18.2.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 43/3


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/255 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2015. február 13.)

az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába bejegyzett egyik elnevezés termékleírását érintő kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyásáról (Marchfeldspargel [OFJ])

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 53. cikke (2) bekezdése második albekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (1) bekezdése első albekezdésének megfelelően a Bizottság megvizsgálta Ausztria kérelmét, amely az 564/2002/EK rendelettel módosított (2) 1263/96/EK bizottsági rendelet (3) alapján bejegyzett „Marchfeldspargel” oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez kapcsolódó termékleírás módosításának jóváhagyására irányul.

(2)

A kérelem célja a termékleírásnak az ellenőrző hatóság tekintetében történő módosítása.

(3)

A Bizottság megvizsgálta és indokoltnak találta a szóban forgó módosítást. Mivel a módosítás az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése értelmében kisebb jelentőségű, a Bizottság azt az említett rendelet 50–52. cikke szerinti eljárás alkalmazása nélkül jóváhagyhatja,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A „Marchfeldspargel” oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez tartozó termékleírás e rendelet I. mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Az egységes dokumentumnak a termékleírás főbb elemeit tartalmazó, egységes szerkezetbe foglalt szövege e rendelet II. mellékletében szerepel.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2015. február 13-án.

a Bizottság részéről,

az elnök nevében,

Phil HOGAN

a Bizottság tagja


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.

(2)  A Bizottság 2002. április 2-i 564/2002/EK rendelete két, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 2081/92/EGK tanácsi rendelet 17. cikkében megállapított eljárás szerint a földrajzi jelzések és eredetmegjelölések bejegyzéséről szóló 1107/96/EK rendelet mellékletében szereplő elnevezés esetében a termékleírás módosításáról, valamint egy, az egyes elnevezéseknek a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 2081/92/EGK tanácsi rendeletben előírt „Oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartása” elnevezésű nyilvántartásba való bejegyzéséről szóló 2400/96/EK rendelet mellékletében szereplő elnevezés esetében a termékleírás módosításáról (Marchfeldspargel/Baena/Lammefjordsgulerod) (HL L 86., 2002.4.3., 7. o.).

(3)  A Bizottság 1996. július 1-jei 1263/96/EK rendelete a 2081/92/EGK tanácsi rendelet 17. cikkében megállapított eljárás szerint a földrajzi jelzések és eredetmegjelölések bejegyzéséről szóló 1107/96/EK rendelet mellékletének kiegészítéséről (HL L 163., 1996.7.2., 19. o.).


I. MELLÉKLET

A Bizottság jóváhagyja a „Marchfeldspargel” oltalom alatt álló földrajzi jelzés termékleírásának következő módosításait:

Az ellenőrzést a termékleírás 5 g) pontjában szereplő Landeshauptmann von Niederösterreich helyett az alábbi magánszektorbeli ellenőrző szerv végzi:

SGS Austria Controll-Co.GesmbH

Diefenbachgasse 35

1150 Bécs

AUSZTRIA

Tel. +43 15122567-0

Fax +43 15122567 -9

E-mail: sgs.austria@sgs.com

A kérelmező csoportosulás neve az alábbira módosul:

„Verein Genuss Region Marchfeldspargel g.g.A.”


II. MELLÉKLET

KONSZOLIDÁLT EGYSÉGES DOKUMENTUM

A Tanács 2006. március 20-i 510/2006/EK rendelete a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról (1)

„MARCHFELDSPARGEL”

EK-szám: AT-PGI-0217-01213 – 2014.3.11.

OFJ (X) OEM ( )

1.   Elnevezés

„Marchfeldspargel”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Ausztria

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.6. osztály: Gyümölcs, zöldségfélék és gabonafélék, frissen vagy feldolgozva

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A spárgasípok (fiatal hajtás „Asparagus officinalis L.”) épek, egészségesek, tiszták, mentesek olyan károsodástól, amelyet a nem szakszerű mosás idéz elő, friss megjelenésűek és szagúak, mentesek a kártevőktől, a rágcsálók vagy rovarok által okozott kártételtől, zúzódásoktól, nem természetes felületi nedvességtől, illetve idegen szagoktól és/vagy ízektől. A spárgasípok alsó végén a vágási felületnek lehetőleg tisztának kell lennie. A spárgasípok ezenkívül nem lehetnek üregesek, repedtek vagy hámozottak. A leszedés után keletkező repedések korlátozott mértékben megengedhetők. A „Marchfeldspargel” jellegzetes, lágy, enyhén kesernyés spárgaíz jellemzi, amely azonban se nem keserű, se nem rostos.

A spárgák színük szerint négy kategóriába oszthatók:

fehér spárga,

lila spárga: amelynek csúcsi része rózsaszín és lilásbíbor közötti árnyalatú, a spárgasíp egy része pedig fehér;

lilászöld spárga: a spárga részben lila, részben zöld színű,

zöld spárga: csúcsi része, illetve a spárgasíp legnagyobb része zöld színű.

A fehér és a lila spárga hossza legfeljebb 22 cm, a lilászöld spárga és a zöld spárga hossza legfeljebb 25 cm lehet.

Fajták:

Német fajták: Ruhm von Braunschweig, Schwetzinger Meisterschuss, Huchels Auslese, Lukullus, Vulkan, Presto, Merkur, Hermes, Eposs, Ravel, Ramos;

Zöldspárgafajták (= antociánoktól mentesek): Spaganiva, Schneewittchen, Schneekopf;

Holland fajták: Venlim, Carlim, Gijnlim, Boonlim, Backlim, Thielim, Horlim, Prelim, Grolim;

Francia fajták: Larac, Cito, Aneto, Desto, Selection „Darbonne no4”, Selection „Darbonne no3”, Jacq. Ma. 2001, Jacq. Ma. 2002, Andreas, Dariana, Cipres, Viola.

Amerikai fajta: Mary Washington

3.3.   Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében)

3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

3.6.   A szeletelésre, az aprításra, a csomagolásra stb. vonatkozó egyedi szabályok

A „Marchfeldspargel”-t csomagolási egységekbe vagy kis csomagokba helyezett, szorosan átkötött kötegekben értékesítik. A termékleírásnak megfelelően a méret szerinti osztályozás az átmérő alapján történik. A csomagok vagy kötegek tartalma homogén, csak megegyező származási helyű, minőségű és színű spárgákat tartalmaz. A csomagoláshoz használt anyagok védelmet biztosítanak a nedvesség ellen, nem engedik át a fényt és lehetővé teszik a csomagolás lezárását.

Speciális szállítási rendszer biztosítja, hogy a frissen szedett spárga 24 órán belül Ausztria bármely részére eljusson.

3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok

Közös logó: „Marchfeldspargel” oltalom alatt álló elnevezés, név, cím, a spárga színe, osztálya, mérete, tömege és a csomagok száma.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

Marchfeld: Bécstől keletre, a Duna és a Morva (németül March) között elterülő termékeny síkság, amelyet délen a Duna, keleten a Morva, északon a Weinviertler Hügelland dombság, nyugaton pedig Bécs városa határolnak.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

5.1.   A földrajzi terület sajátosságai

A Morva régióban gyengén ugyan, de érezhető a Pannon sztyeppe éghajlati hatása, talaja a térségben különlegesnek számít (folyó menti talajok, csernozjom talaj, humuszban gazdag, eltérő koncentrációban agyagot és löszt tartalmazó, erózió okozta kőpadok és lerakódások). Dél-kelet Stájerországgal együtt ez a térség rendelkezik Ausztriában a legmagasabb a napsütéses órák számával, és egyike a legmelegebb osztrák régiónak. A XIX. század óta a Morva térségében jelentős spárgatermesztés folyik (az Osztrák-Magyar Monarchia idején a helyi kistermelők látták el spárgával a bécsi udvart), a gazdák tehát a régi időkre visszanyúló tapasztalatokkal rendelkeznek e növény termesztése terén. A régióra jellemző kedvező termesztési feltételeknek köszönhetően nem okoz nehézséget az ökológiai kritériumok teljesítése.

5.2.   A termék sajátosságai

A különleges aromájú növényben a többi spárgához viszonyítva a keserű anyagok jelenléte kevésbé jellemző, és „Marchfeldspargel” lágy íze okán is közkedvelt.

5.3.   A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői közötti vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti ok-okozati kapcsolat

Az éghajlati viszonyok, a különleges talajok, a magas középhőmérséklet és a megfelelő páratartalom együttesen ideális feltételeket biztosítanak a spárgatermesztéshez. A vadspárga tehát a Morva térségében honos növény. A régió növénytermesztő gazdái a régi időkre visszanyúló tapasztalatokra támaszkodva kizárólag az itteni különleges feltételeknek megfelelő fajtákat termesztik. Mivel az itt termesztett fajták jelentős mértékben alkalmazkodtak a helyi talaj adottságaihoz, a „Marchfeldspargel” keserűanyag-tartalma elhanyagolható. Ezenkívül a „Marchfeldspargel” spárgasípjait a többi spárgafajtához képest gyakrabban takarítják be, amelynek következtében a spárgaszálak kevésbé fásak.

A „Marchfeldspargel” emellett kiváló hírnévnek örvend, a moráviai spárgaszezont híres politikusok, üzletemberek, művészek nyitják meg, és sor kerül a moráviai spárga királynőjének megválasztására is.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(510/2006/EK rendelet 5. cikk (7) bekezdés)

http://www.patentamt.at/Media/Marchfeldspargel.pdf


(1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o. A rendeletet felváltotta az 1151/2012/EU rendelet.