19.6.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 179/26


A BIZOTTSÁG 666/2014/EU FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2014. március 12.)

az 525/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az uniós nyilvántartási rendszerre vonatkozó érdemi követelmények megállapításáról, valamint a globális felmelegedési potenciálokban és a nemzetközileg elfogadott nyilvántartási iránymutatásokban bekövetkezett változások figyelembevételéről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának nyomon követésére és bejelentésére, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos egyéb információk nemzeti és uniós szintű bejelentésére szolgáló rendszerről, valamint a 280/2004/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. május 21-i 525/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (2) bekezdésére és 7. cikke (6) bekezdésének b) pontjára,

mivel:

(1)

Az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezménye (UNFCCC) – melyet a 94/69/EK tanácsi határozat (2) hagyott jóvá –, a keretegyezményhez tartozó, a 2002/358/EK tanácsi határozattal (3) jóváhagyott Kiotói Jegyzőkönyv, valamint a 2009-ben elfogadott, integrált energiaügyi és éghajlat-változási csomagként említett uniós jogszabálycsomag értelmében fennálló, az üvegházhatást okozó gázok összes kibocsátásának korlátozásával vagy csökkentésével kapcsolatos uniós és tagállami kötelezettségek teljesítésében elért tényleges haladás értékelésének lehetővé tétele érdekében az üvegházhatásúgáz-kibocsátás nyomon követésére és jelentésére vonatkozó mechanizmusra van szükség.

(2)

Az UNFCCC részes feleinek a Kiotói Jegyzőkönyvben részes felek találkozójául szolgáló konferenciáján elfogadott 19/CMP.1. határozat meghatározza a nemzeti rendszerekre vonatkozó iránymutatásokat, amelyeket a feleknek alkalmazniuk kell. Az uniós nyilvántartási rendszerre vonatkozó szabályokat ezért az említett határozat szerinti kötelezettségek teljesítésének lehetővé tétele érdekében meg kell állapítani, biztosítva, hogy az UNFCCC titkárságának történő jelentéstételre a határidő betartásával, átlátható, pontos, egységes, összehasonlítható és hiánytalan módon kerüljön sor.

(3)

Az uniós nyilvántartási rendszer minőségének biztosítása érdekében az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartásának minőségbiztosítási és minőség-ellenőrzési programja tekintetében további szabályokat kell megállapítani.

(4)

Az uniós jegyzék teljességének az üvegházhatású gázok nemzeti jegyzékeire vonatkozó iránymutatásokkal összhangban történő biztosítása érdekében meg kell határozni azokat a módszereket és adatokat, amelyeket a Bizottság – az érintett tagállamokkal folytatott konzultáció és szoros együttműködés során – a tagállami jegyzékről hiányzó adatok vonatkozásában az 525/2013/EU rendelet 9. cikke (2) bekezdésének megfelelően készített becslések kapcsán alkalmaz.

(5)

Az UNFCCC Kiotói Jegyzőkönyve értelmében fennálló uniós kötelezettségek időben történő és hatékony végrehajtása érdekében meg kell határozni az éves jelentéstételi folyamat és az UNFCCC által végzett felülvizsgálat során a tagállamok és az Unió között megvalósuló együttműködés és koordináció ütemtervét.

(6)

Figyelembe kell venni a globális felmelegedési potenciál értékeinek változásait, valamint az üvegházhatást okozó gázok emberi eredetű, forrásonkénti kibocsátásainak, továbbá gáznyelőnkénti eltávolításának nemzeti jegyzékeire vonatkozó, nemzetközi szinten elfogadott iránymutatásokat, az UNFCCC és a Kiotói Jegyzőkönyv testületei által elfogadott vonatkozó határozatoknak megfelelően.

(7)

Az UNFCCC és a Kiotói Jegyzőkönyv értelmében fennálló nyomonkövetési és jelentéstételi kötelezettségek végrehajtásával való egységesség biztosítása érdekében e rendelet 2015. január 1-jétől alkalmazandó,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

(1)   Az üvegházhatású gázok európai uniós nyilvántartása az Európai Uniónak az Európai Unióról szóló szerződés 52. cikke szerinti területére vonatkozó, az üvegházhatást okozó gázok forrásokból kibocsátott, valamint nyelők által eltávolított tagállami mennyiségeinek összege, melyet az 525/2013/EU rendelet 7. cikkének megfelelően, a tárgyévek teljes idősorára vonatkozóan jelentett tagállami üvegházhatásúgáz-jegyzékek alapján határoznak meg.

(2)   E rendelet megállapítja az uniós nyilvántartási rendszerre vonatkozó követelményeket, és további szabályokat határoz meg az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartásának elkészítése és vezetése vonatkozásában, ideértve a tagállamokkal az éves jelentéstételi folyamat során, valamint az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezménye (UNFCCC) nyilvántartásának felülvizsgálata folyamán megvalósuló együttműködésre vonatkozó szabályokat.

(3)   E rendelet ezen túlmenően megállapítja a globális felmelegedési potenciál értékeire, valamint az üvegházhatású gázok nyilvántartásának meghatározása és jelentése során a tagállamok és a Bizottság által alkalmazandó, nemzetközi szinten elfogadott iránymutatásokra vonatkozó szabályokat.

2. cikk

Az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása

(1)   Az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartásának elkészítése és vezetése során a Bizottság a következőkre törekszik:

a)

annak biztosítása az 525/2013/EU rendelet 9. cikkének (2) bekezdésében foglalt eljárás alkalmazásával, hogy az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása hiánytalan legyen;

b)

annak szavatolása, hogy az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása a tagállami üvegházhatásúgáz-kibocsátások és gáznyelők révén való eltávolítások átlátható összesítését biztosítsa, továbbá hogy átlátható módon tükrözze azt, hogy a tagállami üvegházhatásúgáz-kibocsátások és gáznyelők révén való eltávolítások miként járulnak hozzá az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartásához;

c)

annak biztosítása, hogy az adott jelentéstételi év tekintetében az üvegházhatású gázok unióbeli kibocsátásának és gáznyelők révén való eltávolításainak összege egyenlő legyen az 525/2013/EU rendelet 7. cikkének (1)–(5) bekezdése szerint jelentett tagállami üvegházhatásúgáz-kibocsátások és gáznyelők révén való eltávolítások összegével;

d)

annak biztosítása, hogy az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása valamennyi jelentett év tekintetében tartalmazza a kibocsátások és a gáznyelőnkénti eltávolítások következetes idősorait.

(2)   A Bizottság és a tagállamok törekednek a tagállami üvegházhatásúgáz-jegyzékek közötti összehasonlíthatóság fokozására.

3. cikk

Az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartásának minőségbiztosítási és minőség-ellenőrzési programja

(1)   Az 525/2013/EU rendelet 6. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett uniós minőségbiztosítási és minőség-ellenőrzési program kiegészíti a tagállamok által végrehajtott minőségbiztosítási és minőség-ellenőrzési programokat.

(2)   A tagállamok – többek között a 6. és a 7. cikk alkalmazása révén – biztosítják a tevékenységi adatok, a kibocsátási tényezők és a nemzeti üvegházhatásúgáz-jegyzékük tekintetében felhasznált más paraméterek minőségét.

(3)   A tagállamok – amennyiben az UNFCCC által az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása vonatkozásában végzett felülvizsgálat alatt ez szükségessé válik – a Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség rendelkezésére bocsátanak minden releváns információt, amelyet az UNFCCC részes feleinek a Kiotói Jegyzőkönyvben részes felek találkozójául szolgáló konferenciáján elfogadott 19/CMP.1. határozat melléklete (16) bekezdése a) pontjának megfelelően létrehozott és kezelt archívumaikban tárolnak.

4. cikk

A hiányzó adatok pótlása

(1)   Az 525/2013/EU rendelet 9. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság által végzett, a tagállamok üvegházhatásúgáz-jegyzékeiről hiányzó adatokra vonatkozó becslések a következő módszereken és adatokon alapulnak:

a)

amennyiben az adott tagállam az előző jelentési tárgyévben az érintett forráskategória vonatkozásában a becslések tekintetében következetes idősorokat nyújtott be, melyeket a Kiotói Jegyzőkönyv 5. cikkének (2) bekezdése szerint nem igazítottak ki, továbbá az alábbiak bármelyikének bekövetkezése esetén:

i.

az érintett tagállam az 525/2013/EU rendelet 8. cikkének (1) bekezdése szerint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról megközelítőleges adatokat tartalmazó jegyzéket nyújtott be az X – 1 év vonatkozásában, amely tartalmazza a hiányzó becslést, a becslés alapját a megközelítőleges adatokat tartalmazó jegyzék adatai biztosítják;

ii.

az érintett tagállam nem nyújtott be az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról megközelítőleges adatokat tartalmazó jegyzéket az X – 1 év vonatkozásában az 525/2013/EU rendelet 8. cikke (1) bekezdésének megfelelően, viszont az Unió az adott tagállam tekintetében, az 525/2013/EU rendelet 8. cikke (1) bekezdésének megfelelően elvégezte az X – 1 évre nézve az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó becslést, a becslés alapja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról megközelítőleges adatokat tartalmazó uniós nyilvántartás;

iii.

az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról megközelítőleges adatokat tartalmazó jegyzékből származó adatok használata nem lehetséges, vagy az energiaágazat vonatkozásában hiányzó adatok következtében nagymértékben pontatlan becsléshez vezetne, a becslés alapját az 1099/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (4) megfelelően kapott adatok biztosítják;

iv.

az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról megközelítőleges adatokat tartalmazó jegyzékből származó adatok használata nem lehetséges, vagy a nem az energiaágazatok vonatkozásában hiányzó adatok következtében nagymértékben pontatlan számításhoz vezetne, a becslés alapját a Kiotói Jegyzőkönyv 5. cikkének (2) bekezdése értelmében végzett kiigazításokra vonatkozó módszerekről szóló technikai iránymutatások követésével, az érintett iránymutatásban meghatározott konzervatív tényező alkalmazása nélkül végzett számítás biztosítja;

b)

amennyiben az adott forráskategóriára vonatkozó becslést a korábbi években a Kiotói Jegyzőkönyv 5. cikkének (2) bekezdése szerint kiigazították, az érintett tagállam pedig nem nyújtott be felülvizsgált becslést, a becslés alapja a Kiotói Jegyzőkönyv 5. cikkének (2) bekezdése szerinti kiigazításokra vonatkozó módszerekről szóló technikai útmutatóban előírt, a szakértői felülvizsgáló csoport által alkalmazott alapvető kiigazítási módszer (az útmutatóban meghatározott konzervatív tényező alkalmazása nélkül);

c)

amennyiben valamely releváns kategória esetében a becslés tekintetében a korábbi években az 525/2013/EU rendelet 19. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerint technikai korrekciót alkalmaztak, és az érintett tagállam nem nyújtott be felülvizsgált becslést, a becslés alapja a technikai szakértői felülvizsgálói csoport által a technikai korrekció kiszámítására alkalmazott módszer;

d)

amennyiben az érintett forráskategóriára vonatkozó jelentett becsült értékek összefüggő idősorozata nem áll rendelkezésre, és amennyiben a forráskategória becsült értékét nem igazították ki a Kiotói Jegyzőkönyv 5. cikkének (2) bekezdése szerint, a becslés alapja a módosítások technikai útmutatója, az ezen útmutatóban meghatározott konzervatív tényező alkalmazása nélkül.

(2)   A Bizottság az (1) bekezdésben említett becsléseket az érintett tagállamokkal folytatott konzultáció mellett a jelentés tárgyévének március 31-éig elkészíti.

(3)   Az érintett tagállam az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása és az üvegházhatást okozó gázok nemzeti jegyzéke közötti egységesség biztosítása érdekében az UNFCCC számára április 15-ig benyújtandó tagállami adatokhoz az (1) bekezdésben említett becsléseket használja.

5. cikk

Az éves jelentéstételi folyamat, valamint az UNFCCC által végzett felülvizsgálat során megvalósuló együttműködésre és koordinációra vonatkozó ütemtervek

(1)   Ha a tagállam május 27-ig ismételten be kívánja nyújtani jegyzékét az UNFCCC titkárságának, ugyanezt a jegyzéket előzetesen, május 8-ig jelentenie kell a Bizottság számára. A Bizottságnak jelentett információknak meg kell egyezniük az UNFCCC titkársága számára továbbított információkkal.

(2)   Ha a tagállam május 27-ét követően ismételten be kívánja nyújtani jegyzékét az UNFCCC titkárságának, és a jegyzékben foglalt információk eltérnek a Bizottság számára már jelentett információktól, az érintett tagállam az információkat legkésőbb egy héttel az UNFCCC számára történő ismételt benyújtást követően jelenti a Bizottságnak.

(3)   A tagállamok jelentést tesznek a Bizottságnak az alábbi információkról:

a)

szakértői felülvizsgálói csoporttól származó, arra vonatkozó jelzés, hogy az üvegházhatást okozó gázok tagállami jegyzékével kapcsolatban kötelező jellegű kötelezettségekhez kapcsolódó potenciális problémák merülhetnek fel, amelyek kiigazításhoz vezethetnek vagy megkérdőjelezhetik a végrehajtást (az úgynevezett „Saturday paper”, vagyis a felülvizsgálat utolsó napján kibocsátott dokumentum); az UNFCCC titkárságától kapott információk kézhezvételétől számított egy héten belül;

b)

a tagállam és a szakértői felülvizsgálói csoport megegyezésével az üvegházhatású gázok kibocsátásának benyújtott jegyzékében az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó becslések javítása a felülvizsgálati folyamat során; az a) pontban említett jelzésre válaszul, az UNFCCC titkárságának történő benyújtást követő egy héten belül;

c)

a jegyzékre vonatkozó egyedi felülvizsgálati jelentéstervezet, amely tartalmazza az üvegházhatásúgáz-kibocsátások kiigazított becsléseit vagy – amennyiben a tagállam nem orvosolta a szakértői felülvizsgáló csoport által jelzett problémát – a végrehajtással kapcsolatos kérdést; az UNFCCC titkársága által küldött jelentés kézhezvételétől számított egy héten belül;

d)

a tagállam válasza a jegyzékre vonatkozó egyedi felülvizsgálati jelentéstervezetre abban az esetben, ha a javasolt kiigazítást nem fogadják el; a választ összefoglaló kíséri, amelyben a tagállam jelzi, hogy elfogadja vagy elutasítja-e a javasolt kiigazításokat; a válasznak az UNFCCC titkárságának történő benyújtásától számított egy héten belül;

e)

a jegyzékre vonatkozó végleges egyedi felülvizsgálati jelentés; az UNFCCC titkársága által küldött dokumentum kézhezvételétől számított egy héten belül;

f)

a Kiotói Jegyzőkönyv Megfelelési Bizottságának benyújtott, a végrehajtással kapcsolatos bármiféle kérdés, továbbá a Megfelelési Bizottság arra vonatkozó bejelentése, hogy megkezdi egy, a végrehajtással kapcsolatos kérdés vizsgálatát, valamint a Megfelelési Bizottságnak és társszervezeteinek a tagállammal kapcsolatos valamennyi előzetes megállapítása és döntése; az UNFCCC titkársága által küldött dokumentum kézhezvételétől számított egy héten belül.

(4)   A bizottsági szolgálatok a (3) bekezdésben említett információkról összefoglalót küldenek a tagállamoknak.

(5)   A bizottsági szolgálatok a (3) bekezdésben említett információkat értelemszerűen az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása tekintetében is megküldik a tagállamoknak.

(6)   A (3) bekezdés b) pontjában említett, az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartásában eszközölt bármely javítást az érintett tagállammal együttműködésben kell elvégezni.

(7)   Amennyiben a Kiotói Jegyzőkönyv megfelelési mechanizmusa értelmében valamelyik tagállam esetében kiigazítják az üvegházhatást okozó gázok nemzeti jegyzékét, az érintett tagállam a Bizottsággal egyezteti a felülvizsgálati folyamatra adott válaszát az 525/2013/EU rendeletnek megfelelő kötelezettségei vonatkozásában, az alábbi időkereteken belül:

a)

a Kiotói Jegyzőkönyv alapján biztosított időkereten belül, amennyiben egyetlen év kiigazított becsült értékei vagy a kötelezettségvállalási időszak egymás után következő éveinek összeadódó kiigazításai egy vagy több tagállam esetében a mennyiség tekintetében az uniós nyilvántartás olyan mértékű kiigazítását vonnák maguk után, amelynek következményeként a Kiotói Jegyzőkönyv 7. cikkének (1) bekezdése szerinti módszertani és jelentéstételi követelmények a jogosultsági követelmények tekintetében a Kiotói Jegyzőkönyv 7. cikke szerint elfogadott útmutatóban foglaltak szerint nem teljesülnének;

b)

a következő dokumentumok benyújtását megelőző két héten belül:

i.

a Kiotói Jegyzőkönyv szerinti érintett testületekhez küldött, a jogosultság visszaállítására vonatkozó kérelem;

ii.

a végrehajtással kapcsolatos kérdés vizsgálatáról rendelkező határozatra vagy a Megfelelési Bizottság előzetes megállapításaira adott válasz.

(8)   Azon a héten, melynek során az UNFCCC által az üvegházhatású gázok uniós nyilvántartása vonatkozásában végzett felülvizsgálatra sor kerül, a tagállamok a lehető leghamarabb választ adnak az UNFCCC által végzett felülvizsgálat nyomán felmerülő, a 4. cikk (2) és (3) bekezdése értelmében az illetékességük alá tartozó problémákkal kapcsolatos kérdésekre.

6. cikk

Az üvegházhatású gázok jegyzékére vonatkozó iránymutatások

A tagállamok és a Bizottság az 525/2013/EU rendelet 7. cikkének (1)–(5) bekezdésében említett, az üvegházhatású gázokra vonatkozó jegyzékeket az alábbiaknak megfelelően határozzák meg:

a)

az Éghajlat-változási Kormányközi Testületnek (IPCC) az üvegházhatású gázok nemzeti jegyzékeire vonatkozó, 2006. évi iránymutatásai;

b)

a Kiotói Jegyzőkönyvből fakadó, kiegészítő módszereket is tartalmazó átdolgozott IPCC-iránymutatások, valamint a bevált módszerekre vonatkozó iránymutatások (2013);

c)

az Éghajlat-változási Kormányközi Testületnek (IPCC) az üvegházhatású gázok nemzeti jegyzékeire vonatkozó 2006. évi iránymutatásaihoz készült, a vizes élőhelyekre vonatkozó 2013. évi kiegészítés a vizes élőhelyeknek az 525/2013/EU rendelet 7. cikke (1) bekezdése d) pontjában említett lecsapolása és elárasztással való helyreállítása tekintetében;

d)

az egyezmény I. mellékletében szereplő, a felek nemzeti közleményeinek elkészítésére vonatkozó UNFCCC-iránymutatások, I. rész: az UNFCCC részes feleinek konferenciáján elfogadott 24/CP.19. határozatban foglalt, az éves jegyzékek jelentésére vonatkozó UNFCCC-iránymutatások;

e)

a Kiotói Jegyzőkönyvnek az UNFCCC részes feleinek a Kiotói Jegyzőkönyvben részes felek találkozójául szolgáló konferenciáján elfogadott 7. cikke értelmében előírt információk összeállítására vonatkozó iránymutatások.

7. cikk

Globális felmelegedési potenciálok

A tagállamok és a Bizottság az üvegházhatást okozó gázoknak az 525/2013/EU rendelet 7. cikkének (1)–(5) bekezdése szerinti jegyzékei, valamint az üvegházhatást okozó gázok uniós nyilvántartása meghatározása és jelentése céljából az UNFCCC részes feleinek konferenciáján elfogadott 24/CP.19. határozat III. mellékletében felsorolt globális felmelegedési potenciálokat használják.

8. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

A rendeletet 2015. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. március 12-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 165., 2013.6.18., 13. o.

(2)  A Tanács 1993. december 15-i 94/69/EK határozata az Egyesült Nemzetek Éghajlat-változási Keretegyezményének megkötéséről (HL L 33., 1994.2.7., 11. o.).

(3)  A Tanács 2002. április 25-i 2002/358/EK határozata az Egyesült Nemzetek Éghajlat-változási Keretegyezménye Kiotói Jegyzőkönyvének az Európai Közösség nevében történő jóváhagyásáról, valamint az abból származó kötelezettségek közös teljesítéséről (HL L 130., 2002.5.15., 1. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2008. október 22-i 1099/2008/EK rendelete az energiastatisztikáról (HL L 304., 2008.11.14., 1. o.).