30.1.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 31/7


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS – EACEA 04/2015

az Erasmus+ program keretében

„A szakmai továbbképzésre vonatkozó átfogó szakpolitikai keretek”

(2015/C 31/06)

1.   Célkitűzések és leírás

A pályázati felhívás célja olyan közpolitikák kidolgozása, amelyek a kiváló minőségű, aktuális és elérhető szakmai továbbképzés nyújtásának koordinálására és annak biztosítására törekszenek, hogy a készségekkel kapcsolatos átfogó nemzeti, regionális és helyi stratégiák részeként jelentős növekedés következzen be az újabb képzési lehetőségek kihasználásában.

A pályázati felhívás a nemzeti hatóságok és a szakmai továbbképzésben részt vevő valamennyi jelentős érdekelt fél közötti együttműködést ösztönzi, többek között a munkavállalók készségeinek fejlesztését és pályamódosítását (például az állami foglalkoztatási szolgálatok által biztosított képzést).

Ez a pályázati felhívás az egyes Erasmus+ programországokban a szakmai továbbképzésért felelős nemzeti hatóságoknak vagy az általuk kijelölt szervezeteknek szól.

Az illetékes nemzeti hatóságok (minisztérium vagy annak megfelelő hatóság) közvetlen részvétele annak biztosítására szolgál, hogy a projektek ténylegesen hozzájárulhassanak a szakmai továbbképzési kínálat és a meglévő szakpolitikák jobb megértéséhez. A projekteknek be kell mutatniuk, hogy az illetékes hatóságok hogyan használják vezető szerepüket a készségekkel kapcsolatos nemzeti, regionális vagy helyi szakpolitikák és a kapcsolódó szakmai továbbbképzés stratégiai prioritásainak meghatározásában a rendszerszintű reform alapjának megteremtése érdekében. Az egyes projektek mindig egy vagy több Erasmus+ programország gyakorlatára fognak épülni, ezáltal hasznosítják az ismeretek és a tapasztalatok átadását. A nemzeti, regionális vagy helyi érdekelt felek, így a szociális partnerek (munkáltatói és munkavállalói szervezetek), szakoktatási és szakképzési szolgáltatók, egyéni vállalatok és közvetítő szervezetek aktív részvétele a pályázat minőségének fontos eleme lesz.

2.   Támogatható pályázók

Erre a pályázati felhívásra minden egyes Erasmus+ programország szakmai továbbképzésért felelős nemzeti hatóságai jelentkezhetnek.

A pályázatokat legalább két különböző Erasmus+ programországból legalább két szervnek kell benyújtania.

A pályázónak (projektvezetőnek) a támogathatósághoz olyan nemzeti hatóságnak vagy a nemzeti hatóság által kijelölt szervezetnek kell lennie, amely felelős a szakképzésért, többek között a szakmai továbbképzésért, és a programországok egyikében található.

A támogatható társpályázók lehetnek minisztériumok és más érdekelt felek, például szociális partnerek, vállalkozások, kereskedelmi kamarák, állami vagy magán szakképzési szolgáltatók, kutatóközpontok stb.

Amennyiben a pályázó (projektvezető) a nemzeti hatóság által kijelölt szervezet, az őt kijelölő nemzeti hatóságnak vagy társpályázóként (teljes jogú partner), vagy a végrehajtásban költségmentes alapon részt vevő társult partnerként szerepelnie kell a pályázatban.

Természetes személyek nem támogathatók.

A támogatható országok a következők:

az Európai Unió 28 tagállama,

az EFTA-/EGT-tagországok: Izland, Liechtenstein, Norvégia,

az uniós tagjelölt országok: Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság és Törökország,

potenciális uniós tagjelölt országok: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Szerbia.

3.   Támogatható tevékenységek

A támogatások a nemzeti hatóságok arra irányuló erőfeszítéseinek elősegítésére szolgálnak, hogy a szakmai továbbképzés terén szakpolitikai beavatkozást tervezzenek vagy hajtsanak végre a kínálat koherenciájának és megfelelőségének biztosítása, valamint a felnőttek tanulásban való részvételének jelentős növelése céljából. A tevékenységekben szerepet kell kapniuk a nemzeti, regionális vagy helyi szinten érdekelt feleknek, és fel kell használni egy vagy több, hasonló kihívásokkal szembenéző vagy a szakmai továbbképzés terén hatékony szakpolitikákkal és kínálattal rendelkező Erasmus+ programország képviselőinek tanácsait és szakértelmét.

A pályázati felhívás keretében a következő tevékenységtípusok jogosultak támogatásra:

megvalósíthatósági tanulmányok, a szakmai továbbképzésre vonatkozó nemzeti/regionális/helyi rendelkezések felülvizsgálata, költség-haszon elemzések;

részletes cselekvési tervek a szakmai továbbképzés koherens szakpolitikai keretének kidolgozásához és végrehajtásához;

nemzeti/regionális/helyi üzleti fórumok szervezése a munkáltatók arra való késztetése érdekében, hogy fektessenek be a szakmai továbbképzésbe;

konferenciák, szemináriumok és munkacsoportok szervezése és részvétel ezek munkájában;

figyelemfelhívó kampányok, valorizációs és terjesztési tevékenységek; a projekt fenntarthatóságát támogató tevékenységek;

a bevált és/vagy innovatív módszerek cseréje az országok között pl. célzott szakmai látogatások révén;

kutatási tevékenységek;

az ESZA vagy más releváns alapok felhasználásával a szakmai továbbképzéssel kapcsolatos hatékony intézkedések megtervezésére irányuló előkészítő munka;

gyakorlati közösségek.

A projektek időtartama vagy 12, vagy 24 hónap. Az e pályázati felhívásban meghatározottnál rövidebb vagy hosszabb időtartamú projektekre benyújtott pályázatok elfogadására nincs mód.

4.   Az odaítélés feltételei

A támogatható pályázatok értékelése a következő szempontok alapján történik:

1.

A projekt relevanciája (maximum 40 pont – minimum küszöbérték 20 pont)

2.

A projekt kialakításának és végrehajtásának minősége (maximum 20 pont – minimum küszöbérték 10 pont)

3.

A projektkonzorcium és az együttműködési megállapodás minősége (maximum 20 pont – minimum küszöbérték 10 pont)

4.

Hatás és terjesztés (maximum 20 pont – minimum küszöbérték 10 pont)

Az értékelő bizottságnak benyújtandó pályázatok esetében a küszöbértéknek minimum 60 pontnak kell lennie (a maximális 100 pontból).

5.   Költségvetés

A projektek társfinanszírozására előirányzott teljes költségvetés becsült összege maximum 4 200 000 millió EUR.

A támogatások az egyéves projektek esetében maximum 150 000 EUR-t, a kétéves projektek esetében pedig maximum 300 000 EUR-t tesznek ki. Az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (az Ügynökség) várhatóan körülbelül 15 pályázatot finanszíroz.

Az uniós támogatás a támogatható költségek legfeljebb 75 %-ának társfinanszírozására korlátozódik.

Az Ügynökség fenntartja magának a jogot arra, hogy ne ossza ki a rendelkezésre álló teljes támogatási keretet.

6.   A pályázatok benyújtásának határideje

A pályázatokat legkésőbb 2015. április 30-án déli 12.00-ig (brüsszeli idő szerint) kell benyújtani.

A pályázatoknak eleget kell tenniük a következő követelményeknek:

a pályázatokat kizárólag a helyes hivatalos online pályázati űrlapon lehet benyújtani,

a pályázatokat az EU valamelyik hivatalos nyelvén kell kitölteni.

Felhívjuk a figyelmet, hogy csak az e-formanyomtatványon, online benyújtott pályázatokat lehet elfogadni.

A fenti követelmények teljesítésének elmulasztása a pályázat elutasítását eredményezi.

7.   Részletes információk

A pályázati útmutató a pályázati űrlappal együtt a következő internetes oldalon található:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus_en

A pályázatoknak meg kell felelniük az útmutató valamennyi feltételének.