23.7.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 191/42


A BIZOTTSÁG 642/2009/EK RENDELETE

(2009. július 22.)

a 2005/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a televíziókészülékekre vonatkozó környezetbarát tervezési követelmények tekintetében történő végrehajtásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az energiafelhasználó termékek környezetbarát tervezésére vonatkozó követelmények megállapításának kereteiről, valamint a 92/42/EGK tanácsi, illetve a 96/57/EK és a 2000/55/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2005. július 6-i 2005/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 15. cikke (1) bekezdésére,

a környezetbarát tervezéssel foglalkozó konzultációs fórummal folytatott egyeztetést követően,

mivel:

(1)

A 2005/32/EK irányelv értelmében a Bizottság köteles meghatározni azon energiafogyasztó termékek környezetbarát tervezésének követelményeit, amelyek az eladások száma és a kereskedelem volumene szempontjából jelentős nagyságrendet képviselnek, amelyek környezeti hatása jelentős, és amelyek környezetvédelmi teljesítménye jelentős többletráfordítás nélkül nagymértékben javítható.

(2)

A 2005/32/EK irányelv 16. cikke (2) bekezdésének első francia bekezdése úgy rendelkezik, hogy a 19. cikk (3) bekezdésben említett eljárással és a 15. cikk (2) bekezdésében megállapított kritériumokkal összhangban, valamint a környezetbarát tervezéssel foglalkozó konzultációs fórummal folytatott egyeztetést követően a Bizottság – az indokoltnak ítélt termékkörben – köteles végrehajtási intézkedéseket elfogadni a szórakoztatóelektronikai termékekre vonatkozóan.

(3)

A Bizottság előkészítő vizsgálatok keretében elemezte a televíziókészülékek műszaki, környezetvédelmi és gazdaságossági jellemzőit. A Bizottság a vizsgálatokat a Közösség és harmadik országok érintett és érdekelt feleinek közreműködésével végezte el, az eredményeket pedig közzétette az Európai Bizottság EUROPA internetes oldalán.

(4)

A televíziókészülékek jelentős szórakoztatóelektronikai termékcsoportot képviselnek az energiafogyasztó termékek körén belül, így a környezetbarát tervezés ügye szempontjából elsőbbséget élveznek.

(5)

E rendelet szempontjából a televíziókészülékek üzemeltetése során fogyasztott energia minősül jelentős környezeti tényezőnek.

(6)

A Közösségben 2007-ben a televíziókészülékek használatával összefüggő éves energiafogyasztás becslések szerint elérte a 60 TWh-t, ami 24 Mt CO2 kibocsátásának felel meg. Konkrét fogyasztáscsökkentő intézkedések nélkül 2020-ra az energiafogyasztás akár 132 TWh-ra is nőhet. Az előkészítő vizsgálat azzal a következtetéssel zárult, hogy az üzemeltetés során elfogyasztott energia mennyisége jelentős mértékben csökkenthető.

(7)

Releváns környezeti tényezőknek tekinthetők egyébiránt a televíziógyártás során felhasznált veszélyes anyagok, illetve az üzemi élettartam végén a készülékekből keletkező hulladékok. A kapcsolódó környezeti hatásokat érintő fejlesztésekről az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról szóló, 2003. január 27-i 2002/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2), valamint az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól szóló, 2003. január 27-i 2002/96/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) már érdemben rendelkezik, így szabályozásukra ebben a rendeletben nincs szükség.

(8)

Az előkészítő vizsgálat tanúsága szerint nem szükséges követelményeket felállítani a 2005/32/EK irányelv I. mellékletének 1. részében felsorolt egyéb környezetbarát tervezési paraméterek vonatkozásában.

(9)

A televíziókészülékek elektromosenergia-fogyasztásának csökkentését meglévő, szabadalmi oltalmat nem élvező, költséghatékony technológiák alkalmazásával el lehet érni, ami egyúttal a készülékek beszerzésének és üzemeltetésének összköltségeit is csökkenti.

(10)

A környezetbarát tervezésre vonatkozó követelményeknek a Közösség egészén belül indokolt harmonizálniuk a televíziókészülékek energiafogyasztási követelményeit, hozzájárulva ezzel a belső piac működéséhez, valamint e készülékek környezetvédelmi teljesítményének javításához.

(11)

A környezetbarát tervezési követelmények nem gyakorolhatnak kedvezőtlen hatást a termék működőképességére, sem az egészségre, a biztonságra vagy a környezetre. Feltétel továbbá, hogy az üzemeltetés során fogyasztott energia csökkentéséből jóval több előny származzon, mint amilyen hátránnyal járhatnak a gyártásból fakadó esetleges további környezeti hatások.

(12)

A környezetbarát tervezési követelmények fokozatos bevezetésével elegendő időt kell hagyni a gyártóknak, hogy termékeiken végre tudják hajtani a szükséges változtatásokat. Az időkeretet úgy szükséges meghatározni, hogy az ne gyakoroljon kedvezőtlen hatást a már forgalomban lévő termékek működőképességére, számoljon a gyártókat, különösen a kis- és középvállalkozásokat érintő költségvonzatokkal, ugyanakkor biztosítsa a rendelet célkitűzéseinek késedelem nélküli elérését.

(13)

A releváns termékjellemzőket megbízható, pontos és megismételhető mérési eljárások alapján indokolt meghatározni, amelyek építenek a mérési módszerek terén általánosan elismert technológiai vívmányokra, ezen belül – ha rendelkezésre állnak – a műszaki szabványok és szabályok terén történő információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, 1998. június 22-i 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) I. mellékletében felsorolt európai szabványügyi testületek által elfogadott harmonizált szabványokra.

(14)

Ez a rendelet várhatóan erősíti a televíziókészülékek környezeti hatásának javulását eredményező műszaki megoldások piaci jelenlétét, ennek eredményeképpen pedig 2020-ig várhatóan 28 TWh elektromosenergia-megtakarítást fog eredményezni az intézkedés hiányában tapasztalható fogyasztáshoz képest.

(15)

A 2005/32/EK irányelv 8. cikke értelmében ebben a rendeletben meg kell határozni az alkalmazandó megfelelőségértékelési eljárásokat.

(16)

A megfelelőség ellenőrzésének megkönnyítése érdekében indokolt úgy rendelkezni, hogy a gyártók a 2005/32/EK irányelv IV. és V. melléklete szerinti műszaki dokumentációban bizonyos információkat megadjanak az ebben a rendeletben rögzített követelmények teljesítése erejéig.

(17)

A bekapcsolt üzemmódbeli energiahatékonyság és a veszélyes anyagok használatából eredő környezeti hatások csökkentése terén jelenleg elérhető legjobb irányszámokat a televíziókészülékekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos módosított ökológiai kritériumok meghatározásáról szóló, 2009. március 12-i 2009/300/EK bizottsági határozat (5) állapítja meg. Ezek révén biztosítható, hogy a releváns információk széles körben – különösen a kis- és középvállalkozások, valamint a mikrovállalkozások számára – rendelkezésre álljanak és könnyen hozzáférhetők legyenek, ami a televíziókészülékek esetében elő fogja segíteni az energiafogyasztást mérséklő irányadó műszaki megoldások alkalmazását. E rendeletben ezért nem indokolt referenciaértékeket megállapítani a jelenleg rendelkezésre álló leghatékonyabb technológiákra vonatkozóan.

(18)

A 2005/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések készenléti és kikapcsolt üzemmódban fellépő elektromosáram-fogyasztására vonatkozó környezetbarát tervezési követelmények tekintetében történő végrehajtásáról szóló, 2008. december 17-i 1275/2008/EK bizottsági rendelet (6) környezetbarát tervezési követelményeit a megszabott 2013. január 7-i határidőnél korábban szükséges alkalmazni a televíziókészülékekre, mivel a rendelkezéseknek megfelelő technológiák a televíziókészülékek esetében e határidő előtt is megvalósíthatók, s ezzel további energiamegtakarítás érhető el. Az 1275/2008/EK rendelet ezért nem alkalmazandó a televíziókészülékekre, és ennek megfelelően módosítása indokolt.

(19)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 2005/32/EK irányelv 19. cikkének (1) bekezdése alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA A KÖVETKEZŐ RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

Ez a rendelet környezetbarát tervezési követelményeket állapít meg a forgalomba hozatalra szánt televíziókészülékekre vonatkozóan.

2. cikk

Fogalommeghatározások

A 2005/32/EK irányelv fogalommeghatározásain túlmenően e rendelet alkalmazásában:

1.

„televízió” alatt televíziókészülék vagy televízió-képernyő értendő;

2.

„televíziókészülék”: egyetlen típus- vagy rendszermegjelölés alatt forgalomba hozott olyan termék, amelynek elsődleges rendeltetése audiovizuális jelek vétele és megjelenítése, és amely az alábbi elemekből áll:

a)

kijelző;

b)

egy vagy több hangoló- vagy vevőegység, valamint adattárolásra és/vagy képmegjelenítésre szolgáló opcionális kiegészítő funkciók (pl. DVD, HDD, VCR) a képernyővel egybeépítve, illetve egy vagy több külön részegységként;

3.

„televízió-képernyő”: különböző vételi forrásokból származó képfrekvenciás jelek, köztük televíziós adásjelek megjelenítésére alkalmas integrált képernyő, amely opcionálisan külső forrásegység audiojeleinek szabályozására és lejátszására is alkalmas, és amely szabványos képfrekvenciás jelúton keresztül, például RCA- (komponens, kevert), SCART-, HDMI-csatlakozó vagy jövőbeli szabványos vezeték nélküli megoldások segítségével (kivéve a nem szabványosított képfrekvenciás jelutakat, pl. DVI vagy SDI) fogadja a jeleket, de önmagában adásjelek vételére és feldolgozására nem képes;

4.

„bekapcsolt üzemmód”: olyan állapot, amelynek során a készülék a hálózati áramforráshoz csatlakozik, és képet és hangot állít elő;

5.

„alapüzemmód”: a gyártó által átlagos otthoni használatra javasolt beállítás;

6.

„készenléti üzemmód(ok)”: az az állapot, amelynek során a berendezés a hálózati áramforráshoz csatlakozik, rendeltetésszerű működéséhez a hálózati áramforrás tápellátását veszi igénybe, és kizárólag a következő, határozatlan ideig fenntartható funkciókat biztosítja:

reaktiválási funkció vagy reaktiválási funkció és kizárólag a bekapcsolt reaktiválási funkció jelzése, és/vagy

információ- vagy állapotkijelzés;

7.

„kikapcsolt üzemmód”: olyan állapot, amelynek során a készülék a hálózati áramforráshoz csatlakozik, és egyetlen funkciója sem működik; ehhez kapcsolódóan:

a)

a kikapcsolt üzemmódot jelző állapot;

b)

olyan állapot, amely kizárólag a 2004/108/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (7) szerinti elektromágneses összeférhetőség biztosítását célzó funkciókat nyújt;

8.

„reaktiválási funkció”: olyan funkció, amely egyéb üzemmódok (köztük a bekapcsolt üzemmód) aktiválását teszi lehetővé távkapcsoló (azaz pl. távvezérlő, belső érzékelő vagy időzítő) használatával, amely üzemmódokban további funkciók érhetők el (így a bekapcsolt üzemmód is);

9.

„információ- vagy állapotkijelzés”: tájékoztatást nyújtó, illetve a készülék állapotát a kijelzőn megjelenítő folyamatos funkció, amely az időjelzést is magában foglalja;

10.

„előre optimalizált menü”: a gyártó által előre meghatározott készülékbeállítások menüje, amelyekből a felhasználónak a készülék beüzemelésekor választania kell;

11.

„teljes HD felbontás”: legalább 1 920 × 1 080 fizikai pixelből álló képernyőfelbontás.

3. cikk

Környezetbarát tervezési követelmények

A televíziókészülékekre vonatkozó környezetbarát tervezési követelményeket az I. melléklet ismerteti.

A környezetbarát tervezésre vonatkozó követelményeknek való megfelelést a II. mellékletben meghatározott módszerekkel összhangban kell ellenőrizni.

4. cikk

A megfelelőség értékelése

A 2005/32/EK irányelv 8. cikke alkalmazásában megfelelőségértékelési eljárásként az említett irányelv IV. mellékletében meghatározott belső tervezés-ellenőrzési rendszert vagy az említett irányelv V. mellékletében meghatározott megfelelőségértékelési irányítási rendszert kell alkalmazni.

A megfelelőség értékeléséhez szükséges műszaki dokumentációt e rendelet I. melléklete 5. részének 1. pontja határozza meg.

5. cikk

Piacfelügyeleti célú vizsgálatok

A felügyeleti ellenőrzéseket a III. mellékletben meghatározott ellenőrzési eljárással összhangban kell elvégezni.

6. cikk

Felülvizsgálat

A Bizottság ezt a rendeletet a műszaki fejlődés fényében legkésőbb annak hatálybalépését követő három év elteltével felülvizsgálja, és e felülvizsgálat eredményeit a környezetbarát tervezéssel foglalkozó konzultációs fórum elé tárja.

7. cikk

Az 1275/2008/EK rendelet módosítása

Az 1275/2008/EK rendelet I. mellékletének 3. pontja helyébe e rendelet IV. mellékletének szövege lép.

8. cikk

Hatálybalépés

(1)   Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

(2)   Az I. melléklet 1. részének 1. pontjában, 3. és 4. részében, valamint 5. részének 2. pontjában meghatározott környezetbarát tervezési követelmények 2010. augusztus 20-tól alkalmazandók.

Az I. melléklet 1. részének 2. pontjában rögzített környezetbarát tervezési követelményeket 2012. április 1-jétől kell alkalmazni.

Az I. melléklet 2. részének 1.a)–1.d) pontjában rögzített környezetbarát tervezési követelményeket 2010. január 7-től kell alkalmazni.

Az I. melléklet 2. részének 2.a)–2.e) pontjában meghatározott környezetbarát tervezési követelmények 2011. augusztus 20-tól alkalmazandók.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2009. július 22-én.

a Bizottság részéről

Andris PIEBALGS

a Bizottság tagja


(1)  HL L 191., 2005.7.22., 29. o.

(2)  HL L 37., 2003.2.13., 19. o.

(3)  HL L 37., 2003.2.13., 24. o.

(4)  HL L 204., 1998.7.21., 37. o.

(5)  HL L 82., 2009.3.28., 3. o.

(6)  HL L 339., 2008.12.18., 45. o.

(7)  HL L 390., 2004.12.31., 24. o.


I. MELLÉKLET

KÖRNYEZETBARÁT TERVEZÉSI KÖVETELMÉNYEK

1.   ENERGIAFOGYASZTÁS BEKAPCSOLT ÜZEMMÓDBAN

1.

2010. augusztus 20-tól:

A dm2-ben kifejezett „A” képernyőfelülettel rendelkező televíziókészülékek energiafogyasztása bekapcsolt állapotban nem haladhatja meg az alábbi határértékeket:

 

Teljes HD felbontásnál

Minden egyéb felbontásnál

Televíziókészülék

20 W + A · 1,12 · 4,3224 W/dm2

20 W + A · 4,3224 W/dm2

Televízió-képernyő

15 W + A · 1,12 · 4,3224 W/dm2

15 W + A · 4,3224 W/dm2

2.

2012. április 1-jétől kezdődően:

A dm2-ben kifejezett „A” képernyőfelülettel rendelkező televíziókészülékek energiafogyasztása bekapcsolt állapotban nem haladhatja meg az alábbi határértékeket:

 

Minden felbontásnál

Televíziókészülék

16 W + A · 3,4579 W/dm2

Televízió-képernyő

12 W + A · 3,4579 W/dm2

2.   ENERGIAFOGYASZTÁS KÉSZENLÉTI/KIKAPCSOLT ÜZEMMÓDBAN

1.

2010. január 7-től kezdődően:

a)

Energiafogyasztás kikapcsolt üzemmódban:

A televízió energiafogyasztása a kikapcsolt üzemmód egyetlen állapotában sem haladhatja meg az 1,00 W-ot.

b)

Energiafogyasztás készenléti üzemmód(ok)ban:

A televízió energiafogyasztása a kizárólag reaktiválási funkciót biztosító üzemmódokban, illetve a reaktiválási funkción kívül kizárólag annak aktivált állapotát jelző üzemmódok egyikében sem haladhatja meg az 1,00 W-ot.

A televízió energiafogyasztása a kizárólag információ- vagy állapotkijelzést, illetve az információ- vagy állapotkijelzésen kívül reaktiválási funkciót biztosító üzemmódok egyikében sem haladhatja meg a 2,00 W-ot.

c)

Kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmód rendelkezésre állása

A televíziónak rendelkeznie kell kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmóddal, és/vagy más olyan üzemmóddal, amelyben a készülék a hálózati áramforráshoz csatlakoztatva nem lépi túl a kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmódra megállapított energiafogyasztási határértékeket.

d)

A képernyőre és az önálló egység(ek)re külön-külön kell alkalmazni az a)–c) pontban foglaltakat azon készülékek esetében, amelyek egy kijelzőből és egy vagy több hangoló- vagy vevőegységből, illetve adattárolásra és/vagy képmegjelenítésre szolgáló egy vagy több opcionális kiegészítő egységből (pl. DVD, HDD, VCR) állnak.

2.

2011. augusztus 20-tól a következő követelményeket kell alkalmazni:

a)

Energiafogyasztás kikapcsolt üzemmódban:

A televízió energiafogyasztása a kikapcsolt üzemmódok bármelyikében kizárólag a következő bekezdésben foglalt feltétel teljesülése esetén haladhatja meg a 0,30 W-ot.

Amennyiben a televízión jól látható helyen tápfeszültség-kapcsoló gomb található, amelynek kikapcsolt állásában a készülék energiafogyasztása legfeljebb 0,01 W, az összes többi kikapcsolt üzemmódban az energiafogyasztás legfeljebb 0,50 W lehet.

b)

Energiafogyasztás készenléti üzemmód(ok)ban:

A televízió energiafogyasztása a kizárólag reaktiválási funkciót biztosító üzemmódokban, illetve a reaktiválási funkción kívül kizárólag annak aktivált állapotát jelző üzemmódok egyikében sem haladhatja meg a 0,50 W-ot.

A televízió energiafogyasztása a kizárólag információ- vagy állapotkijelzést, illetve az információ- vagy állapotkijelzésen kívül reaktiválási funkciót biztosító üzemmódok egyikében sem haladhatja meg az 1,00 W-ot.

c)

Kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmód rendelkezésre állása

A televíziónak rendelkeznie kell kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmóddal, és/vagy más olyan üzemmóddal, amelyben a készülék a hálózati áramforráshoz csatlakoztatva nem lépi túl a kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmódra megállapított energiafogyasztási határértékeket.

d)

Automatikus kikapcsolás

A televíziónak rendelkeznie kell az alábbiakat biztosító funkcióval:

i.

Felhasználói művelet és/vagy csatornaváltás nélkül eltelt legfeljebb 4 órás időszakot követően a televíziókészüléknek bekapcsolt üzemmódról automatikusan át kell váltania

készenléti üzemmódra, vagy

kikapcsolt üzemmódra, vagy

egyéb olyan üzemmódra, amelyben a készülék nem lépi túl a kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmódra megállapított energiafogyasztási határértékeket.

ii.

Mielőtt a televíziókészülék bekapcsolt üzemmódról automatikusan az említett üzemmódok egyikére váltana, figyelmeztető üzenetet kell megjelenítenie.

Ez alapértelmezettként beállítandó funkció.

e)

A képernyőre és az önálló egységre külön-külön kell alkalmazni az a)–d) pontban foglaltakat azon készülékek esetében, amelyek egy kijelzőből és egy vagy több hangoló- vagy vevőegységből, illetve adattárolásra és/vagy képmegjelenítésre szolgáló opcionális kiegészítő egységekből (pl. DVD, HDD, VCR) állnak.

3.   „ALAPÜZEMMÓD” ELŐRE OPTIMALIZÁLT MENÜVEL RENDELKEZŐ TELEVÍZIÓK ESETÉBEN

2010. augusztus 20-tól a következő követelményeket kell alkalmazni:

A beüzemeléskor előre optimalizált menüt felajánló televízióknak olyan „alapüzemmódot” kell kínálniuk a menüben, amely az első bekapcsoláskor alapértelmezetten érvényesül. Ha a felhasználó a készülék beüzemelésekor nem az „alapüzemmódot” választja, döntését egy második választómenüben meg kell erősítenie.

4.   MAXIMÁLIS FÉNYSŰRŰSÉGARÁNY

2010. augusztus 20-tól a következő követelményeket kell alkalmazni:

Előre optimalizált menüvel nem rendelkező készülékek esetében: a televízió bekapcsolt üzemmódjában a gyárilag beállított maximális fénysűrűségnek el kell érnie a készülék legnagyobb fényerejű bekapcsolt állapotában mért fénysűrűség 65 %-át.

Előre optimalizált menüvel rendelkező készülékek esetében: a televízió alapüzemmódjában a maximális fénysűrűség nem lehet kisebb, mint a készülék legnagyobb fényerejű bekapcsolt állapotában mért fénysűrűség 65 %-a.

5.   GYÁRTÓI INFORMÁCIÓK

1.

A 5. cikk szerinti megfelelőségértékelés céljaira a műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell a következő elemeket:

a)

a mérések vizsgálati paraméterei

környezeti hőmérséklet,

a vizsgálathoz használt feszültség V-ban és a frekvencia Hz-ben,

az áramellátó rendszer teljes harmonikus torzítása,

az audio- és videotesztjelek bemeneti termináljának típusa,

az elektromos vizsgálathoz használt műszerek, beállítások és áramkörök adatai és dokumentációja;

b)

bekapcsolt üzemmód

az energiafogyasztás wattban kifejezett értéke 100 wattos méréshatárig egy tizedesjegyre, a felett pedig az első egész számra kerekítve,

az átlagos televízióadás-tartalmat leképező dinamikus adástartalom-videojel jellemzői,

az energiafogyasztás szempontjából stabilnak tekinthető állapot eléréséhez szükséges műveleti lépések sorozata,

az előre optimalizált menüvel rendelkező készülékek esetében meg kell adni továbbá a televízió alapüzemmódjában mért maximális fénysűrűség és a bekapcsolt állapot legnagyobb fényereje mellett mért maximális fénysűrűség százalékban kifejezett arányát,

televízió-képernyők vizsgálata esetében emellett ismertetni kell a méréshez használt hangolóegység vonatkozó műszaki paramétereit;

c)

a készenléti és kikapcsolt üzemmódok mindegyike esetében

az energiafogyasztás wattban kifejezett értéke két tizedesjegyre kerekítve,

az alkalmazott mérési módszerek,

az üzemmódválasztás vagy -programozás módjának leírása,

az automatikus üzemmódváltásig végbemenő eseménysorozat;

d)

automatikus kikapcsolás

a bekapcsolt üzemmód azon időtartama, amelynek elteltével a televízió kikapcsolt vagy készenléti üzemmódra, illetve más olyan üzemmódra vált, amelyben a készülék nem lépi túl a kikapcsolt és/vagy készenléti üzemmódra megállapított energiafogyasztási határértékeket;

e)

veszélyes anyagok

ha a készülék higanyt vagy ólmot tartalmaz: a higanytartalmat X,X mg-ként megadva, illetve megemlítve az ólomtartalmat

2.

2010. augusztus 20-tól a következő követelményeket kell alkalmazni:

Az alábbi információkat közzé kell tenni mindenki számára ingyenesen elérhető internetes oldalakon:

a bekapcsolt üzemmódban mért energiafogyasztás wattban kifejezett értéke 100 wattos méréshatárig egy tizedesjegyre kerekítve, a felett pedig az első egész számra kerekítve,

a készenléti és/vagy kikapcsolt üzemmódok mindegyikénél az energiafogyasztás wattban kifejezett értéke két tizedesjegyre kerekítve,

előre optimalizált menüvel nem rendelkező készülékek esetében: a televízió bekapcsolt üzemmódjában a gyárilag beállított maximális fénysűrűség és a készülék legnagyobb fényerejű bekapcsolt állapotában mért fénysűrűség százalékban kifejezett aránya az első egész számra kerekítve,

előre optimalizált menüvel rendelkező készülékek esetében: a televízió alapüzemmódjában mért maximális fénysűrűség és készülék legnagyobb fényerejű bekapcsolt állapotában mért maximális fénysűrűség százalékban kifejezett aránya az első egész számra kerekítve,

ha a készülék higanyt vagy ólmot tartalmaz: a higanytartalmat X,X mg-ként megadva, illetve megemlítve az ólomtartalmat.


II. MELLÉKLET

MÉRÉSEK

1.   A bekapcsolt üzemmódban fogyasztott energiamennyiség mérése

Az I. melléklet 1. részében említett energiafogyasztást úgy kell mérni, hogy az alábbi feltételek mindegyike teljesüljön:

a)

Az energiafogyasztást megbízható, pontos és megismételhető mérési eljárással kell megállapítani, amely épít a technika mindenkori állása szerinti, általánosan elfogadott mérési módszerekre.

b)

A televízió bekapcsolt üzemmódbeli energiafogyasztásának mérési feltételei

Előre optimalizált menüvel nem rendelkező televíziókészülékek esetében: Az 1. és 2. pontban említett energiafogyasztást a készülék bekapcsolt üzemmódjában, gyári beállítások mellett kell mérni, azaz a fényerő-szabályozóknak abban a helyzetében, amelyet a gyártó a végfelhasználó számára beállított.

Előre optimalizált menüvel rendelkező televíziókészülékek esetében: Az 1. és 2. pontban említett energiafogyasztást a készülék „alapüzemmódjában” kell mérni.

Előre optimalizált menüvel nem rendelkező televízió-képernyők esetében: A televízió-képernyőt megfelelő hangolóegységhez kell csatlakoztatni. Az 1. és 2. pontban említett energiafogyasztást a készülék bekapcsolt üzemmódjában, gyári beállítások mellett kell mérni, azaz a képernyő fényerő-szabályozóinak abban a helyzetében, amelyet a gyártó a végfelhasználó számára beállított. A hangolóegység energiafogyasztása nem releváns a televízió-képernyő bekapcsolt üzemmódbeli energiafogyasztásának mérése szempontjából.

Előre optimalizált menüvel rendelkező televízió-képernyők esetében: A televízió-képernyőt megfelelő hangolóegységhez kell csatlakoztatni. Az 1. és 2. pontban említett energiafogyasztást a készülék „alapüzemmódjában” kell megállapítani.

c)

Általános feltételek

A méréseket 23 °C (+/– 5 °C) környezeti hőmérséklet mellett kell elvégezni.

A méréshez az átlagos televízióadás-tartalmat leképező dinamikus adástartalom-videojelet szükséges használni. A vizsgálat az átlagos energiafogyasztást méri 10 perces időtartamon belül.

A méréshez a készüléknek legalább egy, de legfeljebb három órája bekapcsolt üzemmódban kell lennie, közvetlenül legalább egy órás kikapcsolt állapotot követően. A megadott videojelet a bekapcsolt üzemmód teljes tartama alatt meg kell jeleníteni a képernyőn. A fentiekben meghatározott mérési időtartam csökkenthető azon készülékek esetében, amelyek energiafogyasztási állapota közismerten egy órán belül stabilizálódik, amennyiben a módosított időtartamok szerint végzett mérési eredmények az itt meghatározott módszerek szerint végzett méréshez képest legfeljebb 2 %-os eltérést mutatnak.

A mérést legfeljebb 2 %-os tűréshatáron belül, 95 %-os megbízhatósági szint mellett kell végezni.

Méréskor ki kell kapcsolni az automatikus fényerő-szabályozó funkciót (amennyiben a készülék rendelkezik ilyennel). Ha nincs mód az automatikus fényerő-szabályozás kikapcsolására, a mérést úgy kell elvégezni, hogy legalább 300 lux erősségű fény essen közvetlenül a térmegvilágítás-érzékelőre.

2.   A készenléti/kikapcsolt üzemmódban fogyasztott energiamennyiség mérése

Az I. melléklet 2. részében említett energiafogyasztást úgy kell mérni, hogy az alábbi feltételek mindegyike teljesüljön:

a)

Az 1.a), 1.b), 2.a) és 2.b) pontban említett energiafogyasztást megbízható, pontos és megismételhető mérési eljárással kell megállapítani, amely épít a technika mindenkori állása szerinti, általánosan elfogadott mérési módszerekre.

b)

A 0,5 W-ot meghaladó energiafogyasztás mérését legfeljebb 2 %-os tűréshatáron belül, 95 %-os megbízhatósági szint mellett kell végezni. A 0,5 W-nál kisebb energiafogyasztás mérését legfeljebb 0,01 wattos tűréshatáron belül, 95 %-os megbízhatósági szint mellett kell végezni.

3.   A maximális fénysűrűség mérése

Az I. melléklet 4. részében említett maximális fénysűrűséget úgy kell mérni, hogy az alábbi feltételek mindegyike teljesüljön:

a)

A fénysűrűséget megbízható, pontos és megismételhető mérési eljárással kell megállapítani, amely épít a technika mindenkori állása szerinti, általánosan elfogadott mérési módszerekre.

b)

A maximális fénysűrűséget fénysűrűségmérővel kell megállapítani, mégpedig a „teljes képernyőteszt” vizsgálati minta azon része alapján, amelyen teljes (100 %) fehér kép látható, s amely nem fényesebb a kép átlagos világosságszintjénél (APL), ahol a képernyő fénysűrűség-vezérlő rendszere teljesítménykorlátozást érvényesít.

c)

A fénysűrűségarányt úgy kell mérni, hogy az I. melléklet 4. részében ismertetett üzemmódok közötti átváltáskor ne zavarja semmilyen tényező a fénysűrűségmérőnek a képernyőn lévő érzékelőpontját.


III. MELLÉKLET

ELLENŐRZÉSI ELJÁRÁS

A 2005/32/EK irányelv 3. cikkének (2) bekezdése szerinti piacfelügyeleti célú vizsgálatok elvégzése során a tagállamok hatóságai az e rendelet I. mellékletében előírt követelmények teljesülését a következő eljárással ellenőrzik:

1.

A tagállamok hatóságai egyetlen televíziókészüléket vetnek vizsgálat alá.

2.

Az I. melléklet követelményei akkor tekinthetők teljesítettnek egy adott készüléktípus esetében, amennyiben

a)

a bekapcsolt üzemmódban mért energiafogyasztás legfeljebb 7 %-kal haladja meg az I. melléklet 1. részének 1. és 2. pontjában meghatározott, vonatkozó határértékeket; és

b)

a kikapcsolt/készenléti üzemmódban mért energiafogyasztás legfeljebb 0,1 W-tal haladja meg az I. melléklet 2. részének 1.a) és 1.b), illetve 2.a) és 2.b) pontjában meghatározott, vonatkozó határértékeket; valamint

c)

a maximális fénysűrűségre vonatkozóan az I. melléklet 3. részében meghatározott arány nem kisebb 60 %-nál.

3.

Ha nem teljesülnek a 2.a), b) vagy c) pont feltételei, az adott készüléktípus három további egységét is be kell vizsgálni.

4.

A három további egység vizsgálatát követően akkor tekinthetők teljesítettnek az I. melléklet követelményei az adott készüléktípus esetében, amennyiben

a)

a három vizsgált egység bekapcsolt üzemmódban mért energiafogyasztásának átlaga legfeljebb 7 %-kal haladja meg az I. melléklet 1. részének 1. és 2. pontjában meghatározott, vonatkozó határértékeket; és

b)

a három vizsgált egység kikapcsolt/készenléti üzemmódban mért energiafogyasztásának átlaga legfeljebb 0,1 W-tal haladja meg az I. melléklet 2. részének 1.a) és 1.b), illetve 2.a) és 2.b) pontjában meghatározott, vonatkozó határértékeket; valamint

c)

a maximális fénysűrűségre vonatkozóan az I. melléklet 3. részében meghatározott aránynak a három vizsgált egység esetében mért átlaga nem kisebb 60 %-nál.

5.

Ha nem teljesülnek a 4.a), b) vagy c) pont feltételei, akkor úgy kell tekinteni, hogy az adott készüléktípus nem felel meg a követelményeknek.

6.

A követelmények teljesülésének ellenőrzése céljából a tagállamok a II. mellékletben meghatározott eljárást követik, és olyan megbízható, pontos és megismételhető mérési módszereket alkalmaznak, amelyek építenek az általánosan elismert technikai vívmányokra, köztük azokra a módszerekre, amelyek dokumentációinak hivatkozási számai ebből a célból az Európai Unió Hivatalos Lapjában is megjelentek.


IV. MELLÉKLET

Az 1275/2008/EK rendelet I. melléklete 3. pontjának hatálya alá tartozó energiafelhasználó termékek jegyzéke

 

Rádiókészülékek

 

Videokamerák

 

Videomagnók

 

Hifiberendezések

 

Audioerősítők

 

Házimozi-rendszerek

 

Hangszerek

Hang, illetve kép (köztük szignálok) rögzítésére vagy reprodukálására szolgáló egyéb berendezések, a hang és kép továbbítására szolgáló nem távközlési technológiákat is beleértve, de a 642/2009/EK bizottsági rendelet meghatározása szerinti televíziókészülékeket kivéve.