9.7.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 181/82


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/1111 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2015. július 7.)

az Északi-tengeri–balti vasúti teherszállítási folyosó bővítésében érintett tagállamok által benyújtott együttes javaslatnak a versenyképes árufuvarozást szolgáló európai vasúti hálózatról szóló 913/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 5. cikkének való megfelelőségéről

(az értesítés a C(2015) 4507. számú dokumentummal történt)

(Csak a cseh, a francia, a holland, a lengyel, a litván és a német nyelvű szöveg hiteles)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a versenyképes árufuvarozást szolgáló európai vasúti hálózatról szóló, 2010. szeptember 22-i 913/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (6) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 913/2010/EU rendelet 5. cikkének (5) bekezdésével összhangban Belgium, a Cseh Köztársaság, Németország, Litvánia, Hollandia és Lengyelország vasúti közlekedésért felelős minisztériumai a Bizottsághoz 2014. április 27-én szándéknyilatkozatot juttattak el, amelyben javasolták, hogy az Északi-tengeri–balti vasúti teherszállítási folyosó a Cseh Köztársaságra és a lengyel-ukrán határig kerüljön kiterjesztésre.

(2)

A Bizottság a 913/2010/EU rendelet 5. cikkének (6) bekezdésével összhangban megvizsgálta a javaslatot, és úgy véli, hogy az megfelel a rendelet 5. cikkének. Először is a teherszállítási folyosó ügyvivő testülete által az Északi-tengeri–balti vasúti teherszállítási folyosót érintő közlekedési piacról készített tanulmányból kiderül, hogy a főbb északi-tengeri kikötők és a Cseh Köztársaság, illetve Dél-Lengyelország közötti forgalom további növelésében jelentős potenciál rejlik, különösen a kombinált szállítás területén. Az útvonal javasolt bővítése továbbá a főbb északi-tengeri kikötők és a Cseh Köztársaság, illetve Dél-Lengyelország közötti teherszállítási folyosókon az infrastruktúra-kapacitás irányítására szolgáló, (a 913/2010/EU rendelet 13. cikkében bemutatott) egyablakos ügyintézési rendszer létrehozásával is kecsegtet. A javasolt bővítés összhangban van az Európai Vasúti Forgalomirányítási Rendszert (ERTMS) érintő megvalósítási tervben az F. folyosó tekintetében javasolt kialakítással, amint az a 2012/88/EU bizottsági határozatban (2) szerepel. A javasolt bővítés – mindenekelőtt azáltal, hogy a Cseh Köztársaság területén közvetlen kapcsolatot hoz létre az Északi-tengeri–balti vasúti teherszállítási folyosó és a Rajna–Duna folyosó között – azon vasúti teherszállítási folyosók általános összekapcsoltságát is javítja, amelyek a versenyképes árufuvarozás érdekében létrehozandó európai vasúti hálózatot alkotják majd. Végül a javasolt bővítés magában hordozza annak a lehetőségét is, hogy javul a vasúti forgalom az EU keleti határán túlnyúlóan, illetve az Európát és Ázsiát összekötő szárazföldi útvonalhálózaton.

(3)

Az Északi-tengeri–balti vasúti teherszállítási folyosó bővítése nem gátolhatja a Kelet/kelet-mediterrán vasúti teherszállítási folyosó 913/2010/EU rendelet melléklete szerinti kialakítását, amely folyosó szintén magában foglal az északi-tengeri kikötők és a Cseh Köztársaság közötti összeköttetést.

(4)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 913/2010/EU rendelet 21. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Északi-tengeri–balti vasúti teherszállítási folyosónak a Cseh Köztársaságra és a lengyel-ukrán határig való kiterjesztéséről szóló, 2014. április 27-i dátumú szándéknyilatkozat, amelyet Belgium, a Cseh Köztársaság, Németország, Litvánia, Hollandia és Lengyelország vasúti közlekedésért felelős minisztériumai küldtek a Bizottságnak, és amelyben a Wilhelmshaven/Bremerhaven/Hamburg/Amszterdam/Rotterdam/Antwerpen-Aachen-Hannover/Berlin-Varsó-Terespol (lengyel-belarusz határ)/Kaunas-Riga-Tallinn/Falkenberg-Prága/Wroclaw-Katowice-Medyka (lengyel-ukrán határ) útvonalat javasolják az Északi-tengeri–balti folyosó fő útvonalának, összhangban van a 913/2010/EU rendelet 5. cikkével.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Belga Királyság, a Cseh Köztársaság, a Németországi Szövetségi Köztársaság, a Litván Köztársaság, a Holland Királyság és a Lengyel Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2015. július 7-én.

a Bizottság részéről

Violeta BULC

a Bizottság tagja


(1)  HL L 276., 2010.10.20., 22. o.

(2)  A transzeurópai vasúti rendszer ellenőrző-irányító és jelző alrendszerére vonatkozó kölcsönös átjárhatósági műszaki előírásról szóló, 2012. január 25-i 2012/88/EU bizottsági határozat (HL L 51., 2012.2.23., 1. o.).