20.12.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 347/253


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1297/2013/EU RENDELETE

(2013. december 11.)

az 1083/2006/EK tanácsi rendeletnek a pénzügyi stabilitásuk tekintetében komoly nehézségekkel küzdő vagy komoly nehézségek által fenyegetett egyes tagállamok pénzügyi irányításával, a kötelezettségvállalás egyes tagállamokra vonatkozó visszavonásának szabályaival, valamint a végsőegyenleg-kifizetésre vonatkozó szabályokkal kapcsolatos egyes rendelkezések tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 177. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

a Régiók Bizottságával folytatott konzultációt követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1)

A példa nélküli tartós globális pénzügyi válság és gazdasági visszaesés súlyosan visszavetette a gazdasági növekedést és a pénzügyi stabilitást, és jelentősen rontotta a tagállamokban a pénzügyi, a gazdasági és a társadalmi feltételeket. Egyes tagállamok súlyos nehézségekkel – különösen a gazdasági növekedésüket és pénzügyi stabilitásukat érintő problémákkal, valamint költségvetési hiányuknak és adósságállományuknak a nemzetközi gazdasági és pénzügyi helyzetből is eredő növekedésével – küzdenek, illetve ilyen nehézségek fenyegetik őket.

(2)

Jóllehet a pénzügyi válság negatív hatásainak ellensúlyozására már születtek fontos intézkedések, beleértve a jogi keret módosításait is, e válságnak a reálgazdaságra, a munkaerőpiacra és a polgárokra kifejtett hatása széles körben érzékelhető. Növekszik a tagállamok pénzügyi forrásaira nehezedő nyomás, amelynek enyhítésére sürgősen további intézkedéseket kell hozni a strukturális alapokból és a Kohéziós Alapból (a továbbiakban: alapok) származó finanszírozás maximális és optimális felhasználása révén. Tekintve a tartósan fennálló pénzügyi nehézségeket, meg kell hosszabbítani az 1311/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel elfogadott intézkedések alkalmazását (3). Ezen intézkedéseket az Európai Unió működéséről szóló szerződés 122. cikkének (2) bekezdése, 136. és 143. cikke értelmében fogadták el.

(3)

Az uniós finanszírozás irányításának megkönnyítése, a tagállami és regionális beruházások felgyorsításának elősegítése, valamint a gazdaság számára a pénzforrások biztosítása érdekében az 1311/2012/EU rendelet módosította az 1083/2006/EK tanácsi rendeletet (4) azért, hogy a pénzügyi stabilitás tekintetében súlyos nehézségekkel küzdő és az ezen intézkedésben való részvételüket kérelmező tagállamok esetében lehetővé tegye, hogy az alapokból származó időközi kifizetések az egyes prioritási tengelyekre vonatkozó jelenlegi társfinanszírozási rátához képest 10 százalékpontnak megfelelő összeggel növelhetők legyenek.

(4)

Az 1083/2006/EK rendelet 77. cikke (6) bekezdése 2013. december 31-ig teszi lehetővé a megnövelt társfinanszírozási ráta alkalmazását. Mivel azonban a tagállamoknak pénzügyi stabilitásuk tekintetében még mindig komoly nehézségekkel kell szembenézniük, a megnövelt társfinanszírozási ráta alkalmazása 2013. december 31-ig nem korlátozható.

(5)

Az Európai Tanács 2013. február 7–8-i következtetéseivel összhangban, és amint arról az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) rendelkezik, a társfinanszírozás 10 százalékponttal megnövelt aránya lesz alkalmazandó a 2014 és 2020 közötti programozási időszakra 2016. június 30-áig, amikor is a növelés lehetősége felülvizsgálatra kerül. Mivel a 2007–2013-as és a 2014–2020-as programozási időszak átfedésbe kerül, biztosítani kell a pénzügyi támogatásban részesülő tagállamok következetes és egységes kezelését a két időszak során. A pénzügyi támogatásban részesülő tagállamoknak ezért a jogosultsági időszak végéig részesülniük kell a társfinanszírozási ráta növelésének kedvező hatásából is és lehetővé kell tenni számukra, hogy a végsőegyenlegre vonatkozó kérelmükben igényelhessék azt, akkor is, ha pénzügyi támogatás már nem áll tovább rendelkezésükre.

(6)

Az 1303/2013/EU rendelet célja, hogy hozzájáruljon a kohéziós támogatás legkevésbé fejlett régiókra és tagállamokra való megfelelő összpontosításának megvalósításához. Az egy főre jutó átlagos támogatottság mértékében mutatkozó eltérések csökkentéséhez való hozzájárulás érdekében az alapokból az egyes tagállamok részére a jövőbeli rendeletek értelmében nyújtható maximális támogatás várhatóan a tagállam GDP-jének 2,35 %-ában kerül meghatározásra. A felső határ meghatározása évente fog történni és – adott esetben – a maximális támogatás megszerzése érdekében valamennyi, az érintett tagállamnak folyósítandó támogatás (a fejlettebb régiók és az „európai területi együttműködés célkitűzés” részére folyósítandó támogatást kivéve) arányosan fog csökkenni. Az Unióhoz 2013 előtt csatlakozott tagállamok esetében, amelyek átlagos reál-GDP növekedése 2008–2010 között időszakban – 1 %-nál alacsonyabb volt, a maximális támogatás a GDP-jük 2,59 %-ában kerül meghatározásra.

(7)

Az 1303/2013/EU rendelet tagállamonként a 2007–2013-as időszakra vonatkozó összegek reálértéken mért szintjének 110 %-ában határozza meg a maximális támogatási összegeket. A szóban forgó felső határ által érintett tagállamokat továbbra is meg kell védeni a 2007–2013-as időszakra vonatkozóan elkülönített támogatási összegek automatikus visszavonásának kockázatától.

(8)

Az Európai Tanács 2013. február 8-i következtetéseiben felkérte a Bizottságot annak feltárására, hogy milyen gyakorlati megoldások lehetségesek a Románia és Szlovákia részére biztosított 2007–2013. évi nemzeti pénzügyi keretekből származó támogatás automatikus visszavonásával járó kockázatok csökkentése tekintetében, ideértve az 1083/2006/EK rendelet módosítását.

(9)

Az Európai Tanács azt is hangsúlyozta, hogy biztosítani kell a valamennyi fejezetben foglalt kifizetések kezelhető szintjét és profilját annak érdekében, hogy korlátozni lehessen a fennálló költségvetési kötelezettségvállalásokat, különösen az automatikus kötelezettségvállalás-visszavonásra vonatkozó szabályok valamennyi fejezetre történő alkalmazásával. Az 1303/2013/EU rendeletben meghatározott felső határ által érintett tagállamokra vonatkozó kötelezettségvállalás-visszavonás szabályainak enyhítésére irányuló rendelkezéseket a fennálló költségvetési kötelezettségvállalásokra gyakorolt hatásainak fényében kell elfogadni.

(10)

A 2011. és 2012. évre vonatkozó éves költségvetési kötelezettségvállalások automatikus visszavonásának kiszámítására kitűzött határidőt egy évvel meg kell hosszabbítani, de a 2015. december 31-én még nyitva álló 2012. évi költségvetési kötelezettségvállalást 2015. december 31-ig meg kell indokolni. Ez a határidő-kiterjesztés elősegíti majd, hogy javuljon az azon tagállamokban vállalt operatív programok támogatási összegeinek abszorpciója, amelyeket érint a jövőbeli kohéziós politikához kapcsolódó támogatási összegeknek a 2007–2013 közötti időszak reálértéken mért szintjének 110 %-ban történő maximalizálása. Ez a fajta rugalmasság szükséges ahhoz, hogy kezelhető legyen a programok vártnál lassúbb végrehajtása, ami különösen az említett tagállamokat érinti.

(11)

Az alapok optimális felhasználásának biztosítása érdekében az alapokból az egyes prioritási tengelyek számára nyújtott támogatás maximális összege az operatív programok számára kifizetendő végső egyenleg összegének megállapításakor korlátozott módon kerül kiigazításra.

(12)

A válság példa nélküli természetét tekintve mihamarabb el kell fogadni a támogatási intézkedéseket, ezért indokolt, hogy e rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lépjen hatályba.

(13)

Ezért az 1083/2006/EK rendeletet ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1083/2006/EK rendelet a következőképpen módosul:

(1)

A 77. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (2) bekezdés a következőképpen módosul:

„(2)   Az 53. cikk (2) bekezdésétől, az 53. cikk (4) bekezdésének második mondatától, valamint a III. mellékletben megállapított felső határoktól eltérve, az időközi kifizetések és a végső egyenleg kifizetése az egyes prioritási tengelyekre vonatkozó társfinanszírozási ráták 10 százalékpontos emelkedésének megfelelő mértékben növekszik – de a 100 %-ot nem haladhatja meg – a programozási időszak végéig benyújtott igazolt költségnyilatkozatokban újonnan bejelentett támogatható kiadások összege tekintetében, miután 21. December 2013. az adott tagállam megfelel a következő feltételek bármelyikének:

a)

a 407/2010/EU tanácsi rendelet (6) alapján pénzügyi támogatás áll rendelkezésére, illetve az említett rendelet hatálybalépése előtt más euroövezeti tagállamok bocsátottak a rendelkezésére ilyen támogatást;

b)

a 332/2002/EK tanácsi rendelet (7) alapján középtávú pénzügyi támogatás áll rendelkezésére;

c)

az európai stabilitási mechanizmus létrehozásáról szóló szerződésnek megfelelően, annak hatálybalépését követően pénzügyi támogatást bocsátottak a rendelkezésére.

(6)  A Tanács 407/2010/EU rendelete (2010. május 11.) az európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus létrehozásáról (HL L 118., 2010.5.12., 1. o.)."

(7)  A Tanács 332/2002/EK rendelete (2002. február 18.) a tagállamok fizetési mérlegéhez középtávú pénzügyi támogatási mechanizmus eszköz létrehozásáról (HL L 53., 2002.2.23., 1. o.).”;"

b)

a (6) bekezdést el kell hagyni;

c)

a szöveg a következő bekezdéssel egészül ki:

„(12)   A (10) bekezdéstől eltérve az egyes prioritási tengelyek számára végsőegyenleg-kifizetések révén nyújtott uniós hozzájárulás nem haladhatja meg az operatív program jóváhagyásáról szóló bizottsági határozat rendelkezései szerint az alapokból az egyes prioritási tengelyek számára nyújtott támogatás maximális összegének 10 %-át. Ugyanakkor azonban, a végsőegyenleg-kifizetések révén nyújtott uniós hozzájárulás nem haladhatja meg a közpénzből való bejelentett hozzájárulást és az operatív program engedélyezéséről szóló bizottsági határozat rendelkezései szerint az egyes alapokból az egyes operatív programok számára nyújtott támogatás maximális összegét.”;

(2)

A 93. cikk a következőképpen módosul:

a)

a cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(2b)   Az (1) bekezdés első albekezdésétől és a (2) bekezdéstől eltérően azon tagállamok esetében, amelyek kohéziós politikához kapcsolódó támogatási összegei a 2007–2013-as időszak reálértéken mért szintjének 110 %-ában kerültek meghatározásra a 2014–2020 közötti programozási időszakban, az (1) bekezdésben említett határidő az operatív programokra vonatkozó, 2007 és 2012 között tett éves költségvetési kötelezettségvállalás évét követő harmadik év december 31.”;

b)

a (3) bekezdés a következő albekezdéssel egészül ki:

„Az első albekezdés nem sérti a (2b) bekezdésében megállapított határidőnek a 2012. évi költségvetési kötelezettségvállalásra történő alkalmazását a szóban forgó bekezdésben említett tagállamok esetében.”.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetése napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2013. december 11-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

V. LEŠKEVIČIUS


(1)  2013. szeptember 19-i vélemény (HL C 341., 2013.11.21., 27. o.).

(2)  Az Európai Parlament 2013. november 20-i álláspontja (a Hivatalos lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2013. december 5-i határozata.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1311/2011/EU rendelete (2011. december 13.) az 1083/2006/EK tanácsi rendeletnek a pénzügyi stabilitásuk vonatkozásában komoly nehézségekkel küzdő vagy ilyen nehézségek által fenyegetett egyes tagállamok esetében a pénzügyi irányítással kapcsolatos rendelkezések tekintetében történő módosításáról (HL L 337., 2011.12.20., 5. o.).

(4)  A Tanács 1083/2006/EK rendelete (2006. július 11.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1260/1999/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 210., 2006.7.31., 25. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (17. december 2013.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, Európai Szociális Alapra, Kohéziós Alapra, Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (Lásd e Hivatalos Lap 320. oldalát).