29.6.2007   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 171/17


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 716/2007/EK RENDELETE

(2007. június 20.)

a külföldi leányvállalatok szerkezetére és tevékenységére vonatkozó közösségi statisztikákról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 285. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Központi Bankkal véleményére (1),

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően (2),

mivel:

(1)

A külföldi leányvállalatok szerkezetére és az egész gazdaságban kifejtett tevékenységére vonatkozó rendszeres és jó minőségű közösségi statisztikák nélkülözhetetlenek a külföldi ellenőrzés alatt álló vállalkozások Európai Unió gazdaságára gyakorolt hatásának megfelelő értékeléséhez. Ez megkönnyítené a belső piac hatékonyságának figyelemmel kísérését, valamint a gazdaságok fokozatos integrációját is a globalizáció eredményeként. Ebben az összefüggésben a multinacionális vállalkozások játszanak vezető szerepet, de a kis- és középvállalkozások is érintettek lehetnek külföldi ellenőrzésben.

(2)

A szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezmény (GATS) és a szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló megállapodás (TRIPs) végrehajtása és felülvizsgálata, valamint a további megállapodásokról folytatott jelenlegi és jövőbeli tárgyalások segítése érdekében rendelkezésre kell állniuk a megfelelő statisztikai adatoknak.

(3)

A liberalizációs folyamat tekintetében a gazdasági, versenyügyi, a vállalkozási, a kutatási, a technikai fejlesztési, valamint a foglalkoztatási politikák elkészítéséhez szükségesek a külföldi leányvállalatokra vonatkozó statisztikák ahhoz, hogy mérhetőek legyenek a külföldi ellenőrzésnek az egyes országokban és ágazatokban a foglalkoztatásra, a bérekre és a termelékenységre gyakorolt közvetlen és közvetett hatásai.

(4)

A létező közösségi jogszabályok alapján biztosított, és a tagállamokban rendelkezésre álló adatok nem elégségesek, alkalmatlanok vagy nem eléggé összehasonlíthatóak ahhoz, hogy a Bizottság munkájának megbízható alapjául szolgáljanak.

(5)

A184/2005/EK rendelet (3) létrehozza a fizetési mérleggel, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmével és a közvetlen külföldi befektetésekkel kapcsolatos közösségi statisztikák rendszeres elkészítéséről szóló közös keretet. Mivel a fizetésimérleg-statisztikák csak részben fedik le a GATS-ban foglalt adatokat, elengedhetetlen, hogy rendszeresen készüljenek a külföldi leányvállalatokra vonatkozó részletes statisztikák.

(6)

A vállalkozások szerkezeti statisztikáiról szóló, 1996. december 20-i 58/97/EK, Euratom tanácsi rendelet (4), valamint a közösségi termelési rendszer megfigyelésére és elemzésére szolgáló statisztikai egységekről szóló, 1993. március 15-i 696/93/EGK tanácsi rendelet (5) a Közösségben található vállalkozások szerkezetére és tevékenységére vonatkozó közösségi statisztikák összegyűjtésére, összeállítására, továbbítására és értékelésére szolgáló közös keretet hozott létre.

(7)

A Közösségben a nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről szóló, 1996. június 25-i 2223/96/EK tanácsi rendelettel (6) összhangban a nemzeti számlák összeállításához a külföldi leányvállalatokra vonatkozó, összehasonlítható, teljes és megbízható üzleti statisztikákra van szükség.

(8)

A szolgáltatások nemzetközi kereskedelmére vonatkozó statisztikákról szóló ENSZ kézikönyv (Manual on Statistics of International Trade in Services of the United Nations), a Nemzetközi Valutaalap fizetésimérleg-kézikönyvének (Balance of Payments Manual) 5. kiadása, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet által kidolgozott, a közvetlen külföldi befektetések referenciadefiníciója (Benchmark Definition on foreign direct investment) és a gazdasági globalizáció mutatóinak kézikönyve (Handbook on Economic Globalisation Indicators) együttesen határozza meg a külföldi leányvállalatokra vonatkozó nemzetközi összehasonlítható statisztikák összeállításának általános szabályait.

(9)

Egyes meghatározott közösségi statisztikák előállítása a közösségi statisztikákról szóló, 1997. február 17-i 322/97/EK tanácsi rendeletben (7) meghatározott szabályok alapján történik.

(10)

Mivel e rendelet célját – nevezetesen a külföldi leányvállalatokra vonatkozó összehasonlítható statisztikák előállítását szolgáló közös statisztikai előírások létrehozását – a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani és ezért az az intézkedés terjedelme és hatásai miatt közösségi szinten jobban megvalósítható, a Közösség a Szerződés 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás elvének megfelelően intézkedéseket fogadhat el. Az e cikkben meghatározott arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e célkitűzés eléréséhez szükséges mértéket.

(11)

Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal (8) összhangban kell elfogadni.

(12)

Különösen hatáskört kell ruházni a Bizottságra az I. és II. mellékletben található fogalommeghatározások és a III. mellékletben szereplő részletezési szint módosítására, valamint az I. és II. melléklet ebből fakadó módosítására, a kísérleti tanulmányok eredményeinek alkalmazására, valamint a megfelelő közös minőségi előírásoknak és a minőségjelentések tartalmának és gyakoriságának meghatározására. Mivel ezek az intézkedések általános hatályúak, és nem alapvető új elemek hozzáadásával e rendelet nem alapvető elemeinek módosítására, illetve kiegészítésére irányulnak, azokat az 1999/468/EK határozat 5a. cikkében megállapított ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

(13)

A 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozattal (9) létrehozott Statisztikai Programbizottsággal és a 2006/856/EK tanácsi határozattal (10) létrehozott monetáris, pénzügyi és fizetésimérleg-statisztikákkal foglalkozó bizottsággal konzultációt folytattak,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgyi hatály

E rendelet létrehozza a külföldi leányvállalatok szerkezetére és tevékenységére vonatkozó közösségi statisztikák rendszeres előállításának közös keretét.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

a)

„Külföldi leányvállalat” olyan, az összeállítást készítő országban honos gazdasági egység, amely felett egy nem az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység gyakorol ellenőrzést, illetve olyan, az összeállítást készítő országban nem honos gazdasági egység, amely felett egy az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység gyakorol ellenőrzést.

b)

„Ellenőrzés” egy gazdasági egység általános politikája meghatározásának képessége, szükség esetén a megfelelő ügyvezetők kiválasztásával. Ebben az értelemben „A” gazdasági egység akkor tekintendő „B” szervezeti egység által ellenőrzöttnek, ha „B” – akár közvetlenül vagy közvetve – ellenőrzi a részvényesek szavazati arányának vagy a részvényeknek több mint felét.

c)

„Külföldi ellenőrzés” során az ellenőrzést gyakorló szervezeti egység nem abban az országban honos, mint ahol az a szervezeti egység honos, amely felett ellenőrzést gyakorol.

d)

„Fióktelepek” külföldi ellenőrzés alatt álló gazdasági egységtől függő, önálló jogi személyiséggel nem rendelkező telep. Ezeket a 696/93/EGK rendelet melléklete B. szakaszának (Szervezeti egység/magyarázó megjegyzés) 3.f) pontja értelmében „kvázi tőkeegyesítő gazdasági egységnek” kell tekinteni.

e)

„Külföldi leányvállalatokra vonatkozó statisztikák” a külföldi leányvállalatok átfogó tevékenységét leíró statisztikák.

f)

„Külföldi leányvállalatokra vonatkozó belső statisztikák” olyan statisztikák, amelyek azon külföldi leányvállalatok tevékenységét írják le, amelyek az összeállítást készítő országban honosak.

g)

„Külföldi leányvállalatokra vonatkozó külső statisztikák” olyan statisztikák, amelyek külföldön működő azon külföldi leányvállalatok tevékenységét írják le, amelyek az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység ellenőrzése alatt állnak.

h)

„Külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység” az a szervezeti egység, amely felett a külföldi leányvállalat ellenőrzési láncolatában más szervezeti egység nem gyakorol ellenőrzést.

i)

„Gazdasági egység”, „telep” és „szervezeti egység” a 696/93/EGK rendeletben meghatározott jelentéssel rendelkezik.

3. cikk

Adatszolgáltatás

A tagállamok eljuttatják a Bizottságnak (Eurostatnak) a külföldi leányvállalatokra vonatkozó adatokat az I., II. és III. mellékletben említett mutatókra, gazdasági tevékenységek és földrajzi bontás szerint.

4. cikk

Adatforrások

(1)   A tagállamok eleget téve a 6. cikkben említett minőségi feltételeknek, az általuk relevánsnak és megfelelőnek ítélt bármely forrás felhasználásával összegyűjthetik az e rendeletben előírt információkat.

(2)   Az adatszolgáltatásra kötelezett természetes és jogi személyeknek a válaszadáskor be kell tartaniuk a tagállamokban az e rendelettel összhangban történő adatgyűjtésért felelős nemzeti intézmények által megállapított határidőket és meghatározásokat.

(3)   Amennyiben az előírt adatok ésszerű költségráfordítás mellett nem gyűjthetők össze, a legmegbízhatóbb becslések – beleértve a nulla értékeket is – továbbíthatók.

5. cikk

Kísérleti tanulmányok

(1)   A Bizottság programot állít össze olyan kísérleti tanulmányokra, amelyeket a 322/97/EK rendelet 2. cikke értelmében a nemzeti hatóságok készítenek el önkéntes alapon a külföldi leányvállalatok belső és külső statisztikáira vonatkozó további változókról és bontásokról.

(2)   A kísérleti tanulmányok elkészítésére az adatgyűjtés helytállósága és megvalósíthatósága értékelése céljából kerül sor, tekintettel az adatok hozzáférhetőségéből fakadó előnyökre a statisztikai rendszer költségei és a vállalatokra nehezedő teher vonatkozásában.

(3)   A kísérleti tanulmányokra vonatkozó bizottsági programnak összhangban kell lennie az I. és II. melléklettel.

(4)   A kísérleti tanulmányok következtetései alapján a Bizottság a 10. cikk (3) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban elfogadja a külföldi leányvállalatok belső és külső statisztikáival kapcsolatos szükséges végrehajtási intézkedéseket.

(5)   A kísérleti tanulmányokat 2010. július 19-ig kell elkészíteni.

6. cikk

Minőségi előírások és jelentések

(1)   A tagállamok minden szükséges intézkedést megtesznek a közös minőségi előírásoknak megfelelően továbbított adatok minőségének biztosítása érdekében.

(2)   A tagállamok eljuttatják a Bizottságnak (az Eurostatnak) a továbbított adatok minőségéről szóló jelentést (minőségjelentés).

(3)   A közös minőségi előírásokat, valamint a minőségjelentések tartalmát és gyakoriságát a Bizottság állapítja meg a 10. cikk (3) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban.

(4)   A Bizottság értékeli a továbbított adatok minőségét.

7. cikk

Ajánlások kézikönyve

A Bizottság a tagállamokkal folytatott szoros együttműködésben közzéteszi az ajánlások kézikönyvét, amely fogalommeghatározásokat és az e rendeletnek megfelelően előállított közösségi statisztikákra vonatkozó kiegészítő útmutatót tartalmaz.

8. cikk

Ütemterv és eltérések

(1)   A tagállamok az I. és II. mellékletben megállapított végrehajtási ütemterv alapján állítják össze az adatokat.

(2)   Az átmeneti időszakban, amely nem haladhatja meg az I. és II mellékletben említett első referenciaévtől számított négy évet, a Bizottság a 10. cikk (2) bekezdésében foglalt szabályozási eljárás szerint, korlátozott időtartamra, eltéréseket engedélyezhet e rendelet rendelkezéseitől a tagállamok számára, amennyiben nemzeti rendszerük jelentős hozzáigazítást igényel.

9. cikk

Végrehajtási intézkedések

(1)   Az e rendelet végrehajtására vonatkozó következő intézkedéseket a 10. cikk (2) bekezdésében említett szabályozási eljárásnak megfelelően kell elfogadni:

a)

az eredmények tagállamok általi továbbítására vonatkozó alaki követelmények és eljárás megállapítása; valamint

b)

eltérések engedélyezése a tagállamok számára a 8. cikk (2) bekezdése alapján, amennyiben nemzeti rendszerük jelentős hozzáigazítást igényel, beleértve a kísérleti tanulmányokból fakadó új követelményektől való eltérések engedélyezését is.

(2)   A következő intézkedések célja e rendelet nem alapvető elemeinek módosítása, beleértve a nem alapvető elemekkel való kiegészítését is, amelyeket a 10. cikk (3) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással kell elfogadni:

a)

az I. és II. mellékletben szereplő fogalommeghatározások és a III. mellékletben szereplő részletezési szint módosítása, valamint az I. és II. melléklet ebből fakadó módosításai;

b)

az 5. cikk (4) bekezdése szerinti kísérleti tanulmányok eredményeinek alkalmazása;

és

c)

a közös minőségi előírásoknak, valamint a minőségjelentések tartalmának és időszakosságának meghatározása a 6. cikk (3) bekezdése szerint.

(3)   Különös figyelmet kell fordítani azon elvre, hogy ezen intézkedések haszna meghaladja a ráfordított költségeket, valamint arra, hogy a tagállamokra vagy vállalkozásokra csak korlátozott mértékben rójanak további pénzügyi terheket.

10. cikk

A bizottság

(1)   A Bizottságot a Statisztikai Programbizottság (továbbiakban: a bizottság) segíti.

(2)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkét kell alkalmazni, 8. cikkének rendelkezéseire is figyelemmel.

Az 1999/468/EK határozat 5. cikkének (6) bekezdésében említett időtartam három hónap.

(3)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 5a. cikkének (1)–(4) bekezdését és 7. cikkét kell alkalmazni, 8. cikkének rendelkezéseire is figyelemmel.

(4)   Az Európai Központi Bank és a nemzeti központi bankok a bizottság ülésein megfigyelőként vehetnek részt.

11. cikk

Együttműködés a monetáris, pénzügyi és fizetésimérleg-statisztikákkal foglalkozó bizottsággal

E rendelet végrehajtása során a Bizottság kikérheti a monetáris, pénzügyi és fizetési-mérleg statisztikákkal foglalkozó bizottság véleményét, a bizottság hatáskörébe tartozó minden ügy tekintetében, különös tekintettel az adatok gyűjtését és statisztikai feldolgozását, valamint az eredmények feldolgozását és továbbítását érintő gazdasági és műszaki fejlődéshez való igazításra.

12. cikk

A végrehajtásról szóló jelentés

A Bizottság e rendelet végrehajtásáról 2012. július 19-ig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. A jelentés különösen:

a)

értékeli az előállított statisztikák minőségét;

b)

értékeli a Közösség, a tagállamok és az előállított statisztikák készítői és felhasználói számára keletkezett hasznokat a költségekhez viszonyítva;

c)

értékeli a kísérleti tanulmányok elkészítésében való előrelépést és azok végrehajtását;

és

d)

meghatározza a kapott eredmények és a felmerült költségek fényében szükségesnek minősülő lehetséges javítások és módosítások területeit.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2007. június 20-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

H.-G. PÖTTERING

a Tanács részéről

az elnök

G. GLOSER


(1)  HL C 144., 2005.6.14., 14. o.

(2)  Az Európai Parlament 2006. december 12-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé), a Tanács 2007. május 25-i határozata.

(3)  HL L 35., 2005.2.8., 23. o. A 602/2006/EK bizottsági rendelettel (HL L 106., 2006.4.19., 10. o.) módosított rendelet.

(4)  HL L 14., 1997.1.17., 1. o. A legutóbb az 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.) módosított rendelet.

(5)  HL L 76., 1993.3.30., 1. o. A legutóbb az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított rendelet.

(6)  HL L 310., 1996.11.30., 1. o. A legutóbb az 1267/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 180., 2003.7.18., 1. o.) módosított rendelet.

(7)  HL L 52., 1997.2.22., 1. o. Az 1882/2003/EK rendelettel módosított rendelet.

(8)  HL L 184., 1999.7.17., 23. o. A 2006/512/EK határozattal (HL L 200., 2006.7.22., 11. o.) módosított határozat.

(9)  HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

(10)  HL L 332., 2006.11.30., 21. o.


I. MELLÉKLET

KÖZÖS MODUL A KÜLFÖLDI LEÁNYVÁLLALATOKRA VONATKOZÓ BELSŐ STATISZTIKÁK TEKINTETÉBEN

1. SZAKASZ

Statisztikai egység

A statisztikai egységek a gazdasági egységek és minden fióktelepük, amely a 2. cikkben található fogalommeghatározások alapján külföldi ellenőrzés alatt áll.

2. SZAKASZ

Mutatók

A vállalkozások szerkezeti statisztikái mutatóinak meghatározásáról szóló, 1998. december 17-i 2700/98/EK bizottsági rendelet (1) mellékletében meghatározott következő mutatókat kell összeállítani:

Kód

Cím

11 11 0

Gazdasági egységek száma

12 11 0

Árbevétel

12 12 0

Termelési érték

12 15 0

Tényezőköltségen számított hozzáadott érték

13 11 0

Termékek és szolgáltatások összes beszerzése

13 12 0

Változatlan formában történő újraeladás céljából beszerzett áruk és szolgáltatások

13 31 0

Személyi jellegű kifizetések

15 11 0

Bruttó tárgyi eszköz beruházások

16 11 0

Foglalkoztatottak száma

22 11 0

A szervezeten belüli összes K + F ráfordítás (2)

22 12 0

K + F tevékenységben foglalkoztatott összes létszám (2)

Amennyiben a foglalkoztatottak száma nem hozzáférhető, helyette az alkalmazottak számát (16 13 0 kód) kell összegyűjteni.

A szervezeten belüli összes K + F ráfordítás (22 11 0 kód) mutatóit és a K + F tevékenységben foglalkoztatott összes létszám (22 12 0 kód) mutatóit csak a C, D, E és F NACE gazdasági ágban szereplő tevékenységek esetén kell összegyűjteni.

A J NACE gazdasági ág esetén csak a gazdasági egységek számát, az árbevételt (3) és a foglalkoztatottak számát (vagy helyette az alkalmazottak számát) kell összegyűjteni.

3. SZAKASZ

A részletezési szint

Az adatokat a „végső ellenőrzést gyakorló szervezeti egység” fogalmának megfelelően, a 2-IN szintű földrajzi bontást a III. fejezetben meghatározottak szerinti 3. szintű tevékenységi bontással és a 3. szintű földrajzi bontást az összes tevékenységgel kombinálva kell biztosítani.

4. SZAKASZ

Az első referenciaév és a gyakoriság

1.

Az első referenciaév, amelyre vonatkozóan az éves statisztikákat össze kell állítani, az e rendelet hatálybalépésének naptári éve.

2.

A tagállamok az ezt követő minden naptári évre vonatkozóan adatokat kell szolgáltatniuk.

3.

A szervezeten belüli összes K + F ráfordítás (22 11 0 kód) mutatóira és a K + F tevékenységben foglalkoztatott összes létszámra (22 12 0 kód) vonatkozó adatokat először a 2007-es referenciaévben kell összegyűjteni.

5. SZAKASZ

Az eredmények továbbítása

Az eredményeket a referenciaév végétől számított 20 hónapon belül kell továbbítani.

6. SZAKASZ

Jelentések és kísérleti tanulmányok

1.

A tagállamok eljuttatnak a Bizottságnak az e közös modul céljából összeállított statisztikai adatok fogalommeghatározásait, szerkezetét és hozzáférhetőségét tartalmazó jelentést.

2.

Az e mellékletben található részletezési szintet illetően a Bizottság kísérleti tanulmányokat kezdeményez, amelyeket az e rendelet 5. cikkének megfelelően a 322/97/EK rendelet 2. cikke értelmében a nemzeti hatóságok készítenek el.

3.

A kísérleti tanulmányokat abból a célból fogják elkészíteni, hogy értékeljék az adatok megszerzésének megvalósíthatóságát, figyelembe véve az adatok hozzáférhetősége által biztosított hasznokat, valamint az összegyűjtés költségét és a vállalkozások terheit.

4.

A kísérleti tanulmányokat a következő mutatókra kell elkészíteni:

Kód

Cím

 

Termékek és szolgáltatások exportja

 

Termékek és szolgáltatások importja

 

Termékek és szolgáltatások csoporton belüli exportja

 

Termékek és szolgáltatások csoporton belüli importja

Az exportot, az importot, a csoporton belüli importot és csoporton belüli exportot termékekre és szolgáltatásokra kell bontani.

5.

A kísérleti tanulmányok elkészítésének célja az is, hogy megvizsgálják a NACE M, N és O nemzetgazdasági ágba tartozó tevékenységekre vonatkozó adatok összegyűjtésének megvalósíthatóságát. Célja továbbá megvizsgálni a NACE G, H, I, K, M, N és O nemzetgazdasági ágba tartozó tevékenységekben érintett szervezetek szervezeten belüli összes K + F ráfordítására (22 11 0 kód) és a K + F tevékenységben foglalkoztatott összes létszámára (22 12 0 kód) vonatkozó adatok összegyűjtésének megvalósíthatóságát. A kísérleti tanulmányok további célja az adatoknak a 2. szakaszban meghatározott módon, a foglalkoztatottak száma alapján felállított létszám-kategóriák szerinti bontásának fontossága, megvalósíthatósága és költségeinek értékelése.


(1)  HL L 344., 1998.12.18., 49. o. A legutóbb az 1670/2003/EK rendelettel (HL L 244., 2003.9.29., 74. o.) módosított rendelet.

(2)  A 22 11 0. és a 22 12 0. változót minden második évben jelenteni kell. Amennyiben az árbevétel főösszege vagy a NACE 1.1. javított kiadás C–F. nemzetgazdasági ág valamelyik ágazatában alkalmazott személyek száma a tagállamban kevesebb, mint a közösségi főösszeg 1 %-a, a 22 11 0. és a 22 12 0. mutatóra vonatkozó statisztikák összegyűjtéséhez szükséges információt e rendelet céljából nem kell összegyűjteni.

(3)  A NACE 1.1. javított kiadása 65. ágazatában az árbevételt termelési értékre kell cserélni.


II. MELLÉKLET

KÖZÖS MODUL A KÜLFÖLDI LEÁNYVÁLLALATOKRA VONATKOZÓ KÜLSŐ STATISZTIKÁK SZÁMÁRA

1. SZAKASZ

Statisztikai egység

A statisztikai egységek azon külföldi gazdasági egységek és azok fióktelepei, amelyek a 2. cikkben található fogalommeghatározások alapján az összeállítást készítő országban honos szervezeti egység ellenőrzése alatt állnak.

2. SZAKASZ

Mutatók

A 2700/98/EK rendelet mellékletében meghatározott következő mutatókat kell összeállítani:

Kód

Cím

12 11 0

Árbevétel

16 11 0

Foglalkoztatottak száma

11 11 0

Gazdasági egységek száma

Amennyiben a foglalkoztatottak száma nem áll rendelkezésre, az alkalmazottak számát (kódja: 16 13 0) kell megadni.

3. SZAKASZ

A részletezési szint

Az adatokat a III. mellékletben meghatározott külföldi leányvállalatok helye szerinti országok, valamint tevékenységük alapján részletezve kell szolgáltatni. Az elhelyezkedés országai alapján és a tevékenység alapján történő részletezést a következőképpen kell kombinálni:

a földrajzi bontás 1. szintje, kombinálva a tevékenység alapján történő bontás 2. szintjével,

a földrajzi bontás 2-OUT szintje, kombinálva a tevékenység alapján történő bontás 1. szintjével,

a földrajzi bontás 3. szintje, kombinálva az összes tevékenységre vonatkozó adatokkal.

4. SZAKASZ

Az első referenciaév és a gyakoriság

(1)

Az első referenciaév, amelyre vonatkozóan az éves statisztikákat össze kell állítani, az e rendelet hatálybalépésének naptári éve.

(2)

A tagállamok ezt követően minden naptári évre vonatkozóan biztosítják az adatokat.

5. SZAKASZ

Az eredmények továbbítása

Az eredményeket a referenciaév végétől számított 20 hónapon belül kell továbbítani.

6. SZAKASZ

Jelentések és kísérleti tanulmányok

(1)

A tagállamok eljuttatnak a Bizottságnak az e közös modul céljából összeállított statisztikai adatok fogalommeghatározásait, szerkezetét és hozzáférhetőségét tartalmazó jelentést.

(2)

Az e mellékletben található részletezési szintet illetően a Bizottság kísérleti tanulmányokat kezdeményez, amelyeket a 322/97/EK rendelet 2. cikke és e rendelet 5. cikke értelmében a nemzeti hatóságok készítenek el.

(3)

A kísérleti tanulmányokat abból a célból fogják elkészíteni, hogy értékeljék az adatok megszerzésének megvalósíthatóságát, figyelembe véve az adatok hozzáférhetősége által biztosított hasznokat, valamint az összegyűjtés költségeit és a vállalkozások terheit.

(4)

A kísérleti tanulmányokat a következő mutatók figyelembevételével kell elkészíteni:

Kód

Cím

13 31 0

Személyi jellegű kifizetések

 

Termékek és szolgáltatások exportja

 

Termékek és szolgáltatások importja

 

Termékek és szolgáltatások csoporton belüli exportja

 

Termékek és szolgáltatások csoporton belüli importja

12 15 0

Tényezőköltségen számított hozzáadott érték

15 11 0

Bruttó tárgyi eszköz beruházások


III. MELLÉKLET

A FÖLDRAJZI ÉS TEVÉKENYSÉG ALAPJÁN RÉSZLETEZETT INFORMÁCIÓK SZINTJEI

A földrajzi bontás szintjei

1. szint

 

2-OUT szint

(1. szint + 24 ország)

V2

EU-27-en kívül

V2

EU-27-en kívül

 

 

IS

Izland

 

 

LI

Liechtenstein

 

 

NO

Norvégia

CH

Svájc

CH

Svájc

 

 

HR

Horvátország

RU

Orosz Föderáció

RU

Orosz Föderáció

 

 

TR

Törökország

 

 

EG

Egyiptom

 

 

MA

Marokkó

 

 

NG

Nigéria

 

 

ZA

Dél-Afrika

CA

Kanada

CA

Kanada

US

Amerikai Egyesült Államok

US

Egyesült Államok

 

 

MX

Mexikó

 

 

AR

Argentína

BR

Brazília

BR

Brazília

 

 

CL

Chile

 

 

UY

Uruguay

 

 

VE

Venezuela

 

 

IL

Izrael

CN

Kína

CN

Kína

HK

Hong kong

HK

Hong Kong

IN

India

IN

India

 

 

ID

Indonézia

JP

Japán

JP

Japán

 

 

KR

Dél-Korea

 

 

MY

Malajzia

 

 

PH

Fülöp-szigetek

 

 

SG

Szingapúr

 

 

TW

Tajvan

 

 

TH

Thaiföld

 

 

AU

Ausztrália

 

 

NZ

Új-Zéland

Z8

EU-27-en kívül, nem felosztott

Z8

EU-27-en kívül, nem felosztott

C4

Off-shore pénzügyi központok

C4

Off-shore pénzügyi központok

Z7

Több mint egy tagállam UCI (1) -ja által végzett egyenlő ellenőrzés

Z7

Több mint egy tagállam UCI (1) -ja által végzett egyenlő ellenőrzés


2-IN szint

A1

Világ összesen (mindenki, beleértve az adat-összeállítást végző országot is)

Z9

A világ többi országa (az adat-összeállítást végző ország kivételével)

A2

Az adat-összeállítást végző ország által ellenőrzött

V1

EU-27 (EU-27-en belül) az adat-összeállítást végző ország kivételével

BE

Belgium

BG

Bulgária

CZ

Cseh Köztársaság

DK

Dánia

DE

Németország

EE

Észtország

IE

Írország

GR

Görögország

ES

Spanyolország

FR

Franciaország

IT

Olaszország

CY

Ciprus

LV

Lettország

LT

Litvánia

LU

Luxemburg

HU

Magyarország

MT

Málta

NL

Hollandia

AT

Ausztria

PL

Lengyelország

PT

Portugália

RO

Románia

SI

Szlovénia

SK

Szlovákia

FI

Finnország

SE

Svédország

UK

Egyesült Királyság

Z7

Több mint egy tagállam UCI-ja (2) által végzett egyenlő ellenőrzés

V2

EU-27-en kívül

AU

Ausztrália

CA

Kanada

CH

Svájc

CN

Kína

HK

Hong Kong

IL

Izrael

IS

Izland

JP

Japán

LI

Liechtenstein

NO

Norvégia

NZ

Új-Zéland

RU

Orosz Föderáció

TR

Törökország

US

Egyesült Államok

C4

Off-shore pénzügyi központok

Z8

EU-27-en kívül, nem felosztott


3. szint

AD

Andorra

EE

Észtország (3)

KZ

Kazahsztán

QA

Katar

AE

Egyesült Arab Emirátusok

EG

Egyiptom

LA

Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság

RO

Románia (3)

AF

Afganisztán

ER

Eritrea

LB

Libanon

RS

Szerbia

AG

Antigua és Barbuda

ES

Spanyolország (3)

LC

Saint Lucia

RU

Orosz Föderáció

AI

Anguilla

ET

Etiópia

LI

Liechtenstein

RW

Ruanda

AL

Albánia

FI

Finnország (3)

LK

Srí Lanka

SA

Szaúd-Arábia

AM

Örményország

FJ

Fidzsi-szigetek

LR

Libéria

SB

Salamon-szigetek

AN

Holland Antillák

FK

Falkland-szigetek (Malvin-szigetek)

LS

Lesotho

SC

Seychelle-szigetek

AO

Angola

FM

Mikronéziai Szövetségi Államok

LT

Litvánia (3)

SD

Szudán

AQ

Antarktisz

FO

Feröer-szigetek

LU

Luxemburg (3)

SE

Svédország (3)

AR

Argentína

FR

Franciaország (3)

LV

Lettország (3)

SG

Szingapúr

AS

Amerikai Szamoa

GA

Gabon

LY

Líbiai Arab Szocialista Népi Közösség

SH

Szent Ilona

AT

Ausztria (3)

GD

Grenada

MA

Marokkó

SI

Szlovénia (3)

AU

Ausztrália

GE

Grúzia

MD

Moldovai Köztársaság

SK

Szlovákia (3)

AW

Aruba

GG

Guernsey

ME

Montenegró

SL

Sierra Leone

AZ

Azerbajdzsán

GH

Ghána

MG

Madagaszkár

SM

San Marino

BA

Bosznia és Hercegovina

GI

Gibraltár

MH

Marshall-szigetek

SN

Szenegál

BB

Barbados

GL

Grönland

MK (5)

Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság

SO

Szomália

BD

Banglades

GM

Gambia

ML

Mali

SR

Suriname

BE

Belgium (3)

GN

Guinea

MM

Mianmar

ST

São Tomé és Príncipe

BF

Burkina Faso

GQ

Egyenlítői-Guinea

MN

Mongólia

SV

El Salvador

BG

Bulgária (3)

GR

Görögország (3)

MO

Makaó

SY

Szíriai Arab Köztársaság

BH

Bahrein

GS

Dél-Georgia és a Déli-Sandwich-szigetek

MP

Északi-Mariana-szigetek

SZ

Szváziföld

BI

Burundi

GT

Guatemala

MR

Mauritánia

TC

Turks- és Caicos-szigetek

BJ

Benin

GU

Guam

MS

Montserrat

TD

Csád

BM

Bermuda

GW

Bissau-Guinea

MT

Málta (3)

TF

Francia Déli Területek

BN

Brunei Darussalam

GY

Guyana

MU

Mauritius

TG

Togo

BO

Bolívia

HK

Hong Kong

MV

Maldív-szigetek

TH

Thaiföld

BR

Brazília

HM

Heard-sziget és McDonald-szigetek

MW

Malawi

TJ

Tádzsikisztán

BS

Bahamák

HN

Honduras

MX

Mexikó

TK

Tokelau

BT

Bhután

HR

Horvátország

MY

Malajzia

TM

Türkmenisztán

BV

Bouvet-sziget

HT

Haiti

MZ

Mozambik

TN

Tunézia

BW

Botswana

HU

Magyarország (3)

NA

Namíbia

TO

Tonga

BY

Fehéroroszország

ID

Indonézia

NC

Új-Kaledónia

TP

Kelet-Timor

BZ

Belize

IE

Írország (3)

NE

Niger

TR

Törökország

CA

Kanada

IL

Izrael

NF

Norfolk-sziget

TT

Trinidad és Tobago

CC

Kókusz-szigetek

IM

Man-sziget

NG

Nigéria

TV

Tuvalu

CD

Kongói Demokratikus Köztársaság

IN

India

NI

Nicaragua

TW

Tajvan, Kína tartománya

CF

Közép-afrikai Köztársaság

IO

Brit indiai-óceáni terület

NL

Hollandia (3)

TZ

Tanzániai Egyesült Köztársaság

CG

Kongó

IQ

Irak

NO

Norvégia

UA

Ukrajna

CH

Svájc

IR

Iráni Iszlám Köztársaság

NP

Nepál

UG

Uganda

CI

Elefántcsontpart

IS

Izland

NR

Nauru

UK

Egyesült Királyság (3)

CK

Cook-szigetek

IT

Olaszország (3)

NU

Niue

UM

Az Amerikai Egyesült Államok Külső Szigetei

CL

Chile

JE

Jersey

NZ

Új-Zéland

US

Egyesült Államok

CM

Kamerun

JM

Jamaica

OM

Omán

UY

Uruguay

CN

Kína

JO

Jordánia

PA

Panama

UZ

Üzbegisztán

CO

Kolumbia

JP

Japán

PE

Peru

VA

Apostoli Szentszék (Vatikáni Városállam)

CR

Costa Rica

KE

Kenya

PF

Francia Polinézia

VC

Saint Vincent és a Grenadine

CU

Kuba

KG

Kirgizisztán

PG

Pápua Új-Guinea

VE

Venezuela

CV

Zöld-fok

KH

Kambodzsa

PH

Fülöp-szigetek

VG

Brit Virgin-szigetek

CX

Karácsony-sziget

KI

Kiribati

PK

Pakisztán

VI

Virgin-szigetek, USA

CY

Ciprus (3)

KM

Comore-szigetek

PL

Lengyelország (3)

VN

Vietnám

CZ

Cseh Köztársaság (3)

KN

Saint Kitts és Nevis

PN

Pitcairn- szigetek

VU

Vanuatu

DE

Németország (3)

KP

Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (Észak-Korea)

PS

Palesztin megszállt területek

WF

Wallis és Futuna

DJ

Dzsibuti

KR

Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (Észak-Korea)

PT

Portugália (3)

WS

Szamoa

DK

Dánia (3)

KW

Kuvait

PW

Palau

YE

Jemen

DM

Dominika

KY

Kajmán-szigetek

PY

Paraguay

 

 

DO

Dominikai Köztársaság

 

 

 

 

ZA

Dél-Afrika

DZ

Algéria

 

 

 

 

ZM

Zambia

EC

Ecuador

Z8

EU-27-en kívül, nem felosztott

 

 

ZW

Zimbabwe

A2

Az adat-összeállítást végző ország által ellenőrzött

Z7

Több mint egy tagállam UCI-ja által végzett egyenlő ellenőrzés (4)

 

 

 

 


A tevékenység szerinti lebontás szintjei

1. szint

2. szint

 

 

NACE 1.1 javított kiadás (6)

ÖSSZES TEVÉKENYSÉG

ÖSSZES TEVÉKENYSÉG

C–O nemzetgazdasági ág (az L kivételével)

BÁNYÁSZAT ÉS KŐFEJTÉS

BÁNYÁSZAT

C nemzetgazdasági ág

amelyben:

 

kőolaj- és földgázkitermelés

11. ágazat

FELDOLGOZÓIPAR

FELDOLGOZÓIPAR

D nemzetgazdasági ág

Élelmiszer, ital, dohány gyártása

DA nemzetgazdasági alág

Textília, textiláru gyártása

DB nemzetgazdasági alág

Faipari gyártás, kiadói, nyomdai tevékenység, fafeldolgozás

DD és DE nemzetgazdasági alág

ÖSSZESEN textil- és faipari tevékenységek

 

Kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, nukleáris fűtőanyag-gyártás

23. ágazat

Vegyi anyag, -termék gyártása

24. ágazat

Gumi, műanyag termék gyártása

25. ágazat

Kőolaj-, vegyipari, gumi és műanyag termékek gyártása

ÖSSZESEN Kőolaj-, vegyipari, gumi és műanyag termékek gyártása

 

Fém alapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása

DJ nemzetgazdasági alág

Gép, berendezés gyártása

29. ágazat

ÖSSZESEN fémipari és gépipari termékek

 

Iroda, számítógépgyártás

30. ágazat

Híradástechnikai termék, készülék gyártása

32. ágazat

Iroda, számítógép, RTV, híradástechnikai készülékek

ÖSSZES iroda, számítógép, RTV, híradástechnikai készülékek

 

Közúti járműgyártása

34. ágazat

Egyéb jármű gyártása

35. ágazat

Járművek, egyéb járművek

ÖSSZESEN járművek, egyéb járművek

 

Máshova nem sorolt feldolgozóipar

 

VILLAMOSENERGIA-, GÁZ-, GŐZ-, VÍZELLÁTÁS

VILLAMOSENERGIA-, GÁZ-, GŐZ-, VÍZELLÁTÁS

E. nemzetgazdasági ág

ÉPÍTŐIPAR

ÉPÍTŐIPAR

F nemzetgazdasági ág

ÖSSZESEN SZOLGÁLTATÁSOK

ÖSSZESEN SZOLGÁLTATÁSOK

 

KERESKEDELEM, JAVÍTÁS

KERESKEDELEM, JAVÍTÁS

G nemzetgazdasági ág

Járműkereskedelem, javítás, üzemanyag-kiskereskedelem

50. ágazat

Nagykereskedelem

51. ágazat

Kiskereskedelem

52. ágazat

SZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS, VENDÉGLÁTÁS

SZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS, VENDÉGLÁTÁS

H nemzetgazdasági ág

SZÁLLÍTÁS, RAKTÁROZÁS, POSTA, TÁVKÖZLÉS

SZÁLLÍTÁS, RAKTÁROZÁS, POSTA, TÁVKÖZLÉS

I nemzetgazdasági ág

Szállítás és raktározás

60., 61., 62., 63. ágazat

Szárazföldi; csővezetékes szállítás

60. ágazat

Vízi szállítás

61. ágazat

Légi szállítás

62. ágazat

Szállítást kiegészítő tevékenység, utazásszervezés

63. ágazat

Posta, távközlés

64. ágazat

Postai, futárpostai tevékenység

64.1. alágazat

Távközlés

64.2. alágazat

PÉNZÜGYI KÖZVETÍTÉS

PÉNZÜGYI KÖZVETÍTÉS

J. nemzetgazdasági ág

Pénzügyi közvetítés

65. ágazat

Biztosítás

66. ágazat

Pénzügyi kiegészítő tevékenység

67. ágazat

INGATLANÜGYLETEK

K nemzetgazdasági ág, 70. ágazat

KÖLCSÖNZÉS

K nemzetgazdasági ág, 71. ágazat

SZÁMÍTÁSTECHNIKAI TEVÉKENYSÉG ÉS AHHOZ KAPCSOLÓDÓ TEVÉKENYSÉGEK

SZÁMÍTÁSTECHNIKAI TEVÉKENYSÉG

K nemzetgazdasági ág, 72. ágazat

KUTATÁS, FEJLESZTÉS

KUTATÁS, FEJLESZTÉS

K nemzetgazdasági ág, 73. ágazat

EGYÉB GAZDASÁGI SZOLGÁLTATÁS

EGYÉB GAZDASÁGI SZOLGÁLTATÁS

K. nemzetgazdasági ág, 74. ágazat

Jogi, gazdasági tevékenység;

74.1. szakágazat

Jogi tevékenység

74.11. szakágazat

Számviteli, szakértői tevékenység

74.12. szakágazat

Piac- és közvélemény-kutatás

74.13. szakágazat

Üzletviteli tanácsadás

74.14. szakágazat

Vagyonkezelés

74.15. szakágazat

Mérnöki tevékenység

74.2. szakágazat

Hirdetés

74.4. szakágazat

Máshova nem sorolt egyéb gazdasági tevékenységséget segítő szolgáltatás

743., 745., 746., 747., 748. szakágazat

OKTATÁS

M nemzetgazdasági ág

EGÉSZSÉGÜGYI, SZOCIÁLIS ELLÁTÁS

N nemzetgazdasági ág

EGYÉB KÖZÖSSÉGI SZEMÉLYI SZOLGÁLTATÁS

O nemzetgazdasági ág, 90. ágazat

ÉRDEKKÉPVISELET

O nemzetgazdasági ág, 91. ágazat

SZÓRAKOZTATÁS, KULTÚRA, SPORT

SZÓRAKOZTATÁS, KULTÚRA, SPORT

O nemzetgazdasági ág, 92. ágazat

Film-, videogyártás, rádió-televízió műsorszolgáltatás, egyéb szórakoztatás

92.1., 922., 92.3. alágazat

Hírügynökségi tevékenység

92.4. alágazat

Könyvtári, levéltári, múzeumi, egyéb kulturális tevékenység

92.5. alágazat

Sporttevékenység és egyéb szabadidős tevékenység

92.6., 92.7. alágazat

EGYÉB SZOLGÁLTATÁS

O. nemzetgazdasági ág, 93. ágazat

Nem felosztott

 


3. szint (NACE 1.1. javított kiadás)

Tétel

Részletezés kötelező szintje

Összes gazdasági tevékenység

C–K nemzetgazdasági ág

Bányászat és kőfejtés

C nemzetgazdasági ág

Feldolgozóipar

D nemzetgazdasági ág

DA–DN minden nemzetgazdasági alág

15–37. minden ágazat

Összesítések:

Csúcstechnológia (HIT)

24.4., 30., 32., 33., 35.3.

Közepesen csúcstechnológia (MHT)

24. kivéve a 24.4., 29., 31., 34., 35.2., 35.4., 35.5.

Közepesen alacsony szintű technológia (MLT)

23., 25–28., 35.1.

Alacsony szintű technológia (LOT)

15–22., 36., 37.

Villamosenergia-, gáz-, gőz-, vízellátás

E nemzetgazdasági ág

Minden ágazat (40. és 41.)

Építőipar

F nemzetgazdasági ág (45. ágazat)

Minden alágazat (45.1–45.5.)

Nagy és kiskereskedelem, gépjárművek, motorkerékpárok; fogyasztási cikkek javítása

G nemzetgazdasági ág

Minden ágazat (50–52.)

50.1.+50.2.+50.3., 50.4., 50.5., 51.1–51.9. alágazat

52.1–52.7. alágazat

Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás

H nemzetgazdasági ág (55. ágazat)

55.1–55.5. alágazat

Szállítás, raktározás, posta, távközlés

I nemzetgazdasági ág

Összes ágazat

60.1., 60.2., 60.3., 63.1.+63.2., 63.3., 63.4., 64.1., 64.2. alágazat

Pénzügyi közvetítés

J nemzetgazdasági ág

Összes ágazat

Ingatlanügyletek gazdasági szolgáltatás

K nemzetgazdasági ág

70. ágazat

71. ágazat, 71.1.+71.2., 71.3. és 71.4. alágazat

72. ágazat, 72.1–72.6. alágazat

73. ágazat

74. ágazat, 74.1–74.4. és 74.5–74.8. összesítés


(1)  A külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység.

(2)  Külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység.

(3)  Csak a belső statisztika számára.

(4)  Külföldi leányvállalat végső ellenőrzését gyakorló szervezeti egység a tevékenység szerinti bontás szintjei.

(5)  Ideiglenes kód, amely nem érinti az országnak a jelenleg az Egyesült Nemzetek Szervezetén belül folyó tárgyalások lezárást követően adandó végleges elnevezését.

(6)  Az Európai Közösségben a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozásáról szóló, 1990. október 9-i 3037/90/EGK tanácsi rendelet (HL L 293., 1990.10.24., 1. o.). A legutóbb az 1893/2006/EK rendelettel módosított rendelet.