26.2.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 74/4


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2016. február 25.)

a Halászati Tudományos, Műszaki és Gazdasági Bizottság létrehozásáról

(2016/C 74/05)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös halászati politikáról, az 1954/2003/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2371/2002/EK és a 639/2004/EK tanácsi rendelet és a 2004/585/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 11-i 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 26. cikkére,

mivel:

(1)

A Szerződés 43. cikke értelmében a közös halászati politika célkitűzéseinek megvalósításához szükséges rendelkezéseket az Európai Unió és a tagállamok állapítják meg.

(2)

Az uniós halászati és akvakultúra-ágazati szakpolitikáknak a megvalósításához magasan képzett tudományos szakértők segítségére van szükség, különösen a következők alkalmazása tekintetében: tenger- és halászati biológia, halászeszköz-technológia, a halászat gazdaságtana, halászati irányítás, a halászat ökoszisztémákra kifejtett különféle hatásai, akvakultúra és hasonló tudományterületek, illetve a halászatra és akvakultúrára vonatkozó adatgyűjtés, adatkezelés és -felhasználás.

(3)

Ezért szakértői csoportot kell létrehozni a halászat és az akvakultúra területén, és meg kell határozni annak feladatait és felépítését. Az említett segítséget a Bizottság által létrehozott Halászati Tudományos, Műszaki és Gazdasági Bizottság (HTMGB) hivatott biztosítani.

(4)

A Bizottság az 1380/2013/EK rendelet 26. cikkének megfelelően a közös halászati politika kidolgozása érdekében adott esetben konzultál a HTMGB-csoporttal az élő tengeri erőforrások védelmével és kezelésével kapcsolatos ügyekről, ideértve a biológiai, gazdasági, környezeti, társadalmi és műszaki szempontokat is. A csoport által megfogalmazott szakvéleménynek a kiválóság, a függetlenség, a pártatlanság és az átláthatóság elvén kell alapulnia.

(5)

A HTMGB-csoportot a szükséges feladatok elvégzéséhez elegendő számú tagnak kell alkotnia. A csoport tagjai magasan képzett, specializálódott és független szakértők, akiket objektív kritériumok alapján, nyilvános pályázati felhívás útján választanak ki. Kinevezésük személyes minőségükben történik, és feladatuk a közös halászati politika végrehajtásához szükséges vélemények megfogalmazása a Bizottság számára. Elengedhetetlen, hogy az egyes kérdések megválaszolásához a csoport a lehető leghatékonyabban használja fel az Unióban és azon kívül rendelkezésre álló külső szakértelmet.

(6)

A Bizottság a HTMGB-csoport jelentős hozzájárulása nélkül nem tudná maradéktalanul megvalósítani a halászati erőforrások védelmére és fenntartható kiaknázására irányuló uniós célkitűzéseket. A közös halászati politika értelmében a döntéshozatalnak a rendelkezésre álló legjobb tudományos tanácsokon kell alapulnia. E követelmény teljesüléséhez a Bizottság javaslatainak az elérhető legjobb tudományos eredményeken kell alapulniuk. A HTMGB-csoport értékeli és továbbítja a rendelkezésre álló legújabb tudományos eredményeket, hogy a Bizottság számára megalapozott és naprakész kutatási eredményeken alapuló tudományos szakvéleményt biztosítson az uniós közös halászati politika végrehajtásához és nyomon követéséhez. A HTMGB szakvéleménye különösen szükséges többek között az 1380/2013/EU rendelet 2. cikke (5) bekezdésének a) pontja, 3. cikkének c) pontja, 6. cikkének (2) bekezdése, 9. cikkének (1) és (5) bekezdése, 10. cikke (2) bekezdésének a) pontja és (3) bekezdése, 11. cikkének (3) bekezdése, 15. cikke (4) bekezdésének (b) pontja és (5) bekezdésének c) pontja, valamint 18. cikke (2), (3) és (5) bekezdése, 28. cikke (2) bekezdésének a) pontja, 29. cikke (2) és (4) bekezdése és 31. cikkének (4) bekezdése értelmében. A HTMGB emellett szakvéleményt fogalmaz meg a következők tekintetében is: többéves gazdálkodási tervek, a kirakodási kötelezettségekre vonatkozó intézkedések, vegyes halászati gazdálkodás, az uniós álláspont nemzetközi halászati szervezetekben, valamint fenntartható halászati partnerségi megállapodások harmadik országokkal. Ezért e független szakértők a költségtérítésen túl előírt feladataikkal arányos és a nemzetközi előírásoknak megfelelő külön juttatásokra jogosultak.

(7)

Az a kötelezettség, amelynek értelmében a rendelkezésre álló legkiválóbb tudományos szaktanácsadást kell nyújtani, a bizottsági szolgálatokat támogató HTMGB-csoport tagjainak azon kötelezettségeire is vonatkozik, hogy az 1380/2013/EU rendelet 18. cikke értelmében a jogalkotási folyamat részét képező regionális és nemzetközi megbeszéléseken tudományos szakvéleményt fogalmaznak meg; ugyanis az ilyen megbeszélések eredményei alapján a tagállamok a Bizottságnak a rendelkezésre álló legkiválóbb tudományos szaktanácsadást felhasználva közös ajánlásokat nyújtanak be, amelyek felhatalmazáson alapuló vagy végrehajtási aktusok elfogadásának alapjául szolgálnak. A Bizottság felelős a tagállamok és a releváns tudományos testületek – melyek között a HTMGB elsődleges szerepet játszik – együttműködésének elősegítéséért. Ezért a HTMGB-csoport munkája ténylegesen hozzájárul a közös halászati politika célkitűzéseinek megvalósításához.

(8)

A csoport tagjai számára meg kell határozni az információk nyilvánosságra hozatalára vonatkozó szabályokat.

(9)

A 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (2) megfelelően kell feldolgozni.

(10)

Célszerű, hogy a csoport korábban kinevezett tagjai az új tagok kinevezéséig hivatalban maradjanak.

(11)

2005/629/EK bizottsági határozatot (3) hatályon kívül kell helyezni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Tárgy

E határozattal létrejön a Halászati Tudományos, Műszaki és Gazdasági Bizottság (a továbbiakban: csoport vagy HTMGB-csoport).

2. cikk

Feladatok

Az élő tengeri erőforrások védelmével és kezelésével kapcsolatos ügyek terén – a biológiai, gazdasági, környezeti, társadalmi és műszaki szempontokat is beleértve – a csoport feladatai a következők:

a)

a Bizottság segítése jogalkotási javaslatok, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok és egyéb szakpolitikai kezdeményezések kidolgozásában;

b)

a szakpolitika alakulásának figyelemmel kísérése, a tapasztalatok és helyes gyakorlatok cseréjének előmozdítása.

3. cikk

Konzultáció

(1)   A Bizottság konzultálhat a csoporttal a tenger- és halászatbiológiához, a halászeszközökre vonatkozó technológiához, a halászat gazdaságtanához, a halászati irányításhoz, a halászat ökoszisztémákra kifejtett különféle hatásaihoz, az akvakultúrához és hasonló tudományterületekhez kapcsolódó bármely kérdésben. A Bizottság kérheti egy ilyen vélemény meghatározott időszakon belül történő elfogadását. E kérdéseket illetően a csoport a bizottsági szolgálatokkal megállapodásban saját kezdeményezésre is nyújthat be véleményt a Bizottsághoz.

(2)   A csoport elnöke tanácsolhatja a Bizottságnak, hogy egy meghatározott kérdésben konzultáljon a csoporttal.

4. cikk

A tagok kinevezése

(1)   A csoport legalább 30 és legfeljebb 35 tagból áll.

(2)   A tagok magánszemélyek, akiket személyes minőségükben neveznek ki. A tagok függetlenül, a közérdeknek megfelelően járnak el.

(3)   A tagokat a Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság főigazgatója nevezi ki a 2. cikkben és a 3. cikk (1) bekezdésében említett területek azon szakértői közül, akik jelentkeztek a pályázati felhívásra. A kinevezésnek tartalmaznia kell a megbízatás kezdetének időpontját. A csoport összetételének meghatározásakor a Bizottság a kiválasztási eljárás eredményére figyelemmel a lehető legnagyobb mértékben törekszik a nemek egyensúlyának, valamint a halászat és akvakultúra unióbeli sokféleségét tükröző kiegyensúlyozott földrajzi megoszlásnak a biztosítására.

(4)   A tagokat három évre nevezik ki. A tagok megbízatásuk végéig maradnak hivatalban, kivéve, ha helyükre a (6) bekezdés szerint más tagot neveznek ki. Megbízatásuk megújítható. Amennyiben a tagok helyébe lépő új tagok kinevezésére vagy a tagok megbízatásának megújítására nem az adott hároméves időszak leteltekor kerül sor, a csoport tagjai mindaddig hivatalban maradnak, amíg a helyükbe lépő tagokat kinevezik, vagy a megbízatásukat meghosszabbítják.

(5)   A megfelelő, de ki nem nevezett jelöltek a Bizottság által létrehozott tartaléklistára kerülhetnek. A tartaléklistát a Bizottság felhasználhatja a csoportot elhagyó tagok megfelelő jelöltekkel való felváltására e cikk (6) bekezdésének megfelelően. A Bizottság csak a pályázók hozzájárulásával veszi fel azok nevét a listára. A tagok helyébe lépő póttagokat ugyanazon feltételekkel kell kijelölni, mint a tagokat.

(6)   A csoport tevékenységéhez hatékonyan hozzájárulni többé nem képes, illetve a tisztjéről lemondó vagy az e cikk (3) bekezdésében vagy a Szerződés 339. cikkében foglalt feltételeknek meg nem felelő tag helyére a Bizottság az érintett tag hivatali idejének végéig terjedő időszakra póttagot nevezhet ki.

(7)   Az Európai Bizottság a tagok nevét közzéteszi a bizottsági szakértői csoportok és más hasonló testületek nyilvántartásában (a továbbiakban: a nyilvántartás) (4).

(8)   A személyes adatok összegyűjtése, feldolgozása és közzététele a 45/2001/EK rendelettel összhangban történik.

5. cikk

Függetlenség

(1)   A HTMGB-csoportban való tagságra pályázó szakértőknek nyilvánosságra kell hozniuk minden olyan körülményt, amely befolyásolhatja vagy ésszerűen feltételezhető, hogy befolyásolja szakértői függetlenségüket, vagy azt, hogy a közérdek szolgálatában járjanak el a Bizottságnak való tanácsadás során, ideértve a családtagjaikkal kapcsolatos bármely körülményt. A bizottság szolgálatai felkérik az érintett szakértőket arra, hogy a jelentkezési eljárás részeként nyújtsanak be érdekeltségi nyilatkozatot és önéletrajzot. Az érdekeltségi nyilatkozat több kérdésből áll, melyeket megválaszolva a szakértők nyilvánosságra hozzák az elvégzendő munka tárgyához fűződő bármely érdeküket. Egy szakértőnek a csoportba való kinevezéséhez elengedhetetlen a megfelelően kitöltött érdekeltségi nyilatkozat benyújtása. Az érdekeltségi nyilatkozatokat a nyilvánosság számára hozzáférhetővé kell tenni mindaddig, amíg a szakértő a csoport tagja.

(2)   Ha az illetékes bizottsági szolgálat arra a következtetésre jut, hogy az érdekeltségi nyilatkozat alapján nem áll fenn összeférhetetlenség, az érintett szakértő személyes minőségében kinevezésre kerülhet, amennyiben rendelkezik a szükséges szakértelemmel.

(3)   A tagoknak a korábban benyújtott információk megváltozása esetén haladéktalanul értesíteniük kell az illetékes bizottsági szolgálatot; ebben az esetben be kell nyújtaniuk egy újonnan kitöltött, a releváns változásokat ismertető érdekeltségi nyilatkozatot.

6. cikk

Működés

(1)   A HTMGB-csoport a tagjai közül egyszerű többséggel, hároméves időszakra egy elnököt és két alelnököt választ. A csoport elnöke és alelnökei ugyanazon posztra legfeljebb két egymást követő időszakra választhatók meg.

(2)   A csoport elnöke a tagok közül előadókat jelölhet ki. Multidiszciplináris jellegű, rendkívül összetett kérdések esetén több előadót is ki lehet jelölni.

(3)   A bizottsági szolgálatok a csoport vagy alcsoport munkájába eseti alapon bevonhatnak olyan külső szakértőket (a továbbiakban: külső szakértők) is, akik egy adott napirendi kérdésben különösen jártasak.

(4)   A Bizottság szolgálatainak egyetértésével a HTMGB-csoport – feladatainak Bizottság általi meghatározása alapján – egyes konkrét kérdések tanulmányozására alcsoportokat hozhat létre. Az alcsoportok külső szakértőkből és legalább két HTMGB-tagból állnak. Az alcsoportok a csoport említett feladatmeghatározása alapján adott határidőn belül jelentést tesznek a csoportnak. Az alcsoportokat megbízatásuk teljesítését követően fel kell oszlatni.

(5)   A Bizottság titkárságot biztosít a csoport és az alcsoportok részére. A titkárság felelős a technikai és adminisztratív támogatás és koordináció biztosításáért a csoport hatékony működése és az alcsoportok ülései szervezésének megkönnyítése érdekében. A titkárság a csoport és az alcsoportok tevékenységét szükség esetén összehangolja más uniós és nemzetközi testületek tevékenységével. A csoport és az alcsoportok ülésein a megbeszélések iránt érdeklődő bizottsági tisztviselők is részt vehetnek. A szakértői csoport és az alcsoportok üléseinek helyszínéül alapesetben a Bizottság helyiségei szolgálnak.

(6)   A Bizottság valamennyi releváns dokumentumot (így a napirendeket, a jegyzőkönyveket és a résztvevők beadványait) közzéteszi vagy közvetlenül a nyilvántartásban, vagy pedig egy abban feltüntetett internetes hivatkozás segítségével, amely arra a tematikus weboldalra mutat, ahol az információk megtalálhatók. A tematikus weboldalakhoz való hozzáférés nem köthető felhasználói regisztrációhoz vagy más korlátozáshoz. Amennyiben egy dokumentum közzététele az 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 4. cikkében meghatározottak szerint kedvezőtlenül befolyásolná valamely közérdek vagy magánérdek védelmét, a közzétételtől el kell tekinteni.

(7)   A csoport a szakértői csoportokra vonatkozó eljárásiszabályzat-minta alapján elfogadja saját eljárási szabályzatát.

7. cikk

Titoktartás

(1)   A HTMGB-csoport tagjai és a külső szakértők betartják a Szerződésekben és azok végrehajtási szabályaiban előírt szakmai titoktartási követelményeket, valamint az EU minősített információinak védelmére az (EU, Euratom) 2015/443 (6) és (EU, Euratom) 2015/444 bizottsági határozat (7) mellékletében meghatározott bizottsági biztonsági szabályokat. E kötelezettségeik esetleges elmulasztása esetén a Bizottság minden megfelelő intézkedést meghozhat.

(2)   A csoport tanácskozásai titkosak. A Bizottság szolgálatainak egyetértésével a tagok egyszerű többséggel határozhatnak úgy, hogy a csoport tanácskozása nyilvános.

8. cikk

Költségtérítés és díjazás

(1)   A HTMGB-csoport tagjai és a külső szakértők a mellékletben előírtak szerint különleges juttatásokra jogosultak előkészítő munkájukért és/vagy a csoport tevékenységeiben való részvételükért, valamint a kapcsolódó külső megbeszéléseken való részvételért.

(2)   A csoport tagjainak és a külső szakértőknek a csoport vagy az alcsoportok megbeszélésein és a kapcsolódó külső megbeszéléseken való részvétele kapcsán felmerült utazási és ellátási költségeit a Bizottság a hatályos bizottsági rendelkezéseknek megfelelően téríti.

(3)   Az említett költségek az éves forrásfelosztási eljárás keretében megállapított rendelkezésre álló előirányzatok erejéig téríthetők meg.

9. cikk

Átmeneti rendelkezések

A 2005/629/EK bizottsági határozat 4. cikkének megfelelően kinevezett HTMGB-tagok az e határozattal létrehozott bizottság tagjaiként mindaddig hivatalban maradnak, amíg a csoport új tagjainak kinevezése e határozat 4. cikkének megfelelően meg nem történik. E határozat rendelkezései alkalmazandók rájuk.

10. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2005. augusztus 26-i 2005/629/EK határozat hatályát veszti.

Kelt Brüsszelben, 2016. február 25-én.

a Bizottság részéről

Karmenu VELLA

a Bizottság tagja


(1)  HL L 354., 2013.12.28., 22. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2000. december 18-i 45/2001/EK rendelete a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról (HL L 8., 2001.1.12., 1. o.).

(3)  A Bizottság 2005. augusztus 26-i 2005/629/EK határozata a halászati tudományos, műszaki és gazdasági bizottság létrehozásáról (HL L 225., 2005.8.31., 18. o.).

(4)  Azok a tagok, akik nem járulnak hozzá nevük közzétételéhez, eltérést kérhetnek e szabálytól. A szakértői csoport valamely tagja nevének fel nem fedésére irányuló kérelem akkor tekintendő indokoltnak, ha a közzététel veszélyeztetné az illető tag biztonságát, vagy indokolatlanul sértené a magánélethez fűződő jogait.

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2001. május 30-i 1049/2001/EK rendelete az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről (HL L 145., 2001.5.31., 43. o.). E kivételek célja a közbiztonság, a katonai ügyek, a nemzetközi kapcsolatok, a pénzügyi, monetáris vagy gazdaságpolitikai érdekek, valamint a személyiség és a magánszemély becsületének védelme, illetve a kereskedelmi érdekek védelme, a bírósági eljárások és jogi tanácsadás, ellenőrzések/vizsgálatok/könyvvizsgálatok és az intézmény döntéshozatali folyamatainak védelme.

(6)  A Bizottság 2015. március 13-i (EU, Euratom) 2015/443 határozata a Bizottságon belüli biztonságról (HL L 72., 2015.3.17., 41. o.).

(7)  A Bizottság 2015. március 13-i (EU, Euratom) 2015/444 határozata az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályokról (HL L 72., 2015.3.17., 53. o.).


MELLÉKLET

Különleges juttatások

(1)

A csoport tagjai és a külső szakértők különleges juttatásra jogosultak, amely a csoport megbeszélésein való személyes vagy (írásbeli eljárás esetén) távolsági részvételük költségeinek térítésére szolgál. A különleges juttatás minden egyes teljes munkanapra legfeljebb 450 EUR napi egységköltség formájában, a lenti táblában ismertetett módon. A teljes juttatás kiszámításakor azt a legközelebbi fél munkanapnak megfelelő összegre kell felkerekíteni.

EUR/teljes nap (1)

A csoport plenáris ülései

Alcsoportok

az elnök

450

450

alelnök

450

450

Csoporttagok

300

300

Külső szakértők

300

300

(2)

A csoport tagjai előadói feladatokért különleges juttatásra jogosultak, amely az olyan tevékenységek érdekében végzett munka térítésére szolgál, mint például a csoport vagy alcsoport megbeszéléseihez készített jelentésekhez szükséges adatoknak a megbeszélésen kívül történő előkészítése vagy véglegesítése. E különleges juttatás egy teljes munkanapnak felel meg, összege pedig 450 EUR.

(3)

A csoport tagjai és a külső szakértők előadóként, a csoport vagy alcsoport megbeszéléseire készített tudományos jelentésekért (összefoglalók, vizsgálatok és háttér-információk), illetve a csoport vagy alcsoport megbeszéléseit követően a megbeszélésekről szóló jelentés készítéséért különleges juttatásra jogosultak.

(4)

Az elnök a csoport plenáris ülésein kívül végzett munka tudományos felügyeletére és szervezésére irányuló tevékenységéért különleges juttatásra jogosult.

Előkészítő munka megrendelésekor – amely mindenekelőtt a csoport vagy alcsoportok jelentéseinek vagy véleményének megírását, hatásvizsgálat alátámasztására szolgáló elemzést vagy tudományos felügyeletet jelent – a Bizottság meghatározza az elvégzendő feladatokat, valamint az elvégzésükre rendelkezésre álló időkeretet. A munkanapok kiszámítása a következőktől függ: az ügy összetettségétől függő munkateher, a feladatok elvégzéséhez szükséges adatok és szakirodalom, valamint az összeállítandó és feldolgozandó információk mennyisége és rendelkezésre állása függvényében szükséges idő. A munkanapok alábbiakban megadott indikatív számától ezért kizárólag megfelelően indokolt és kivételes esetben lehet eltérni:

A munkanapok indikatív száma

A kért feladat típusa

1–10 nap

Előkészítő munka (tudományos jelentés, kutatás, hatásvizsgálatot alátámasztó elemzés)

4–6 nap

A csoport vagy alcsoport megbeszélést követő jelentés, HTMGB-vélemény

10–30 nap

a csoport plenáris ülésein kívül végzett munka tudományos felügyelete és szervezése, különösen tanácsadás a Bizottságnak általános tudományos tervezés, külső szakértők mobilizálása, a tudományos jelentésekre, valamint a csoport és az alcsoportok megbeszéléseire vonatkozó megbízatás meghatározása, a meglévő adatok és tudományos kutatás rendelkezésre állásának biztosítása, az alcsoportok összetételének és találkozóinak előkészítése és koordinálása, más tanácsadó testületekkel és érdekeltekkel, valamint a bizottsági szolgálatokkal (Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság, más főigazgatóságok, Közös Kutatóközpont) való kapcsolattartás

A csoport vagy alcsoport megbeszéléseire való előkészület céljából előadóként tudományos jelentést összeállító, illetve a csoport vagy alcsoport megbeszéléseit követően a megbeszélésekről szóló jelentést készítő szakértők, valamint a csoport plenáris ülésein kívül végzett munka tudományos felügyeletére és szervezésére irányuló tevékenységéért az elnök minden egyes teljes munkanapért napi egységköltség formájában 450 EUR összegben részesül.

(5)

A közös halászati politikáról szóló 1380/2013/EU rendelet 18. cikkének megfelelően a csoport tagjai a bizottsági szolgálatokat a regionális és nemzetközi megbeszéléseken csoporttagi minőségükben való részvétel útján tudják támogatni. Minden egyes teljes munkanapra 300 EUR/nap különleges juttatásra jogosultak napi egységköltség formájában. A részvétel a bizottsági szolgálatok előzetes engedélyéhez kötött, a kifizetés feltétele pedig a részvételnek a bizottsági szolgálatok általi utólagos ellenőrzése.

(6)

A csoport bármely tagja vagy egy külső szakértő által kapott különleges juttatás teljes napi összege a C(2014) 2220 bizottsági határozatnak megfelelően sosem haladhatja meg a 450 EUR-t.


(1)  Amennyiben valamely tag vagy külső szakértő csak délelőtt vagy csak délután vesz részt a munkában, a napidíj 50 %-ára jogosult.