16.10.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 298/12


A BIZOTTSÁG 2014/96/EU VÉGREHAJTÁSI IRÁNYELVE

(2014. október 15.)

a 2008/90/EK irányelv hatálya alá tartozó gyümölcstermő növények szaporítóanyagai, illetve gyümölcstermesztésre szánt ültetési anyagok jelöléséről, fémzárolásáról és csomagolásáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a gyümölcstermő növények szaporítóanyagai, illetve a gyümölcstermesztésre szánt gyümölcstermő növények forgalmazásáról szóló, 2008. szeptember 29-i 2008/90/EK (1) tanácsi irányelvre és különösen annak 9. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

A gyümölcstermő növények szaporítóanyagai, illetve gyümölcstermesztésre szánt ültetési anyagok jelölése, fémzárolása és csomagolása tekintetében követelményeket kell elfogadni annak biztosítása érdekében, hogy a forgalmazás a 2008/90/EK irányelvnek megfelelően valósuljon meg.

(2)

A gyümölcstermő növények hivatalosan prebázis szaporítóanyagnak, bázis szaporítóanyagnak vagy certifikált szaporítóanyagnak minősített szaporítóanyagai, valamint a gyümölcstermesztésre szánt ültetési anyagok tekintetében rendelkezni kell a fémzárolási és csomagolási követelményekről.

(3)

A prebázis, bázis vagy certifikált szaporítóanyagok olyan jelöléssel hozhatók forgalomba, amely megfelel bizonyos követelményeknek. A jelölést (címkét) az illetékes hivatalos szervnek kell elkészítenie és elhelyeznie. A tagállamok számára lehetővé kell tenni, hogy úgy rendelkezhessenek, hogy az illetékes hivatalos szerv engedélyezhesse, hogy e jelölést a szállító készítse el és helyezze el az illetékes hivatalos szerv felügyelete alatt. A jelölés tervezését minden esetben az illetékes hivatalos szervnek kell meghatároznia az ebben az irányelvben foglalt követelményeknek megfelelően.

(4)

Annak érdekében, hogy a prebázis szaporítóanyagok, a bázis szaporítóanyagok vagy a certifikált szaporítóanyagok különböző típusainak tételei együtt legyenek forgalmazhatók, a tagállamok számára lehetővé kell tenni olyan kísérő okmány előírását, amely elősegíti a felhasználók tájékoztatását, és javítja a tételek nyomon követhetőségét és ellenőrzését a piaci értékesítés valamennyi szakaszában. E dokumentumot az illetékes hivatalos szervnek vagy az illetékes hivatalos szerv felügyelete alatt az érintett szállítónak kell elkészítenie.

(5)

A C.A.C.-anyag (CAC (Conformitas Agraria Communitatis) forgalmazásához a szállító által készített okmány szükséges.

(6)

Az ebben az irányelvben meghatározott intézkedések összhangban vannak a gyümölcstermő növénynemzetségek és -fajok szaporító- és ültetvényanyagaival foglalkozó állandó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A jelölésre, a fémzárolásra és a csomagolásra vonatkozó követelmények

A tagállamok biztosítják, hogy a gyümölcstermő növények hivatalosan prebázis szaporítóanyagnak, bázis szaporítóanyagnak vagy certifikált szaporítóanyagnak minősített szaporítóanyagai, valamint a gyümölcstermesztésre szánt ültetési anyagok (a továbbiakban: ültetési anyagok) hivatalosan certifikált szaporítóanyagnak minősített szaporítóanyagai csak akkor hozhatók forgalomba, ha megfelelnek a 2. és a 4. cikkben megállapított, a jelölésre, a fémzárolásra és a csomagolásra vonatkozó követelményeknek. A jelölést adott esetben a 3. cikkben előírt kísérő dokumentum egészítheti ki.

A tagállamok biztosítják, hogy a C.A.C.-anyagok (Conformitas Agraria Communitatis) csak akkor hozhatók forgalomba, ha megfelelnek a szállítói okmány vonatkozásában az 5. cikkben megállapított feltételeknek.

2. cikk

A prebázis, bázis vagy certifikált szaporítóanyagok jelölése

(1)   A tagállamok biztosítják, hogy a prebázis, bázis vagy certifikált szaporítóanyagok esetében az illetékes hivatalos szerv a (2)–(5) bekezdésben foglaltaknak megfelelő jelölést készít és helyez el a szaporítóanyagként vagy gyümölcstermő növényként forgalmazni kívánt növényeken vagy növényrészeken. A tagállamok úgy rendelkezhetnek, hogy az illetékes hivatalos szerv engedélyezheti, hogy a jelölést a szállító készítse el és helyezze el az illetékes hivatalos szerv felügyelete alatt. A jelölés tervezése tekintetében az illetékes hivatalos szerv a (2), (3) és (4) bekezdésnek megfelelően határoz.

Az ugyanazon tételbe tartozó szaporítóanyagok vagy ültetési anyagok közös jelöléssel hozhatók forgalomba, amennyiben az ilyen anyagokat vagy növényeket ugyanabban a csomagban, kötegben vagy tartályban helyezték el, és a jelölést az (5) bekezdés második albekezdésének megfelelően helyezik el.

A tagállamok rendelkezhetnek úgy, hogy az egyéves vagy egyévesnél idősebb ültetési anyagokra egyenként helyezzenek el jelölést. Ebben az esetben a jelölés elvégezhető a termőföldön a gyökerestől való eltávolítást megelőzően, e művelet során vagy később. Ha a jelölésre később kerül sor, az ugyanazon tételbe tartozó növényeket egyszerre kell gyökerestől eltávolítani, és megjelölésükig más tételektől elválasztva, megjelölt tartályokban kell elhelyezni.

(2)   A jelölésen az alábbi információknak kell szerepelniük:

a)

az „uniós szabályok és szabványok” felirat;

b)

a jelölés helye szerinti tagállam vagy a megfelelő kód;

c)

az illetékes hivatalos szerv vagy a megfelelő kód;

d)

a szállító neve vagy az illetékes hivatalos szerv által adott regisztrációs száma/kódja;

e)

a csomag vagy köteg referenciaszáma, egyedi sorozatszám, a hetet jelző szám vagy a tételszám;

f)

botanikai név;

g)

kategória, valamint bázis szaporítóanyagok esetében a generációszám;

h)

a fajta és adott esetben a klón megnevezése. Ha az alany nem tartozik fajtához, a faj vagy az interspecifikus hibrid neve. A beoltott ültetési anyagok esetében ezeket az információkat az alany és a nemes vesszők tekintetében kell megadni. Olyan fajták esetében, amelyek vonatkozásában a hivatalos nyilvántartásba vételi kérelem vagy a növényfajta-oltalom iránti kérelem folyamatban van, az ilyen információknak tartalmaznia kell a következőket: „javasolt elnevezés” és „folyamatban lévő kérelem”;

i)

adott esetben a következő információ feltüntetése: „hivatalosan elismert fajtaleírással rendelkező fajta”;

j)

mennyiség;

k)

a termesztés helye szerinti ország és a vonatkozó kód, amennyiben eltér a jelölés szerinti országtól;

l)

a kibocsátás éve;

m)

ha az eredeti jelölést másik jelölés váltja fel: az eredeti jelölés kibocsátásának éve.

(3)   A jelölésnek, melyet az Unió egyik hivatalos nyelvén, kitörölhetetlenül kell kinyomtatni, jól láthatónak és jól olvashatónak kell lennie.

(4)   Ha a növények vagy növényi részek bármely kategóriája tekintetében színes jelölés felhasználására kerül sor, a jelölés a következő színű lehet:

a)

prebázis szaporítóanyag esetében fehér, átlós lila csíkkal;

b)

bázis szaporítóanyag esetében fehér;

c)

certifikált szaporítóanyag esetében kék.

(5)   A jelölést a szaporítóanyagként vagy gyümölcstermő növényként forgalmazni kívánt növényeken vagy növényi részeken kell elhelyezni. Ha az ilyen növényeket vagy növényi részeket csomagban, kötegben vagy tartályban kívánják forgalomba hozni, a jelölést e csomagon, kötegen vagy tartályon kell elhelyezni.

Amennyiben az (1) bekezdés második albekezdésének megfelelően a szaporítóanyagokat vagy ültetési anyagokat közös jelöléssel szándékozzák forgalomba hozni, a jelölést azon a csomagon, kötegen vagy tartályon kell elhelyezni, amely az érintett szaporítóanyagokat vagy ültetési anyagokat tartalmazza.

3. cikk

A prebázis, a bázis vagy a certifikált szaporítóanyagokat kísérő dokumentum

(1)   A tagállamok rendelkezhetnek úgy, hogy a 2. cikkben említett jelölés kiegészítéseként az illetékes hivatalos szerv vagy e szerv felügyelete alatt a szállító kísérő dokumentumot állítson ki a prebázis, a bázis vagy a certifikált szaporítóanyagok különböző fajtáit vagy típusait tartalmazó tételekre, melyek együtt kerülnek forgalomba.

(2)   A kísérő dokumentumra teljesülnek a következő követelmények:

a)

tartalmazza a 2. cikk (2) bekezdésében foglalt információkat, valamint az adott jelölésen jelzetteknek megfelelő információkat;

b)

az Unió valamelyik hivatalos nyelvén készült;

c)

legalább két példányban (szállító és címzett) áll rendelkezésre;

d)

a szaporítóanyagot a szállító működési helyétől a címzett címére kíséri;

e)

tartalmazza a címzett nevét és címét;

f)

tartalmazza az okmány kiállításának dátumát;

g)

adott esetben tartalmazza az érintett tétel vonatkozásában releváns további információkat.

(3)   Ha a kísérő dokumentumban foglalt információk ellentmondanak a 2. cikkben említett, a jelölésen szereplő információknak, a jelölésen szereplő információkat kell figyelembe venni.

4. cikk

A prebázis, a bázis vagy a certifikált szaporítóanyagokra vonatkozó fémzárolási és csomagolási követelmények

(1)   A tagállamok biztosítják, hogy amennyiben a prebázis, a bázis vagy a certifikált szaporítóanyagokat kettő vagy több növényt vagy növényi részt tartalmazó tételként forgalmazzák, e tételek megfelelő mértékben homogének.

Az e tételeket alkotó növények vagy növényi részek esetében teljesülnek az a) vagy a b) pontban leírt követelmények:

a)

a növényeket vagy növényi részeket a (2) bekezdésnek megfelelően fémzárolt csomagban vagy tartályban helyezték el; vagy

b)

a növényeket vagy növényi részeket a (2) bekezdésnek megfelelően fémzárolt kötegben helyezték el;

(2)   Az irányelv alkalmazásában a „fémzárolás” jelentése: csomag vagy tartály esetében olyan módon történő lezárás, hogy az nem nyitható fel a zár megrongálása nélkül, köteg esetében pedig a köteget alkotó növények vagy növényi részek egymáshoz rögzítése úgy, hogy ne lehessen azokat a kötelék megsértése nélkül szétválasztani. A jelölést oly módon kell elhelyezni a csomagon, a tartályon vagy a kötegen, hogy a jelölés eltávolítása érvénytelenítse azt.

5. cikk

A C.A.C.-anyagra vonatkozó szállítói okmány

(1)   A tagállamok biztosítják, hogy a C.A.C.-anyagot a szállító által elkészített, a (2) és a (3) bekezdésnek megfelelő okmány (a továbbiakban: szállítói okmány) kíséretében forgalmazzák.

A tagállamok biztosítják, hogy a szállítói okmány nem hasonlít a 2. cikkben említett jelölésre vagy a 3. cikkben említett kísérő dokumentumra, annak érdekében, hogy a szállítói okmány és az említett két dokumentum ne lehessen összekeverhető.

(2)   A szállítói okmány legalább az alábbi információkat tartalmazza:

a)

az „uniós szabályok és szabványok” felirat;

b)

az a tagállam, ahol a szállítói okmány készült, illetve a vonatkozó kód;

c)

az illetékes hivatalos szerv vagy a megfelelő kód;

d)

a szállító neve vagy az illetékes hivatalos szerv által adott regisztrációs száma/kódja;

e)

egyedi sorozatszám, a hetet jelző szám vagy tételszám;

f)

botanikai név;

g)

C.A.C.-anyag;

h)

a fajta és adott esetben a klón megnevezése. Ha az alany nem tartozik fajtához, a faj vagy az interspecifikus hibrid neve. A beoltott ültetési anyagok esetében ezen információkat az alany és a nemes vesszők tekintetében kell megadni. Olyan fajták esetében, amelyek vonatkozásában a hivatalos nyilvántartásba vételi kérelem vagy a növényfajta-oltalom iránti kérelem folyamatban van, az ilyen információknak tartalmaznia kell a következőket: „javasolt elnevezés” és „folyamatban lévő kérelem”;

i)

mennyiség;

j)

a termesztés helye szerinti ország és a vonatkozó kód, amennyiben eltér a szállító okmányának kiállítása szerinti tagállamtól;

k)

az okmány kibocsátásának helye.

(3)   A szállító okmányának, melyet az Unió egyik hivatalos nyelvén, kitörölhetetlenül kell kinyomtatni, jól láthatónak és jól olvashatónak kell lennie.

6. cikk

Átültetés

(1)   A tagállamok legkésőbb 2016. december 31-ig elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottság számára.

Ezeket a rendelkezéseket 2017. január 1-jétől alkalmazzák.

A tagállamok által elfogadott rendelkezéseknek hivatkozniuk kell erre az irányelvre, vagy hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozással együtt kell megjelenniük. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2)   A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

7. cikk

Felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezés

A Bizottság 2019. január 1-jéig felülvizsgálja a 2. cikk (4) bekezdését.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

9. cikk

Címzettek

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2014. október 15-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 267., 2008.10.8., 8. o.