28.9.2004   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 301/67


A TANÁCS 2004/661/KKBP KÖZÖS ÁLLÁSPONTJA

(2004. szeptember 24.)

egyes fehérorosz tisztviselőkkel szembeni korlátozó intézkedésekről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 15. cikkére,

mivel:

(1)

AZ EU-t továbbra is komoly aggodalommal tölti el a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok helyzetének folyamatos hanyatlása Fehéroroszországban.

(2)

Emlékeztetve a Tanács 1997. szeptember 15-i következtetéseire az EU újfent megerősíti, hogy világosan érdekelt abban, hogy a fehéroroszországi politikai, társadalmi és gazdasági fejlődés egy, a jogállamiságot és az emberi jogokat tiszteletben tartó demokratikus államot eredményezzen annak érdekében, hogy az ország elfoglalhassa az őt megillető helyét Európában.

(3)

Megerősítve abbéli érdekét, hogy Fehéroroszországgal konstruktív párbeszédet folytasson, az EU úgy véli, hogy az a tény, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének 2004. április 28-án elfogadott jelentésében (Pourgourides-jelentés) vizsgált bűncselekményekkel kapcsolatban semmiféle független, teljeskörű és hitelt érdemlő vizsgálat elvégzésére nem került sor, sőt mindeddig ilyen vizsgálat meg sem kezdődött, a jogállamiság fehéroroszországi helyzetének újabb súlyos visszaesését jelenti.

(4)

A fehérorosz kormány folyamatosan figyelmen kívül hagyta az EU – legutóbb a 2004. május 14-i nyilatkozatában tett –, az Európa Tanács és mások felhívását egy ilyen független vizsgálat megindítására.

(5)

A kiterjedt és megalapozott Pourgourides-jelentés világosan megnevezi a jelenlegi fehérorosz főügyészt, a fehérorosz Biztonsági Tanács volt titkárát, Viktor Sejmant, a fehérorosz sport és idegenforgalmi minisztert, volt belügyminisztert, Jurij Szivakovot és a Fehérorosz Köztársaság Belügyminisztériuma különleges egységének ezredesét, Dmitrij Pavlicsenkót mint olyan személyeket, akik 1999–2000-ben kulcsfontosságú szerepet töltöttek be négy közismert személy fehéroroszországi eltűnésében, majd azt követően az igazságszolgáltatás akadályozásában.

(6)

Az eltűnések fő felelősei büntetlenek maradtak.

(7)

Következésképpen a Tanács – az igazságszolgáltatás egyértelmű akadályozása miatt – úgy határozott, hogy belépési és átutazási korlátozások formájában célzott szankciókat hajt végre olyan személyekkel szemben, akik felelősek lettek volna a független nyomozás és az állítólagos bűncselekmények miatti büntetőeljárás megindításáért, de ennek a kötelezettségüknek nem tettek eleget, továbbá, akik a Pourgourides-jelentés szerint az eltűnésekben és az azokat követő leplezésben kulcsfontosságú szerepet töltöttek be. Az EU fenntartja a jogot arra, hogy későbbi időpontban további korlátozó intézkedések bevezetését is fontolóra vegye.

(8)

Az EU a jövőbeni fejlemények fényében felülvizsgálja álláspontját, figyelembe véve az illetékes fehérorosz hatóságoknak az eltűnések kimerítő és átlátható kivizsgálására és a bűncselekmények elkövetéséért felelős személyek bíróság elé állítására irányuló hajlandóságát,

ELFOGADTA EZT A KÖZÖS ÁLLÁSPONTOT:

1. cikk

(1)   A tagállamok megteszik a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy megakadályozzák a mellékletben felsorolt olyan személyek területükre történő belépését vagy azon keresztül történő átutazását, akik felelősek lettek volna a független nyomozás és az állítólagos bűncselekmények miatti büntetőeljárás megindításáért, de ennek a kötelezettségüknek nem tettek eleget, továbbá, akik a Pourgourides-jelentés szerint 1999–2000-ben kulcsfontosságú szerepet töltöttek be négy közismert személy fehéroroszországi eltűnésében, majd az igazságszolgáltatás egyértelmű akadályozásának azt követő leplezésében.

(2)   Az (1) bekezdés nem kötelezi a tagállamokat arra, hogy saját állampolgáraiktól megtagadják a területükre való belépés jogát.

(3)   Az (1) bekezdés nem érinti azokat az eseteket, amelyekben egy tagállamot nemzetközi jogi kötelezettségek terhelnek, nevezetesen, amennyiben a tagállam:

a)

egy nemzetközi kormányközi szervezetnek helyt adó ország;

b)

egy, az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében vagy égisze alatt összehívott nemzetközi konferenciának helyt adó ország; vagy

c)

többoldalú, kiváltságokat és mentességeket megállapító megállapodás részese.

A Tanácsot minden ilyen esetben megfelelően tájékoztatni kell.

(4)   A (3) bekezdés alkalmazandó azokra az esetekre is, amikor egy tagállam az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ) ad helyet.

(5)   A tagállamok mentességeket adhatnak az (1) bekezdés alól, amennyiben az utazást sürgető humanitárius szükség, vagy kormányközi találkozókon való részvétel indokolja, ideértve az EU által támogatott, a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság Fehéroroszországban való közvetlen előmozdítása érdekében folyó politikai párbeszédnek helyet adó találkozókat.

(6)   Az (5) bekezdésben említett mentességet megadni kívánó tagállamok kötelesek a Tanácsot írásban tájékoztatni. A mentességet megadottnak kell tekinteni, kivéve ha a Tanács egy vagy több tagja az ellen – a javasolt mentességről szóló értesítés kézhezvételétől számított 48 órán belül – írásban kifogást emel. Amennyiben a Tanács egy vagy több tagja kifogást emel, a Tanács minősített többséggel elrendelheti a javasolt mentesség megadását.

(7)   Azokban az esetekben, amelyekben a (3), (4), (5) és (6) bekezdésnek megfelelően a tagállam a mellékletben felsorolt személyeknek engedélyezi a területére való belépést, vagy az azon történő átutazást, az engedély az abban megjelölt célra és személyekre korlátozódik.

2. cikk

A Tanács a tagállamok, illetve a Bizottság javaslatára a mellékletben található listát a fehéroroszországi politikai fejlemények függvényében módosítja.

3. cikk

A fent említett intézkedések hatásának maximalizálása érdekében az EU ösztönzi a harmadik országokat, hogy az e közös álláspontban található intézkedésekhez hasonló korlátozó intézkedéseket fogadjanak el.

4. cikk

Ezt a közös álláspontot tizenkét hónapig kell alkalmazni, és folyamatosan felül kell vizsgálni. Amennyiben a Tanács megítélése szerint a közös álláspont céljait nem sikerült megvalósítani, úgy azt megfelelően meg kell hosszabbítani, vagy módosítani kell.

5. cikk

Ez a közös álláspont elfogadásának napján lép hatályba.

6. cikk

Ezt a közös álláspontot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

Kelt Brüsszelben, 2004. szeptember 24-én.

a Tanács részéről

az elnök

L. J. BRINKHORST


MELLÉKLET

Az 1. cikkben említett személyek jegyzéke

1.

SZIVAKOV, JURIJ (JURI) Leonidovics, Fehéroroszország sport és idegenforgalmi minisztere, született: 1946. augusztus 5-én a szahalini régióban, az Oroszországi Szovjet Szövetségi Szocialista Köztársaságban (OSzSzSzK).

2.

SEJMAN (SEIMAN), VIKTOR Vladimirovics, Fehéroroszország főügyésze, született: 1958. május 26-án a grodnói régióban.

3.

PAVLICSENKO (PAVLJUCSENKO), DMITRIJ (GYIMITRIJ) Valerijevics, a Fehérorosz különleges egység tisztje, született 1966-ban Vityebszkben.

4.

NAUMOV, VLADIMIR Vladimirovich, Belügyminiszter, született 1956-ban.