11.7.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 178/4


A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1242 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2017. július 10.)

az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról szóló 809/2014/EU végrehajtási rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 62. cikke (2) bekezdésének a) és b) pontjára és 78. cikke b) és c) pontjára,

mivel:

(1)

A 809/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (2) 21. cikke megállapítja az állattartáshoz kapcsolódó támogatási intézkedések keretében benyújtott állatállomány-alapú támogatási kérelmekre és kifizetési kérelmekre vonatkozó követelményeket. A rövid reprodukciós ciklusú, szapora fajok esetében az igénylési év során jelentős mértékben változhat az olyan egyedek száma, amelyek után az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 33. cikkében előírt intézkedés keretében állatállomány-alapú kifizetési kérelmeket nyújtanak be. Ez számottevő különbséget eredményezhet az állatállomány-alapú kifizetési kérelmekben bejelentett egyedek, illetve azon egyedek száma között, amelyek ténylegesen élvezhetik a magasabb szintű állatjóléti körülmények előnyeit. Az állatállomány-alapú kifizetési kérelmekben bejelentett egyedek száma tehát csak indikatív számnak tekinthető. Éppen ezért az érintett, rövid reprodukciós ciklusú fajok tekintetében célszerű engedélyezni a tagállamoknak olyan rendszer kialakítását, amely lehetővé teszi, hogy a kedvezményezettek támogatást igényelhessenek valamennyi, a tagállam által meghatározandó időpontban vagy időszakban támogatásra jogosult egyed után. Gondoskodni kell arról, hogy számítógépes adatbázis hiányában az egyedek tényleges száma az állatállomány-alapú kifizetési kérelmek benyújtási határidejét követően az illetékes hatóságnak benyújtott vágási bizonylatok vagy egyéb igazoló dokumentumok alapján is megállapítható legyen.

(2)

Nem minden intézkedés, illetve művelettípus esetében kötelező kiválasztási kritériumokat alkalmazni. Így a támogatási kérelmeken elvégzendő adminisztratív ellenőrzéseknek a szóban forgó elem vizsgálatára csak szükség esetén kell kiterjedniük.

(3)

A költségek észszerűségének ellenőrzésére a támogatási kérelemhez kapcsolódó adminisztratív ellenőrzés szakaszában, meghatározott értékelési rendszer alapján kerül sor. Ugyanakkor egyedi szabályokat kell alkalmazni azokban az esetekben, amikor az észszerűtlen költségek kockázata alacsony, illetve amikor a költségek tartalma a művelet végrehajtása előtt nem feltétlenül kerül meghatározásra.

(4)

Az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 67. cikke (1) bekezdésének értelmében a támogatás összege átalányalapú egységköltség, egyösszegű átalány vagy százalékban meghatározott átalány alapján számítható ki. Ilyen esetekben az adminisztratív ellenőrzéseknek nem kell magukba foglalniuk a kedvezményezett által viselt költségek és az általa teljesített kifizetések összegének ellenőrzését.

(5)

A pénzügyi eszközökre alkalmazandó ellenőrzési szabályokat ki kell igazítani az irányítási és kontrollrendszerek tekintetében az 1303/2013/EU rendeletben és a 480/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (5) megállapított szabályokkal való összhang, illetve a pénzügyi eszköz formájában nyújtott támogatás sajátosságainak figyelembevétele érdekében.

(6)

A helyszíni ellenőrzések során nem a kifizetendő kiadásokat, hanem a kifizető ügynökségnek bejelentett kiadásokat kell ellenőrizni. Mivel a kifizetendő kiadások összege csak valamennyi ellenőrzés elvégzését követően állapítható meg, ezen összegek alapul vétele az ellenőrzések során megjósolhatatlanná tenné az ellenőrzési ráta teljesítését. Emellett a helyszíni ellenőrzések tárgyát képező kiadásoknak nem kell kiterjedniük a kifizető ügynökség által kizárólag előlegkifizetésekre teljesített kiadásokra, mert ez a kiadás nem felel meg a kedvezményezettnél felmerülő kiadások összegének. Ezen túlmenően a pénzügyi eszközökhöz kapcsolódó kiadások csak annyiban számíthatók be a minimális ellenőrzési ráta teljesítésébe, amennyiben azokat az illetékes hatóság ténylegesen ellenőrizte. A minimális ellenőrzési arány minden naptári évben történő teljesítése érdekében az ellenőrzéseket az ellenőrzési adatok és statisztikák benyújtása tekintetében a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 9. cikkében előírt határidő előtt kell elvégezni.

(7)

Az ellenőrzések szükségtelen megkettőzésének elkerülése céljából a helyszíni ellenőrzéseknek csak olyan elemekre kell kiterjedniük, amelyek még nem képezték adminisztratív ellenőrzések tárgyát.

(8)

A 809/2014/EU végrehajtási rendelet 48. és 51. cikkének megfelelően az ellenőrzéseknek egyebek között a támogathatósági feltételeknek, a kötelezettségvállalásoknak és más kötelezettségeknek való megfelelés ellenőrzésére kell irányulniuk. Ezen túlmenően az említett végrehajtási rendelet 50. cikke (4) bekezdése a) pontja értelmében a műveletek helyszínen ellenőrzendő mintájánál figyelembe kell venni annak szükségességét, hogy az ellenőrzés a műveletek típus és volumen szempontjából megfelelően összeállított együttesére terjedjen ki. Mindezek alapján a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 54–59. cikkében előírt, az intézkedések tárgyára, illetve intenzitására vonatkozó intézkedésspecifikus rendelkezések szükségtelenné váltak.

(9)

Ami az adminisztratív szankciókat illeti, a helyszíni ellenőrzésre kiválasztott, illetve nem kiválasztott műveletek közötti egyenlő bánásmód biztosítása érdekében az ellenőrzött kiadásoknak mindkét esetben a bejelentett kiadásoknak kell lenniük.

(10)

Ezért a 809/2014/EU végrehajtási rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(11)

Az e rendelet útján végrehajtott módosítások a 2018. január 1-jével kezdődő igénylési évekhez vagy támogatási időszakokhoz kapcsolódó támogatási kérelmekre és kifizetési kérelmekre alkalmazandók. Ugyanakkor figyelembe véve a tagállamok által a 2015. igénylési évben tapasztalt, abból adódó nehézségeket, hogy rendszereiket hozzá kellett igazítaniuk az állatállomány-alapú kifizetési kérelmek benyújtására a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 13. cikkében előírt határnaphoz, valamint a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben (6) előírt csökkentések, kizárások és szankciók rendszeréhez, azt a rendelkezést, amely lehetővé teszi, hogy a rövid reprodukciós ciklusú fajok egyedeinek tényleges számát az állatállomány-alapú kifizetési kérelmek benyújtási határidejét követően az illetékes hatóság részére benyújtott vágási bizonylatok vagy egyéb igazoló dokumentumok alapján állapítsák meg, a 2016. január 1-jétől kezdődő igénylési évek állatállomány-alapú kifizetési kérelmeire kell alkalmazni.

(12)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Vidékfejlesztési Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 809/2014/EU végrehajtási rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 21. cikk a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a)   Az 1305/2013/EU rendelet 33. cikke szerinti támogatásban részesülő, rövid reprodukciós ciklusú fajok esetében a tagállamok számítógépes adatbázis hiányában olyan eljárásokat vezethetnek be, amelyek során a vágási bizonylatokban vagy egyéb igazoló dokumentumokban szereplő adatokat használják fel az állatállomány-alapú kifizetési kérelmek kezeléséhez. Az adatoknak biztosítaniuk kell az egyes állatok szintjén az érintett támogatási intézkedés megfelelő irányításához szükséges megbízhatósági és végrehajtási szintet.

Az első albekezdésben említett eljárások állhatnak egy olyan rendszerből, amely szerint a kedvezményezett támogatási kérelmet nyújthat be minden olyan állat tekintetében, amely a tagállam által meghatározandó időpontban vagy időszakban a vágási bizonylatokban vagy egyéb igazoló dokumentumokban szereplő adatok alapján támogatásra jogosult.

Ebben az esetben a tagállam meghozza a szükséges intézkedéseket annak biztosítására, hogy a szóban forgó támogatási intézkedésre alkalmazandó rendelkezésekkel összhangban a második albekezdésben említett időpont vagy időszak egyértelműen meghatározott és ismert legyen a kedvezményezett előtt.”

2.

A 48. cikk a következőképpen módosul:

a)

A (2) bekezdés a következőképpen módosul:

i.

a c) pont helyébe a következő szöveg lép:

„c)

a kiválasztási kritériumoknak való megfelelés, amennyiben azok alkalmazandók;”;

ii.

az e) pont helyébe a következő szöveg lép:

„e)

az 1303/2013/EU rendelet 67. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett költségek tekintetében – kivéve a természetbeni hozzájárulást és az értékcsökkenést – a bejelentett költségek észszerűségének ellenőrzése. A költségeket megfelelő értékelő rendszer segítségével, például referenciaköltségek, különböző ajánlatok összehasonlítása vagy egy értékelő bizottság révén értékelni kell. A legfeljebb 30 %-os mértékű támogatásban részesülő, illetve az 1305/2013/EU rendelet 35. cikke alapján támogatott műveletek esetében a költségek észszerűségének ellenőrzése a kifizetési kérelmek adminisztratív ellenőrzésének szakaszában is elvégezhető. A legfeljebb 5 000 EUR összegű támogatható költséggel járó műveletek esetében a költségek észszerűsége az irányító hatóság által előzetesen jóváhagyott költségvetés-tervezet keretében is megállapítható.”

b)

A (3) bekezdésben az a) és a b) pont helyébe a következő szöveg lép:

„a)

a befejezett művelet összevetése azzal a művelettel, amelyre a támogatási kérelmet jóváhagyták;

b)

a felmerült költségek és a teljesített kifizetések, kivéve amennyiben az 1303/2013/EU rendelet 67. cikke (1) bekezdésének b), c) vagy d) pontjában említett támogatási formák vagy módszerek valamelyikét alkalmazták.”

c)

A cikk a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

„(6)   Ami az 1303/2013/EU rendelet 38. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett pénzügyi eszközöket illeti, e cikk (1)–(5) bekezdése nem alkalmazandó sem a pénzügyi eszközhöz való hozzájárulásra, sem pedig a végső kedvezményezettnek nyújtott támogatásra. Ugyanakkor ezek esetében az 1306/2013/EU rendelet 58. és 59. cikke, valamint a 480/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (*1) 9. cikke alkalmazandó.

(*1)  A Bizottság 480/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. március 3.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről (HL L 138., 2014.5.13., 5. o.).”"

3.

Az 50. cikk a következőképpen módosul:

a)

Az (1) bekezdés a következőképpen módosul:

i.

az első albekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„A kiadások helyszíni ellenőrzésének ki kell terjednie a 46. cikkben említett azon kiadások legalább 5 %-ára, amelyeket az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) társfinanszíroz, amelyeket a kifizető ügynökségeknek az egyes naptári években bejelentettek, és amelyek nem olyan műveleteket érintenek, amelyek esetében csak előlegkifizetéseket jelentettek be.”;

ii.

a bekezdés a következő harmadik albekezdéssel egészül ki:

„A pénzügyi eszközök tekintetében csak a helyszíni ellenőrzésnek alávetendő, a végső kedvezményezettnek teljesített kifizetéseket kell beleszámítani a helyszíni ellenőrzések keretében ellenőrzött, első bekezdés szerinti kiadásokba.”

b)

A (2) bekezdés első albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„Az (1) bekezdés szerinti minimális szint teljesítése szempontjából kizárólag az ellenőrzési adatok és statisztikák benyújtására a 9. cikkben előírt határidő előtt elvégzett ellenőrzések vehetők figyelembe.”

4.

Az 51. cikk a következőképpen módosul:

a)

Az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   A helyszíni ellenőrzések keretében meg kell vizsgálni, hogy az adott művelet végrehajtására az alkalmazandó szabályoknak megfelelően került-e sor, valamint az ellenőrzéseknek ki kell terjedniük a támogatásnyújtás feltételeihez kapcsolódó minden olyan támogathatósági kritérium, kötelezettségvállalás és más kötelezettség betartására, amely a látogatás során ellenőrizhető, és amelyeket még nem ellenőriztek adminisztratív ellenőrzések keretében. A helyszíni ellenőrzéseknek biztosítaniuk kell, hogy a művelet EMVA-támogatás keretében támogatható legyen.”

b)

A cikk a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5)   Ami az 1303/2013/EU rendelet 38. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett pénzügyi eszközöket illeti, e cikk (1)–(4) bekezdése nem alkalmazandó sem a pénzügyi eszközhöz való hozzájárulásra, sem pedig a végső kedvezményezettnek nyújtott támogatásra. Ugyanakkor ezek esetében az 1306/2013/EU rendelet 58. és 59. cikke, valamint a 480/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikke alkalmazandó.”

5.

Az 54–59. cikket el kell hagyni.

6.

A 60. cikk a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4)   A 48. cikk (2) bekezdésének e) pontjától eltérve a helyi akciócsoportok által végrehajtott és egy közös témához kapcsolódó projektcsoportra kiterjedő műveletek esetében a költségek észszerűségének ellenőrzése az adott projektcsoporthoz kapcsolódó kifizetési kérelmek adminisztratív ellenőrzésének szakaszában is elvégezhető.”

7.

A 61. cikk a következőképpen módosul:

a)

az (1) bekezdés második mondatát el kell hagyni;

b)

a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   Az illetékes hatóság továbbá adminisztratív ellenőrzésekkel és szükség esetén a közvetítő pénzügyi intézménynél és a kedvezményezettnél tett helyszíni látogatásokkal biztosítja, hogy a közvetítő pénzügyi intézmények részére teljesített kifizetések összhangban legyenek az uniós joggal, valamint az illetékes hatóság és a közvetítő pénzügyi intézmény között megkötött megállapodással.”

8.

A 63. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   Az (1) bekezdésben említett igazgatási szankció értelemszerűen alkalmazandó a 49. cikk szerinti helyszíni ellenőrzések során feltárt nem támogatható kiadásokra.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

A rendelet a 2018. január 1-jével kezdődő igénylési évekkel vagy támogatási időszakokkal kapcsolatos támogatási kérelmekre és kifizetési kérelmekre alkalmazandó.

Az 1. cikk 1. pontját ugyanakkor a 2016. január 1-jétől kezdődő igénylési évekhez kapcsolódó állatállomány-alapú kifizetési kérelmekre kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2017. július 10-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 549. o.

(2)  A Bizottság 809/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. július 17.) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról (HL L 227., 2014.7.31., 69. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1305/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról és az 1698/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 487. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).

(5)  A Bizottság 480/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. március 3.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről (HL L 138., 2014.5.13., 5. o.).

(6)  A Bizottság 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. március 11.) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer, a kifizetések elutasítására és visszavonására vonatkozó feltételek, valamint a közvetlen kifizetésekre, a vidékfejlesztési támogatásokra és a kölcsönös megfeleltetésre alkalmazandó közigazgatási szankciók tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 181., 2014.6.20., 48. o.).