8.8.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 211/9


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/1368 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2015. augusztus 6.)

az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a méhészeti ágazatban nyújtott támogatások tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 57. cikke első bekezdésének a) és c) pontjára és második bekezdésére, valamint 223. cikkének (3) bekezdésére,

tekintettel a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 58. cikke (4) bekezdésére, 63. cikke (5) bekezdése első albekezdésének b) pontjára és második albekezdésére, valamint 64. cikke (7) bekezdése első albekezdésének a) pontjára és második bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1234/2007/EK tanácsi rendeletet (3) felváltó 1308/2013/EU rendelet új szabályokat határoz meg a méhészeti ágazatban nyújtott támogatások tekintetében. Egyben felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat és végrehajtási aktusokat fogadjon el e téren. Annak érdekében, hogy a támogatási program az új jogi keretben zökkenőmentesen működjön, bizonyos szabályokat ilyen jogi aktusok útján kell meghatározni. Ezen aktusoknak fel kell váltaniuk a 917/2004/EK bizottsági rendeletet (4). Az említett rendeletet az (EU) 2015/1366 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (5) hatályon kívül helyezte.

(2)

Az 1308/2013/EU rendelet 55. cikkének (1) bekezdése szerint a tagállamok hároméves időszakot lefedő nemzeti programokat hozhatnak létre a méhészeti ágazatra vonatkozóan (a továbbiakban: méhészeti programok). Az 1308/2013/EU rendelet 55. cikkének (3) bekezdése értelmében azon tagállamoknak, amelyek élnek e lehetőséggel, tanulmányt kell készíteniük méhészeti ágazatuk termelési és piaci értékesítési szerkezetéről. Meg kell határozni, hogy az említett programoknak és tanulmányoknak milyen elemeket kell tartalmazniuk.

(3)

A tagállamok által javasolt méhészeti programokat a Bizottságnak kell jóváhagynia. Ezért meg kell határozni a programok tagállamok általi bejelentésének határidejét, valamint a programok Bizottság általi jóváhagyásának eljárását.

(4)

Mivel a méhészeti ágazat sok kistermelőből tevődik össze, a tagállamoknak és a Bizottságnak gondoskodniuk kell arról, hogy a méhészeti programok jóváhagyásukat követően a nyilvánosság számára könnyen hozzáférhetőek legyenek.

(5)

A méhészeti programok rugalmas végrehajtása és az adminisztratív terhek korlátozása érdekében a tagállamok számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy módosíthassák a programokban foglalt intézkedéseket a programok végrehajtása során, feltéve, hogy az éves kiadási előirányzatok felső határát nem lépik túl, és a programok finanszírozásához nyújtott uniós hozzájárulás a tagállamok által viselt kiadások 50 %-ával egyenértékű marad. A programok jelentős módosítása esetére azonban meg kell határozni az eljárási szabályokat.

(6)

A tagállamoknak nyomon kell követniük a méhészeti programok végrehajtását. A tagállamok által a nyomon követő ellenőrzés céljából alkalmazott eljárásnak összhangban kell lennie az 1306/2013/EU rendelet 59. cikkében meghatározott általános elvekkel. A tagállamoknak ezen eljárásról, valamint a programokról értesíteniük kell a Bizottságot.

(7)

Annak vizsgálatára, hogy az uniós támogatás odaítélésének feltételei teljesültek-e, a részt vevő tagállamoknak adminisztratív és helyszíni ellenőrzéseket kell végezniük. A helyszíni ellenőrzések esetében a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a támogatást kérelmezők legalább 5 %-át ellenőrizzék. A tagállamoknak az ellenőrizendő mintát a kérelmezők teljes köréből kell kiválasztaniuk, és a mintának két részből kell állnia: egy véletlenszerűen kiválasztott részből, hogy a hibaarány reprezentatív legyen, valamint egy kockázatelemzés alapján kiválasztott részből, amely azon területekre összpontosít, ahol a legmagasabb a hibakockázat.

(8)

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelmére vonatkozóan az 1306/2013/EU rendelet 54., 58. és 63. cikkében meghatározott általános szabályokkal összhangban a tagállamoknak az elkövetett szabálytalanságok vonatkozásában megfelelő korrekció- és szankciórendszert kell létrehozniuk, amely lehetővé teszi minden jogosulatlanul kifizetett összegnek a 908/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelettel (6) összhangban kiszámított kamatokkal együtt történő visszafizettetését. A tagállamoknak e rendszerről, valamint a programokról értesíteniük kell a Bizottságot.

(9)

A méhészeti évnek olyan időszakot kell lefednie, amely lehetővé teszi a tagállamok számára a méhészeti intézkedésekre vonatkozó ellenőrzések elvégzését.

(10)

A méhészeti programok hatásának értékelése érdekében és a tagállamokra és a méhészeti ágazatra háruló adminisztratív teher alacsony szinten tartása mellett a tagállamok kötelesek a Bizottságnak éves végrehajtási jelentést benyújtani, amelyben összegzik a kiadásokat, valamint a program intézkedéseihez rendelt teljesítménymutatók használata révén az intézkedések eredményeit.

(11)

A méhészeti programok végrehajtása során gondoskodni kell arról, hogy a méhészeti programok részét képező intézkedések összhangban legyenek az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) szerinti vidékfejlesztési programokkal. A tagállamoknak méhészeti programjaikban ismertetniük kell azokat a feltételeket, amelyeket annak érdekében állapítottak meg, hogy ne legyen lehetséges a méhészeti programok kettős, azaz a méhészeti ágazatban az 1308/2013/EU rendelet 55. cikke szerint nyújtott támogatás, valamint az 1305/2013/EU rendelet szerinti vidékfejlesztési támogatás keretében történő finanszírozása.

(12)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. FEJEZET

BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet az 1308/2013/EU rendelet 55. cikkében említett, méhészeti ágazatra vonatkozó nemzeti programok (a továbbiakban: méhészeti programok) uniós támogatását szabályozó végrehajtási szabályokat határozza meg.

2. cikk

Méhészeti év

A méhészeti programok esetében a „méhészeti év” az augusztus 1-jétől július 31-ig tartó 12 egymást követő hónapot jelenti.

2. FEJEZET

MÉHÉSZETI PROGRAMOK

3. cikk

A méhészeti programok bejelentése

Minden tagállam legkésőbb a program első méhészeti évének kezdetét megelőző március 15-ig értesíti a Bizottságot az ország egész területére vonatkozó egységes méhészeti programra irányuló javaslatáról.

4. cikk

A méhészeti programok tartalma

A méhészeti programok a mellékletben felsorolt elemeket tartalmazzák.

5. cikk

A méhészeti programok jóváhagyása

(1)   Az 1308/2013/EU rendelet 57. cikke első bekezdésének c) pontja értelmében a méhészeti programokat a Bizottság hagyja jóvá az adott méhészeti program első méhészeti évének kezdetét megelőző június 15-ig.

(2)   A jóváhagyott méhészeti programokat a Bizottság nyilvánosságra hozza honlapján.

6. cikk

A méhészeti programok módosításai

(1)   A (2) bekezdés sérelme nélkül a tagállamok a méhészeti év folyamán módosíthatják a méhészeti programjukban foglalt intézkedéseket például azáltal, hogy intézkedéseket vagy intézkedéstípusokat vezetnek be vagy vonnak vissza, módosítják az intézkedés leírását, megváltoztatják a jogosultsági feltételeket, vagy átcsoportosítják a támogatásokat a program intézkedései között, feltéve, hogy ezen intézkedések továbbra is megfelelnek az 1308/2013/EU rendelet 55. cikke (4) bekezdésének.

Az egyes intézkedések pénzügyi határértékeit módosítani lehet, feltéve, hogy az éves kiadási előirányzatok felső határát nem lépik túl, és a méhészeti programokhoz nyújtott uniós hozzájárulás egyenértékű marad a tagállamok által viselt jóváhagyott kiadások 50 %-ával.

(2)   A méhészeti programok módosítására irányuló azon kérelmekről, amelyek új intézkedés bevezetésében vagy egy intézkedés visszavonásában állnak, a tagállamok értesítik a Bizottságot, és az intézkedések végrehajtására csak a Bizottság általi jóváhagyásuk után kerülhet sor.

(3)   A (2) bekezdésben említett kérelmeket a Bizottság az alábbi eljárás keretében hagyja jóvá:

a)

a méhészeti program létrehozásában a tagállammal együttműködő képviseleti szervezetek véleményének kikérése;

b)

a módosítás elfogadottnak tekintendő, amennyiben a Bizottság a kérelem átvételét követő 21 munkanapos időszakon belül nem tett arra vonatkozó észrevételt. Amennyiben a Bizottság észrevételt tett, a módosítás elfogadottnak tekintendő, amint a Bizottság tájékoztatta a tagállamot arról, hogy az észrevételeket teljes körűen figyelembe vették.

3. FEJEZET

UNIÓS HOZZÁJÁRULÁS

7. cikk

A kiadások és kifizetések jogosultsági feltételei

Kizárólag azok a kiadások támogathatók uniós finanszírozásból, amelyek a tagállamok méhészeti programjának részét képező intézkedések végrehajtása során keletkeztek.

Az egyes méhészeti évek során végrehajtott intézkedésekkel kapcsolatos, a tagállamok által a kedvezményezettek számára történő kifizetéseket a méhészeti év októberének 16. napja és a rákövetkező év októberének 15. napja közötti tizenkét hónapos időszak során teljesíteni kell.

4. FEJEZET

NYOMON KÖVETÉS ÉS ELLENŐRZÉS

8. cikk

Ellenőrzések

(1)   A tagállamoknak ellenőrzéseket végeznek annak igazolására, hogy az uniós támogatás feltételei teljesülnek. Ezen ellenőrzések mind adminisztratív, mind pedig helyszíni ellenőrzésekből állnak, és az 1306/2013/EU rendelet 59. cikkében foglalt általános elveket követik.

(2)   A helyszíni ellenőrzések tekintetében a tagállamok az alábbiak ellenőrzését írják elő:

a)

a méhészeti program részét képező – különösen a beruházási és szolgáltatási – intézkedések végrehajtása megfelelően történt-e;

b)

a ténylegesen felmerült kiadások legalább egyenértékűek-e a kért pénzügyi támogatással;

c)

adott esetben a bejelentett méhkaptárak száma azonos-e a kérelmező által ténylegesen tartott méhkaptárak számával, a méhész által az adott méhészeti év során végzett tevékenységről benyújtott egyéb adatokat is figyelembe véve.

(3)   A tagállamok biztosítják, hogy a méhészeti programjaik keretében támogatást kérelmezők legalább 5 %-ának esetében helyszíni ellenőrzésre kerüljön sor.

Az ellenőrizendő mintákat a kérelmezők teljes köréből választják ki, és a minták a következőket foglalják magukban:

a)

meghatározott számú véletlenszerűen kiválasztott kérelmező, hogy a megállapított hibaarány reprezentatív legyen;

b)

az alábbi kritériumokon alapuló kockázatelemzés alapján kiválasztott meghatározott számú kérelmezők:

i.

a kedvezményezetteknek odaítélt támogatás összege;

ii.

a méhészeti intézkedések keretében támogatott intézkedések jellege;

iii.

a korábbi helyszíni ellenőrzések során tett megállapítások;

iv.

a tagállamok által meghatározandó egyéb kritériumok.

9. cikk

Jogosulatlanul kifizetett összegek és szankciók

(1)   Az 1306/2013/EU rendelet 54. cikkének (1) bekezdése, 58. cikke (1) bekezdésének e) pontja vagy 63. cikkének (3) bekezdése értelmében visszafizettetett, jogosulatlanul kifizetett összegek után felszámolt kamatot a 908/2014/EU végrehajtási rendelet 27. cikkének megfelelően kell kiszámítani.

(2)   Csalás vagy súlyos gondatlanság esetén, amelyért a kedvezményezettek tehetők felelőssé, az 1306/2013/EU rendelet 63. cikkének (3) bekezdése értelmében jogosulatlanul felvett összegek és azok kamatainak visszafizetésén felül az eredetileg kifizetett összeg és a jogosultság alapján járó összeg közötti különbségnek megfelelő összeget is vissza kell fizetniük.

5. FEJEZET

AZ ÉRTESÍTÉSEKKEL ÉS A KÖZZÉTÉTELLEL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK

10. cikk

Éves végrehajtási jelentés

(1)   A részt vevő tagállamok 2018-tól kezdődően minden év március 15-ig éves végrehajtási jelentést nyújtanak be a Bizottságnak a megelőző méhészeti év méhészeti programjának alkalmazásáról.

(2)   Az éves végrehajtási jelentés az alábbi elemeket kell tartalmazza:

a)

a méhészeti évben felmerült kiadások összegzése euróban megadva, intézkedésenkénti lebontásban;

b)

az eredmények az egyes végrehajtott intézkedésekhez rendelt teljesítménymutatók alapján.

11. cikk

A méhkaptárak számának bejelentési időpontja

Az (EU) 2015/1366 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikkében említett bejelentést 2017-től kezdődően minden év március 15-ig meg kell tenni.

12. cikk

A bejelentésekre vonatkozó szabályok

Az e rendelet 3., 6., 10., és 11. cikkében említett értesítéseket a 792/2009/EK bizottsági rendeletnek (8) megfelelően kell megküldeni.

13. cikk

Az összesített adatok közzététele

A Bizottság nyilvánosságra hozza honlapján az alábbiakra vonatkozó összesített adatokat:

a)

a 11. cikkel összhangban bejelentett méhkaptárak száma;

b)

a 10. cikkel összhangban bejelentett éves végrehajtási jelentések;

c)

a melléklet 3. pontjában említett, a méhészeti ágazat termelési és piaci értékesítési szerkezetéről készített tanulmány, amely része a 3. cikknek megfelelően bejelentett méhészeti programnak.

6. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉS

14. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2015. augusztus 6-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  HL L 347., 2013.12.20., 549. o.

(3)  A Tanács 2007. október 22-i 1234/2007/EK rendelete a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről (az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet) (HL L 299., 2007.11.16., 1. o.).

(4)  A Bizottság 2004. április 29-i 917/2004/EK rendelete a méhészeti termékek termelésének és forgalmazásának általános feltételeit javító intézkedésekről szóló 797/2004/EK tanácsi rendelet végrehajtásának részletes szabályairól (HL L 163., 2004.4.30., 83. o.).

(5)  A Bizottság 2015. május 11-i (EU) 2015/1366 felhatalmazáson alapuló rendelete a 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a méhészeti ágazatban nyújtott támogatások tekintetében történő kiegészítéséről (lásd ezen Hivatalos Lap 3. oldalát).

(6)  A Bizottság 2014. augusztus 6-i 908/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kifizető ügynökségek és más szervek, a pénzgazdálkodás, a számlaelszámolás, az ellenőrzési szabályok, a biztosítékok és az átláthatóság tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 255., 2014.8.28., 59. o.)

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1305/2013/EU rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról és az 1698/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 487. o.).

(8)  A Bizottság 2009. augusztus 31-i 792/2009/EK rendelete a közös piacszervezésnek, a közvetlen kifizetések rendszerének, a mezőgazdasági termékek promóciójának, valamint a legkülső régiókra és a kisebb égei-tengeri szigetekre alkalmazandó rendszereknek a végrehajtásával összefüggésben a Bizottsághoz eljuttatandó információk és dokumentumok tagállamok általi továbbítására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 228., 2009.9.1., 3. o.).


MELLÉKLET

A méhészeti programoknak legalább a következő elemeket magukban kell foglalniuk:

1.

az előző méhészeti program végrehajtása keretében eddig elért eredmények, amennyiben volt ilyen program. A 2020–2022 közötti méhészeti programoktól kezdődően az értékelésnek az előző programnak a 10. cikkben említett, két legutolsó végrehajtási jelentésén kell alapulnia;

2.

az (EU) 2015/1366 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkének megfelelően a méhkaptárak számának meghatározása céljából alkalmazott módszer ismertetése;

3.

a tagállamok által készített tanulmány a területükön működő méhészeti ágazat termelési és piaci értékesítési szerkezetéről. A tanulmánynak legalább az alábbi – a méhészeti programnak jóváhagyás céljából való bejelentését megelőző két naptári évet lefedő – információkat kell tartalmaznia:

i.

a méhészek száma;

ii.

a több mint 150 méhkaptárt kezelő méhészek száma;

iii.

a több mint 150 méhkaptárral rendelkező méhészek által kezelt méhkaptárak száma összesen;

iv.

a méhészegyesületekbe szerveződött méhészek száma;

v.

az éves nemzeti méztermelés a méhészeti program jóváhagyás céljából való bejelentését megelőző két naptári évben, kg-ban megadva;

vi.

a vegyes virágméz ártartománya az előállítás helyén;

vii.

a vegyes virágméz ömlesztett nagykereskedelmi ártartománya;

viii.

a kaptáronkénti becsült átlagos éves mézhozam kg-ban megadva;

ix.

az előállított méz kilogrammonkénti becsült átlagos előállítási költsége (állandó és változó költségek);

x.

a méhkaptárak száma a méhészeti program jóváhagyás céljából való bejelentését megelőző két naptári évben azon tagállamok esetében, amelyeknél a megelőző három éves időszakban ilyen program nem volt érvényben;

4.

az adott tagállam méhészeti ágazatának szükségleteinek értékelése, amely legalább az előző méhészeti program értékelésének eredményein (amennyiben volt ilyen), a méhészeti ágazat termelési és piaci értékesítési szerkezetéről készült tanulmányon, valamint a méhészeti ágazat képviseleti szervezeteivel való együttműködés eredményein alapul;

5.

a méhészeti program céljainak, valamint e célok és az 1308/2013/EU rendelet 55. cikke (4) bekezdésében található felsorolásból kiválasztott méhészeti intézkedések közötti kapcsolat ismertetése;

6.

az 1308/2013/EU rendelet 55. cikke (4) bekezdésében található felsorolásból kiválasztott méhészeti intézkedések keretében meghozandó intézkedések részletes ismertetése, amely tartalmazza a becsült költségeket és az évenkénti és intézkedésenkénti lebontásban megadott finanszírozási tervet;

7.

az (EU) 2015/1366 felhatalmazáson alapuló rendelet 5. cikkének értelmében a tagállamok által annak érdekében meghatározott feltételek, hogy a méhészeti programok ne részesüljenek kettős finanszírozásban;

8.

az egyes kiválasztott méhészeti intézkedések esetében alkalmazott teljesítménymutatók. A tagállamoknak intézkedésenként legalább egy releváns teljesítménymutatót kell kiválasztaniuk;

9.

a méhészeti program végrehajtására vonatkozó intézkedések, beleértve a következőket:

i.

a méhészeti programok irányításáért felelős kapcsolattartó pont kijelölése az adott tagállam által;

ii.

a nyomon követő ellenőrzési eljárás leírása;

iii.

a kedvezményezettek számára jogosulatlanul kifizetett összegek esetében meghozandó intézkedések leírása, ideértve a szankciókat is;

iv.

a jóváhagyott programnak az adott tagállamban való nyilvánosságra hozatalát biztosító rendelkezések;

v.

a méhészeti területen működő képviseleti szervekkel való együttműködés biztosítása érdekében hozott intézkedések;

vi.

az adott tagállam méhészeti ágazatában alkalmazott azon módszer leírása, amellyel a méhészeti program intézkedéseinek eredményeit értékelik.