6.2.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 30/2


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/174 RENDELETE

(2015. február 5.)

az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szóló 10/2011/EU rendelet módosításáról és helyesbítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokról és tárgyakról, valamint a 80/590/EGK és a 89/109/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2004. október 27-i 1935/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (1) bekezdésének a), c), d) és e) pontjára, valamint 11. cikkének (3) bekezdésére és 12. cikkének (6) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 10/2011/EU bizottsági rendelet (2) I. melléklete meghatározza a műanyagok és műanyag tárgyak előállításához engedélyezett anyagok uniós jegyzékét (a továbbiakban: „uniós jegyzék”).

(2)

Az élelmiszerügyi tudományos bizottság 1991-ben (3) értékelte a borkősavat (161. számú, élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyag [a továbbiakban: FCM]). A bizottság véleménye csak a természetes formában előforduló borkősav (L-(+)-borkősav) esetén volt kedvező, a DL borkősavat egyértelműen elutasította. A bizottság értékeléséből az következett, hogy egyedül az L-(+)-borkősav nem káros az emberi egészségre, míg a borkősav másik típusai esetében ez nem jelenthető ki. Ezért a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének 1. táblázatában szereplő anyag nevéből egyértelműen ki kell tűnnie, hogy kizárólag az L-(+)-borkősavra utal. Következésképpen a 161-es FCM-számú anyag nevét ennek megfelelően módosítani kell.

(3)

Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: „Hatóság”) véleményt fogadott el, amelyben újraértékelte a fenol tolerálható napi bevitelét (4). A fenol (241-es FCM-szám) kiindulási anyagként szerepel a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének 1. táblázatában. Erre az anyagra a 10/2011/EU rendelet 11. cikke (2) bekezdésében meghatározott 60 mg/kg specifikus kioldódási határérték vonatkozik. A Hatóság újraértékelésében a fenol esetén a tolerálható napi bevitelt 1,5 mg/testtömeg kg/napról 0,5 mg/testtömeg kg/napra csökkentette. A Hatóság megjegyezte, hogy az összes forrásból származó expozíció nagysága meghaladta a tolerálható napi bevitelt, ugyanakkor az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokból származó expozíció szintje minden valószínűség szerint a tolerálható érték alatt marad. A fenolexpozíció kívánt mértékben való csökkentése érdekében az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokból származó expozíció vonatkozásában egy 10 %-os allokációs tényezőt is alkalmazni kell a tolerálható napi bevitel mellett. A kioldódási határérték meghatározásakor az expozíciónál azt a feltételezést vették figyelembe, hogy egy 60 kg testtömegű személy naponta 1 kg élelmiszert fogyaszt el. Tehát a tolerálható napi bevitel, az allokációs tényező és a feltételezett expozíció alapján 3 mg/kg specifikus kioldódási határértéket kell meghatározni a fenol esetében annak biztosítására, hogy az ne jelentsen veszélyt az emberi egészségre.

(4)

Az 1,4-butándiol formált (344-es FCM-szám) 2000-ben (5) értékelte az élelmiszerügyi tudományos bizottság. A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az említett anyag esetében a specifikus kioldódási határértéket 0,05 mg/kg-ban kell megállapítani. A 10/2011/EU rendelet I. melléklete 1. táblázatának 8. oszlopában helytelenül szerepel, hogy az anyag kioldódása nem kimutatható, ezért ezt helyesbíteni kell.

(5)

A bizottság a specifikus kioldódási határértéknek való megfelelés ellenőrzése helyett az 1,4-butándiol formál (344-es FCM-szám) maradékanyag-tartalom meghatározását javasolta az adott anyagban, mivel nem állt rendelkezésre olyan megfelelő módszer, amely alkalmas lenne az anyag élelmiszerben vagy modellanyagban való kimutatására. Ma azonban már létezik ilyen módszer. A megfelelőséget ezért a maradékanyag meghatározása helyett a kioldódásra vonatkozó vizsgálattal kell ellenőrizni. Az 1,4-butándiol formálból élelmiszerrel vagy modellanyaggal érintkezve hidrolízissel 1,4-butándiol (254-es FCM-szám) és formaldehid (98-as FCM-szám) keletkezhet. Következésképpen a fenti anyagok esetében meghatározott specifikus kioldódási határértékeket nem szabad túllépni. Ezért az 1,4-butándiol formált fel kell venni a 15 és 30 csoportkorlátozási szám alá. Mivel hidrolízis csak bizonyos esetekben megy végbe, a 3. táblázatba bele kell foglalni azokat a szabályokat, amelyek megjelölik, hogy mikor van szükség e csoportkorlátozásoknak való megfelelőség ellenőrzésére.

(6)

A Hatóság kedvező tudományos véleményt (6) fogadott el az 1,4:3,6-dianhidroszorbit kiindulási anyag (364-es FCM-szám) felhasználásának a poliészterek gyártásához komonomerként történő felhasználására való lehetséges kiterjesztéséről a diol összetevő legfeljebb 40 mol %-os, etiliénglikollal és/vagy 1,4-bisz(hidroxi-metil)ciklohexánnal történő együttes felhasználása mellett, illetve abban az esetben, ha nem használják együttesen olyan poliészterekben az 1,4:3,6-dianhidroszorbitot és az 1,4-bisz(hidroxi-metil)ciklohexánt, amelyek 15 %-nál több alkoholt tartalmazó élelmiszerekkel érintkeznek. A fenti feltételek teljesülése mellett az anyag új előírások szerinti használatának kiterjesztése nem jelent veszélyt az emberi egészségre. Következésképpen a 364-es FCM-számú anyag engedélyét ennek megfelelően az új előírásokat feltüntetésével módosítani kell.

(7)

A Hatóság kedvező tudományos véleményt (7) fogadott el a kaolin (410-es FCM-szám) felhasználásának a 100 nm-nél vékonyabb nanoformájú kaolin részecskék legfeljebb 12 %-os arányban etilén-vinil-alkohol („EVOH”) kopolimerben való felhasználására való lehetséges kiterjesztéséről. A fenti feltételek teljesülése mellett az anyag új előírás szerinti használata nem jelent veszélyt az emberi egészségre. Következésképpen a 410-es FCM-számú anyag engedélyét ennek megfelelően az új előírás és részecskeméret feltüntetésével módosítani kell.

(8)

Az uniós jegyzék tartalmaz egy „aktív szén, aktivált” nevű anyagot (713-as FCM-szám, CAS-szám: 64365-11-3). Egy másik anyag is kereskedelmi forgalomban van „aktív szén” néven (CAS-szám: 7440-44-0). A gyakorlatban ugyanarról az anyagról van szó, és mindkét nevet egyaránt, szinonimaként használják. Következésképpen egyértelműen meg kell jelölni, hogy a 713-as FCM-számú anyag neve „aktív szén, aktivált”, és mindkét CAS-szám alá ez az anyag tartozik. A 713-as FCM-számú anyag engedélyét tehát az aktív szénre vonatkozó CAS-szám feltüntetése révén módosítani kell.

(9)

Az új toxikológiai adatok alapján a Hatóság kedvező tudományos véleményt (8) fogadott el az 1,3,5-trisz(2,2-dimetil-propán-amido)-benzol adalékanyag (784-es FCM-szám) kioldódási határértékének 5 mg/kg élelmiszerre történő növeléséről. Következésképpen a 784-es FCM-számú anyag engedélyét ennek megfelelően módosítani kell.

(10)

Az egyenes láncú és elágazó primer (C8-C22) alkoholok polietilénglikol(EO = 1–50)-éterei (799-es FCM-szám) esetében meghatározott korlátozás a 2008/84/EK bizottsági irányelvben (9) az etilén-oxid tekintetében megállapított tisztasági kritériumra vonatkozik. Az irányelvet felváltotta a 231/2012/EU bizottsági rendelet (10), amely az egyes élelmiszer-adalékanyagok esetén tisztasági kritériumokat határoz meg, és megállapítja az ilyen adalékanyagok maximális etilén-oxid tartalmát. A 799-es FCM-számú anyag esetében is alkalmazni kell ezt a felső határértéket.

(11)

A „savak, zsír-, (C8-C22), pentaeritrittel képzett észterek” (880-as FCM-szám, CAS-szám: 85116-93-4) a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének I. táblázatában felsorolt anyagok csoportja. A fenti CAS-szám a 880-as FCM-számú anyagok csoportján belül csak egy alcsoportra vonatkozik, ezért nem helytálló. A 880-as FCM-számú anyagok csoportjára még nem határoztak meg CAS-számot. Következésképpen a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének I. táblázatában a 880. FCM-számú anyagokra vonatkozó bejegyzést a CAS-szám elhagyásával módosítani kell.

(12)

A Hatóság kedvező tudományos véleményt fogadott el (11) a 2,2,4,4-tetrametil-ciklobután-1,3-diol (881-es FCM-szám) felhasználásának egyszeri felhasználásra való lehetséges kiterjesztésére. A vélemény megállapította, hogy egyszeri felhasználás esetén az anyag nem jelent biztonsági kockázatot akkor, ha poliészter előállításánál a diol összetevő legfeljebb 35 mol %-os aránya mellett, a „D2” élelmiszer-utánzó modellanyaggal (növényi olaj) modellezett, a szeszes italokon vagy rendkívül zsíros élelmiszereken kívül bármilyen élelmiszerrel hosszabb ideig szobahőmérsékleten vagy forrón töltés mellett érintkező anyagban komonomerként használják fel. A Hatóság a 10 %-os etanollal és 3 %-os ecetsavval végzett kioldódási vizsgálatokat vette alapul a teljes körű értékelésnél. Következésképpen az alkalmazás kiterjesztése nem vonatkozhat a 10 % feletti alkoholtartalmú élelmiszerekre. Ha az említett anyag megengedett alkalmazása tehát ennek megfelelően kerül kiterjesztésre, és magában foglalja az új előírásokat, az anyag nem jelent veszélyt az emberi egészségre. Következésképpen a 881-es FCM-számú anyag engedélyezését ennek megfelelően módosítani kell.

(13)

A Hatóság tudományos véleményt fogadott el (12) három nanoformájú anyag alkalmazásáról: (butadién, etil-akrilát, metil-metakrilát, sztirol) kopolimer, divinil-benzollal térhálósítva (859-es FCM-szám), (butadién, etil-akrilát, metil-metakrilát, sztirol) nem térhálósított kopolimer (998-as FCM-szám) és (butadién, etil-akrilát, metil-metakrilát, sztirol) kopolimer 1,3-butándiol-dimetakriláttal térhálósítva (1043-as FCM-szám). A Hatóság ezeket az anyagokat biztonsági szempontból nem találta aggályosnak mindenféle élelmiszertípussal – akár hosszú távú tárolás során – legfeljebb szobahőmérsékleten érintkező nem lágyított polivinil-kloridban kombinált, maximum 10 tömegszázalékos felhasználás, továbbá egyedileg vagy egymással kombinálva adalékanyagként történő felhasználás mellett, illetve abban az esetben, ha a részecskék átmérője meghaladja a 20 nm-t és legalább 95 %-ban a 40 nm-t. Következésképpen a fenti előírások betartása mellett az említett anyagok nem jelentenek veszélyt az emberi egészségre, és ennek megfelelően fel kell venni őket a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének 1. táblázatába.

(14)

A Hatóság kedvező tudományos véleményt fogadott el (13) a 2H-perfluor-[(5,8,11,14-tetrametil)- tetraetilénglikol etil-propil-éter] (903-as FCM-szám) új polimerizációsegítő anyagról. Ez az anyag kizárólag a fluorpolimerek polimerizációs eljárásában polimerizációsegítőként alkalmazandó. Az eljárás során a véleményben meghatározott szinterezési és feldolgozási feltételeket kell alkalmazni. Következésképpen a fenti előírások betartása mellett az említett anyag nem jelent veszélyt az emberi egészségre, és ennek megfelelően fel kell venni a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének 1. táblázatába.

(15)

A Hatóság kedvező tudományos véleményt fogadott el (14) az etilén-vinil-acetát kopolimer viasz (969-es FCM-szám) új adalékanyagról, amennyiben az anyag legfeljebb 2 tömegszázalékban, kizárólag poliolefin anyagokban és tárgyakban kerül felhasználásra, és az 1 000 Da alatti kis molekulatömegű oligomerfrakció kioldódási értéke nem haladja meg az 5 mg/kg élelmiszert. Következésképpen a fenti előírások betartása mellett az említett anyag nem jelent veszélyt az emberi egészségre, és ennek megfelelően fel kell venni a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének 1. táblázatába.

(16)

A Hatóság kedvező tudományos véleményt fogadott el (15) a poliglicerin új adalékanyag felhasználásáról (1017-es FCM-szám). A vélemény arra a következtetésre jutott, hogy az anyag alifás-aromás poliészter polimerelegyekben legfeljebb 6,5 tömegszázalékban, lágyítóként való felhasználása biztonsági szempontból nem aggályos. Mivel a vélemény megállapítja, hogy az anyag egy legfeljebb 10 g/kg felhasználási szintig engedélyezett élelmiszer-adalékanyag (E475) természetes hidrolízisterméke, következésképpen a 10/2011/EU rendelet 11. cikkének (2) bekezdésében meghatározott általános specifikus kioldódási határérték feletti kioldódás melletti használata biztonsági szempontból nem ad aggodalomra okot. A Hatóság az alapján is erre a következtetésre jutott, hogy az anyag nem bomlik el a műanyagokban való felhasználása során. Következésképpen az általános specifikus kioldódási határérték tiszteletben tartása és a feldolgozási eljárás során elbomlásának elkerülése mellett az említett anyag nem jelent veszélyt az emberi egészségre. Következésképpen ezt az adalékanyagot fel kell venni a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének 1. táblázatába azzal a kiegészítő kikötéssel, hogy meg kell akadályozni a lebomlását a feldolgozás során.

(17)

A „poletilénglikol (EO = 2–6)-monoalkil (C16-C18)-éter” keverék (725-ös FCM-szám) az egyenes láncú és elágazó „primer (C8-C22) alkoholok polietilénglikol(EO = 1–50)-éterei (799-es FCM-szám)” keverék alcsoportja. A 799-es FCM-számú anyagra vonatkozó specifikus kioldódási határérték és egyéb korlátozások egy friss tudományos értékelésen alapulnak (16). A 799-es FCM-számú bejegyzés a 725-ös FCM-számú bejegyzésre is vonatkozik, ezért ez utóbbit törölni kell a 10/2011/EU rendelet I. mellékletének 1. táblázatából.

(18)

A gazdasági szereplők adminisztratív terheinek korlátozása érdekében a 10/2011/EU rendelet előírásai alapján e rendelet hatálybalépését megelőzően, a 10/2011/EU rendeletben meghatározott követelményeknek megfelelően, jogszerűen forgalomba hozott, de e rendeletnek már nem megfelelő műanyagok és műanyag tárgyak 2016. február 26-ig forgalomba hozhatók. Forgalmazásukat a készletek kimerüléséig kell engedélyezni.

(19)

A 10/2011/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(20)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 10/2011/EU rendelet I. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

A 10/2011/EU rendelet 2015. február 26. előtt alkalmazott változatában megállapított követelményeknek megfelelő műanyagok és műanyag tárgyak 2016. február 26-ig forgalomba hozhatók. Az ilyen műanyagok és műanyag tárgyak az említett időpontot követően a készletek kimerüléséig forgalmazhatók.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2015. február 5-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 338., 2004.11.13., 4. o.

(2)  A Bizottság 2011. január 14-i 10/2011/EU rendelete az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról (HL L 12., 2011.1.15., 1. o.).

(3)  Az élelmiszerügyi tudományos bizottság jelentései, 25. sorozat, EUR 13416, 1991.

(4)  EFSA Journal 2013; 11(4):3189.

(5)  Az élelmiszerügyi tudományos bizottság véleménye az élelmiszerekkel érintkező anyagok tekintetében a monomerek és adalékanyagok 11. kiegészítő jegyzékéről (SCF/CS/PM/GEN/M8313, November 2000).

(6)  EFSA Journal 2013; 11(6):3244.

(7)  EFSA Journal 2014; 12(4):3637.

(8)  EFSA Journal 2013; 11(7):3306.

(9)  A Bizottság 2008. augusztus 27-i 2008/84/EK irányelve a színezékeken és édesítőszereken kívüli egyéb élelmiszer-adalékanyagokra vonatkozó különleges tisztasági követelmények megállapításáról (HL L 253., 2008.9.20., 1. o.).

(10)  A Bizottság 2012. március 9-i 231/2012/EU rendelete az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. és III. mellékletében felsorolt élelmiszer-adalékok specifikációinak meghatározásáról (HL L 83., 2012.3.22., 1. o.).

(11)  EFSA Journal 2013; 11(10):3388.

(12)  EFSA Journal 2014; 12(4):3635.

(13)  EFSA Journal 2012; 10(12):2978.

(14)  EFSA Journal 2014; 12(2):3555.

(15)  EFSA Journal 2013; 11(10):3389.

(16)  Az élelmiszerügyi tudományos bizottság értékelte a 725-ös FCM-számú anyagot, az értékelés az alábbi oldalon olvasható: http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/scf/out20_en.pdf. Az EFSA értékelte a 799-es FCM-számú anyagot (EFSA Journal (2008) 698-699. o.).


MELLÉKLET

A 10/2011/EU rendelet I. melléklete a következőképpen módosul:

1.

Az 1. táblázat a következőképpen módosul:

a)

a 161-es, 241-es, 344-es, 364-es, 410-es, 713-as, 784-es, 799-es, 880-as és 881-es FCM-számú anyagokra vonatkozó bejegyzések helyébe a következő szöveg lép:

„161

92160

000087-69-4

L-(+)-borkősav

igen

nem

nem

 

 

 

 

241

22960

0000108-95-2

fenol

nem

igen

nem

3

 

 

 

344

13810

0000505-65-7

1,4-butándiol formál

nem

igen

nem

0,05

15

30

 

(21)

21821

364

15404

0000652-67-5

1,4:3,6-dianhidroszorbit

nem

igen

nem

5

 

Csak az alábbi célokra használható:

a)

komonomerként poli(etilén-ko-izoszorbid-tereftalátban);

b)

a poliészterek gyártásához komonomerként a diol összetevő legfeljebb 40 mol %-os, etilénglikollal és/vagy 1,4-bisz(hidroxi-metil)ciklohexánnal történő együttes felhasználása mellett.

A dianhidroszorbit alkalmazásával készült poliészterek 1,4-bisz(hidroxi-metil)ciklohexánnal történő együttes felhasználása mellett nem érintkezhetnek 15 %-nál több alkoholt tartalmazó élelmiszerekkel.

 

410

62720

0001332-58-7

kaolin

igen

nem

nem

 

 

A részecskék csak akkor lehetnek 100 nm-nél vékonyabbak, ha legfeljebb 12 tömegszázalékos arányban kerülnek felhasználásra több rétegből álló szerkezeten belül a legbelső réteget alkotó etilén-vinil-alkohol (»EVOH«) kopolimerben, és az élelmiszerrel közvetlenül érintkező réteg olyan funkcionális záróréteget képez, amely megakadályozza a részecskék élelmiszerbe történő kioldódását.

 

713

43480

0064365-11-3

aktív szén, aktivált

igen

nem

nem

 

 

Csak PET-ben, legfeljebb 10 mg/kg polimer értékig használható.

Ugyanazok a tisztasági követelmények, mint amelyeket a 231/2012/EU bizottsági rendelet (1) határoz meg a növényi szénre (E 153), a hamutartalom kivételével, ami legfeljebb 10 tömegszázalék lehet.

 

0007440-44-0

784

95420

0745070-61-5

1,3,5-trisz(2,2-dimetil-propán-amido)-benzol

igen

nem

nem

5

 

 

 

799

77708

 

egyenes láncú és elágazó, primer (C8-C22) alkoholok polietilénglikol(EO = 1–50)-éterei

igen

nem

nem

1,8

 

A 231/2012/EU bizottsági rendeletben az élelmiszer-adalékanyagok különleges tisztasági követelményei között a maximális etilén-oxid-tartalomra vonatkozóan meghatározott követelményeknek megfelelően.

 

880

31348

 

savak, zsír-, C8-C22, pentaeritrittel képzett észterek

igen

nem

nem

 

 

 

 

881

25187

0003010-96-6

2,2,4,4-tetrametil-ciklobután-1,3-diol

nem

igen

nem

5

 

Csak az alábbi célokra használható:

a)

olyan többször használatos tárgyakban, amelyeket legfeljebb szobahőmérsékleten hosszú ideig tárolnak, és amelyek »forró töltésre« (hotfill) szolgálnak;

b)

komonomerként egyszer használatos anyagokban és tárgyakban, a poliészter előállításánál a diol összetevő legfeljebb 35 mol %-os aránya mellett, ha a szóban forgó anyagokat és tárgyakat olyan élelmiszer hosszabb ideig szobahőmérsékleten vagy az alatti hőmérsékleten való tárolására szánják, amelynek alkoholtartalma legfeljebb 10 %, és amelyhez a III. melléklet 2. táblázata nem rendel »D2« élelmiszer-utánzó modellanyagot. Az ilyen egyszer használatos anyagok és tárgyak esetében a forrón töltési feltételek megengedettek.

 

b)

A szöveg a következő bejegyzésekkel egészül ki, az FCM-számok sorrendjében:

„859

 

 

(butadién, etil-akrilát, metil-metakrilát, sztirol) kopolimer, divinil-benzollal térhálósítva, nanoformában

igen

nem

nem

 

 

Csak nem lágyított PVC-ben lévő részecskeként használható, legfeljebb 10 tömegszázalékban, valamennyi élelmiszertípussal rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagoknál, szobahőmérsékleten vagy annál kisebb hőmérsékleten, ideértve a hosszú távú tárolást is.

A 998-as FCM-számú anyaggal és/vagy az 1043-as FCM-számú anyaggal való együttes felhasználás esetén a szóban forgó anyagokra 10 tömegszázalékos korlátozás vonatkozik.

A részecskék átmérője > 20 nm, és számban kifejezve legalább 95 % > 40 nm.

 

903

 

37486-69-4

2H-perfluor-[(5,8,11,14-tetrametil)- tetraetilénglikol etil-propil-éter]

igen

nem

nem

 

 

Csak polimerizációsegítő anyagként használható azon fluorpolimerek polimerizációjában, amelyeket:

a)

többször vagy egyszer használatos anyagokban és tárgyakban való alkalmazásra szánnak, legalább 360 °C-on, legalább 10 percen át, vagy magasabb hőmérsékleten, és ennek megfelelően rövidebb időn át tartó szinterezési és feldolgozási (nem szinterezési) eljárásokban;

b)

többször használatos anyagokban és tárgyakban való alkalmazásra szánnak, legalább 300 °C-on és legfeljebb 360 °C-on, legalább 10 percen át tartó feldolgozási (nem szinterezési) eljárásokban.

 

969

 

24937-78-8

etilén-vinil-acetát-kopolimer viasz

igen

nem

nem

 

 

Polimer-adalékanyagként, kizárólag legfeljebb 2 tömegszázalékban, poliolefin anyagokban való felhasználásra.

Az 1 000 Da alatti kis molekulatömegű oligomerfrakció kioldódási értéke nem haladja meg az 5 mg/kg élelmiszert.

 

998

 

 

butadién, etil-akrilát, metil-metakrilát, sztirol) nem térhálósított kopolimer, nanoformában

igen

nem

nem

 

 

Csak nem lágyított PVC-ben lévő részecskeként használható, legfeljebb 10 tömegszázalékban, valamennyi élelmiszertípussal rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagoknál, szobahőmérsékleten vagy annál kisebb hőmérsékleten, ideértve a hosszú távú tárolást is.

A 859-as FCM-számú anyaggal és/vagy az 1043-as FCM-számú anyaggal való együttes felhasználás esetén a szóban forgó anyagokra 10 tömegszázalékos korlátozás vonatkozik.

A részecskék átmérője > 20 nm, és számban kifejezve legalább 95 % > 40 nm.

 

1017

 

25618-55-7

poliglicerin

igen

nem

nem

 

 

A feldolgozást az anyag lebomlását megakadályozó körülmények között, legfeljebb 275 °C-on kell végezni.

 

1043

 

 

(butadién, etil-akrilát, metil-metakrilát, sztirol) kopolimer, 1,3-butándiol-dimetakriláttal térhálósítva, nanoformában

igen

nem

nem

 

 

Csak nem lágyított PVC-ben lévő részecskeként használható, legfeljebb 10 tömegszázalékban, valamennyi élelmiszertípussal rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagoknál, szobahőmérsékleten vagy annál kisebb hőmérsékleten, ideértve a hosszú távú tárolást is.

A 859-as FCM-számú anyaggal és/vagy az 998-as FCM-számú anyaggal való együttes felhasználás esetén a szóban forgó anyagokra 10 tömegszázalékos korlátozás vonatkozik.

A részecskék átmérője > 20 nm, és számban kifejezve legalább 95 % > 40 nm.”

 

c)

a 725-ös FCM-számú anyagra vonatkozó bejegyzést el kell hagyni.

2.

A 2. táblázatban az anyagcsoportokra vonatkozó 15-ös és 30-as korlátozások helyébe a következő szöveg lép:

„15

98

196

344

15

formaldehidben kifejezve

30

254

344

672

5

1,4-butándiolban kifejezve”

3.

A 3. táblázat a következő bejegyzéssel egészül ki:

„(21)

Élelmiszerrel vagy élelmiszer-utánzó modellanyaggal való reakció esetében a megfelelés-ellenőrzés keretében ellenőrizni kell, hogy a hidrolízistermékek, a formaldehidek és az 1,4-butándiol kioldódása nem haladja-e meg a vonatkozó határértékeket.”


(1)  A Bizottság 2012. március 9-i 231/2012/EU rendelete az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. és III. mellékletében felsorolt élelmiszer-adalékok specifikációinak meghatározásáról (HL L 83., 2012.3.22., 1. o.).”