23.12.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 315/3


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS – EAC/01/10

Fiatalok lendületben program (2007–2013)

2009/C 315/03

BEVEZETÉS

Ennek a pályázati felhívásnak az alapja a 2007 és 2013 közötti időszakra a Cselekvő ifjúság program létrehozásáról szóló, 2006. november 15-i 1719/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) (a továbbiakban: Fiatalok lendületben program). A pályázati felhívás részletes feltételei a Fiatalok lendületben program (2007–2013) pályázati útmutatójában találhatók meg, amely az Europa weboldalon van közzétéve (lásd VIII. pont). A pályázati útmutató szerves részét képezi ennek a pályázati felhívásnak.

I.   Célkitűzések és prioritások

A Fiatalok lendületben programot létrehozó határozatban megállapított általános célkitűzések a következők:

a fiatalok aktív polgári részvételének elősegítése általában, és különösen európai polgári részvételük előmozdítása,

a szolidaritás fejlesztése és a tolerancia előmozdítása a fiatalok között, elsősorban az Európai Unión belüli társadalmi kohézió erősítése érdekében,

különböző országok fiataljai közötti kölcsönös megértés elősegítése,

az ifjúsági tevékenységeket támogató rendszerek minőségének és az ifjúságpolitika területén tevékenykedő civil szervezetek lehetőségeinek javításához való hozzájárulás,

az európai együttműködés előmozdítása az ifjúságpolitika területén.

Ezen általános célok projektszinten fognak megvalósulni az alábbi állandó prioritások figyelembevételével:

európai polgárság,

a fiatalok részvétele,

kulturális sokszínűség,

hátrányos helyzetű fiatalok bevonása.

A fent említett állandó prioritásokon túl a 2010. évi prioritások a következők:

A szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem európai éve

Ez a prioritás olyan projektek ösztönzésére szolgál, amelyek tudatosítani kívánják a fiatalokban, hogy mindenkinek van felelőssége a szegénység és társadalom peremére szorulás elleni küzdelemben, valamint a kevesebb eséllyel rendelkező csoportok befogadásának előmozdításában. Ez elsősorban olyan projekteket érint, amelyek arra irányulnak, hogy a fiatalok elgondolkodjanak a szegénység megelőzésén, a szegénységből kivezető utakon és a szegénység következményein, valamint olyan projekteket, amelyek a marginalizálódással és a különféle – például a nemen, fogyatékosságon alapuló, illetve etnikai, vallási, nyelvi vagy bevándorlási alapon történő – diszkriminációformákkal foglalkoznak. Ebben az összefüggésben elsősorban azok a projektek fognak különös figyelemben részesülni, amelyek előmozdítják az alábbiak aktív részvételét: a) fogyatékossággal élő fiatalok – a fogyatékossággal és a nélkül élő fiatalok közötti kommunikáció előmozdítása, valamint a társadalmunkban a fogyatékosság kérdéskörére összpontosító projektek; b) bevándorló családokból, illetve etnikai, vallási vagy nyelvi kisebbségekből származó fiatalok. Ebben az összefüggésben különösen bátorítani kell a cigány fiatalokat bevonó projekteket, ahol ez releváns.

Ifjúsági munkanélküliség és a munkanélküli fiatalok társadalmi részvételének előmozdítása;

Ez a prioritás a fiatalok munkanélküliségének kérdéskörével foglalkozó és a munkanélküli fiatalok aktív társadalmi részvételének ösztönzésére irányuló projekteket kívánja bátorítani.

A globális kihívások tudatosítása a fiatalokban és mozgósításuk ilyen célok érdekében (például fenntartható fejlődés, éghajlatváltozás, be- és kivándorlás, a millenniumi fejlesztési célok).

Ez a prioritás olyan projekteket kíván bátorítani, amelyek a fiatalokban tudatosítani szeretnék a globalizált világ aktív polgáraként játszott szerepüket, valamint erősíteni akarják bennük a globális szolidaritás érzését és az aktuális kérdések iránti elkötelezettségüket.

II.   A Fiatalok lendületben program felépítése

Célkitűzései teljesítése érdekében a Fiatalok lendületben program öt operatív alprogramot tartalmaz.

Ez a pályázati kiírás a következő alprogramok és kategóriák támogatására irányul:

1. alprogram – Fiatalok Európáért

1.1. kategória – Ifjúsági cserék (legfeljebb 15 hónap): Az ifjúsági cserék lehetővé teszik különböző országokból származó fiatalok csoportjai számára, hogy megismerkedjenek egymással, és megismerjék egymás kultúráját. A csoportok együtt tervezik meg a kölcsönös érdeklődésen alapuló, közösen választott témára összpontosuló ifjúsági cserét.

1.2. kategória – Ifjúsági kezdeményezések (3–18 hónap): Az ifjúsági kezdeményezések helyi, regionális vagy nemzeti szinten kidolgozott csoportos projekteket támogatnak. Szintén támogatják a különböző országok hasonló projektjeinek hálózatépítését az európaiság erősítése és a fiatalok közötti együttműködés és tapasztalatcsere előmozdítása érdekében.

1.3. kategória – Ifjúsági demokráciaprojektek (3–18 hónap): Az ifjúsági demokráciaprojektek a fiataloknak a helyi, regionális és nemzeti közösségük demokratikus életében, illetve a nemzetközi demokráciaprojektekben való részvételét támogatják.

2. alprogram – Európai önkéntes szolgálat

Az alprogram a fiataloknak az Európai Unión belüli és azon kívüli különböző önkéntes tevékenységekben való részvételét támogatja. Ennek a programnak a keretében fiatalok egyénileg vagy csoportosan vesznek részt külföldön nonprofit, ellenszolgáltatás nélküli, önkéntes tevékenységekben (legfeljebb 24 hónapig).

3. alprogram – Fiatalok a világban

3.1. kategória – Együttműködés az Európai Unió szomszédos országaival (legfeljebb 15 hónap): Ez a kategória a szomszédos partnerországokkal folytatott projekteket támogatja, konkrétan az ifjúságpolitika területén kialakított ifjúsági cseréket, valamint képzési és hálózatépítési projekteket.

4. alprogram – Ifjúsági támogató rendszerek

4.3. kategória – Az ifjúsági munkában és az ifjúsági szervezetekben aktívan részt vevők képzése és hálózatépítése (3–18 hónap): Ez a kategória különösen a tapasztalatok, a szaktudás és a bevált gyakorlat megosztását, továbbá olyan tevékenységeket támogat, amelyek hosszantartó minőségi projektek, partnerségek és hálózatok létrehozását eredményezik.

5. alprogram – Európai együttműködés támogatása az ifjúságpolitika terén

5.1. kategória – A fiatalok és az ifjúságpolitikai döntéshozók találkozói (3–9 hónap): Ez a kategória a fiatalok, az ifjúsági munkában részt vevők és az ifjúságpolitikáért felelős személyek közötti együttműködést, szemináriumokat és strukturált párbeszédet támogatja.

III.   Támogatásra jogosult pályázók

Az alábbi szervezetek nyújthatnak be pályázatot:

nonprofit vagy civil szervezetek,

helyi vagy regionális közintézmények,

fiatalok informális csoportjai,

az ifjúságpolitika terén európai szinten tevékenykedő testületek,

nemzetközi nonprofit szervezetek,

ifjúsági, sport vagy kulturális rendezvényt szervező profittermelő szervezetek.

A pályázónak valamely programországban vagy nyugat-balkáni szomszédos partnerországban bejegyzett szervezetnek kell lennie.

A program bizonyos alprogramjai azonban a projektgazdák szűkebb körének szólnak. A pályázó projektgazdák támogathatóságának feltételei ezért alprogramonként/kategóriánként vannak meghatározva a pályázati útmutatóban.

IV.   Jogosult országok

A programban az alábbi országok vehetnek részt:

a)

az Európai Unió tagállamai;

b)

azok az EFTA-országok, amelyek az EGT-megállapodás szerződő felei, a megállapodás rendelkezéseinek megfelelően (Izland, Liechtenstein és Norvégia);

c)

az előcsatlakozási stratégiában részt vevő tagjelölt országok, az ezen országokkal a közösségi programokban való részvételre vonatkozóan kötött keretmegállapodásokban előírt általános elvekkel és szerződési feltételekkel összhangban (Törökország);

d)

azok a harmadik országok, amelyek a Közösséggel az ifjúságpolitika területén megállapodást kötöttek.

A program bizonyos alprogramjai azonban az országok szűkebb körének szólnak. Az országok támogathatóságának feltételei ezért alprogramonként/kategóriánként vannak meghatározva a programismertetőben és útmutatóban.

V.   Odaítélési kritériumok

i.

Az 1.1., 1.2., 3.1., és 4.3. kategória és a 2. alprogram esetében:

összhang a program célkitűzéseivel és prioritásaival (30 %),

a projekt és a javasolt módszerek minősége (50 %),

a résztvevők és a projektgazdák háttere (20 %).

ii.

Az 1.3. kategória esetében:

összhang a program célkitűzéseivel és prioritásaival (30 %),

a témaválasztás minősége (20 %),

a projekt és a javasolt módszerek minősége (30 %),

a résztvevők és a projektgazdák háttere és száma (20 %).

iii.

Az 5.1. kategória esetében:

összhang a program célkitűzéseivel és prioritásaival (20 %),

összhang az EU ifjúságpolitikai célkitűzéseivel (20 %),

a projekt és a javasolt módszerek minősége (40 %),

a résztvevők és a projektgazdák háttere és száma (20 %).

VI.   Költségvetés és időtartam

A program teljes költségvetése a 2007–2013 közötti időszakra 885 millió EUR. Az éves költségvetésről a költségvetési hatóságok döntenek.

2010-re előirányzott költségvetés az alábbi alprogramokra és kategóriákra:

1.1. kategória

Ifjúsági cserék

28 826 417

1.2. kategória

Ifjúsági kezdeményezések

10 271 681

1.3. kategória

Ifjúsági demokráciaprojektek

6 423 262

2. alprogram

Európai önkéntes szolgálat

43 055 567

3.1. kategória

Együttműködés az Európai Unió szomszédos országaival

8 206 160

4.3. kategória

Az ifjúsági munkában és az ifjúsági szervezetekben aktívan részt vevők képzése és hálózatépítése

14 029 397

5.1. kategória

A fiatalok és az ifjúságpolitikai döntéshozók találkozói

4 507 356

VII.   A pályázatok beadási határideje

A pályázatot az adott projekt kezdetének megfelelő határidőre kell leadni. A nemzeti irodákhoz benyújtott projekteknél évente öt pályázati határidő van:

A következő időszakban kezdődő projektekre

Pályázatok beadási határideje

május 1. és szeptember 30. között

február 1.

július 1. és november 30. között

április 1.

szeptember 1. és január 31. között

június 1.

december 1. és április 30. között

szeptember 1.

február 1. és július 31. között

november 1.

A végrehajtó ügynökséghez benyújtott projekteknél évente három pályázati határidő van:

A következő időszakban kezdődő projektekre

Pályázatok beadási határideje

augusztus 1. és december 31. között

február 1.

december 1. és április 30. között

június 1.

március 1. és július 31. között

szeptember 1.

VIII.   További információk

További információk a fiatalok lendületben program pályázati útmutatójában találhatók az alábbi weboldalakon:

http://ec.europa.eu/youth

http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.htm


(1)  HL L 327., 2006.11.24., 30. o.