10.3.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 65/44


A BIZOTTSÁG (EU) 2017/391 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. november 11.)

a 909/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az internalizált kiegyenlítésekről szóló jelentések tartalmát pontosító szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Unión belüli értékpapír-kiegyenlítés javításáról és a központi értéktárakról, valamint a 98/26/EK és a 2014/65/EU irányelv, valamint a 236/2012/EU rendelet módosításáról szóló, 2014. július 23-i 909/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (2) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1)

Az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) megvizsgálta az európai bankfelügyelők bizottságának a letétkezelő bankok kiegyenlítési internalizálására és központi szerződő felekéhez hasonló tevékenységére vonatkozó véleményezési felhívásának eredményeit tartalmazó, 2009. április 17-i jelentését, amely szerint jelentős különbségek vannak a tagállamok között a kiegyenlítési internalizálók szintjén a szabályok és ellenőrzés, valamint az internalizált kiegyenlítés fogalmának értelmezése tekintetében.

(2)

A 909/2014/EU rendelet szerint a kiegyenlítési internalizálók kötelesek bejelenteni az internalizált kiegyenlítéseket. Az internalizált kiegyenlítések mértékére és kiterjedésére vonatkozó megfelelő áttekintés biztosítása érdekében részletesebben meg kell határozni e jelentés tartalmát. Az internalizált kiegyenlítésekről szóló jelentéseknek részletes információt kell nyújtaniuk a kiegyenlítési internalizálók által az értékpapír-kiegyenlítési rendszereken kívül kiegyenlített kiegyenlítési megbízások összesített volumenéről és értékéről, és meg kell adniuk az eszközosztályt, az értékpapírügylet típusát, az ügyfelek típusát és a kibocsátó központi értéktárat.

A kiegyenlítési internalizálónak csak akkor kell bejelentenie az internalizált kiegyenlítést, ha a kiegyenlítési internalizáló az ügyfele által adott kiegyenlítési megbízást a saját könyveiben hajtotta végre. A kiegyenlítési internalizáló nem jelentheti könyvelésitétel-pozíciók egymást követő párosításait, hogy tükrözze az értékpapír-tulajdonlási lánc más szervezeteitől származó megbízások kiegyenlítését, mivel ezek nem minősülnek internalizált kiegyenlítésnek. Hasonlóképpen, a kiegyenlítési internalizáló nem jelenthet kereskedési helyszínen végrehajtott és a kereskedési helyszín által egy központi szerződő félnek (CCP) elszámolás céljából vagy egy CSD-nek kiegyenlítés céljából átadott ügyleteket.

(3)

Az adatok kiegyenlítési internalizálók közötti összehasonlíthatósága érdekében az e rendelet hatálya alá tartozó internalizált kiegyenlítési megbízások értékével kapcsolatos számításoknak objektív és megbízható adatokon, valamint módszereken kell alapulniuk.

(4)

Az e rendeletben megállapított jelentéstételi követelmények az informatikai rendszer jelentős változtatásait, piaci tesztelést és a jogszabályi előírásoknak megfelelő kiigazításokat tehetnek szükségessé az érintett intézményeknél. Ezért elegendő időt kell biztosítani ezeknek az intézményeknek ahhoz, hogy felkészüljenek e követelmények alkalmazására.

(5)

Ez a rendelet az ESMA által a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul.

(6)

Az ESMA nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetlegesen kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 10. cikkével összhangban létrehozott értékpapírpiaci érdekképviseleti csoport véleményét (2).

(7)

A 909/2014/EU rendelet 9. cikke (2) bekezdésének megfelelően az ESMA a Központi Bankok Európai Rendszerének tagjaival szoros együttműködésben dolgozta ki az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezeteket,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

E rendelet alkalmazásában a következő fogalommeghatározások alkalmazandók:

(1)   „Internalizált kiegyenlítési megbízás”: a kiegyenlítési internalizáló ügyfele által adott megbízás arra vonatkozóan, hogy a kiegyenlítési internalizáló a kedvezményezett rendelkezésére bocsásson egy adott pénzösszeget, vagy egy értékpapír vagy értékpapírok tulajdonjogát vagy azokban való részesedést egy nyilvántartásbeli könyvelési tétel formájában vagy más módon átruházzon, mely megbízást a kiegyenlítési internalizáló nem egy értékpapír-kiegyenlítési rendszeren keresztül, hanem a saját könyveiben egyenlíti ki.

(2)   „Sikertelen internalizált kiegyenlítési megbízás”: egy, az érintett felek által megállapított időpontban esedékes értékpapírügylet kiegyenlítésének értékpapír- vagy pénzhiány miatti, a mögöttes okoktól független nemteljesítése vagy részleges teljesítése.

2. cikk

(1)   A 909/2014/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének első albekezdésében említett jelentéseknek a következő információkat kell tartalmazniuk:

a)

a kiegyenlítési internalizáló bejegyzett székhelyének országkódja,

b)

a jelentés időbélyegzője,

c)

a jelentés által lefedett időszak,

d)

a kiegyenlítési internalizáló azonosítója,

e)

a kiegyenlítési internalizáló kapcsolattartási adatai,

f)

a jelentés által lefedett időszakban a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített internalizált kiegyenlítési megbízások összesített volumene és értéke euróban megadva,

g)

a jelentés által lefedett időszakban a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített internalizált kiegyenlítési megbízások összesített volumene és értéke euróban megadva, a következő pénzügyi eszközök típusaira vonatkozóan:

i.

a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 4. cikke (1) bekezdése 44. pontjának a) alpontjában említett átruházható értékpapírok (3);

ii.

a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének 61. pontjában említett állampapír;

iii.

a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdése 44. pontjának b) alpontjában említett átruházható értékpapírok, amelyek eltérnek az ezen albekezdés (g) pontjának (ii) alpontjában említettektől;

iv.

a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdése 44. pontjának c) alpontjában említett átruházható értékpapírok;

v.

a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének 46. pontjában meghatározott tőzsdén kereskedett alapok;

vi.

tőzsdén kereskedett alapokon kívüli egyéb kollektív befektetési vállalkozások befektetési jegyei;

vii.

a ii. pontban említettektől eltérő pénzpiaci eszközök;

viii.

kibocsátási egységek;

ix.

egyéb pénzügyi eszközök.

h)

a jelentés által lefedett időszakban a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített összes, a következő értékpapírügyletekre vonatkozó internalizált kiegyenlítési megbízások összesített volumene és értéke euróban megadva:

i.

értékpapírok vásárlása és eladása;

ii.

biztosítékkezelési műveletek;

iii.

értékpapír-kölcsönzés és -kölcsönvétel;

iv.

repoügyletek;

v.

egyéb értékpapírügyletek.

i)

a jelentés által lefedett időszakban a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített összes internalizált kiegyenlítési megbízás összesített volumene és értéke euróban megadva, a következő ügyféltípusokra vonatkozóan:

i.

a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének 10. pontjában meghatározott szakmai ügyfelek;

ii.

a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének 11. pontjában meghatározott lakossági ügyfelek.

j)

a jelentés által lefedett időszakban a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített, pénzeszköz-átutalásra vonatkozó valamennyi internalizált kiegyenlítési megbízás összesített volumene és értéke euróban megadva,

k)

a jelentés által lefedett időszakban a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített összes internalizált kiegyenlítési megbízás összesített volumene és értéke euróban megadva, minden egyes olyan központi értéktárra vonatkozóan, amely a mögöttes értékpapírokkal kapcsolatban a 909/2014/EU rendelet melléklete A. szakaszának 1. vagy 2. pontjában említett alapvető szolgáltatást nyújt,

l)

a jelentés által lefedett időszakban a g)–j) pontokban említett összes internalizált kiegyenlítési megbízás összesített volumene és értéke euróban megadva, minden egyes olyan központi értéktárra vonatkozóan, amely a mögöttes értékpapírokkal kapcsolatban a 909/2014/EU rendelet melléklete A. szakaszának 1. vagy 2. pontjában említett alapvető szolgáltatást nyújt,

m)

a jelentés által lefedett időszakban ki nem egyenlített, az f)–l) pontokban említett sikertelen internalizált kiegyenlítési megbízások összesített volumene és értéke euróban megadva,

n)

az f)–l) pontokban említett olyan internalizált kiegyenlítési megbízások aránya, amelyek kiegyenlítése nem történt meg a következő összehasonlításban:

i.

a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített összes internalizált kiegyenlítési megbízás és a sikertelen kiegyenlítési megbízások összesített értéke euróban megadva,

ii.

a kiegyenlítési internalizáló által kiegyenlített összes internalizált kiegyenlítési megbízás és a sikertelen kiegyenlítési megbízások összesített volumene.

Az első albekezdés k) és l) pontja alkalmazásában, ha nem áll rendelkezésre információ a központi értéktárról, amely a mögöttes értékpapírokkal kapcsolatban a 909/2014/EU rendelet melléklete A. szakaszának 1. vagy 2. pontjában említett alapvető szolgáltatást nyújt, akkor az értékpapírok ISIN azonosítóját kell használni proxyként az ISIN azonosító első két karakterénél elválasztva.

(2)   Ahol lehetséges, az Európai Központi Banknak a jelentés által lefedett időszak utolsó napján érvényes árfolyama alapján történik az egyéb pénznemek euróra való átváltása.

(3)   Az (1) bekezdésben említett internalizált kiegyenlítési megbízások összesített értékének kiszámítása az alábbiak szerint történik:

a)

kifizetés ellenében történő internalizált kiegyenlítési megbízások esetén a pénzoldal kiegyenlítési összege,

b)

fizetés nélküli internalizált kiegyenlítési megbízások esetén az értékpapírok piaci értéke, vagy ha az nem elérhető, akkor az értékpapírok névértéke.

Az első albekezdés b) pontjában említett piaci értéket a következőképpen kell kiszámítani:

a)

a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 3. cikkének (1) bekezdésében említett, az Unión belüli kereskedési helyszínen kereskedésre bevezetett pénzügyi eszközök esetében az érték az említett rendelet 4. cikke (6) bekezdésének b) pontja szerinti, likviditás szempontjából leginkább érintett piac záróára,

b)

az Unión belüli kereskedési helyszíneken kereskedésre bevezetett, az a) pontban említettektől eltérő pénzügyi eszközök esetében az érték a legmagasabb forgalmú uniós kereskedési helyszín záróára,

c)

az a) és b) pontban említettektől eltérő pénzügyi eszközök esetében az értéket olyan előre meghatározott, az illetékes hatóság által jóváhagyott módszer használatával kiszámított ár alapján kell meghatározni, amely figyelembe veszi a piaci adatokat, így a kereskedési helyszíneken vagy befektetési vállalkozásoknál rendelkezésre álló piaci árakat.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet 2019. március 10-től alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. november 11-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 257., 2014.8.28., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/65/EU irányelve (2014. május 15.) a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 349. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 600/2014/EU rendelete (2014. május 15.) a pénzügyi eszközök piacairól és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 84. o.).