14.4.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 95/44


Az AKCS–EK MINISZTEREK TANÁCSÁNAK 1/2005 HATÁROZATA

(2005. március 8.)

az AKCS–EK Miniszterek Tanácsa eljárási szabályzatának elfogadására vonatkozóan

(2005/297/EK)

AZ AKCS–EK MINISZTEREK TANÁCSA,

tekintettel a 2000. június 23-án Cotonou-ban aláírt AKCS-EK partnerségi megállapodásra és különösen annak 15. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az AKCS-EK Nagykövetek Bizottsága 2001. január 30-i 1/2001 határozatával elfogadta az AKCS-EK Miniszterek Tanácsának eljárási szabályzatát hatáskör-átruházással.

(2)

Bizonyos módosításokra szükség van az új tagállamoknak az Európai Unióhoz való csatlakozásának figyelembevételéhez.

(3)

Ennek megfelelően az AKCS-EK Miniszterek Tanácsának a botswanai Gaborone-ban 2004. május 6-án tartott 29. ülésén határozat született az eljárási szabályzat módosítására vonatkozóan,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az ülések ideje és helye

(1)   Amint azt az AKCS-EK partnerségi megállapodás (a továbbiakban: AKCS-EK megállapodás) 15. cikke (1) bekezdése előírja, az AKCS-EK Miniszterek Tanácsa (a továbbiakban: a Tanács) rendszerint évente egy alkalommal ülésezik, illetve szükség esetén valamely fél kérésére.

(2)   A Tanácsot az elnöke hívja össze. Az ülések idejét a felek közös megállapodással állapítják meg.

(3)   A Tanács üléseire – a Tanács határozatának megfelelően – vagy az Európai Unió Tanácsa üléseinek szokásos helyszínein, vagy az AKCS-államcsoport Titkárságának székhelyén, vagy valamely AKCS-állam területén fekvő egyik városban kerül sor.

2. cikk

Az ülések napirendje

(1)   Az elnök minden ülés előtt összeállítja az előzetes napirendet. Ezt az ülés előtt legalább 30 nappal a Tanács többi tagjával közölni kell. Az előzetes napirend azon kérdéseket tartalmazza, amelyek tekintetében a napirendre tűzésre vonatkozó kérést az elnök az ülés kezdete előtt legalább 30 nappal megkapja.

Az előzetes napirendben feltüntetendő kérdések azok lehetnek, amelyek vonatkozásában a dokumentációt a Tanács Titkársága időben megkapta ahhoz, hogy továbbíthassa a Tanács tagjainak, valamint az AKCS-EK Nagykövetek Bizottsága (a továbbiakban: bizottság) tagjainak, az ülés kezdete előtt legalább 21 nappal.

(2)   A napirendet a Tanács az egyes ülések kezdetén fogadja el. Sürgős esetben a Tanács határozhat úgy – az AKCS-államok vagy a Közösség kérésére –, hogy napirendre tűz olyan kérdéseket is, amelyek tekintetében az (1) bekezdésben meghatározott határidők betartása nem történt meg.

(3)   Az előzetes napirend felosztható „A”, „B”, illetve „C” részre.

Az „A” részbe azon kérdések tartoznak, amelyeket a Tanács vita nélkül jóváhagyhat.

A „B” részbe tartozó kérdéseket jóváhagyásuk előtt a Tanácsnak meg kell vitatnia.

A „C” részbe tartozó kérdések megvitatása informális véleménycsere keretében történik.

3. cikk

Eljárások

(1)   A Miniszterek Tanácsa – az AKCS-EK megállapodás 15. cikke (3) bekezdésével összhangban – a felek közös megállapodásával hozza meg határozatait.

(2)   A Tanács eljárásai kizárólag akkor érvényesek, ha azokban részt vesz az Európai Unió Tanácsa tagjainak legalább a fele, továbbá az Európai Közösségek Bizottságának (a továbbiakban: a Bizottság) egy tagja, valamint az AKCS-államok kormányait képviselő tagok kétharmada.

(3)   Akadályoztatás esetén a Tanács minden tagja képviseltetheti magát az üléseken. Ez esetben az elnököt értesíteniük kell és meg kell nevezniük a képviseletükre felhatalmazott személyt vagy delegációt. A képviselő az akadályoztatott tagot teljes joggal képviseli.

(4)   A Tanács tagjai tanácsadóikkal együtt is részt vehetnek az üléseken.

(5)   Az elnökkel minden egyes ülést megelőzően valamennyi delegáció összetételét ismertetni kell.

(6)   Az Európai Beruházási Bank – a továbbiakban: a bank – képviselője jelen lehet a Tanács ülésein, amennyiben a bankot érintő ügyek szerepelnek a napirenden.

4. cikk

Írásbeli eljárás

A Tanács határozhat úgy, hogy sürgős ügyekben levélváltás útján hoz határozatokat. Ezen eljárás jóváhagyása tanácsi ülés vagy a bizottság keretében történhet.

Ugyanakkor, amikor ezen eljárásról határoznak, ki lehet kötni a határidőt is a válaszok megadására vonatkozóan. A határidő lejártával a Tanács elnöke határoz arról, vajon – a Tanács két titkárának jelentése alapján, az érkezett válaszok figyelembevételével – tekinthető-e úgy, hogy sikerült közös megállapodást elérni.

5. cikk

Bizottságok és munkacsoportok

A Tanács bizottságokat és munkacsoportokat állíthat fel a szükségesnek vélt munka ellátására, különösen, adott esetben, az együttműködés vagy a partnerség sajátos vonatkozásairól szóló eljárásai előkészítése tekintetében.

Ezen bizottságok és munkacsoportok munkájának felügyelete átruházható a Bizottságra.

6. cikk

Miniszteri alcsoportok

A Tanács – az 5. cikk rendelkezéseinek sérelme nélkül – üléseinek folyamán átruházhatja paritásos alapon megalakult miniszteri alcsoportokra az ülések menetének, illetve a napirenden szereplő meghatározott kérdésekre vonatkozó következtetéseinek az előkészítését.

7. cikk

Miniszteri bizottságok

(1)   Az AKCS-EK megállapodás 83. cikkével összhangban létrejön az AKCS-EK Fejlesztésfinanszírozási Együttműködési Bizottság. A Tanács elfogadja ezen bizottság eljárási szabályait.

(2)   A Tanács megvizsgálja az AKCS-EK megállapodás 38. cikke értelmében létrejött AKCS-EK miniszteri szintű kereskedelmi vegyes bizottság által felvetett kereskedempolitikai kérdéseket és jelentéseket.

8. cikk

Megfigyelői státussal jelen lévő államok

(1)   Az AKCS–EK megállapodás azon aláíró államainak képviselői, melyek a megállapodás hatálybalépésének napjáig még nem teljesítették a 93. cikk (1) és (2) bekezdésében említett eljárásokat, megfigyelőként részt vehetnek a Tanács ülésein. Ez esetben felhatalmazást kaphatnak arra, hogy részt vegyenek a tanácsi vitákban.

(2)   Ugyanezen szabály alkalmazandó az AKCS–EK megállapodás 93. cikke (6) bekezdésében említett országokra.

(3)   A Tanács felhatalmazhatja az AKCS–EK megállapodáshoz csatlakozni kívánó országok képviselőit arra, hogy a Tanács eljárásaiban megfigyelőként részt vegyenek.

9. cikk

Titkosság és hivatalos kiadványok

(1)   Ellenkező határozat hiányában a Tanács a nyilvánosság kizárásával ülésezik. A Tanács ülésein történő részvétel engedélyhez kötött.

(2)   Egyéb vonatkozó rendelkezések sérelme nélkül a Tanács tanácskozásaira a szakmai titoktartási kötelezettség vonatkozik, amennyiben a Tanács másképp nem határoz.

(3)   Minden fél határozhat arról, hogy a Tanács határozatait, állásfoglalásait, ajánlásait és véleményeit saját vonatkozó hivatalos kiadványaiban kihirdeti.

10. cikk

Nem kormányzati szereplőkkel folytatott párbeszéd

(1)   A Tanács felkérheti az AKCS és az Európai Unió államai civil társadalmának gazdasági és társadalmi képviselőit, hogy vegyenek részt véleménycserében a rendes ülések mellett a célból, hogy tájékoztassa őket, illetve meghallgassa véleményeiket és javaslataikat a napirenden szereplő kérdésekre vonatkozóan.

(2)   A civil társadalom képviselőivel folytatandó véleménycserét a Tanács Titkársága szervezi. E feladatot – a Bizottsággal egyetértésben – átruházhatja a civil társadalmat képviselő szervezetekre. A Tanács Titkársága különösen az AKCS és EK civil társadalom gazdasági és társadalmi képviselőivel folytatandó véleménycserével kapcsolatos munkát átruházhatja az Európai Közösségek Gazdasági és Szociális Bizottságára.

(3)   A nem kormányzati szereplőkkel megvitatandó napirendi kérdéseket az elnök határozza meg, a Tanács Titkárságának javaslata alapján. Ezeket a kérdéseket a Tanács többi tagjával az egyes ülésekre vonatkozó előzetes napirenddel egyidejűleg kell közölni.

11. cikk

Regionális és szubregionális szervezetek

Az AKCS regionális és szubregionális szervezetek – a Tanáccsal kötött előzetes megállapodás függvényében – megfigyelőkként képviseltethetik magukat a Tanács és a bizottság ülésein.

12. cikk

Közlemények és az ülések jegyzőkönyve

(1)   Ezen eljárási szabályzatban előírt valamennyi közleményt továbbítani kell a Tanács Titkárságán keresztül az AKCS-államok képviselőinek, az AKCS-államcsoport titkárságának, a tagállamok állandó képviselőinek, az Európai Unió Tanácsa Főtitkárságának és a Bizottságnak.

A közleményeket a bank elnökéhez is meg kell küldeni, amennyiben azok a bankot érintik.

(2)   Minden egyes ülésről jegyzőkönyv készül, mely különösen a Tanács által meghozott határozatokat tartalmazza.

A Tanács jóváhagyását követően, a hivatalban lévő elnök, valamint a Tanács két titkára aláírásával ellátja a jegyzőkönyvet, amelyet aztán elhelyeznek a Tanács irattárában. A jegyzőkönyv egy példányát megküldik az (1) bekezdésben említett címzetteknek.

13. cikk

Dokumentálás

Egyéb határozat hiányában a Tanács a felek hivatalos nyelvein készült dokumentumok alapján folytatja tanácskozásait.

14. cikk

Jogi aktusok formája

(1)   Az AKCS-EK megállapodás 15. cikke (3) bekezdése értelmében a határozatok, állásfoglalások, ajánlások és vélemények cikkekre osztandók.

A „kelt …-ban/ben, … (napon)” záróformulát kell befejezésül használni, ahol a keltezés napja a Tanács általi elfogadás napját jelenti.

(2)   Az AKCS-EK megállapodás 15. cikke (3) bekezdése értelmében meghozott határozat címe „Határozat”, melyet a sorszám, az elfogadás időpontja, valamint a tárgy megjelölése követ.

A határozatoknak rögzíteniük kell hatálybalépésük dátumát. Tartalmazniuk kell továbbá a következő mondatot: „Az AKCS-államok, a Közösség és tagállamai tekintetében elvárt, hogy tegyék meg a maguk részéről a szükséges intézkedéseket ezen határozat végrehajtására vonatkozóan.”

(3)   Az AKCS-EK megállapodás 15. cikke (3) bekezdése értelmében az állásfoglalások, nyilatkozatok, ajánlások és vélemények címe „Állásfoglalás”, „Nyilatkozat”, „Ajánlás”, illetve „Vélemény”, melyet a sorszám, az elfogadás időpontja, valamint a tárgy megjelölése követ.

(4)   Az elnök aláírásával ellátja a Tanács által elfogadott jogi aktusokat, amelyeket aztán elhelyeznek a Tanács irattárában.

Ezen jogi aktusok a Tanács két titkárán keresztül továbbítandók a 12. cikk (1) bekezdésében említett címzetteknek.

15. cikk

Az elnökség

Az elnöki hivatal ellátása felváltva a következőképpen történik:

április 1-től szeptember 30-ig valamely AKCS-állam kormányának egy tagja,

október 1-től március 31-ig az Európai Unió Tanácsának egy tagja.

16. cikk

A bizottság

(1)   A Tanács – az AKCS-EK megállapodás 15. cikke (4) bekezdésével összhangban – bizonyos hatásköreit átruházhatja a bizottságra.

(2)   A bizottsági ülések feltételeit a bizottsági eljárási szabályok határozzák meg.

(3)   A bizottság felel a Tanács üléseinek előkészítéséért és a Tanács által rábízott feladatok elvégzéséért.

17. cikk

Részvétel a közös parlamenti közgyűlésen

A közös parlamenti közgyűlési üléseken történő tanácsi részvétel esetén a Tanácsot az elnök képviseli.

Az elnök – akadályoztatása esetén – kijelöli a maga helyett részt vevő tagot.

18. cikk

A közösségi politikák összhangja és a végrehajtás hatásaaz AKCS-EK megállapodás tekintetében

(1)   Amennyiben az AKCS-államok az AKCS-EK megállapodás 12. cikkének megfelelően konzultációt kérnek, úgy e konzultációt sürgősen meg kell tartani, rendszerint a kéréstől számított 15 napon belül.

(2)   A felelős testület lehet a Tanács vagy a bizottság, illetve a 7. cikkben említett két miniszteri bizottság egyike, vagy egy ad hoc munkacsoport.

19. cikk

A titkárság

A Tanács és a bizottság titkársága két titkár közös vezetésével működik.

A két titkár – az egyik az AKCS-államok, a másik a bizottság révén történő – kinevezésére közös konzultációt követően kerül sor.

A titkárok feladataik ellátása során teljesen függetlenül járnak el, kizárólag a megállapodás érdekeire tekintettel, és nem kérhetnek vagy fogadhatnak el utasításokat egyetlen kormánytól, szervezettől, illetve hatóságtól sem – a Tanács, illetve a bizottság kivételével.

A Tanácsnak szóló levelezést a Tanács Titkárságának székhelyére, az elnöknek kell megküldeni.

20. cikk

Ezen határozat megsemmisíti és felváltja az AKCS–EK Nagykövetek Bizottságának az AKCS-EK Miniszterek Tanácsa eljárási szabályzatának elfogadásáról szóló, 2001. január 30-i 1/2001 határozatát.

Kelt Brüsszelben, 2005. március 8-án.

az AKCS–EK Miniszterek Tanácsa részéről

az elnök

J. ASSELBORN