7.11.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 307/84


A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2012. november 5.)

az 1 920–1 980 MHz-es és a 2 110–2 170 MHz-es frekvenciasávnak az Unióban elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek érdekében történő harmonizálásáról

(az értesítés a C(2012) 7697. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2012/688/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra („rádióspektrum-határozat”) (1) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az Európai Parlament és a Tanács 1998. december 14-én elfogadta az egy harmadik generációs mobil és vezeték nélküli kommunikációs rendszernek (UMTS) a Közösségben történő összehangolt bevezetéséről szóló 128/1999/EK határozatot (UMTS-határozat) (2), amelynek hatálya az 1 900–1 980 MHz-es, a 2 010–2 025 MHz-es és a 2 110–2 170 MHz-es frekvenciasávra (a továbbiakban: 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasáv) terjed ki. A határozat értelmében a tagállamok kötelesek voltak egyrészt minden intézkedést megtenni annak érdekében, hogy legkésőbb 2002. január 1-jéig lehetővé váljon az UMTS szolgáltatások összehangolt és fokozatos bevezetése a területükön, másrészt különösen legkésőbb 2000. január 1-jéig engedélyezési rendszert létrehozni az UMTS céljára. Maga a határozat 2003. január 22-én hatályát vesztette, ám a frekvenciaspektrum harmonizálása továbbra is hatályos.

(2)

A Bizottság azóta már – összhangban „A vezeték nélküli elektronikus hírközlés gyors frekvenciához férése a rugalmasság növelésével” című közleményével (3), amelyben többek között a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávval is foglalkozik – a spektrum rugalmasabb használatát szorgalmazza, és a piac működési zavarainak elkerülésére törekszik. Az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások közös keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 2002/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv („keretirányelv”) (4) megerősítette a technológia- és a szolgáltatássemlegesség elvét.

(3)

Az 1 920–1 980 MHz-es és 2 110–2 170 MHz-es párosított frekvenciarészsávok (a továbbiakban: 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár) az elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára történő kijelölése fontos szerepet tölt be a mobil-, a vezetékes és a műsor-szolgáltatási ágazat konvergenciájában és a műszaki újítások követésében. A 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpárt igénybe vevő szolgáltatások főként a széles sávú távközléshez való végfelhasználói hozzáférést hivatottak elősegíteni.

(4)

Azok, akik egy tagállamban olyan vezeték nélküli széles sávú szolgáltatásokat vesznek igénybe, amelyek jelenleg is a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpáron működnek, egy másik tagállamban is hozzáférhetnek hasonló szolgáltatásokhoz. Az 1 900–1 920 MHz-es párosítatlan részsáv azonban egyelőre javarészt kihasználatlan, bár használatára sok tagállamban adtak ki szolgáltatóknak engedélyt, a szolgáltatóknak csak kevés tagállamban engedélyezett 2 010–2 025 MHz-es párosítatlan részsávot pedig nem használják.

(5)

A 676/2002/EK határozat 4. cikkének (2) bekezdése alapján a Bizottság 2009. június 15-én megbízást adott a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezletének (a továbbiakban: CEPT), hogy az elektronikus hírközlési szolgáltatások vezeték nélküli hozzáférési politikája (WAPECS) keretében szabályozott frekvenciasávokra vonatkozóan dolgozzon ki a lehető legkevesebb megkötést tartalmazó műszaki feltételeket.

(6)

A megbízás alapján a CEPT jelentést adott ki (39. sz. CEPT-jelentés), amely magában foglalja a lehető kevesebb megkötést tartalmazó műszaki feltételeket, és iránymutatással szolgál arra nézve, hogy e feltéteket hogyan kell alkalmazni a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávban működő bázisállomásokra és végfelhasználói állomásokra. A 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár esetében ezek a műszaki feltételek – a legvalószínűbb frekvenciasáv-használatra optimalizált paraméterek alapján – megfelelőek a szomszédos hálózatok közötti káros interferencia kockázatának egy országon belüli vagy országhatárokon túllépő kezelésére, anélkül, hogy konkrét technológia használatát kellene megkövetelni. Az 1 900–1 920 MHz-es és a 2 010–2 025 MHz-es párosítatlan frekvenciarészsávok (a továbbiakban: 2 GHz-es párosítatlan földfelszíni frekvenciasávok) esetében azonban a 39. sz. CEPT-jelentésben foglalt műszaki feltételek a mobilhálózatok működésére nézve megszorítóbbak a jelenleg meglévő nemzeti használati jogosultságokban megfogalmazottaknál.

(7)

A 39. sz. CEPT-jelentésnek megfelelően indokolt a blokkszéli maszkkarakterisztika (BEM – Block Edge Mask) fogalmát alkalmazni, amely az adott felhasználó teljes frekvenciablokkjára a felhasználó választotta technológia által elfoglalt csatornák számától függetlenül érvényes műszaki paramétereket jelenti. Ezek a maszkok arra szolgálnak, hogy beépítsék őket a spektrumhasználatra vonatkozó engedélyezési feltételekbe. A maszkok egyaránt vonatkoznak a frekvenciablokkon belüli és az azon kívüli sugárzásokra. A maszkok olyan szabályozási követelmények, amelyek célja a szomszédos hálózatok közti káros interferencia kockázatának kezelése, és amelyek nem érintik a rádióberendezésekről és a távközlő végberendezésekről, valamint a megfelelőségük kölcsönös elismeréséről szóló, 1999. március 9-i 1999/5/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) szerinti berendezésszabványokban foglalt határértékeket.

(8)

A CEPT-nek adott megbízás nyomán meghatározott műszaki feltételek a szomszédos frekvenciasávokban működő meglévő alkalmazásokat is hivatottak megóvni a káros interferenciától. Ennek érdekében indokolt az UMTS meglévő frekvenciamaszkjának érvényt szerezni az 1 900 MHz alatti, az 1 980–2 010 MHz-es, a 2 025–2 110 MHz-es és a 2 170 MHz fölötti tartományban. Mivel sem a 39. sz. CEPT-jelentés, sem az Elektronikus Hírközlési Bizottság 65. sz. jelentése, amelyre a 39. sz. CEPT-jelentés támaszkodik, nem foglalkozik a más rádióalkalmazással történő egyidejű használat kérdésével, az ilyen egyidejű alkalmazásra vonatkozó kritériumok nemzeti szintű megfontolások alapján is meghatározhatók.

(9)

A 39. sz. CEPT-jelentés eredményeinek az Unióban való alkalmazásakor és a tagállami jogrendbe való átültetésekor tekintettel kell lenni a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasáv UMTS céljára történő használatára vonatkozó meglévő jogokra és a hatékony spektrumhasználatra.

(10)

A 2 GHz-es párosítatlan földfelszíni frekvenciasávok esetében ugyanakkor a 39. sz. CEPT-jelentés a sugárzási teljesítmény szintjét tekintve olyan megszorító műszaki feltételeket támaszt – a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár alkalmazásainak védelme és több TDD hálózat együttes működésének lehetővé tétele érdekében –, a 2 GHz-es párosítatlan földfelszíni frekvenciasávok sávszélessége pedig összességében olyan korlátozott, hogy a meglévő engedélyezési feltételekkel lehetetlen a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások bevezetése. Ebben a helyzetben tanulmányozni kell, hogyan harmonizálhatók másképpen a 2 GHz-es párosítatlan földfelszíni frekvenciasávok, s ez a meglévő engedélyek módosításával is járhat. Annak érdekében, hogy a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár rugalmas használatának gyors bevezetése ne ütközzön akadályba, külön kell választani a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpárra, illetve a 2 GHz-es párosítatlan földfelszíni frekvenciasávokra vonatkozó harmonizációs intézkedéseket.

(11)

Műszaki harmonizációs feltételeket csak a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár esetében indokolt bevezetni, a tagállamok azon jogának sérelme nélkül, hogy a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasáv használatának engedélyezését maguk szervezzék meg, figyelemmel a joghatóságuk alá tartozó meglévő használati jogosultságokra, és tiszteletben tartva az uniós jogot, különösen az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások engedélyezéséről szóló, 2002. március 7-i 2002/20/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvet (6), valamint a 2002/21/EK irányelv 9. és 9a. cikkét.

(12)

Az e határozat szerinti harmonizáció nem zárhatja ki, hogy a tagállamok – indokolt esetben és a meglévő használati jogosultságokra való figyelemmel – a 676/2002/EK határozat 4. cikke (5) bekezdésének megfelelően átmeneti időszakokat állapítsanak meg, és azok során akár rádióspektrum-megosztási intézkedéseket is alkalmazzanak.

(13)

A 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár hosszú távon is hatékony használatának biztosítása érdekében a közigazgatásoknak folyamatosan tanulmányozniuk kell, hogyan fokozható a hatékonyság és az innovatív spektrumhasználat. Az ilyen tanulmányokat e határozat felülvizsgálatának tervezésekor figyelembe kell venni.

(14)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a rádiófrekvencia-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Ennek a határozatnak az a célja, hogy az Unióban elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek érdekében harmonizálja az 1 920–1 980 MHz-es és a 2 110–2 170 MHz-es frekvenciasávok (a továbbiakban: 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár) rendelkezésre állásának és hatékony használatának feltételeit.

2. cikk

(1)   A tagállamok legkésőbb 2014. június 30-ig, illetőleg akkor, ha azt megelőzően a 2002/21/EK irányelv 9a. cikkét olyan meglévő használati jogosultságra alkalmazzák, vagy olyan új használati jogosultságot ítélnek oda, amely a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár részére vagy egészére vonatkozik, a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpárt – nem kizárólagos jelleggel – az e határozat mellékletében foglalt paramétereknek megfelelő elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas rendszerek céljára jelölik ki.

(2)   Az (1) bekezdéstől eltérve és a 676/2002/EK határozat 4. cikke (5) bekezdésének megfelelően a tagállamok átmeneti időszakokat kérhetnek, amelyek során rádióspektrum-megosztási intézkedések is alkalmazhatók, és amelyek legkésőbb 2016. május 24-ig tarthatnak.

(3)   A tagállamok biztosítják a szomszédos sávokban üzemelő rendszerek kellő védelmét az (1) bekezdésben említett rendszerekkel szemben.

(4)   A tagállamok az (1) bekezdésben említett rendszerek működésének lehetővé tétele céljából előmozdítják az országhatárokon túllépő koordinációs megállapodások létrejöttét, figyelemmel a meglévő szabályozási eljárásokra és jogokra.

3. cikk

A tagállamok figyelemmel kísérik a 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpár használatát, és megállapításaikról jelentést tesznek a Bizottságnak e határozat rendszeres és megfelelő időben történő felülvizsgálatának lehetővé tétele érdekében.

4. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2012. november 5-én.

a Bizottság részéről

Neelie KROES

alelnök


(1)  HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

(2)  HL L 17., 1999.1.22., 1. o.

(3)  COM(2007) 50.

(4)  HL L 108., 2002.4.24., 33. o.

(5)  HL L 91., 1999.4.7., 10. o.

(6)  HL L 108., 2002.4.24., 21. o.


MELLÉKLET

A 2. CIKK (1) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT PARAMÉTEREK

A melléklet frekvenciaterv és blokkszéli maszkkarakterisztikák (BEM – Block Edge Mask) formájában mutatja be a műszaki feltételeket. A BEM egy olyan sugárzási maszk, amelyet a frekvencia függvényében a használati jogosultsággal rendelkező üzemeltető spektrumblokkjának a határára vonatkozóan határoznak meg. Frekvenciablokkon belüli és frekvenciablokkon kívüli összetevőkből áll: ezek az engedélyezett spektrumblokkon belüli, illetve kívüli frekvenciákra vonatkozóan határozzák meg a megengedett sugárzási szinteket.

A BEM-szintek az alább található táblázatokban felsorolt értékeknek oly módon történő kombinációjából tevődnek össze, hogy tetszőleges frekvencián a határértéket a) az alapkövetelmények; b) az átmeneti követelmények; és c) a blokkon belüli követelmények (ahol ez értelmezhető) közül a legmagasabb (legkevésbé szigorú) érték adja meg. A BEM-ek az átlagolás időtartama alatti, a mérési frekvenciasáv-szélességben kisugárzott egyenértékű izotrop kisugárzott teljesítmény (EIRP) átlagaként vagy az összes kisugárzott teljesítmény (TRP) (1) felső határértékeiként vannak megadva. Az időtartamot tekintve az EIRP- vagy a TRP-értékből az adás aktív időtartamára vonatkozóan képeznek átlagot, és az a teljesítményszabályozó egyetlen beállításának felel meg. A frekvenciát tekintve az EIRP- vagy a TRP-értéket a B.2. pont 1., 2. és 3. táblázatában meghatározott mérési sávszélességnek megfelelően kell meghatározni (2). Általánosságban és eltérő rendelkezés hiányában a BEM-szintek a megfelelő eszköz által kisugározott halmozott teljesítménynek felelnek meg, minden adóantennát beleértve, kivéve a bázisállomásokra vonatkozó alapkövetelmények és átmeneti követelmények esetében, azok ugyanis antennánként vannak megadva.

A BEM-szintek alapvető részét képezik azon műszaki feltételeknek, amelyek alkalmazása nélkülözhetetlen a szolgáltatások együttéléséhez tagállami szinten. Szem előtt kell tartani azonban, hogy az így kapott BEM-értékek nem minden esetben biztosítják az érintett szolgáltatások megfelelő védelmét, és az esetlegesen fennmaradó interferenciák kiküszöböléséhez szükség lehet további zavarcsökkentő technikák arányos mértékben történő tagállami szintű alkalmazására, figyelembe véve a szomszédos sávokat is.

A tagállamoknak gondoskodniuk kell arról is, hogy az elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek üzemeltetői az alábbi A., B. és C. pontban meghatározottaknál kevésbé szigorú műszaki paramétereket alkalmazhassanak, feltéve, hogy az ilyen paraméterek használatát minden érintett fél jóváhagyja, és hogy a szóban forgó üzemeltetők továbbra is teljesítik az egyéb szolgáltatások, alkalmazások vagy hálózatok védelmére vonatkozó és az országhatárokon túllépő koordinációból eredő műszaki feltételeket.

Az 1999/5/EK irányelvnek megfelelő és a legalább az alábbi műszaki paraméterek által biztosított védelmi szintet garantáló zavarcsökkentő technikák alkalmazása esetén az ebben a sávban működő berendezésekre az alább meghatározottaktól eltérő teljesítmény-határértékek is alkalmazhatók.

A.   Általános paraméterek

A 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpárban a frekvenciafelosztás a következő:

1.

A duplex üzemmód az FDD (frekvenciaosztásos duplex). A duplex távolság 190 MHz úgy, hogy a végfelhasználói állomás a sáv alsó (1 920 MHz-nél kezdődő és 1 980 MHz-nél végződő) tartományában (felmenő ági FDD-sáv), a bázisállomás pedig a sáv felső (2 110 MHz-nél kezdődő és 2 170 MHz-nél végződő) tartományában (lejövő ági FDD-sáv) sugároz.

2.

Az 1 920 MHz-hez legközelebbi spektrumblokkhatár 1 920,3 MHz-re vagy a fölé esik (3).

Az 1 980 MHz-hez legközelebbi spektrumblokkhatár 1 979,7 MHz-re vagy az alá esik (4).

A 2 110 MHz-hez legközelebbi spektrumblokkhatár 2 110,3 MHz-re vagy a fölé esik (5).

A 2 170 MHz-hez legközelebbi spektrumblokkhatár 2 169,7 MHz-re vagy az alá esik (6).

A 2 GHz-es földfelszíni frekvenciasávpáron belül üzemelő bázisállomások és végfelhasználói állomások adásának meg kell felelniük az ebben a mellékletben foglalt BEM-szinteknek.

B.   Az FDD-bázisállomásokra vonatkozó műszaki feltételek

1.   Frekvenciablokkon belüli követelmények

Nem kötelező, hogy a bázisállomásokra frekvenciablokkon belüli EIRP-határérték vonatkozzon. A tagállamok az FDD-bázisállomás adási sávjában (lejövő ági sávban) 61 dBm/5 MHz és 65 dBm/5 MHz közötti EIRP-határértéket írhatnak elő, azzal, hogy egyes alkalmazások esetében, például ritkán lakott területeken ez a határérték megnövelhető, amennyiben ez nem növeli jelentősen a végfelhasználói állomások blokkolásának kockázatát.

2.   Frekvenciablokkon kívüli követelmények

1.   táblázat

Alapkövetelmények – A bázisállomás BEM-frekvenciablokkon kívüli EIRP-határértékei antennánként  (7)

FDD-bázisállomás frekvenciablokkon kívüli sugárzásának frekvenciatartománya

Legnagyobb átlagos frekvenciablokkon kívüli EIRP

Mérési sávszélesség

Az alsó, illetve a felső frekvenciablokk-határtól több mint 10 MHz távolságra lévő frekvenciák

9 dBm

5 MHz


2.   táblázat

Átmeneti követelmények – A bázisállomás BEM-frekvenciablokkon kívüli EIRP-határértékei antennánként  (8)

FDD-bázisállomás frekvenciablokkon kívüli sugárzásának frekvenciatartománya

Legnagyobb átlagos frekvenciablokkon kívüli EIRP

Mérési sávszélesség

A blokk alsó határától számított –10 MHz-től –5 MHz-ig

11 dBm

5 MHz

A blokk alsó határától számított –5 MHz-től 0 MHz-ig

16,3 dBm

5 MHz

A blokk felső határától számított 0 MHz-től +5 MHz-ig

16,3 dBm

5 MHz

A blokk felső határától számított +5 MHz-től +10 MHz-ig

11 dBm

5 MHz

C.   Az FDD végfelhasználói állomásokra vonatkozó műszaki feltételek

3.   táblázat

Frekvenciablokkon belüli követelmények – Végfelhasználói állomások BEM-frekvenciablokkon belüli határértékei a végfelhasználói állomások adásfrekvenciáin

Legnagyobb átlagos frekvenciablokkon belüli teljesítmény (9)

24 dBm (10)

A tagállamok a 3. táblázatban meghatározott határértéktől egyes alkalmazások, például vidéki területeken található, állandó helyű végfelhasználói állomások esetében eltérhetnek azzal a feltétellel, hogy nem kerül veszélybe más szolgáltatások, hálózatok és alkalmazások működése, és teljesüknek a más országokkal szembeni kötelezettségek.


(1)  A TRP az antenna által ténylegesen kisugárzott teljesítmény nagyságát határozza meg. A TRP a tér minden irányába kisugárzott teljesítménynek az integrálja. Izotrop antennák esetében az EIRP és a TRP egyenértékű.

(2)  A megfelelőségi vizsgálat céljára alkalmazott mérőberendezések tényleges mérési sávszélessége a táblázatokban meghatározott mérési sávszélességénél lehet kisebb is.

(3)  A tagállamok dönthetnek úgy, hogy ezt a frekvenciát 1 920,0 MHz-re csökkentik a meglévő engedélyek feltételeivel való összhang érdekében.

(4)  A tagállamok dönthetnek úgy, hogy ezt a frekvenciát 1 980,0 MHz-re növelik a meglévő engedélyek feltételeivel való összhang érdekében.

(5)  A tagállamok dönthetnek úgy, hogy ezt a frekvenciát 2 110,0 MHz-re csökkentik a meglévő engedélyek feltételeivel való összhang érdekében.

(6)  A tagállamok dönthetnek úgy, hogy ezt a frekvenciát 2 170,0 MHz-re növelik a meglévő engedélyek feltételeivel való összhang érdekében.

(7)  A BEM-szint antennánként van meghatározva, és szektoronként legfeljebb négy antennából álló bázisállomás-konfigurációra alkalmazandó.

(8)  A BEM-szint antennánként van meghatározva, és szektoronként legfeljebb négy antennából álló bázisállomás-konfigurációra alkalmazandó.

(9)  Ez a teljesítmény-határérték az állandó helyű és a telepített végfelhasználói állomások esetében az EIRP-re, a mozgó és a nomád végfelhasználói állomások esetében pedig a TRP-re értendő. Izotrop antennák esetében az EIRP és a TRP egyenértékű. A szélsőséges környezeti feltételek melletti működést és a gyártási szórást figyelembe véve erre az értékre a harmonizált szabványokban meghatározott tűrés alkalmazandó.

(10)  A 39. sz. CEPT-jelentésben a végfelhasználói állomások frekvenciablokkon kívüli sugárzásának meghatározásához használt referencia a legnagyobb vezetett adási teljesítmény 23 dBm értéke volt.