11.6.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 132/10


Pályázati felhívás az internetet és egyéb kommunikációs technológiákat használó gyermekek védelmére irányuló többéves közösségi program alapján megvalósítandó közvetett fellépések részére (Biztonságosabb internet)

(EGT-vonatkozású szöveg)

2009/C 132/07

1.

Az internetet és egyéb kommunikációs technológiákat használó gyermekek védelmére irányuló többéves közösségi program létrehozásáról szóló, 2008. december 16-i 1351/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat (1) (Biztonságosabb internet) alapján az Európai Bizottság felkéri az érdeklődőket a program keretében finanszírozásban részesítendő fellépésekre vonatkozó pályázataik benyújtására.

A „Biztonságosabb internet” program a következő négy cselekvési irányvonalból áll:

a)

a társadalmi tudatosság biztosítása;

b)

a jogellenes tartalom és a káros online magatartás elleni küzdelem;

c)

az online környezet biztonságosabbá tételének előmozdítása;

d)

tudásbázis létrehozása.

A program a „Biztonságosabb internet plusz” elnevezésű program (2005–2008) folytatása.

2.

Az európai parlamenti és tanácsi határozat 3. cikkével összhangban az Európai Bizottság elkészítette azt a munkaprogramot (2), amely a program 2009. évi végrehajtását hivatott szolgálni. A munkaprogram további információkat tartalmaz e felhívás célkitűzéseiről, prioritásairól és indikatív költségvetéséről, az e felhívás tárgyát képező fellépéstípusokról, valamint a részvételre irányadó jogosultsági szabályokról.

3.

A pályázatok elkészítésének és benyújtásának módjáról, valamint az értékelés eljárásáról a pályázati útmutató (3) ad részletes tájékoztatást.

Ez az útmutató, a munkaprogram, valamint a jelen pályázati felhívással összefüggő minden további információ az Európai Bizottságtól szerezhető be, a következő címen:

Európai Bizottság

Információs Társadalmi és Médiaügyi Főigazgatóság

Biztonságosabb internet

EUFO 1195

Rue Alcide de Gasperi

2920 Luxembourg

LUXEMBOURG

E-mail: saferinternet@ec.europa.eu

Fax +352 4301-34079

Web: http://ec.europa.eu/saferinternet

4.

A pályázatokat az alábbiakban körülírt témákban várjuk. A több téma iránt is érdeklődő pályázókat arra kérjük, hogy minden témában külön-külön nyújtsanak be pályázatot.

5.

Az e pályázati felhívás alapján a 2009. évben nyújtható közösségi hozzájárulás céljára rendelkezésre álló indikatív keretösszeg 9 333 millió EUR. A „Biztonságosabb internet” központok integrált európai hálózatának teljes mértékű lefedése érdekében a 2009. évi pályázati felhívás céljára rendelkezésre álló keretösszeg – a 2010. évi költségvetésnek a költségvetési hatóság általi elfogadásától, valamint az előirányzatok rendelkezésre állásától függően – a 2010. évi költségvetés terhére kiegészíthető. A kiegészítéssel kapcsolatos döntés az alábbiakban megjelölt benyújtási határidő előtt meg fog születni.

A benyújtott pályázatok finanszírozása támogatási megállapodások alapján fog történni.

A Bizottság a pályázatok értékelése alapján összeállítja a támogatandó pályázatok jegyzékét. A Bizottság e jegyzék mellett egy várólistát is összeállíthat azokból a pályázatokból, amelyek megfelelő minőségűek, és a rendelkezésre álló költségvetés függvényében támogatásban részesíthetők.

6.

Az e munkaprogramhoz kapcsolódó pályázati felhívás keretében a tagállamokban letelepedett jogalanyok nyújthatnak be pályázatot. A felhívás nyitva áll továbbá az EGT-megállapodásban részes EFTA-államokban (Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában) letelepedett jogalanyok előtt is.

Ezen túlmenően a programot létrehozó határozat (4) 2. cikkében foglalt feltételekkel, kétoldalú megállapodás létrejötte esetén harmadik országokban letelepedett jogalanyok is pályázhatnak. Ha az ezen országok jogalanyai által benyújtott pályázatot a Bizottság finanszírozásra kiválasztja, akkor a támogatási megállapodás aláírására csak akkor kerül sor, ha megtörtént a szükséges lépések megtétele ahhoz, hogy az érintett ország kétoldalú megállapodás aláírása révén csatlakozzék a programhoz. A programban részt vevő országokról naprakész tájékoztatás a program weboldalán olvasható: http://ec.europa.eu/saferinternet

A projektekben – saját költségükre – a fent körülírt államokon kívüli nem EU-tag országok jogalanyai és nemzetközi szervezetek is részt vehetnek.

Az Oroszországban letelepedett jogalanyok a munkaprogramban előírt feltételekkel részt vehetnek az e pályázati felhívás 1.1. jelű fellépésében („Biztonságosabb internet” központok).

1. rész:   A pályázati felhívás témái

1. és 2. fellépés   A TÁRSADALMI TUDATOSSÁG BIZTOSÍTÁSA ÉS A JOGELLENES TARTALOM ÉS A KÁROS ONLINE MAGATARTÁS ELLENI KÜZDELEM

7.

Azonosító: 1.1 – INTEGRÁLT HÁLÓZAT: „BIZTONSÁGOSABB INTERNET” KÖZPONTOK

A tevékenység összehangolása és a különböző érdekelteknek a fellépések végrehajtása és a tudásátadás elősegítése érdekében való mozgósítása céljából a program Európa teljes területén ösztönzi az úgynevezett „Biztonságosabb internet” központok kialakítását.

A „Biztonságosabb internet” központok a szülők, a gondviselők, a tanárok és a gyermekek körében – európai, regionális és helyi szinten egyaránt szorosan együttműködve valamennyi fontos szereplővel – tudatosságnövelő tevékenységet folytatnak a gyermekek számára nem megfelelőnek ítélt tartalommal összefüggő kérdésekben. Ilyen kérdések különösen a rasszizmussal és az idegengyűlölettel, a megfélemlítéssel és a zaklatással, a mellérendelésen alapuló (peer-to-peer) szolgáltatásokkal, a széles sávú videoszolgáltatásokkal, a valós idejű üzenetváltásokkal, a csevegőszobákkal, a közösségépítő weboldalakkal, valamint az internet, a mobiltelefon és a videojátékok gyermekek körében való gyors terjedése révén széles körben hozzáférhetővé vált tartalommal, interaktív információkkal és kommunikációs lehetőségekkel kapcsolatban merülhetnek fel. A fellépéseknek figyelembe kell venniük a kapcsolódó fogyasztóvédelmi, adatvédelmi, információs és hálózatbiztonsági (vírusok, kéretlen üzenetek) szempontokat is.

A „Biztonságosabb internet” központoknak emellett fenn kell tartaniuk: a) egy olyan forródrótszolgálatot, amelyen keresztül a felhasználók bejelentéseket tehetnek az illegális tartalomról; b) egy olyan segélyhívó szolgálatot, amelyen keresztül a szülők és a gyermekek tanácsadásban részesülhetnek a káros kapcsolatfelvétellel (gyermekcsábítás), a káros magatartásformákkal (online zaklatás), a káros tartalommal és az online technológiák használata során szerzett kellemetlen vagy félelemérzetet keltő élményeikkel kapcsolatban.

A „Biztonságosabb internet” központok feladatait részletesebben a munkaprogram határozza meg.

A közösségi finanszírozás az elszámolható költségek 50 %-át (közszervezetek, kis- és középvállalkozások és nonprofit szervezetek esetében 75 %-át) fedezheti.

8.

Azonosító: 1.2. – INTEGRÁLT HÁLÓZAT: A „BIZTONSÁGOSABB INTERNET” KÖZPONTOK EURÓPAI KOORDINÁLÁSA

Az együttműködés lehető legszorosabbra fűzése, valamint a tudatosságnövelés, a forródrótszolgálatok és a segélyhívó szolgálatok hatékonyságának maximalizálása érdekében a 2009. évi pályázati felhívás keretében olyan hálózatkoordinátor pályázatát is várjuk, aki logisztikát és infrastruktúrát biztosítana a „Biztonságosabb internet” központok részére, továbbá gondoskodna e központok működésének európai szintű megismertetéséről, illetőleg olyan megfelelő szintű kommunikációról és tapasztalatcseréről, amely biztosítja a tanulságok folyamatos hasznosítását.

A hálózatkoodinátor feladatait részletesebben a munkaprogram határozza meg. A tudatosságnövelő tevékenységgel, a forródrótszolgálatokkal és a segélyhívó szolgálatokkal összefüggő feladatok eltérő jellege miatt a munkaprogram erre a három összetevőre külön-külön is meghatároz feladatokat.

Az egyes összetevőkkel összefüggő konkrét koordinációs feladatok mellett a hálózatkoordinátornak:

a hálózat rendelkezésére kell bocsátania egy olyan egységes, átfogó webportált, amely – releváns információk, például hírszolgálat, cikkek, havi hírlevél szolgáltatásával – ismertséget biztosít a tudatosságnövelő tevékenység, a forródrótszolgálatok és a segélyhívó szolgálatok számára

terjesztenie kell Európa-szerte a tudatosságnövelő tevékenységre, a forródrótszolgálatokra és a segélyhívó szolgálatokra vonatkozó statisztikai adatokat és információkat, valamint a hálózat tevékenységének eredményeit,

ki kell alakítania a hálózat irányítási struktúráját,

európai szintű koordinációt kell biztosítania a „Biztonságosabb internet” központok fiatalokat tömörítő munkacsoportjai számára, és páneurópai találkozót kell szerveznie a „Biztonságosabb internet” központok munkacsoportjainak tagjai részére,

össze kell hangolnia a „Biztonságosabb internet” központok regionális találkozóinak szervezését.

Az átfogó koordináció és a konkrét koordinációs feladatok pénzügyi támogatása egyetlen támogatási megállapodás alapján fog történni.

Legfeljebb három különböző szervezet közös pályázatot is benyújthat.

A finanszírozás mértéke a támogatásimegállapodás-mintában szereplő fogalommeghatározás értelmében vett, közvetett (általános) költségeket nem tartalmazó elszámolható közvetlen költségek 100 %-áig terjedhet.

3. fellépés:   AZ ONLINE KÖRNYEZET BIZTONSÁGOSABBÁ TÉTELÉNEK ELŐMOZDÍTÁSA

9.

Azonosító: 3.1. – TEMATIKUS HÁLÓZAT: NEM KORMÁNYZATI SZERVEZETEK HÁLÓZATA A GYERMEKEK VÉDELMÉÉRT AZ INTERNETEN

A program keretében olyan pályázatokat is várunk, amelyek tematikus hálózat kialakítását célozzák a gyermekek jogait és a gyermekjólét ügyét képviselő európai nem kormányzati szervezetek számára. A hálózat célja a tapasztalatok és a bevált gyakorlati megoldások cseréjén, illetőleg közös stratégiák kialakításán keresztül egy olyan célzott megközelítésmód kidolgozása, amelynek révén az internet jövőjéről és az új európai médiastruktúráról folytatandó vitákban, valamint a nemzetközi fórumokon biztosítható a gyermekek érdekeinek figyelembevétele.

A finanszírozás a tematikus hálózatok elszámolható költségei egy szűkített körének (a hálózat létrehozásának és koordinálásának közvetlen költségei) 100 %-os mértékű visszatérítése formájában történik.

4. fellépés:   TUDÁSBÁZIS LÉTREHOZÁSA

10.

Azonosító: 4.1. – TUDÁSNÖVELŐ PROJEKT: GYERMEKEK ÁLDOZATTÁ VÁLÁSA ONLINE KÖRNYEZETBEN

E fellépés keretében olyan tudásnövelő projekt létrehozására irányuló pályázatokat várunk, amelynek célja a gyermekek online eszközökkel történő szexuális zaklatásával, különösen az online gyermekcsábítás („grooming” – az adott személy gyermekekkel való barátkozása szexuális zaklatás elkövetése céljából) folyamatával kapcsolatos tudásunk bővítése. A projektnek a szóban forgó folyamatra vonatkozó ismereteink olyan bővülését kell eredményeznie, amely hasznosítható a szakpolitikai döntéshozatalban, a gyermekjóléti munkában és a problémakörrel kapcsolatos társadalmi tudatosság mélyítésében, továbbá hozzá kell járulnia a későbbi fellépések és elemzések témáinak meghatározásához. A projektnek meg kell erősítenie a gyermekek védettségét, és a ma alkalmazottaknál hatékonyabb megelőző stratégiákat kell megfogalmaznia.

A projekt tanulmányozhatja a gyermekek áldozattá válását az online környezetben: irányulhat az online zaklatás szempontjából legnagyobb veszélynek kitett gyermekcsoportok és az áldozattá váló gyermekek által elszenvedett pszichológiai-társadalmi hatások azonosítására, és a potenciálisan káros (például szexuális és/vagy erőszakos tartalmú) anyagokhoz való online hozzáféréstől a tettleges zaklatás elszenvedéséig az áldozattá válás minden formájával foglalkozhat.

A projektnek foglalkoznia kell a szóban forgó technológiák használata során tanúsított viselkedésformák korcsoportok és nemek szerinti különbözőségeivel; a fiatalok nemi élete és az online gyermekcsábítás közötti viszonnyal; valamint a különböző gyermekcsoportok online kockázatvállaló magatartásának leírásával.

A projekt által alkalmazott módszertannak online zaklatást megélt gyermekekre vonatkozó kvalitatív vizsgálatokat is tartalmaznia kell.

A tudásnövelő projektek finanszírozásának mértéke a támogatásimegállapodás-mintában szereplő fogalommeghatározás értelmében vett, közvetett (általános) költségeket nem tartalmazó elszámolható közvetlen költségek 100 %-áig terjedhet.

2. rész   – Az értékelés kritériumai

A pályázatok értékelése az átláthatóság és az egyenlő bánásmód elve alapján történik. Az értékelést a Bizottság független szakértők bevonásával végzi. Az egyes benyújtott pályázatok értékelése háromféle értékelési kritérium: jogosultsági, odaítélési és kiválasztási kritériumok alapján történik. A jogosultsági kritériumokat nem teljesítő pályázat a további értékelésben nem vehet részt. Az értékelés kritériumai a következők:

11.

Jogosultsági kritériumok

A beérkezés után minden egyes pályázat esetében megvizsgáljuk a jogosultsági kritériumok teljesülését, vagyis a felhívásban megfogalmazott követelmények és a benyújtásra vonatkozó eljárási szabályok teljesülését.

A következőket ellenőrizzük:

a pályázat a felhívásban megállapított napon és időpontban vagy azt megelőzően érkezett-e be a Bizottsághoz,

a pályázat teljességét. A lényeges hiányosságokat mutató pályázatokat, tehát azokat, amelyek nem tartalmaznak elegendő információt a partnerek kilétének és jogállásának megállapításához, illetőleg a projekt javasolt tevékenységének értékeléséhez, kizárjuk az eljárásból.

Ezen túlmenően a pályázóknak igazolniuk kell, hogy nincsenek olyan helyzetben, amely a munkaprogram értelmében kizárást vonna maga után.

12.

Odaítélési kritériumok

A beérkező pályázatokat tartalmi szempontból, típusonként (integrált hálózatok, célzott projektek, tematikus hálózatok) különböző súlyozás alkalmazásával, eltérő odaítélési kritériumok alapján értékeljük. Az odaítélési kritériumok részletes leírását a „Biztonságosabb internet” program 2009. évi munkaprogramja tartalmazza.

13.

Kiválasztási kritériumok

A kiválasztási kritériumok annak biztosítására szolgálnak, hogy a pályázók rendelkezzenek a projekt finanszírozásához szükséges saját forrásokkal, és szakmailag megfelelően felkészültek és kellően képzettek legyenek a feladat sikeres elvégzésére.

A kiválasztási kritériumok értékelése a pályázatban megadott információk alapján történik. Ha ennek alapján kétséges a pályázók pénzügyi kapacitása vagy szakmai felkészültsége, a Bizottság igényelheti pénzügyi garancia nyújtását vagy egyéb kiegészítő követelmények teljesítését. A tárgyalási folyamatra meghívott sikeres pályázatok formális jogi és pénzügyi validáláson vesznek részt, ami feltétele a támogatási megállapodás aláírásának.

A kiválasztási kritériumok részletes leírását a „Biztonságosabb internet” program 2009. évi munkaprogramja tartalmazza.

3. rész   – Adminisztratív adatok és határidő

14.

A pályázatokat a pályázati útmutatóban található űrlapokon kell elkészíteni, és papíron egy (1) eredeti és öt (5) másolati példányban, valamint elektronikus másolat formájában CD-ROM-on kell beküldeni a Bizottság következő címére:

Európai Bizottság

Információs Társadalmi és Médiaügyi Főigazgatóság

Biztonságosabb internet

Office EUFO 1194

Rue Alcide de Gasperi

2920 Luxembourg

LUXEMBOURG

15.

A pályázatok beérkezésének határideje: 2009. november 19., luxembourgi helyi idő szerint 17.00.

A határidő után, valamint a faxon vagy e-mailben beérkező pályázatok az értékelésben nem vehetnek részt.

16.

Az értékelés és a kiválasztás várható ütemezése: Az értékelésre a pályázati felhívás határidejét követően két hónapon belül kerül sor. Az értékelés lezárását követően a pályázók tájékoztatást kapnak a pályázatuk által elért eredményekről. A rendelkezésre álló források leghatékonyabb felhasználása érdekében egyes új projektek kezdési időpontját a Bizottság a folyamatban lévő szerződések figyelembevételével fogja meghatározni; a „Biztonságosabb internet” központok esetében néhány ilyen szerződés 2010 végéig hatályos.

17.

Az ezzel a felhívással kapcsolatos mindennemű levelezésben (például információkérés esetén vagy a pályázat benyújtásakor) kérjük feltétlenül megjelölni a téma fenti azonosítóját.

A pályázat benyújtásával a pályázók elfogadják az ezen felhívásban és a benne hivatkozott dokumentumokban leírt eljárási szabályokat és feltételeket.

Az Európai Bizottság a beérkező pályázatokat szigorúan bizalmasan kezeli.

Az Európai Közösség az esélyegyenlőség politikáját követi, ennek megfelelően különösen örömmel fogadja, ha nők nyújtanak be pályázatot, vagy nők is részt vesznek pályázatok benyújtásában.


(1)  HL L 348., 2008.12.24., 118. o.

(2)  A Bizottság C(2009) 4023 határozata (2009. 5. 28.), http://ec.europa.eu/saferinternet

(3)  http://ec.europa.eu/saferinternet

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1351/2008/EK határozata (2008. december 16.), HL L 348., 2008.12.24., 118. o.