32001D0079



Hivatalos Lap L 027 , 30/01/2001 o. 0004 - 0006


A Tanács határozata

(2001. január 22.)

az Európai Unió Katonai Bizottságának felállításáról

(2001/79/KKBP)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre, és különösen annak 28. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 207. cikkére,

emlékeztetve az Európai Unióról szóló szerződés 25. cikkére,

mivel:

(1) A közös kül- és biztonságpolitika (KKBP) megerősítésének keretében, és különösen az Európai Unióról szóló szerződés 17. cikkében előírt közös európai biztonsági és védelmi politika keretében az Európai Tanács 2000. december 7-11-i nizzai ülésén megállapodásra jutott az Európai Unió Katonai Bizottságának létrehozásáról, és megállapította az említett bizottság, illetve a bizottság elnökének feladatát és funkcióit.

(2) Az Európai Tanács iránymutatásait követve e bizottságot alkalmassá kell tenni munkájának megkezdésére,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Létrejön az Európai Unió Katonai Bizottsága (EUKB) (a továbbiakban: bizottság), amelynek tagjai a tagállamok vezérkari főnökei, akiket katonai képviselőik helyettesítenek.

Szükség esetén a bizottság a vezérkari főnökök szintjén ül össze.

2. cikk

A bizottság feladatát és funkcióit az Európai Tanács Nizzában jóváhagyott elnökségi jelentésének IV. melléklete határozza meg, amelynek szövegét e határozat melléklete tartalmazza.

3. cikk

(1) A bizottság elnökét (a továbbiakban: elnök) a Tanács nevezi ki a vezérkari főnökök szintjén megtartott bizottsági ülés ajánlásai alapján.

(2) Az elnök hivatali ideje három év, amennyiben a Tanács ettől eltérően nem határoz. Az elnök feladatát és funkcióit szintén az említett melléklet határozza meg.

4. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

5. cikk

(1) E határozatot a 3. cikk (1) bekezdése rendelkezéseinek sérelme nélkül, az első elnök kinevezésének napjától kezdve, legkésőbb az Európai Unió Katonai Bizottságának létrehozásáról szóló határozat [1] alkalmazásának időpontjától, de alapvetően 2001. június vége előtt kell alkalmazni.

(2) A 2000/144/KKBP határozat [2] által létrehozott Ideiglenes Katonai Testület e határozat alkalmazásának időpontjáig továbbra is ellátja feladatait.

6. cikk

Ezt a határozatot a Hivatalos Lapban ki kell hirdetni.

Kelt Brüsszelben, 2001. január 22-én.

a Tanács részéről

az elnök

A. Lindh

[1] 2001/80/KKBP tanácsi határozat (lásd ennek a Hivatalos Lapnak a 7. oldalát).

[2] A Tanács 2000. február 14-i 2000/144/KKBP határozata az Ideiglenes Katonai Testület létrehozásáról (HL L 49., 2000.2.22., 2. o.)

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

AZ EURÓPAI UNIÓ KATONAI BIZOTTSÁGA (EUKB)

1. Bevezetés

Az Európai Tanács Helsinkiben úgy határozott, hogy a Tanácson belül új állandó politikai és katonai szervet hoz létre, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy eleget tegyen az EU-Szerződésben meghatározott valamennyi konfliktusmegelőzési és válságkezelési feladatot, azaz a petersbergi feladatokat érintő kötelezettségeinek.

Az Európai Unió Katonai Bizottsága (EUKB), amelyet "a Tanács keretében hoztak létre" a Helsinki jelentésben előírtaknak megfelelően a vezérkari főnökökből áll, akiket katonai képviselőik helyettesítenek. Az EUKB a vezérkari főnökök szintjén akkor ül össze, amikor erre szükség van. E bizottság katonai tanácsokat és ajánlásokat nyújt a Politikai és Biztonsági Bizottság (PBB) részére, továbbá katonailag irányítja az Európai Unió Katonai Törzsét (EUKT). Az EUKB elnöke akkor vesz részt a Tanács ülésein, amikor védelemmel kapcsolatos határozatokat hoznak meg.

Az EUKB a Tanács keretén belül a legmagasabb szintű katonai szerv.

Ennek érdekében az EUKB megbízását a következőképpen határozzák meg:

2. Feladat

Az EUKB felelős azért, hogy a PBB részére katonai tanácsokat és ajánlásokat nyújtson mindenfajta EU-n belüli katonai kérdéssel kapcsolatban. Az EUKB gyakorolja a katonai irányítást az EU keretében folytatott valamennyi katonai tevékenység felett.

3. Funkciók

Az EUKB gondoskodik a konszenzuson alapuló katonai tanácsadásról.

Az EUKB az EU-tagállamok között a konfliktusmegelőzéssel és válságkezeléssel kapcsolatos katonai konzultáció és együttműködés fóruma.

A PBB által megadott iránymutatások szerint eljárva, vagy a PBB kérésére, vagy saját kezdeményezésére, katonai tanácsokat és ajánlásokat nyújt a PBB számára, különös tekintettel a következőkre:

- a válságkezelés átfogó koncepciójának kidolgozása a katonai szempontokra tekintettel,

- a válságkezelési műveletek és helyzetek politikai ellenőrzésével és stratégiai irányításával kapcsolatos katonai szempontok,

- a potenciális válságok kockázatértékelése,

- a válsághelyzet és hatásainak katonai vetülete, különösen annak utólagos kezelése során; ennek érdekében az eredményeket a Helyzetelemző Központtól kapja,

- a képességgel kapcsolatos célkitűzések kidolgozása, értékelése és felülvizsgálata a jóváhagyott eljárásoknak megfelelően,

- az EU katonai kapcsolatai az EU-n kívüli európai NATO-tagokkal, az EU-hoz csatlakozni kívánó többi országgal, az egyéb államokkal és az egyéb szervezetekkel, a NATO-t is beleértve,

- a műveletekre és gyakorlatokra vonatkozó pénzügyi becslés készítése.

a) Válságkezelési helyzetekben

A PBB kérésére kezdeményezési irányelvet ad ki az EUKT főigazgatója számára arra vonatkozóan, hogy dolgozza ki és mutassa be a stratégiai katonai lehetőségeket.

Értékeli az EUKT által kidolgozott stratégiai katonai lehetőségeket és azokat – a saját értékelésével és katonai tanácsával együtt –továbbítja a PBB-hez.

A Tanács által kiválasztott katonai lehetőség alapján engedélyezi a kiinduló tervezési irányelvet a műveleti parancsnok felé.

Az EUKT értékelése alapján tanácsot ad és ajánlásokat tesz a PBB felé a következőkre vonatkozóan:

- a műveleti parancsnok által kidolgozott műveleti koncepció,

- a műveleti parancsnok által kidolgozott előzetes műveleti terv.

Tanácsot ad a PBB részére egy művelet befejezésének lehetőségére vonatkozóan.

b) Műveletek során

Az EUKB figyelemmel kíséri a műveleti parancsnok felelőssége alatt vezetett műveletek megfelelő végrehajtását.

A résztvevők bizottságában az EUKB tagjai, illetve azok képviselői üléseznek.

4. Az EUKB elnöke

Az EUKB-nek állandó elnöke van, akinek kötelezettségeit a következőkben írják le.

Az EUKB elnöke egy kinevezett négycsillagos tábornok, lehetőleg az egyik EU-tagállam volt vezérkari főnöke.

Az EUKB elnökét a tagállamok vezérkari főnökei választják a jóváhagyott eljárásoknak megfelelően, és őt a Tanács nevezi ki a vezérkari főnökök szintjén ülésező EUKB ajánlása alapján.

Hivatali ideje három év, kivéve a rendkívüli körülményeket.

Jogkörét az EUKB-től kapja, amelynek felelősséggel tartozik. Az EUKB elnöke nemzetközi minőségében eljárva az EUKB-t képviseli a PBB-ben, illetve a Tanácsban.

Az EUKB elnökeként:

- elnököl a katonai képviselők és vezérkari főnökök szintjén ülésező EUKB-n,

- az EUKB szóvivője, és e minőségében:

- adott esetbe részt vesz a PBB-ben, ahol joga van a vitákban részt venni, illetve jelen van a Tanács ülésein, amikor a védelemmel kapcsolatos határozatokat hozzák meg, továbbá

- katonai tanácsadói feladatot lát el a főtitkár/főképviselő számára valamennyi katonai kérdésben, különösen az EU válságkezelő szervezetén belüli egység biztosítása érdekében,

- pártatlanul és a konszenzust kifejezésre juttató módon irányítja az EUKB munkáját,

- az EUKB nevében jár el az EUKT főigazgatója számára készült utasítások és útmutatások kiadása során,

- az EU műveletei során a műveleti parancsnok első számú összekötőjeként jár el,

- munkaprogramja kidolgozása és végrehajtása során kapcsolatot tart az elnökséggel.

Az EUKB elnökének munkáját saját munkatársai és az EUKT segítik, elsősorban a Tanács Főtitkárságán belüli adminisztratív támogatást illetően.

Az EUKB elnökét távollétében a következők helyettesítik:

- az EUKB állandó elnökhelyettese, amennyiben úgy határoznak, hogy létrehozzák és betöltik e hivatalt,

- az elnökség képviselője, illetve

- a testület rangidős tagja.

5. Vegyes rendelkezések

Az EUKB és a NATO katonai hatóságai között kialakítandó kapcsolatokat az EU/NATO állandó megállapodásokról szóló dokumentum határozza meg. Az EUKB és az EU-n kívüli európai NATO-tagok, valamint az EU-hoz csatlakozni kívánó többi ország közötti kapcsolatokat az EU és a harmadik országok közötti kapcsolatokról szóló dokumentum határozza meg.

Az EUKB munkáját szükség esetén katonai munkacsoport (az EUKB munkacsoport), az EUKT, illetve egyéb szervezeti egységek és szolgálatok támogatják.

--------------------------------------------------