6.2.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 35/7


A BIZOTTSÁG 105/2010/EU RENDELETE

(2010. február 5.)

az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról szóló 1881/2006/EK rendeletnek az ochratoxin-A tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról szóló, 1993. február 8-i 315/93/EGK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1881/2006/EK bizottsági rendelet (2) felső határértékeket határoz meg élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagokra.

(2)

A Bizottság felkérésére az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóságnak (EFSA) az élelmiszerláncban előforduló szennyező anyagokkal foglalkozó tudományos testülete az új tudományos információk figyelembevételével 2006. április 4-én egy aktualizált szakvéleményt (3) fogadott el az élelmiszerekben előforduló ochratoxin-A tekintetében, és a megengedhető heti bevitelt (TWI) 120 ng/testtömegkilogramm értékben rögzítette.

(3)

Az 1881/2006/EK rendelet előírja, hogy olyan élelmiszerben, mint például a szárított gyümölcsben – a szárított szőlő kivételével –, a kakaóban és a kakaóból készült termékekben, fűszerekben, húskészítményekben, a zöld kávéban, a sörben és az édesgyökérben lévő ochratoxin-A felső határértékei meghatározásának, valamint a különösen a szárított szőlőben és a szőlőlében lévő ochratoxin-A felső határértékei felülvizsgálatának helyénvalóságát az EFSA legújabb tudományos szakvéleménye fényében kell mérlegelni.

(4)

Az EFSA által elfogadott vélemény alapján a jelenlegi felső határérték megfelelő közegészségügyi védelmet látszik nyújtani, így azt fenn kell tartani. Az 1881/2006/EK rendelet által még nem szabályozott élelmiszerek esetében a Bizottság megállapította, hogy a közegészségügy védelme érdekében szükséges és indokolt felső határértéket megállapítani az olyan élelmiszerekre, amelyben az előforduló ochtratoxin-A jelentős mértékben hozzájárul az egész népesség, a népesség egy veszélyeztettet csoportja, vagy a népesség egy jelentős része ochratoxin-A-kitettségének növeléséhez, továbbá olyan élelmiszerekre, amelyek szerepe ugyan nem feltétlenül jelentős az ochratoxin-A-kitettség növelésében, de bizonyíthatóan nagy mennyiségű ochratoxin-A-t tartalmaznak. Ezekben az esetekben felső határértéket kell megállapítani annak elkerülésére, hogy ezen erősen fertőzött élelmiszerek bekerülhessenek az élelmiszerláncba.

(5)

A rendelkezésre álló információk alapján közegészségügyi szempontból nem tűnik szükségesnek felső ochratoxin-A-határértéket megállapítani a szárított szőlőtől különböző szárított gyümölcsökre, valamint kakaóra és kakaóból készült termékekre, húskészítményekre, ezen belül ehető belsőségekre és vértartalmú készítményekre, továbbá likőrborokra, mivel nem járulnak hozzá jelentős mértékben az ochratoxin-A-kitettség növeléséhez, és csak igen ritkán találtak közöttük magas ochratoxin-A-szintű élelmiszert. Zöld kávé és sör esetében a termelési lánc egy arra alkalmasabb szakaszában jelenleg is ellenőrzik az OTA jelenlétét (a pörkölt kávéban, illetve a malátában).

(6)

Igen magas ochratoxin-A-szintet találtak több esetben is fűszerekben és édesgyökérben. Ezért fűszerekre és az édesgyökérre felső határértéket kell megállapítani.

(7)

Nemrégiben bebizonyosodott, hogy az Unióba importáló legfőbb fűszertermelő országok közül egyesekben nincsenek érvényben megelőző intézkedések és hivatalos vizsgálatok az ochratoxin-A fűszerekben található jelenlétének ellenőrzésére. A közegészségügy védelme érdekében késedelem nélkül felső határértéket kell megállapítani a fűszerekben található ochratoxin-A tekintetében. Annak érdekében, hogy a termelő országok megelőző intézkedéseket tudjanak bevezetni, és a kereskedelmet se érje elfogadhatatlan mértékű zavar, rövid határidőn belül korlátozott időre magasabb felső határérték kerül bevezetésre mindaddig, amíg a helyes gyakorlat alkalmazásával elérhető határértéket tükröző felső határérték érvénybe nem lép. A szigorúbb határérték bevezetését megelőzően helyénvaló kiértékelni, hogy a világ különböző termelői régióiban a helyes gyakorlat mellett milyen ochratoxin-A-határértékek érhetők el.

(8)

Folytatni kell az ochratoxin-A olyan élelmiszerekben való jelenlétének felügyeletét, amelyekre nem állapítottak meg felső határértéket, és amennyiben rendszeresen szokatlanul magas ochratoxin-A-szintet állapítanak meg, ezen élelmiszerek esetében is szükség lehet az ochratoxin-A-szint felső határértékének megállapítására.

(9)

Az 1881/2006/EK rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(10)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1881/2006/EK rendelet melléklete a következőképpen módosul:

1.

a 2.2.11. pontot az alábbiak váltják fel:

„2.2.11.

Fűszerek

 

Capsicum spp. (azokból készült szárított gyümölcsök, egészben vagy őrölve, beleértve a chilipaprikát, a chilipaprikaport, a cayenne borsot és a paprikát is)

 

Piper spp. (annak gyümölcsei, beleértve a fehér- és a feketeborsot is)

 

Myristica fragrans (szerecsendió)

 

Zingiber officinale (gyömbér)

 

Curcuma longa (kurkuma)

Az említettek közül egy vagy több fűszert tartalmazó fűszerkeverékek

30 μg/kg 2010.7.1-jétől2012.6.30-ig

15 μg/kg 2012.7.1-jétől

2.2.12.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra, Glycyrrhiza inflate és egyéb fajok)

 

2.2.12.1.

Édesgyökér, gyógynövénytea összetevőjeként

20 μg/kg

2.2.12.2.

Édesgyökér-kivonat (42) élelmiszerekben, különösen italokban és édességekben való felhasználásra

80 μg/kg”

2.

A következő lábjegyzettel egészül ki:

„(42)

A felső határérték a tiszta, hígítatlan kivonatra vonatkozik, amely esetében 1 kg kivonat 3–4 kg édesgyökérből nyerhető ki).”

2. cikk

Az érdekelt feleknek tájékoztatniuk kell a Bizottságot az elvégzett vizsgálatok eredményeiről, továbbá az előfordulási adatokról és a fűszerek ochratoxin-A általi szennyeződésének elkerülésére hozott megelőző intézkedések alkalmazásában tapasztalható előrehaladásról is.

A tagállamok rendszeresen jelentést tesznek a Bizottságnak az ochratoxin-A fűszerekben való jelenlétéről.

A Bizottság ezt az információt a szigorúbb határérték bevezetését megelőzően a tagállamok rendelkezésére bocsátja annak értékelése céljából, hogy a világ különböző termelői régióiban a helyes gyakorlat mellett milyen ochratoxin-A-határértékek érhetők el.

3. cikk

Ez a rendelet nem vonatkozik azokra a termékekre, amelyeket 2010. július 1-je előtt hoztak forgalomba az alkalmazandó rendelkezéseknek megfelelően.

Az ochratoxin-A-ra a melléklet 2.2.11. pontjában meghatározott felső határérték, amely 2012. július 1-jétől alkalmazandó, nem vonatkozik azokra a termékekre, melyeket 2012. július 1-je előtt hoztak forgalomba az alkalmazandó rendelkezéseknek megfelelően.

Az élelmiszer-ipari vállalkozóra hárul a bizonyítási teher arra vonatkozóan, hogy a termékeket mikor hozták forgalomba.

4. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

A rendelet 2010. július 1-jétől alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2010. február 5-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 37., 1993.2.13., 1. o.

(2)  HL L 364., 2006.12.20., 5. o.

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/contam_op_ej365_ochratoxin_a_food_en.pdf