Ez a rendelet az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) által a Bizottsághoz benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul.

(10)

Az ESMA nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetlegesen kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 37. cikkével létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A harmadik fél azonosítása

(1)   Az (EU) 2017/2402 rendelet 28. cikkének (4) bekezdésében említett engedélykérelemnek a következő információkat kell tartalmaznia, amennyiben releváns:

a)

a harmadik fél cégneve és jogi formája;

b)

a harmadik fél jogalany-azonosítója (LEI) vagy ennek hiányában az alkalmazandó nemzeti jog által előírt más azonosító;

c)

a harmadik fél székhelyének címe, valamint Unión belüli irodáinak a címe;

d)

a harmadik fél weboldalának egységes forráshely-meghatározója (URL);

e)

a releváns cégnyilvántartás vagy bírósági nyilvántartás kivonata vagy a harmadik fél cégbejegyzési helyét és tevékenységi körét megerősítő – a kérelem időpontjában érvényes – más formájú hiteles igazolás;

f)

a harmadik fél létesítő okirata vagy más olyan, jogszabályban előírt dokumentum, amely alapján a harmadik fél célja, hogy értékpapírosítások megfelelését értékelje az (EU) 2017/2402 rendelet 19–22. vagy 23–26. cikkében előírt kritériumokkal szemben (a továbbiakban: STS-megfelelés);

g)

a harmadik fél legújabb éves pénzügyi kimutatásai, ideértve adott esetben az egyedi és az összevont pénzügyi kimutatásokat is, és amennyiben a harmadik fél pénzügyi kimutatásai a 2006/43/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) 2. cikkének 1. pontjában meghatározott, jogszabály szerint engedélyezett könyvvizsgálat hatálya alá tartoznak, az e pénzügyi kimutatásokra vonatkozó könyvvizsgálói jelentés;

h)

a kérelem tekintetében eljáró kapcsolattartó személy neve, beosztása, címe, e-mail-címe és telefonszáma(i);

i)

azon tagállamok felsorolása, amelyekben a harmadik fél STS-megfelelési szolgáltatásokat kíván nyújtani;

j)

azon értékpapírosítási típusok felsorolása, amelyek tekintetében a harmadik fél STS-megfelelési szolgáltatásokat kíván nyújtani, a nem ABCP értékpapírosítások és az ABCP értékpapírosítások/programok megkülönböztetésével;

k)

a harmadik fél által nyújtott vagy nyújtani kívánt azon szolgáltatások ismertetése, amelyek nem STS-megfelelési szolgáltatások;

l)

azon felek felsorolása, amelyeknek a harmadik fél tanácsadási, ellenőrzési vagy ezekkel egyenértékű szolgáltatásokat nyújt.

(2)   Az engedélykérelemnek csatolmányként tartalmaznia kell a következő dokumentációt:

a)

azon személyek és szervezetek nevének és üzleti címének felsorolása, akik vagy amelyek a harmadik fél tőkéjének vagy szavazati jogainak legalább 10 %-át vagy akkora részét birtokolják, amely jelentős befolyás gyakorlását teszi lehetővé a harmadik fél fölött, a következőkkel együtt:

i.

a birtokolt tőke és szavazati jogok százalékos aránya és adott esetben azon megállapodás ismertetése, amely lehetővé teszi, hogy az adott személy vagy szervezet jelentős befolyást gyakoroljon a harmadik fél vezetése felett;

ii.

az a) pontban említett személyek és szervezetek üzleti tevékenységének jellege;

b)

minden olyan szervezet nevének és üzleti címének felsorolása, amelyekben az a) pontban említett személyek vagy szervezetek a tőke vagy a szavazati jogok legalább 20 %-át birtokolják, továbbá az érintett szervezetek tevékenységeinek ismertetése;

c)

az 1. mellékletben meghatározott táblázat kitöltött példánya.

(3)   Amennyiben a harmadik félnek anyavállalata van, úgy az (1) bekezdésben említett kérelemben fel kell tüntetni, hogy a közvetlen anyavállalat vagy a legfelső szintű anyavállalat rendelkezik-e engedéllyel, szerepel-e nyilvántartásban vagy felügyelet hatálya alá tartozik-e, és ha igen, fel kell tüntetni a megfelelő azonosító számokat és az illetékes felügyeleti hatóság nevét.

(4)   Amennyiben a harmadik félnek leányvállalatai vagy fióktelepei vannak, úgy az engedélykérelemben fel kell tüntetni azok nevét, üzleti címét és üzleti tevékenységük területeit.

(5)   Az engedélykérelemnek tartalmaznia kell egy olyan ábrát, amely bemutatja a harmadik fél, annak anyavállalata, legfelső szintű anyavállalata, leányvállalatai és fióktelepei, valamint a 2006/43/EK irányelv 2. cikkének 7. pontjában meghatározott hálózattal kapcsolatban vagy összeköttetésben álló bármely más személy és szervezet közötti tulajdonosi kapcsolatokat. Az ábrában fel kell tüntetni a vállalkozások teljes megnevezését, jogalany-azonosítóját vagy ennek hiányában az alkalmazandó nemzeti jog által előírt más azonosítóját, jogi formáját és üzleti címét.

2. cikk

A vezető testület összetétele és szervezeti felépítése

(1)   Az 1. cikkben említett kérelemben ismertetni kell a harmadik fél belső irányítására vonatkozó szabályokat, valamint a vezető testületre, annak független igazgatóira és – adott esetben – a vezető testület bizottságaira vagy alegységeire vonatkozó eljárási feltételeket.

(2)   Az 1. cikkben említett kérelemben meg kell nevezni a vezető testület tagjait, ideértve a független igazgatókat és – adott esetben – a vezető testület bizottságainak vagy más alegységeinek tagjait is. A kérelemben ismertetni kell a vezető testület egyes tagjai – köztük a független igazgatók – által a vezető testületben betöltött pozíciókat, a pozícióhoz tartozó feladatokat és az e feladatok ellátására szánt időt.

(3)   Az 1. cikkben említett kérelemnek tartalmaznia kell egy olyan ábrát, amely részletesen ismerteti a harmadik fél szervezeti felépítését, és egyértelműen bemutatja a harmadik fél vezetőtestületi tagjainak szerepét. Amennyiben a harmadik fél az STS-megfelelési szolgáltatásoktól eltérő szolgáltatásokat nyújt vagy kíván nyújtani, a szervezeti ábra részletesen ismerteti az e szolgáltatásokért felelős vezetőtestületi tagok személyazonosságát és feladatkörét.

(4)   Az 1. cikkben említett kérelemnek a vezető testület minden egyes tagja tekintetében tartalmaznia kell a következő információkat:

a)

a tag önéletrajza, benne a következőkkel:

i.

a tag releváns tanulmányainak áttekintése;

ii.

a tag teljeskörű munkatapasztalata a releváns dátumokkal, továbbá a betöltött pozíciók megnevezésével és ismertetésével;

iii.

a tag által megszerzett szakmai képesítések, beleértve a megszerzésük időpontját és adott esetben a releváns szakmai testületekben való tagságot;

b)

a büntetőjogi felelősséget megállapító esetleges ítéletek részletei, lehetőleg hivatalos bűnügyi nyilvántartási okmány formájában;

c)

a tag által aláírt nyilatkozat arról, hogy:

i.

hoztak-e ellene elmarasztaló ítéletet szabályozó hatóság, kormányzati szerv, hivatal vagy szakmai testület által indított fegyelmi eljárásban;

ii.

hoztak-e ellene elmarasztaló ítéletet vállalkozás irányítását érintő szabálytalanság vagy csalás miatt indított polgári jogi eljárásban;

iii.

volt-e tagja olyan vállalkozás vezető testületének (igazgatótanácsának vagy felső vezetésének), amelynek nyilvántartásba vételét vagy engedélyét szabályozó hatóság, kormányzati szerv vagy hivatal visszavonta;

iv.

utasították-e el kérelmét olyan típusú tevékenység folytatására, amelyhez szabályozó hatóság, kormányzati szerv, hivatal vagy szakmai testület általi nyilvántartásba vétel vagy engedélyezés szükséges;

v.

volt-e tagja olyan vállalkozás vezető testületének, amellyel szemben – amíg a testület része volt, vagy a testületből való kiválását követő egy éven belül – fizetésképtelenségi vagy felszámolási eljárás indult;

vi.

volt-e tagja olyan vállalkozás vezető testületének, amellyel szemben szabályozó hatóság, kormányzati szerv, hivatal vagy szakmai testület elmarasztaló ítéletet vagy szankciót hozott;

vii.

kötelességszegés vagy szakmai mulasztás következtében eltiltották-e igazgatói vagy bármely vezetői tevékenység gyakorlásától, vagy elbocsátották-e munkaviszonyából vagy felmentették-e egyéb tisztségéből valamely vállalkozásnál;

viii.

szabott-e ki rá pénzbírságot, felfüggesztést, eltiltást vagy bármely más szankciót – akár csalás vagy sikkasztás miatt – szabályozó hatóság, kormányzati szerv, hivatal vagy szakmai testület;

ix.

vele szemben folytat-e aktuális vizsgálatot vagy függőben lévő igazságügyi, közigazgatási, fegyelmi vagy más eljárást – akár csalás vagy sikkasztás miatt – szabályozó hatóság, kormányzati szerv, hivatal vagy szakmai testület;

d)

egy aláírt nyilatkozat a tagnak a feladatai ellátásával kapcsolatos bármely potenciális összeférhetetlenségéről és annak kezeléséről, ideértve a más vállalkozásokban betöltött pozíciók felsorolását is;

e)

amennyiben az a) pontban nem szerepel, a tag azon tudásának és tapasztalatainak ismertetése, amelyeket az STS-megfelelési szolgáltatások harmadik fél általi nyújtása szempontjából releváns feladatok – különösen a különböző típusú értékpapírosítások vagy a különböző mögöttes kitettségeken alapuló értékpapírosítás – terén szerzett.

(5)   Az 1. cikkben említett kérelemnek minden egyes független igazgató tekintetében tartalmaznia kell a következőket:

a)

bizonyíték az igazgató vezető testületen belüli függetlenségére;

b)

minden olyan múltbeli vagy jelenlegi üzleti kapcsolat, munkaviszony vagy egyéb kapcsolat nyilvánosságra hozatala, amely potenciális összeférhetetlenséget okoz vagy okozhat;

c)

a harmadik félhez, annak többségi részvényeséhez vagy az említettek vezetéséhez kötődő minden olyan üzleti, családi vagy egyéb kapcsolat nyilvánosságra hozatala, amely összeférhetetlenséget okoz vagy okozhat.

3. cikk

Vállalatirányítás

Amennyiben a harmadik fél a független igazgatók kinevezése és szerepe, valamint az összeférhetetlenségek kezelése tekintetében valamely vállalatirányítási magatartási kódexhez igazodik, az 1. cikkben említett kérelemnek meg kell neveznie ezt a kódexet, és ismertetnie kell a harmadik fél említett kódextől való esetleges eltérését.

4. cikk

Függetlenség és az összeférhetetlenségek elkerülése

(1)   Az 1. cikkben említett kérelemnek részletes információkat kell tartalmaznia a kérelmező összeférhetetlenségek kezelésére szolgáló belsőkontroll-rendszereiről, ideértve a harmadik fél megfelelési funkciójának és kockázatértékelési szabályainak ismertetését is.

(2)   Az 1. cikkben említett kérelemnek információkat kell tartalmaznia az STS-megfelelési szolgáltatások harmadik fél általi nyújtásának függetlenségével kapcsolatos fennálló vagy potenciális összeférhetetlenségek és veszélyek azonosítására, kezelésére, felszámolására, enyhítésére és közzétételére vonatkozó politikákról és eljárásokról.

(3)   Az 1. cikkben említett kérelemnek ismertetnie kell az összeférhetetlenségek megfelelő és kellő időben történő azonosítására, kezelésére és közzétételére szolgáló egyéb intézkedéseket és kontrollokat.

(4)   Az 1. cikkben említett kérelemnek naprakész jegyzéket kell tartalmaznia a harmadik fél által az (EU) 2017/2402 rendelet 28. cikke (1) bekezdésének f) pontja szerint azonosított potenciális vagy fennálló összeférhetetlenségekről, amely magában foglalja a következőket:

a)

a harmadik felet vagy annak részvényeseit, tulajdonosait vagy tagjait, vezetőtestületi tagjait, vezetőit, alkalmazottait vagy bármely más olyan természetes személyt érintő tényleges vagy potenciális összeférhetetlenségek ismertetése, akinek a szolgáltatásai harmadik fél rendelkezésére vagy ellenőrzése alatt állnak;

b)

a harmadik fél meglévő vagy tervezett üzleti kapcsolataiból – így a fennálló vagy tervezett kiszervezési megállapodásokból – vagy a harmadik fél egyéb tevékenységeiből eredő tényleges vagy potenciális összeférhetetlenségek ismertetése.

(5)   Az 1. cikkben említett kérelemnek részletekkel kell szolgálnia az annak biztosítását célzó politikákról vagy eljárásokról, hogy a harmadik fél az általa STS-megfelelési szempontból értékelt értékpapírosításban részt vevő értékpapírosítást kezdeményező, szponzor vagy különleges célú gazdasági egység számára ne nyújtson semmilyen tanácsadási, ellenőrzési vagy ezekkel egyenértékű szolgáltatást.

(6)   Az 1. cikkben említett kérelemnek részletekkel kell szolgálnia a következőkről:

a)

a harmadik fél által nyújtott egyéb, nem STS-szolgáltatásokból származó bevételek – a nem értékpapírosítási szolgáltatásokból származó bevételek és az értékpapírosítási szolgáltatásokból származó bevételek megkülönböztetésével – a kérelem benyújtásának időpontját megelőző három éves beszámolási időszak mindegyikében, vagy ilyen időszakok hiányában a harmadik fél létesítése óta;

b)

az STS-megfelelési szolgáltatásokból származó bevétel várható aránya a következő hároméves referencia-időszakra várható teljes bevételhez viszonyítva.

(7)   Az 1. cikkben említett kérelemnek adott esetben a következő információkat kell tartalmaznia az egyetlen vállalkozással vagy vállalkozások egy csoportjával szembeni bevételi koncentrációról:

a)

azonosító információ minden olyan vállalkozásról vagy gazdaságilag kapcsolódó vállalkozások minden olyan csoportjáról, amely a kérelem benyújtásának időpontját megelőző három éves beszámolási időszak mindegyikében, vagy ilyen időszakok hiányában a harmadik fél létesítése óta a harmadik fél teljes bevételének több mint 10 %-át biztosította;

b)

nyilatkozat arról, hogy valamely vállalkozás vagy gazdaságilag kapcsolódó vállalkozások egy csoportja a következő három év során várhatóan a harmadik fél STS-megfelelési szolgáltatások nyújtásából várható bevételének legalább 10 %-át fogja biztosítani.

(8)   Az 1. cikkben említett kérelemnek adott esetben tartalmaznia kell annak értékelését, hogy a (7) bekezdés szerint azonosított egyetlen vállalkozással vagy gazdaságilag összekapcsolt vállalkozások egy csoportjával szembeni bevételi koncentráció hogyan egyeztethető össze a harmadik félnek az STS-megfelelési szolgáltatások függetlenségére vonatkozó, (2) bekezdésben említett politikáival és eljárásaival.

5. cikk

Díjstruktúra

(1)   Az 1. cikkben említett kérelemnek információkat kell tartalmaznia az STS-megfelelési szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos árképzési politikákról, és ki kell terjednie a következők mindegyikére:

a)

az STS-megfelelési szolgáltatások árképzési kritériumai és díjstruktúrája vagy díjtáblázata minden olyan típusú értékpapírosítás esetében, amelyre vonatkozóan ilyen szolgáltatásokat kínálnak (a nem ABCP értékpapírosítások és az ABCP értékpapírosítások és programok megkülönböztetésével), ideértve azokat a belső iránymutatásokat vagy eljárásokat, amelyek azt szabályozzák, hogyan használják az árképzési kritériumokat az egyedi díjak meghatározásához vagy megállapításához;

b)

az STS-megfelelési szolgáltatások nyújtása során felmerült egyedi költségek – és ezzel együtt az STS-megfelelési szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos járulékos (például utazási és szállási) költségek – rögzítésére alkalmazott módszerek részletei, és amennyiben a harmadik fél az STS-megfelelési szolgáltatások nyújtásának egy részét kiszervezné, annak ismertetése, hogy a kiszervezést miként kell figyelembe venni az árképzési kritériumokban;

c)

a díjak módosítására vagy a díjtáblázattól való eltérésre vonatkozó eljárások részletes ismertetése, ideértve a nagyfelhasználói kedvezményekkel kapcsolatos eljárásokat is;

d)

az árképzési politikáknak való megfelelést biztosító és nyomon követő bevett eljárások vagy belső kontrollok részletes ismertetése, ideértve azokat az eljárásokat és belső kontrollokat is, amelyek az egyedi díjak időbeli alakulását és az STS-megfelelési szolgáltatásokat igénybe vevő különböző ügyfelek közötti megoszlását követik nyomon;

e)

a költségszámítási rendszer és az árképzési politikák felülvizsgálatára és aktualizálására szolgáló folyamatok részletes ismertetése;

f)

a díjtáblázatokra, az alkalmazott egyedi díjakra vagy a harmadik fél árképzési politikáinak módosítására vonatkozó nyilvántartások vezetésével kapcsolatos eljárások és belső kontrollok részletes ismertetése.

(2)   Az 1. cikkben említett kérelemnek információkat kell tartalmaznia:

a)

arról, hogy a díjakat az STS-megfelelési szolgáltatás nyújtása előtt állapítják-e meg;

b)

arról, hogy az előre fizetett díjak nem visszatérítendők-e;

c)

minden olyan működési biztosítékról, amelynek célja annak biztosítása, hogy a harmadik fél és az értékpapírosítást kezdeményező, a szponzor vagy a különleges célú gazdasági egység közötti, STS-megfelelési szolgáltatások nyújtására vonatkozó szerződéses rendelkezések ne tartalmazzanak szerződéses felmondási záradékot, és ne vegyék a szerződés megsértésének vagy szerződésszegésnek, ha az STS-megfelelés értékelése azt mutatja, hogy az értékpapírosítás nem felel meg az STS-kritériumoknak.

6. cikk

Az STS-megfelelés értékelésére szolgáló működési biztosítékok és belső folyamatok

(1)   Az 1. cikkben említett kérelemnek tartalmaznia kell az azon kontrollokra és működési biztosítékokra vonatkozó politikák, eljárások és kézikönyvek részletes összefoglalóját, amelyeket annak érdekében alakítottak ki, hogy biztosítsák a harmadik fél STS-megfelelésre vonatkozó értékelésének függetlenségét és az értékelés integritását.

(2)   Az 1. cikkben említett kérelemnek tartalmaznia kell minden olyan információt, amely bizonyítja, hogy a harmadik fél működési biztosítékokat és belső folyamatokat alakított ki annak érdekében, hogy megfelelően értékelhesse az STS-megfelelést, ideértve a következőket:

a)

a személyzet létszáma, teljes munkaidős egyenértékben kifejezve, a harmadik félnél létező pozíciók típusai szerinti bontásban;

b)

a harmadik fél által a következőkkel kapcsolatban kialakított politikák és eljárások részletei:

i.

az egyes személyzeti tagok függetlensége;

ii.

a munkaszerződések megszűnése, ideértve azokat az intézkedéseket is, amelyek a munkaviszony megszüntetése esetén biztosítják az STS-értékelési folyamat függetlenségét és integritását, és ideértve az STS-értékelésben közvetlenül részt vevő személyzet más vállalkozással kötendő jövőbeli munkaszerződéseinek megtárgyalásával kapcsolatos politikákat és eljárásokat is;

iii.

az STS-megfelelési tevékenységekben közvetlenül részt vevő személyzetre vonatkozó képesítési követelmények, pozíciótípus szerint megkülönböztetve;

iv.

az STS-megfelelési szolgáltatások nyújtásában közvetlenül részt vevő személyzetre vonatkozó képzési és fejlesztési politikák;

v.

az STS-megfelelési szolgáltatásokban közvetlenül részt vevő személyzet teljesítményének értékelésére és javadalmazására vonatkozó politikák;

c)

a harmadik fél által annak a kockázatnak az elkerülése érdekében hozott intézkedések ismertetése, hogy az STS-megfelelési szolgáltatások nyújtása túlzott mértékben valamely konkrét alkalmazottra hagyatkozik;

d)

ha a harmadik fél bármely STS-értékelés tekintetében kiszervezésre vagy külső szakértőkre támaszkodik, a következő információk:

i.

a tevékenységek kiszervezésével és a külső szakértők foglalkoztatásával kapcsolatos politikák és eljárások részletei;

ii.

a harmadik fél által kötött vagy tervezett kiszervezési megállapodások ismertetése, a kiszervezési megállapodásokra vonatkozó szerződések másolatával együtt;

iii.

a külső szakértő által nyújtandó szolgáltatások ismertetése, ideértve e szolgáltatások hatályát és e szolgáltatások nyújtásának feltételeit;

iv.

annak részletes kifejtése, hogy a harmadik fél miként kívánja azonosítani, kezelni és nyomon követni a kiszervezéssel járó kockázatokat; az STS-értékelési folyamat függetlenségét biztosító biztosítékok ismertetése;

e)

a (2) bekezdés b) pontjában és a (2) bekezdés d) pontjának i. alpontjában említett politikák vagy eljárások megsértése esetén alkalmazandó intézkedések ismertetése;

f)

azon politikák ismertetése, amelyek célja a (2) bekezdés b) pontjában és a (2) bekezdés d) pontjának i. alpontjában említett politikák vagy eljárások lényeges megsértésének és a harmadik fél engedélyezési feltételeit valószínűleg sértő tényeknek, eseményeknek vagy körülményeknek az illetékes hatóság felé való bejelentése;

g)

az annak biztosítása érdekében hozott intézkedések ismertetése, hogy az érintett személyek ismerjék a (2) bekezdés b) pontjában és a (2) bekezdés d) pontjának i. alpontjában említett politikákat és eljárásokat, valamint az említett politikák és eljárások nyomon követésével, felülvizsgálatával és aktualizálásával kapcsolatos szabályok ismertetése.

(3)   Az 1. cikkben említett kérelemnek tartalmaznia kell a következő információkat minden olyan típusú értékpapírosítás esetében, amelynek tekintetében a harmadik fél STS-megfelelési szolgáltatásokat kíván nyújtani:

a)

a használni kívánt STS-értékelési módszertan ismertetése, ideértve az adott értékelésre vonatkozó minőségbiztosítás eljárásait és módszertanát;

b)

az értékpapírosítást kezdeményezőnek, a szponzornak vagy a különleges célú gazdasági egységnek benyújtandó STS-ellenőrzési jelentés mintája.

7. cikk

A kérelem formája

(1)   A harmadik félnek egyedi hivatkozási számot kell rendelnie az általa a kérelem részeként benyújtott valamennyi dokumentumhoz.

(2)   A harmadik félnek a kérelemben alaposan meg kell indokolnia, ha e rendelet valamely követelményét nem tartja alkalmazandónak.

(3)   Az 1. cikkben említett kérelemhez csatolni kell a harmadik fél valamely vezetőtestületi tagjának aláírásával ellátott levelet, amelyben az megerősíti, hogy:

a)

a benyújtott információ a legjobb tudomása szerint a kérelem benyújtásának időpontjában pontos és teljes;

b)

a kérelmező nem minősül sem a 2002/87/EK irányelv (5) 2. cikkének 4. pontjában meghatározott szabályozott vállalkozásnak, sem az 1060/2009/EK rendelet (6) 3. cikke (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott hitelminősítő intézetnek.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2019. február 5-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 347., 2017.12.28., 35. o.

(2)  A Bizottság 1126/2008/EK rendelete (2008. november 3.) az 1606/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban egyes nemzetközi számviteli standardok elfogadásáról (HL L 320., 2008.11.29., 1. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2006/43/EK irányelve (2006. május 17.) az éves és összevont (konszolidált) éves beszámolók jog szerinti könyvvizsgálatáról, a 78/660/EGK és a 83/349/EGK tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 84/253/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 157., 2006.6.9., 87. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2002/87/EK irányelve (2002. december 16.) a pénzügyi konglomerátumhoz tartozó hitelintézetek, biztosítóintézetek és befektetési vállalkozások kiegészítő felügyeletéről, valamint a 73/239/EGK, a 79/267/EGK, a 92/49/EGK, a 92/96/EGK, a 93/6/EGK és a 93/22/EGK tanácsi irányelvek, illetve a 98/78/EK és 2000/12/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvek módosításáról (HL L 35., 2003.2.11., 1. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 1060/2009/EK rendelete (2009. szeptember 16.) a hitelminősítő intézetekről (HL L 302., 2009.11.17., 1. o.).


MELLÉKLET

Dokumentumhivatkozások

E rendelet cikke

A dokumentum egyedi hivatkozási száma

A dokumentum címe

Az információ fellelési helye (a dokumentum valamely fejezete, szakasza vagy oldala) vagy az információközlés elmaradásának oka