14.6.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 150/14


A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1000 RENDELETE

(2017. június 13.)

a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH) szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletének a perfluor-oktánsav (PFOA), a PFOA sói és a PFOA-rokon anyagok tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2006. december 18-i 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 68. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

A perfluor-oktánsav (a továbbiakban: PFOA), a PFOA sói és a PFOA-rokon anyagok (2) olyan különleges tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a nagy súrlódási ellenállás, a dielektromos tulajdonság, a hőnek és vegyi anyagoknak való ellenálló képesség és a kis felületi energia. Felhasználási körük igen változatos: felhasználják őket például a fluoropolimerek és fluoroelasztomerek gyártására, felületaktív anyagként tűzoltó habokban, valamint a textil- és a papírgyártás során a víz-, zsír-, olaj- és/vagy szennyeződéstaszító tulajdonság biztosítására.

(2)

2013. június 14-én az 1907/2006/EK rendelet 76. cikke (1) bekezdésének e) pontja szerinti tagállami bizottság az ugyanazon rendelet 57. cikke d) pontjának megfelelően a PFOA-t perzisztens, bioakkumulatív és mérgező (PBT) anyagként azonosította. 2013. június 20-án a PFOA-t az 1907/2006/EK rendelet XIV. mellékletébe való esetleges felvétele céljából felvették a különös aggodalomra okot adó anyagok (SVHC) jelöltlistájára.

(3)

2014. október 17-én Németország és Norvégia az 1907/2006/EK rendelet 69. cikke (4) bekezdésének értelmében dokumentációt (3) (a továbbiakban: a XV. melléklet szerinti dokumentáció) nyújtott be az Európai Vegyianyag-ügynökségnek (a továbbiakban: Ügynökség), amelyben az emberi egészségre és a környezetre jelentett kockázatok kiküszöbölése érdekében a PFOA, a PFOA sói és a PFOA-rokon anyagok gyártásának, forgalomba hozatalának és felhasználásának korlátozására tesznek javaslatot. Németország és Norvégia 2 ppb koncentrációs határértéket javasolt ezen anyagok más anyagokban, keverékekben vagy árucikkekben való jelenlétére, és nem tett javaslatot mentességre, kivéve az olyan használt árucikkek esetében, amelyek tekintetében bizonyítható, hogy az Unióban való felhasználásuk vége megelőzi a korlátozás alkalmazásának kezdetét.

(4)

2015. szeptember 8-án az Ügynökség kockázatértékelési bizottsága (a továbbiakban: RAC) véleményt fogadott el, amely azt a következtetést vonta le, hogy a XV. melléklet szerinti dokumentációban az alkalmazási kör és a feltételek tekintetében javasolt módosításokat figyelembe véve a PFOA, a PFOA sói és a PFOA-rokon anyagok gyártásának, forgalomba hozatalának és felhasználásának általános korlátozása jelenti a legmegfelelőbb uniós szintű intézkedést, amely a legeredményesebben csökkenti az azonosított kockázatokat. A RAC két különböző koncentrációs határértéket javasolt, nevezetesen 25 ppb-t a PFOA-nak és a PFOA sóinak, valamint 1 000 ppb-t egy PFOA-rokon anyagnak vagy több PFOA-rokon anyag kombinációjának más anyagokban, keverékekben vagy árucikkekben való előfordulása tekintetében, ami azt tükrözi, hogy előfordulhatnak elkerülhetetlen szennyeződések és nem szándékolt szennyező anyagok, és figyelembe veszi az analitikai módszerek kimutatási képességeit. A RAC javasolta, hogy viszonylag kicsi környezeti hatásukra és a hosszú helyettesítési határidőkre tekintettel kapjanak mentességet a korlátozás alól a filmekre, papírokra vagy nyomdaipari klisékre felhordott fotográfiai rétegek, a beültethető orvostechnikai eszközök, valamint a félvezetőkben és fotolitográfiai eljárásokban felhasznált anyagok és keverékek. A RAC a mentesség megadását javasolta továbbá az olyan anyagok felhasználására, mint a szállított elkülönített intermedierek, annak érdekében, hogy alternatív anyagokat lehessen gyártani, valamint a használt árucikkek forgalomba hozatalára.

(5)

2015. december 4-én az Ügynökség társadalmi-gazdasági elemzéssel foglalkozó bizottsága (a továbbiakban: SEAC) véleményt fogadott el, amelyben kifejtette, hogy a XV. melléklet szerinti dokumentációban javasolt, a RAC és a SEAC által módosított korlátozás a társadalmi-gazdasági hasznait és a társadalmi-gazdasági költségeit tekintve a legmegfelelőbb uniós szintű fellépés az azonosított kockázatok csökkentésére.

(6)

A SEAC egyetértett a RAC által javasolt mentességekkel. Emellett a SEAC a korlátozás alkalmazásának a XV. melléklet szerinti dokumentációban javasolt tizennyolc hónap helyett három évvel való elhalasztását javasolta, hogy az érdekelt felek meg tudják hozni a megfeleléshez szükséges intézkedéseket. Az olyan társadalmi-gazdasági megfontolások alapján, mint például a magas költségek, a jelentős gazdasági teher, az alternatívák hiánya, a környezetbe történő kibocsátások viszonylag alacsony mértéke és a nagy társadalmi előnyöket biztosító kritikus alkalmazások, a SEAC a korlátozás hosszabb időre való elhalasztását javasolta a latex nyomdafestékek, a munkavállalók védelmére szolgáló textilek, a gyógyászati textilekhez, a vízkezelés során történő szűréshez, az előállítási folyamatokhoz, valamint a folyékonyhulladék-kezeléshez szánt membránok, egyes nanovastagságú plazmabevonatok és a nem beültethető orvostechnikai eszközök tekintetében.

(7)

A SEAC javasolta továbbá a korlátozás alkalmazása kezdetének időpontja előtt már forgalomba hozott tűzoltó habok, továbbá a félvezetőgyártó berendezések mentesítését a javasolt korlátozás alól.

(8)

A korlátozási eljárás során konzultáció folyt az Ügynökségnek az 1907/2006/EK rendelet 76. cikke (1) bekezdésének f) pontjában említett, a végrehajtással kapcsolatos információcseréért felelős fórumával, melynek véleményét figyelembe vették.

(9)

2016. január 12-én az Ügynökség benyújtotta a Bizottsághoz a RAC és a SEAC véleményét (4).

(10)

E vélemények alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a PFOA, a PFOA sói és a PFOA-rokon anyagok gyártása, forgalomba hozatala vagy felhasználása – akár önmagukban, akár más vegyi anyagok összetevőjeként, keverékekben és árucikkekben fordulnak elő – az emberi egészség és a környezet tekintetében elfogadhatatlan kockázatokkal jár. A Bizottság úgy véli, hogy e kockázatokat uniós szinten szükséges kezelni.

(11)

A perfluoroktán-szulfonsavat (PFOS) és származékait mentesíteni kell a javasolt korlátozás alól, mivel ezen anyagok szabályozását már biztosítja a 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5). A legfeljebb hat szénatomból álló szénláncú, fluortartalmú vegyi anyagok gyártása során elkerülhetetlenül képződő PFOA-t is mentesíteni kell a javasolt korlátozás alól.

(12)

A SEAC javaslatának megfelelően a korlátozás alkalmazását általában három évvel, meghatározott ágazatokban pedig még hosszabb idővel el kell halasztani annak érdekében, hogy az érdekelt felek be tudják tartani a javasolt korlátozást. Noha a bevont és impregnált szilárd árucikkekben, folyadékokban és tűzoltó habokban található, extrahálható perfluoroktán-szulfonsav mennyiségének meghatározására szabványos analitikai módszer (CEN/TS 15968:2010) áll rendelkezésre, amelyet nagy valószínűséggel át lehet úgy alakítani, hogy a PFOA-ra és a PFOA-rokon anyagokra is alkalmazni lehessen megfelelő érzékelési határ mellett, azonban az említett anyagok extrahálására és kémiai elemzésére ilyen szabványos módszer jelenleg nem áll rendelkezésre. A korlátozásra vonatkozó halasztási időszaknak elegendőnek kell lennie arra, hogy olyan megfelelő analitikai módszereket fejlesszenek tovább, amelyeket valamennyi mátrix esetében alkalmazni lehet.

(13)

Az 1907/2006/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(14)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az 1907/2006/EK rendelet 133. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1907/2006/EK rendelet XVII. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2017. június 13-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 396., 2006.12.30., 1. o.

(2)  A PFOA-rokon anyagok olyan anyagok, amelyek esetében – molekulaszerkezetük alapján – fennáll a lehetőség, hogy PFOA-vá bomlanak le vagy alakulnak át.

(3)  http://echa.europa.eu/documents/10162/e9cddee6-3164-473d-b590-8fcf9caa50e7

(4)  https://echa.europa.eu/documents/10162/2f0dfce0-3dcf-4398-8d6b-2e59c86446be

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 29-i 850/2004/EK rendelete a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról és a 79/117/EGK irányelv módosításáról (HL L 158., 2004.4.30., 7. o.).


MELLÉKLET

Az 1907/2006/EK rendelet XVII. melléklete a következő bejegyzéssel egészül ki:

„68.

Perfluor-oktánsav (PFOA)

CAS-szám: 335-67-1

EK-szám: 206-397-9

és sói.

Bármely olyan rokon anyag (a sóit és polimereit is beleértve), amely szerkezeti elemként tartalmaz egy másik szénatomhoz közvetlenül kapcsolódó, C7F15- képletű, lineáris vagy elágazó láncú perfluor-heptil-csoportot.

Bármely olyan rokon anyag (a sóit és polimereit is beleértve), amely szerkezeti elemként tartalmaz egy C8F17- képletű, lineáris vagy elágazó láncú perfluor-oktil-csoportot.

A következő anyagok nem tartoznak a fenti meghatározásba:

C8F17-X, ahol X = F, Cl, Br.

C8F17-C(= O)OH, C8F17-C(= O)O-X′ vagy C8F17-CF2-X′ (ahol X′ = bármilyen csoport, beleértve a sókat is).

1.

Anyagként önmagukban nem gyárthatók és nem hozhatók forgalomba 2020. július 4. után.

2.

2020. július 4. után nem használhatók fel a következők előállítására, és nem hozhatók forgalomba a következőkben:

a)

másik anyag, annak összetevőjeként;

b)

keverék;

c)

árucikk;

a PFOA és a PFOA sói esetében 25 ppb, egy PFOA-rokon anyag vagy több PFOA-rokon anyag kombinációja esetében pedig 1 000 ppb mértékű vagy azt meghaladó koncentrációban.

3.

Az 1. és a 2. pont alkalmazásának kezdete:

a)

2022. július 4. az alábbiak esetében:

i.

a félvezetők gyártásához használt berendezések;

ii.

latex nyomdafestékek;

b)

2023. július 4. az alábbiak esetében:

i.

a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokkal szembeni védelemre szolgáló textilek;

ii.

a gyógyászati textilekhez, a vízkezelés során történő szűréshez, az előállítási folyamatokhoz, valamint a folyékonyhulladék-kezeléshez szánt membránok;

iii.

nanovastagságú plazmabevonatok;

c)

2032. július 4. a 93/42/EGK irányelv hatálya alá tartozó beültethető orvostechnikai eszközöktől eltérő orvostechnikai eszközök.

4.

Az 1. és a 2. pont az alábbiak egyikére sem alkalmazandó:

a)

a perfluoroktán-szulfonsav és származékai, amelyek szerepelnek a 850/2004/EK rendelet I. mellékletének A. részében;

b)

olyan anyag gyártása, amely elkerülhetetlenül képződik melléktermékként a legfeljebb hat szénatomból álló szénláncú, fluortartalmú vegyi anyagok gyártása során;

c)

olyan anyag, amelyet szállított elkülönített intermedierként való használatra szánnak, vagy szállított elkülönített intermedierként használnak, feltéve, hogy az e rendelet 18. cikke (4) bekezdésének a)–f) pontjában meghatározott feltételek teljesülnek;

d)

olyan anyag vagy más anyag összetevője vagy keverék, amelyet a következő területeken való felhasználásra szánnak, vagy ilyen területeken használnak fel:

i.

a 93/42/EGK irányelv hatálya alá tartozó beültethető orvostechnikai eszközök előállítása;

ii.

filmekre, papírokra vagy nyomdaipari klisékre felhordott fotográfiai rétegek;

iii.

félvezetőipari fotolitográfiai eljárások és összetett félvezetők előállítása során alkalmazott maratási eljárások;

e)

olyan koncentrált tűzoltó habkeverékek, amelyeket 2020. július 4. előtt hoztak forgalomba, és amelyeket egyéb tűzoltó habkeverékek előállításához való felhasználásra szánnak, vagy azok előállításához használnak fel.

5.

A 2. pont b) alpontja nem alkalmazandó az olyan tűzoltó habokra, amelyeket:

a)

2020. július 4. előtt hoztak forgalomba; vagy

b)

a 4. pont e) alpontjának megfelelően állítottak elő, feltéve, hogy ahol azokat képzési célokra használják, ott a környezetbe történő kibocsátásokat a lehető legkisebb mértékűre csökkentik, a folyékony hulladékot pedig összegyűjtik és ártalmatlanítják.

6.

A 2. pont c) alpontja nem alkalmazandó a következőkre:

a)

a 2020. július 4. előtt forgalomba hozott árucikkek;

b)

a 4. pont d) alpontja i. alpontjának megfelelően előállított beültethető orvostechnikai eszközök;

c)

a 4. pont d) alpontjának ii. alpontjában említett fotográfiai bevonatokkal bevont árucikkek;

d)

a 4. pont d) alpontjának iii. alpontjában említett félvezetők vagy összetett félvezetők.”