01990L0269 — HU — 26.07.2019 — 002.001


Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű és nem vált ki joghatást. Az EU intézményei semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért. A jogi aktusoknak – ideértve azok bevezető hivatkozásait és preambulumbekezdéseit is – az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett és az EUR-Lex portálon megtalálható változatai tekintendők hitelesnek. Az említett hivatalos szövegváltozatok közvetlenül elérhetők az ebben a dokumentumban elhelyezett linkeken keresztül

►B

A TANÁCS IRÁNYELVE

(1990. május 29.)

az elsősorban a munkavállalók hátsérülésének kockázatával járó kézi tehermozgatásra vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági minimumkövetelményekről (negyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében)

(90/269/EGK)

(HL L 156, 1990.6.21., 9. o)

Módosította:

 

 

Hivatalos Lap

  Szám

Oldal

Dátum

►M1

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2007/30/EK IRÁNYELVE EGT-vonatkozású szöveg (2007. június 20.)

  L 165

21

27.6.2007

►M2

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2019/1243 RENDELETE (2019. június 20.)

  L 198

241

25.7.2019




▼B

A TANÁCS IRÁNYELVE

(1990. május 29.)

az elsősorban a munkavállalók hátsérülésének kockázatával járó kézi tehermozgatásra vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági minimumkövetelményekről (negyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében)

(90/269/EGK)



I. SZAKASZ

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Tárgy

(1)  Ez az irányelv, amely a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében a negyedik egyedi irányelv, megállapítja az elsősorban a munkavállalók hátsérülésének kockázatával járó kézi tehermozgatásra vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági minimumkövetelményeket.

(2)  A 89/391/EGK irányelv rendelkezései teljes mértékben alkalmazandók az első bekezdésben említett terület egészére az ebben az irányelvben foglalt szigorúbb, illetve különös rendelkezések sérelme nélkül.

2. cikk

Fogalommeghatározás

Ezen irányelv alkalmazásában „kézi tehermozgatás” a teher egy vagy több munkavállaló által történő szállítása vagy tartása, beleértve annak felemelését, lerakását, tolását, húzását, hordását vagy mozgatását, ami jellemzőinél vagy kedvezőtlen ergonómiai feltételeinél fogva magában foglalja a munkavállalók hátsérülésének kockázatát.



II. SZAKASZ

A MUNKÁLTATÓ KÖTELEZETTSÉGEI

3. cikk

Általános rendelkezések

(1)  A munkáltató meghozza a szükséges szervezési intézkedéseket, vagy megfelelő eszközöket, különösen mechanikai eszközöket alkalmaz, hogy elkerülje a munkavállalók általi kézi tehermozgatás szükségességét.

(2)  Amennyiben nem kerülhető el a munkavállalók általi kézi tehermozgatás szükségessége, a munkáltató meghozza a megfelelő szervezési intézkedéseket, alkalmazza a megfelelő eszközöket, vagy ellátja a munkavállalókat ilyen eszközökkel, hogy csökkentse a kézi rakodással kapcsolatos kockázatokat, az I. mellékletre tekintettel.

4. cikk

A munkahelyek kialakítása

Amennyiben nem kerülhető el a munkavállalók általi kézi tehermozgatás szükségessége, a munkáltató úgy alakítja ki a munkahelyeket, hogy a tehermozgatás a lehető legbiztonságosabb és az egészségre a lehető legkevésbé veszélyes legyen, és:

a) amennyiben lehetséges, előzetesen felméri az érintett munkatípus egészségvédelmi és biztonsági feltételeit, és különösen megvizsgálja a teher jellemzőit, tekintettel az I. mellékletre;

b) figyelmet fordít a munkavállalók hátsérülési kockázatának elkerülésére vagy csökkentésére a megfelelő intézkedések meghozatalával, a munkakörnyezet jellemzőinek és a tevékenység követelményeinek figyelembevételével, tekintettel az I. mellékletre.

5. cikk

Hivatkozás a II. mellékletre

A 89/391/EGK irányelv 6. cikke (3) bekezdésének b) pontja, valamint 14. és 15. cikkének végrehajtásakor figyelembe kell venni a II. mellékletet.

6. cikk

A munkavállalók tájékoztatása és oktatása

(1)  A 89/391/EGK irányelv 10. cikkének sérelme nélkül a munkavállalók, illetve képviselőik tájékoztatást kapnak minden olyan intézkedésről, amelyet ezen irányelv értelmében a munkavállalók egészségének és biztonságának védelme érdekében végre kell hajtani.

A munkáltatóknak biztosítaniuk kell, hogy a munkavállalók, illetve képviselőik általános útmutatást, és, ahol szükséges, pontos információt kapjanak:

 a teher súlyáról,

 a súlypontról vagy a legnehezebb oldalról, amennyiben a rakomány külpontos terhelésű.

(2)  A 89/391/EGK irányelv 12. cikkének sérelme nélkül a munkáltatóknak biztosítaniuk kell, hogy a munkavállalók emellett megfelelő oktatásban részesüljenek és tájékoztatást kapjanak a terhek megfelelő mozgatásáról és azokról a kockázatokról, amelyek akkor jelentkezhetnek, ha e feladatokat nem helyesen hajtják végre, tekintettel az I. és II. mellékletre.

7. cikk

Konzultáció a munkavállalókkal és a munkavállalók részvétele

A munkavállalókkal, illetve képviselőikkel folytatott konzultációra, valamint a munkavállalók, illetve képviselőik részvételére az ezen irányelv, valamint annak mellékletei által érintett kérdésekben a 89/391/EGK irányelv 11. cikkének megfelelően kerül sor.



III. SZAKASZ

VEGYES RENDELKEZÉSEK

▼M2

8. cikk

A mellékletek módosításai

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 8a. cikknek megfelelően a mellékleteket szigorúan csak technikailag módosító, felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el abból a célból, hogy figyelembe vegye a kézi tehermozgatással kapcsolatos műszaki fejlődést, valamint a kapcsolódó nemzetközi szabályozásokban és előírásokban, illetve a vonatkozó ismeretekben bekövetkező változásokat.

Ha a munkavállalók és más személyek testi egészségét és biztonságát veszélyeztető, azonnali, közvetlen és súlyos kockázatokat magukban foglaló, kellően indokolt és kivételes esetekben rendkívül sürgős okokból nagyon rövid idő alatt szükséges cselekedni, a 8b. cikkben előírt eljárás alkalmazandó az e cikk értelmében elfogadandó felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására.

▼M2

8a. cikk

A felhatalmazás gyakorlása

(1)  A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozóan a Bizottság részére adott felhatalmazás feltételeit ez a cikk határozza meg.

(2)  A Bizottságnak a 8. cikkben említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására vonatkozó felhatalmazása ötéves időtartamra szól 2019. július 26-tól kezdődő hatállyal. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam letelte előtt jelentést készít a felhatalmazásról. A felhatalmazás hallgatólagosan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra, amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal minden egyes időtartam letelte előtt.

(3)  Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 8. cikkben említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(4)  A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt a Bizottság a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásban ( 1 ) foglalt elveknek megfelelően konzultál az egyes tagállamok által kijelölt szakértőkkel.

(5)  A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

(6)  A 8. cikk értelmében elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.

8b. cikk

Sürgősségi eljárás

(1)  Az e cikk alapján elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok haladéktalanul hatályba lépnek és alkalmazandók mindaddig, amíg az Európai Parlament vagy a Tanács a (2) bekezdésnek megfelelően nem emel ellenük kifogást. A felhatalmazáson alapuló jogi aktusról az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak küldött értesítésben meg kell indokolni a sürgősségi eljárás alkalmazását.

(2)  Az Európai Parlament vagy a Tanács a 8a. cikk (6) bekezdésében említett eljárásnak megfelelően kifogást emelhet a felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen. Ebben az esetben a Bizottság az Európai Parlament vagy a Tanács kifogásáról szóló határozatról való értesítést követően haladéktalanul hatályon kívül helyezi a szóban forgó, felhatalmazáson alapuló jogi aktust.

▼B

9. cikk

Záró rendelkezések

(1)  A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 1992. december 31-ig megfeleljenek.

Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

(2)  A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a rendelkezéseit, amelyeket az irányelv által szabályozott területen fogadnak vagy fogadtak el.

▼M1 —————

▼B

10. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.




I. MELLÉKLET ( *1 )

HIVATKOZÁSI TÉNYEZŐK

(A 3. cikk (2) bekezdése, a 4. cikk a) és b) pontja és a 6. cikk (2) bekezdése)

1. A teher jellemzői

A kézi tehermozgatás különösen hátsérülés kockázatával járhat, amennyiben a rakomány:

 túl nehéz, vagy túl nagy,

 nem kézhez álló, vagy nehezen megfogható,

 instabil, vagy tartalma elmozdulhat,

 olyan módon helyezkedik el, hogy a törzstől távol vagy a törzs előrehajlásával, illetve elfordításával lehet tartani vagy mozgatni,

 külseje, illetve állaga következtében a munkavállalók sérülését okozhatja, különösen ütközés esetén.

2. A szükséges fizikai erőkifejtés

A fizikai erőkifejtés különösen hátsérülés kockázatával járhat, amennyiben az(t):

 túl megerőltető,

 csak a törzs elfordításával fejthető ki,

 valószínűleg a teher hirtelen elmozdulását eredményezi,

 instabil helyzetben kell a testnek kifejtenie.

3. A munkakörnyezet jellemzői

A munkakörnyezet jellemzői növelhetik a hátsérülés kockázatát, amennyiben:

 nincs elég hely, főként függőleges irányban, a tevékenység végzéséhez,

 a padló egyenetlen, így botlásveszéllyel jár, vagy a munkavállaló cipője megcsúszhat azon,

 a munkahely vagy a munkakörnyezet nem teszi lehetővé a tehernek biztonságos magasságban vagy a munkavállaló számára megfelelő testhelyzetben való mozgatását,

 a padlónak vagy a munkafelületnek több szintje van, és a terhet különböző szinteken kell mozgatni,

 a padló vagy a láb megtámasztása nem stabil,

 nem megfelelő a hőmérséklet, a páratartalom vagy a szellőzés.

4. A tevékenység követelményei

A tevékenység különösen hátsérülés kockázatával járhat, amennyiben az alábbi feltételekkel jár együtt:

 túl gyakori vagy túl hosszú, különösen a gerincet érintő fizikai erőkifejtés,

 nem elegendő a testi pihenési vagy a felfrissülési időszak,

 túlzott emelési, lerakási vagy továbbítási távolságok,

 az eljárás által meghatározott munkatempó, amelyen a munkavállaló nem változtathat.




II. MELLÉKLET ( *2 )

EGYEDI KOCKÁZATI TÉNYEZŐK

(Az 5. cikk és a 6. cikk (2) bekezdése)

A munkavállaló veszélyben lehet, amennyiben:

 fizikailag alkalmatlan a kérdéses feladat elvégzésére,

 nem megfelelő öltözetet, lábbelit vagy személyes tárgyat visel,

 nem rendelkezik az alkalmas vagy megfelelő ismeretekkel vagy gyakorlattal.



( 1 ) HL L 123., 2016.5.12., 1. o.

( *1 ) Többtényezős elemzés céljából az I. és II. mellékletben felsorolt különböző tényezőkre egyidejűleg is lehet hivatkozni.

( *2 ) Az I. és II. mellékletben felsorolt különböző tényezőkre egyidejűleg is lehet hivatkozni többtényezős elemzés céljából.